No. 20128. VRIJDAG 23 OCTOBER Anno 1925, Officieele Kennisnevinq. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. -J?H._: Nt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 -f- portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225 is ZATERDAG en yoorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0 14, SCHOL a f 0.16—f 0.42, GEIL KABELJAUW q f 0.25 per pond en VOLLE- en INMAAK- HARING a f 0.06 per stuk. 5451 N. Cr DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 23 October 1925. W. A. Leembruggen f Te Kreuzlingen (Zwitserland) is in den ouderdom van 53 jaren overleden de heer Willem Adriaan Leembruggen, vroeger hier tsr stede woonachtig cn gedelegeerd commis saris der N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. Ofschoon zijn gezondheid de laatste jaren reeds veel te wenschen overliet, komt het bericht van zijn dood betrekkelijk toch nog onverwacht. Met den heer Leembruggen is een in in- dustrieele kringen welbekende figuur heen gegaan. Hij was één van die menschen, die men wel eens een .gesloten boek" pleegt te noe men. In zijn werk ging hij geheel op; rustig, zich zelden naar buiten uitend, ging hij zijn gang. Bij zijn personeel was hij zeer geliefd; zijn verhouding lol het personeel was dan ook wel van een zeer bijzonderen aard. Eigenlijk was hij voor zijn ondergeschik ten meer een vader dan een patroop. In alles leefde hij met hen mee, niet al leen op de fabriek, maar ook in hun parti culier leven En wie, waar en wanneer hij ook hielp, steeds deed hij dit op een buitengewoon be scheiden en kiesche wijze zonder zich ooit op den voorgrond te plaatsen. In de eerste mobilisatiejarcn heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt als secre taris van de Wolcommissie, toen hij al zijn tijd en groole gaven als zakenman ter be schikking van de regeering stelde. De naam Leembruggen, die sedert de op richting in 1766 onafgebroken aan de zaak verbonden is geweest vond in hem een waardig vertegenwoordiger van dit geslacht. Vanaf 1895 toen hij als firmant in de zaak trad tot aan 1 Januari 1921, toen de firma werd omgezet in een naamlooze vennoot schap en hij als gedelegeerd commissaris aan de zaak verbonden bleef, heeft hij steeds zijn beste krachten aan den bloei der fabriek gewijd. Zijn verscheiden wordt in zakenkringen dan ook diep betreurd. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Maandag a.s. 's middags te twaalf uur op de begraafplaats aan de Groenesleeg. De lijkstoet vertrekt vanaf de kantoor gebouwen aan de Langegracht. Adres aan B. en W. Door den Chr. Besturenbond is onder staand adres aan B. en W. gezonden: .Geven met verschuldigden eerbied te kennen; ondergeteekenden, J. B. H. Gro tenhuis en J. Sleglenhorst. resp. Voorzitter en Secretaris van den Chr. Besturenbond te Leiden; dat zij vernomen hebben, dat, als gevolg van de door Duilsehland ingevoerde verhoogde invoerrechten op landbouwpro ducten, er in het land- en tuinbouwbedrijf niet onbelangrijke werkloosheid dreigtdat hun reeds bekend is, dal meerderen land en, luinbouwarbeiders ontslag is aangezegd. Redenen, waarom zij verzoeken de crisis- steunregeling weder voor dc land- cn luin bouwarbeiders open te stellen, opdat de werkloozen, behoorer.de tol deze categorie, weder steun kan worden verstrekt." „Tuin stadwijk". Zaterdag 31 October a.s zal het tien jaar geleden zijn, dat dc- Woningbouwvereeni- ging „Tuinstadwijk" werd opgericht Deze bouwvereeniging heeft volkomen haar taak begrepen en een prachtig stuk werk geleverd. De entree bij het binnenkomen der stad aan de Hecrenslraat geeft een preltigen in druk, wanneer men het Tuin stad kwartier ziet. Leidenaars, die zich de oorlogsjaren met al hun ellende in het geheugen terugroepen, denken ook aan de „barakken". In 1916 en 1917 en ook later nog werd het oog van den wandelaar, die onze stad langs de Heeren straat verliet, even voorbij de Magdalena- Moonsstraat, getroffen door onooglijke hou ten hulpgebouwen aan de linkerzijde van den weg, ingericht voor het tijdelijk onder dak-brengen van militairen. Toen de vrede geteekend was en de sol daten naar huis konden gaan, kreeg de bouwvereeniging „Tuinstadwijk" van het ge meentebestuur toeslemming op dit terrein le gaan bouwen. Deze bouwerij is niet voor spoedig geweest Vaak schoot de zaak maar niet op, meermalen was er volkomen stagna- Hei schilderij van Louis Hartz, dat onzen burgemeester De Gijselaar bij zijn 60sten verjaardag is aangeboden, j lie. Maar sedert een paar jaar zijn de 208 woningen, waar het om ging, toch in exploi tatie en is „Tuinstadwijk" verrezen, waar eens de barakken stonden. Welk een verschil! Vriendelijke eensgezinswoningen staan er. Alle hebben een flinken achtertuin, vele ook een voortuintje. De straten-aanleg is royaal geweest. Overal vindt men breede trottoirs. De Koninginnelaan met haar ga zons, haar wielerpaden en dubbele boombe planting mag zeker als model van straten aanleg worden getoond. De goed onderhou den plantsoenen in Acaciastraat en Mei- doornstraat zijn eveneens een lust om te zien. Op 30 October 1915 kwamen in het Nuts- gebouw op uitnoodiging van den beer P. Kuiper, van Heemstede, een aantal personen bijeen. Zijn denkbeeld, om lot de oprichting van een bouwvereeniging le komen, vond in stemming. Er was groote overeenstemming van gedachten en willen: allen gaven zich als lid op, maar over de voorgestelde statu ten wilde men liever nog niet direct beslis sen. Na een voorloopig bestuur te hebben ge kozen, bestaande uit de heeren F. Kooislra, H. R. Martens, A. Segaar, A P. Houps en H C. de Jong Jr., ging men blijkbaar vol daan huiswaarts. Den 20slen November kwam men weer bijeen en werden de voorgestelde statuten aangenomen. Lezing van de notulen der ledenvergade ring, welke op 18 Mei 1916 werd gehouden, geeft een kijk op de gedachten en den opzet van de pioniers. De voorzitter verklaarde n.l. in deze vergadering: „In ieder geval zal worden vastgehouden aan het idee eensge- zinswoningen in de prijzen van f 2.50 tot 4 gulden." Hoe hebben ze later noodgedwon gen, veel hoogere huren moeten vaststellen 1 Dit heeft een sterk verloop van leden ten gevolge gehad. Arbeiders, die lid waren ge worden, in de verwachting een heel huisje te zullen krijgen voor 3 H gulden in de week, gingen teleurgesteld loopen en beter gesitueerden namen hun plaatsen in. Dat het zoo ging is te betreuren, maar bet toen malige bestuur treft geen verwijt. Dat het bestuur het geld niet over den balk gooide en niet veeleischcnd was, moge blijken uit het voorstel, dat op 1 Maart 1917 aan de leden werd voorgelegd. Het betrof de vergoedingen aan enkele bestuursleden uit te keeren. Voorgesteld werd voor secretaris en penningmeester respectievelijk f5.en f 7.50 per jaar. Dc vergadering verdubbelde de bedragen. In het laatst van 1917 stond het er slecht voor. Er was geen kijk op bouwen ten ge volge van den oorlogstoestand. Toen de vrede geteekend was, begon „Tuinstadwijk" weer le leven. De plannen om te bouwen aan de Ileerenslraat en niet zooals aanvankelijk in het voornemen lag aan de Haarlemmervaart kregen vasten vorm en bij Raadsbesluit van 2 Aug. 1920 werd toestemming gegeven en mede werking toegezegd voor den bouw van 209 woningen en een badhuis. In den loop van 1923 kwamen deze huizen klaar. Naar het badhuis wordt nog steeds verlangend uitge zien. In 1923 is besloten tot den bouw van 71 beneden- en bovenhuizen en daarvoor mede werking van bet gemeentebestuur verkre gen. Het denkbeeld enkel eensgezinswonin gen te bouwen werd losgelaten, daar anders op medewerking van Rijk en gemeente niet gerekend behoefde te worden. Ook deze bouwerij ging niet van een leien dakje. Gedurende de zomermaanden van dit jaar lag het werk groolendeels stil we gens financieele moeilijkheden. Nu is het werk hervat en flink opgeschoten, zoodat mag worden verwacht, dat binnen enkele maanden „Tuinstadwijk" 142 gezinnen wo ningen kan aanbieden. Het bestuur was van meening, evenals de commissarissen, dat het feit van het tien jarig beslaan cenigszins feestelijk herdacht diende te worden. Een Commissie werd be noemd, welke plannen maakte tot het hou den van een fceslvergadejring. Deze plannen werden goedgekeurd. Het feit, dat „Tuinstadwijk" tien jaar be staat zal herdacht worden in een feestver- gadering in „Zomerzorg" op Zaterdag 24 October, des avonds. De voorzitter zal de herdenking bespreken cn verder zal dc avond gpwijd zijn aan mu ziek, tooneel en dans Alliance franpaise. Comment retrouver la joie de vivre? Als een onderWerp actueel genoemd mag worden, dan is het zeker het bovengenoem de, dat gisteravond behandeld werd door M. B. Valollon. Hoeveel reden lot onvoldaanheid schijnt er voor velen le be9taan. Professor Sylvadn Lévy, uit Straatsburg, die tweemaal een rci3 om de wereld heeft gemaakt, constateert dat menschen zich vijf en twintig jaar geleden gelukkiger voelden dan nu. Men schijnt te verkeeren in een slaat van innerlijke crisis. Hetzelfde heeft de conférencier kunnen waarnemen m Turkije, waar het volk uiter lijk en innerlijk anders is, vergeleken met twintig jaar geleden. Toen hij te Belgrado le midden van eenige sludenten was, zei een tot hem: U zult nooit weten, hoe ongelukkig wij eigen lijk zijnl Waarom bestaan wij? Hoe dat gevoel van onrust en onbehaag lijkheid te verklaren? Zestig eeuwen lang heeft de menschheid geleefd in een betrekkelijke onbeweeglijk heid. Napoleon bewoog zich 'op dezelfde ma nier als de Farao's in Egypte, wanneer zij zich haastien naar het slagveld. De moderne lijd heeft als eenige vooruit gang gebracht: de snelheid. De snelheid, waarmee wij leven, be neemt ons de gelegenheid om in le keeren tot ons zelf; de menschheid heeft zich aan den nieuwen toestand niet aangepasrt, men gunt zich niet den tijd, om rustig eenige uren op dezelfde plaats te genieten van het verglijdend oogenblik. Wij moeten leeren beseffen dat de rijk dom ligt in onszelf. Wij moeten weer leeren bewonderen, wij moeten jong, naief en frisch leeren zijn. Waardeert men het schoone, dat onze zin tuigen ons geven? Welk een rijkdom zijn onze oogen? Toen de conférencier gelden inzamelde voor de oorlogsblinden in Frankrijk zijn er vijf duizend, een regiment stelde hij aan een voudige menschen de vraag of zij hun oogen voor twee millioen wilden missen. Niemand meldde zich aan. Allen waren dus tweemaal millionair. Welk een wonder is het licht. Laat men de kinderen leeren, dat er naast snelheid, nog iets anders in het leven be staat; zij moeten weten dat er een rijke bron van geluk in henzelf ligt. Die vreugde van te leven ligt niet in het vroolijke, eer in het tragische. Niets is ver velender dan het leven van ben, die mee- nen te genieten bij hun vermaken. De conferencier, die zoo van zijn blinden houdt, ze heeft bezocht, met ze heeft geleefd, vertelde op ontroerende wijze hoe een blinde, die ook nog beide armen verloren had, weer thuis kwam, na als genezen ont slagen te zijn uit het hospitaal. Zijn vrouw, een naaiste^ verruilde haar moderne naai machine voor een ouderwetsche trapmachine Haar man was onmisbaar, hij moest de machine in beweging brengen. Op deze wijze slaagde deze eenvoudige vrouw, wonder van leederheid, er in, haar man het besef le ge ven dat zijn leven niet doelloos was. Het was nog waard geleefd te worden. Die oorlogsblinden, die in hun tragisch lot zooveel blijheid betoonden, moeten ons den weg wijzen. Wij moeien het licht weer leeren zien waar het is: dat is in onszelf. Een hartelijk applaus van het voor Lei den vrij talrijk opgekomen publiek getuigde van de belangstelling, waarmee allen deze conférence hadden aangehoord. Verain'n Groningen. In Zomerzorg vergaderde gisteravond de afdeeling Leiden van bovenstaande ver- eeniging. De voorzitter, de heer II. A. Vriend opende met een kort welkomst woord, waarna de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd worden vastgesteld. In de kascommissie, die de rekening en verantwoording van den penningmeester zal nagaan en die ook de rekening van het komende verccnigingsjaar le zijner lijd zal bestudeeren werden gekozen de heeren De Vries, Klunder en Dekens. Over 1924/25 sluit de rekening met een voordeelig saldo van f20.47. Het jaarverslag van den secretaris, de heer J. Bakker kon een optimislischen toon doen hooren. Het afgeloopen jaar is oneer vol geweest. Uitvoerig werd nagegaan, wal de vereeniging aan lief en leed had meege maakt, gelukkig vooral aan het eerste. Het ledental is geslegen van 66 tot 84, het aantal buitengewone van 4 tot 6. Hel aan lal donateurs bedraagt 3. Onder dankzegging voor de keurige wijze van bewerking werd hel jaarverslag goed gekeurd. Door den voorzitter werd verslag gedaan van de algeaieene vergadering te Haarlem, waarna tot afgevaardigden voor den vol gend jaar te.Leiden le houden Landdag werden gekozen de heeren H. A. Vriend, B. W. Menkhorst eD J Bakker. Enkele reglementswijzigingen werden door de vergadering aanvaard. Als bestuursleden werden herkozen de heer H. A. Vriend en mevr. Ten DijkBos. Na rondvraag, die o. a. tot gevolg had. dal besloten werd weer een St. Nicolaasavond le organiseeren werd de vergadering onder dankzegging gesloten. Hifdebrand-avond. Op veelvuldig verzoek zal op Woensdag 11 November a.s. alhier een tweede opvoe ring worden gegeven door de Hildebrand- club van „De Familie Kegge", looneelspel in vier bedrijven en een naspel door een der leden dier club, vrij bewerkt naar de „Camera Obscura". Medegedeeld kan worden, dat „De ver guldpartij bij Bakker de Groot" thans ook in het stuk is verwerkt, zoodat het geheele verhaal nu zoo volledig mogelijk voor het voetlicht zal komen. Het batig saldo zal dit maal ten goede komen aan de Vereeniging voor School- en Werkluinen. Gezien het succes der eerste opvoering vermoeden wij, dat de Hildebrandclub ook ditmaal wel weer een volle zaal zal trek ken. Vakschool voor Meisjes. In de jl. Dinsdag gehouden ledenvergade ring der Vereeniging Vakschool voor Meis jes voor Leiden en Omstreken (Huishoud en Industrieschool) Rapenburg 23 werden de aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, mevrouw O vervoordeGor don, mevrouw BoonackerVan Gogh, me vrouw De KosterSijthoff en mevrouw EekhofBos allen herkozen. Tot de secretaresse, mevrouw Kluyver Iloningh, die bijna van af de oprichting der Vereeniging zich zoo vol toewijding aan de belangen der School heeft gewijd, maar die den wensch te kennen had gegeven van I haar taak ontheven te worden, had de Voor- zilster in de voorafgaande bestuursvergade ring reeds woorden van hartelij ken dank en groote waardeering voor de wijze, waarop zij haar functie had bekleed, gericht, en haar namens alle bestuursleden een sou venir aangeboden. Ook de directrice, administratie en de leeraressen brachten haar hulde door de aanbieding van geschenken, welke voor mevrouw Kluyver te meer waarde moeten hebben gehad, nu zij waren ontworpen en uitgevoerd op de Vakschool zelve. Als secretaresse, werd benoemd mevr. Blok Aberson. Nadat nog twee leden en twee plaatsvervangende leden werden aangewe zen voor de Commissie lot het nazien der boeken, enz. over 1925, werd besloten om de herziening van het huishoudelijk Tegle- ment aan te houden lot de volgende leden vergadering. Daarop werd de vergadering, na rondvraag, gesloten. Jaarverslag der Vereeniging „Armenzorg". Vijf en veertig gezinnen van alle gezind ten waren in behandeling, meest ouden van dagen en weduwen met jonge kinderen, die hulp en voorlichting bij de opvoeding be hoeven. Aan jaarlijksche bijdragen werd f 977 aan giften f 250.50 ontvangen, circa f 100 minder dan in het vorige jaar. De uilgaven voor onderstand bedroegen f 790.94; voor melk en eieren aan zieken en zwakken werd f 413.18 uitgegeven, waarvan een klein deel door particulieren werd bijgedragen. Aan ieder gezin werd met Kerstmis een mud cokes verstrekt, terwijl, mede door de BINNENLAND. Het tienjarig bC3taan van „Tuinstadwijk" te Leiden. De werkstakingen te Rotterdam. Eet requisitoir in de zaak-Muylwijk is uitgesteld. BUITENLAND. De Duitsch-nalioualeu en hel verdrag van Locarno. Het conflict op den Balkan tnsschen Grie kenland en Bulgarije. In Pruisen handhaaft minister Severing zich. hulp der Leidsche Katoenmaatschappij en van de Leidsche Naai vereeniging, terzelf der lijd een kleerenuitdeeling kon plaats hebben. De ijverige en accurate penningmeesle- resse, mevr. J. M. DrosVan Rhijn, moest tot aller leedwezen volgens rooster aftreden en werd vervangen door mcj. R. Driesscn; mej. M. C. do Bruijn nam weer de openge vallen plaats in het Bestuur in. Ook dit jaar kon met de naai- en brei werkverschaffing doorgegaan worden en werden in opdracht van de Vereeniging „Schoolkindcrvoeding" tot wederzijdsche te vredenheid kinderklceren en kousen ver vaardigd; een 20-tal vrouwen was hier mede ten zeerste gebaat. Zoo gaarne zou de vereeniging nog haar werk uitbreiden en meer afdoende hulp ge ven de toestand der geldmiddelen maakt dit helaas onmogelijk. Zij beveelt zich daar om nogmaals in de belangstelling harer sladgenooten aan, met het vriendelijk ver zoek de pcnningmeesleresse, Brcestraat 125, le verblijden met de toezegging van een gift of een" jaarlijksche bijdrage. Verzorging van kamerplanten en kweeken van bolgewassen. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden vain de Vereen, van Nederlandsche Huis-, vrouwen hield de heer E. Th. Witte, horlu- lanus alhier, gisteravond een nfiet lichtbeel den verduidelijkte voordracht over Kamer planten en hare verzorging. Op de bestuurs tafel waren een aantal bloemen en planten tentoongesteld die in de pauze werden be zichtigd. De voorzitster, mevrouw Schots opende de zeer druk bezochte vergadering met een hartelijk welkom lot de aanwezigen en zette daarna in het kort het doel van den avond uileen. De heer Witte ving aan met een aanha ling van den Duilschen dichter Göthe, dde in dichterlijke taal opmerkte dat daar, waar men de bloemen goed verzorgt ook de orde en reine zeden heerschen. Spr. noemt dit een waar woord. Zijn eigen ervaring heeft deze uitspraak bevestigd, ook dit jaar weer toen hij de volkstuinen in de stad bezich tigde. Spr. wilde nu iels mededeelen over he< leven en de verzorging der planten. Een eerste vereischte ook voor de planten evenals bij alle levende wezens is, daA de plant gevoed moet worden. Deze voeding geschiedt op tweeërlei wijze nl. van uit de lucht en uit den bodem. Ook ademhaling is bij de plant even noodwendig als bij mensch en dier Een tweede proces ten be hoeve van de plant is de assinulatie, welke werking, door spr. nader werd verduidelijkt De voeding van uit den bodem geschiedt door middel van de wortels, met name van de haarwortels. De planten hebben dus noo- dig lucht, licht en verder organische 9toffen, opgelost in water, daarom heeft de plant ook water noodig. Kamerplanten hebben dus in de eerste plaats frissche lucht noo dig doch daarbij behoort men de planten te hoeden voor tocht. Ook moet men er voor waken dat de plant niet bloot gesteld wordt aan een koude luchtstroom. Men kan met raamhorren die koude luchtstroom tegen houden. De planten hebben ook warmte noodig. Een bezwaar voor de planten is dat de kachels veel zuurstof aan «de lucht ontne men. Centrale verwarming zou voor de planten het best zijn. Daarop volgt de eiec- trische verwarming. Een goede vulkachel gaal ook nog. Gaskachels zijn voor kamer planten 9lecht. Voor een behoorlijke verzorging der plan-» ten is het wenschelijk dat men er 's avonds een vochtige poreuse doek over heen legt. Zooals spr. reeds had opgemerkt heeft de plant licht noodig. Men ze tze bij voorkeur op het zuiden. Kan dat niet dan plaatst men ze op het oosten of westen. Wil men ze in ramen op hel noorden hebben, dan neme men planten die daar tegen kunnen. Men plaatse de planten zóó dat het licht niet valt op den pot aJleen maar ook op de planten zelf. Tegen felle zonnestralen be ware men de planten. Al le warme zon geeft brand vlekken. De planten hebben in de wintermaanden veel minder licht en lucht noodig dan in den zomer. In den win-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1