No. 20134. VRIJDAG 30 OCTOBER Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. Anno 1925. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTCEN: 30 Cto. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts„ bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 «Jta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummers voor Olrectle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week.,0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscliwinkel, Yischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH en SCHOL a f 0.12 per pond, VOLLE- en IN- MAAKHARING a f 0.06 per sluk, ZEEUW- SCHE MOSSELEN a f 0.06 per K G. 5791 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden. 30 October 1925. HENDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen Ier algemeene kennis, dal door lien yergunning is verleend aan. a. de firma G. J. de Jongh en Co., en recht verkrijgenden, tot uitbreiding van de koffie branderij in het perceel Nieuwe Rijn No. 85, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectic I, No. Gü. b. C. van Arkel, en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de smederij in het perceel Koenestecg No. 6, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie D. No. 361. c. de N.V. Het Leidsche Dagblad en recht verkrijgenden, tot uitbreiding van de druk kerij en zetterij in het perceel Witte Singel No. 1, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 3669. 5792 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. -Leiden, 30 October 1925. Prof. dr. K. H. Roessingh. f Reeds langen tijd was het bekend, dat /onze stadgenoot prof. dr. K. H. Roessingh wegens een ernstige kwaal, die een operatie noodzakelijk maakte, in het Diaconessen- huis alhier werd verpleegd en de doctoren, die den patiënt behandelden, hoopten nog slechts, dat zijn jong gestel de crisis zou kunnen doorstaan. Het heeft niet zoo mo gen zijn! De hoop op een gunstig verloop moest eindelijk worden opgegeven. Sedert een paar dagen stond bij ingewijden vast, dat hier de dood onvermijdelijk was. Deze is gisteravond gekomen en heeft den lijder ..verlost van een zwaar, doch moedig gedra gen lijden van eenige weken lang, zoodat voor den afgetobden strijder die dood ten slotte een uilkomst werd. Is zijn overlijden een onherstelbaar ver lies voor zijn vrouw en kinderen, familie en vrienden, in veel breederen kring nog zal het heengaan in de kracht des manlij ken leeftijds van dezen voor de wetenschap nog veel belovenden geleerde als een zwaar gemis worden gevóeld. Maar niet enkel als geleerde, als man der wetenschap, waarop de Leidsche Universiteit trotsch kon zijn, en van wien zij nog veel verwachtte, za] men dit heengaan betreuren; ook als mensch zal hij in de kringen, waarin hij leefde en werkte, zeer worden gemist. Zijn beminne lijke omgang, het warme woord, waarnaar men in de vrijzinnige kringen, waar hij zoo gaarne als prediker optrad, steeds aandach tig luisterde, om de vroomheid, waarvan het getuigde, en de vertroosting, die er van uit ging, men zal ze voortaan moeten ontberen. Maar voor wie hem hebben gekend, zal de herinnering er aan blijven bewaard en steeds weldadig aandoen. Karei Hendrik Roessingh werd te Gro ningen geboren den llden Maart 1886 en bereikte dus den leeftijd van slechts 39 jaar. Na het gewoon lager en gymnasiaal onder wijs met vrucht te hebben genoten, waarbij hij zich een vluggen leerling betoonde, stu deerde hij in de theologie aan de Rijks-Uni versiteit alhier, om opgeleid te worden tot predikant bij de ReiTionstranlsche Broeder schap en promoveerde in 1911 tot doctor in de godgeleerdheid, op een proefschrift, ge titeld: ,,De moderne theologie in Nederland" De jonge doctor werd hetzelfde jaar nog beroepen tot predikant bij de Remonstrant sche Gemeente te Boskoop, welk beroep hij aannam. Hij deed zich daar kennen als een talentvol kanselredenaar en ernsti? pre diker, die steeds een dankbaar gehoor om zich heen verzamelde. Maar ook als weten schappelijk man stond hij hoog aangeschre ven. Na van 1914 als privaat-docent aan de Leidsche Universiteit colleges te hebben ge geven, waarvan onder de studenten slechts één roep uitging, werd hij in 1916 op nau welijks 30-jarigen leeftijd benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der godgeleerdheid, welk ambt hij op 27 September van dat jaar aanvaardde mot een inaugiireele rede, getiteld: „Persoonlijkheid en cultuur". Dat prof. Roessingh. die, behnjve dat hij van zijn colleges veel werk maakte, ook secretaris was van het Leidsch Universi- teitsfonds, een inan van groole werkkracht was, blijkt ook hieruit, dat hij in Leiden en elders nog dikwijls als kanselredenaar op trad. Bovendien vond hij lijd tot het schrij ven van tal van tijdschriftartikelen en groo- tere verhandelingen, waarvan Wij hier noe men: Rechts-modernisme (Haarlem 1918). Prof. Roessingh behoorde tot de z.g. rechts-modernen cn zocht ken-lheoretisch en theologisch vooral aansluiting bij het Neo-Kantiariisme, zooals zich dit in de z.g. Badensche school bij E. Troeltsch ontwik kelt. Hij had vooral in den kring der Vrij zinnige Chrislen-Studentenverecniging en bij de Woodbrookers (Barchem) een groolen invloed ,die zal voortleven ook na zijn ver scheiden. Zijn college's, welke hij voor korten lijd toen zijn kwaal hem reeds had aangegrepen nog gaf en die liepen over ,,de encyclo paedic der godgeleerdheid, wijsbegeerte van den godsdienst en zedenkunde" muntten al tijd uit door groote klaarheid. Immer bleek, dat hetgeen hij meedeelde was bestudeerd en doordacht. Maar niet enkel leermeester was hij van zijn leerlingen, ook opvoeder en vriend en als zoodanig zal hij onder de studenten, die zijn colleges volgden, met groote piëteit worden herdacht. Hij had zijn vrienden en vereerders ech ter ook buiten de muren der Universiteit, vooral in de kringen der Remonstrantsche Broederschap, waar men hem als een der eersten en besten erkende en waardeerde. Met weemoed nagestaard, zal prof. Roes singh in en buiten de Leidsche Universiteit in de herinnering blijven voortleven als een groot en goed man, waard om te worden nagevolgd. De ter-aarde-beslelling zal plaats hebben op Maandag a.s., te halftwee, op de Ned.- Herv. begraafplaats te Oegstgeest (bij het Groene kerkje). Uitgaande van de Vereeniging van Vrij zinnige Studenten en den Vrijz. Jongeren- bond zal vooraf, te halftwaalf, in het Kerk gebouw der Remonstrantsche Broederschap alhier een rouwdienst worden gehouden. Deze dienst zal geleid worden door den vriend en collega van den overledene, prof. dr. G. J. Heering, hoogleeraar aan het Se minarie der Remonstrantsche Broederschap. Het besturend college van de Broederschap, waarvan de overledene secretaris was. en nog verschillende andere corporaties, waar van hij deel uitmaakte, zullen er vertegen woordigd zijn. De begrafenis zal uit het kerkgebouw plaats hebben. Studenten zullen cfe lijkkist naar het graf dragen. Aan het graf zal niet gesproken worden. Wetenschappelijke voordrachten over het Katholicisme. Evonals de vorige jaren wordt ook dit jaar een serie wetenschappelijke voordrach ten over het Katholicisme gehouden in het Universiteitsgebouw, Kloksteeg 23, door ipfnof. J. P. Verhaar, hoogleeraar in de Leerstellige Godgeleerdheid te Warmond. Gisteravond werd de eerste voordracht gehouden over: Spiritualisme, Reli- gie en Psychè. Nadat sptreker in den aanvang had uit eengezet, dat -deze voordrachten alleen be oogden, om voor degenen, die daarin belang 9tellen, een verklaring en toelichting te geven van de Roomsch-Katholieke levens beschouwing en geloofspraktijk, vooral bezien onder dogmatische en psychologische be lichting, liet hij in een kort exordium zien, welke contrasten zich in de samenleving, en zelfs in iederen mensch, vertoonen; con trasten, welke zich ten slotte gemakkelijk laten verklaren door de contrasteerende ele menten van geest en stof, waaruit iedere mensch is samengesteld. In oen eerste deel werd de vraag be handeld: Hoe heeft de menschheid getracht de noodlottige gevolgen dezer contrasten op te heffen? Sommigen hebben de oplossing trachten te vinden in het negeeren van een der contrasteerende elementen: hetzij door uitschakeling van het geestelijk element (ma terialisme), hetzij door te veel het materi- oele te veronachtzamen en daardoor te ko men tot een eenzijdige spiritualistische op vatting. j Uitvoerig stond spr. stil bij de noodlottige consequenties van deze eenzijdige levens opvattingen. I Anderen daarentegen gingen uit van het reëele standpunt* dat er nu eenmaal twee contrasteerende elementen bestaan, eo tracht ten de oplossing te zoeken in de harmonische Samenwerking der beide tegendeelen; de materie hebbe haar eigen werksfeer, maar dan in onderwerping en in afhankelijkheid ten opzichte van de psyche. Dit werd uit voerig toegelicht. In een tweede deel werd in den breede aangetoond, dat de consequenties uit deze levensbeschouwing zich in de volgende laten samenvatten: het spiritueele leven is het voornaamste en duurt voort ook na den dood der materie, noodzakelijk is (ook louter psy chologisch beschouwd) een oneindig volmaakt Opperwezen, en ten slotte onmisbaar is voor dit spiritueele leven de religie. De verdere uitbouw van deze levensbe schouwing zal worden gegeven in.de volgende voordracht. Leiden geniet weer eens de eer een gouden bruidspaar binnen haar muren te herbergen. Het zijn de heer P. Stoecke en mej. G. StoeckeVermond, Haarlemmer weg 8, die dezer dagen hun gouden huwe lijksfeest hopen te herdenken. Reeds gisteren toen de bruidsdagen zijn ingetreden, mocht het krasse echtpaar tal- looze gelükwenschen in den vorm van bloemstukken e. d. ontvangen. Ongetwijfeld zal het hun op den dag zeiven ook aan be langstelling niet ontbreken. Bij ministerieele beschikking is voor het tijdvak van 1 November tot en met 31 Januari d.a.v. de dagelijksche vergoeding voor niet in natura verstrekte fourage vast gesteld op: voor Leiden 10 88. Hedenmiddag werd in het perceel Haarlemmerstraat 247 de nieuwe winkel van de N.V. Eerste Leidsche Electr. Fabriek i van koek-, banket- en suikerwerken v.h. J P. Timp heropend. Tot dusverre was deze i winkel in het belendende pand gevestigd, j terwijl in perceel 247 de bakkerij was onder gebracht Door aankoop van hel perceel Oude Rijn 122 werd de bakkerij nu in dit perceel, dus achter den nieuwen winkel ondergebracht, terwijl de gehecle bovenverdieping van dit massale pand gebezigd wordt voor de fabri cage van chocolade, bonbons, suikerwerken, I enz. De wink^ zelf ziet er keurig uilen doet den goeden ouden naam der zaak alle eer I aan; en keur van lekkernijen, bijna uitslui tend eigen fabrikaat, ligt netjes onder glas platen uitgestald op de koopers te wachten en deze zullen op hun beurt, wij twijfelen er niet aan ook niet op zich laten wachten. Tot in alle lagen der Leidsche burgerij wordt Timps gebak gegeten: Wie kent niet de Gij- selaartjes, de puzzl el aartjes en meerder „spè- cialité's de la maison?" Het nieuwste zijn nu.weer de „Timpjes" een koekje, in natuur boter gebakken en dat, zooals wij proefon dervindelijk vaststelden, voor zijn voorgan gers in kwaliteit en smaak niet onderdoet Het portret van onzen burgemeester prijkt in de étalage als „peetoom" van de naar hem genoemde koekjes. Tenslotte ieté over de verbouwing zelve; het zou ons te ver voeren en te veel plaats ruimte vergen om alle medewerkenden te noemen; slechts zij hier hulde gebracht aan den architect Reichert, die alles volgenv eigen ontwerp en teekening vervaardigde en voortdurend persoonlijk toezicht hield op de uitvoering daarvan. Een uitzondering willen wij maken voor den man, die de verlichting aanbracht, den heer Kemperman Jr., ad junct-directeur der zaak, die al9 amateur op dit gebied met veel voldoening 05 het ge wrochte kan neerzien. Een zee van licht zal des avonds de waren op haar voordeeligst doen uitkomen; ons compliment voor dit werk! De nieuwe zaak van „Timp" is een aan winst voor den winkelstand op de Haarlem merstraat. P. J. K., van hier, die als verdacht van heling van een deel der te Voorhout gestolen bloembollen naar het huis van be waring te 's-Gravenhage was overgebracht, is op-vrije voelen gesteld. Toen gisterennamiddag de knecht van den heer v. d. S., zekere Z., uit Rijnsburg, het terrein van de fa. L. E. Nieuwenhuizen aan den Morschweg met paard en wagen kwam afrijden, kwam om den hoek een luxe-auto van den heer ten C. B. voorbij rijden. Een aanrijding was niet te voorko men. Van de auto werd het voorste gedeelte beschadigd, terwijl ook aan den wagen eenige schade werd toegebracht. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee geraakte de 7-jarige Marie van L. nabij de Mareschool te water. Door handreiking was de kleine weer spoedig op het droge gebracht. uit de heeren G. van lJsselstijn en II. v. d. Burg (resp. Ie viool en aft) en de dames H. v. d. Burg en G. v .Batenburg (rosp. 2e viool en cello). Ernest Chaiisson, die, hoewel reeds meer dan 25*jaar dood, toch nog lot de jongeren wordt gerekend, stond met.diens Concert voor viool, piano en strijkkwartet op het programma. In den zuiversten Franckslijl (chromatiek, modulatorische wendijjgen) ge concipieerd, is het niet ongerept oorspronke- j lijk, maar is dat niet het voornaamste? uit het hart geschreven. En zulk werk vindt altijd nog den weg lot het hart der toe hoorders. Van den Burg heeft met fraaien l loon en onberispelijke stok voering de dpli- cate vioolpartij voorgedragen op een verruk- kei ijken Stradivarius", Van der Pas heeft de brillanl geschreven pianopartij met gloed en glans laten klinken uit den mooien Slein- wegvleugel (magazijn Bender) en het strijkkwartet heeft zijn deel aan het geheel bijgedragen, zóó dat uit deze gelukkige sa menwerking iets heel moois is ontslaan. Allerbekoorlijkste muziek is Saint-Saöns „Wedding cake" een zeer virtuoos geschre ven wals voor piano met slrijkkwarielbcge- ieiding, salonmuziek van gedislingecrden Franschen smaak. Dit en een paar kleinere stukken van Debussy heeft Van der Pas ge speeld op een wijze, dde niet genoeg kan ge prezen worden. Wij* moeten hem aan de spits stellen van onze jonge pianisten. Mevrouw Hennëlle Sala hoorden we voor 't eerst. Prachtig slemmaleriaal, dat ze uit- •nemend heeft leeren gebruiken. Een goed geëgaliseerde borst- en kopressonans geven éénheid van timbre aan den loon in alle re gisters. Een zestal liederen van Iluë, Du- parc en Debussy heeft ze met vlekkclooze zuiverheid gezongen. Ontroerd heeft ze ons bepaald in Lia's jammerkreet „Azaël, pour- quoi m'as-lu quitlée" uit Debussys l'Enfant prodigue, dat geniale werk van den Fran schen meesier. Van der Pas heeft zich in de zeer bijzondere kunst van begeleiden een meester geloond. m Met het piano-trio van den Nederland- schcn Franschman of den Franschen Neder lander Alex Voormolen werd de avond ge sloten. Het werk heeft ons maar matig kun nen bekoren. De thematische vinding is zwak, van vasthouden en doorvoeren van een muzikale gedachte is weinig te bespeu ren en het vertoont te weinig con 1 rast om het voor monotonie te behoeden. Dal doel bij den toehoorder een gevoel van onvol daanheid ontstaan, dat we moeien toeschrij ven aan een te-kort aan inhoud. Bovendien is het voor de strijkinstrumenten niet oor deelkundig geschreven. Dikwijls (finale bijv.) is de klank zeer onschoon. Het werk, al diftagt hét onmiskenbaar de 9poren van door een savant musicus te zijn geschreven, kan de aandacht van den toehoorder niet gespannen houden. Het met dat al venijnig moeilijk stuk werd, zeer lofwaardig, tech nisch overwonnen door Van der Pas, Van den Burg en de celliste mej. Van Baten burg, wier charmeerenden toon we gelegen heid hadden op te merken. Het vrij goed opgekomen publiek heeft de uilvoerenden geestdriftig toegejuicht. BINNENLAND. Overleden is dr. K. II. Roessingh, hccglee- raar aan de Rijksuniversiteit le Leiden. Voorloopig verslag betreffende de Staatsbe- grooting van Financiën. De loonregeling van het spoorwegpersoneel Een Italiaanschc vliegboot zoek en terecht. Het stoomschip „Andijk", van de Holland Amerika-lijn, verkeert in nood. BUITENLAND. Óver het nienwc kabinet Painlevê. Een verklaring der Doitsch-cationale I partij over Locarno. De Grieken ontruimden het bezette Bnl- gaarsche gobied. Een volkenbondscommis sie zal het conflict geheel onderzoeken. Wood benoemd tot onderkoning van Britsch-Indië. I In afwijking van vorige jaren, toen door de afdeeling Leiden van de Ned. Ilan- •delsreizigersvereeniging een kinderfeest in den tuin van „'t Posthof" werd georgani seerd, wnarvan de baten ten goede kwamen aan een fonds voor behoeftige handelsreizi gers, is ditmaal tot dit doel een cabaret avond in café „Zomerzorg" samengesteld. Wij namen terloops al even een kijkje in het programma; het belooft heel watl Voor nadere bijzonderheden leze men de j advertentie in dit Blad. Hel aanlai werkzoekenden, ingeschre- ven bij de. Arbeidsbeurs op 29 October, bedraagt in totaal 586, legen op 29 October I ïnlotaal 638. MUZIEK. Jac. van den BurgTheo van der Pas. De eerste der twee kamermuziekavonden, door bovengenoemde uitstekende musici in dit seizoen georganiseerd, heeft zich geken- merkt door een innig contact tusscheu po dium en zaal. Er heerschle een prettig een voudige, bijna huiselijke stemming in de kleine Stadszaal. De concertgevers hebben 1 de atmosfeer weten te scheppen, waarin ka mermuziek hel liefst wordt genoten, waar in de afstand tusschen spelers en hoorders nagenoeg geheel wordt overbrugd. Gelukt dit, dan is de avond goed opgezet en goed doorgezet. En deze avond was goed opgezet door keu9 van medewerkers en samenstel ling van programma, goed doorgezel door minutieuse voorbereiding, die de zekere en rustige uitvoering, de kroon op het werk, bracht. Het programma was zeer aantrekkelijk. Dank zij de medewerking van een voor deze gelegenheid samengesteld strijkkwartet kon den we werken hooren, die bijna nooit pu bliek worden uitgevoerd. En dat kwartet heeft zijn belangrijke begeleidirgstaak zoo keurig vervuld dat het met lof behoort te worden vermeld: het was samengesteld DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Balkan-conflict. De Grieken hebben thans inderdaad het bezette grondgebied van Bulgarije ont ruimd en heden zullen de Bulgaren daar van weer bezit nemen. De Grieken beweer den, dat een Bulgaarsche aanval de ontrui ming had verlangzaamd, doch die aanval schijnt uit de bekende duim te zijn gezo gen. De Volkenbondsraad heeft nu nog heb eigenlijk conflict te onderzoeken. Besloten is een commissie van onderzoea te benoe men. Deze commissie zal nauwkeurig de oor zaken van het incident cn de daarmede samenhangende feiten moeten vaststellen. Voorts is het haar taak, uit te maken, wió "verantwoordelijk is en de uoodige gegevens te verzamelen ten einde te kunnen vast stellen, of volledige schadeloosstelling moet worden verleend dan wel een evenredig deel moet worden vergoed. I>e commissie dient haar rapport voor einde November uit te brengen, opdat het in de Decemberzitting van den Ttaad kan worden behandeld. De Raad verwacht, dat de commissie voorstellen zal indienen, om trent de middelen, dienstig om dc oorza ken in het algemeen van dergelijke inci denten te doen verdwijnen of te beperken en om herhalingen te voorkomen. De commissie heeft de bevoegdheid een onderzoek ter plaatse in te stellen of in ao plaatsen waar del)cide betrokken regeerin gen "zetelen. Tot voorzitter is benoemd de Engelsche gezant te Madrid Sir Horace Rumbold, voorheen te Konstantinopel. De overige le den zijn een Fransch en een Italiaansch of ficier en een Zweedsch en een Nederlandsch burger. De eerste bijeenkomst der commis sie zal plaat3 hebben op 6 November in het Gebouw van den Volkenbond t€f Qe- nèvc. De Raad neemt als vanzelfsprekend aan, dat alle gevangenen direct zullen worden losgelaten en op kosten van den staat, waarin zij zich bevinden, naar hun vader- land zullen wordt n teruggestuurd. Buitge maakt vee en ere eigendommen dienen evcneons terstc te worden teruggegeven, of, indien zulks nmogclijk is, volgens een billijke regeling worden vergoed. Tevoren had df Vplkenbondsraad kennis genomen van het rapport dej^militaire at- j tachó's. De vertegenwoordigers van Bulgarije en I Griekenland gingen met alle voorwaarden accoord. Dc Raad zal hedenochtend voor den laat- sten keer bijeenkomen over het Griekseh- I Bulgaarsche incident. j In dit verband moge er nog aan worden herinnerd, dat sir Horace Rumbold een leidende rol heeft gespeeld bij de onder handelingen te Lausanc cn dat hij het vre desverdrag in die plaats namens Engeland heeft geteekend. BELGIE. Groote tekorten. Volgens het Belgische socialistische blad „Le Pcuple", zou uit een nieuw onderzoek van de begroolirig in den ministerraad ge bleken zijn, dat het tekort over het loopende dienstjaar 1925, dat eerst in evenwichi heette te zijn, ongeveer 500 millioen francs zou beloopen. Blijkbaar slaat dit bedrag op de gewone begrooling, die in het geheel ongeveer fr. 4 milliard groot is. Over 1926 zou het deficit wel 700 k 800 millioen be loopen, met inbegrip van den dienst voor de nieuwe leening, waarover men than^aan het onderhandelen is. Men weet, dat er voor 1926 nieuwe belastingplannen in uit zicht zijn gesteld, die ongeveer 400 «L 500 millioen in de schatkist zouden moeten brengenr DUITSCHLAND. Een verklaring der Doitsch- nationalen Weer een monarchistische rede. Luther zal vooreerst geen verdere stap pen doen, doch zal afwachten wat de en tente naar aanleiding van haar beloften te Locarno doen zal. Eerst later zal de rijks kanselier zich in verbinding stellen met de verschillende partijen, die dan ook den toe stand beter zullen kunnen beoordeelen en hun houding gemakkelijker zullen kunnen bepalen. Men is in sommige parlementaire kringen overigens van meening. dat de ontbinding van den Rijksdag moeilijk zal kunnen wor den vermeden, al betreurt men het dat de sociaal-democraten den eventueelen verkie zingsstrijd niet aJleen zullen voeren onder de leus .voor Locarno", maar ook onder de leus „tegen Luther". De republikeinsche bladen, die dit betreuren, erkennen echter, dat de desertie van de Duitsch-nationalen de oorzaak van de houding der sociaal democraten is. De Duitsch-nationate partij heeft gemeend haar houding te moeten verklaren. Zij heeft dit gedaan in een verklaring, waarin o.m. wordt gezegd: Nadat de onderhandelingen over een vei ligheidsverdrag door het memorandum van 9 Februari waren ingeleid buiten voorken nis der Duitsch-nationalen, hebben wij pro test aangeteekend. na kennis genomen te hebben van dezen stap. Wij hebben deelgc- nomen aan de verdere onderhandelingen I om le voorkomen, dat Duilschland onder 1 voorwaarden, die in strijd waren met zijn j bondsbelangen, in den Volkenbond en in een veiligheids verdrag verward zou raken. Wij hebben Vhn de regeering en van de re- I geeringspartijen vorkregen, dat er richtings- I lijnen werden vastgesteld. Het werk van Lo carno heeft ons bitter ontgoocheld. De DuiLsche eischen zijn niet vervuld. De Dun- sche gedelegeerden hebben hun paraaf ge hecht aan het werk van Locarno in een on verwachte overijling, tegen de gemaakte

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1