Mo. 20131. DINSDAG 27 OCTOBER Anno 1925, Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWE Hef voornaamste nieuws van hetien. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pri)e. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers vcoi Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ZO.18. Builen leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Vischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG (verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.14f 0.27 SCHOL a f 0.20, en GEH. KABELJAUW a !f 0.23 per pond, VOLLE- en INMAAKHA- JIING a I 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgein. Leiden, 27 October 1925. 5611 Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 6, sub 2 der Warenwet; Brengen ter algemeene kennis, dat S. HOOGSTRATEN, wonende te Leiden, Morschstraat No. 48, bij vonnis van 8 'Augustus 1925 is veroordeeld tot een geld boete van f 40, subsidiair 10 dagen hech tenis, wegens overtreding van art. 2 der keuringsverordening voor de gemeente Lei den (het verkoopen van ondeugdelijke kar nemelk). N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 27 October 1925. 5612 Huisbezoek, Op iiitnoodiging van den Broederkrimg 0er Doopsgezinde Gemeente hield ds. T, Dijkema, uit -Amsterdam, in de Doopsge zinde Kerk een voordracht over „Huis bezoek". Het ambt van den predikant is drieledig: hij is prediker, catecheet en pastor. Predi ken en cateohiseeren betreffen niet dfecn en keling, liet huisbezoek wel, aldus spreker. De eerste vraag is nu: Wie moet het huis bezoek doen? Ongetwijfeld is het, volgens spr., de plicht van iedere gcloovige. Onze vaderen hebben het in hun huisgemeenten als goddelijke roeping gevoeld. Nog in onzen tijd is dit de kracht der Gereformeerden en Aposlolisehen. Ook bij de R.-Katholieken is voor het huisbezoek steeds gevoeld; terwijl men in de kringen van de S. D. A. P. de boteekenis van hel huisbezoek eveneens heeft leeren waardeeren. Spr. kwam nu tot de vraag, waarop het zwaartepunt bij den huisbezoeker moet leg gen. Sommigen achten om te troosten, te vermanen, te waarschuwen of te sterken de persoonlijkheid voldoende, anderen hebben echter gewezen op de beteekenis van het ambt. Een zieke moet bijv. vertrouwen heb ben in zijn aTts. Maar dat vertrouwen vindt zijn voor- naamsten steun met in de persoonlijkheid van den dokter, maar in zijn bekwaamheid als medicus. Zoo zal ook de predikant onge twijfeld bij het huisbezoek zijn kracht en invloed moeten ontleenen aan zijn persoon lijkheid, maar niet minder aan zijn predi kant-zijn. De zielszorg eischt een grondige kennis en aigemeene ontwikkeling en een even grondige voorbereiding. Wanneer de predikant met beschaafde gemeenteleden in aanraking komt, dan moet hij beschikken over de noodige beschaving en ontwikkeling om hun te woord te kunnen slaan. Wan neer men hem deelgenoot maakt van gods dienstige bezwaren en twijfelingen, dan móet hij voldoende theologisch onderlegd zijn om deze üe bespreken en te kunnen weerleggen. Wanneer hij aan een ziekbed staal. moet hij weten wat hij tot troost kan aanvoeren. Van Prole9tantsoh standpunt is de ambtsdrager wél niet van de persoon lijkheid te scheiden, maar de persoonlijk heid ontvangt de kracht door de waardig heid van het ambt. Trouwens aldus ds. D., wanneer er in de gemeente geen ambtsdra ger was, dan zou het aan het toeval zijn overgelaten of iemand een raadgever of trooster lot zich zag kómen. Wie moeten bezocht worden? Spr. wil geen selectie maken. Ieder lid moet worden be*>cht op geregelde tijden, ongeacht een meer of minder vriendelijke ontvangst. Na tuurlijk mag het huisbezoek niet beperkt blijven lot een min of meer officieel bezoek. Bij gewichtige gebeurtenissen in het leven der leden moei de predikant belangstelling toonen en het wel en wee van 'hen die zijn gemeente vormen. Juist daardoor zal er een persoonlijke band ontstaan en zal men den predikaat zoeken wanneer er geestelijk? hulp noodig is. Zulk huisbezoek is een ge ducht stuk werk, vooral in groole gemeen ten. Maar hel is een werk dat- gewaardeerd wordt en ongetwijfeld een niet geringen zegen kan brengen. Na nog de wijze waarop het huisbezoek moet geschieden te hebben besproken Icon- de hij aan dat hel noodig is dat daarbij het gesprek zich tot een hoogere orde verheft. Als de predikant komt, zullen velen ver wachten een woord van troost, bemoediging", opwekking. Dat zij het dan ontvangen. En wie dit niet verwachten zij mogen het eerst recht ontvangen. Na 'eindelijk in het algemeen te hebben aangegeven waarover bij het huisbezoek al zoo gesproken kan worden en hoe daar bij dikwijls uitkomt hoe de predikant per- BoorJ-ik iets kan zijn voor de menschen, besloot ds. D. zijn beloog met de opmerking dat al moge het huisbezoek noodig zijn voor de gemeente, het niet minder noodig is voor den predikant zelf, doordat het hem brengt in het voile menschen l even en hem maken kan tot een man, die zijn tijd kent en be grijpt. Verkiezingen voor de Kamer v. Koophandel. De periodieke verkiezing in 1925 voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is bepaald op Donderdag 26 No vember a.s. Aftredende ledetL zijn: Voor het Grootbedrijf: P. Boot Sr., Lei derdorp, D. ten Cate Brouwer, Alphen a. d. Rijn, N. C. F. van Ginkel, P. A. de Gooyer, A. L. Smits,, Leiden, en J. Sprey, Alphen a. d. Rijn. Voor het Kleinbedrijf: G. G. J. Alkemade, Noordwijk, G. J. M. J. Molkenboer, A. Mul der, Leiden; R. Ouwehand, C. van Schie, Katwïjk-aan-Zee en J. v. d. Steen, Leiden. Officieel Handelsadresboek. Door de K. v. K. en Fabr. voor Rijnland te Leiden zal worden uitgegeven een offi cieel Handels-adresboek, hetwelk een in houd zal hebben van 240 pag. en dat be schikbaar zal worden gesteld voor de te Leiden en verdere gemeenten in het dis trict gevestigde handelszaken en tevens toe gezonden aan alle Kamers van Koophandel voor de leestafel en de groote handelszaken in Nederland. Geslaagd is in Den Haag voor het voorloopig machinist-diploma de heer B. Huisman, alhier. De heer W. Vros, hoofd van do Ghr. u. 1. o.-school aan de Hooglandsche Kerk- .gracht alhier, zal op 1 November a.s. veer tig jaar aan hel Christelijk Onderwijs ver bonden zijn. Verleden week mocht onze stadgcnoo_t J. Privé den dag nerdenkken, waarop hij vóór vijftig jaren, eerst als kerkknechl en daarna als onderkoster, bij de Waalsch- Ilervormde Gemeente alhier, in dienst trad. Zondag, na afloop van de godsdienstoefe ning, werd hem in de kerkeraadskamer, in tegenwoordigheid van leden van Kerkvoog dij en Kerkeraad, onder vriendelijke en har telijke woorden van den president-kerk voogd een enveloppe met inhoud overhan digd. Moge liet den krassen grijsaard gegeven zijn nog menig jaar zijn dienst te vervullen! Volgens Privé zelf staat hij eigenlijk ze ventig jaren in dienstbetrekking tot de Kerk, daiar hij als bijna negenjarige knaap rc-eds behulpzaam was bij het stoven zetten in het winterseizoen. Geslaagd is voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelskennis, ai- genomen door de Vereeniging ter Bevorde ring van de Handelswetenschappen te" Utrecht, de heer J. Boot alhier. Het bestuur van de philosophische fa culteit der Leidsche studenten heeft zicb voor het jaar 1925/1926 als volgt samen gesteld: J. D. Rutgers van der Loeff, prae- ses; mej. W. G. Telders, ab-aclis; F. Gorter, quaestor; J. Cosyn, assessor I en J. P. Werre, assessor II. Gisteravond is in de algemeene leden vergadering der afdeeling Leiden van de Ned. Reisvereeniging besloten tot oprichting van een fotocursus, waarvoor zich 21 leden lieten inschrijven. Voorts beslaan er plannen tot oprichting van cursussen in de Fransche en Engelsche taal. Blijkens „Mcdedeelingen", officieel or gaan van de Kamer van Koophandel en Fa brieken zijn er in de maand September in het district 13 nieuwe zaken opgericht, waarvan 7 in Leiden, 2 in Oegstgeest, 1 in Leiderdorp, 2 in Katwijk en 1 in Rijnsburg. Hedenmorgen werd door het besluur der vereeniging „Effetha" in een der loka len van The American Lunchroom aan de Steenstraat alhier ten overslaan van den heer A. T. Kraan van het architecten bureau Kraan, Groenewegen en Verweis aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de landhuizen „Arentsburg" en „Hoe- kenburg" te Voorburg. Er waren 27 gegadigden, die als volgt hadden ingeschreven: firma J. v. d. Wal en Zn., te 's-Gravenhage f 81.100 met aftrek van het verfwerk van f 6500; G. v. d. Loo Ilzn. te Rotterdam f 80.982, verfwerk f 7.695Adriaam den Ouden te Moercapelle f75.350, verfwerk f 4.000Pinkse en Itiet- velt te Voorburg f75.000, id. f4.200; Jan Splinter te Leiden f74.790, id. f5.000; A. A. Krijnen te 's-Gravenhage f 72.900, id f 6.900; gebr. A. en J. den Ouden te Alphen cn 0cg9bgeest f72.800, id. f3.500; F. R. de Bock te 's-Grayenhage f 72.000, id. -f 4.000 firma Lorrie en Co. te 's-Gravenhage f71.500, id. f6.372; M. Quak te Zuidland f 71.200, id. f 4.300; J. H. y. d. Meer te Delft f 69.800, id. f 5.000; P. Vermey le Dordrecht f69.200 (schilderwerk niet opgegeven); H. Boel te Voorburg f 68.460 met aftrek voor verfwerk van f4.200; H. v. d. Wiel te 's-Gravenhage f 67.700. id. f 6.900; A. J. Polder te Voorburg f67.100, id. f3.100; F. A. Hückriedie te 's-Gravenhage f 66.866, id. f7.576; firma L. Koole en Zn. te 's-Graven hage f 66.850, id. f 6.00Ö; C. v. d.. Vliet te 's-Gravenhage f66.359, id. f5.435; G. W. Proper te Oegstgeest f 65.999, id. f2.600, W. Oudshoorn en Zn. te Leiden f65.190, id. f2.200; P. Beslebroer le Woerden f65824, id. f6.750; J. D. Brauckmann te Voorburg f61.373, id. f 3.200; J. Polderwaart le Rijs wijk (Z.H.) f59.800, id. f6.500; gebr. Oos- terom te Warmond f59.800, id. f4.000, J. B. Geers te Voorburg f58.673, id. f2.500; Simon Treop te Voorburg f 58.460, id. f2.200; W. v. d. Knaap te Voorburg f 55.500, id. f 2.200. Het begroolingscijfer met inbegrip van het verfwerk bedroeg f 69.345. De gunning zal nader bekend worden gemaakt. De Commissie van Beheer over Ende geest, Voorgeest en Rhijageest hooft heden ten Raadihuize aanbesteed; de levering van aardappelen ten behoeve van de genoemde I gestichten. I Er waren vijf inschrijvingen, allen per 100 K.G., ingekomen nl. van: Th. Fontein, le kwaliteit a f6.30, b f5.65, 2e kw. f4 95; Th. J. B. Haan en Zn., le lew. f5.66, 2e kw. b f 4.93; P. van der Led, Melslawier (Fr.), le kw. f 5.30, 2e kw. f 4.30N. van der Vlfet, le kw. f4.97, 2e kw. f4.47 cn G. Korpershoek, le kw. f 5.25, 2e kw. f 4.25. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is deze Leiden Met verwijzing naar een in ons Blad voorkomende advertentie van het bestuur van de Vereeniging voor Ghr. Jcugdhulp, uitgaande van den NecL Vrouwenbond lot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, waarin- een schaalcollecte langs do huizen op Woensdag en Donderdag wordt aange kondigd, lij^l hét ons niet ondienstig onzen lezers er nog eens aan te herinneren, dat die Vereeniging zich hqt lol aantrekt van jeugdige personen, die hulploos in 't leven staan en dreigen zedelijk ten onder te gaan, wanneer niet de reddende hand hun wórdt toegestoken. De Vereeniging heeft in e^n perceel aan bet Ulrechtsch Jaagpad 20 een tehuis voor deze personen ingericht, „Dc Toevlucht" genaamd, dat in het afgeloopen jaar reeds heeft bewezen een hoogst nut tige instelling te zijn. Het is le hopen, dal de burgerij daaraan zal denken, als haar een bijdrage wordt gevraagd en de jonge dames niet zal afwijzen. Hoe meer geld, hoe meer en hoe beter er kan geholpen worden. den overleden) den ouderen bezoekers der Nieder-Reinischc Musikfesle welbekend. En tol slot vóór <je pauze als hoogtepunt Dr. Van Anrooy is een meester in de sa menstelling van een programma-de sym phonic voor piano en orkest van Mozart, officieel: concert voor piano met orkest begeleiding in d kl. t (Köchels Verzeiehnis 466) een der meest subjectieve werken uit de jaren 1784/85, zich kenmerkend door zijn overwegenden moll toonaard, door zijn syncopen en onrustige afgescheurde motie ven met chromatiek en abrupte wisseling van forto en piano, door zijn hartstochte lijke en pa'theüsche thema's die ons den in nerlijk zoo fel bewogen Mozart uit die ja ren, hij staat op den drempel der Don Juan-pcriodc, doen zien. De innige .en milde melodieën van den middels a Lz kunnen aan de fundamenteele stemmingen van 1 en III hun predomineerond karakler niet ontne men. Dit concert is, zooals G. M. von Weber zich eens uildiukte, ontslaan uit de geestes wereld, die later Beethovens c moll concert zou voortbrengen. De pianist Paul Loyonnet speelde dit con cert (op een vooral voor Mozart zich eige nenden prachligen "Erard-vleugel) met zóó toegewijde geestelijke overgave en met zóó volmaakte technische beheersehing en Van Anrooy speelde de orkestpartij zóó mooi dait het een wisselspel werd waarin pianist en dirigent elkaar wederkcerig enthousias meerden. 1 Den pianist, dèn dirigent en het orkest viel een applaus van de bijna geheel gevul de zaal ten deel, zóó hartgrondig als we zel den in de StadszaaJ hoorden. BINNENLAND. De bezoldiging der Rijksambtenaren. Overwerk in bloemenwinkels. Het Nederlandsche stoomschip „Boeroe* 13 op de kust van Mozambique gestrand. MUZIEK. Residentie-orkest. We kennen allen de momenten in hel leven, waarin de buitenwereld zóó op ons instormt, zóó ons innerlijk roet dat ze ons tot adoratie brengt, ons opvoert tot dat on bestemde gevoel van piëteit voor wat groot is en goed dat we ons zelf in alle eerlijke nederigheid wegdenken, dat we opgaan in den geest, die ons klein maakte en gelukkig tevens. Dat is de schat van het nederige hart, le Irésor des humbles. Dan hebben we geen neiging om veel te zeggen, dan is eigenlijk het woord te grof. Dan gaan we niet analyseeren of betoogen. Dan onder gaan we 9lechts. En als we dan toch iels tot een vertrouwde naast ons zeggen willen, een enkel woord, dan zal in den klank van dat woord de-hartslag zijn le hooren. Zoo is het ons gisteravond gegaan toen Van An rooy en zijn orkest de buitenwereld was, die ons in oneindige leederheid streelde of in helsche 'vreeselijkheid neeibeukle maar j in het een en in hel ander ons verhief tot onze kleinheid en nederigheid, die voor waarde is voor alle geestelijke genieting. Eigenlijk kan men den totaal-indruk van zoo'n wonderschoonen avond moeilijk vol lediger zeggen dan door te herhalen wal wij allerwegen om ons heen hoorden: „wat is dat mooi geweest" met,klemtoon op ieder woord. Inderdaad, dat was opperste schoonheid. En het eerste wat ons nu van 't hart moet is dit: wat is hel toch een voor recht een orkest te kunnen hooren dat in zijn tweeledigheid zoo'n verrukkelijke een heid is, dat er geen spel meer is noch direc tie, dat alle materie in den geest is verhe ven, dat men slechts muziek hoort. Al wat ons geboden werd was bijzonder, niettegenstaande we overbekende werken hoorden. Doch in zóó persoonlijke Visie voorgedragen, dat we van Beefchovens vijfde konden zeggen haar nooit zóó, noch nooif zóó schoon te hebben gehoord. Wie heeft ,ooit zulk een infernalen eersten salz ge hoord, die ons deed rillen en beven? Was dal niet werkelijk het noodlot, dat aan de deur klopte? Kan men zich iets troostenders denken dan den zang van het Andante met zijn verrukkelijk cellothema? En zoo zou den we kunnen wijzen op de tragiek van het scherzo (dat een contradictie schijnt), op de formidabele voorbereiding van het slotdeel, en op de resoluutheid van diit slot deel zelf, waarin we ditmaal iels anders hoorden dan uitbundige vroólijkheid: was dat niet veeleer de moed van den versla- gene, die het leven weer intrekt omdat het nu eenmaal niet anders kan? Gansch andere klanken vóór de pauze. De Rosumunde balletmuziek (die iedereen kan droomen) van Schubert, zóó ongeloof lijk fijn gespeeld, dat het een virtuose or kestprestatie is geworden van de allerhoog ste orde. Volgden een achttal Deutsche Tanze van den Salzburger meester, prach tig voor klein orkest bewerkt door den Keul- schen dirigent Sleinb^ch {eenige jaren getë- KANTONGERECBT TE LEIDEN. .Voor do strafzitting van Maandag sfcoq- den G2 zaken op dc rol, waarvan 59 be stemd voor openbare behandeling. Het eerst werd gehoord Jac. v. d. 11., te Leiden, die op de Uiterstegracht met een rijwiel met een te groolo snelheid had gereden, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht cn eenige kinderen omver gereden waren. JEen en ander werd door den ooggetuige 1. Bekooij, die het gehcele geval had aan gezien, bevestigd, waarna de ambtenaar 'n boete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis eischte. Vervolgens werd wederom de zaak be handeld tegen F. J. L., die in zijn woning des nachts na twaalf uur sterken drank zou hebben verstrekte waarvoor hij beta- I ling had geëischt. Als getuige was thans opgeroepen den 29-jarigen verlofhouder Van Leeuwen, die in gezelschap van een vriend daar een glaas- je gedronken had. Bij het afscheid had hij f 3.50 moeten bc- I talen, hetgeen door beklaagde ten sterkste wordt ontkend; hij had er geen betaling voor gekregen; hij had 't cadeau gegeven. Den Kantonrechter komt zulks onaanne melijk voor; wanneer de Leidenaars dat te weten zouden komen, zou beklaagdes huis wel spoedig te klein blijken. De Ambtenaar eischte hierop f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. K. Lkoopman te Leiden was gedag vaard, terzake dat hij met een handwagen op de Vischmarkt den linkerkant van den weg had gehouden, waardoor hij een hon denkar, bestuurd door Jan Singeling, had aangereden en een hoeveelheid glas- cn porseleinwerk was vernield. Bekl. ontkent; hij was met zijn wagen stil blijven staan; niet hij, maar Singeling had de aanrijding veroorzaakt, doordat deze de honden niet bij den kop had gehouden, zooals de politieverordening voorschrijft, maar achter den wagen had geloopen, waar door hij de macht over het stuur kwijt radkte. Als getuige wordt gehoord de koopman Segijn, die verklaart, dat de jongen, Sin geling, wel degelijk bij den kop van de honden heeft geloopen. Toen deze het ge vaar zag aankomen, is hij achter den wa gen gegaan om de kar om te gooien om zoodoende de honden te sparen. Onder heftige protesten van beklaagde cischt de Ambtenaar vervolgens f 5 subs. 5 dagen. Johanna C. T., zonder beroep te Leiden, had op 1 Juli niet aan haar verplichting als Nederl. staatburgeresse voldaan, door niet te stemmen. Bekl. had geen stembil jet thuis gekregen, zeide zij en toen zij naar het stembureau toegegaan was, werd dit juist gesloten. De eisch luidde f 0.50 boete, waartoe de kantonrechter haar met een veroordeelde. M. v. d. P., motorschipper te Hazers- woude, had met zijn rijwiel op den hoek van Utrechtsche Veer en Plantage links ge houden waardoor hij een aanrijding had veroorzaakt met den Haagschen scholier A. Pomes, wiens rijwiel door een hem ach terop rijdende auto vervolgens was over reden. De totaal geleden schade bedroeg volgensT den scholier f 16 70. Bekl. geeft het slechts gedeeltelijk toe; volgens hem had Pomes veel te hard gere den; ware dit niet het geval geweest, dan zou er zeker niets gebeurd zijn. Als getuige wordt nog gehoord de fourier E. A. J. M. Eeckelaart, die verklaart alleen Gouverneur-Generaal Fock blijft tot begia September 1926 zijn ambt bekleeden. BUITENLAND. Het Duitsche kabinet Lnther besluit aas te blijven en bezet de verlaten posten ad interim. De uitslag der verkiezingen in Berlijn, in Baden, en in Zwitserland. De Volkenbondsraad en het Balkan* conflict m Een ernstige beschuldighig tegen het Fransche optreden in Syrië. De crisis in Frankrijk. gezion to hebbeD, dat de beide fietsers te gen elkaar aanreden. Toen kwam de auto, die een der beide rijwielen overreed. Toen de bestuurder dier auto kalm door had wii- len rijden, had getuige hem zulks belet, j waarna proces-verbaal was opgemaakt. Na dat nog door Pli. Haverbock, koopman te Leidon bevestigd werd, dat bekl. den ver keerden kant hield, eischte de Ambtenaar f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. Anton C., bloflnist te Voorhout had zich te verantwoorden wegens het op den Sta- tionsweg te Leiden achteruit rijden met een auto, zonder eerst door signalen zijn bedoe ling kenbaar tc maken, waardoor een hand- I wagen met twee kuipen kalk was aangore- I den en de kalk op don grond terecht waa gekomen De bestuurder van de handkar Keere- weer, als getuige gehoord, verklaarde bekl. nog te hebben gewaarschuwd vooral niet achteruit te rijden, doch desniettemin had bekl. het toch gedaan met voormeld gevolg. E. v. d. Hoog, student aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam deelt mede, dat I de inhoud van de kuipen voor een groot deel over zijn kleeren terecht ia gekomen, waardoor hieraan voor f 7 schade werd toe- gebracht. ,,Met een rijksdaalder doe je ook veel", 1 meent bekl. Een derde getuige C. Wagemans, meu belmaker te Leiden had het heele geval go- zien en bevestigd de overtreding, waarna de Ambtenaar f 10 boete, eubs. 5 dagen hechtenis eischt. „Een beetje veel", vindt bekl. J. L. H., monteur te Amsterdam, had met zijn auto op den Rijksstraatweg nabij het Groene Kerkje onder Oegstgeest een andere autb, bestuurd door Ch. L. Huse- I meyer, aangereden, waardoor aan dit voer tuig schade werd toegebracht. Nadat als getuigen waren gehoord de bestuurder van dit voertuig, benevens de heeren A. Rompelman, reiziger te Sant poort, G. J. Rosier, koopman te Leiden en A. J. Stikkel, koopman te Alkmaar, die allen de overtreding bevestigden, eischte de Ambtenaar f 10 boete of 10 dagen hech tenis. J. U., landbouwer te Oegstgeest, zou volgens dagvaarding, op een met koolplau- tcn bepoot land, toebehoorende aan D. Par- leviiet, te Noordwijk hebben geloopeD, zon der dat hij daartoe toestemming had 'van den oigenaar. Vanuit zijn woning had getuige Parle- vliet zulks duidelijk, door het raam gecon stateerd. Beklaagde ontkent de overtreding ten stel ligste; hij is op het bedoelde stuk land niet geweest. De zaak zat zóó: In gezelschap van enkele vrienden was hij aan het jagen geweest op terrein, waarvoor hij vergunning had en had toen een haas aangeschoten. Hij had topn lot een knecht van Parlevliet, den arbeider E. A. Achterberg, gezegd: „Jog, als je in dat stukje koolland van je baas een haas vindt en je geeft hem mij, dan krijg je een gulden." Alle getuigen, t. w. A. Balk, bloemist knecht te Oegstgeest, G. van Rijn, 'landbou wer le Katwijk en J. Iloogervorst, land arbeider te Oegstgeest, die bekl. op dien be- wusten dag vergezelden, verzekerden, dat bekl. niet op grond van Parlevliet had ge loopen, waarop de Kantonrechter bij gebrek aan bewijs, vrijspraak eischte. Ten slotte werd nog een aantal overtre dingen tegen de Kieswet behandeld. Mevr. A. A. K., geb. W., gaf als reden van haar niet-stemplicht-vervulling op, dat zij den geheelen dag hoofdpijn had gehad en daardoor het bed moest houden; uitgaaa

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1