No. 20131. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 October Derde Biad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN. Alphen. Gisteravond gaf de R.-K. Har- «ponievereen. „Leo XIII haar jaarlijksche jÜStvoering ie de zaal der St.-Joseph-\ er- eeniging alhier. De opkomst was zeer groot zoodat de geheele zaal stampvol was met belangstellenden. Nadat de voorzitter der Vereeniging, de heer G. v. d. Kant den aan wezigen een welkom had toegeroepen, werd met de afwerking van hel uit 7 nummers bestaande programma aangevangen, wat ylot en correct geschiedde. Vooral met „/Tructidor" een ouverture van Fern. An- drieu behaalde zij veel succes. Na de pauze werd een blijspel opgevoerd, getiteld .Teu- nis als kindermeid bij den sergeant-majoor" terwijl het verdere van den avond gevuld werd met voordrachten en muziek, 't Was yeeds 12 uur geworden toen het programma was afgewerkt Het zoo bekende voormalige hotel „St Joris" zal weldra zijn verdwenen. De gebouwen, die een tijdlang de H. B. S.'ers hebben gehuisvest, bleken al spoedig hier voor niet geschikt te zijn, waarom er een nieuwe H. B. S. verrees. Gisteren is men tnet het afbreken begonnen. De open ko mende grond zal niet meer bebouwd wor pen, doch hierop zal een tuin aangelegd Worden. Hazerswonde. Zaterdag heeft de offi- cieele opening plaats gehad van de nieuw gestichte sluis tusschen den Rietveldsc'hen polder en den polder Laag-Boskoop, welke {len naam heeft ontvangen van Een dracht". Tegenwoordig waren het bestuur en ge- commiteerde ingelanden van den Rietveld- schen polder, het bestuur van den polder Laag-Boskoop, B. en W. van Hazerswoude, de oud-opzichter van beide polders, de heer 'A. H. Goldberg van Leiden, en zijn opvol ger, de tegenwoordige opzichter, de heer J. Dekker, de aannemer van het werk, de heer 'A. G. Vreeburg- van Boskoop en een twee tal genoodigden van de boomkweekers, de heeren J. Pels en A. van Gemeren Azn. De voorzitter van den Rietveldschen pol der, de heer G. van Dorp, opende met een toespraak de sluis, waarna een drietal voor 'dit doel expres versierde vaartuigen van de heeren Jos. Pels, A. van Gemeren Azn. en K. Ravensberg en Zn werden geschut Voorts werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer Van der Meulen, den voorzitter van den polder Laag-Bos koop, den heer W. CL van Cleef, terwijl na mens de boomkweekers het woord werd ge- yoerd door den heer Van Gemeren, welke ook namens zijn collega's beide polderbe sturen dank zegde voor deze nieuw ge stichte sluis. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat het gemeentebestuur van Hazers woude spoedig tot het bouwen van een brug in de Loete zal willen besluiten, waardoor ook deze kweekers van de sluis zullen kun nen profiteeren. In de sluis is een steen aangebracht, vermeldende de namen van de besturen der beide polders, die van den oud-opzichter, 'den thans fungeerenden opzichter en dier. yan den aannemer. Na deze officieele plechtigheid ging men per auto naar Boskoop en vereenigde men feich in hotel Claassen aan een diner, waar bij door vele personen het woord werd ge yoerd. Burgelijke Stand. Bevallen: H. Rijnberg geb. Kaashoek, D. A. M Zon- derop geb Van Haastrecht, D. P Ver hagen, geb. Van Oosterom, Z. M. Matze, geb. Oppelaar, D. F. Wolsheimer, geb. Wolsheimer, D. P. van Gent geb. Van Elswijk, Z Waddinxveen. 'Burger 1. Stand. Geboren: Barend, Z. van B. K. den Hertog en M. E. A. Nieuwerf Cornelia Grietje, D. van II. Zwijgers en J. G. Haak Jo hanna, D. van G. M. M. Bontekoe en G. M. van Os. Gehuwd: G- Bogaards en J. van Sprang. Terwijl zekere van V. Zondag op het voetbalterrem aan het voetballen was, kwam hij te vallen, met het gevolg, dat hij zijn sleutelbeen brak. Vermoedelijk zal hïj gedurende G weken zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Het mond- en klauwzeér heerscht in deze gemeente thans in ernstige mate. De meeste veestapels zijn'door deze ziekte aan getast. Verschillende, dieren zijn er reeds aan bezweken, terwijl velen voor den twee den keer er mede zijn bezocht. Gevonden: een paTapluie en een rij zweep, waarvan op het raadhuis inlichtin gen zijn (e bekomen. Zwammeidam. Gistermorgen -sloeg al hier een paard, gespannen voor een drie- wieJig* kar van den veehouder G., bestuurd door den arbeider BI., op hoL Voor het gemeente-huis werd eerst een boom aan gereden en toen even verder een auto moest worden gepasseerd, kwam het gerij met zulk een kracht tegen het vooruitspringende hek t>Ö den heer E. aan, dat ineens de vaart gestuit werd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, alleen werd de wagen zoowel als het ijzeren hek belangrijk beschadigd. De heer F. L. van Muiswinkel Czn., alhier, slaagde 3an de Handelshoogeschool te Rotterdam voor het examen Handels- Haarlemmermeer. De melkoorlog t? Nieuwvennep alhier die door de tusschen- komst vanwege de Sierkan te Haarlem gerui- men tijd heeft geduurd, en waardoor een groot aantal gezinnen van den uiterst laag geslelden melkprijs heeft geprofiteerd kan nu wel als geëindigd worden beschouwd, omdat de melk aldaar nu, zoowel door den Haarlemschen leverancier als door de ande re slijters, voor eenzelfden prijs 16 ets. per Liter wordt verkocht De inwoners van dit dorp kunnen nu echter nog van ge luk spreken, want in andere plaatsen van do Haarlemmermeer bedraagt de prijs van de melk nog 18 cW Naar ons wordt gemeld, is onder lei ding van den heer N. v. d. Pol uit Hoofddoi^ te Nieuwvennep alhier een gemengd zang koor opgericht,met het doel om gelden bij een te brengen voor den arbeid van het Wit te Kruis in de Haarlemmermeer. Katwijk. De raad der gemeente ver gadert op Donderdag 29 October, des voor middags te 10.05 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming commissarissen Gemeente- Spaarbank. 8. Benoeming leden der Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onder wijs. 4. Rapport der commissie inzake: a. Verordening, bevattende bppalingen omtrent verhaal op de gemeente-ambtena ren van betaalde pensioensbijdragen. b. Besluit tot regeling van verhaal bij drage, artikel 40 Pensioenwet 1922. c. Besluit tot regeling verhaal bijdrage art. 42a dier wet. d. Besluit tot machtiging van Burg en Welli. vaststelling pensioensgrondslagen. 5. Rapport der commissie inzake een ver- j ordening tot regeling van het ontslag van onderwijzeressen aan de O. L. scholen bij huwelijk, en van onderwijzers en onderwij zeressen bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. 6. Voorstel tot ontslag van onderwijzend personeel. 7. Verordening tot wijziging van die be treffende de Slraatpolitie. 8. Rapport der commissie inzake Veror dening tot aanvulling der Algemeen e Po litieverordening. 9. Voorstel tot verhuur van grond. 10. Voorstellen tot verkoop van grond. 11. Voorstel tot het aankoopen van lig plaatsen op de Begraafplaats te Lerwick. 12. Wijziging begrooting 1925. 13. Rondvraag. Katwijk-aan-Zee. Van de haringlogger* waarvan de vangsten naar Katwijk ver scheept worden kwamen te IJmuiden in de haringhaven aan: KW 128 met 65 kantje9 volle haring en KW 124 met 170 kantjs3 volle haring en 170 kantjes sleurharing. Aan het bureau van politie zijn in lichtingen te verkrijgen over een gevonden portemonnaie (bruin lederen") een horloge- I ketting en een heerenhoed. Gistermiddag kwam het 9-jarig doch tertje van den heer Ravensbergen uit de Bad straat, uit school naar huis. Een aller- slechtste gewoonte volgend, liep zij achter een wagen en toen ze er ter hoogte van het Gasthuis achter wegliep, werd zij plotse- ling gegrepen door de luxe-auto van den heer De Wit Het geval gaf op dat drukke uur veel sen satie, doch nadat het meisje thuis gebracht was en dr. De Ruiter Zijlker haar onder zocht had, kon deze geen ernstig letsel con- stateeren. Hel kind klaagde zelfs niet eens over pijn. Gisteren waren aan den af slag van haring aangevoerd twee par tijen. Prijzen als volgt, gerekend per kantje. Volle haring (Zuid en Eng. waP f25.55 f25.95; volle haring Zuid f26.10; deze j partij opgehouden. Volle haring Zuid, kuit- ziek, f5.775; sleurharing Eng. wal f26.30— j f 27.45; steurharing Zuid f 20.05f 26.75. Lijst der brieven enz., die in de 2de helft der maand October verzonden zijn en onbestelbaar waren M. Verschoor, Rotter- dam, directeur der gemeentebedrijven Haag I J. Molenaar, Westzaan Oskar Wetkla, j Rockville ra. a. Kerkelijk Katwijk, wat de Hervormden I betreft, heeft de laatste dagen in spanning j doorgebracht. Ds. Nauta had een beroep j ontvangen naar Amsterdam en moest heden i over het al of niet aannemen daarvan be- i slissen.. Deze onrust nam nog grooter af metingen aan, toen Zondagavond, geheel I onverwacht, ds. Dijkstra, zwager van 'ds. i Nauta, voor de gemeente optrad. Toen begreep men, dat het een zware strijd was die de beroepen leeraar te door worstelen had, want deze greep hem zoo aan. dat hij zich tot prceken ongeschikt ge voelde. De strijd is thans beslist en de spanning in de gemeente geweken. Met een verlucht hart ging heden de mare van mond tot mond: „Ds. Nauta blijft!" Nooidwijk. Aangekomen personen. -- H. Beibee en fam., arbeider, Noordwijker- hout, Marcellusstr. 19 D. Rereman, kap- persbed., Woerden, van Limburg-Stirumslr. "18 W. Kroon, dienstbode, de Werken, Dr. Mr. W. v. d. Bergh stichting D. W. Lig*e- ringen, kantoorbed., Soest, idem. Vetrokken Personen P.de Vletter, hulp i. d. huish., Amsterdam. Fredrinksplcin 36 C. van Randen, verpleegster, den Haag, Ziekenhuis Zuidwal C. van der Bijl, hulp i. d. huisHaarlem, Sparendamstr. 34 C. J. II. Bekkering, huishoudster, Oegstgeest, Terweeweg 19. Noordwijk-Binnen Een wagen met bag ger geladen, zakte op het Lindenplein alhier in den grond weg. Dit voor ieder onbegrijpe lijk geval werd spoedig opgelost doordat bij onderzoek bleek dat daar diep in den grond een groote put was, die met planken was af gesloten. Deze put was ingestort doordat d? half vergane planken, den daarop gelegen grondlaag met den wagen niet meer konden houden. Met vereende krachten werd het alles be halve heerlijke vrachtje er uit gelrokken en heeft men van gemeentewege het ontstane gat weder gelijk gemaakt. Een en ander trok vele toeschouwers. Nooidwijk aan Zee. j-L Een 13-jarige zoon van d. O. alhier, heeft Zaterdagmiddag, door met een steen te gooien, een buurvrouw een bloedende hoofdwond bezorgd. De politie heeft de zaak in handen, zoodat deze bal dadigheid hem wel duur te slaan zal komen Het rijwiel, gestolen bij den heer v. K. alhier ij weder terecht. Het was bij een inwoner dezer eerrtèente neergezet. Kerkelijk bericht. Ncd.-Herv. Kerk Donderdag nam. 7.30 uur, ds. Veldhoen van Alphen a. d. Rijn. Nooordwij'keihont. Burgerl. Stand Maria, d. van A. v. d. Berg en M. Zwetsloot Wilhelmina Jolianha, d. van H. v. d. Berg en I. Bakker Johannes Ja cob us Petrus, z. van A. Duiven voorde en G. v. Roode Theodorus, z. van P F. v. d. Berg en van C. van Dam Pe trus Pieler Antonius, z. van P. Zeestraten en H. v. d. Raadt Gcrarda Petro- nella, d. van P. G. v. Haasier en II. G. v. d. Lans Adrian a Johanna, d. van J. v. d. Eist en M. v. d. Laan Ondertrouwd: Adrianus H. v. Kesteren 22 jaar en Alida v. d. Burg 22 jaar Pieler C. van Rijn, 23 jaar te Ter Aaar en Geertruida P Warmerdam 22 jaar alhier Petrus F. Angevaare 22 jaar en Margaretha C. v. Schie 20 jaar. Getrouwd: Wilhelmus J. Turk 24 jaar en Cornelia Th. Bakker 23 jaar. Rijnsburg. Gisteravond is alhier door den kapitein der grenadiers Bakhuijzen aan de schutters der burgerwacht, die daar voor in aanmerking kwamen, als bewijs van schietvaardigheid uitgereikt aan de schut ters in klasse C een diploma, in klasse B een bronzen kruis, en in klasse A een zil veren kruis. Het diploma in klasse C verwierven de leden: G. M. Broekstra met 125 p., Jac. Zwaan met 127 p., L. Driebergen met 123 p., L. v. Egmond met 140 p., W. v. Egmond Azn., met- 116 p., Th. Heemskerk met 125 p., J. Oudwater Jzn., met 124 p., J. v. d. iWeïjden met 116 p., C. v. Delft met 130 p., H. Stakenburg met 123 p., Adr. den Heijer met 127 p., P. v. Egmond met 121 p., J. Zwaan met 125 p., C. v. Delft Azn. met 1C6 p., J. v. d. Gugten met 102 p. Het- bronzen kruis in klasse B verwier ven G. Vos met 117 p., D. v. Egmond met 124 p., J. Oudwater met 129 p., J. v. Root- selaar met 127 p. G. van Vliet met 133 p., C. Haasnoot met 125 p., J. Kromhout Jzn. met 123 p. en ten slotte het zilveren kruis in klasse A: C. v. Klaveren met 133 p., H. J. Grimbergen met 134 p., en Arie Zand bergen, met 133 p. Sassenheim. Ln een eenvoudig huisje aan de Hoofdstraat woont het echtpaar F. v. d. WalleWassenburg. Deze twee oudjes waren Maandag het middelpunt van veler j belangstelling. Van de woningen in den om- I trek van het eenvoudige huisje wapperden de vlaggen. Vanwaar die belangstelling? I Waarom die vroolijke vlaggentooi? I De oudjes vierden dien dag hun zestig jarig huwelijksfeest. En dat is iets, wat nu zoo niet eiken dag voorkomt. 's Namiddags hielden ze in de zaal van Het Bruine Paard receptie, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt Ongeveer half vier verschenen daar ook de burgemeester met den secretaris, verte genwoordigende het gemeentebestuur, als mede de predikant van de Hervormde Kerk met den kerkeraad. Door burgemeester cn predikant werden de jubileerenden hartelijk toegesproken. Na mens de ingezetenen bood de burgemeester hun een enveloppe mot inhoud aan. 's Avonds bracht het fanfarecorps een se renade aan het bruidspaar. 't Is een zware dag voor de oude lui ge weest, die meestal stilletjes op hun stoel vcor het raam zitten en nu zoo uit hun ge wone doen waren. Maaj 't was ook een mooie dag, een dag om hun leven, dat, hopen we, nog jaren mag j gespaard worden, niet te vergeten. Kerkelijk bericht voor Donder dag. Chr. Ger. Gem., *s avonds 7 uur, ds. D. Dricssen, van 's Gravenzande. Voorschoten. Onder leiding van haar voorzitter, den lieer E. Vernède, hield gis teravond de afdeeling Voorschoten van de Z.-H. Vereerd ging „Het Groene Kruis" een I algemecne ledenvergadering, die hoewel ma- lig, beter bezocht was» dan vorige vergade- ringen. I De notulen der vorige, vergadring gelezen door den Secretaris, den heer Jos. Rutten, I werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van mej Ohlman en de heeren J. M. van Kempen Sr. en B. Lubach met verzoek om ontslag als bestuurslid. Met een woord van dank voor alles wat zij heb ben gedaan in liet belang van de Vereeniging en de afdeeling in het bijzonder wordt dit verleend. Waar de penningmeester, rector Th. M. P. Bekkers, niet aanwezig kon zijn, las de Voorzitter, de rekening en verant woording voor het jaar 1924 voor. De reke ning bedroeg in ontvangsten en uilgaven f 2304.21 met een voordeelig saldo van f 708.92. Deze rekening zal door de commis sie worden nagezien, waarna rapport wordt uitgebracht en waarna de vaststelling kan plaats hebben. Ia deze commissie destijds benoemd de heeren A. C. van ter Tooien en J. F. De Kleermaker. De aangeboden begrooting voor het dienst jaar 192G is geraamd tot een bedrag van f 1910. De voorzitter geeft bij het punt sa larissen een toelichting waar dit bedrag hoo- ger geraamd is. Indien de betrekking van huisbezoekster en wijkzuster bij een persoon vereenigd is, bestaat gelegenheid subsidie van het rijk te ontvangen. Het rijk vergoed 2/3 deel van 1/3 salaris. Bedraagt b.v. 1/3 salaris f 600 dan wordt door het. Rijk f 400 subsidie verleend. Het bestuur heeft gemeend in dezen geest te moeten handelen en stelt voor het salaris van de wijkzuster der Prot. Wijkverpleging die voor het Groene Kruis, huisbezoekster is te bepalen op f 600 waar door de afdeeling f 200 voor haar rekening krijgt en f 400 van het rijk wordt genoten. De voorzitter der Protestantsche Wijkver pleging, ds. H. P. Fortgens, ter vergadering aanwezig, kan zich hiermede best vereeni gen en brengt een woord van dank voor de samenwerking, waardoor het salaris op peil kan worden gehouden. De Prot. Wijkverple ging kan nu verder handelen zoo zij verkiest waardoor een ieder vrij staat. Uit de verde re toelichting blijkt dat 400 bezoeken zijn gebracht bi| T.B.C.-lijders in yobff8choten en dat de gegeven raadgevingen worden ge waardeerd en opgevolgd. Eveneens had het bestuur gemjand het salaris van den bode te brengen op f GO, thans is dit f 35. Waar ruim 700 leden aan de afdeeliDg zijn verbonden, brengt dit voor het innen der gelden meer werk mede. Beide punten werden aldus goedgevonden en de be grooting met algemeene stemmen goedge keurd. Het jaarverslag over het dienstjaar 1921 vermeldt de toetreding van nieuwe leden na de opwekking door het bestuur gedaan, eri het velejjebruik dat er wordt gemaakt van de verplegings-artikelen. Helaas moest wor den gememoreerd dat deze verplegings-arti- kelen niet altijd even zindelijk cn schoon worden teruggebracht. De afdeeling bezit 3 tenten, die in gebruik -zijn, de rijwielbran card is buiten dienst gesteld en is door de instelling van den meldingsdienst in Z.-lIoL land dc mogelijkheid geopend ook des nachti verbinding te krijgen met den portier van hel acad. Ziekenhuis tc Leiden, die voor ver dere verbinding zorg draagt met de ge- wenschle ziekeninrichfing cn zoonoodig met de firma Dieben voor transport van de zie ken per auto. Ten slotte herinnert het jaar verslag nog aan de T.B.G.-bestrijding, die krachtiger ter hand werd genomen en aau den gehouden moedercursus, die een groot succes was. Voorscholen had het grootste aantal cursisten. Met een woord van dank door den Voorzit ter, wordt' het jaarverslag met algemeens stemmen goedgevonden en door den Voorzit ter, in 't bijzonder nog een hartelijk woord van dank gebracht aan mevr. Becker, ver loskundige alhier, waar door haar toedoen zoovele dames den gehouden cursus hebben gevolgd met goed gevolg, zoodat op herhaling wordt aangedrongen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering levert enkele besprekingen o.a. het voorstel Lisse. inzake het in studie nemen door hel Hoofdbestuur van de samenvloeiing der kassen, Groene Kruis, Wijkverpleging en Ziekcnhuisverple- ging; en het verkiezen van bestuursleden. Het bestuur wordt gemachtigd een afgevaar digde te benoemen. De tijdelijke bode van de afdeeling, N. Lambo, wordt lot bode aange steld cn tot bestuursleden gekozen in de ont stane vacatures, de heeren J. Braggaar, J F. de Kleermaeker en J. W. Eggink. Het ver verslag van de vorige algcmecne_ vergade ring wordt door den afgevaardigde, den heer A. C. v. 't Poolen, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Nadat de Voorz. nog enkele mededcelingen heeft gedaan in zake een schrijven van Ged. Staten betref fende de district-schoolartsen, hetgeen mede een nuttig werk is voor het' Groene Kruis-, wordt de gebruikelijke rondvraag gedaan Door een lid wordt een voorstel gedaan, waarbij men 4 a 6 weken lid moet zijn van de afdeeling, alsvorens men gebruik kan .maken van de verplegingsarlikelen der af deeling. Door enkelen wordt gewacht' lid Is worden totdat hulp noodig is. om daarna weer te bedanken. Na enkele besprekingen wordt besloten alle niet-leden nog eens te bezoeken en te wijzen op wat lien slaat te wachten indien zij geen lid zijn van de af deeling Voorschoten. Nieuwe bewoners zul len eveneens worden gewezen op deze nut tige instelling en aangeraden lid te worden. Voortaan moet men 4 weken lid zijn, al vorens recht te hebben op verplegings-arti- kclen. Met een woord van dank voor de opkomst sluit de Voorzitter deze vergadering. Gistermiddag was de voerman v. d. V. aan het pulp rijden met paard en wagen. Het paard kreeg honger entrachtte boom- blaren van de straat te bemachtigen op een oogenblik, dat het niet behoefde te trekken. Het bleef bij een poging, want het hoofdstel werkte van zijn kop cn toen ging hel paard aan den haal met den wagen, totdat deze tegen een boom aanreed en allps tot stil stand werd gebracht. De wagen werd be schadigd. RECLAME. VOETBAL Hei A.S.C.-elftal. .Voor den wedstrijd tegen Edo, welke !Zondag te Haarlem plaats vindt, is het AS.C.-eHtal als volgt samengesteld (links naar rechts): doel: Van der Meer; achter: Hegenbarth en Wam steker; midden: Josson, Roem en Vreeken; voor: Blom, Goslings, De Rnyter, O. W. Jansen en L. Janssen. Leidsche Voetbalbond. Ingevolge bestuursbesluit d.d. 21 October j.l., heeft de vereeniging D. L. V. toeslem ming verkregen haar 2e elftal uil den L.V.B. terug te trekken. In verband hiermede vervalt ingaande 1 November a.s. het voor de 3e klasse van den L. V. B. vastgestelde wedstrijdpro gramma. en wordt als völgj opnieuw vast gesteld. 3e klasse. 1 November: U. V. S. IV—L. F. C. V. 12 uur; D. V. S. IIIRaceël III, 10 uur. 8 November: Raceël 1HL. AL CL 11, 10 uur; L. F. C. VLugdunum V, 10 uur. 15 November: L. M. C. ULugdunum V. 2 uur; Raceël in—U. V. S. IV. 10 uur. 22 November: U. V. S. IVLugdunum V, 12 uur; Raceël IIIL. F. C. V, 10 uur. 29. November: L .F. C. V—L. M. C. II, 11 uur; D. V. S. Ill—U. V. S. IV. 11.uur. De voor Norvicus III en II resp. op 1 en 8 November vastgestelde wedstrijden, van gen inplaals van om 2 uur nam., om 12 uur 's middags aan. Medische keuring van voetballer». haar de N. R. Crt. verneemt, heeft het bestüur van den Nederlandsehen Voetbal- hand thans bat advies" gevolgd van de Me dische Commissie van dien Bond, waarin, ■ooals bekend is, o.a. dr. Meurer oo de prefbssorep Snapper, JBuytendpk en Brouwer zitting hebben, en heeft besloten de medische keuring van voetballers van bondswego officieel in te voeren. In elk der vyf distric ten is een distric-tsgeneesheer benoemd en overeenkomstig het advies der medische commissie is een uitvoerig werkplan ont worpen, waarover deaer dagen nadere pu blicaties gedaan zullen worden. LUCHTVAART. EEN NIEUW KOOLHOVEN- WATERVLIEGTUIG. Een proefneming op de Kagerplassen. (Van een bijzonderen medewerker.) Gistermiddag heeft een nieuw Koolhoven* watervliegtuig zijn eerste vlucht gemaakt vanaf de Kagcrplassen. Vlucht is eigenlijk niet het goede woord, want zooals de piloot, de oud-marinevliegcr G. A. van Vloten ons mededeelde, was het niet dc bedoeling om deze eerste maal al de lucht in te" gaan. Een eerste proefneming kan allerlei ver rassingen brengen, temeer waar liet hier gold een proef van de N.V. Nationale Vliegtuigindustrie met een nieuw type spe ciaal watervliegtuig, zooals er nog geen in Nederland is gebouwd. Wij hadden even een onderhoud met den constructeur van het nieuwe toestel, de „Koolhoven F. K. 31", den heer Frits Koolhoven, die ons wees op de eigenaardige bezwaren bij den bouw van watervliegtuigen. Het gold hier een proef, waarvan van te voren weinig te zeggen viel, maar die, wanneer zij mocht slagen, een slap in de goede richting beteekent. De F K 34 is gebouwd op vlotters, die moeten dienen om het toestel drijvende te houden. Een bezwaar van dit systeem is, dat hel toestel bezwaarlijk uit het water komt. Dc heer Koolhoven heeft nu getracht om liet draagvermogen le vergroolen door een wij ziging te brengen in het profiel van de vleugels. Daarenboven zijn de steppen, de achterzijden der vlotters, van een ander materiaal vervaardigd, dan tot nu toe werd gebruikt. Om het veelvuldig wegslaan der vlotters in woelig water tc voorkomen, heeft men voor de romp van de F Iv 34 een geklonken buisconstruclie gebruikt, die ste viger zal zijn dan de gelaschte buizen, waar mee de romp tot nu toe werd opgebouwd. Het toestel is voorzien van een 450 P.K. Ilispano-motor met waterkoeling. Dc 12 cylinders zijn in W-vorm geplaatst. Dit W -systeem werd in Nederland nog niet in ccn vliegtuig gebruikt. Zooals wij hierboven al opmerkten giug de F K 34 bij zijn eersten tocht niet óe lucht in. Nadat het toestel, dal op de jacht werf De Kaag van de firma Akerboom en Van Lent is gemonteerd, le water was ge laten na moeizame en langdurige voorbe reidingen, „taxiede" de kist een beetje op Dieperpoel, waarhij echter reeds kon Wor den geconstateerd, dat het toestel snel uit het water komt, wanneer het hoogteroer in werking wordt gesteld. Een lekke carburator maakte' een eind aan deze eerste proefne ming, die zooals men ons mededeelde, de hoop op succes wettigt De proefnemingen worden dezer dagen voortgezet. Waarschijn lijk a.s. Donderdag maakt de F K. 34 zijn eerste vlucht. Indien de proefnemingen sla gen, wordt het vliegtuig gedemonstreerd voor de marine-autoriteiten. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristen-Vereen. „Swift" Zondagmorgen werden onder bcgunsli- I ging van schitterend weer en onder groote j belangstelling de clubkampioenschappen Verreden over de lange afstanden door de A- en B-klassers. Nadat allen verzameld waren om 8.45 u. werd eerst om 9.15 uur het sein tol vertrek gegeven aan de A-klassers, n.l. N. Kop, J. I v. d. Wilk, A. iKllcbrand, J. Polaneri en B. Meijer, een clubje, dal tegenwoordig aan I elkaar gewaagd is. Spoedig werd er al een flink tempo ingezet, wat evenwel niets hielp want allen bleven bij elkaar totdat door AJphen v. d. Wilk een lekken band kreeg en daardoor den strijd opgaf. Onvermoeid reden de anderen door. af en toe een pa ging wagende om weg le loopen, Wat even wel niets hielp, zoodat er gezamenlijk werd gereden naar het keerpunt, waarbij een aardige slrijd was te zien tusschen N. Kop en B Meijer om den keerpunt-prijs, welke door Kop werd gewonnen. Hierna kwam de groep even uit elkaar te liggen, wat echter spoedig was ingehaald, totdat het eindelijk Hillebrand gelukte eenigen voorsprong te krijgen en hij dezen steeds wist le vergroo- j ten. Polanen, Kop en Meijer, die elkaar bij- I stonden kregen nabij Bodegraven het ver- lies van Kop. Deze kreeg een inzinking en moest den inwendigen mensch eersL gaari versterken, waardoor hij evenwel zooveel achterstand kreeg, dat deze niet meer viel j in te halen. Hillebrand, die een schitterend tempo liep won den kampioenstitel over den langen afstand (klasse A) voor 1925'26. Tusschen B. Meijer en J. Polanen was nog een aardige slrijd te zien voor de 2e cn 3e plaats, welke in het voordeel van B. Meijer eindigde met klein verschil. N. Kop werd vierde. De B-klassers, welke ongeveer 15 inir>. na de A-klassers weggingen, hebben schit terend gereden. Van start gingen A. Wur- I zer. H. Boskamp. A. Boskamp, P. v. Pluym, i J. Arbouw, H. Tuinhof de Moed, W. Kan- j bier en H. v. Straaien. Direct gingen aan i den kop A. en H. Boskamp en W. Kanbier, 1 welke er zoo'n tempo in wisten te zeilen, dat alles direct uit elkaar lag. Bij café „Ik leer nog" wist Wurzer bij te komen. Deze wist verder steeds het tempo te volgen. Er werd bij de B-klassers zeer tactisch gere den. waardoor de sprint moest beslissen. Echter moest W. Kanbier in het laatst af zakken door Kramp .zoodal de uitslag werd dat als eerste over de eindstreep vloog H. Boskamp, direct gevolgd door A. Roskamp met ongeveer 4 Meter achterstand; 3. A. Wurzer, 4. W. Kiuibier, 5. P. v. d. Pluym, 6. J. Arbauw. 7. II. TuinLof de Mood, 8. li. v. 9traaien (lekke hawP

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9