No. 20127. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 October Derde Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. WEES SLIM GEBRUIK GLIM UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Dezer, dagen hebben de ter- JEegöhwoeidigera van Rotterdam en Den jdaag opnieuw over de kwestie betreffende 'de van het vliegveld aan de JVaalha ten te Rotterdam, vergaderd. Rotterdam wonscht, voordat nadere on derhandelingen worden gevoerd over een nieuw gemeenschappelijk vliegveld onder "Delft, eerst een schadeloosstelling van f 1.300.000 van Den Haag, als vergoeding voor het prijsgeven van het vliegveld Waal- haten. De Haagsche vertegenwoordigers achtten dit voorstel onaannemelijk, en zijn slecht3 bereid, den schadepost, dien Rotterdam lijdt, als Waalhaven wordt opgeheven, te boeken op de balans van naamlooze ven- nootsahap, die gevormd zal worden door de betrokken gemeentebesturen voor de ex ploitatie van een nieuw vliegveld onder Delft. Met andere woorden, wen6cht Den Haag alle kosten slechts gemeenschappelijk te dragen. Aan de Rotterdamsche vertegenwoordi gers heeft men duidelijk doen blijken, dat Den Haag in geen geval bereid zal zijn, cm schadevergoeding van f 1.300.000 te be- taleD aan Rotterdam. Houdt Rotterdam .daaraan vast, dan zullen de onderhande lingen stellig mislukken. Zou Den Haag het gevraagde bedrag be talen, dan meent het goedkooper zelf de exploitatie van een eigen vliegveld ter te kunnen nemen. Verwacht wordt evenwel, dat Rotterdam tuet aan zijn eisch zal vasthouden, te meer, waar de indiening van een wetsontwerp te •wachten is, waarbij het verleenen van con cessies voor den aanleg van vliegvelden ge- ïegeld zal worden. Is ,,De TeL" goed in gelicht, dan zou hierdoor voorkomen wor den, dat steden elkaar concurrentie gaan aandoen, met den aanleg van vliegvelden. §T zouden tevens maatregelen worden ge- haffen, waarbij het algemeen belang bij den aanleg van vliegvelden op den voor grond zal komen te staan. Het zal dus wel raadzaam zijn, dat beide partijen tot elkaar komen. In de volgende maand zullen de vertegenwoordigers der bside gemeentebesturen opnieuw vergade ren. Men heeft ceuige hoop, dat alsdan een ^modus vivendi" zal worden gevonden. w*Do staking bg W.ilton te Rot. térdam begonnen. In de vergadering van flp li-Meeling Rotterdam van den Alg. Ned. Jotialbewerkersbond, die gisteravond gehou den werd, is meegedeeld, dat een ploeg SBnters, van do werf van Wilton, werkeude fh de nachtploeg, die arbeid moesten ver richten «ui het in reparatie liggende stoom- schip „Hardenberg", dien avond het werk Siebbén neergelegd. De staking, die tegen Steden, Donderdag, was aangekondigd, is flus reeds begonnen. De Christelijke, de Ïtpomsch-Kathclieke en neutrale organisaties, Üe eveneend gisteravond vergaderden, heb ben bcs'otcn het advies van hun besturen fha heden aan het werk te blgven te aan vaarden. G-woemdo organisaties hebben te gamen ongeveer 800 -loden bg Wilton. Het aantal ongeorganiseerden bedraagt ruim 1000. De staking bij P. Smit Jr., te 'Rotterdam. De afdeeiingen Rotterdam van den Christctijken, den Roomsch-Katholieken en den neutralen bond van metaalbewerkers fiebben in haar gistermiddag gehouden ver- Eduringen besloten haar loden hedenmorgen t werk bij P. Smit Jr. te laten hervatten. i Rijksbemiddelaar heeft de phrtijen, be trokken,bij het conflict aan deze werf, op geroepen tot een conferentie hedenmorg® in Den Haag. i Enkele dagen geleden is op het kantoor van de Haarlemsche Bank te Haarlem jeu diefstal van f2500 gepleegd. De politie heeft de zaak in handen. In den nacht van 20 op 21 dezer ia ingebroken in de pastorie van den Doopa- gwinden predikant te West-Knollendam, ge-, meente Wormerveer. De daders zijn door Ppenschuiving van een raam binnengekomen en hebben alles overhoop gehaald en kasten en schrijfbureaux opengebroken. Er wordt een belangrijke hoeveelheid tafelzilver, be staande uit vorken, lepels en servetringen, vermist tot een totale waarde van ongeveer tlOOO. De politie stelt een uitgebreid jnderzoek in naar den dader. De majoor der Rijkvoldwacht Maasman, te Nienwpoort, heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van den berechten wildstrooper G. van M. Reeds drie maanden lang werd hg door de politie 'gezocht, daar hij in Dordrecht verschillende vonnissen moet uitatten. Hij bleef echter onvindbaar. Dikwijls gebeurde het, d3t 1L bgca gearresteerd was, en dan wist hg "juist weer aan de pjolitie te ontkomen. Zondag kwam ae politie aan zijn woning. Zij wist, dat bg t.iuis was. Maar terwijl een agent voor de voordeur op post stond, en twee de woning binnendrongen, wist M. op de zolderverdieping te komen en is uit een raam ruim drie meter boven den beganen grond gesprongen en weer ontsnapt. Maan dagmiddag echter had de Kgksveldwacht een politiehond bg ach. Deze speurde M. op, die in de grienden werd aangetroffen. De man heeft den politiehond verscheiden steken met een mes toegebracht, maar de hond liet niet los. Ten slotte wist de strooper nog de woning van S., te Langerak, binnen ie vluchten. Daar is hij onder een ledikant bevonden. Zwaar geboeid is hij onder ge leide van drie politiemannen naar Dordrecht overgebracht In zgn bootje is nog een hoeveelheid gestolen aal en piling aange troffen. De 19-jarige J. G. heeft te Drie- hergen zgn stiefvador, den 45-jarigen schil- -dersknecht C. H. E„ zóó met een vrjftand- "phen greep toegetakeld, dat hij, badende zgn bloed, op het tuinpad bleef liggen, lang is er een wrok gewe®t tusschen de vrouw en haar zoons uit haar eerste huwelgk tegen haar echtgenoot, die veel misbruik maakte van sterke drank. Dfzs wrok verergerde, toen E pl.m. f1600 erfde. Hij wilde het geld zelf behouden, hij meende er alleen recht op te hebben en verbraste het geld, dat zoo goed gebruikt kon worden in het verarmde gezin. Yorige week bgv. is hg met vrienden per auto naar de nood landing van het vliegtuig te Maarn gaan kijken; enfin, hg maakte goeden Sier en schgnt doorloopénd dronken thuis gekomen to ziju. Toen hij Zaterdag weer in een cafó zat, is zijn stiefzoon hem daar komen waarschuwen, dat hg niet dronken thuis mocht komen. E. is wel dronken huiswaarts gekeerd en J. G. heeft zgn vader met den greep buiten het huis gehouden met het bekende vreeselijke gevolg. Toen de chef- veldwachter E. bij diens woning vond, dacht hg, dat de man reeds bezweken was; het hoofd was onherkenbaar verminkt door de tanden van den greep Een geneesheer constateerde, dat op twee plaatsen de ann was stukgeslagen en achtte overbrenging naar .Utrecht noodig. Daar werd de toestand als hoogst ernstig beschouwd. J. G. is in verzekerde bewaring gesteld en 'ter beschik king gesteld van den officier van justitie. Een zoon van den hoofdinge nieur Ascher, te Oosterbeek, met zijn ouders op reis, is, naar uit Oosterbeek gemeld wordt, op een bergtocht bij Meran ver ongelukt Sedert Zaterdagnamiddag, toen, zooals gemeld, de katoenmagazijnen der firma H. Serphos, to Enschedé, totaal door brand werden vernield, is de brand weer onafgebroken bezig met het blusschen van den brandenden katoenafval. Het naar de oorzaak van den brand ingestelde on derzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Uit Innsbrüok wordt gemeld, dat de Nederlandsche toerist Élscher op de Mutspitze in het Staufengebied van een 200 M. hoogen rotswand in ©en afgrond gestort is. Zijn lijk kon slechts.met zeer veel moeite worden geborgen. „Ziet u, dames en he-ere n", zegt de koopman, die, boven op een tafeltje staande, zijn waren aanprijst, „ziet u, al meer dan twintig jaar verkoop ik deze pil len en nog nooit heb ik er een klacht over gehad. Wat bewijst dat?" „Dat de dooden niet kunnen praten 1" roept een stem op den achtergrond. RECLAME. 7269 Alphen. De brandweer. Het gemeentebestuur verzoekt ons het vol gende te plaatsen: Nu de reorganisatie van de brandweer tot stand gekomen is, vinden wij bet van be- iang het volgende ter kennis van onze le zers te brengen. Het ligt in het voornemen om, zoodra de heer Hildernisse zich eerlang terugtrekt, het speciaal toezicht op de brandweer en de controle op te dragen aan den adjunct gemeente-architect, ir. Waardenburg. Opperbrandmeester is de heer B. Snel, Raadhuisstraat 225. Indeeling der gemeente: 1. De auto-motorspuiten, geplaatst aan de Gasfabriek, zullen gebruikt worden bij brand in het gemeentedeel, hetwelk zich uitstrekt ter weerszijden van den Rijn en omgeving. 2. De motorspuit, geplaatst te Aarlander- veen, is bestemd voor dorp A^rlanderveen en omgeving. 3. De motorspuit, geplaatst in de Groene- weg, is bestemd voor brand in de Polders Rijneveld en Nesse en de bebouwing langs de Gouwe tot aan den Spoorbrug. 4. De bandbrandspuiten, geplaatst in de Ridderbuurt en in het Rietveld, worden ge bruikt in die buurtschappen. De auto-motorspuiten, geplaatst aan de Gasfabriek, verleenen assistentie aan de andere spuiten of vervangen deze, wanneer dat noodig is. Bij het uitbreken van brand in bet onder 1 genoemde deel der Gemeente moet men de Gasfabriek (tel. 26) waarschuwen, daar van hieruit het bedienend personeel bericht ontvangt Op de uren, waarop het telefoonbureau niet voor het publiek is opengesteld, kan er van de onderstaande perceelen toch naar de Gasfabriek worden getelefoneerd en wel: A. Vanaf hotel 's Molenaars; B. bet Nuts- gebouw; G. den heer P. van Dijk; D. N.V. G. F. W. Herngreen's Fijnhouthandel (Steekt); E. den sluiswachter Gouwsluis (H. Z.). Die perceelen zijn aangeduid door bet kenteeken: „Roode T op wit vak", nabij het perceel nummer, terwijl de dichtstbijzijnde lantaarn het kenteeken heeft: „Brandschel perc Voor kleine b raaiden -of bij het begin kan gebruik gemaakt worden van de navolgende slangenwagens en standpijpen geplaatst bij: 1. Pompstation der Waterleiding; 2. Spuit- huis Gouwesluische brug; 3. B. Stans. Steek- tcrweg 128; 4. Achter het Raadhuis (L. Z.); 5. In de Conrs. de Vlamingstraat; 6. Hoek Hoeren weg, perc. No. 88; 7. Spuithuis nabij 's-MoIenaarsbrug, alle Slangenwagen. 8. C. v. d. Meer, Hoorn 117; 9. Op het Politie bureau; 10. Woubrugscheweg, perc. 17, alle Standpijp. Op de spuithuizen staat aangegeven, waar de sleutel verkrijgbaar is. Alkemade. Van den heer J. W. Bonda te Oegstgeest, is bericht ingekomen, dat hij niet voor benoeming tot lid van den Raad in aanmerking wenscht te komen. In ver band hiermede is tot lid van den raad be noemd de heer C. Horsman te Oudewete ring. De heer Horsman behoort tot de A.-R. Partij Kaag. Door verschillende ingezetenen van ons dorp is er de aandacht van het ge meentebestuur op gevestigd. dat de weg door het dorp op het oogenblik niet voor eenig verkeer geschikt is. De oorzaak hier van is, dat door het polderbestuur, dat ver plicht is den weg te onderhouden, een hoe veelheid koolasch, vermengd met talrijke glas- en andere scherven op den weg is uit gestort Het is dan ook inderdaad op deze wijze een onhoudbaren toestand. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur krachtige maatregelen zal nemen, opdat weer spoedig een behoorlijke weg verkregen wordt. Leiderdorp. Tegen een viertal nering doenden is procés-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de ijkwet Malen en gewichten zijn in beslag genomen. Oudewetering. De collecte ten bate van het Vredeswerk van het Roode Kruis hoeft alhier opgebracht de som van f 50. Dinsdagmiddag is alhier op den hoek van de Drecht een met bieten geladen schuit gezonken. De opvarenden konden, zich redden De schuit zit aan de scheep vaart zeer in den weg; vooral de schepen, die vanuit de richting Ringvaart de Drecht willen invaren moeten terdege oppassen. Tot onderwijzeres aan de bijz. R.-K. school alhier is in de vacature ontstaan door het vertrek van mej Poort benoemd mej. J. M. Masker uit Groningen. Roelofarendsveen. In de Pancratius- zaal alhier werd de verloting gehouden ten bate van het T. B. C.-fonds. Ondanks het slechte weer was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet, terwijl velen zich met een staanplaatsje moesten tevreden stellen. De voorzitter, de heer J. J. de Koning, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen. Spr. kon met voldoening terug zien op de bereikte resultaten van de ten toonstelling Ronata en deelde mede, dat de tentoonstelling met daaraan verbonden lo terij en altractieb een goed batig saldo zal afwerpen, waarvoor hij zijn harlelijken dank betuftde aan de standhouders, die zeer zeker voor een groot deel hiertoe /hebben bijgedragen. Voorts bracht hij een woord van dank aan al degenen, welke door geld en geschenken het bestuur in staat hebben gesteld tot het organiseeren dezer verloting, waaraan mooie prijzen zijn verbonden, welke nu op een aantal tafels waren uit gestald. Aangezien nog vele loten over wa ren, werd door eenige bestuursleden door de zaal gegaan om nog enkele loten aan den man te brengen. Ongeveer een 200 loten werden nog in de zaal verkocht. De muziek van de vereeniging Liefde voor Harmonie liet weer eens ter dege van haar hooren en bracht de stemming bij de aanwezigen er in. Na een aantal muzieknummers werd tot trekking overgegaan. De hoofdprijs, een heerenrijwiel, werd gewonnen door onzen plaatsgenoot den heer Th. de Jong. Na af loop der trekking werden nog eenige ge schonken prijzen op het rad van avontuur verloot, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Een woord van dank aan het muziek gezelschap. dat geheel belangloos dezen avond opluisterde, is hier zeker wel op zijn plaats. De financieele uitslag zal nader wor den bekend gemaakt. Waddinxveen. Aan de betonfabriek "van de firma Jongenburger alhier zijn een aantal werklieden ontslagen. Of dit ontslag het gevolg is van gebrek aan werk of an derszins is niet bekend. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een huiseigenaar alhier, die, niettegenstaande zijn huizen voor de bewo ning ongeschikt waren verklaard, deze toch weer verhuurde, in strijd met de Woningwet Haarlemmermeer. Ds. G. W. Noorder- hout, emeritus-predikant te Aalsmeer, heeft een beroep ontvangen naar Warder (Ned.- Hervormde Kerk). Mej K. te Hoofddorp had in hare wo ning het ongeluk van een trap te vallen. Met een gebroken dijbeen werd ze opgeno men en onder geneeskundige behandeling gesteld. De gemeentebegrooling y o o r 1 9 2 6 De begrooting voor de ge meente bevat meer dan 350 posten en geeft een totaalcijfer aan ontvangsten en uitgaven van f869.386. Het cijfers verschilt heel weinig met dat van verleden jaar (f 868.109). De geraamde ontvangsten en uitgaven op de verschillende hoofdstukken zijn bijna ge lijk aan die van het vorige jaar. Alleen voor het bedrijf van openbare wer ken zijn de uitgaven iets gestegen, omdat in verband met de uitbreiding van zijn arbeids veld een betere inrichting van dezen tak van gemeentedienst met zijn verschillende afdeeiingen moest worden opgezet. Inmiddels schrijven B. en W. dat zij de begrooting toch niet sluitend hebben kun nen maken zonder verhooging van den post voor den hoofdelijken omslag; deze zal van f320.000 op f380000 moeten worden ge bracht. Dit beteekent echter niet dat door de ver schillende belastingplichtige ingezetenen nu ook werkelijk f 60.000 meer zal moeten wor den opgebracht dan over het jaar 1925maar wel dat uit de plaatselijke belasting f 25.000 meer ten goede van de gemeentekas zal moeten komen, hetgeen hier vandaan komt dat bij alle vorige begrootingen de op brengst uit de. plaatselijke belasting naar het inkomen netto werd geraamd en deze nu als bruto is beschreven. .V66rheen werd er pp gerekend, dat het H. M. de Koningin nam na alloop der plechtigheid aischeid van den Com* missaris der Koningin, mr. A. E. O. baron van Hövell tot Westerflier, bij de Stuw te Linne. uilgetrokken totaalcijfer voor de plaatselijke belasting in werkelijkheid zou worden ont vangen; nadat alle terugbetalingen en kwade posten daarop in mindering waren gebracht; en nu moest overeenkomstig de nieuwe rekeningsvoorschriften onder volg nummer 302 een post ad f 35000 worden uit getrokken wegens uitkeering aan het rijk van het aandeel der gemeente in de kwade posten van de gemeentelijke inkomstenbe lasting, zoodat de post ad f 380.000 nu als bruto is beschreven. In de nieuwe begrooting zit deze groote tegenvaller dat de begrooting voor het jaar 1925 kon herinneren met een prachtig over schot over het 1923 van f36.271.78 en een beschikking over het batig saldo over bfet jaar 1924 ad f20.000 samen f56.271.78, terwijl nu slechts een som van f 249.90 gis batig saldo van het jaar 1924 kan ten goede komen aan het dienstjaar 1926, hetgeen een verschil geeft van f 31.306.88. Hiertegen staat echter deze kleine mee valler dat, mede in verband met de te con- vertecren geldleening aan rente en aflossing over het jaar 1926 f 6716.53 minder zal zijn uit te geven dan voor 1925 werd geraamd. Hillegom. Wat de Volkenbond kan en wil, is niet voldoende bekend. Daarom liet dc Nutscommhsie voor Volksontwikkeling den heer II. van der Mandere komen, om deze zaak te bespreken. Zij is teleurgesteld in haar goede bedoeling want de belangstel ling was dunnetjes. Ondanks het kleine aan tal toehoorders heeft de heer van der Mande re toch een boeiende rede gehouden over een zaak, die iedereen ter harte behoorde te gaan. Spr. wist, dat het publiek niet al leen hier maar overal septisch tegenover den Volkenbond staat, daarom pleitte hij des te warmer voor meer belangstelling, meer ken nis, meer vertrouwen in deze internationale orgapisatie. Zonder den Volkenhond zo.u er te Locarno niet de sfeer van vertrouwen be slaan hebben, die er nu was. De aanvalsoorlog is verklaard een interna tionale misdaad te zijn; misschien houdt men zich er niet aan, maar het is een onge schreven wet, een feit van groote beteekenis geworden. Het voornaamste doeleinde is beslechting van geschillen tusschen de staten. Thans zijn er 55 landen aangesloten. De heer van der Mandere vertelde breed voerig hoe de Volkenbond werkt, welke in ternationale organisaties er gevormd zijn, en wat er vroeger op dit terrein werd gedaan. 0n3 land is bij den Volkenbond aangesloten en kan als klein land veel bijdragen om het doel te bereiken, namelijk beslechting van geschillen tusschen staten en voorkoming van oorlogen. Het bedrijfskapitaal van den bond is het vertrouwen van de menschen' in zijn streven Om dat vertrouwen verzocht de spreker met veel nadruk. De voordracht boeide van begin tot einde. Katwijk-aan-den-Rijn. Gisteravond had de herdenking plaats van het 50-jarig be slaan der Gemeentelijke Spaarbank. In in- tiemen kring met den raad der gemeente en de commissarissen en oud-commissarissen der spaarbank werd dit feit op eenigszin9 feestelijke wijze herdacht. In plaats van door den Voorzitter der gemeente-spaarbank, die door omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn, werd door den secr.-pen- ningmeester den heer D. W. Ouwehand het openingswoord gesproken. Hij gaf vervol gens een overzicht van de gemeente-spaar bank, van de oprichting van 1875 tot nu toe. Daarna verkreeg de burgemeester het woord en feliciteerde de Commissarissen, namens de gemeente met het gouden jubi leum. In zijn rede liet hij uitkomen, wat een voorrecht het is, als een gemeente een in stelling heeft, waar de spaargelden belegd kunnen worden, zonder dat de spaarders arig9t behoeven te hebben dat het niet ren- deeren zal daar toch altijd de gemeente ga rant is. In den loop van den avond werd nog door verschillende aanwezigen het woord gevoerd, die allen als om strijd de nuttige instelling prezen en steeds den wensch er aan toevoegden dat de spaarbank nog vele jaren moge werkzaam zijn. niet alleen voor de spaarders, maar ook van de menschen, die er geld van gebruiken. De geheele avond kenmerkte zich door een ge zellige en prettige stemming. De raadszaal was met bloemen versierd, waaronder een bloemstuk van de gemeente, door den ge meente-tuinman vervaardigd. Nooidwijk. De heer E. Wiccherink al* hier slaagde te 's-Grav^nhage voor het vóór-» loopig machinisten-diploma. Noordwijk-Binnen. Door de politie aL hier werd in voorloopige bewaring ingeslo ten een persoon die alhier werkzaam wa9, verdacht' van diefstal van rijwiolonderdceleA. Een zoontje van den heer M. alhier werd door een hond, die legen hem werd opgehitst, zoodanig gebeten dat de tanden door de kleeren waren heen gedrongen en bloedige beten vertoonden. De politie stelt een onderzoek in Oegstgeest Het vorig jaar werd door eenige damesledcn van de Chr. Zangverecni- ging „Dobora" een gehaakte sprei vervaar-; digd. Deze sprei werd in de pauze op een uilvoeringsavond „verloot". Do opbrengst hiervan werd besteed ten bate van de piano. Langen tijd kwamen deze dames een of meermalen per week een avond bijeen, ter wijl de kosten van materiaal werden bijeen-» gebracht door eenige heerenledon. Dit was voorwaar een prachtig idee, daar voor de afbetaling van de piano geen gelden beschikbaar zijn. De schuld is daarom nog niet' gedekt, zoodat ook dit jaar wederom plannen werden besproken voor dit doel. De zer dagen hoeft een onzer inwoonsters ge toond een warm hart te bezitten voor deze* zoo bloeiende vereeniging, en de toezegging gedaan, dezen winter de Zangvereeniging oen zelf gehaakte sprei ten geschenke te zullen geven, ten dienste voor bovengenoemd doel. Moge dit voorbeeld navolging vinden. Gisteravond omstreeks hallvijf werd een kleine jongen van den heer J. M., wo nende aan den Terwoewcg, door een aldaar losloopende groote hond, toebehoorende aart de fam. van D. zoodanig gebeten in een deTj beenen, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, welke dr. Varekamp direct verleende. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Voorschoten. De eerste uitvoering ten bale van het Roode en Groene Kruis heeft gisteravond plaats gehad in hotel Deurloo. Door enkele dames en hoeren werd voor een overvolle zaal een tooneeluilvoering gege-. ven, waarbij werd opgevoerd het bekende kluchtspel in drie bedrijven „Jan Ongeluk" van Oscar Blumenthal en G Kadelburg. Een kluchtspel vol dwaze voorvallen en zeer aaidige tooneelljes, waarin de hoofdfiguur „Jan Ongeluk" niets kan ten uitvoer bren-» gen of er ontstaan huiselijke en. familie scènes. Het werd aardig vertolkt, al had het tempo iets plugger kunnen zijn. Het wachten op het stopwoord was wel eens merkbaar. De grime was in goede handen. Hiervan was veel werk gemaakt. De pauzes werden door een jazz-band zeer aardig bekort. Toonce- listen en musici ontvingen telkenmale een Varm applaus. Aan het einde der uilvoering richtte de heer E. Vcrnède zich met een enkel woord tot de aanwezigen. Allereerst bracht hij een woord van dank aan de dames en hoeren op de planken voor dezen amusanlen avond en herinnerde hij aan de tweede uitvoering, die Vrijdag a.s. zal plaats hebben. Vroeger, aldus spr., was alles voor hpt Roode Kruis, maar thans zal het Groene Kruis ook mee deden, hetgeen ten goed zal komen aan een te stichten fonds voor het kind ten platte- lande, een fonds dat in verband met het 25-jarig jubileum van het Groene Kruis is gesticht. Spr. deelde mede dat getracht zal worden, indien hiervoor een geschikt lokaal is te vinden, een vertooning te krijgen van de film betrekking hebbende op het geheele werk van het Groene Kruis, en dat in hotel Deur loo 11 en 12 November a.s. een bazaar zal worden gehouden voor het Groene Kruis. Reeds zijn hiervoor 1000 loten verkocht cn enkele prijzen toegezegd. Spr. hoopt dat vele ingezetenen iets zullen afstaan voor deze bazaar; 't behoeft niet altijd nieuw te zijn, maar ieder heeft wel iets te missen. Deze rede werd met applaus begroet. De meeste aanwezigen bleven nog wat napraten, ter wijl er tevens een dansje werd gemaakt. De voorzitter van de tooneelvcrceniging T.O.G. alhier, verzocht ons te melden, dat ook deze vereeniging een tooneeluitvoering zal geven binnen enkele weken, ten bate van het Groene Kruis, zoodat het fonds een aardig steentje zal krijgen uit deze ge-< meente.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9