Koninklijk bezoek aan Limburg, LM- EN TUINBOUW. VARIA. BUITENLAND. jp -:AGENDA* Donderdag. „Amicilia": Conférence Alliance francaise. 8 uur. I i r Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling van paddestoelen en herfstvruchten. Geopend: 's avonds van 710 uur. Nutszaal: Lezing met lichtbeelden voor de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. 8 uur. j Vrijdag. Eoerhaave-Laboratorium: Lezing van p!rof. dr. L. Aschoff voor de Med. Fac. van Leidsche Studenten. Café-Restaurant „1' Union": Alg. verga dering Veefoods Leiden. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling van paddestoelen en herfstvruchten. Geopend: 's avonds van 710 uur." „Prediker": Spreker ds. F, Kijftehbelt, van Rotterdam voor den Geref. Bond. 8 uur. Stadszaal: Eerste concert Hans Franco Mendes. 8 uur. W arraond: „De Stad Rome": Openbare bijeenkomst Vereen. Vrijz.-Hervormden in Zuid-Holland. Dagelijks. Museum „De Lakenhal": Leidsche Kunst club „De Sphinx". Tentoonstelling van 13 October tot 2 November, „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag, „Scala"„Een droom van liefde." 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 October tot en met Zondag 25 October waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Proot, Maarsmansstceg 17, telek 435. De apotheek van de „iiulp der Mensch- heid", Hooigracht 43, is altijd geopend, doch van n.m. b uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Nadat in de pauze een geanimeerde con versatie tusschen ouders en onderwijzers plaats had gevonden, word nog door den voorzitter een woord van dank gebracht aan de aftredende commissieleden en sloot de heer Hibma dezen aangenamen Ouderavond Geslaagd is in Den Haag voor het voorloopig machinisten-diploma de heer B. C. Swagers, alhier. De examens voor krankzinnigenver pleging vanwege de Nederlandsohe Vereeni- ging voor Psychiatrie en Neurologie zijn voor het winter-semester vastgesteld o. m. als volgt: 11 Nov. op „Endegeest". De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in deze gemeente op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakte openbare kennisgeving van den bur gemeester, betreffende de zitting van den ïlerkeuringsraad in November en Decem ber a.s. Blijkens deze openbare kennisgeving kan de voorzitter van den Ïlerkeuringsraad te 's-Gravenliage (Plein no. 5) aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land en zeemacht zijn ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buiten gewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegen heid geven om bij genoemden Baad een ge neeskundig onderzoek naar hun geschikt heid voor den dienstplicht te ondergaan. Nadere inlichtingen zijn, desgewenschl, te bekomen aan de afdeeling Militaire Za-* ken der Gemeente-secretarie, Breestraat no. 119, hoek Wolsteeg, alhjpr. Wie genieten wil van de prachtige herfsttinten en van den rijkdom van kleu ren, dien de natuur ons thans biedt in de groole verscheidenheid van paddenstoelen, brenge een bezoek aan de tentoonstelling van herfstvruchten en paddenstoelen, welke thans in het Leidsche Volkshuis geopend is in samenwerking met de Nat.-Hist. Ver- eeniging. Een microscoop zal leeren met diepen eerbied hel groote m het kleine te bewonderen. Toen gisteravond omstreeks acht uur Jacobus W. zijn rijwiel een oogenblik onbe heerd liet slaan voor een winkel in de Niouwstéeg en even daarna weer terug keerde, kwam hij tot de onaangename ont dekking, dat een ander zijn karretje bereids had weggenomen. Gislernamiddag is de wed S., werk zaam in de Coöperatieve Keukeu van den stoep in den Wilte-Singel gegleden. Door handreiking werd de drenkelinge spoedig door mej. K. weer op het droge ge trokken. Met een nat pak kwam de juffrouw er nog goed af. Gisteren sprong de 12-jarige L. op de treeplank van een vrachtauto, bestuurd door van S. Doordal de bestuurder den bocht bij de Vestestraat le kort nam, raakte de jongen bekneld tusschen dc auto en den inuur, waardoor een ruit werd ingedrukt en de jongen eenige niet-ernstige kwetsuren op liep. (Dorde dag). De derde en laatste dag van het bezoek .van het Koninklijk gezin aan Limburg is meer nog dan de beide eerste dagen ge worden een dag van triumph door de ge heele provincie. Niet alleen de bevolking yan de gemeenten, welke EL M. de Konin gin, Z.K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prin ses Juliana bezochten, heeft blijk gegeven van haar verknochtheid aan het Konink lijk Huis, doch ook de inwoners van tallooze kleinere steden en dorpen, waar de Ko ninklijke familie wegens den korten duur van het bezoek niet kon komen, hebben willen getuigen, dat zij onderdanen zijn van Koningin Wilhelmina en behooren tot den Nederlandschen Staat. De gemeenten, waar H. M. de Koningin na haar vertrek uit Maastricht heden korten tijd vertoefde, wa ren de centra geworden, waar Limburg's bevolking uiting heeft kunnen geven aan haar vreugde over Je komst van haar Ko ningin. Het Julianakanaal. Te halftien hedenmorgen verlieten de Hooge Gasten het Gouvernementsgebouw in Maastricht om zich, vóór den tocht langs Venlo, Venray en Mook, naar de plek te begeven, waar fl. K. H. Prinses Juliana de eerste spade grond zou verplaatsen als begin der uitvoering van het graven van het Julianakanaal, welks tot standkoming voor ons land in het algemeen en voor Z. Limburg in het bijzonder van zoo groote beteekenis is. De tocht naar het feestter rein aan deo weg iaar Limmel naar Borg haren, waar de plechtigheid plaats bad, duurde ongeveer twintig minuten. Op bet terrein was zeer veel publiek aanwezig om de historische gebeurtenis bij te wonen. De plechtigheid werd ingeleid met een rede van den Minister* van Waterstaat, ir. M. C. E. Bongaerts. H. M. de Koningin dankte met eenige woorden den Minister, waarna H. K. H. Prinses Juliana de eerste spade grond voor het kanaal, dat Haar naam zal dragen, ver plaatste. De geheele plechtigheid duurde niet lan ger dan twintig minuten. Van Borgharen werd onmiddellijk naar het Station gere den. Hier nam de Koninklijke Familie af scheid van de stedelijke autoriteiten. Pre cies te 10 uur 34 vertrok de Koninklijke trein naar Venlo. Te Venlo. Venlo had zich reeds vroeg in den mor gen gereed gemaakt voor de ontvangst van de Koninklijke Familie. Een fanfarecorps had 's morgens te acht uur de inwoners van de oude/ veste met een reveille gewekt. Het Stationsplein en een gedeelte van den Kaldcnkircherweg waren versierd, ter wijl ook de eerste klasse wachtkamer van het station, waar de officieele ontvangst zou plaats hebben, feestelijk was aange kleed. Precies te 11 uur 44 arriveerde de Koninklijke trein Op het perron werden H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hen drik en H. K. II. Prinses Juliana begroet door den burgemeester van Venlo, mr. B M. Berger. Nadat de leden van den Ge meenteraad en dc Garnizoenscommandant, kolonel C. F. Muschart, aan H. M. de Ko ningin waren voorgesteld, boden de als bruidjes gekleede dochtertjes van den wet houder Wolters cm den gemeente-secretaris Nouwen aan de Koningin en Prinses-Juli ana bloemen aan. H. M. de Koningin inspecteer de daarop dc op het perron opgestelde eere compagnie der Limburgsche Jagers. Vervolgens begaven allen zich naar de wachtkamer, waar de officieele begroeting door den burgemeester plaats had. Mr. Berger, dc burgemeester, sprak H M. do Koningin toe. II. M. de Koningin beantwoordde den bur gemeester en dankte hem voor de hartelijke ontvangst. De Vorstelijke personen begaven zich daarna naar buiten. Terwijl II. M zich door een haag v-an ongeveer 4000 schoolkinderen begaf naar de op den Kaldenkircherweg op gerichte tribune, zong de zangvereniging „Venlona de eerste strophe van het Wilhel mus. Gedurende de wandeling hadden II. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana ^Icemen der schoolkinderen in ontvangst le nemen. Namens den stoet van tallooze vereni gingen met vaandels uit Venlo en omgeving, werden H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana eveneens bloemen aageboden door het Oranje-Comité. Hierop volgde het défilé, gedurende het welk de zangvereniging „Venlona", de schoolkinderen en het Fanfarecorps afwis selend liederen en muziek ten gehoor brachten. Na het défilé kwamen twaalf bruidjes na mens de gemeenten Maastree, Tegelen, Hel den, Arcen en Velden, Kessel en Bclfeld aan II M. de Koningin en Frinscs Juliana bloe men aanbieden De burgemeesters en wet houders dezer gemeenten werden daarop aan II. M. voorgesteld. De grootsche huldebetooging van Venlo en omgeving was hiermede geëindigd en onder de enthousiasten toejuichingen van de me nigte verdwenen de Hooge bezoekers in het stationsgebouw. Zij werden uitgeleide ge daan door den burgemeester. Tc kwart voor één.vertrok de Koninklijke trein weer en twintig minuten later reeds arriveerde de Koninklijke familie le Venray. Hoe kort liet bezoek aan Venray ook was het duurde niet langer dan 35 minuien de huldebetooging der inwoners van het ste deke en der omgeving was niet minder dan in Maastricht. Saluutschoten hadden, toen de Koninklijke trein in zicht kwam, de voor het station wachtende menigte gemeld, dat het groote moment was gekomen. Even later stond de trein stil en begroette burgemeester O. L. P. v d. Loo de Vorstin en Haar gezin. Het fanfarecorps van Oostrum, op het perron op gesteld, liet, terwijl H, M. de Koningin de eerewacht der Limburgsche Jagers inspec teerde, het Wilhelmus hooren. Daarna begaven de Ilooge Bezoekers zich naar de versierde wachtkamer. Nadat de le den van den Gemeenteraad aan de Konin gin waren voorgesteld, hield de burgemeester ter officieele begroeting een rede: De Koningin dankte den burgemeester voor zijn hartelijke ontvangst. Daarop boden het dochtertje van wethouder Houhen en een dochtertje van den gemeente-secretaris Van Haaren de Koningin en de Prinses bloemen aai*. Terwijl de Koninklijke bezoekers het stationsgebouw verlieten en zich naar de op gerichte tribune begaven, liet het Venray's fanfarecorps het „Wien Neerlandsch Bloed' hooren. Ilicrop volgde kinderhulde van de school kinderen van alle bijzondere en openbare scholen van Venray en Wanssum. 'Onder leiding van den heer Welting zongen zij de Koninklijke familie „Het Vorstenhuis" toe. Aan II. M. de Koningin en II. K. II. Prin ses Juliana werden door de schoolkinderen bloemen aangeboden. De zangverceniging van Venray zong inlusschen: „Wij willen Limburg houden". Tenslotte volgde de huldiging van de ge meentebesturen van Wanssum, Horst, Grub- benvorst, Lottum, Meerlo, Sevenum en Broekhuizen. Twee bruidjes van elke ge meente boden de Koningin en de Prinses bloemen aan. Onder het' zingen van liederen door de kinderen, afgewisseld met muziek, defilee- rendc Vereenigingen van Venray en om streken voor de Koninklijke familie. De Vorstelijke bezoekers vertrokken daar op, uitgeleide gedaan, door den burgéhieesteT en onder luide toejuichingen der menigte. Tegen kwart voor twee verliet de Koninklijke trein Venray. Te Mook. Vijf minuten over twee kwam de Konink lijke trein voor oen laatste oponthoud ts Moo_k, de Noordelijkste gemeente in Limburg aan. De geheele bevolking uit Mook en de omliggende plaatsen Gennep, Bergen en Otlersum had zich bij het station verzameld om gedurende hel korte oponthoud van de Koninklijke familie de gelegenheid, blijk te geven van don trouw aan Nederland en zijn Oranjehuis, te benutten. Burgemeester H. J. J Sengers, begroette de Vorstelijke personen op het perron. II. M. de Koningin en de andere leden van de Ko ninklijke familie begaven zich, na de in spectie door de Koningin van de eerewacht naar de versierde wachtkamer Hier werden de leden van den Gemeenteraad aan 11. M voorgesteld. De burgemeester, de heer Sengers, nam daarop het woord en begroette de Koninklij ke Familie. H- M. de Koningin dankte den Burge meester hartelijk voor de ontvangst, die Zij en Haar gezin te Mook mochten ont vangen. Namens dc gemeente Mook en Middelaar werden daarop door dochtertjes van den burgemeester en van den heer Hendriks aan FL M. de Koningin en H. K. H. "Prin ses Juliana bloemen aangeboden. Vervolgens begaf H M dc Koningin zich naar de op het voor het station opgestelde estrade, tot in ontvangst neming van de huldiging door de bevolking Het fanfare corps „Erica" speelde het „Wilhelmus". Meisjes van de R-K. Kweekschool boden daarop aan de Koningm en de Prinses bloe men aan. De gemeentebesturen van de omliggenae gemeenten Gennep, Bergen, en Otlersum lieten daarop namens deze gemeenten door bruidjes bloemen aanbieden. Vijf en veertig vereenigingen uit Mook en omgeving na men daarop deel aan het défilé, de laatste huldebetuiging tijdens het bezoek van de Koninklijke familie aan Limburg. Te kwart voor drie vertrok de Konink lijke trein onder hoerageroep van de be volking uit Mook om de Koninklijke fami lie na een zegetocht van drie dagen door onze zuidelijkste provincie naar Het Loo terug te brengen. In Venlo, Venray en Mook werd gedu rende het verdere gedeelte van den dag feest gevierd. Pluimvee. In de stadsien. Wij liefhebbers kennen den sehoonen spiegel dwars over de vleugels van de w i 1 d e e e n d e n, bij den waard breeder en nog fraaier dan bij do eend, ook glan- zender in zijn schitterend violetblauw door een zwart en daar naast door een fijp wit bandje gezoomd. Ook kennen wij een ^piegel bij de hanen van de daarom zoogenoemde e e n d v 1 e u- gelige variëteiten (duchwiDgs). Hier is echter deze spiegel breed, zwartblauwglan- zend, maar niet met zijbandjes afgezet. Verder herinneren wij ons den spiegel op den staart van deOostersckeMeeu- vv en, van de'Bluettes bijv., die ge vormd wordt door een aaneenschakeling van groote, ronde witte vlekken, waarvan iedere staartpen er één heeft. Heeren ja gers spreken ook van den spiegel van het bruin wild, van de ree bijv. die witte vlek bij den staart, een aanwijzingspunt waar heb dier zich bevindt. Dat zijn met toilet-, hand-, scheer- en spioüspiegels al heel wat soorten, maar een braaf liefhebber, met wien ik dezen zomer in aanraking kwain, vroeg mij, wat ik wel dacht van den bevruchting s-s pi e- g e 1? Ik verklaarde dien spiegel niet te ken nen. Ja wel zeker, hij vergiste zich niet, want zeide hij,/k Heb direct alles opgeschre ven. Zie hier staat het. Jo-him-bin-spiegel. Ziet U, ze doen 't tegenwoordig met spie gels, meneer, om bij allerlei dieren krach tige bevruchting gedaan te krijgen, bij paar den, koeien, kippen, enz." „Wat ik daar nu van denk, wil ik wel zeggen", was mijn antwoord, nadat zijn woordenstroom eindelijk tot rust was geko men. „Ik zal die paarden en koeien even er buiten laten, maar alleen eens de kippen erbij halen. U zal toch wel begrijpen, Spaan (zoo noëm ik hier onzen man) dat alleen van een werkelijk gezonde kip een kiemkrachtig ei te vekrijgen is." „Ja, dat begrijp ik en weet heel goed, dat van zwakke dieren en van zulke, die ziekten doorgemaakt hebben, niet veel te verwachten ia ypor den nafok en ze daar om in een foktoom niet thuis hooren." „Luister nu verder. Om te leggen moeten er in het bloed van een hen voldoende eiwit stoffen aanwezig zijn. Voordat nu het ei gelegd is wordt het krachtvolle bloed naar alle onderdeelen van het legorgaan gevoerd en hoe wijder, hoe ruimer die bloedvaten die dat werk doen, nu zijn, des te beter. Begrepen V' „Ja, dat versta ik heel goed." „Nu gaan we verder. Hebt u wel eens ge hoord van Kina Nanning V' „Zeker, dat is een probaat huismiddel, dat wij altijd in huis hebben." „Nu goed, maar waarom staat er dien naam Nanning bij „Zou ik dat niet weten, meneer, 't is de naam van den apotheker, die dat goedje maakt." „Nu, zoo was er eenige jaren terug een Duitsche professor Spiegel, die een alka lisch extract uit den bast van een Afri- kaanschen boom, Johimbe geheeten, heeft weten te bereiden en in den handel gé bracht. Dus Yohimbin Spiegel, net zoo als Kina Nanning, fabrikaat en fabrikant!" „Ah zoo, dus geen echte spiegel 1" „Wel neen, 't zijn tabletjes. En weet je nu wat dat goedje doet? Het verwijdt de bloedvaten, die naar den eierstok van do hen voèren, vermeerdert de bloedmassa in de legbrganen, die daardoor tot krachtige werkzaamheid aangezet worden." „Zoo, men moet 't maar weten. Maar is dat nu alles „Neen, alles nog niet, want er hoort nog wat bij, dat ik, in vertrouwen gezegd, nog van heel veel, van het meeste belang acht, namelijk een speciaal passende voeding voor den foktoom." ,fHebt u dat goed, die tabletjes, al een* gebruikt „Neen Spaan, ik denk er niet over, ik ben veel te ouderwetsch en ik heb bij er varing bevonden, dat zelfs een stadsmensch goede bioedresultaten van zijn eigen fok toom kan verkrijgen als hij zorgt voor: 1. goede, krachtige fokdieren, 2. zindelijke en goede behuizing, 3. rationeele voeding, 4, wat dierlijk voedsel en5. volop, zoo jong en frisch - mogelijk groenvoer en dan hebben we geen Spiegel noodig. Ds iookende vrouw. rookeuüo vrouw is het otiderwarpj van dut schrijver van het dagelrjksch Pa- rijscho graatje in do jongste „Matin". Hg schrglt: Ik houd er zoo van de vrouwen te plagen. lederen keer, dat ik hier aan haar kapsel, haar bontmantels in den zomer, haar lage halzen in den vein ter raak symbo lisch natuurlijk word ik het mikpunt van haar boosheid, dio zg zoo wel weten te uiten, dat ik mij kostelijk er mee amuseer. Meisjas en vrouwen trachten dan, terwijl zo mij grondig verwenschen, mij aan te tocneo, dat do tegenwoordige mode juist volmaakt is, dat er nooit iets verstandigers is uitgevonden, dat zij gemakkelijker is dan welke mode ook. Zij bobben altijd goedo reoenen, die dames, voor haar meening, maar do ondervinding heeft mij geleerd, dat in de mode en in de politiek dit goede redc-nen met hot gezond verstand dikwgls niets hebben te maken. Tegenwoordig rocken de vrouwen Voor sommige vrouwen te Parijs is de mode om te rooken niet nieuw. Zij is oud in de groote wereld, die 200 klein is, en in de halve-wereld, die allengs do wereld ge worden is, omdat zij de andere geannexeerd heeft. Maar de mode bereikt nu ook het volk, dat vroeger, geleid door zijn gezond verstand, niet rookte. Boerinnen rooken tegenwoordig en in kleine plaatsen roo'it de vrouw van don ambtenaar van den bur gerlijken stend. Wat zegt u me daarvan.... Heel veel vrouwen rookeit slecht. Men voelt, dat zij denken, dat zij rooken, terwijl de goede rooker niet weet, dat hij rookt Zij hebben oen manier om de sigaret uit haar mond to nemen, waaruit blijkt, hoe onaan genaam de tabak haar prikkelt. Geen wonden lÉaar neusjes zijn fijner dan die van de mannen. Zelfs ajjn er vrouwen, wien men het aanziet, dat het rooken haar uiterst onaangenaam aandoet Maar zij zouden zifch onteerd wanen, wanneer zij niet deden als do anderen. Zij lijden dus, uit eigenliefde, uit overtuiging, uit trots, on zoodoende zien wij een fraai schouwspel voor wie toezien; de moderne vrouw van den wil eo het stoïcisme. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Locarno. De Dnitscbe ontwapening en dö ontruiming der Kenlscho zone. Uit den aard der zaak wordt over Lo carno's resultaat' nog heel wat ten beste gegeven, zoowel officieel als niet-officieel. Doch langzamerhand is het thema, hoe om vangrijk op zichzelf, toch afgekloven, zoodal nieuwe gezichtspunten zich niet meer voor doen. Tenzij men nog als zoodanig wil be schouwen een uitlating van den Engelschen Minister v^n binnenlandsche zaken, die in Frankrijk wel niet vriendelijk zal worden opgenomen. Deze minister zeide toch; Indien het verdrag van Locarno den waren vrede blijkt te brengen, die oorlogen over de grenzen verhindert, komt dit door de macht en het prestige van Engeland. De reden, waarom Engeland de conferentie van Locarno tot stand bracht, was deze, dat de kanselarijen van Europa wisten, dat Enge land daarbij niets had te winnen dan den vrede. Indien Locarno alle verwachtingen in vervulling doet gaan, zullen vele genera ties in de toekomst den naam van Chamber lain zegenen. Het verdrag van Versailles, hetwelk den overwonnelingen door de overwinnaars was opgelegd, kon nimmer tot een werkelïjken vrede leiden. In Duitsohland blijft men druk vergaderen. Gisteren zijn de premiers en staatshoofden der staten te Berlijn geïnformeerd. Nadat Luthor en Stresemann verslag, had den uitgebracht, had een uitvoerige gedacht tenwisseling plaats over de vraagsfukken, die in verband slaan met het werk van Locarno. Vooral de gevolgen voor het bezette gebied werden breedvoerig besproken. De aanwezigen betuigden hun dank aan da. Duitsche gedelegeerden voor den arbeid, dien zij verricht hebben in het belang der verzekering van den wereldvrede en de verzoening der volken te Locarno. Zij' drukten tevens echter de algemeene overr tuiging uit, dat het verdragswerk eerst dan als definitief afgesloten kan worden be-, schouwd, als in het bijzonder in het bezette gebied maatregelen worden getroffen, die iri overeenstemming zijn met den verkondigen- den geest des vredes en die rekening houden met de gerechtvaardigde verwachlingen van het Duitsche volk. Als eerste concessie, als men dat althan3 zoo noemen mag, komt in aanmerking de ontruiming der Kculsche zone. En het laat zich aanzien, dat deze ontruiming inderdaad spoedig plaats zal vinden. Ook diverse Fransche generaals erkenden reeds-, dat Duitsohland inzake de ontwapening bevre digende maatregelen getroffen had. zoo b v. de vernieling bij Krupp van de machines ter vervaardiging van geschut, waarop reeds 5 jaren tevergeefs was aangedrongen, en uit Londen komt het volgend bericht: Vóór het eind van de volgende maand zullen 8000 officieren en manschappen uit de Keulsche zone worden teruggetrokken. Deze troepen zullen dan voor korten tijd, tot aan de onderteekening van het veiligheids-, pact op 1 December, naar Koblenlz en Wies-, baden worden overgeplaatst, doch na de onderteekening van het pact zal het over-, groote deel naar Engeland terugkeeren. Er worden inmiddels maatregelen geno-. men, om aan de onderteekening van het pact te Londen een plechtig karakter te verleenen. Zij verwmnt dat mh.i've Briand ook Painlevé in Londen zal komen, indien zijn tijd het toelaat. President Doumergue die eveneens werd uilgenoodigd, heeft laten we len, dat hij zoo spoedig mogelijk an de Brit- sche regeering zal mededeelen, of hij h^l mogelijk acht, gevolg te geven aan *zijn wensch om naar Londen te gaan. Ook Mus solini werd uilgenoodigd en het is niet on-t waarschijnlijk, dat hij zal komen, terwijf Duitschland, behalve door Luther en Strese-. mann, waarschijnlijk ook zal worden ver-, tegenwoordigd door een lid van den Rijks- DUITSCHLAND. De landbouw in moeilijkheden, Loonconüicten. De president van den Rijkslandbouw heeft onder verwijzing naar den nood van den landbouw wegens de crediet- en afzet-moei-i lijkheden een telegram gericht aan den Rijkskanselier om de bijeenroeping der cri siscommissie bij het Rijkskabinet te vragen om de onontbeerlijke maatregelen voor tó. dragen om de voedselvoorziening der bevalt king te verzekeren. De loonbesprekingen in de chemische in dustrie van de provincie LIessen-Nassau en den vrijstaat Hessen, waarbij 50.000 arbei- i ders betrokken zijn, hebben tot geen resul- J taat geleid. De vakvereenigingen zijn ran plan, thans tot den strijd over te gaan. Voeg daarbij tramstaking te Frankfort etf dreigend conflict bij de Berlijnsche Hoch- bahn. FRANKRIJK. De strijd in Marokko, In de financieele commissie van de Ka mer heeft Painlevé de overtuiging uitge sproken, dat de Fransche operaties in Ma rokko zoo goed als afgeloopen zijn en dafl de verdere onderwerpingen in den wintec zullen plaats hebben. De verliezen in Ma« rokko hebben tot 15 October bedragen? 2176 dooden, w.o. 40 Fransche officieren eiï 600 soldaten; 5306 ewonden o.w, 160 Fran- sche officieren en 1330 Fransche soldaten.' Of Painlevé gelijk zal krijgen Het lijkt er nog niet op, daar Abdel Krim den strijd voortzet en zelfs bij Bibane eenig succes moet hebben gehad op de Franschen! In hoeverre juist is, dat Abdel Krim over gié- gasbommen zou beschikken De „bescha- ving" met eigen middelen bestreden GRIEKENLAND. Het conflict met Bulgarfffl. Het Grieksche ultimatum aan Bulgarije inzake het grensconflict bevat als eerste eisch de beantwoording binnen 48 uur. Verd der eischt de Grieksche regeering een schadeloosstelling an 2 millioen Fransche frames en bestraffing van den schuldige o$ de schuldige officieren. Voorts wordt er nog op gewezen dat Bul garije zich niet verschuilen kan achter een zoogenaamden inval van Komitadzji, daar de Grieksche regeering overtuigende bewij zen bezit, dat de troep soldaten tot het actieve Bulgaarsche leger behoorde en aan gevoerd werd door officieren in volle uni form. Van Bulgaarsche zijde geeft men echter! een tandere Jezing en wel aldus: Op 19 October had een incident plaats aan de Grieksche grens bij Demirkapoe, doordat een Grieksch soldaat op BulgaarscK grondgebied was overgaanhij loste een geweerschot op de Bulgaarsche schildwachts Deze, in wettige zelfverdediging, doodde den aanrander, Het lijk bleef op Bul- gaarsch gebied liggen. Het gevolg was eed langdurige schietpartij, die eerst gister avond afgeloopen was. Op dit oogenblik slaagde een Bulgaarseh officier er in zicK in verbinding te stellen met de Grieken to Kekir bissar, om een onderzoek ia éi ztel- len. De Bulgaarsche regeering stelde aan de Grieksche een onderzoek voor om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het is een troebele bron van veel moei lijkheden, dit incident VEREENIGDE STATEN. De belastingverlaging. De minister van financiën, MeUon, heeft zijn r.Ieuwe plannen tot belastingverlaging j ingediend. Hij stelt o.m. voor de surtaxö

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2