EET MEER CHOCOLADE DEEPEN EET DAN voorsfeebts No. 20134. LEIQSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 October Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. 's morgens om 11 en 's middags om <4 uur, [ZWITSER I CHOCOLADE-F. FEUILLETON. Voorloopig Ver-dag Staatsbegrocting Financiën. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende de S taatsheg rooting 1926 Hoofdstuk IIIB, wordt het volgende Inkomst en belasting. Naar men meende te weten, wordt een zeer belangrijk deel yan het totaal belastbaar inkomen nog altijd niet in den aanslag begrepen eo blijft ook nog een niet onaanzienlijk deel van de be- lastingpenningen -onbepaald. Gaarne zou men 's Ministers oordeel vernemen over <le in stelling van een ^Staatscommissie, welke de werking van de wet op de inkomstenbelasting in deze opzichten zou hebben na te gaan en zoo noodig middelen tot verbetering zou «hebben aan te geven. Hoe denkt de Minister iyèr- een ophaaldienst voor de inkomsten- ielasting, in het bijzonder voor kleine be^ dragen, waarbij dan de incassokosten op de belastingschuldigen zouden worden ver haald? Personeele belasting. Gaarne zou men het oordeel van hot nieuw opgetreden Kabinet vernemen inzake de sinds jaren aan de orde ïjjnde kwestio van een herziening van de wet op de personeele belasting, waarbij win kels en koffiehuizen zouden worden gelijk gesteld met werkplaatsen. Grondbelasting. Verscheidene leden achtten een belasting naar de werkelijke waarde aanzienlijk beter dan de tegenwoor dige regeling. Accyns op het gedistilleerd. Men gaf als zjjn me&ning *c kennen, dat, indien niet tot verlaging wordt overgegaan, de opbrengst steeds minder zal worden ten gevolge van het toenemen van de fraude. Van andere ajjde werd opgemerkt, dat de hooge drank- acc-ijns het gebruik van sterken drank tegen gaat en dat verlaging daarvan geen aan beveling verdient. Commissie-Van der Innde. Wat is 1a Ministers standpunt ten aanzien van de resultaten van het onderzoek van de Staats commissie in zake de gedistilleerd-productie? Rijwielbelasting. Verscheidene leden drongen aan op opheffing van deze in zoo buitengewone mate impopulaire belasting. Tabaksbelasting. - Hoe staat het met de werkzaamheden der commissie, welke heeft na te gaan of niet een betere wijze van heffing van do tabaksbelasting dan de thans bestaande kan worden gevonden? Tariefwet. Geklaagd werd over de moeilijkheden, verbonden aan het terugkrij gen van betaalde invoerrechten bij her export (met name van theestof). - - Bescherming van landgoederen en bos- schen. Verscheidene leden vroegen 's Ministers aandacht voor 'den vernietigen den invloed van de belastingwetgeving, in het bjjzonder van de regeling van de inkomsten- en do vermogensbelasting, op landgoederen en aan particulieren toebe horende bosschen. Afgraving van duinen. He wensch werd uitgesproken, dat, in overeenstemming met het advies der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, niet zal worden overgegaan tot afgraving van een deel van de duinstrook langs den Waals- dor perweg te 's-Gravenhage. Fusie van do Directe Belastingen en de Registratie. Gevraagd werd of, zoc- ja wanneer, de RegeeriDg voornemens is over eenkomstig hot advies van de comrnis3ie>- Beiuner, een fusie tusschen deze dienst vakken tot stand te brengen. Opheffing van de betaalmeesterskantoren. Kan ér oenige garantie worden verstrekt, dat er niet te eeniger tijd, als gevolg van dezen maatregel, een stagnatie in de be talingen zal intreden? Wijziging van do Pensioenwet. Is de Minister In staat een overzicht te geven van de financieel© gevolgen van de jongste wijzigingen der Pensioenwet? Werkwjjze van den Pensioenraad. Vele leder, klaagden zeer ernstig over de lang zame werkwijze van dit college. Verscheidene leden vestigden de aandacht cp h,et nog steeds voorkomende groote aantal verplaatsingen van ambtenaren. Naar huil oordeel zjjn vole van dezè verplaatsingen onnoodig. Sommi^o leden meenden op hst verleenen van ontslag aan de tijdelijke inspecteurs te moeten aandringen. Door de te-werk-stelling van dezen wordt het dienstbelang niet be vorderd, terwijl bovendien daardoor de zoo noodzakelijke opschuiving wordt tegen gehouden. Gevraagd werd of de benoodigde rijwiel- merken niet goedkoopsr door het Rijks- iDkoopbureau zouden kunnen worden aan gemaakt. Geklaagd wordt over de weinige soliditeit van de merken. Aangedrongen werd wederom op onmid dellijke algeheeb afschaffing van de Staats loterij. Andere leden verklaarden zich voor het behoud dier instelling. Gevraagd werd, of de onderhandelingen met de Kerken weder zijn opgevat en zoo ja, welk resultaat die dan heden hebben opgeleverd? Enkele leden drongen aan op uitirekkng van een bedrag, waaruit kannen worden betaald traktementen voor nieuwe ptred:kants- plaatsen te Erica on Lemelerveld. Andere leden meenden hiertegen een be zwaar te moeten maken. Deze leden hadden ernstige bedenking te gem het bestaan van een financieelen Band tusschen ^Kerk en Staat, Enkele leden achtten het gewenscht, dat voor predikanten dezelfde pensioenen in het leven zullen worden geroepen als voor amb tenaren beMaan. Yan andere zijde werd de vraag gesteld, of het niet veeleer op den weg van de Kerkbesturen dan van de Regeering ligt om aan genoemden wensch te voldoen. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het Rijksinkoopbureau even duur werkt als p<articulieren. Anderzijds werd dit in twijfel getrokken. Wijzigingen in verpleeggeldiarieven. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan B. en W. der gemeenten in Zuid-Hol land doen weten, dat, in verband met de in den laalslen tijd tot stand gekomen wij zigingen in de verpleeggeldiarieven voor de 3de-klasse-patiënten in krankzinnigen- en zwakzinnigengestichten, het verpleeggeld per patiënt en per jaar, le rekenen van 1 October 1925, tot nader bericht be draagt in: lo. het St. Joris Gasthuis, le Delft, f 950 (kleeding inbegrepen); 2o. het gesticht Oud- Rozenburg, te Loosduincn: a. ten aanzien van de zelfbelalende 3de-klasse-patiënlen f 750 (benevens f 50 kleedgeld)b. ten aan zien van de armlastige patiënten 1800 (be nevens f50 kleedgeld); 3o. het gesticht En degeest, te Oegstgeest, f 850 (klecding inbe grepen); 4o. het Geneeskundig Geslicht voor Krankzinnigen te Utrecht (met buitenge- slicht te Zeist) f960 (klecding inbegrepen); 5o. het gesticht Bloemendaal, te Loosdui nen (of een der overige gestichten van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland), f 850 en bo vendien f50 voor kleeding; Go. het geslicht Vrederust, te Bergen-op-Zoom, f 840 en bo vendien f50-voor kleeding; 7o. bet gesticht voor R..-K.. manlijke krankzinnigen St.-Bavo te Noordwijkerhout, f 650 (kleeding inbe grepen); 8o. het geslicht voor R.-K. vrou welijke krankzinnigen St.-Anna, te Venray, f600 (kleeding inbegrepen); 9o. het geslicht Coudewater. le Rosmalen, f700 (kleeding inbegrepen. In dit gesticht zijn ten behoeve van Zuid-Holland alleen plaatsen voor vrouwelijke patiënten beschikbaar gesteld, bij voorkeur van den R.-K. godsdienst; lOo. het geslicht Reinier van Arkel, te 's-Herto- genbosch, 1700 (kleeding inbegrepen). In dit gesticht zijn ten behoeve van Zuid-II ol- land alleen plaatsen van manlijke patiënten beschikbaar gesteld; llo. het Rijkskrank zinnigengesticht te Grave f 700 (kleeding in begrepen). In dit gesticht zijn ten behoeve van Zuid-Holland alleen plaatsen voor vrouwelijke patiënten beschikbaar gesteld; 12o. de afdeeling voor jeugdige zwakzinni gen (leeftijdsgrens 20 jaar) Voorgeest van het krankzinnigengesticht Endegeest, te Oegstgeest, f850 (kleeding inbegrepen); 13o. het gesticht voor R.-K. manlijke zwakzinni gen Huizo Assisië, le Udenhout, f 600 (klee ding inbegrepen); 14o. het zwakzinnigen- gesticht, te Noord wijk (dr. mr. Willem van den Bergh-stichting), f850 (kleeding inbe grepen). Motie éénheid Postpersoneel. Door het lid van den Bondsraad van den C. B. P. T. T., den heer Van der Woude, is onderstaande motie bij den Bondsraad inge diend, die als punt van de agenda op de in het begin van November te houden Bonds raadsvergadering een punt van behandeling zal vormen. „De Bondsraad van den C. B. P. T. T.; kennis genomen hebbende van den onwil van het bestuur van het A. N. V„ om een neutrale Ambtenaren-Centrale te stichten, als overgang naar een drievleugel vakver bond, onder opheffing van het A. N. V.; van oordeel, dat, om eindelijk tot de dringend noodzakelijke eenheid en machlsformatie te komen, doof en in de neutrale vakbe weging niets meer is te bereiken; overwe gende, dat uitvoering van het congresbe- sluit betreffende de vorming van oen drie- vleugel vakverbond voorloopig evenmin mo gelijk schijnt, wegens de afwijzende hou ding van belangrijke groepen hoofdarbei ders; besluit het Bondsbestuur uit te noodi- gen, ingaande 1 Januari 1926 toetreding van den G. B. P. T. T. tot het A. C. O. P. en de aansluiting bij het N. V. V. te bevorderen, onder handhaving van hel karakter van be drijfsorganisatie P. T. T.". Naar ons verder is medegedeeld, heeft het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den G. B. P. T. T. zich met algemeenc stem men vereenigd met de voorstellen, die in bovenstaande motie zijn neergelegd. Reeds werd op een huishoudelijke verga dering der afdeeling Groningen van den C. B. P. T. T. uilgesproken, dat de vorming van een neutrale ambtenaars-centrale waartoe door haar Bondsbestuur voorberei dingen worden getroffen, niet in overeen stemming is met de bedoeling van het ge houden congres, dat zich uitsprak voor af scheiding van het A. N. V. Ten slotte heeft deze afdeeling met een duidelijkheid, .die niet misverstaan kan worden, zich er voor uitgesproken, j?m binnen den kortst moge lijken tijd tot samensmelting met de mo derne vakbeweging te geraken. Reeds nu laten vele leden van den G. B. P. T. T. zich overschrijven in den modernen C. N. A. B. De loonregeling van het spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferentie lus- schen de directie der Nederlandsche Spoor- wegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende vakbonden is allereerst gevraagd hoe do directie dacht te handelen met de besproken loonregeling, waar de B. A. N. S. en de Neutrale Bond tegen zijn. De directie j deelde mede, dat zij deze ter goedkeuring zal doorzenden aan den minister. Namens de Ned. Vereeniging „St.-Ra- phaël" en „P. G. B." werd daarna voorge steld aan de directie om terug te nemen j haar voorstellen betreffende de verslechting van de verlofregeling, de verblijfkosten en het vrijvervoer, in welk geval deze drie or ganisaties bereid waren het bestaande R. JD. V. te handhaven, behoudens de redactie wijzigingen, die de praktijk hier en daar aan de directie cn de pcrsoneelbonden had aan de hand gedaan. De directie vond dit niet wenschelijk, wel zou-dit de besprekingen misschien zeer kun nen vereenvoudigen, doch zij zou het van te groot belang achten, dat het R. D. V. nu eens goed afgehandeld werd, om nu op deze wijze de behandeling te bekorten. Voorstel- lenlen van principieelen aard waren er vol gens haar niet ingediend. Uit de arlikelsgewijze behandeling deelen wij mede, dat omtrent het voorstel van de Ned. Vereeniging, ,,St.-Rapha6l" en P. C. B. om geen categorische bondeir tot de erkende vakvereenigingen te rekenen, de directie verklaarde wel is waar te hopen, dat het aantal organisaties zou worden verkleind en zij geen nieuwe categorische bonden meer zou erkennen, doch er niet toe kon besluiten om den B. A. N. S., waarom hot toch ging, ook niet meer tot het overleg toe te laten, wijl deze eenmaal reeds toegelaten was. Er werd langen lijd gesproken over arti kel 28 (vervullen van nevenbetrekkingen^, doch overneming van den wensch om al leen uit dienstbelang vergunningen te wei geren en beroep op scheidsgerecht mogelijk te maken werd afgewezen. Getracht zal worden nog een nieuwe redactie te vinden waarvan de bepalingen niet zoo dwingend RECLAME. 6525 wanneer de maag beg/nt te vragen neemt de arbe/dskraebt af; mjf n.v.hallanW voec/z&a m vans tenk en zijn ,als dio van het tegenwoordige artikel. De besprekingen vorderden tot en met ar tikel 40. Dinsdag a.s. wordt de conferentie voortgezet. De R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel. Dezer dagen heeft de R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel te Amster dam vergaderd, om haar houding te bepa len ten opzichte van de door de Regeering aan de centrale commissie van overleg voorgestelde wijziging van het Bezoldigings besluit. Er was een slrooming om het overleg le verbreken, aangezien bedoelde regeling niet aan matige verwachtingen beantwoordde; maar besloten werd, zich niet aan matige verwachtingen beantwoordde; maar beslo ten werd, zich niet aan hot overleg te ont trekken. In het bijzonder was de ontstemming groot over het feit, dat de Regeering wel voorstelt, eenige gemeenten in een hoogere klasse in te deelen ,doch dat daarbij niet één gemeente uit de Roomsche provincies is genoemd, lerwijl men meende, dat toch wel vaststaat, dat ook daar gemeenten ge vonden worden,, die in de bestaande classi ficatie ten onrechte in klasse 2 of 3 zijn ingedeeld. Gepoogd zal worden, verbetering in de regeling te verkrijgen. Collectief contract in het bakkersbedrijf. De Algemeene Nederlandsche Bond der Arbeiders(sters) in het Bakkersbedrijf, afd. Den Haag, heeft Dinsdag j.l. een buitenge wone vergadering gehouden, alwaar de af sluiting van een collectieve arbeidsovereen komst voor het bakkersbedrijf werd be sproken. De vergadering gaf sanctie tol afsluiting der overeenkomst. Tevens werd in deze vergadering de actie, gevoerd tegen de verslechtering van de Ar beidswet, uitvoerig besproken. Opheffing Militaire Gymnastiek- en Sportschool. De militaire gymnastiek- en sportschool le Utrecht zal in den loop van het volgende jaar als maatregel van bezuiniging worden opgeheven. („o. D."). Bij Kon. besluit is aan dr. J. E. W. Ihle op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hcogleeraar aan de Rijksuniversiteit le Utrecht en is de aanstelling van prof. dr. H. A. Brouwer tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel, gevestigd vanwege het Oud- sludcntenfonds bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geolo gie, bekrachtigd. UIT NED. OOST-INDIE. De toestand in Atjeh. Een vertegenwoordiger van liet Haagsche Aneta-kantoor had dezer dagen een onder houd met den, met verlof hier te lande ver toevenden, assistent-resident L. J. J. Caron, die gelijk bekend zeven jaren in Atjeli heeft gediend, waarvan vijf jaren als as* sistent-resident ter beschikking van den Gouverneur, speciaal belast met de politieke aangelegenheden van het gewest en twee malen is opgetreden als waarnemend Gou verneur, de eerste maal tijdens het verlof van Gouverneur Van Sluys en de tweede maal in het interregnum tusschen de be stuursperiode der Gouverneurs Van Sluys en Hens en deswege ook door de Regeering als een der beste Atjeh-kenners wordt be schouwd. Naar zijn oordeel gevraagd over de jong ste betreurenswaardige gebeurtenissen in het gewest, zeide de heer Caron. De overval op de patrouille-VViarda, waar bij de controleur Jacobs zich bevond, had plaats in het zclfbesluursgebicd van Klo^ët. De patrouille Paris, die daarheen werd gedi rigeerd om de orde te herstellen, blijkt ook aldaar een hevigen lclcwang-aanval te heb ben doorstaan. De oude zelfbesluurdcr van Kloeüt, ge naamd Tcukoe Radja Ms'min, en die den titel van Keudjeuroen voert, is een loyaal, fatsoenlijk mandoeh en heeft weinig belang- sielling voor het bestuur; hij leeft vrijwel teruggetrokken in zijn Koeta en laat de be- sluurszaken over aan zijn neef, levens zijn schrijver Teukoe Marah Adam. Dit is een jonge, kalme, bezadigde man. De a.s. zelfbe stuurder, zoon van den Keudjeuroen, Teu koe Teuboh genaamd, wordt thans te Koeta- radja op de Hollandsch-Inlandsche school opgeleid. Politiek gesproken is Kloeël weinig be trouwbaar. Het landschap Klocët ligt zeer geïsoleerd. Het is een onderdeel van de on- derafdecling Tapatoean, doch van de overige landschappen door een rotsachtig gebergte, dat tot aan de zee loopt, gescheiden. De be volking is Atjehsch, achterlijk, ruw en oeco- nomisch weinig sterk. In het plaatsje Kan- dang is een bivak, dat bezet wordt door troe pen van Tapatoean, en wel gewoonlijk door twee brigades onder leiding van een officier, die hulp verleent wat betreft eenvoudige be stuurszaken aan den controleur van Tapa toean. Dit is absoluut noodig, omdat de ver binding, zooals boven gezegd, slecht is met de standplaats van den controleur, en tevens omdat Kloeët niet geheel als loyaal gerekend kan worden. Het landschap bestaat uit ver schillende Oelëe balang Tjoetschappen, w.o. Tarabangan wel politiek gesproken het ach terlijkst is. In 1922, tijdens den belasting aanslag, werd er een aanval gedaan op den De Reisgenoote (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. II. C. 73) Zal mijnheer Palain je passagier zijn? Necn^ zijn vrouw heeft hem laden zweren, dial hij dat niet zad zijnEn eigenlijk ben ik ook liever niet verant woordelijk voor iemand, die echtgenoot en vader i-s.... Neen, Vignal zal ik meene men hij is een der jongere ingenieurs van de fabriek en hij heeft, evenals ik, alleen maar voor zichzelf le Zorgen!Ik ver zeker je, dal 't me niet ontbroken heeft aan liefhebbers voor den tocht. wat ik ove rigens ook best begrijp. ICerjean keek de jonge vrouw scherp aan. Beste Jacqueline, riep hij uil, je moet over dezen aanstaanden tocht althans niet met mijn Phyl'leke spreken! Anders zou den wij te doen krijgen met tranen en zelfs met oen zenuwaanval I Arm, klein ding! Eens heeft zij geweigerd hel vertrek voor een wedvlucht bij te wonen, omdat zij geen al le reëelcn indruk wilde krijgen van de gevaren, waaraan ik zou kunnen bloot staan.... Zij was altijd bang. dat me een ongeluk zou overkomen. Ik zal haar niets zeggen, Willem. Het gelaal van Jacqueline was kalm en zij had zich aangewend om van haar inner lijk gevoel niels le doen blijken. Zij voegde er aan toe: Ik twijfel niet, of het groote vertrou wen, dat je in de zaak stelt, zou aansteke tijk werken op Phyllis.... Je bent één en Bil ambitie t Ja. dat moest ook.Ik had noo dig, te worden wakker geschud.... Willem zweeg.en plotseling zei hij, hoewel het hem veel moeite kostte, met een veranderde stem: Is z ij al door den president ontvan gen? Neen, zij moet Woensdag komen. Ik zou zoo graag Grandier nog eens sprekenmaair ik heb er niet den moed voor gehadIk vind alles zoo vreeselijk pijnlijkDenk jedat zijer ver driet van heeft, Jacqueline? Ik weet het nietZonder verzet, zonder bitterheid aanvaardt zij hetgeen zij ineent, dat noodzakelijk is.... hoewel zij dat samdn leven.... al9 broer en zuster erg mist.zij vond hel zoo heerlijk. Vond -ik het dan ook niet heerlijk, Jac queline? zei Willem. In dit huis, dal ik liefhad, waar ik zooveel kalme jaren door bracht, waar mijn eenzaamheid en mijn ge woonten van ongetrouwd heer me zoo lief waren, voel ik me thans als een banne ling Droomerig keek hij een oogenblik voor zichen kwam, alsof die overdenking daartoe had geleid, lot de conclusie: Dat huwelijk was een niet le qualifi- ceeren afdwaling van den geest.het werd wenschelijk, zoowel voor Phyllis als voor mij dat er door de omstandig heden een eind aan kwam.Phyllis kon met mij niet gelukkig zijn En misschien, opperde Jacqueline zwakjes, misschien was Phyllis voor jou evenmin de vrouw, die jc gelukkig zou kunnen maken, mijn arme Willem. Hij schrikte: Zij maar, Jacqueline!.Wat voor «en idee heb je dan wel van haar. of van mij? Begrijp je dan niet, dat zij, zelfs op die manier, zelfs door die abnormale, onzinnige wijze van leven, mijn vreugde, mijn geluk en mijn kracht is geweest.... dat zij me de schoonheid, de lieflijkheid van samen te leven heeft geopenbaard? Arme Phylleke! men heeft altijd een aller- verkeerdst oordeel omtrent haar gehad!. Jc hebt nooit gezien, Jacqueline, hoe lief zij zich voegde naar haar eenvoudige om geving, en met welk een leedere dankbaar heid zij het bescheiden bestaan, dat ik haar bood, aanvaarddeEn dan die gracle, die eenige gracie, die glimlach van haar, die alles verheldert en transformeert Als ik thuiskwam en zij kwam me tege moet.... Beste Jacqueline, je ziet, dat ik, in weerwil van alles, heel ongelukkig ben. Ja, zij zag en zij wist het.Om dit te welen, was die bekentenis onnoodig. Die gedem_ple en hartstochtelijke stem, dat ver trokken gelaat, waarin de donkere vlam van zijn blik scheen te branden.... die slem cn dat gelaat, die ze van haar vriend niet kendezouden voldoende zijn ge weest. Beste Willem, zei ze met moeite; ja, ik zie best, dat je lijdt; maar waarom eigen lijk? Maar, Jacqueline, kon ik op die ma nier dat fortuin aanvaarden En nu ben ik wat bedroefd.... en een beetje de kluts kwijt, maar ik zal wel weer kalmer worden en de zaak nemen zooals zij is. Ik behoor niet tot de menschen, die door een tegenslag van dit soort een zenuw ziekte krijgen; daarover kan je gerust zijn.. Arme Phylleke! Zelfve heeft zij nu ook ver driet En ook koestert zij wat wrok, geloof ikMaar wat vraagt zij me thans? Nooit op te houden haar ..beste vriend" le zijn.... Goed, dat zal ik zijn; ik zal er de kracht toe vinden.Ik zal haar niet verlaten.En als zij later eens trouwt, dan zal haar man denken, dat ik ëen fameuze stommerik ben geweest.... maar eigenlijk zou hij moeten zeggen, dat ik een rechtschapen mensch was Die vergissing ligt voor de hand, Jacqueline, zóó zelfs, dat er heusch oogenblikken zijn, dat ik zelf niet weet, wat de waarheid is. Hij had zijn gezicht in zijn handen ver borgen en naar Jacquelines lippen drongen zich de woorden: „De waarheid, Willem, is. dat je dat kind aanbidt, dat je zonder haar niet zou kunnen leven Maar zij sprak ze niet uit en zei: Je oordeelt eerlijk en juist: het schijnt me nooit mogelijk, dat de waarheid ergens anders te vinden is dan in je geweien. Zij had hem laten pralen en zijn hart laten uitstorten, zonder hem echter steeds steekhoudend te hebben kunnen antwoorden. Zij stond op: Ik moet weg.... Phyllis zou anders ongeduldig worden. Vergeef me, zei Willem, ik heb hard op gedacht.en mijn leed onder woorden gebrachtwat niet mijn gewoonte is. Ik dacht, dat ik flinker wasIk heb den moed gehad mijn Phylleke te ontvluch tentoen hebben wij over haar ge praat.... en nu schaam ik over mij zelf, Jacqueline.Wat zal jij mijn zwakheid veroordeelen; jij, die zoo sterk, zoo kalm en helder van versland bent; jij, die Jacqueline, voelde, dat hij dacht: Jij, die niet weet wat passie is".... Maar hij zei: „Jij, die met je mooie kordaatheid bleef boven alles, wat in je leven gebeurde...." Ook de sterkslen, zei ze, hebben bun uren van moeheid, Willemen van ge brek aan kordaatheid. Nadat beiden een oogenblik hadden ge zwegen, hernam zij: Als je het verlangt, zal ik alles ver geten, wat je me hebt gezegd. Willem nam haar hand en drukte die I zenuwachtig: Ja, dat verlang ik,, zei hij. Zelf zal ik er nooit meer over spreken. Tot ziens Jacqueline, en wel bedankt Willem, fluisterde zij, wil je me be loven, dat ik, wanneer je dien gewaagden tocht, waarover je me sprak, gaat onder nemen, er van wordt onderricht?.... 't Is een bewijs van viendschap, dat ik je vraag. Ik beloof het jeMaar denk er aan, Phyllis moet van alles onkundig blijven. Phyllis moet niets te weten ko men dat beloof ik je op mijn beurt. En"Jacqueline zei tot zichzelve: „Wat denkt hij toch altijd aan haar'" Zooeven, toen Willem zich had weten I09 ie maken van zijn kunstmatige onaandoen lijkheid, had zij een gevoel of een deel van haar innerlijke blijmoedigheid, als uit een gapende wonde, wegstroomde.... En nu ging Jacqueline, die kalme Jacqueline, naar huis, vermoeid, bewogen, snakkende naar rust, duisternis en stilte; maar Phyllif wachtte haar op in het lichte salon. Zij kuste Jacqueline en lachte haar nieuwsgierig toe: Wel? Heb je hem thuis gevonden?. Wat zei hij je?Gauw, vertel nu toch, Jacqueline! Jacqueline was zichzelve weer meeslei geworden; zij had willen antwoorden, maa? begreep dadelijk hoe bitter weinig zij eigen lijk had mede te deelen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9