AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. „Jeruël19 (Groene6teeg 16): Brjbelbespre- king. 8 nur. Morse h weg 59: Evangelisatiesameakomst. 8 uur. Stadsznal: Eerste piano-avond Rie Baten burg. 8 uur. Woensdag. „Jcruël" (Middelstegracht 3): Lichtbeel denavond. 8 uur. Gebouw Pieterskerkgracht: Ledenvergade ring afd. Leiden Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis". Halfnegen. Sassenheim, Geref. KerkGewijde muziek. 8 uur. Zoeterwoude. Ned.-Herv. Kerk: Ghr. Jong.-Ver. „Obadja". Spr. ds. L. D. Poot, van Amsterdam. De avond-, nacht- en. Zondagsdienst der apjothekon wordt van Maandag 26 October tot en met Zondag 1 November a.s. waar genomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort-Rapeoburg 12, tel. 594. De apotheek van de „Hulp der Mcnsch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. was haar ten eenenmale onmogelijk ge weest. Eisch twee kwartjes boete. J. van R., geb. K., oud 53 jaar, had niet gestemd omdat zij daartegen principieele be zwaren heeft. Aan de hand van eenige bij belteksten wilde zij den kantonrechter van de billijkheid dier bezwaren overtuigen. Deze was het evenwel niet met haar eens en ried haar aan in den vervolge dan maar blanco te stemmen, hetgeen bekl. „nonsens" vond. Ook de Ambtenaar deelde haar opvatting niet en verklaarde haar schuldig zonder op leggingen straf J. H. M., bakkersknecht te Leiden, ver klaarde niet in slaat te zijn geweest om tc stemmen, ómdat'hij geen stembiljet heeft ontvangen, daar hij in dien tijd in Voorburg werkzaam was en het biljet hem niet na gestuurd is. Eisch f 1 of 1 dag hechtenis. „Dat kan ik niet betalen," zegt bekl. „Betaal dan maar vijftig cent," antwoordt de Kantonrechter. J. C. K., koopman te Leiden, had ook zijn stemplicht niet kunnen vervullen, doordat hij den eersten Juli met zijn schuit in Haar lem lag, waarna de Ambtenaar besloot hem geen straf op te leggen. J. v. d. E., eveneens koopman te Leiden, was evenmin in staat geweest zijn slem uit te brengen, omdat hij in Juni met zijn vrouw naar Brabant was vertrokken. Tegen beiden werd 10.50 boete g^ischt. G. G., ook al kpopman te Leiden, zat dien dag in Limburg en had geen geld om naar Leiden te komen. De eisch luidde vrijspraak. Ten slotte stond terecht de bakker F. v. d. M. te Leiden, die op dien datum buitens lands had verkeerd, doch vergeten had hier van den Burgemeester kennis te geven. Eisch vrijspraak. Uitspraak in al deze zaken over twee weken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het kabinet Lnthei klijit en neemt de verlaten por tefeuilles ad interim De Keulsche zone. Na het ontslag der drie Duitsch-nationale ministers, aan wie Hindenburg zijn dank heeft betuigd voor de bewezen diensten, heeft het overgebleven Duitsche kabinet langdurige beraadslagingen gevoerd. Beslo ten werd volgende houding aan te nemen: Het Rijkskabinet beschouwt het als zijn politieken plicht, verder te gaan op den te Locarno betreden weg. om aan den Rijks dag tijdig vóór 1 Dec., den datum die voor zien is voor de onderteekening van het te Locarno geparafeerde verdrag, dit in zijn geheel te kunnen onderwerpen tot het nemen van een besluit. Uit deze overwe gingen acht de Rijksregeering het geboden, af te zien van het aanvragen van ontslag en de regeeringszaken verder te behan delen. Zit daarbij ook voor de hoop het ten slotte met de Duitsch-nationalen toch nog eens te worden? Onmogelijk is het niet Temeer niet, waar de uitslag der verkie zingen te Berlijn en in Baden den Duitsch- nationalen toch ook wel iets heeft te zeg gen, men zie onder Duilschland. Hindenburg heeft ad interim den Rijks kanselier dr. Luther belast met de waarne ming van het ministerie van financiën, den minister van oorlog dr. Gessier met die van het ministerie van binnenlandsche zaken en den minister van verkeer, dr. Krohne met de waarneming van het ministerie voor economische zaken. Luther heeft gistermiddag de leiders van alle partijen met uitzondering van de com munisten en de Völkischen ontvangen ten einde hun oordeel over de crisis te leeren kennen. Uit zijn besprekingen met graaf Weslarp bleek dat de Durtsch-natjonalen vooreerst niet meer op hun besluit zullen terugkomen. De woordvoerders der Duit sche Volkspartij en van 't Centrum ver klaarden daarentegen dat hun partijen de regeering in elk opzicht zullen steunen ten einde haar buitenlandsche politiek te doen zegevieren. Namens de democraten ver scheen dr. Koch en uit het onderhoud met hem bleek dat men bet ten opzichte van Locarno volledig met elkaar eens is. De democraten zullen geen buitenlandsche po litiek desavouceren. die ze stee<k hebben verdedigd, al betreuren ze de houding der Duitsch-nationalen. De democraten zullen eventueel bereid zijn in de regeering te tre den als ze de zekerheid hebben dat een herhaling van den tegenwoordigen toestand een onmogelijkheid zal zijn. Het herstel van het rijk met de hulp van een ononder broken buitenlandsche politiek mag niet nog eens door. het optreden van onverant woordelijke elementen worden gesaboteerd. M. a. w. wanneer de Duitsch-nationalen voorgoed worden losgelaten, willen de de mocraten lot de regeering toetreden. Voor de sociaal-democraten verschenen daarna Wels, Hillerding en Breitscheidt bij den rijkskanselier en hun uitlatingen stemmen voor'een groot deel met die van dr. Koch overeen. Zij achten echter Rijksdagontbin ding den eenigen uitweg in deze periode. Luther hoopt ook in.dezen Rijksdag een meerderheid voorset verdrag van Locarno te vinden, indien tot medio November de Westelijke mogendheden hun beloften in zake het Rijnland en het Saargebied zullen zijn nagekomen, in den omvang als deze in Locarno aan Duitschland wenden in uit zicht gesteld. Over de ontruiming van Keulen klinken de berichten echter nog niet heel hoopvol. Volgens de „Times" is er nog geen defini tieve datum vastgesteld en doet de toestand zich voor als volgt: Als Keulen ontruimd wordt zal het Engelsche Rijksleger naar het district van Wiesbaden trekken, dat Bingen, Kreuznach en andere naburige plaatsen om vat, indien n.l. de Fransche opperbevelheb ber in slaat is om te zorgen, dat de troepen behoorlijk worden ondergebracht. Waarschijnlijk zal deze weck een Engel sche commissie naar Wiesbaden gezonden worden om den toestand te verkennen en men hoopt dat zij tegen 15 Nov. met haar rapport gereed zal zijn. Dit rapport zal dan aan den gezantenraad worden voorgelegd en indien het goedgekeurd wordt, zal men eenigen tijd na 1 Dec. met de toebereidselen voor de ontwapening kunnen beginnen. Ten minste zoo het verdrag van Locarno in dien tusschenlijd is goedgekeurd. De ontruiming zelf zal waarschijnlijk een aanvang nemen in Januari en zal niet afgeloopen zijn vóór Februari. Het is mogelijk, dat de nieuwe eenheden, die naar Duitschland gezonden worden ter aanvulling van het Rijnleger, onmiddellijk op Wiesbaden gedirigeerd worden, om een latere verplaatsing te voorkomen. Zeer waarschijnlijk zal er geen vermindering plaats hebben van bet effectief der Engel sche bezettingstroepen, daar het tegenwoor dige aantal onder het cijfer is, dat door het verdrag van Versailles is vastgesteld. Alles hangt feitelijk al van de houding der Franschen, die gisteren juist hun tegen voorstellen inzake een handelsverdrag met Duitschland hebben overhandigd. DUITSCHLAND. L Verkiezing in Berlijn en Baden Verschuiving naar links. De Zondag in Berlijn en in Baden gehou den verkiezingen zijn voor links voordee- lig geweest. Te Berlijn is het resultaat: Sociaal democraten 73 zetels, Duitsch-na tionalen 47, communisten 43, democraten 21, Duitsche volkspartij 13, economische partij 9, centrum 7, onafhankelijke soc.-de mocraten 3, Volkscben 3, Duitsch-sociaien 3, evangelische bond 2. In het geheel werden 1.853.115 geldige stemmen uitgebracht. Slechts 63 pCt. der kiezers nam aan den strijd deel. De burgerlijke meerderheid in den Ber- lijnschen gemeenteraad, die over 115 stem men op een totaal van 225 beschikte, is minderheid geworden. Met inbegrip der 3 onafhankelijke be schikken de socialistische partijen thans over 119 stemmen. Zij zijn samen dus nog iets sterker dan de burgerlijke coalitie die ten val is gebracht. De sociaal-democraten zullen echter wel niet voor een samenwerking met de com munisten te vinden zijn, al schijnt het Ber- lijnsche proletariaat wel iets voor een der gelijke samenwerking te voelen en al heb ben de communisten ook uit Moskou de uitdrukkelijke opdracht ontvangen toenade ring tot de sociaal-democratie te zoeken. De soc.-democraten weten echter maar al te goed wat samenwerking met communis ten beteekent. Zij herinneren aan de mis lukking van het kabinet Zeigner in Saksen en schijnen er veel meer voor te voelen net als eens in Pruisen het geval is geweest, met de democraten, het centrum en 'ook Duitsche volkspartij de zoogenaamde coali tie te vormen. En in Baden hebben voor den Landdag de partijen van de coalitie van Weimar op nieuw tweederde van de mandaten veroverd. De opkomst liet veel te wenschen over. Dientengevolge daalde het aantal afgevaar digden van 86 tot 72. Gekoz'en werden 28 afgevaardigden vqn het centrum (vroege^ 34), 13 soeiaal-dcmo- craten (vroeger 21), 9 afgevaardigden van de coalitie van rechts (vroeger 14), 7 afge- afgevaardigden van de Duitsche volkspartij (5), 6 democraten (7), 4 communisten (4), 2 afgevaardigden der economische vereeni- ging (1). FRANKRIJK. Ontspanning in de crisis? Het heet, dat er in de crisis een ontspan ning ia ingetreden. De uiteenzetting van Caillaux van zijn plannen in den minister raad zou een goeden indruk hebben ge maakt. Voorzichtigheid in dezen blijft ech ter geboden. Geruchten ,dat Painlevé Cail laux tot ontslag zou hebben willen bewe gen, worden niet bevestigd Heden wordt de beraadslaging over Caillaux' plannen in den ministerraad voort-gezet. Caillaux heeft nog een mededeeh'ng van het ministerie van buitenlandsche zaken overgelegd, waaruit blijkt, dat Franschen in het buitenland zijn overgegaan tot den verkoop van franken en den aankoop van Engelsche ponden. Caillaux heeft nu een onderzoek gelast door bemiddeling van den voorzitter van de vereeniging der agents de change en tevens een herziening van de bepalingen ten opzichte van het verhan delen van buitenlandsche wissels. De mi nister van justitie heeft onmiddellijk een onderzoek gelast ten einde vaat te stellen, wie zioh aan deze speculaties hebben echub dig gemaakt* ZWITSERLAND. De verkiezingsuitslag. Ofschoon de volledige uitslag van de Zwitserschc parlementaire verkiezingen nog niet bekend is, toonen de tot dusver ge openbaarde uitslagen reeds voldoende aan, dat de tegenwoordige burgerlijke meerder heid in den Nationalcn Raad gehandhaafd blijft, ofschoon de socialisten een groote ren vooruitgang hebben verkregen dan men tevoren had aangenomen. Waarschijnlijk zullen de socialisten thans 49 van de 198 zetels be^btten, terwijl bovendien drie com munisten deel van den Nationalen Raad zullen uitmaken. De vrijzinnig-democrati sche partij zal ongeveer op gelijke kracht blijven en zich als de sterkste partij ge handhaafd hebben. De winst der socialis ten heeft voornamelijk plaats gehad op kosten der liberalen, katholieken en boe ren, die als de meest rechtsstaande par tijen kunneD beschouwd worden. GRIEKENLAND. Het conflict met Bulgarije Republikeinsche meer derheid. De Grieken zijn Zondag nog verder op Bulgaarsch gebied doorgedrongen trots alle verzekeringen van het tegendeel. Daarop heeft Roemenië eeü stap gedaan te Athene, en daarvan schijnt het gevolg te zijn, dat Griekenland besloot de troepen terug te nemen, op voorwaarde, dat een Grieksch en een Bulgaarsch officier van den gcneralen staf zich heden om vier uur naar Demir Kapoe zullen begeven om er in alle betrok ken posten de Grieksche grenswacht te in- stalleeren. Als dat geschied is zullen dc Grieksche .troepen, die Bulgaarsch gebied bezet hebben terugtrekken. Tijdens dien terugtocht, die zoo snel mogelijk zal ge schieden, zullen de Bulgaren niet oprukken voor de Grieken de greüs hebben over schreden. De republikeinen schijnen in geheel Griekenland de meerderheid te behalen bij de gemeenteraadsverkiezingen. Overal heerscht rust. CHINA. De tariefconferentie De oorlog onderling. De Ghineesche gedelegeerden op de tarief- conferentie stelden voor, dat de mogend- beden zich bereid verklaren de Ghineesche autonomie le erkennen en alle bestaande tariefbeperkingen af Ie schaffen. China zou tegen Jan.11929 een nationaal tarief invoe- o. Vóór dien tijd zouden de gewone rech ten gehevón worden van wijn. tabak en vveelde-artikelen. 2000 studenten hebben een belooging ge houden en verzochten om toegang tol de lariefconferentie. Toen zij een weigerend antwoord kregen, vielen zij de politie aan met stokken en steepen. Meer dan 30 po- litie-agenten liggen gewond in het zieken huis. Er zijn ook een aantal studenten ge wond. Anderen zijn gearresteerd. De orde is hersteld. Wat de strijd betreft onder de generaals, daarin is nog geen nadere teekening geko men. Het heet. dat sovjettroepen naar Mon gol is zijn gedirigeerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Moord. Een 30-jarig Algerijn heeft Zondagmid dag te Alfortville, een voorstad van Pa rijs, een 15-jarig meisje en een voorbijgan ger doodgeschoten. Het meisje', Marie Le noir, kwam met een vriendinnetje uit de bioscoop toen de Algerijn, die haar al meer had lastig gevallen, haar achterna liep onder het uiten van bedreigingen. De beide meisjes liepen een balzaal in en ver zochten een paar vriendjes haar thuis te brengen. Toen het gezelschap op straat kwam, trok de Algerijn zijn revolver en schoot op Marie, die dooT ze3 kogels ge troffen werd en dadelijk dood was. Een voorbijganger werd aan het hoofd gewond en is later in het ziekenhuis overleden. De moordenaar is gevlucht, doch zijn naam is bekend. Hij had het meisje al herhaaldelijk met den dood bedreigd als zij niet met hem trouwen wilde. De Volkenbond en het Balkanconflict. PARIJS, 27 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Bij ope ning der zitting van den Volkenbondaraad verzocht Briand de vertegenwoordigers van Bulgarije en Griekenland plaats te nemen deed vervolgens voorlezing der stukken en gaf daarna een overzicht van het geschil. Hij stelde den Raad voor de vertegenwoor digers van Bulgarije en Griekenland te hoo- ren, ten einde te weten welk gevolg werd gegeven aan de aanbeveling van 's Raads voorzitter omtrent dc staking der vijande lijkheden en het terugtrekken der troepen, en hoe te dien opzichte de toestand op dit oogenblik is. Quinones de Leon verklaarde uit naam van al zijn ambtgenooten de houding en de namens den raad door Briand genomen maatregelen vclkomeu goed te keuren. Chamberlain sloot zich daarbij aan De Bulgaarsche vertegenwoordiger ver klaarde dat geen oogenblik Grieksch gebied door Bulgaarsche troepen werd bezet. De Grieksche vertegenwoordiger verklaarde dat Griekenland zijn troepen nit Bulgarije zal terugnemen zoodra de Bulgaren zich uit het Grieksche gebied hebben terugge trokken. Waar beide verklaringen met el kander in strijd zijn, stelde Briand voor in comité-generaal te gaan. Bij het hervat ten der zitting verklaarde Chamberlain, tot rapporteur benoemd, dat zulk een grens geschil tusechen twee leden van den Vol kenbond een ontoelaatbare toestand, ja zelfs een beleediging voor de beschaving ia, en zeide verder dat de Raad niet de ze kerheid heeft verkregen dat de militaire operaties werden gestaakt en de troepen zich achter hun nationale grenzen hebben teruggetrokken en hij derhalve de vertegen woordiger8 der beide Staten nrtnoodigt, hem binnen 24 uur te laten weten dat hun ïespectieve regeeringen hun troepen onvoor waardelijk last hebben gegeven tot achter hun nationale grenzen terug te trekken, en binnen 60 uur dat dit inderdaad heeft plaats gehad, alafcnede dat alle vijandelijkheden geëindigd zijn, en alle troepen dc waar schuwing hebben ontvangen dat her vatting van het vuur strenge strafmaatregelen ten gevolge zal hebben. Vervolgens werden de vertegenwoordigers van beide regeeringen uitgenocdigd de noodige maatregelen te ne men, dat onverwijld instructies worden ge geven welke de uitvoering dier maatregelen binnen dc gestelde termijnen verzekeren. On den raad en dc beide betrokken Star ten te helpen, verzoekt de raad de regee ringen van Engeljfnd. Frankrijk en Italië hun officieren die zich in de nabijheid be rinden, last te geven zich onmiddellijk naar de streek te begeven waar het conflict uit brak, en aan den raad direct te rapportee ren zoodra de troepen achter hun respec tieve grenzen zijn teruggetrokken, wanneer alle vijandelijkheden hebben opgehouden, cn het oogenblik van beëindiging van voor noemden termijn. De beide regeeringen worden verzocht aan deze officieren alle faciliteiten te verlecnen voor het vervullen hunner taak. Briand noodigdc daarop de vertegenwoor digers van beide landen uit, hun bezwaren te doen kennen. Moroff zeide, dat Bulgarije zich onvoor waardelijk bij de beslissing van -den raad neerlegt Caraponas antwoordde, zich aan zijn regeering te moeten refereeren, die zich zeker bij de beslissing zal neerleggen. Briand en Chamberlain wezen er op, dat de ter mijnen heden (Maandag)avond beginnen te ioopen en de beslissing door den Raad met algemeene stemmen was genomen. Briand eindigde met de aandacht er op te vestigen, dat niet alleen de troepen achter hun res pectieve grenzen teruggetrokken moeten worden, maar dat door de eene partij geen enkel kanon- of geweerschot gelost mag worden. Vervolgens werd dc zitting tot Dinsdag verdaagd De crisis in Frankrijk. PARIJS, 46 Oct. (Qavaa). Morgen, Dins dag komt er een oplossing van de minis- terieele crisis. Volgens couloir-geruchten zou Painlevé hel coil cc lieve ontolag van het kabinet indienen. In politieke kringen meent men dal de crisis onverwijld moei worden opgelost, op dat de regeering zich Donderdag a-an de Kanjers kunnen voorstellen. Men acht het waarschijnlijk dat Doum-ergue Painlevé zal opdragen een kabinet le vormen, en dat deze financiën ziou nemen, bijgestaan door twee onderstaatssecretarissen. Mocht Pain levé dit weigeren, dan noemt men de nar men van Briond en Henrot. PARIJS, 27 Oct. (.Havas). De Kabinets raad eindigde om 11 u. 10. Behandeld wer den het finaqcieele vraagstuk in verband met den algemeenen politieken toestand. De besprekingen werden onderbroken ten einde Briand in de gelegenheid tc stellen deel te nemen aan de bijeenkomst van den Volkenbondsraad. De ministerraad zal om 3 uur hervat worden. PARIJS, 27 Oct. (V. D.). De geheele Pa- rijsche pers is het er over eens dat het ka- binet-Painlevé heden zijn ontslag zal in dienen. De meeningsverschillen tusschen Painlevé en Caillaux zijn onoverbrugbaar. Painlevé en tien andere ministers eischen een heffing op het kapitaal, Caillaux en de andere ministers zijn hier tegen. De „Echo de Paris" meent te weten dat aan Herriot de Kabinetsformatie zal worden aangebo den. Deze zal echter weigeren, zoodat Pain levé een nieuw Kabinet zal moeten samen stellen. De pers noemt Loucheur al9 de op volger van Caillaux. Een zware aanklacht tegen de Franschen. LONDEN, 27 Oct. (Reuter). De Times publiceert een 2tyj kolom laDg telegram van zijn correspondent te Damaskus, waarin deze een beschrijving geeft van de onlusten en van de repressieve maatregelen der Franschen. Volgens dat telegram was de veldtocht tegen de Drusen een der voor naamste oorzaken van de troebelen te Da maskus, wijl deze veldtocht opgewonden heid en economischen diuk veroorzaakte. Een andere oorzaak was het afschuwelijke schouwspel van de lijken van een 24-tal terechtgèstelde roovers, die op kameelen vastgebonden door de stad werden gevoerd Dit maakte de inwoners woedend. De „Ti mes" voegt daarbij dat men niet aan den indruk ontkomen kan dat de FranscheD de font begaan hebben, het uitbreken van een ernstigen toestand van wetteloosheid voor een onbetéekenend revolutietje te heb ben aangezien. Na een middernachtelijken tank-aanval op de bazars en een bombar dement met ongeladen bommen op de )rij" ken dor oude stad, waar de vechtpartijen voornamelijk plaats hadden, deden de Fran schen plotseling troepen en non-combattan ten in hun kantonnementen te Salihiyck, benoorden de stad teruggaan en begonnen de stad in ernst 24 uur lang te bombardee ren. Naar het schijnt werden de andere Europcesche kolonies in de stad niet te vo ren gewaarschuwd en moesten deze maar zien hoe zij voor ^zichzelve zorgden, bloot gesteld als zij waren aan bombardement en plundering; ook de bewoners der chris- tenwijk werden niet gewaarschuwd. De gïoote meerderheid der christenbevolking, alsmede de geheéle Europeesche kolonie schijnen hun leven te danken te hebben aan Mahomedaansch-Arabische notabelen der stad, aan wier verstandige en met suc ces bekroonde pogingen om de orde te her stellen te midden van de verschrikkingen van plundering en 'bombardement zij wel verdiende hulde brengen. Maar de verwoes ting, door brandstichting en geschutvuur in deze schoonste der Arabische steden aangericht, ie droevig om aan te zien. De verwoesting van het heerlijke Azin-paleis es van de artistieke en archaeologische schat ten die het bevatte, ie een tragisch ver- liee^ Moge al de gTOote Moskeè gespaard zijn gebleven, menig schoon pul eis is ver dwenen en de dusgenaamde Rechte Straat' met zijn bazaars, waar de kooplieden hun beroemde zijden borduursels, gedreven ko perwerk en ingelegde kunstvoorwerpen ver kochten, is een ruïne. Wel heeft Damasku* erger slagen van het noodlot te verduren gehad, maar de stad zal nog langen tijq daarna dc sporen en de wonden ver toonen* van den wreeden en onverwachten strijd waarvan zij het tooneel is. geweest. De Chine es che conferentiac PEKING, 27 October. (Reuter). Drie com- missies zijn benoemd om voor de douane- conferentie de belangen der verschillende groepen van Ohrislenen le behartigen. LONDEN. 27 Oct. (V. D.). Uit Peking wordt gemeld dat de Douaneconferentie voor onbepaalden tijd verdaagd is in verband met den onzekeren politieken toestand in China. Wembley geliquideerd. LONDEN, 27 OcL (V. D.). De afgevaar digde J. M. Thomas presideerde een verga dering van de Britsche Empire Tentoon-: stelling, waarin met algemeene stemmen besloten is de maatschappij vrijwillig te liquideeren. Het graf van Tutankhamen. LONDEN, 27 Oct. (V. D.). Uit Cairo wordt gemold, dat hot graf van Tutankhamen op 12 October is geopend. Het deksel van den sarcophaag is opgelicht, waaronder een an dere sarcophaag werd gevonden. Dun lin-i nen bedekte verscheidene bouquelten bloe- men. die in goeden tocsland zijn. De „Boeroe'. Het stoomschip „Boeroe", van de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland", dat op do kust van Mozambique vastliep, is weer vlot Het schip heeft schade aan de huid. Het is te Dar-es-Salem aangekomen en zal vcr-> moodelijk naar Durban gaan om te dokken alvorens de reis naar Europa voort Eg zetten. De eindpeiling der zevende veranlwoor-. dring van die gelden, binnengekomen bij den penningmeester van het Nationaal Steun- comité Stormramp le Amsterdambedraagt f 2.504.151.46. Naar wij vernemen, heeft de advocaat- generaal bij het Gerechtshof in Den Haag, mr. R. del Campo, genaamd Camp, Don derdag j.l. in de Diaconesseninrichting „Bronovo" een ernstige operatie onder gaan en is de toestand van den patiënfi zorgelijk. Uit Londen wordt gemeld: De National City Company en een aantal andere financieele instellingen, waaronder, Kuhn Loeb en Co, Kidder Peabuday en Co en Hope en Co, te Amsterdam, hebben met de Tschechoslowakijsche republiek een over eenkomst gesloten voor de uitgifte van een' leening van 25 millioen dollars, zijnde een1 gewaarborgde goudfundeeringsleening, loo- pende over 20 jaar, rentende 7% pCt. De uitgifte heeft plaats tegen 90 pCto 2% millioen dollars dezer leening zal door Hope en Co iD Nederland worden mi gegeven. De leening wordt gewaarborgd door ee* ste hypotheek op de suiker- en alcoholbtf laetingen en een tweede hypotheek op e# invoerrechten en netto-opbrengst van hét» tabaksmonopolie, dat vToegeT uitsluitend is ingesteld ten behoeve van de Tsehechoslo- wakijsche staatsleening van 1922, die thang loopende is. UIT NED. OOST-INDIE. A an vul ling sb egr o oting. BATAVIA. 27 Oct. (Aneta). Bij aanvul- ling3begrooting 1926 worden de uitgaven in tndië f 2.722.380 hooger en de middelen in Indië f 2.281.382 hooger geraamd de ge- wone dienst wordt f 524.448 ongunstiger. Onder de nieuwe posten zijn: deelneming aan de hygiëne-tenloonstelling ^>p de Jaar beurs te Bandoeng f 15.000; voor het insti- tuut der legerpredikanten en -aalmoeze- niers f 50.000; vergrooting van hot vliegn terrein te Andir (bij Bandoeng) f 260.000;! voor geestelijke verzorging van het marine personeel f 12.000, invoering burgerlijken stand van bepaalde groepen inlanders f 30.000; uitbreiding van het Arbeidskan- toor. de Arbeidsinspectie en het Veiligheids loezicht f 40.000; voorbereiding, oprichting medische hoogeschool f 10.000. Patrouille aangevallen. KOETA-RADJA, 27 Oct. (Aneta) Een pa^ trouille, uitgegaan ten einde zekeren Alkaa-» san, die iets in den zin had, op te lichten, werd in het Rambongbosch (Atjeh) aange-» vallen. Sergeant Van Wijk kreeg een ern stige wonde in de rechterknie. Vijf karabij nen, drie klewangs en 105 patronen worden vermist. (Later) Alkassan is een gewezen weg- m an doer, die ontslagen was wegens plichts-. verzaking. De bende is naar de bovenstreken ge vlucht. Brug ingestort. MEDAN, 27 Oct. (Aneta) De gruote brug te Bindjei, in Boven-Langkat, is ingestort. Honderd toeschouwers van een Chineesche. wajang-vertooning zijn te water geraakt. Voorloopig zijn drie dooden en vijf zwaar, gewonden gételd. Talloos velen worden ver mist. Het bestuur, vele Europeanen en In landers zoeken de rivier af. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Gcslaajd zijn voor het taal kundig cand.-examen Ind. Studie de heer F. va® den Eistvoor het doctoraal examen geneeskunde, tweede gedeelte, de heeren E. Hueting, J, Mooy en J. Batola-a®,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2