J. VAN DER STOK AGENDA. ivaai Breesftraat 155. Speciale Aanbieding* Japansche Thesserviezen WETENSCHAPPEN. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. RECLAME. Zaterdag. Concertgebouw „l'Union"; Uitvoering too- neelvereemging „Kunst naar Gave". 8 uur. Stadszoal (groete iial): Soirée dansante met mythologisch blijspel „Op den Olym- Ous", to gewen door 1). O. en A. V. „Nieuwe ïrurihilde". 8 uur. Zondag. Stadszaal: „De Big van het 168ste". Tooneelzaal „l'Union": Opvoering van „Joerisse do Vondeling". 8 uur. Dadelijk». Museum „De Lakenhal": Leidschc Kunst club „De Sphir.x". Tentoonstelling van 18 October lot 2 November. ..Casinobioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. ..Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. s Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 October tot en met Zondag 1 November a.s. waar genomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 591. Do apotheek van de „Hulp der Mehsch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds RECLAME. voor de geheel nieuwe sorteering DAMES- en KINDERSCHORTEN. o Voor het ZELF VERVAARDIGEN van LAMPENKAPPEN hebben wij alle artikelen^ in voorraad - IJzeren vormen in alle modellen 5772 o IN OCTOBER EEN DAG ALLES GRATIS. overeenkomst en tegen ons protest in. Wij moesten ons wel overtuigen, dat wij, door In de regeering te blijven, ons doel niet meer bereiken konden en ons nog slechts bloot stellen konden aan den 9ehijn, alsof wij ook waarlijk dit doel opgegeven hadden. Daarom hebben wij onzen invloed als re- geeringspartij gegeven om voor het binnen land den ernst van den toestand volkomen duidelijk te maken en in volle vrijheid in te staan voor ons onafwijsbaar doel: de vrijheid van het vaderland. 't Is maar de vraag, of op hun manier die „vrijheid" zou te erlangen zijnl Op 16 Nov. zal te Berlijn een partijcon gres worden gehouden. Wanneer voor dien datum Frankrijk eens daadwerkelijke con cessies had gedaan De monarchisten moeten af en toe ge vaarlijke dingen zeggen. Men oordeele: Te Augsburg werd gisteren in een plech tige bijeenkomst hulde gebracht aan de na gedachtenis van de in den oorlog gevallen militairen. Een muziekcorps van de rijks- weer en een afdeeling van de Beiersche po litie namen aan de plechtigheid deel. De gewezen generaal von Gebsattel hield een toespraak, waarin hij volgens de Mun- chener Post o.a. het volgende zeide: ,,lk be schouw het niet alleen als mijn recht, maar ook als mijn plicht hulde te brengen aan den man, die volgens de wet en volgens den wensch van ons hart onze koning moest zijn; namelijk kroonprins Rupprecht van Beieren. Ik kan niet begrijpen, dat men zich het verbod van Borlijn om voor den kroon prins te defileeren laat welgevallen. Kroon prins Rupprecht is generaal-veldmaarschalk en dientengevolge is hij volgens de militaire wetten actief officier tot het einde van zijn leven." Ten slotte bracht de generaal een driewerf Hoera op den Bcierschen kroon prins uit. Wordt hot geen tijd dat dien heeren mi litairen eens duidelijk wordt gemaakt, dat zij geen praat-vrijbrief hebben? Men durft hen echter blijkbaar niet aan FRANKRIJK. Het nieuwe kabinet. Painlevé heeft zijn kabinet vlug gevormd. Het is verder in linksche richting gegaan in samenstelling dan het vorige. Het staat nu zoo tusschen het eerste kabinet-Painlevé en het kabinet-Herriot in. Steunen zal het geheel moeten op het linksche kartel. Painlevé zelf heeft financiën genomen, met naast zich Bonart, links-deskundige op financieel gebied. Zelf zal hij nu dus trach ten de financicele chaos te beredderen. Groote verwachtingen koestert men niet en daarom wordt dit kabinet beschouwd als een overgangskabinet tot wat, zie daar over zijn de geleerden het niet eens. Cail laux en zelfs de schim van Poincaré ziet men al weer aan de ministerstafel I Van socialistische zijde Zondag is hun congres I is gevraagd hoe" het kabinet staat tegenover Syrië en Marokko. Dat wordt direct al een lastige kwestie! Te meer, waar Engeland en Amerika al scha deloosstelling vroegen voor in Damascus aan Engclsch en Amerikaanseh eigendom toegebrachte schade. In Marokko is Steeg als nieuw resident- generaal in functie getreden,- ENGELAND. Toch sluiting van werven Wood onderkoning van Britsch-Indië. Het kabinet heeft besloten, ondaoks dc protesten uit Wales en Schotland het plan tot vermindering van de rijkswerven in casu tot sluiten van de werven te Rosyfch en te Pembroke voortgang te doen hebben. De minister van landbouw Wood is be noemd tot onderkoning van Indië in de plaats van lord Reading, die in April zijn ontslag heeft genomen. De nieuws enderkoning, Edward F.ederick Lindley Wood, wa* in het minister:j Bonar Law en het vorige niinisterie-Baldwiu mi nister van onderwijs. Van 1921 tot 1922 was hij parlementair ondeim nister van koloniën Ilij i9 44 jaar oud. SPANJE. bescherming van bet onderwijs. Het directorium heeft een decreet uitge geven, waarin bevolen wordt: lo. Dat de betrokken onderwijsaulorilei- ten zorgvuldig waken, dat er geen dingen worden onderwezen, strijdig met de een heid van het vaderland, en hen, die zich aan anti-sociale opvattingen schuldig ma ken, straffen met schorsing, enz. Dit geldt ook voor hen, die stellingen ontvouwen, ingaande tegen de genoemde grondslagen van de samenleving. 2o. Alle particuliere scholen, enz., waar boeken worden aangetroffen, die zulke leeringen of stellingen behandelen, zullen gesloten worden. 3o. De kinderen zullen onderworpen wor den aan een onderzoek betreffende deze materie, en, voor het geval mocht blijken, dat zij verkeerde dingen leeren, zal tegen den betrokken onderwijzers, leeraar, enz. met strengheid worden opgetreden. 4o. De autoriteiten zullen voortdurend waken, dat de onderwijskrachten ook in hun particulier leven geen slecht voorbeeld ge ven, noch zich wijden aan anti-patriolische propaganda". FINLAND. Spionnage. De politie heeft te Wiborg een ambtenaar aangehouden van de kanselarij van het sov jetconsulaat aldaar, wegens militaire spion nage. Swenska Notizbureau deelt mede, dat zijn schuld volkomen bewezen is. EGYPTE. Verzet te wachten? Het koninklijk besluit, nopens het toe zicht op de politieke organisaties in Egypte heeft consternatie teweeggebracht. Men ver» wacht, dat de Aanhangers van Zagloel en de liberale partij het kon. besluit zullen j negeeren en de regeering zullen trotseeren. VEREENIGDE STATEN. Invoer van Bloembollen. Jardine, de secretaris van het Amerikaan- sche dep. van Landbouw, heeft een confe rentie te Washington bijeengeroepen tegen 16 November, om gelegenheid te geven om in alle opzichten te overwegen, de beperkin gen van den invoer in de Vere-énigde Staten van bloembollen, waartoe ca. drie jaar gele den machtiging werd gegeven en die in wer king zouden treden op 1 Januari 1926. De Europeesche exporteurs hebben er op tan- gedrongen om een verzachting te verkrijgen der beperkingen en de a.s. conferentie zal misschien eenige wijzigingen brengen. De beperkingen zijn veel besproken, in gunsli- gen en ongunstige zin, en de secretaris van Landbouw hoeft een overzicht laten vervaar digen van den toestand en al hot materiaal ter informatie laten bijeenbrengen. De uit slag van dit onderzoek zal medegedeeld wor den aan de conferentie, welke openstaat voor alle belangstellenden. "JITENLANDSCH GEMENGD Ontploffing in een chemische fabriek. Te Reinickendorff bij Berlijn is door de ontploffing van eenige vaten benzine en chemicaliën een chemische Fabriek in de lucht gevlogen, waarbij 8 lieden zwaar cn verscheidene licht gewond werden. In eei\ omtrek van ongeveer een K.M. werden de pannen van de daken gerukt en sprongen de vensterruiten. Moord. Te Leipzig is eergisternacht een agent van de schupo door zijn vrouw en haar broeder op beestachtige wijze vermoord. De agent wilde van zijn vrouw scheiden en dit schijnt haar te hebben bewogen den man uit den weg te ruimen. Met hamerslagen heeft haar broer den agent gedood. Vervol gens hebben zij samen het lijk in stukken gesneden en hoofd cn armen in een grooten waschketel op het vuur gezet. De daders zijn gearresteerd. Natuurmonument vernield. Ladram Arch, een door de natuur gevorm- do rotspoort aan de baai van Ladram een der bekende natuurmonumenten aan de kust van Devonshire, tusschen Sidmouth en Ex- mouth is door de vernielende werking van wind en water bezweken en ingestort Een vnurtoren door storm vernield. Een telegram uit Brunswick (Nieuw-Schot- land) meldt, dat de vuurtoren bij Kaap Bre- ton-lsland gisteren door. een hevige storm vernield is. Een loodsschip is naar het eiland vertrokken om een vuurbaken aan te leggen, die tot den herbouw van den toren' als signaal voor de schepen zal moeten dienen. Een mishandelde dokter. Te New-York werd dezer dagen een dame overreden door een jongen op een fiets. Een dokter die vlak bij de plek van het onheil woonde, snelde zijn woning uit en verleende als medicus zijn diensten aan de omvergere den dame. Toen hij daarna den ruwen rijder een standje maakte, kozen de vrienden van deze partij voor hun makker, .en vielen vijftien in getal aan op den dokter. Zij waren gewapend met baseball-knotsen en sloegen den dokter een paar gaten in het hoofd en een paar ribben stuk. Door zijn droom verraden. Eenigen tijd geleden werd uit den Rijn bij Dusseldarf een lijk opgevischt, waarvan men de identiteit niet met zekerheid kon vastellen. Ook over de wijze waaiop de verdronkene in het water was geraakt, tastte meri volkomen in het duister. Maar in de gevangenis zat een man, Heinrich Schramm genaamd, in verband met een diefstal, ïn voorarrest, en deze man droomde dezer dagen hardop, waarbij hij uitriep- „Smijt hem in den Rijn, een lus om het li chaam, steen er aanbinden; die kan ons niet' meer aanbrengen". De medegevangene van den droomer hoor de dezen uitroep, dacht er het zijne van en liet er zich tegenover anderen over uit Schramm werd in verband met het opge- vischte lijk ondervraagd en kon zijn alibi niet bewijzen, hoewel hij hardnekkig bleef ontkennen, den moord te hebben bedreven. De rechtbank van gezworenen heeft Schramm ter dood veroordeeld. Slachtoffers van militaire schietoefeningen. Bij een schietoefening op het terrein te Jüterbog (Brandenburg) is de commandant der vierde Rijksweerdlvisie generaal Müller, door een verdwaalden marhinegeweerkogel doodelijk getroffen. De Rijksweerminister Gessier bevond zich vlak bij den comman dant. Tevoren was reeds een overste door een verdwaalden kogel ernstig gewond. Een brntale overval te New York. een motie aangenomen, waarbij het ton gres verzocht wordt de immigratie-wetten te am endeeren, zoodat groote gToepen land bouwers van Europa naar de Vereenigde Staten kunnen worden gebracht ter bevor dering van -den landbouw. Verkiezingen in Canada. OTTAWA, 30 Oct. (Reuter). De laatste uitslagen laten geen twijfel dat de conser vatieve partij de sterkste in het nieuwe parlement zal zijn en daar over een kleine volstrekte meerderheid beschikken. Thans is de samenstelling 88 conservatieven, 64 li beralen, 2 progressieven, l labour. De pre mier McKenzie King en 8 andere ministers werden geslagen, 3 ministers zijn herko zen, zoo ook het eenige vrouwelijke lid. Het bolwerk der liberalen in Nieuw-Schot- land en Nieuw-Brunswijk is door de con servatieven veroverd. Quebec is sterk li beraal. De storm in de Perzische golf. BUSH1R, 30 Oct. (Reuter). Berichten van de Bahrein-eilanden bevestigen dat de berichten omtrent de cycloon van onlangs overdreven waren. 32 duikers van dc pa- relvisschers-vloot verdronken en 35 vaartui gen worden vermist. De stad zelf kreeg geen schade. Het aantal slachtoffers op vaartui gen die in andere havens thuis behooren wordt op 50 geschat. De storm duurde een halfuur. 6767 hoog in qualiieit - laag in prijs. Ziet de EiaSage. Buscli in 1913 bij haai in de polikliniek is geweest, waar deze klaagdo over aanvallen van zwakte in den linkerarm. Getuige heeft Busch toen electrisch laten behandelen. Waarschijnlijk was het hart van Busch normaal. Vervolgens deelt getuige mode, dat hg ziek den patiënt goed kan herinneren, niet wegens zgn kwaal, want dit was weten schappelijk een alledaagsch geval. Busch was een man, waarvoor getuige zich interes seerde, omdat hij aviateur was. Twaalf jaar geleden stelde hij groot belang in de aviatiek. President tot getuige: „U weet, dat hier door den verdediger een ziekterapport over Busch is overgelegd. Is u bekend, dat dit meer gedaan wordt. En acht u dit niet iu strijd met het medisch ambtsgeheim?" Getuige Prof. Brouwer: „In het tijdschrift voor geneeskunde is een ernstig protest ge schreven door dr. H. Pinkhoff, die heü openbaar maken van het ziekterapport over Busch een onjuiste -daad achtte van dr. Stumpf, den directeur van het Binnengast huis. Ik vindt het standpunt van Dr. Pinkhoff wel een exreem standpunt, hoewel ik ais medicus wel wal voor dit standpunt voel." Een ernstig incident. De verdediger stelt thans den getuige-des- kundige de vraag of een leek de juisle wijze, waarop iemand kan dood gaan, zou kunnen beschrijven. President:: „De Rechtbank kan deze vraag niet toestaan. Zij acht dit voldoende tocge^ licht." Verdediger (Heftig): U weet nog niet eens wat ik wil vragen!" President: „De Rechtbank weet dit wel. U wilt het oordeel van den Professor over den manier, waarop Busch is gestorven 1" Verdediger (met de vuist' op den lessenaar slaande) „U laat me niet eens mijn vraag toelichten. Ik ken het oordeel reeds van den hoogleeraar maar ik wil oók, dat de Recht-, bank dit weet." President (zeer kalm): „De Rechtbank acht dit punt afgehandeld. Wenscht U nog een vraag te stellen." Verdediger (woedend): „Ik wensch een gedocum en teerde motiveering yan Uwe wei gering I" President (altijd nog even kalm): „Mijn heer Levy, U kunt acte vragen van de be* schikking van de Rechtbank". Verdediger: „Ik acht het van veel be lang, dat prof. Brouwer een antwoord geeftv op mijn vraag. Staat U dit niet toe aldu* roept mr. Levy luid schreeuwend uit dan acht ik Uw onderzoek, president, volmaakt eenzijdig tegen beklaagde." President: „Ik schors de zitting, opdat de; beklaagde, pardon ik vergis me dö verdediger tot bedaren kan komen". De zitting wordt daarop geschorst en dd Rechtbank begeeft zich in Raadkamer, waar zij den Officier van Justitie mr. Baart de ld Faille, die als belangstellende ter terecht* zitting aanwezig ia, raadpleegt over het g* beurde. In tusschen schreeuwt de verdediger al lerlei sterke uitdrukkingen uit. Hij roept o.a. ,Het is een schande voor het onderzoek". En als verschillende confrères hem tot kalmte aanmanen, roept hij: „Ik wordt niet kalm; ik verlang, dat de President billijk wordt." Na ruim een kwartier in Raadkamer te zijn geweest, heropent de President de zit ting en deelt den verdediger mr. Levy mede, dat deze zich reeds eenige malen heeft schuldig gemaakt aan overtreding van art 20 van het reglement van orde no. 3, dat ongeveer aldus luidt, dat ingeval eei^ advo-i caat bij pleidooi of tijdens de behandeling eener zaak voor de Rechtbank, zich oneer biedig gedraagt, zich vergeet, of zich onbe tamelijk gedraagt tegenover de wet, he4 openbaar gezag of de Rechtbank, hij gen waarschuwd of geschorst kan worden. Voortgaande zegt de President tot mr. Levy: „De Rechtbank wil trachten de zaak nog met U te behandelen, maar wanneer U zich weer vergeet of U zich onbetamelijk tegen mij uitlaat, zal ik de Rechtbank voor stellen U voor onbepaalden tijd in Uwe bei diening van advocaat te schorsen". Verdediger: „Vraagt U mij een antwoord?" President: „Ik vraag geen antwoord?" Verdediger: „Mag ik dan een verzoek doen?" President: ,Neen, dat mag U niet". .Verdediger: „Ik krijg toch wel acte, dat U hot niet noodig vond, mij een vraag aan prof. Brouwer te laten stellen?" President: „Dit is al geschied". Het incident is hiermee gesloten. (De zitting duurt voort}. Geen Nobelprijs voor Geneeskunde. Het comité voor de Nobelprijzen heeft bo< sloten ,den Nobelprijs voor Geneeskunde j dit jaar niet toe te kennen, zoo wordt nH Stockholm gemeld, - Een vermetele diefstal met «moord is door bandieten gepleegd in het hartje van de za kenwijk van New-York. Tegen dergelijke misdaden plegen Amerikaansche banken of andefe zaken in groote sleden in«dollarland zich te beschermen door groote bedragen arm geld en effecten in gepantserde auto's te vervoeren. Toen gistermorgen een dergelijke auto een bedrag van 117.000 dollar vervoer de van de Federal Reserve Bank naar de bank van Buffalo, werd nabij de laatstge noemde bank de gepantserde auto beschoten door drie bandieten, die in een gesloten auto zalen. De chauffeur werd gedood en twee andere inzittenden gewond. Terwijl ée voorbijgangers in paniek op de vlucht sloegen, kwamen drie 'handlangers %uit een schuilhoek le voorschijn, liepen op den gepanlserden auto toe, grepen snel bun dels bankbiljetten ter waarde van 93 000 dollar weg. en sprongen in den auto bij de andere drie bandieten. De auto reed snel weg voordat de politie kon ingrijpen. Het nieuwe Franscbe kabinet. PARIJS, 30 Oet. (Havas). De bladen, commentaar leverende op de samenstelling van het kabinet, leggen de nadruk op de aoer omvangrijke taak, die het kabinet heeft te vervullen. Vooral leggen zij den nadruk op de dubfiele bezetting der portefeuille van financiën, waaruit ten duidelijkste blijkt, welke overheerschende rol, de regeering aan het fmancieele vraagstuk toesclirrjft, De linksche bladen zeggen, dat het nieuwe kabinet een hulde is aan de eensgezindheid van het kartel. Verscheidene bladen zijn van oordeel, dat Sarrail zal worden terug geroepen en vervangen door een burger lijken hoogen commissaris. Da Petit Parisien publiceert den tekst van het financieele expose, door Caillaux in den laatsten mi nisterraad van het afgetreden kabinet ge geven, waaruit bljjkt, dat de schatkist er ongetwijfeld beter voorstaat dan een half jaar geleden. PARIJS, 30 Oct. (V. D.). Caillaux heeft tegengesproken, dat hij een agressieve hou ding zal aannemen legen de nieuwe re geering. PARIJS, 30 Oct. (V. D De gebeurtenis sen in Syrié wekken bier groote belang stelling. Energieke regeeringsmaatregelen worden voorbereid. Het terugroepen van generaal Serail, wordt verwacht. De „Ma- tin" meldt, dat Briand als voorwaarde voor het aanvaarden van de portefeuille van bui- j L-nlandsche zaken het terugroepen van Se rail geëischt heeft. Taul Boncour zou be noemd worden tot civiel-gouverneur van Syrië. De rechlsche pers kondigt de aan eengesloten oppositie van liet nationale blok tegen het kabinet-Painlevé aan. Loonsverhooging in de Belgische mijnen. BRUSSEL, 30 Oct. (Belg. Tel. Ag.) De nationale gemeDgde mijncommissie heeft aan mijnwerkers voor November een loons verhooging van 5 pCt, toegestaan. Door dit ""besluit is een staking voorloopig van de baan. Het Balkan-conflicL SIDEROKASTRON, 29 Oct (Belg. Tel. Ag.). De militaire attaches keerden van avond terug naar Petritseh, morgen zullen zjj weder daarheen vertrekken om toezicht te houden op het weder bezetten door de Bulgaren van het door de GriekeD ontruimde gebied, wat om 1 uur zal beginnen. Zater dag zullen de militaire attaches zich naar Ikjr.irkapou begeven om deel te nemen aan het overbrengen van het irjk van don Griek- schen soldaat, die op 19 October door de Bulgaren werd gedood en daarna naar Bulgaarsch grondgebied overgebracht Het terugtrekken der Grieksche troepen had plaats zonder eenig incident. Zweden en Engeland. STOCKHOLM, 30 Oct, (N. T. A. Draad loos) De onderhandelingen met Engeland óver de verlenging van het arbitrage-ver drag van 1924 tusschen beide landen heb ben tot resultaat gehad, dat dit verdrag voor 5 jaar wordt verlengd en eventueels geschillen niet meer, als totnogtoe voor het permanente Hof van Arbitrage, doch voor het Internationale Hof van Justitie te 's-Gra- venhage zullen komen. Da immigratie in Amerika. BIRMINGHAM, (Aldbama), 30 Oct (Reuter). De conferentie van gouverneurs der Zuidelijke Staten, die hier than» wordt gehouden, heeft met algemeen© stemmen AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. -De moord op den Overtoom in 1915. (Tiende dag). De Vierde Kamer der Rechtbank heeft heden weer hervat de behandeling van de zaak tegen Marcelis Muylwijk, in verband met den in 1915 op den koopman Busch ge- pleegden moord. Hoewel verleden week de \erdere behan deling der zaak op verzoek van den subst.- officier van Justitie mr. Reilingh, werd uitgesteld, in verband met nieuwe feiten, welke meer licht op de zaak zouden kunnen werpeD, werd bij den aanvang der zitting omtrent deze gerucht-en niets meer mee gedeeld. President mr. Eekhout, stelt wel den be klaagde weer eenige vragen, n.l. betreffen de een schriftelijke verklaring, die bckl. aan Busch gegeven had voor een bedrag van f 1000. Dit was een gedeelte van de f 2600 die Busch van Muylwijk moest heb ben. Beklaagde beweert niet alles op een hon derd gulden nauwkeurig te kunnen nagaan. Hij zegt niet precies te kunnen opgeven, of de verklaring er hetzelfde uitzag als een vorige. t De President maakt den beklaagde er opmerkzaam op, dat deze in anderen zin heeft verklaard. „Trekt u nu die verkla ring van vroeger in V' vraagt de President. Beklaagde: „Ik trek niets in. Als u mij 14 dagen tijd geeft, om in dien tijd allee te kunnen nagaan, kan ik u helpen. In mijn dagboek heb ik de waarheid gezegd." President: „Waarom hebt u niet eerder meegedeeld, dat u niet precies all?s meer weet." Beklaagde: „Ik ben in de war geraakt. Er komt ook zooveel bij." President: ,,'t Gaat er niet om u in de war te brengen." Do President vraagt nog den beklaagde of deze zijn verklaring volhoudt, dat het bewuste accept voor Busch op 7 of 9 Sep tember 1915 was geteekend. Beklaagde„Dat kan ik niet precies zeg gen. Het kan een paar maanden eerder of later geweest zijn." President: „Dat is alweer wat anders! Ik zal voorlezen wat u vroeger verklaard heeft" Nadal dit is geschied, deelt bskiaagde mede een accept van f 1375 te hebben ge geven. Hij weet echter niet of hij dit ac cept een paar dagen of maanden vóór of na 7 September 1915 moost betalen. President: „Reeds op de eerste zitting hebt u met stelligheid verklaard, dat het op 8 Semtember was. Een andere zaak! Houdt u vol, dat u toen u Busch btf <!e keel greep, geroepen hebt: „Jjj ellendeling, wou je mijn vrouw nog meer verdriet aan doen!"? Beklaagde (heftig): „Toen Basch op den grond lag, heb ik geroepen: „Jij ellendeling, wou je mtjn vrouw nog meer verdriet aan doen!" President: „Ik zal u nu voorlezen, wat uw vrouw, Jannetje de Ridder, hier in de zitting met gesloten deuren heeft verklaard." Blijkens net verhaal, dat de President^ daarop voorleest, heeft de vrouw van Muyl-' wjjk verklaard, dat Busch, die wel eens bjj beklaagde thuiskwam, haar nooit lastig heelt gevallen. Hjj vroeg nooit om geld en getuige noemde het volstrekt onwaiar, dat Buscn haai* het leven vergald zou hebben. Beklaagde: „Mpn vtouw kan dit zoo niet gezegd hebben." President: „De griffier heeft het- nit den mond van ftw vrouw opgeteekend en de Rechtbank heeft het zoo gehoord." Verdediger tot beklaagde: „Ja, het is inderdaad zoo gezegd!" Beklaagde: „Nou ja; ik heb steeds alles voor mijn vrouw willen verzwijgen." De verdediger maakt er de Rechtbank opmerkzaam op, dat de vrouw van Pot, in de instructie verklaard heeft, dat be- klaagde's vrouw eenigo malen flauw was gevallen, doordat Buscn steeds aandrong op geld. Hfl zou er dan ook prij3 op stellen, als de vrouw van Pot, die niet wide ver schenen, alsnog door de Rechtbank wordt gehoord. Nadat de verdediger nog enkele opmer kingen heeft gemaakt, wordt mr. Post als getuige gehoord, die indertijd curator was in het ïaillisseanent-MuylwiQk. Daarna wordt als getuigê-deskundige ge hoord Prof. B. Brouwer, die mededeelt, aat

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2