No. 20127. DONDERDAG 22 OCTOBER Anno 1925. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisnevinqen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieveo 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers vooi Oirectie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. ƒ0.18. „0.18. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yischmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver- ikrijgbaar: SCHELVISCH a I O.lif 0.27, SCHOL a 10.16—10.44, GEH. KABELJAUW a f 0.25 per pond, VOLLE- en INMAAKHA RING a 6 ct per stuk. N. O. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 22 Oclober 1925. 5377 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeens kennis, dat de be slissing op het verzoek van de lirma G. J. de Jongh en Co., om vergunning tot uitbreiding van de koffiebranderij in het perceel Nieuwe Rijn No. 85, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I No 644, is verdaagd. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 October 1925. 5378 VERGADERING 4 van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG, 26 OCTOBER 1925, des namiddags te twee unr. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen; lo. Benoeming vau een Stads-geneesheer, voor het tjjdvak 1 November 19251 No vember 1926. (252) 2o. Benoeming van een Regentes van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (240) 3o. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedeputeerde Staten vergunning is verleend voor (ka aan leg en de exploitatie van een hoogspan- 1 ningsljjn van de te plaatsen hoogspannings- aftakkast van den Weipoortschen weg b(j het Kerkpad tot aan het te bouwen hoog spanningsstation aan den Gelderschen weg. ten behoeve van de levering van electriciteit in de gemeente Zoeterwoudo. (241) 4o. VoorsteJ tot verhuring van de boven woning van het perceel Garenmarkt No. 4, aan L. van Eisen. (246) 5o. .Voorstel inzako de verpachting van het vischrecht, in verschillende wateren, resp. aan B. Kraan, den Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken en J. G. Spaar garen. (247) 6o. .Voorstel tot wijziging en aanvulling van do op 6/10 Maart 1922 met de gemeente R\jnsaterwoude gesloten overeenkomst, "be treffende de levering van electriciteit in die gemeente door de Stedelijke Electrici- teitsfabriek te Leiden. (244) 7o. Verordening, houdende wjjziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad No. 18), op het R(jden. (243) 8o. Praeadvies op het verzoek van Dr. Al. D. Horst e. a., allen bewoners van Oude Vest en Janvossensteeg, om wijziging van art 37bis der Verordening op de Straatpolitie. (248) 9o. Voorstel tot het instelkn van beroep bjj de Kroon van de beslissing van Ge deputeerde Staten op do beroepen van een 2-tal schoolbesturen tegen het Raadsbesluit van 26 Januari 1925, betreffende de vast stelling van de bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923. (249) lOo. Voorstel in zake do instelling van een schooispreekuur. (245) llo. Voorstel; a. tot beschikbaarstelling van gelden voor het houden van ean woning- en gezinstelling; b. aanhouding van het verzoek van de -.Woningbouw vereeniging „de Eendracht", om medewerking te verleenen tot den bouw van 134 woningen en 3 winkels op een terrein aan de Driftstraat. (242) 12o. Voorstel: a. tot aankoop van een gedeelte sloot langs het Militair Hospitaal aan den Morsoh- weg; b. tot liet aangaan van een overeenkomst in zake de ingebruikgeving aan de gemeente van der, voortuin van het Hospitaal, sub a bedoeld; c. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van eon gedeelte ran den Alorschweg en de' inrichting van een wandel park in voornoemden voortuin. (250) 13o. Voorstel a. tot bestendiging van het tijdelijk Ge- meenteli|k Waschburcau, in den tegen woor- digtn vorm; b. tot vaststelling van de verordening betreffende bet tjjdeljjk Gemeentelijk Wasch- bure3u; c. om de desbetreffende motie van den heer Eerdmans als afgedaan te beschouwen. (251) Huldiging van den Burgemeester. In den Foyer. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, was de belangstelling ter gelegenheid van de aanbieding van het huldeblijk in den Foyer der Stadszaal .buitengewoon groot en heerschte er een stemming, welke van groote sympathie voor den zestigjarigen burgemeester getuigde, van wien, zooals hij daar naast zijn echtgenoote en tusschen de huldigingscoramissie inzat, geenszins zestig jaar zou geven. Er waren onder de aanwe zigen ook vele dames, waaronder de bijna 95-jarige, doch ondanks dien hoogen leeftijd nog krasse mevrouw de wed. P. L. C. Dries- sen-Von Forckenbeck. Ook was Z.Exc. mr. dr. J. Schokking, Minister van Justitie, aan wezig. Nadat prof. Blok met krachtig stemgeluid de korte, gisteren reeds meegedeelde, rede had uitgesproken en het huldeblijk had aan geboden, hield jhr. De Gijselaar een korte toespraak, waarin hij allereerst dankte voor het waardig geschenk, hem aangeboden. Zestig jaar te worden is een voorrecht, maar toch' niet een feit om er zoo erg over ver heugd te zijn. Ook hij was Jiever nog 50. Toch is hij met deze huldiging zeer inge nomen, niet uit een soort ijdelheid. daar voor kent men hem zeker wel; maar ieder mensch heeft behoefte aan sympathie en steun bij zijn werk. Nu betreft deze dag wel niet den burgemeester, maar den persoon, den mensch, doch de persoon en het ambt zijn dikwijls moeilijk van elkaar te scheiden. En nu is het werk van den burgemeester niet altijd even prettig. Hij heeft niet slechts te decreteeren, al ware dit in sommige geval len misschien beter, maar toch moet hij dik wijls zelfstandig besluiten nemen, zooals in de moeilijke jaren der distributie. En dan is het zoo aangenaam te ervaren, dat het werk gedragen wordt door de sympathie der bur gerij, daarin ligt dan een bewijs van steun, die een mensch bij zijn w'erk niet kan missen. Daarom vooral is hij dankbaar voor de hem geboden hulde, waarvoor hij mede namens zijn vrouw allen, die er toe mede werkten, dankte. Hij ziet daarin een bewijs van vriendschap en aanhankelijkheid. In het bijzonder dankte hij het Comité, met name de heeren Reimeringer en prof Blok en verder den heer Van der Laan, die op zoo kunstzinnige wijze de namen der deel nemers in het album schreef. Hoewel geen voorstander van vrouwen kiesrecht, zeide hij schetsend, wilde hij toch één vrouw en wel de oudste vrouw in deze zaal, vóór al de aanwezigen de hand druk ken. Hierop trad hij op mevrouw de wed. Driessen toe en drukte haar onder spontaan applaus de hand. Mevrouw Driessen, ondanks den hoogen leeftijd nog ongebogen, dankte hartelijk voor deze attentie. Hierna werden dc heer en mevrouw De Gijselaar de hand gedrukt. De jarige had voor ieder een vriendelijk woord. Intusschen werden ververschingen aan geboden, terwijl het portret werd bezichtigd. Daarna werd het echtpaar De Gijselaar, de Commissie en enkele vooraanstaanden onder de vrienden en medewerkers gekiekt. De serenade. Nadat nog een receptie was gehouden ten huize van den burgemeester, had des avonds de serenade plaats, op initiatief van het bestuur der 3-October-Vereeniging den burgemeester gebracht Uit de overtalriike deelneming bleek al weder de sympathie der bevolking in haar verschillende gele dingen voor den persoon en den arbeid van den heer De Gijselaar. Naar onze heugenis is nog nimmer een zoo groote serenade aan iemand in Leiden aangeboden en was de belangstelling nooit zóó groot als bij deze gelegenheid. Overal langs den weg stonden de menschen uit allerlei rang en stand in dichte drommen geschaard. Vooral op het Rapenburg tegenover de woning van den burgemeester had zich een zoo dichte men- schenhaag geformeerd, dat er zonder hulp van de politie niet doorheen te komen was. In het geheel namen ongeveer 60 orga nisaties met onderafdeelingen aan den op tocht deel. Vandaar dat er veel meer dan zestig vaandels en banieren in den stoet werden gedragen. Tal van fakkels en een aantal lampions, door sommige vereenigin- gen omhoog gestoken, gaven kleur aan den stoet. Onder de zestig vereebigingen waren zeven muziekkorpsen, zoodat het aan opge wekte muziek niet ontbrak. Politie te paard opende den stoet, in het midden ongeveer volgden nog eenige rui ters, terwijl de stoet ook nog door. bereden politie werd gesloten. De opstelling had plaats op het plein van de Doelcnkazerne, door de militaire autori teiten gaarne voor deze gelegenheid afge staan, terwijl deze tevens mede voor orde maatregelen hadden gezorgd. Het bestuur der 3-October-vereeniging ging natuurlijk voorop en daarop volgde het Leidsch Studentencorps. Verder volgden vrijwel in alphafoelische volgorde de: Ban- ketbakkersvereen Vereen, tot bevordering der Bouwkunst, R.-K. Bouwvakbond, Da mes Gyran. Vereen. „Brunhilde", Leidsche Burgerwacht, Leidsche C. J. M. V. Padvin ders, Leidsche Tuiniers- en Bloemisten- Vereen. „Door Eendracht Verbonden", Chr. Gymn. en Schermvereen. D. O. S., Leidsche TI. B. S. Vereen „Emtégeës", Chr. Zangver. „Ex Animo", R.-Kalh Graf. Bond. Chr. Handeldr en Induslrieole Middenstands- vereen., Vereen v. d. Handeldr. en Ind. Middenstand, R.-K. Middenstandsvereem. „De Hai^e", Chr. Gymn. en Schennvereen. „Jahn", R.-K. Vergunin.houdersvereen. „St. Jan", Vereen. „Jeanne d'Arc", SI. Joseph- Gezellenvereen Afd Leiden v. d. Ned. Bond van Koffichui9h., Restauranth en Slijters, Vereen. „Kunst na Arbeid", de L.a.w.e.T., Chr. Zangvereen. „L.e.d.a.g.O-h", 1 Rocivereen. „Die Leythe", Onderoff. Ver- eeniging „St. Marlinais". R.-K. Poliliever. „St. Michaël". Ohr. Militair Tehuis, Chr. H. B. S. Vereen., R.-K. Militaire Vereen., Da mes Gymnastiek Vereen. „Nieuw Brunhil- de", Muziek en Tooneelverecn. „Nut en 1 Vermaak". Accordion Vereen. „Onderling I Kunstgenot". Bakkerspaitroonsvereen. „0n6 Belang". Kellners en Oppassersvereen. i' „Ons Belang", Leidsche Ohr. Oranjevereen. Muziekgezelschap „Orpheus", Leidsche Padvinders, afd. Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, Afd. Lei den van den Bond van Chr Politieambt, in Nederland, Chr. Jongelingsvereen. „Predi ker XII: la", Gemeentelijke Werkl. Ver eeniging „Reohl en Plicht", Leidsche Run- der- en Varkensslagers Patroonsbond, Leid sche Koetsiersvereen. „Verbetering zij ons Streven", R -Kafch. Volksbond, Schietver- .1 eeniging „Willem Teil", „Leidsche Zwem- i club", en de Zwemvereen. „De Zijl", waar bij nog*be voegen zijn de zeven muziek korpsen. Na de opstelling die zonder eenig opont houd plaats had, dank zij aller medewer king marcheerde de stoel langs de eergiste ren rQeds door ons vermelde weg. Om een denkbeeld te geven van de lengte van den i stoet zij hier vermeld, dal zij om een be- j paald punt te passeeren ongeveer 20 minu ten werk had, ondanks het fedt dat er vlug gemarcheerd werd Toen de stoet voor des burgemeesters wo ning aankwam waren de ramen van de ver lichte voorkamer omhoog geschoven en stonden de huisgenooten en vrienden en kennissen voor de geopende ramen terwijl de burgemeester zelf op den stoep de taJ- rijke groepen liet voorbij trekken, die allen salueerden en met hunne banieren zwaoi- den. De voorzitters der vereenigingen ble ven achter en gingen door het bestuur der 3-October-vereeniging voorafgegaan, de wo ning van den burgemeester binnen waar allen den burgemeester de hand drukten die zich' vriendelijk met de dames en heeren onderhield. De voorzitter der 3-OclobeT- vereeniging de heer W. van der Laan, bood met een hartelijke toespraak den jarige de gecaliigrafeerde lijst der deelnemende ver- eenigingen aan, waarvoor de burgemeester i wederom mede namens zijn echtgenoote hartelijk dankte. Hierna ging de cham- pagne rond en werden nog andere verver- i sohingen aangeboden. De verschillende vereonigingen waren j tot aan de Doeza-straa»t doorgemarcheerd I waar de stoel werd ontbonden. Hiermede was de feestdag afgeloopen dde weder opnieuw heeft getoond hoe hecht óe i band is die burgemeester De Gijselaar en de burgerij van Leiden verbindt Centrale Ned. Ambtenaarsbond. Gisteravond vergaderde de aid. Leiden van boven genoemden Bond in het Volks- gebouw. aan de Heerengracht. Als punt van bespreking was op de agenda aangekon digd: „De laatste wijzigingen in de Pen sioenwet". waarover het hoofdbestuurslid de heer B. J. van Stapele, tevens Commis saris van het Pensioenfonds, een inleiding zou houden. Nadat de afdeelingsvoorzitter, de heer M. G. Verweij, de vergadering had geopend en in 't kort besprak de plaats gehad heb bende interpellatie-Ter Laan, in de Tweede Kamer over het salarisvraagsluk. gaf hij het woord aan den heer B. J. van Stapele. Spr. begint met op te merken, dat het verleenen van pensioen aan overheidspersoneel niet voortspruit uit de idee voor deze personen 1 iets speciaals te doen. Dit personeel heeft heel andere arbeidsvoorwaarden, staat tot een gansch andere verhouding tegenover 1 haar werkgeefster, zij is tegenover die i werkgeefster meer gebonden door bepalin gen, die in het vrije bedrijf niet zouden worden geaccepteerd. Het is het belang van de overheid dit personeel aan zich te bin den. Dit verplicht haar lot bijzondere voor zieningen. Een van die voorzieningen is het premie-vrij pensioen, waarvoor de ambte naren van af 1883 en daarna in 1890 strijd hebben gevoerd. Spr. zal niet uitvoerig in gaan op dien strijd en ook niet wat daar mede in verband staat, daar zijn taak thans is de laatste wijzigingen in de Pensioenwet te bespreken. Spr. zal zich bepalen tot het geven van een kort résumé wat er is vooraf gegaan aan de tot stand gekomen Pensioen wet 1922 en de 1.1. daarin aangebrachte wijzigingen. Spr. releveert verschillende be sprekingen van de Staatscommissie, neer gelegd in een door haar uitgebracht rapport, welk rapport, belichaamd in een wetsvoor stel, door de Tweede Kamer op 17 Novem ber 1921 met op één na algemeene stemmen werd aangenomen; doch daarna bij de be handeling in de Eerste Kamer veel werd verslechterd, doordat een wijziging werd aangebracht door den Minister, welke neer kwam op het mogelijk maken van de pre mieheffing. Voor de wet dus tot stand kwam, was reeds de eerste groote verslech tering aangebracht. Daarna in 1923 kwam weer- een wetsontwerp, dat alweer nieuwe verslechteringen inhield, totdat in 1925 het wetsvoorstel van minister Colijn kwam met de bekende wijzigingen. Opnieuw dus een belangrijke achteruitgang van de positie van het overheidspersoneel. De ambtenaren, zegt sprbegrepen hun belang niet. In plaats zich hecht te organiseeren, zag men overal versnippering, van welken toestand de Re geering profiteerde. Het is dus, zegt spr., van een groot gedeelte der ambtenaren zei ven de schuld, dat deze dingen ongestoord konden plaats vinden. Daarom wekt spr. de ambtenaren krachtig op zich hecht te orga niseeren, want alleen door een flinken aan eengesloten strijd is het mogelijk de positie te verdedigen of te verbeteren. Meer uitvoerig gaat spr. in op de laau. aangebrachte wijzigingen en bespreekt deze in details. De vergadering, welke goed bezocht was, hoorde met gespannen aandacht deze uit- I eenzetting aan. Resumeerende, constateerde spr., dat er thans geen sprake meer is van eenige vast- j heid in de positie van het overheidsperso- neel. Wat afgenomen is keert niet meer te rug Tenzij, zegt spr., door hechte organi- satie aan een en ander paal en perk wordt gesteld. Spr. wekt in een geestdriftige pero- ratie de ambtenaren hiertoe op. Dan, zegt j spr.. zal het ook mogelijk zijn om te gaan strijden voor het aanbrengen van verbete ringen in de Pensioenwet. Een luid applaus beloonde spr voor zijn duidelijke uiteen zetting over een zoo moeilijk onderwerp. De voorzitter stelde daarna de vergade ring in de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen of tot het stellen van vragen inlichtingen te verkrijgen, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Spr. behandelde al deze vragen uitvoerig tot ge noegen der vergadering, waarop door den Voorzitter met een woord van dank aan den spreker deze goedgeslaagde en nuttige ver gadering werd gesloten Chr. Muziekvereeniging „Athalia". Ter gelegenheid van haar 121/*-jairig be slaan gaf gisteravond de Christelijke Mu ziekvereeniging „Atihalia" in de groote zaal van caférestaurant „Den Burcht" een bij zondere openbare uitvoering. Hot was aan het bezoek heel goed te be merken, dat de serenade aan den burge meester gelijktijdig plaats vond; ongetwij feld zou anders het aantal leege stoelen heel wat kleiner geweest zijn. Nadat de voorzitter, de heer D. A. Treur, in gebed was voorgegaan, heette hij vervol gens allen hartelijk welkom op dezen avond. Wij geven nu reeds de tiende uitvoering in den tijd van ons bestaan, aldus de Voor zitter. Vele stormen zijn over de Vereeni ging gekomen, maar steeds volgde er toch weer een lichtstraal, de lichtstraal van Gods hand, die de Vereeniging bestiert en bij elkaar houdt. Spr. hoopt ten slotte, dat deze avond er weer een moge zijn van hoog kunstgenot, opdat aan het einde van het programma het auditorium niet zal zeggen: „Vaarwel", maar een „Tot weerziens". De muziek zette hierna het tweede vers van Psalm 150 in, dat door alle aanwezigen werd medegezongen. Een verrassing was voor velen het ten-gehoore-brengen van den „Pro-Patria-marsch", door het bestuur dier Studentenvereniging welwillend aan „Athalia" in bruikleen afgestaan en voor het eerst voor koper getoonzet. De marsch werd niet onverdienstelijk uit gevoerd, al kwam het tempo ons, zelfs voor een marsch, nog te vlug voor. Ook de overige nummers werden vlot en goed gespeeld; één opmerking meenen wij tooh te moeten maken: „Athalia" zoeke niet al te veel haar kraöht in het ontwikkelen van een zoo groot mogelijk klankvolume; in verband daarmede zou zij misschien goed doen voorloopig alle „fortissimo's" uit de muziek te schrappen! Als één van de be9le nummers noemen wij vóór de pauze de concerlwals „Ma- riëtle" en daarna „Une Fête Trianon", Er is den geiheelen avond met veel vuur en toewijding gespeeld; het geheel mocht niet fedloos zijn. het getuigde toch van se rieuze en langdurige voorbereiding; daar voor staal trouwens de grijze directeur, de heer J. Noordanus Sr., borg. Hierna werd nog het woord gevoerd door den vice-voorzitter, den heer D. J. van den Berg, die hulde bracht aan de beide leden, die van af de oprichting der vereeniging trouw zijn gebleven, t. w. de heeren Schef- fer en Kooreman, die als blijvend aanden ken aan dezen dag respectievelijk een zil veren potlood en een sigarenkoker in ont vangst hadden te nemen. Vervolgens wendde de spr. zich tot den Voorzitter en dankte ook hem voor de vele diensten der vereeniging bewezen. Uw groote liefde jegens haar heeft de voreeni- ging door vele moeilijkheden heen gehol pen. Hem werd een met zilver beslagen wandelstok aangeboden. De heer Treur dankte den spreker voor zijn ongekunstelde woorden, die hem diep getroffen hebben. Een groot deel van dien dank wenscht spr. echter over te brengen op de werkende leden, van wie hij steeds groote medewerking ondervond. Wdest er van overtuigd, aldus spr., dat BINNENLAND. Overleden is de kunstschilder J. J. van de Sande Bakhuyzen. Sterke drank in het klein voor logeer* gasten. De staking bij de tinna Wilton te Rotter dam begonnen. BUITENLAND. De ontruiming der Kenlsche zone. Het Grieksche ultimatum aan Bulgarije* De burgeroorlog in China. de herinnering aan dezen avond nog lang in mij zal blijven voortleven. Den dirigent, dien heer Noordanus, werd hulde gebracht voor zijn vele opofferingen en bemoeiingen, zioh in het belang der Ver eeniging getroost. Een prachtige krans ge tuigde er van, hoe „Aühalia" dit weel te waardeeren. De heer Noordanus, zichtbaar ontroerd', bedankte met eenige welgekozen woorden en sprak de hoop uit, dat de Vereeniging nog langen tijd onder Godes zegen zal blij ven groeien en bloeien, (applaus). Na de pauze treffen wij nog eenige oude bekende aan, o. m. „Salut au Printemps" en „Une Fête Trianon", d/ie er nog „ge heid" in bleken te zitten. Nieuw was Schweinbcrgs fantasie uit de liederen: „Er ruisoht lamgs de wolken" en „Eere zij God", die' als geheel een uilsteken- de vertolking genoot. Een opgewekte marsch, die een machti gen indruk op onze trommeflvliezen achter liet, vormde het laatste nummer van dezen gezelligen avond, waarna de heer Treur het dankgebed uitsprak. Hedenavond wordit in dezelfde zaal door „Athalia" feest gevierd. Zang, declamatie en voordrachten vormen de hoofdschotel van het programma, terwijl de diverse at tracties als grabbelton, tombola met prach tige prijzen, raaxTwedStrijd, enz. evenmin ontbreken. Het belooft er gezellig te worden! Onderavond. Uitgaande van de Jongensschool voor U. L. O. aan de Pieterskerkstraat werd gis teren een ouderavond gehouden. De heer Hibma, hoofd dier school, constateeerde met genoegen dat de opkomst der ouders, on danks de serenade voor den Burgemeester, bevredigend was. Na er even op gewezen te hebben, dat in de pauze niet te lang door dezelfde ouders beslag op de onderwijzere gelegd moest worden en daardoor anderen %de gelegenheid om met de heeren te praten, ontnomen werd, gaf de heer H. het woord aan den Voorzitter der Oudercommissie. Deze deed eerst eenige mededeelingen omtrent hetgeen door de oudercomm. is ver richt na den laatsten ouderavond. Ook is door den voorz. en de secretaresse de uitrei king der Mulo-diploma's bijgewoond; 29 di ploma's werden met een toepasselijk woord uitgereikt. De Fransche cursus werd verle den jaar met groote toewijding door den heer Hibma behartigd. Nu de school geen 6de en 6de klas meer heeft, i9 die cursus vervallen. Hopend, dat deze avond weer het zijne er toe zal bijdragen om de samenwer king tusschen ouders en onderwijzers nog te bevorderen, eindigt de voorzitter zijn me dedeelingen en begon de heer Hibma zijn inleiding omtrent wenschen betreffende de jongensschool, geen revolutionaire, maar conservatieve wenschen. D.w.z. op dezelfde wijze als tot nu toe de school te behpuden. Het streven van het onderwijsprogramma is de jongens klaar te maken vot Mulo diploma A en B. waarvan het eerste gemak kelijker is dan het tweede, speciaal voor wiskunde. Diploma B geeft vrijstelling van examen voor verschillende inrichtingen. De ééne leerling heeft meer aanleg, de ander meer ijver; en daarom is het van zoo'n groot gewicht, dat de ouders overleg plegen met de onderwijzers. Op den rooster staat het niet, maar het is toch ook het doel van de school de jongens op te leiden lot geschikte menschen in de maatschappij. Ook kan de school een heel goeden invloed uitoefenen op de onderlinge verhoudingen en den gemeenschapszin. Hierna 'vroeg de heer H. of iemand van de ouders iets naar voren wilde brengen; niemand vroeg het woord, en daarop dankte de heer Mens namens allen voor 't gespro kene met den wensch, dat de heer Hibma nog vele jaren de leiding van de school moge houden. Nu volgde een nieuwe bestuursverkiezing. Van de 7 commissieleden k inden 4 niet herkozen worden, daar hun kinderen de school hadden verlaten. De overige^ 3 leden werden herkozen, zijnde: mevr. II. Franck, de heer L. Mens en de heer G. erstraaten. Nieuw gekozen zijn: mevr. Brandenburg, mevr. Olivier en de Jieeren II. G. Bon e» ■A. J. van Thiel,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1