AGENDA. Winterpantoffels a f 1.09 VASELINE TELEGRAMMEN. Gemeenteraad van Leiden. 1 Baandag. Ned. Leger des Ilcila (Beestenmarkt 34): Samenkomst. 8 uur. Nutsgebouw: Openbare vergadering Hcrv. (Geref.) Ktaatepartij. 8pr. ds. P. 3. Roseam Abbing, van Amsterdam 8 uur. Stndszaal (groote zaal). Eerste Abonne mentsconcert. Het Residentie-orkest. 8 uur. Dinsdag. „Jeroël" (Grooncpteeg 16): Bijbe!bespre king. 8 uur. Morschweg 69: Bvangebsatiesameakomst. 8 uur. Stadsmat: Eerste piarfb avccd Rie Baten burg. 8 uur. Do avond-, nacht- an Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 October tot en met Zondag 1 November a.8. waar genomen door de apotheken van de hen-ren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en W. Polio, Kort-Rapenburg 12, tel. 694. Uo apotheek van de bulp der Meoscb- beid", Hooigracht 48, ie altijd geopeod, doch van n.m. b uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. L. VAM ESCH Wzn. Donkersteeg 5 554) tot in de laatste instantie. Gistermiddag is toch de beslissing der lüjksdagfractie ge vallen in den geest van het party bestuur: afgezien van het verdrag. Het schijnt er stormachtig te zyn toegegaan, daar de ge matigden zich met hand en tand hebben verzot en eerst de teragwerkingen van "het verdrag van Locarno willen afwachten, ai- vore ds een definitieve beslissing te nemen. Maar, hoe het zij, de Duitsch-nationalen hebben stolling genomen tegen het verdrag en daarmede een zware verantwoorde!gkhekl op zich geladen. Welk oen indruk moet dit gebeuren maken op bet buitenland? Kan dit frankrijk er toe brengen zich bijzonder goedgunstig te toonon? Immers neen. Fb vooral niet, waar de Fransche regeering zelf in een crisis verkeert door do finan cieel© kwesties, men zie onder Frankrijk. ï)e achterdocht logen Duitschland, die nog nooit gohed verdween, vindt in de houding der Buitsch-j trinalen opnieuw gretig voed sel en zal n.et aarzelen zich op die prooi te werpen. Duitschland staat op dit oogenblik on getwijfeld opnieuw voor da wereld als een Boort boosdoener, die Europa'^ rust ver- Btoort. Wat er in Duitschland zelf nu zal ge- geschieden? De drie Duitsch-naÜonale mi nisters Schiefo, Neuhaus en von Schliebec, hebben natuurlijk hun ontslag aangeboden, 'gel^k niet anders mogelijk was. Zelfs de positie van de rogeoring hebben de Duitsch- nationalen dus geofferd! Zal Luther nu zich naar links wenden voor een nieuwe coalitie ZaJ links (democraten en sociaal-democra- tem) echter met Luther >n zee willen gaan Bn wil bovendien de Duitsahe Volkspartij wel weer terug naar dc „groote coalitie' die zij zeil in den grond heelt geboord? Het tijn allemaal vragen, waarop het antwoord Kruidig gebleven moet worden. Hetzelfde geldt voor de vraag, of de so cialisten hun verklaring gestand zullen doen door niet voor het verdrag te ateanmen als de Duitsch-nationalen de verantwoordelijk heid daarvoor van zich wierpen. Duitsch land zit zelf in een impasse en brengt alle deelnemers aan de conferentie van Loearno mede in een zeer onbehagelijke situatie. Rijksdagontbinding ia daarnevens nog een mogelijkheid, die onder de oogen zal wor den gezien, 't Is onzekerheid weer, aller- wege. En in deze atmosfeer zal deze week de Gezantenraad bijeenkomen om te beslissen over Duitschland's ontwapening en dus over de ontruiming der Keulsche zone Duitschland heeft geen politici, is daar zelf geklaagd. Als er toch eindelijk een goede politiek wordt ingeluid, werpt men roet in bet etcnl FRANKRIJK. Heden de fonneele crisis in Frankrijk. Het radicale blad „L'Oeuvro" weet te berichten dat Caillaux in den ministerraad van Yrijdag slechts in zeer algemeene lijnen zijn financieel© plannen voor zijn collega's heeft uiteengezet. Deze waren dan ook niet in staat een definitief oordeel uit te fpreken over de plannen van den minister van financiën. Zij hebben hem enkel ver zocht zijn voorstellen ecnigszins „toe te spitsen" zoodat zij dichter komen te staan bij do motie van het congres van Nice. Eerst heden zal Caillaux zijn definitieve voorstellen aan don ministerraad voorleg gen. Het bolang van den kabinetsraad van Vrijdag was overigens volgens „L? Oeuvre" niet gelegen in de korte uiteenzetting van Caillaux' plannen, doch in het echte poli tieke „consult" dat Painlevé aan ziin me dewerkers heeft gevraagd. Ten aanzien van den ernst van den fi- nancieclen toestand, was de voorzitter van den raad van meening, dat het noodig was, dat ieder lid van den raad loyaal zijn mec- ning te kennen gaf over de ministerieete kwestie. adviezen waren verdeeld. Drie kam pen teekenden zich afde voorstanders van het ontslag van Caillaux, die betoog den, dat men geen oogenblik moet hopen, dat de tegenwoordige minister van finan ciën een meerderheid bij het kartel zaf halen; dc voorstanders van een collectief ontslag van het ministerie, die verklaar den, dat het kabinet-Painlové niet het ri- aioo mocht loopen, door zich met Caillaux .to verbinden, om door .een meerderheid van links te worden omvergeworpen. Eindelijk stelde een aantal ministers, waaronder Briand. voor, dat het ministerie op 29 Octo ber volledig voor de Kamers zou verschij nen. Briand verdedigde hardnekkig zijn denk beeld door er op te wijzen, dat de regee- ring, die de overeenkomsten van Loearno heeft geparafeerd, het niet aan haar op volgster kon overlaten om deze door het parlement te laten rafcificeeren. Het was te laat geworden, dan dat Pain levé nog een uitweg_ zou hebben kunnen vinden uit deze tegenstrijdige voorstellen. Hij zal met zijn voorstel voor den dag ko men in den kabinetsraad van heden. Zoo dat het niet onwaarschijnlijk is, dat do regeering, nog vóór dc financiecle voorstel len ter sprake komen, reeds besloten zal hebben, of zij gaan zal of blijven. In gisteren gehouden redevoeringen van Painlevé en Caillaux kan men als het ware een-crisis zich zien aankondigen. Painlevé stelde zich, zeer voorzichtig, op volgend standpunt; Na de beide stellingen, te weien die van de vóór- en 'die vén de tegenstanders eener heffing op het kapitaal te hebben uiteen gezet, welke beide stellingen in de laatste zitting van den ministerraad tot een vry heftige botsing aanleiding hebben gegeven, had Painlevé zyn rede geëindigd inet het uitspreken van den wenscii, dat het mogelijk zou zyn, tot een accoord tie komen: door ue werkelijkheid onder oogen te zien, en niet langer aan een program-mystiek vast te houden. Hierop heeft Caillaux antwoord gegeven, dooi zich nog beslister dan te Nico, tegen de fiscale concepties van het cartel uit te spreken, zooals deeo in de motie van Nico tot uiting zijn gekomen. Onder deze om standigheden kan men verwachten, dat de breuk tussclien Caillaux en meerderen zijner collega's heden een feit en daarmee de crisis acuut zal worden. Het scherpst tegenr over Caillaux staan He ministers Ue Moazie, Duraüour en Antériou, terwjjl Caillaux voor namelijk werd gesteund door Pierre Laval en André Hesse. Tot' nu toe heeft Painlevé getracht, de tegenstellingen te verzachten. Caillaux zelf verwacht zjjn vaJ. Hij zeide toch nog: „Niet in eenige maanden kan men de wanorde herstellen, the anderen in jaren hebben aangericht. I Financieel herstel is niet met een too ver staf tot stand te braigen. Ik denk niet aan mijzelve. ik zal gelukkig zijn, wanneer ik my uitsluitend en geheel kan wyden aan myn werkzaamheden in den Senaat Ik verwacht een nieuwe doornenkroon op mym bloedend hoofd, doch dat doet er niet toe". ENGELAND. Steun aan de industrie. Bet wordt steeds waarschijnlijker geacht, dat in de harfstatting vau he*t parlement een wetsontwerp zal ingediend worden tot uitbreiding van de bescherming volgens do Safeguarding of Industries Act tot nieuwe takken van nijverheid. Het staat nog niet vast, welke takken dat zullen Zijn, maar de ver Hag en van twee commissies zyn reeds overgelegd en andexen worden in de eerst volgende weken verwacht. Het ministerie van koopihandel heeft thans weer een verzoek ontvangen van de nijver heid in emaille-artikelen om bescherming volgens bovengenoemde wet. ZWEDEN. Verlenging looncontract. De onderhandelingen tusschon de patroons en de arbeiders in de Zweedsche zagerijen hebben tot een vergelijk geleid. De loon- pvereenkomst» die anders met 1 Febr. 1926 zou afloopon, is nu met een jaar verlengd. Deze schikking betreft ongeveer 22.000 man. ITALIË. Leve de vrijheid. In fascistische kringen bestond reeds ge- ruimen tyd ernstige ontstemming tegenover het bestuur van de Romeinsche journalisten- vereeniging, dat zijn opvatting van het vrije Woord niet wilde prys geven en zich van de fascistischo knevelarijen van de pers afkeerig toonde. Fascistische bladen fulmi neerden reeds lang tegen die onwaardigen, die het land en de fascistische pers tot oneer strekten. Thans heeft de regeer ing ingegrepen. Zij heeft eenvoudig het hgstuur der vereeniging ontbonden verklaard en een „koninklijk commissaris" benoemd, die tot taak heeft een fascistisch driemanschap op te schommelen en die aan het hoofd der vereeniging te stellen. GRIEKENLAND. Het conflict met Bulgarije. Do Volkenbondaraad zal hedenmiddag om vijl uur aan den Quai d'Orsay bijeenkomen» ter bespreking van het Grieksch-Bulgaar- sche incident. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Chamberlain zal een uur te voren te Parijs arriveeren. Griekenland en Bulgarije zullen, gelijk men weet, door hun respectieve gezanten te Parijs worden vertegenwoordigd. Verwacht wordt, dat bij de eerste zitting door den Bul- gaarschen gezant de aangelegenheid aan den Yolkenbondsraad zal worden voorge legd, waarop dan de Grieksche gezant zal antwoorden. De leden van den Raad zullen dan hun voorloopige opmerkingen direct mededeelen, die aan Sofia en Athene kun nen worden overgebracht, zoodat bet wel licht mogelijk is, dat Woensdag de beslis sende zitting zal plaats vinden. Het Bulgaarsche gezantschap te Parij9 heeft vanuit Sofia het navolgend telegram ontvangen: Zaterdagmiddag circa drie uur bleef de Grieksche artillerie het vuur over het ge- heele front voortzetten. De Grieksche troepen zijn ook niet terug getrokken, waartoe Briand had aangespoord Naar het heet wegens het schieten der Bul garen op grenspost 69 etc. Hoe het er du» voorstaat aan „het front".... JURKIJE. Kemal oereed tot alle». Moestafa Kemal Pasja heeft aan het einde van de groote manoeuvres hij Smyrna een van dio redevoeringen uitgesproken, waarvan de beteekenis gewoonlijk pas later wordt begrepen, meldt men aan de „Voss. Ztg.". Hij heeft verklaard, dat het Turksche leger uitgerust is met alle hulpmiddelen, die de moderne oorlog vereischt. dat offi cieren en manschappen goed opgeleid en voor het ernstigste voorbereid zijn, dat de geest in het leger van het nieuwe Turkije door dien in geen enkel leger overtroffen wordt en dat Turkije in het bezit van deze legermacht met gerustheid de toekomst te gemoet kan zien; geen voetbreed Turksch gebied zal aan vreemden overgelafeir wor den. Wat de beteekenis dezer woorden versterkt, is 't feit, dal vandaag twee ge beurtenissen plaats grijpen, die nauw ver band houden met het vraagstuk van Mo- soel, n.l. de opening van de zitting van de nationale vergadering (e Angora en de ope ning van de zitting van het Haagsche Hof terzake van den uitleg van het artikel van het verdrag van Lausanne. Moestafa Kemal's krijishaflige rede be vat een programma. Zelfs op gevaar van ogrlog af zal Turkije van Mosoet geen af stand doen. CHINA. De slrijd ons de macht. De vertegenwoordigers van de regeering evenals van T9jang tso lin, en Woe pei foe j bespreken den toestand met Feng joe sjang I die, naar men zegt. het hoogste bod al- wacht, alvorens zijn houding te bepalen. RECLAME vast te houden en het voornemen om de hoeren tegen te gaan om het vleeschschip „Mahia" van lcolen. te voorzien. Zij hebben zich tot dat doel met ijzeren staven gewapend, dc werven bezet en drei gen met geweld. In het Victoria-dok te Melbourne zijn werkwilligen door 9takers aangevallen; alle verloven bij de politie zijn ingetrokken, de zeelieden trachten een nieuwen Britichen- Australisclien bond te vormen. Douane-conferentie te Peking. PEKING, 26 Oct. (Reuter). De douanecon ferentie is hier lieden geopend. Figaerxa tot president vsn Chili gekozen. SANTIAGO (Chili), 25 OcL (Belg. Tel Ag.) De presidentsverkiezingen verliepen in vol komen kalmte. Emiliano Figucrra werd met groote meerderheid gekozen. Hevige stonr.en in Amerika. NEW-YORK, 26 Oct.. (V. D.) Zondagmor- gen heeft over een gedeelte van Amerika een hevige storm gewoed, waarbij vele per sonen zijn gedood en gewond. Uit Troy Alabama) wordt gemeld dat on- geveer twintig personen werden gedood en velen gewond. Honderden personen zijn I JakIoo3. De schade is zeer aanzienlijk. Te New-York had de storm een kracht I van 72 mijl per uur. Hier werden drie per- son en gedood en velen gewond. De scheep- I vaart leed ernstige schade. RECLAME. Iff^l FT VEILIGHEIDS. WUfc.fi- g SCHEERMES het BENIGS apparaat, dat xijn eigen mesjes automatisch slijpt.Vraagt demonstralie bij uw leverancier. A gent F a JB JUEINDER SMA, Haag 5518 eere-voorzilter benoemde. Spr. had het zeil als het grootste voorrecht gevoeld mek een man te mogen samenwerken met zoo groote onbaatzuchtigheid, onpartijdigheid, toewij ding en plichtbetrachting als de heer Leem bruggen is geweest, en hij mocht het niet nalaten er hier van te getuigen. Een der oudste leden van het personeel, de werkman J. Spaa Sr., sprak een woord van dankbaarheid en waardeering van dui-. zenden gezinnen tot dezen doode, die in de fabriek en in de werkplaats ook bij de werklieden niet zal worden vergeten. Nadat de heer Steenbergen namens het kantoorpersoneel in denzelfden geest had gesproken, dankte, een zoon van den over-, ledene mode namens zijn moeder en ver dere familieleden, voor de laatste eer, den dierbaren doode bewezen. Van de gelegenheid om de familie te con- doleeren werd door een aantal aanwezigen gebruik gemaakt .TSCKiESCSO" CHESEBROÜGH j is de eenigc Vaseline ter wereld welke sedert 1869 zonder gebruik van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak en ceem slechts origineele Tuben aan, verpakt door CHESEBROUGH MFC CoC°Ns NEW VORK U. S. V- 2234 De dreigende kabinetscrisis in Frankrijk. PARIJS, 2 60ctobcr. (Havas). De bla den zijn van oordeel dat de dag van he den beslissend schijnt te moeten zijn voor de ministerieele kwestie. Het „Petit Jour nal" zegt dat een crisis waarschijnlijk zoo niet onvermijdelijk lijkt. Voor de „Petit Parisien" is het zeker dat, zoo Caillaux in den loop van den ochtend zijn voornemen tot aftreden te kennen mocht geven al zijn vrienden hem zullen volgen en het blad voegt er bij dat, tenzij er een wonder ge beurt, het kabinet vanochtend demission nair zal zijn. De „Echo Paris" meent te weten dat Caillaux zich onder geen voor wendsel naar huis zal lateD sturen en dat Painlevé zeker geen andere oplossing zal vinden dan een aftreden van het geheele kabinet. Voor de „l'üeuvre" lijdt het geen twijfel dat Painlevé belast zal worden met de vorming van een nieuw kabinet. De „Matin" vraagt zich af of op het laatste oogenblik de ontknooping niet tot morgen zal worden uitgesteld. Volgen» het „Jour nal'' zijn de gedelegeerden der linker groe pen voor een spoedbij eenkomst op morgen bijeengeroepen, en dan getracht zal worden het kartel to herstellen. PARIJS, 26 Oct. (Havas). De Kabinets raad is bijeengekomen; de ministerraad wordt tot morgen uitgesteld. De Fransche franc gedaald. LONDEN, 26 October. (Reuter). De Fïansche franc werd hier hedenochtend 1211/8 genoteerd; dit ia nog beneden het laagste punt van dit jaar. dat 120 1/2 was. De Britache vlootbasis bij Singapoee. SINGAPORE, 26 Oct. (Reuter). Do Wet gevende Raad heeft een besluit aangenomen, waarbij machtiging wordt verleend tot het uitbaggeren van 613 acres langs het strand, waar de nieuwe Britsche vlootbasis komt. Be uitwijzing der optanten. WARSCHAU, 25 Oct.UBelf. Tel. Ag.) De Poolsche regeering besloot van 1 Nov. af geen Duitsche optanten meer uit te wijzen. Het Grieksch-Bulgaaische conflict BELGRADO, 25 Oct (Belg. Tel. Ag.) De regeering van Zuid-SIavië maakt bekend dat zij een strikte neutraliteit zal in-acht-nemen inzake het Grieksch-Bulgaarsche conflict en dat haar houding zal zijn in overeenstem ming met die der groote mogendheden. SOFIA, 25 Oct. (Belg. Tel. Ag). De ver liezen der Bulgaren van. Zaterdagavond be dragen tien soldaten gedood, dertig gewond, tien vermist, twee officieren gedood, der tien burgers gedood, zes en twintig gewond te Potritch. Uit Griekenland. ATHENE, 26 Oct. (Reuter). De vroegere leider der revolutionnairen, kolonel Piasti ras, is aan boord van een torpedojager ge bracht. Da Christelijke kalender in Turkije. KONSTANTINOPEL, 26 Oct (Reuter). De regeeringscommissie beveelt aan voor het burgerlijk bestuur en het vaststellen der data in 't algemeen den jChristelijken kalen der in te voeren, maar voor het bepalen der Mohamedaanschen feestdagen den Moha- daanschen kalender te blijven gebruiken. De zeeliedenstaking in Australia. SYDNEY, 26 October (N.T.A. Draadl.) Bij het einde der week heeft de zeelieden staking een ernstiger karakter aangenomen. De zeelui hebben besloten de kolenyoorraden Ter-aarde-besteiling van den heer W. A. Leembruggen. j Onder ^uutengewone belangstelling had hedenmiddag op de begraafplaats aan de Groenesleeg alhier de ter-aarde-bestclling 1 plaats van d'cn groot-industrieel den heer Willem Adriaan Leembruggen, in leven ge- delegeerd commissaris der N.V. Sajetfabrie- ken v_h. Clos en Leembruggen, dezer dagen na een langdurig lijden te Kreuzlingen (Zw.) overleden. De lijkstoet vertrok van die iabriêkskaji- toren, waarheen de kist was vervoerd, en de fabrieken waren heden den geheelen dag gesloten. Op de begraatfplaaits had zich, behalve het talrijk personeel niet familie leden, een groot aantal deelnemende be langstel lenden reeds geruimen tijd vóór die begraienisplec h ligheid vereeni gd, w aar- onder vertegenwoordigers van lal van cor poraties, waaraan de heer Leembruggen verbonden was of verbonden was geweest en die daardoor verplichtingen jegens hem gevoelden. Noemen wij bier het Departement Leiden van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, vertegenwoordigd door de heeren D. J. J. de Koster en N. C. F. van Ginkel, de Vereeniging van Leidsche Industrieelen, die werd vertegenwoordigd door de heeren N. C. F. van Ginkel en mr. F. J. J. Trapman, de N. V. Distilleerderij voorh. Hartevelt en Zn., waarvan de overledene commissaris was, het bestuur van bet Stedelijk Museum „De Lakenhal", welke instelling veel aan den heer Leembruggen heeft te danken, en waarvoor de voorzitter, wethouder A. L. Reimeringer, en de directeur, mr. dr. J. C. Overvoorde, tegenwoordig waren, de N. V. Gerzon's Modemagazijnen^ die ook de eer had den overledene onder baar commissa rissen te tellen, vertegenwoordigd door den secretaris, den heer Eduard Geizon, uit Am sterdam, de vereeniging Centraal Beheer en Wetsrisico te Amsterdam, waarvan de heer Leembruggen achtereenvolgens lid van den Raad van Beheer, voorzitter en laatstelijk eere-voorzitter was, waarvoor als vertegen woordiger aanwezig was de heer Croesen, uit Amsterdam. In den langen stoel van familieleden en intieme vrienden en kennissen, waaronder ook een aantal dames, werd ook opgemerkt onze burgemeester jhr. De Gijselaar en de secretaris der gemeente mr. dr. C. J. van Strijen, Een rijtuig was geheel gevuld met kran sen en bloemen, in het geheel niet minder dan vijf en twintig. Nadat de lijkkist in de groeve was neer gelaten. trad allereerst naar voren de di recteur der Fabrieken, de hew J. C. A. Bin nendijk, die aanving met te zeggen, dat hij hier stond, vervuld van gemengde gevoe lens. Diepe droefheid vervulde hem over hei gemis van dezen doode, onuitsprekelijke dankbaarheid voor wat God hem in een man als Leembruggen had gegeven. De heer Leembruggen was een zoo goed man; nie mand, die hulp noodig had en hulp ver diende, klopte bij hem tevergeefs aan. Dat weten allen, die met hem hebben samenge werkt in de dertig jaren, waarin hij leiding in de fahriek had. Zijn streven was de zaak, door zijn voorvaderen gesticht, steeds groo- ter en hechter te maken, en al was hij door zijn ongesteldheid in de laatste jaren niet in staat de zaken persoonlijk te leiden, hij be zielde haar nog en leefde met haar mee. Getuigend van zijn groote gaven van ver stand en hart, herinnerde hij nogmaals aan Yeel wat hij persoonlijk verplicht was aan dezen doode, hem schetsend als echtgenoot en vader en de familie troostend met de ge dachte, dat de dood dezen zeldzamen man voor veel lijden heeft gespaard. Met een weemoedig „rust in vrede" be sloot de heer Binnendijk zijn warm gevoel de toespraak, die door de honderden om- etanders onder diepte stilte wc> 1 aange hoord. De heetr Eduard Gerzon prees den voor namen omgang van den overledene, waar mede hij den stempel zette op elke bijeen komst, welke hij bijwoonde. Ook spreker had veel van hem geleerd en hij kon verze keren, dat de naam van Leembruggen in de N.V. nooit zal worden vergeten. Namens Centraal Beheer en Wetsrisico sprak vervolgens de heer Croesen, uit Am sterdam, die deed uitkomen welk een kracht voor deze Vereeniging is uitgegaan van den heer Leembruggen, onderscheiden lijk ais lid van den Raad van Beheer en voorzitter, zoodat de Vereeniging hem voor het .vele, dat hij in haar belang deed. tot Hedenmiddag omstreeks twee uur had op de Steenstraat nabij de Blauvpoortsbrug een aanrijding plaats tusschon een met leege kisten beladen hittekar en een jeugdigen wielrijder, die uit de Morschstraat kwam ge reden. De fiets werd cenigszins beschadigd; de politie heeft proces-verbaal tegen de beide 1 bestuurders opgemaakt, die elkaar de schuld van het ongeval verweten. Brand te Rotterdam. Vanmorgen even over hallvijf werd to Rotterdam brand ontdekt op de eerste ver dieping van de vernisfabriek van de 15. V". Tollens Co., aan den Boschhoek. Vermoe-, delijk was door broeiing in een der kamers, waar een groote partij verf stond, het vuur ontstaan. De vlammen vonden in den groo-. ten voorraad vernis, lijnolie en terpentijn, gretig voedsel en het duurde niet lang of de vlammen sloegen over het dak uit. Na ruim een uur had men het vuur gebluscht. De brandschade is niet zoo groot, doch de water schade is aanmerkelijk. Assurantie dekt de schade. De stakingen te Rotterdam. De staking bij Wilton is geëindigd. De werklieden hebben het werk heden hervat. Bij d» firma Smit staken nog 1200 arbein ders. Onderhandelingen zullen weer gen opend worden over hervatting van den ar* beid. Gisteren heelt te 's Gravenhage onder zeer groote belangstelling plaats gehad dq plechtige- installatie en intrede van den nieuwbenoemden Opperrabijn aldaar I Maassen, laatstelijk rabbijn bij de Hoofdsy» nagoge aan de Ned. Israëlietische gemeente te Amsterdam. Tal van toespraken werden gehouden ^n vele kerkelijke en andere auto riteiten, o.a. de waarnemende burgemeester, de weth. Van der Meulen en de gemeente* secretaris woonden de plechtigheid bij. On der ingekomen gelukwenschen waren er var den minister-president Coiijn en van dei Commissaris der Koningin in Zuid-Holland^ baron Sweerts de Landas. UIT NED. OOST-INDIE. Patrouille aangevallen. KQETA RADJA, 26 Oct. (Aneta). In dea* nacht van 22 op 23 October is te Bakongaiï in het Tapatoeansche een patrouille onder commando van den eersten luitenant J% Wiarda, bij welke patrouille zich ook d$ controleur der onderafdeeling Tapatoeau; H. K. Jacobs bevond, aangevallen. Onzerzijds vielen twee dooden en vijf zwaar gewonden, terwijl drie anderen licht gekwetst werden. Luitenant Wiarda werd licht gewond aan de rechterhand. Vijf militairen, benevens de controleur, bleven ongedeerd. Het gewestelijk vaartuig „Bellatrix" is 25 October derwaarts ver trokken met vier brigades, onder commando! van kapitein J. Paris, fungeerend contro* leur van de onderafdeeling Meulaboh. De scherpste actie zal worden gevoerd. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester, jhr. mr. dr« N. C. de Gijselaar. Afwezig met kennisgeving de heeren WIL mer en Splinter. Na goedkeuring der notulen döet d'f Voorzitter me&edeeling van eenige missives van GedL Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten etc. Niet ontvankelijk wordt verklaard een schrijven van den Raad van de Bataafsch'Q Import Mij. inzake het niet-toeken non van vergunning voor een benzine-aftnpinrich ting aan de Hoogewoerd, als betredende het terrein van B. en W. lo. Benoeming van een Stads-geneesheer, voor het tijdvak 1 November 19251 No vember 1926. (252) Herbenoemd wordt de heer H. V/. Blöte, met 18 stemmen, tegen 2 van onwaarde en in blaiöco. 2o. Benoeming van een Regentes van- liet H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (240) Herbenoemd wordt mevr. A. C M n- tagneVam der Lee,.met 18 stemmen gen 2 op mej. J. C. van Manen en 5 m blanco. 3o. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedt pateerde Staten vergunning is verleend voor den aan leg en de exploitatie van oen hoogspan ningslijn van de te plaatsen hoogspaoniüge- aftakkast van den Weipoortschen weg bfl

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2