No. 20133. DONDERDAG 29 OCTOBER Anno 1925, Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiEn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.,. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplelo i— Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week 'ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post f 2.35 4~ portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a i 0.13—f 0.25, SCHOL a f 0.18—f 0.36, GEH. KABELJAUW a f 0.2,1 per pond, VOLLE en INMAAKIIA- RING a 6 ct. per stuk en bij aanvoer ZEEUWSCHE MOSSELEN a 6 cL p. K.G. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 29 Oct. 1925. 5708 i „Het Groene Kruis". üii tet gebouw aam de PieterekerkgracKt werd gisteravond een algemeene ledenver gadering gehouden van de afdeeling Leiden dar Zuid-Hol landsohe Vereeniging „Het Groene Kruie". De weinig dmik bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter, fcr. J. A. Schreoider, d-ie de aanwezigen wel kom heette, waarna hij het woord gaf aam don secretaris, den heer Filippo, voor het lezen der notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Hierna kwam in behandeling de ontwerp- Begrooting voor het jaar 1926, waarvan de penningmeestereese mej. Le Poole de ver schillende ontvang- en uitgaafposten op noemde, die daarna werden" besproken. Dg begroeting werd ten slotte in totaal in ontvangst en uitgaafvastgesteld op f 5750. Onder de ontvangsten noemen wij hier als voornaamste post een bedrag van f 3800, voor te ontvangen contributie en als een uit gaafpost van beteekenis werd voor Zusler- hulp f 1500 uitgetrokken. Dat de post batig salido van het vorig {j*sr geringer was dan een jaar te voren was een gevolg van de aanschaffing van •«uiige verplegingsarlikelen waarondier een zeer doelmatig ingerichte ziekenstoel voor de huiskamer waarmede de zieke zeer ge makkelijk van het bed naar de kamer kon worden vervoerd benevens rwee electrische verlichtings- en verwarmingstoestellen voor zieken, mede van een nieuwe constructie. Tot bestuursleden werden herbenoemd racj. Le Poole en de heer Filippo die deze benoeming aanvaardde. Hierna kwam ter tafel de beschrijvings brief voor de 29ste algemeene vergadering van Het Groene Kruis, tevens ter herden king van het 25-jarig bestaan van de Ver eeniging op Vrijdag 30 October in de socië- leitszaal van de Rotterdamsche Diergaarde. Op deze beschrijvingsbrief kwam een voorstel van de aifdecling Lisse voor lui dende: ■De algemeene vergadering geeft het Hoofd bestuur in overweging zijn aandacht te wil- itn wijden aan de oprichting door de afdee- ling-en van kassen waaruit de onkosten dtie uit ziekenhuisverpleging voortvloeien, kun nen worden gekweten. Nadat kostelooze opneming van minver mogenden in ziekenhuizen niet meer mo gelijk was, aldus licht de afdeeling haar voorstel toe, zijn hier en daar ziekenhuis- vereeni gingen opgericht. De haar bekende vereenigingen van dien aard werken met overschotten welke zouden kunnen Worden gebruikt om in andere behoeften der af dee lingen, b.v. Wijkverpleging, te helper, voor zien. Centralisatie van alles wat op liet gebied van „Het Groene Kruis" in eene gemeente kan worden gedaian, lijkt haar het beste. Het Hoofdbestuur, .is van meening dat aan den wensch der afdeeling Lisse moest worden tegemoet gekomen, beeft alreeds, ge let op de belangrijkheid en ingewikkeldheid van het vraagstuk, een Commissie inge steld, met opdracht het onderwerp in studie te nemen en omtrent haar onderzoek te rap porteeren. Na- ampele bèspreking kon de vergade ring die voor het voorstel Lisse voelde, zich daarmede vereenigen. Dg begrooting van inkomsten en uilga ven geraamd op 124.912.10 in ontvangst en uitgaaf gaf nogal aanleiding tot bespreking. Met name had de voorzitter bezwaar legen het hooge bedrag voor reis en verblijfkos ten van het Hoofdbestuur en van de com- missdën en van het houden van vergaderin gen waarvoor f 1200 was uitgetrokken. Hij wist dat ook andere af deelingen o.a. Wasse naar daartegen bezwaar hadden. Besloten werd dat de afgevaardigde zal afwachten wat het hoofdbestuur zal aanvoeren tegen deze bezwaren. Tot afgevaardigde werd daarna benoemd de heer Filippo! Ten slotte was van de familie K. een gift van f 25 binnengekomen als bewijs van er kentelijkheid voor de verleende hulp van de wijkverpleegster en voor de gebruikte yerplegingsartikelen. Ouderavond L. C. J. O. P. De Leidsche Christelijke Jeugdorganisatie „Phebe" hield haar vijfden ouderavond in het gebouw „Prediker". De zaal was voor dit doel gezellig ingericht. Door het plaatsen van bloemen op de tafeltjes en eenige planten groepen had zij een vroolijk aanzien. De Voorzitter, de heer J. Sligtcr, opende met gebed de vergadering, welke door ruim tweehonderd menscbcn bezocht was. In zijn openingswoord heette spreker de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer Fr. Kriek, die zoo goed was dezen avond cello-muziek, begeleid door orgelspel van den heer J. Kriek, ten beste le geven. Daarna droeg op verdienstelijke wijze de heer D. J. van Welzcn een gedicht voor, ge il titeld „De Lawine", waarna, na een stukje j muziek, de heer Th. de Tombe zijn referaat hield over „Jeugdbeweging", waarin spreker naar voren bracht het doel van verschillende hedendaagsche jeugdorganisaties cn meer uitvoerig stilstond bij het streven der Christe lijke Jeugdbeweging. Nu trad de pauze in, waarbij de ouders ge legenheid kregen zich met het bestuur te onderhouden, onderwijl de dames koffie en koek ronddienden. Na de pauze natn de Voorzitter, nadat eerst gemeenschappelijk was gezongen Psalm 84 vers 3, het woord, om eenige mede- deelingen betreffende den arbeid in onze organisatie en haar afdeelingen te doen. Met het oog op den lijd, deelde spreker mede, dat het programma belangrijk moest worden ingekort, zoodat nu nog slechts de heer C. van 't Riet gelegenheid kreeg „Het Zaad" van W. G. van de Hulst, ten gehoore te brengen, hetwelk met groote belangstel ling gevolgd werd. Aan het einde bracht de Voorzitter een woord van dank aan allen, die tot het wel slagen van dezen avond hadden medege werkt en sprak tevens de hoop uit, dat, mede door dezen ouderavond, de banden tusschen ouders en organisaties versterkt mogen worden. Te ruim elf uur sloot de spreker de verga dering met dankgebed, waarna staande door de aanwezigen werd gezongen Gezang 50 verzen 1 en 4. De lieer J. J. L. H. Neelen, alhier lot semi-arts bevorderd, is bestemd tot reserve officier van gezondheid bij het reserve-per soneel van het leger hier te lande* Als opvolger van den heer T. Koks, die op zijn verzoek eervol ia ontslagen als stoker van-Rijnland's Stoomgemaal te Kat wijk, is benoemd de heer W. Kanbier alhier, werkzaam in de zanderij van Van den Breejen en Van den Bout. De straatverkoop voor het Leidsche Dierenasyl, welke aanvankelijk zou plaats hebben in de week van de najaarsactie, maar door weersomstandigheden is uitge steld, zal nu met de hulp van de dames- gymnasliekvereeniging „Nieuw Brunhilde" a.s. Zaterdag gehouden worden. Ieder zon- dere een kleine gave af, als de verkoopsters zich met speldjes, vlaggetjes of briefkaarten aanmelden. De politie alhier heeft gistermiddag een drietal jongelui aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van lood, hetwelk zij hadden ontvreemd van een onbewoond huis aan het Ulreohtsche Jaag pad. Het waren de 21-jarige kellner W. F. P. G., uit Dordrecht, de 18-jarige werkman A. J. v. E., te 's-Gravenhage, en de 19-jarige timmerman M. J. C., eveneens le Den Haag woonachtig; laatstgenoemde droeg het ge stolen lood nog bij zich. Nadat het drietal naar het bureau geleid was, waar allen een volledige bekentenis aflegden, werden zij weer op vrije voeten gesteld. De „Sls.-Crt." bevat, de gewijzigde statuten van de „Leidsche Zwemclub", DE ALGEMEENE TOESTAND. Weer een kahinet-Painlevé zonder Caillanx Briand blijft Get Balkanconilict. Painlevé heeft zijn zin. Caillaux is over boord gezet met nog een paar andere mi nisters; in hoofdzaak blijft het oude kabi- net-Painlevé en, wat voor Europa het be langrijkste is, Briand blijft in ieder geval aan buitenl. zaken, zoodat alle vrees voor een wijziging der buitenl .politiek is afge wimpeld. Inzake het Balkan-conflict wordt gemeld, dat zoowel Griekenland als Bulgarije den Volkenbondsraad verklaarde, dat hun troe pen reeds de noodige orders hadden ont vangen, om achter hun resp. grenzen terug te trekken. De aandacht van Briand werd gevestigd op een opmerking, gemaakt door Cara- paxas, den Griekschen gedelegeerde, dat Griekenland naar het meende, een wettige handeling had verricht. In zijn antwoord wees Briand op de on wettigheid der handeling van een lid van den Volkenbond, om oorlogsmaatregelen te nemen, zelfs om een regeling van billijke eischen te verkrijgen. Het. is, verklaarde hij, gevaarlijk zulk een daad te begaan, die tot de ernstigste gevolgen zou kunnen lei den. Indien een natie, wanneer zich een ge schil voordoet, wil bedenkon, dat de machi nerie van den Volkenbond onmiddelijk in werking kan worden gebracht, en dat de Raad van den bond zonder uitstel kan wor den bijeengeroepen, om beide partijen te kooren en een vreedzame oplossmg van het geschil te zoeken, zullen in de toekomst vele geschillen worden vermeden. Hij dank te beide regeoringen voor het aanvaarden van de besluiten vaD den Raad. Hij is er zeker van, dat, indien het huidige incident is geëindigd op bevredigende wijze, dit feit het werk van den vrede zal versterken, waarvoor de bond in het leven is geroepen. De Raad werd vervolgens verdaagd tot heden, wanneer de rapporten moeten wor den ontvangen van de Engelsche, Fransche en Italiaansche officieren, die zich op ver zoek van den Raad naar het tooneel van het grensincident hebben begeven. De berichten van het „oorlogsveld" blij ven echter tegenstrijdig. De Grieken zou den nog vuren BELGIE. Beperking militairen diensttijd. Gistermiddag is de Belgische kabinets raad bijeengekomen om over de militaire kwestie te beraadslagen. Er is in het kabi net een meerderheid voor beperking van den militairen diensttijd tot 9 maanden (thans 12). DUITSCHLAND. Rede van Luther te Essen. Besluit van het soc.-democr. Rijksdaggroepbestnnr. Rijkskanselier Luther is per vliegtuig naar Essen gegaan en heeft daar voor 4000 toehoorders een rede gehouden, waarin hij het verdrag van Locarno verdedigde, waar bij hij zich meermalen zeer duidelijk tegen de Dui tsch-nat ion ale aanvallen en de kri tiek op het werk van Locarno keerde. Hij betoogde, dat de taak van de Duilsche poli tiek na den oorlog is Duitse hl and weer als gelijkgerechtigde factor in de Europeesche vredesinslelling te laten deelnemen. Aan de buitenlandsche polihek. die het Duilsche volk belang inboezomt, is in de eerste plaats het groote vraagstuk verbonden van de al-^ gemeene ontwapening. De huidige toestand," dat er in Europa een groep ontwapende mo gendheden is, waaronder in de eerste plaats Duitschland, waar andere, gewapende mo gendheden tegenover slaan, is op den duur onhoudbaar. Te Locarno heeft ook het vraagstuk der ontwapening een belangrijke rol gespeeld. Het hoofddoel van Locarno j was echter het 9Cheppen van waarborgen voor den vrede. Na diepgaande uiteenzettin gen over het veiligheidsverdirag en de daar mee samenhangende voorschriften van het Volkenbondsverdrag, trad de kanselier in het vraagstuk van de Oostelijke grenzen. Daar is de toestand anders dan in het Westen en vereischt ook andere middelen. Ook hier slaat echter het vredesdoel op den voorgrond. Voor Duitschland moet de praclische politiek er echter op gericht Blij ven te komen tot volledige wijziging van de in alle opzichten onhoudbare grenzen in hel Oosten. Bij de beschouwing van de vraag hoe het in Locarno bereikte uitgewerkt zal moeten worden, stelde de rijkskanselier de ziens wijze op den voorgrond, dat een succes niet van de hand gewezen mag worden, omdat het niet aan alle wenschen beantwoordt. De weg naar boven is moeizaam en lang zaam. Een terugblik op de voorbijgegane ja ren leert echter, dat een positieve, volstrek te vooruitgang vast te stellen valt. Het vei ligheidsverdrag vonnt, door de opneming van de arbitrage, een beteekenende vooruit gang op de overeenkomst van Londen. Wat betreft de uitvloeiselen van het ver drag van Locarno legde de rijkskanselier bijzonderen nadruk op het scheppen van een grondslag, waarop bij het Diutsohe volk vertrouwen in de gedane toezeggingen en geloof in de toekomstige vrede gewekt kan worden. Hij twijfelt er niet aan, dat als de uitvloeiselen, met name in zake het Rijn land, behandeld worden op een wijze, die een logische uitwerking is vaai de onder handelingen te Locarno, dan een groote meorderheid van het Duilsche volk het ver drag van Locarno zal goedkeuren. Wat be treft de ontruiming van de Keuleche zone, houdt Duitschland er aan vast, dat het daarop, afgezien van het verdrag van Lo carno, een rechtmatige aanspraak kan la ten gelden, welke onvoorwaardelijk bevre digd moet worden. De vraag op welke wijze uitdrukking ge geven zal worden aan den wil van het Duilsche volk, dat ongetwijfeld het verdrag goedkeurt, i3 van ondergeschikte beteeke nis. Hij, Luther, zal aJ zijn krachten in spannen, dat dit vraagstuk inderdaad rijp zal worden voor een beslissing door het Duitsche volk. Dat is zijn taak in dienst van het heels Duitsche volk. Zelf staat hij daarbij vrij van elke parfljoverweging. Luther wil momenteel alle binnenland- sche kwesties achterstellen bij de buiten landsche maar zal hem dit lukken? Er is twijfel, gezien b.v. hoe in een door het bestuur van de sociaal-democratische groep in den Rijksdag genomen besluit o.a. wordt gezegd dat de socia«ü-democratie ondanks het ontslag der Duitech-nationale ministers net als voorheen het kabinet Luther zal blijven bestrijden. Het ontslag van de Duitsch-nationalen bewijst volgens de so ciaal-democraten alleen dat het onmogelijk is met de Duitsch-nationale partij een bui tenlandsche politiek te voeren die beant woordt aan de belangen van het vaderland. De sociaal-democratie kan er niet aan den ken de Duitsch-nationalen te ontheffen van hun verantwoordelijkheid. Daarom kan zij onmogelijk in dezen Rijksdag het verdrag van Locarno dat zij als een groot succes i harer eigen buitenlandsche politiek be schouwt, helpen ratificeeren, indien do Duitsch-nationalen tegen deze ratificatie stemmen. Zij beschouwt de ontbinding van den Rijksdag en het houden van nieuwe verkiezingen als den besten uitweg uit de bestaande /noeilijkheden. Luther is er dus nog niet FRANKRIJK. Painlevé weer kabinetsfor- maieur Uit Syrië en Marokko. De president der republiek heeft Pain- levé's opnieuw opdracht gegeven een kabi net te formeeren en deze heeft de .opdracht aanvaard. Onmiddellijk had de herbenoem de premier een onderhoud met Herriot, die liever Kamervoorzitter bleef en met Briand, die in ieder geval aan buitenl. zaken zal blijven. Vermoedelijk zal Painlevé zijn kabinet heden gereed hebben, zoodat hij er mee voor Je Kamer zal treden, die dan echter weer voor een week huisloe gaat. De 'kar telg roepen hebben gisteren verga derd, waarbij de volgende motie is aange nomen, die door de leiders der vier groepen, Cazals, Léon Blum, Antoine Borrel en Paul Morel was opgesteld. De afgevaardigden van de groepen der linkerzijde, besloten den volkswil te eerbie digen, zooals die driemaal door de kiezers tol uiting is gebracht, bevestigen met kracht hun wil alleon een regeering le steunen, die besloten i9 aan den verworven rijkdor^ le noodzakelijke opofferingen te vragen, met het oog op het herstel van den financieelen toestand van het land en energiek de ver wezenlijking van dit program voor de beide Kamers door te voeren. De linkerzijde van den Senaat heeft 'n overeenkomstige formule aJs die van de linkerzijde van de Kamer aangenomen. Wat de houding der diverse partijen apart bclreft nog het volgende: De radicale partij heeft na eenige discus sie de volgende motie aangenomen: De radi cale en radicaal-socialistische partij, trouw aan de besluiten, welke zij op haar jongste congres heeft genomen, verklaart, dat een financieele saneeringspoliliek, gegrondvest op speciale belastingen op alle vormen van het vermogen en van bet kapitaal slechts mogelijk is door de nauwe samenwerking der groepen, die het linksche kartel vormen. Zij spreekt den wensch uit, dat een entente tus schen die groepen in Kamer en Senaat tot stand komt, ten einde het succes van die politiek te verzekeren. Zij verklaart, dat zij zonder terughouding een regeering zal steu nen, samengesteld uit mannen van het kar tel, die vast besloten zijn het program van 11 Mei 1924, bevestigd door de uitspraak van het kiezerscorps in 1925 en op klare wijze geresumeerd in do op het congres te Nice aangenomen formules, ten uitvoer te brengen. De socialistische groep heeft besloten, elke regeering te steunen, die weer de politieke en financieele tradities van Herriot zal op nemen en voor het geval, dat de bij het be perkte kiesrecht gekozen Senaat zich daar tegen zou willen verzeilen, zoo noodig een beroep op het land zal doen. Wat de financieele ontwerpen betreft zul len de socialisten niet aan hun eigen voor stellen onwrikbaar vasthouden, doch zij zijn bereid, zich met een transactioneele formule van de kapitaalheffing te vereenigen. De kwestie van de deelneming aan de re geering werd door Renaudel gesteld. Zooals bekend, heeft het socialistisch congres van Augustus te Marseille zich in elk geval daar tegen verklaard, -doch die kwestie zal op nieuw worden onderzocht in den nationalen raad, die Zondag a.s. bijeenkomt. Men meent evenwel, dat de uitspraak van den raad ge lijk zal zijn aan die van het congres. De repüblikeinsche socialistische groep, waartoe o.a. Painlevé en Briand behooren, beeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat zij haar steun zal geven aan elke regeering, welke permanent met de groepen der linkerzijde samenwerkt, en een program ma voor het financieel herstel zal indienen, dat zoowel een belasting op verkregen rijk dom zal bevatten, als de instelling van een amortisatiekas ter delging van de schulden. Wat de houding tegenover den Senaat be treft, de groep wil een strijd raet den Senaat vermijden. Op de bijeenkomst van de Gauche Radi cale, de groep van Loucheur, die de meest gematigde groep in het kartel is, heeft men alleen van gedachten gewisseld, zonder een besluit te nemen. Uit Syrië blijft het nieuws tegenstrijdig. Te Damascus zouden 2 A, 3000 dooden zijn, w. o. vele Christenen en Joden. Na de hekeling van het Fransche optre den in Syrië door de „Times" bevat dit blad ook een weinig gunstig artikel aan het Fransche adres inzake Marokko. De „Ti- mes"-correspondent te Tanger meent» dat als Frankrijk had gewild, de oorlog in Ma rokko toch te voorkomen zou zijn geweest. Éénmaal begonnen had de oorlog ech ter reeds beëindigd kunnen worden in den zomer, indien de Fransche regeering aan Lyautey de versterkingen had gezonden, waarom hij vroeg. Met één vierde, beweert de man van de „Times", van de troepen, die_ BINNENLAND. De staking bij de firma P. Smit Jr., M Rotterdam, is opgeheven. Ingesteld ia een commissie inzake dé spelling van aardrijkskundige namen ia Nederland. BUITENLAND. In Frankrijk blijft een kabinet PainlevA Caillaux is over boord gezet. Briand behondf bciienlandsche zaken. Beide betrokkenen in het Balkan-conflict gehoorzamen den Volkenbondsraad. Rede van Lather te Essen. De hoading der Duitsche soc.-dem. tegen* over het romp-kabinet Lnther. Frankrijk nu in Marokko heeft, bijgestaan dooT een handige diplomatieke aclie onder de stammen en onderhandelingen met Abdet Krim, zou een bevredigend resultaat te be reiken zijn geweest. Maarschalk Lyautey kreeg er de gelegenheid niet toe, daar men hem de noodige troepen onthield. Zooals de oorlog thans door de Franschen in Marokko gevoerd wordt is hij boven dien niet vol ie houden. Het stelsel dat door Pétain wordt toegepast, is niet ge* schikt voor Marokko. Dit stelsel heeft aar het Rif een overdreven belang gegeven en oen leger, zooals Frankrijk thans in Ma rokko heeft, is kostbaar, onbewegelijk en lastig. Zijn bcvoorradfng en de gezond heid van de troepen in het winterseizoen, zullen een bron zijn van groote zorg en het gaat een buitengewoon en moeilijke periode te ge-moet. Alles schijnt opgeofferd le zijn aan een massieve en geweldige mili taire actie, die op zich zelf geslaagd is^ doch de diplomatieke aclie onder de stam men, die werkelijk de belangrijkste factof is, werd deerlijk verwaarloosd en heeft niet de verwachte resultaten bereikt. Abdel Krim beroemt er zich óp, dat hij één Fran schen maarschalk ten val gebracht heeft en aan anderen met 160.000 man in winter kwartieren gedreven heeft in een woest en ontoegankelijk land. Bovendien zal de gecombineerde aoli*l met de Spanjaarden op tal van moeilijkhe den sluiten. De Spaansche geestesgesteld heid en kijk op do Marokkaonsche kwestie hebben niets gemeen met de Fransche en de Spaansche methodes wat de betrek kingen met de stammen, représailles en b& handeling van gevangenen aangaat ver schillen totaal van de Fransche politiek. Vredesonderhandelingen zijn noodwet*- dig, meent deze „Timee"-man. ESTHLAND. Fnndeering der schnldt Te Washington ia oen overeenkomst on- derteekend tot fundeering der schuld vaA Estland op den grondslag van 13.830.000 dollars. De voorwaarden zijn over het alge- meen dezelfde als voor Polen. De amorti satie heeft plaats in 12 jaar tegen een rentA van 3 pCt. tot 1932 en 3V6 pOt. nadien. EGYPTE. Controle op de politieki organisaties. Een koninklijk besluit dwingt alle poli* tieke organisaties om binnen een maand hun hoofdkwartier en leden bekend te ma ken. Zoo niet geeft de ministerraad toe stemming om hen te ontbinden. Elke orga^ ni9atie die als staatsgevaarlijk wordt be schouwd, zat evenees ontbonden worden. Het kabinet noemt de gevallen op, waarin straffen, boeten en gevangenisstraf opgelegd mogen worden. ^UITENLANDSCH GEMENGD. Een nieuw verdelgingsmiddel. Gistermiddag werd te Brough nabij Huil een demonstratie gegeven met een Black- bury Napier zeevliegtuig, hetwelk torpe do's kan medevoeren en afschieten. Dit is het eerste vliegtuig van dit type. Men zegt, dat geleidelijk een machine is ontwikkeld, die torpedo's kan afschieten met dezelfde bedrevenheid en nauwkeurigheid, als op marinevaartuigen plaats heeft. De machine, welke beproefd werd, was voorzien van een Napier Lion motor van 40 p.k. Een bijzon der kenmerk is .de buitengewone snelheid, waarmede zij van richting kan veranderen. Dit beteekent, dat zij, na te zijn neerge streken om een torpedo af te schieten op een vaartuig op het water, 6poedig weer op kan stijgen, om buiten het bereik van het luchtafweergeschut te komen. Dit is 't eerste torpedozeevliegtuig hetwelk 'n stap nader is tot do oprichting van een vloofy die kan vliegen, en in Btaat is, een snel heid van omtrent 2 mijlen per minuut fce ontwikkelen. Wanneer zij echter neerstrijkt verkrijgt zij een snelheid, welke waarschijn lijk bijna 150 mijlen per uur zal bedragen*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1