No. 20127. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 October Tweede Blad. Anno 1925. CEMEENTEZAKEN. FEUILLE i"( De Reisgenoote Benoemingen. [Ter benoeming van een lid van het Colle ge van Regenten van het H. G. of Arme iWees- en kinderhuis, ter vervulling van de bestaande vacature onder de Regentessen worden door dit Cellege aanbevolen: 1. Mevr. A. C. Montagne—van der Lee; 2. Mej. J. C. van Manen. Voorts geven B. en W. den Raad in over weging den heer H. W. Blöbe, voor het tijd vak 1 November 19251 November 1926, te bestendigen in de betrekking van Stads geneesheer. Aanvaarding van de voorwaarden door Ged. Staten gesteld voor den aanleg en exploitatie van een hoogspanningslijn. Met betrekking tot dien aanleg en de ex ploitatie van een hoogspanningslijn, uitgaan de van de te plaatsen hoogspanningsaftak- kast van den Weipoortschen weg bij het Kerkpad tot aan het te bouwen hoogspan ningsstation aan den Gelderwoudschen weg, ten befhoeve van de levering van electrici- tedt in de gemeente Zoeterwoude, wordt de vergunning geacht niet gegeven te zijn, in dien niet binnen drie maanden na de dag- teekerving van het besluit van Gedeputeerde Staten eene verklaring is ingezonden, hou dende dat de Raad der gemeente Leiden da vergunning onder de daarbij gestelde voor waarden aanvaardt. Aangezien vofl-gens B. en W. tegen die aan vaarding geen bezwaar bestaat, geven wij in overweging tot het inzenden van die ver klaring te besluiten. Verhuring van een bovenwoning aan de Garenma-kt no. 4. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging de bovenwo ning van het perceel Garenmarkt No. 4, met ingang van e$n nader door hun College, te bepalen datum, legen een jaairlijkschen huurprijs van f 420 bovengenoemde woning te verhuren aan L. van Elson, alhier, met bepaJling, dat de huur wordt aangegaan tot 30 April 1926 en verder geacht wordt tel kens voor den lijd van één jaar, tegen den- zelfdien huurprijs en onder dezelfde voor waarden te zijn verlengd, indien de huur niet drie maanden voor het eindigen van den huurtermijn schriftelijk door een der partijen is opgezegd, zullende dc huur ech ter in elk geval eindigen op 30 April 1936 zonder dat eenige opzegging daartoe wordt vereischt, en verder onder de in de Lees kamer ter visie liggende voorwaarden. Verhuring van vischrecht in de Vroonwateren. Op 31 Dec. a.s. eindigt de pacht van het vischrecht in de Vroor, wateren c. a. welke pacht volgens deslijds gehouden openbare inschrijving mot ingang van 1916 werd op gedragen aan B. Kraan te Rijnsaterwoude togen betaling van een jaarlijksche som van f2511. Door hel bestuur van den Leidschen Hengel aarsbond werd aan B. en W. ken baar gemaakt dat de wijze van bevisschin-g -door den pachter ni-t in hel belang van den vischsland moest worden geacht en verzocht het visohwater in pcrceelen te verhuren en voorts om eeif gedeelte der Vroonwaleren, bij voorkeur de Haarlemmer- trekvaart en het Poelmeer voor den tijd vhn 5 jaren ten gebruike af le 9taan, voorname lijk voor de beoefening van de hengelsport. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat de beweringen van genoemd bestuur inzake de verkeerde bevissching allen grond missen. Het beste bewijs van het legeo4'.*-l zien B. en W. in de bereidverklaring den heer Kraan om de Vroonwateren, met uilzondering van het door den Bond begeerde gedeelte, wederom voor 10 jaren le huren en dat voor den thans geldenden prijs van f2511, niettegen staande zijn vischgebicd niet onbelangrijk wordt verkleind. Waar de Bond voor de Haarlemmerlrek- vaart en het Poelmeer een som van f 250 per jaar wil betalen kar. derhalve, in stede van een aanmerkelijke verlaging van de opbrengst, zelfs een stijging van de ont vangst aan pachtsommen worden tegemoet gezien tot f2761 en is a»*l levens mogelijk aan den wensch van den Bond om een ge deelte der Vroon wateren. in de nabijheid van de stad gelegen, beschikbaar te houden, speciaal voor de uitoefening van de hen- ,gelsport door Leiden's ingezetenen, te vol doen, zonder dat dit voor de gemeente uit financieel oogpunt of uit anderen hoofde bezwaar ontmoet. Onder deze omstandigheden bestaat er noch voor de Commissie van Fabricage, noch voor B. en W. aanleiding op adres- sant's wensch, om een verpachting in per ceel en te doen houden, in te gaan; het bod van den heer Kraan, die zijn verplichtingen steeds nakwam, komt hen, evenals dat van den Bond, voldoende voor. Zij verwachten dan ook niet, dat bij een openbare verhu ring in perceelen, voordeeliger aanbiedingen zullen worden ontvangen. Ook achten B. en W. zulks op de gron den vermeld in het rapport van de Com missie van Fabricage, geen termen aanwe zig om gevolg te geven aan de verzoeken van het Centraal Nederlandsch Hengelaars- Verbond en van den Algemeenen Zuid-Hol- landschen Hengelaarsbond lot hel doen op nemen in de voorwaarden van een bepaling dat hrt den pachter niet geoorloofd zal zijn tusschen 16 Maart en 15 October met den zegen te visschen. Behalve de pacht van de Vroonwateren, eindigt den 31en December a.s. ook die van de Trekvliet (Rijn- en Schiekade). Dit van de provincie overgenomen vi9chwaler is in gebruik bij J. C. Spaargaren te Oegstgeest. Hij wenscht de huur onder de bestaande voorwaarden voor 10 jaren te verlengen, dpch wil den pachtprijs van f 20 tot f 10 per jaar zien teruggebracht, waarin kan worden berust meenen B. en W Electriciteitslevering aan Rijnzaterwonde Met het voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit in zake wijziging en aanvulling van de met de gemeente Rijnzaterwoude gesloten stroomleveringsovereenkomst, kan het Col lege van B. en W. zich geheel vereenigen. Zij geven mitsdien den Raad in overweging over te gaan tot vaststelling van de concept- overeenkomst tot wijziging en aanvulling van de op 6/10 Maart 1922 met de gemeente Hijnzaterwoude gesloten overeenkomst. „Rijnzaterwoude garandeert aan Leiden gedurende den nog loopenden duur der over eenkomst een jaarlijksch verbruik van elec- trischen stroom' in de gemeente Rijnzater woude van ten minste .8000 K.W.U. Mocht in een kalenderjaar minder dan het gega randeerde minimum afgenomen zijn, dan zullen de niet-verbruikte K.W.Uren tegen 10 cent per K.W.U. aan Rijnzaterwoude in re kening worden gebracht. Woning- en gezinstelling. Zooals bekend zijn in de afgeloopen jaren hier vele woningcomplexen tot stand ge komen en is thans bovendien de bouw van ec-n belangrijk aantal woningen in uilvoe ring en in voorbereiding. Niettemin blijven sommige verecnigingen, met een beroep op het groot aantal leden, dat nog niet een woning kon worden ver sterkt, aandringen op de stichting van meer dere woningen, doch B. en .W. achten dat aan het ledental ontleende argument al zeer weinig afdoende. Dit neemt intusschen niet weg, dat B en W in den laatsten tijd her haaldelijk voor de vraag geplaatst worden of alhier nog een zoodanig woningtekort be staat, dat* verdere aanbouw met kapitaal-" verstrekking door de overheid vereischt wordt en zoo ja, aan welk soort van wo ningen het meest behoefte is. Die vraag kunnen B. en W. naar hun zeggen thans niet met voldoende zekerheid beantwoor den, in verband waarmede zij het noodza kelijk achten van gemeentewege een wo ning- en gezinstelling te houden. Zij geven daarom den Raad, in overeen stemming met het advies van de Commissie van Fabricage, in overweging; a een bedrag van f 3000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het houden van een woning- cn gezinstelling, welke kosten kun nen worden gevonden door afschrijving van den post „Onvoorziene Uitgaven" van den dienst 1925, waarop thans nog een bedrag van f221.757.beschikbaar is; b. de verdere behandeling van het ver zoek van het bestuur der woningbouwver- eeniging „De Eendracht", om de medewer king van de gemeente te rerleenen tot den bouw van 134 woningen en 3 winkels op een terrein aan de Driftstraat, ten noorden van den Lagen Rijndijk, aan te houden, tot dat de uitkomsten der sub a bedoelde telling bekend zijn. Wijziging in de Verordening op het Rijden. De Comm. voor de Strafverordening deelt den Raad mede, dat de meerderheid der Commissie, op initiatief van haar mede- Lid, den heer Deumer, zulks op het voet spoor van enkele andere gemeenten ais Rotterdam, 's-Gravenhage en Ulr^ht, het noodig aoht de verordoning op hel Rijden aan te vullen met een tweetal bepalingen, waarbij het den bestuurders van voertui gen, motorrijtuigen en rijwielen verboden wordt langs een slilstaanden tramwagen te rijden zonder voor het in- en uitstappen van de txamreizigors voldoende Tuimte te laten. Eensdeels is zij van oordeel dait het vaststel len van een dergelijk verbod op zich zelf reeds de aandacht vestigt op de daarbij ver boden hamdeling, welke daardoor officieel tot een gevaarlijke en strafwaardige wordt gestempeld, hetgeen er toe kan bijdragen, dat het ook in onze gemeente groot aan Lal verkeersongelukken wordt beperkt, ander deels verwacht zij, dat bij een dergelijk ver bod de ouden van dagén, kinderen, slecht- hoorenden en bijzienden onder de tramred-- zigers in het bijzonder zullen zijn gebaat. De minderheid der Commissie betwist daarentegen de noodzakelijkheid van de voorgestelde verordening en wel in de eer ste plaats om deze eenvoudige reden, dal haar niet bekend is, dat tot heden in deze gemeente, in- en uitstappende tramreizigers door voorbij rijdende voertuigen, motorrij tuigen of rijwielen ernstig of zelfs maar licht zouden zijn gewond. En zonder nu te meenen, dat de noodzakelijkheid van een dergelijke strafbepaling eerst is geboren met de verwonding of zelfs den dood van een min of meer groot aantal slachtoffers, is zij wel van oordeel, dat de persoonlijke vrijheid een te kostbaar goed is, dan dat zij zou mogen worden aangetast, wanneer de individuen zich üe vrijheid waardig heb ben betoond en niet met grond le verwach ten is, dal dit anders zou worden. Het mo derne verkeer stelt nu eenmaal den legen- woordigen mensch aan gevaren bloot, waar tegen deze zioli beter en meer afdoende kan beschermen door hel betrachten van de noodige voorzichtigheid dan door le ver trouwen op het schild van een strafbepa ling, die de ervaring leert het groo- tondeels beslaat om te worden overtreden. Wel verre van een schild, wordt een derge lijke strafbepaling aldus den argeloozen tramreiziger tot een hem steeds bedreigend zwaard van Damocles! Doch bovendien wijst de minderheid er op, dat, zal een verbod, als door de meer derheid voorgesteld, iets meer dan theoreti sche waarde hebben, dan toch practisch de mogelijkheid moet bestaan de stilstaande tramwagens bij de hallen voorbij le rijden aan de zijde, waar de reizigers in- en uit stappen. Dit nu is. behalve op den Rijns- burgerweg, op een enkel punt van Hoogen Rijndijk, Breestraa/t, Kort Rapenburg en Stationsweg, nergens mogelijk, zoodal de voorgestelde strafbepaling practisch alleen voor een zeer klein gedeelte van de ge meente zal gelden In geheele stralen als Haarlemmerstraat en Hoogewoerd is het voorbij rijden van de tram aan de zijde, waar de passagiers in- en uitstappen, zelfs geheel onmogelijk, omdat de tramrad Is in de onmiddellijke nabijheid van de trottoirs liggen en het in- en uitstappen alleen aan die zijde geschiedt. En ter plaatse, waar dit voorbij rijden wel zou kunnen geschieden, is de ruimte in het ailgemcen zoo gering, dat de bestuurders van voertuigen, motor rijtuigen en rijwielen alleen reeds voor hunne persoonlijke veiligheid verplicht zijn zeer langzaam te rijden, hetgeen de kans op ongelukken natuurlijk vermindert. Op bovenstaande gronden meent de min derheid der Commissie den Raad vaststel ling van de voorgestelde verordening te moeten ontraden. Zou evenwel den Raad met de meerder heid der Commissie van gevoelen zijn, dat vaststelling van de voorgestelde verorde ning inderdaad aanbeveling verdient, dan zou de minderheid het verbod ook tot be stuurders van 'kruiwagens en kinderwagens wüien uitstrekken. Bij liet gebruik van deze wagens toch ieder, die de bestuurders van deze vehikels wel eens heeft gadegesla gen, zal dat volmondig erkennen slaat snedheid van vervoer niet op den voorgrond zoodat het even halt houden ten behoeve van of het ruim baan maken voor de tram- roizigers voor hen geen ovorwegend be zwaar kan opleveren, terwijl deze wagens door hunne geringe afmetingen en hunne vrijwel onhoorbare nadering de in- en uit stappende tramreizigers le eerder en met niet geringe gevaren bedreigen, dan diie, welke de meerderheid alleen van voertui gen, motorrijtuigen en rijwielen vreest. Blaffende honden op de Ondevest en in de Janvossensteeg. Naar aanleiding van een adres van dr. M. D. Horst en een 5-lal andere adressanten verzoekende om art. 37 bis van de verorde ning op de Slraatpolitie zoodanig te wijzigen dat uit dit artikel de woorden tusschen de9 avonds 10 uur en des morgens 7 uur komen te vervallen, wat adressanten gewenscht achten vanwege den hinder, welken zij on dervinden van een blijkbaar alleen overdag blaffenden en jankenden hond opgesloten op een binnenplaatsje van een perceel aan dc Janvossensteeg hebben B. cn W. het advies ingewonnen van den Commissaris van Politie en van de Commissie voor de strafverorde ning, die beiden inwilliging van hel verzoek ontraden, zij het d^n ook op verschillende gronden. Ook naar de meening van B. en W. verzet de zoozeer gewenschle Continuïteit in wetgeving zich legen wijziging van een onlangs genomen besluit. En waar deze klacht op zich zelf staat stellen B. en W voor op het verzoek afwijzend te beschikken, In hooger beroep bij de Kroon. Blijkens beschikking van 6 October j.l., hebben de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, naar aanleiding van de beroepen, in gesteld door de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op gerefor meerden grondslag en de Vereeniging voor Chr. Onderwijs alhier legen hel besluit van den Raad van 26 Januari 1925, inzake de bijdragen in de kosten van let bijzonder ver volgonderwijs over 1923 beslist dat deze bij drage moet worden gerekend naar de ten laste der gemeente gebleven kosten over het zelfde jaar, terwijl de Raad dit vaststelde, gebaseerd op de gemeentelijke uilgaven over het afgeloopen dienstjaar, een trouwens tot dusverre algemeen gehuldigde opvatting. Om verschillende redenen stellen B. en W. nu voor van de beschikking van Gcd. Staten in hooger beroep te gaan bij de kroon. Instelling van een schoolspreeknnr. Bij rapport stelt de Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst voor om over te gaan tot de instelling van een „Schoolspreekuur." Het geneeskundig toezicht op de open bare en bijzondere scholen heeft aldus de Directeur zeer zeker zijn nuttig ef fect, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat het besmettelijk hoofdzeer (favus) bijna ge heel is verdwenen; voldoende is het toe zicht echter niet. Immers, tal van gebreken blijven voor den schoolarts verborgen. Verkrommingen van den wervelkom en van de boenen, bij- en vèrziendheid, breuken, afwijkingen der borstorganen, huidziekten, enz., worden door hem niet opgemerkt, eensdeels, om dat de tijd voor een volledig onderzoek ont breekt, anderdeels, omdat geen gelegen heid bestaat om de kinderen te ontkleeden. «Werden deze gebreken tijdig onder de aandacht van de ouders gebracht en het kind onmiddellijk onder behandeling van den geneesheer gesteld dan kan in vele ge vallen genezing volgen. Maar dan moet de geneesheer ook meer in contact komen met de ouders waartoe een spreekuur zich voor al leent. B. cn W. meenen dat er alleszins reden is, om met het door den Directeur voorge stelde spreekuur een proef te nemen. Het geldt hier toch een aanvulling van het reeds in 1906 ingesteld geneeskundig schooltoezicht ,ten doel hebbende dit niet to beperken tot het toezicht op de school gebouwen on tot den strijd tegen besmet telijke ziekten, doch zich ook te doen uit- RECLAME. WRIJFWAS voor vloeren en meubelen. De.heeHyke zuivere terv pentynwos van da Erdal fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglans cn Dennengeur m Huis ||j 5333 strekken tot den gezondheidstoestand van de kinderen, met name tot dc door den Directeur aangegeven afwijkingen en ge breken. Deze tijdig aan het licht te bren gen, kan ongetwijfeld gevaar voor de kin deren en ook voor anderen voorkomen. Onder medcdccling, dat de Gezondheids-. Commissie zich eveneens met het voorstel kan vereenigen, geven zij den Raad derhal ve in overweging te besluiten tot de in stelling, bij wijze van proef, van een school spreekuur, voorloopig door den Directeur van den Goneeskundigcn Dienst op de bo venomschreven wijze te houden, ten be hoeve van die leerlingen van dc openbare en bijzondere scholen, wier ouders .den wensch hebben te kennen gegeven, hun kinderen geneeskundig te doen onderzoe ken. Hot is de bedoeling het onderzoek to doen aanvangen met het jaar 1916. Indien de proef slaagt, kan dan te zijner tijd een voorstel bij den Raad worden ingediend tot wijziging van do verordening, regelen de het geneeskundig toezicht op de open bare en bijzondere scholen en den werk kring van den schoolarts. Het Gemeentelijk Waschbureau handhaven. Zooals men weet heeft de gestie van het Waschbureau van de gemeente herhaalde lijk een punt van'bespreking uitgemaakt bij de behandeling van de gemeentebegrooting. Zoo werd in de raadsvergadering van 20 December 1920 om praeadvies in handen van B. cn W. gesteld een motie van den heer Eerdmans, luidende: „De Raad noodigt B. en W. uit praeadvies uit te brengen over de vraag, of het ge^ mpentclijk waschbureau in den legenwoor- digen vorm moet worden bestendigd, en te vens ovfcr de vraag, of van gemeentewege op andere wijze in de bewassching der bur-, gerij kan worden voorzien." Dat omtrent deze motie niet eerder een praeadvies verschoen, is le wijten aan de omstandigheid, dat een juist oordeel om trent de toekomst van het bedrijf nog steeds ontbrak. Zelfs nu valt niet met" eenige ze kerheid lo zeggen, of op den duur de exploi tatie noodig en mogelijk zal blijken. Zoolang toch een bedrijf geen monopolistisch karak ter draagt, dient rekening le worden gehou den met lal van factoren, welke te voren niet nauwkeurig zijn vost te stellen. Het gebruik, dat van het bureau thans wordt gemaakt, wettigt de conclusie, dat het waschbureau in een behoefte voorziet. De omzet bedroeg toch in 1920: 176.111 K.G.f in 1921: 195.988 K.G.; in 1922:204.157; In 1923: 176.269 K.G.; in 1924: 158.717 K.O. De daling in den omzet in 1923 en 1924 houdt verband met een bezuiniging in de gezinnen en is mede een gevolg van do werkloosheid. Uit den groolen omzet valt echter niet zonder meer af te leiden, dat ook op dm duur het waschbureau voldoende reden ran bestaan zal hebben. Een besluit, om thans over te gaan tot op* heffing van het bureau, zou te betreuren zijn. Het bureau treedt prijsregetend op en eischt van de gemeente geen financieel® offers. Immers de laatste jaren sloot de ex ploitatie met'een batig saldo en wel: In 1921 van f1411; in 1922 van f928.07; In 1923 van f 1507.14 en in 1924 van f2044.88 Ten aanzien van de vraag, of raa ge meentewege op andere wijze in do bewas sching der burgerij kan worden voorzien valt le onderscheiden: a. het exploiteeren van een gemeentelijke waschinrichling, waarin al9 zelfstandig be drijf de geheele behandeling der wanen plaats heeft; (Uit 't Fransch van GU? CIIANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 66) Zachtjes herhaalde hij: Wij hebben elkaar nooit kwaad ge daan neon. Als we niet meer, zooais thans, samen loven, dan zullen we elkaar toch dikwijls. heel dikwijls blijven onbnoelenen dan zullen we looh nog heel gelukkig kun nen zijn. Evenals eon echo herhaalde hij: Dan zullen wij toch nog heel gelukkig kunnen zijn. Toen kuste hij lang mijn voorhoofd en duwde me plolseling van zich af. Ga nu slapen, kindlief, zei hij.... Zelf moet ik gaan werken. Een oogenblik later hoorde ik hem het huis uitgaan Hij ging den nacht, evenals onlangs, in de werkplaats doorbrengen...»» Is 't mogelijk, dat dit alles waar is en dat ik al dat vreemde niet in een droom door leefd heb? Willem, jij zult vrij zijn, omdat je het wensoht.hoewel soms toch je hart, evenals het mijne, scheen te lijden. Ik.... ik word weer liet broze, -kleine stuk wrakhout, heen en weer geslingerd door den wreed- a wind. O, Willem, heb je r.iot gevoeld, dat je, door mo, na die dagen van intieme en in nige lieflijkheid, uit je leven te werpen, me armer achterlaat dan toen je me tot je nam?.. .Och, kon ik maar gelooven, Wil lem, dal er tusschen ons niels anders stond dan wat geldl Ik geef je je vrijheid terug, maar jij bent niet meer bij machte mij de mijne toTug te geven. Het vogeltje, dat zijn kooitje liefheeft, kan niet meer vrij zijn.... Het komt lenig on pikt tegen het gesloten ven ster en als het niet* voor hem geopend worditsterft hel van koude Ik wil niel nuilen, ik wil niet huilen 31 Maart, overdag. Ik weet niel waarom. het was een slecht, ziekelijk verlangen.. Alsof ik bang was, dat hij zich nog bedenken zou, eisohte ik, dat Willem me de brieven zou ter hand stellen, die brieven, welke ons zullen schei den. Eerst weigerde hij en zei: LaterWaarom nu aJl? Wat wil je er mee doen? Toen ben ik boos gewordenik ben slecht geweest.ik herinner me dte woor den niet meer, d/ie ik sprakmaan hij heeft me gehoorzaamd. Hij was bleek en zijn vingers beefden, toen hij zei: Lees ze alleen dan, wanneer het noo dig is.... alleen dan, wanneer het noodig zaJ zijn, Phyllis Beloof het me Voel je niet, hoe ellendig ik het zou vinden, ails jij ze las?.Waarom wil je die brie ven nu al hebben? 31 Maart, 's nachite. 't Was me niet te doen om te lezen Ik wensch te' alleen maar, dat Willem me de brieven van die vrouw afstond, die brieven, die hij zoo lang heeft bewaard; ik wensch.te dat ze voortaan mijn eigendom waren en niet meer het zijne. Ik wilde niet lezen.... en toch' heb* ik het gedaan twee maar.een, dezen zomr in Vichy ontvangende andere, korter geleden, heel kort geleden, toen Wil lem op reis wai9, in Londen. O, 't zou me onmogelijk zijn ze hier weer le gevenIk zou niet durven Ze waren volstrekt ndel vulgair, ook niet onbehoorlijk.'t Waren van die brieven, zooals in sommige romans wel voorkomen. Ik haat die vrouwen toch bewonder on benijd ik haar, die dingen Le hebben ge schreven. O, hoe getuigen ze van liefde en kussenDie woorden van hartstocht en opwinding, die zij wist te vinden lIk werd akelig van dat lezen en onrustig en heeltecmaal in de wair Hoe weinig begroop ik wat het beteekon/t, om zóó lief te hebben.... en het ie zeg gen.. Wat wist ik.wat weet ik van liefde?van liefde, die eischt, dat men elkaar toebehoort Die vrouw heeft een anderen Willem lief, oen Willem, dien ik niet kenZij kent echter nidt den Willem, van wien ik thieldZij mag nu beiden behoudenIk wil ndelt meer doe len I O, waarom heb" ik óók gelezen? Nu heb ik den moed verloren om kalm en trolsch te zijn't Is net of ik dronken ben, smartelijk bedwelmd door een vergif, dat me. verbrandt O, ik wil dit hui8 udtWïRom heeft gelijk 1we kunnen niet meer bij elkaar blijven. Ik zai naar Jacqueline gaanen wij zullen scheiden! Dan zal de tijd, die nu voorbij is, uit mijn herinnering verdwijnen, als een droom.... WiMem zal opnieuw mijn vriend zijn...niet meer dan mijn vriend, evenals kort geleden. Hier eindigt de li'eve en droevige geschie denis van mijn huwelijk..,. Ik zal niet meer in mijn dagboek schrijven.... W-at zou ik er nog in moeten optoekenen? Het schijnt me, dat mijn leven geen belang meer zal inboezemen aam de denkbeeldige ver trouwelinge, aan wie ik het, dag aan dag, verteldeMaar bovenal zou hot geen vreugde meer voor mij zijn mijn dagboek bij le houden Ik vraag mij ai of die „Colelte" veel mooier is dam ik.en ook, hoe zij het aanlegt, dat men verliefd op haar isIk weet niet te behagenmen behandelt me als een klein meisje O, Willem, als je mij hadt liefgehad als haar, als je me gezegd hadt, als.... Toen ik je zei, dat mijn hart dood was, waarom heb je me toen geloofd? Waarom heb je je pas gisteren het verhaaltje herinnerd, waar van we vroeger zoo veel hielden? Waarom heb je niet tot je zelf gezegd, dat, indien de Koningszoon dadelijk was gekomen, de Prinses niet honderd jaar zou hebben ge slapen.... of zelfs dat zij heelemaal nd'et zou hebben geslapen Waarom Ongetwijfeld, omda/l je me niet liefhebt. en ook omdat ifk geen begrip had van liefde. Einde van het dagboek van PhyWis. DERDE GEDEELTE. I, T Jasqueline zei: O, ik begrijp je gemoedsbezwaren, Willeem, en je afkeer, wat betreft dat for tuin Ook begrijp ik, dat zoo'n toestand je valsch en onhoudbaar voorkomten niet kam blijven voortduren. Maar hel lijkt me een droomalles kwam zoo onver wacht voor me! Ze waren alleen in het kleine salon met Engelsche, mahoniehouten meubelen en hier en daar mooie Verstehe ro^en en waar kostbare, oude gravures de wanden op so-i bere wijze versierden. Jacqueline Albim had de oude liefde voor een eigen „home" weer opgeval. Willem was zijn trouwe jeugdvriendin komen opzoeken en had haar overeenkom stig het verlangen van Phyllis alles ver teld, althans wat Phyllis alles noemde: een scherp omlijnde, nauwkeurige, eonigszins koole mededeeling van de feiten, meer niet. Hij was niet gekomen om op ontroerende wijze over den lijd le spreken, die nu voor bij was, maar wel om met de medewerking van Jasqueline eenige moeilijkheden van 't oogenblik op le lossen. Die medewerking verkreeg hij. Zonder een-ige terughouding opendon zich haar huis en haar hart, voor het vriendinnetje, dat Willem daaraan toevertrouwde. Wél- dra zou Willem op reis gaan. Voordat het onvermijdelijke, beslissende oogenblik van de echtscheiding aanbrak, zou Phyllis in dte rue Lisbonne gaan wonen; zoo lang de har telijke steun en die vriendelijk© bescherming van een oudere vriendin haar noodig of wenschelijk schenen, zou zij bij Jacqueline blijven. Jacqueline zou haar niet alleen la ten en was bereid om op haar beurt bij Phyllis op „la Peuplière" of in de rue Offé- mont le komen logeeren. Juffrouw Albin was nog niet bekomen van den schok en de intense verrassing, veroorzaakt door de korte mededeeling van KerjoanDie verrassing had haar zelfs zóó aangedaan, dat zij er bleek en gejaagd door was geworden: Willem zei: Wat zd© je er ontroerd uit, Jacqueline (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5