No. 20126. CEIDSCH'DAGBLAD, Woensdag 21 October Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. 9e Reisgesieote reclame. uit ned'oost-indie, TWEEDE KAMER. De Koninklijke Familie in Limbnrg. Onthulling van een gedenksteen. Het driedaagsch bezoek van de Konink lijke familie aan Limburg is gistermid dag begonnen te Linne, aan de Maas, tus- schen Maasbracht en Roermond. Aan de halte Linne werd dc Koninklijke Familie begroet door den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr E. O. J. M. baron van Hövell tot Wester- fïier. Onmiddellijk werd met auto's naar den sluw in de Maas gereden voor de onthul ling van den gedenksteen ter herinnering aan het gereedkomen van den- eersten stuw voor de Maaskanalisatie. In ongeveer tien minuten werd de Maas bereikt. Bij den sluw werd II. M. begroet door den Minister van Waterstaat, ir. M C. E. Bongaerts. Verder waren aanwezig inge nieurs, werkzaam aan de Maaskanalisatie, de burgemeester van Linne, de heer J. M. van Geldrop en andere plaatselijke autori teiten. Schoolkinderen stonden opgesteld en be groetten de hooge gasten met het zingen yan een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd lied, terwijl het Harmonie- corps uit Linne muziek ten gehoore bracht Twee meisjes, leerlingen van de open bare en bijzondere school, boden II. M bloemen aan. De Minister van Waterstaat, ir. Bon gaerts, verzocht daarop de Koningin den gedenksteen, aangebracht ter herinnering aan het gereedkomen van den eersten stuw voor de Maaskanalisatie, te onthullen. Hi] hield daarbij een rede. Na de rede van minister Bongaerts heeft de Koningin eenige woorden gespro ken. Zij vroeg inlichtingen over den aan leg der waterwerken. Door den hoofdleider van de werken der Maaskanalisatie, den heer Schlingemann, werden aan de Koninklijke Familie bij de bezichtiging van den stuw. die bij deze ge legenheid tevens in werking werd gesteld, inlichtingen gegeven. Te Roermond. Van Linne werd de reis voortgezet naar Roermond, dat door de bewoners feestelijk was versierd. Op de Markt had het stad huis een statigen tooi gekregen van groen en oranje langs de lijnen van zijn gevel. De Markt droeg in het midden een hoogen mast, van waar aan alle hoeken van het plein lange draden met ontelbare kleine rood-wit-blauwe vlaggetjes en oranje-baï- dons hingen. Op het Munsterplein stond een eerepoort. Verder was dit plein ver sierd met guirlandes tusschen masten. Be halve deze twee centra was ook de Ham- >-traat, die er van het station heenleidt, bij zonder fTaai versierd met jonge boompjes, die oranjebloemen dragen en verderop slin gers van groen, doorweven met oranje- bloemen en de nationale kleuren. Jammer, dat al die moeite om de stad aiooi te maken zoo bitter slecht beloond werd door het regenweer, waardoor uiterlijk veel van de feestelijkheid verloren ging. Op haar tocht naar het stadhuis werd dc, Koninklijke Familie hartelijk toegejuicht. Te ruim twee uur kwam de stoet op de Markt aan, waar tal van muziek-, zang-, gymnastiek- en andere vereenigingen en de putaties, ook van elders, stonden opgesteld. De Kon. Harmonie speelde het „Wilhel mus", waarna burgemeester Sanders de Ko ningin naar het stadhuis geleidde, waar Haar en Prinses Juliana bloemen werden aangeboden. De wethouders en aanwezige •Raadsleden werden vervolgens voorgesteld. Op de door den burgemeester van Roer- nond gehouden rede, werd door H. M. ge antwoord. Vervolgens werd op het bordes het défilé der Roermondsche vereenigingen in oogen- schouw genomen, waarbij de dichte men- schenmenigte een spontaan gejuich aanhief. Het défilé was indrukwekkend en had een zeer vlot verloop. Bij het vertrek van II. M. werden 1500 postduiven opgelaten. Te Maastricht. Na het bezoek aan Roermond werd des avonds Limburgs hoofdstad bereikt, waar Ion Hoogen Bezoekers eveneens een feeste .Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 65) Maar hij was het, die verbaasd cm belee- óigd, zoo nieL bedroefd scheen. En met een onibestemd gebaar zei hij koeh Goed dan, ik zal je gehoorzaam en zonder te veinzen, spreken. Er is, zooals je zegt, een vrouw in mijn levenof juis ter gezegd, naast rnijn leven.... Mijn ver standhouding tot haar bestond inderdaad vóór ons, huw el ijk.Brieven, die ik je zaïl geven en die je, zoogenaamd, tusschen mijn papieren zult hebben gevonden, zul len duidelijk kunnen vaststellen, dat die verstandhouding sindsdien voortduurde.... en dal ik van af het begin een ontrouw echtgenoot was.Je verzoek om echt scheiding zal op deze duidelijk omlijnde *pief moeten berustenik zal er me niet eens legen verdedigen.... Bij de rechts vordering zal ik ontbreken en daar mijn 'onwaardig gedrag gemakkelijk zal 2ijn te bewijzen, zai de echtscheiding te mijnen nadeele worden uitgesproken.... Heel een voudig En zal de.briefschrijfster het goed .Vinden, dat je haar brieven afstaat en Üöaraan ruchtbaarheid geeft? Ik zal niet eer handelen, dam door haar daartoe te zijn gemachtigd.Zij zal, evenals de procureurs en allen, die moeten werten dat wie zijn overeengekomen te schei- Éten, denken, dat de reden daarvan gebrek lijke ontvangst ten deel viel. De stad had zich mooi gemaakt en geen kosten ontzien om zich een feestelijk aanzien te geven. Gemeentebestuur en burgerij hebben daarin, als te Roermond, samengewerkt. Bij den ingang der stad, tegenover het station, was een groote ecrepoort opgeslagen, de Maas brug was fraai versierd met masten en slin gers en zou des avonds ook geïllumineerd zijn in de Brugstraat, die naar het hart der stad leidt, reed de Koninklijke Familie onder een overvloed van vlaggen en groen door Zoo is er ook in de andere straten, waar zij verwacht werd, veel en aardig versierd. Op echt Limburgsche wijze werd het tee- ken gegeven, dat de trein, die de'Koninklijke gasten naar Limburgs hoofdstad voert, tn zicht was. Terwijl de trein binnen reed om Lil, da veren de Limburgsche donderbussen voort, want wegens het hooge bezoek moeten 101 schoten worden gelost. De op verschillende punten der stad op gestelde muziekkorpsen gaven door hoorn signalen de tijding voort en weldra slem den de klokken der stad in met deze klanken. Op het perron bevonden zich de autori teiten, die liet Koninklijke gezin de eerste korte begroeting brachten. Burgemeester van Oppen sprak H. M., de Prinses en den Prins-Gemaal, nadat dezen den trein hebben verlaten, eenige woorden van welkom toe. Daarna speelde de Koninklijke Harmonie van Maastricht het „Wilhelmus". Toen werd de eerewacht, gecommandeerd door kapitein Kol, geïnspecteerd. In de groote hal van het station stond de Koninklijke Zangvereeniging „Mastreechter Staar" opgesteld. H. M. onderhield zich hierna belangstel lend met de heeren Th. Meertens en P. Gie- len, resp. voorzitter en directeur van de „Staar", herinnerend aan de groote succes ses op muzikaal gebied door de „Staar" In binnen- en buitenland behaald. H. M. sprak dc hoop uit, de „Staar" weldra in Den Haag weer te zien. De lieer Peter Gielen werd hierna ook aan H. K. II. Prinses Juliana voorgesteld. Toen zong de „Staar" een hartelijk „Zij leve lang", waarna geestdriftig huidegeroep door de hal weerklinkt. Na deze spontane hulde begaf zich de Kon. Familie buiten het station, waar zij terstond met een geweldig gejubel werd ont vangen. Op het bordes van hel slation, tusschen de sleenen leeuwen, stonden jongens van het voogdij-geslicht St.-Joseph, te Heer, opge steld, die met bazuingeschal verkondigden, dat de Koninklijke gasten met gevolg hun intrede gingen doen in het oude Tricht. De harmonie „Kunst door Oefening" be groette de hooge bezoekers met het „Wicn Neerlandsch Bloed". Rondom het stationsplein was een enorme menigte opgestelcL Ook maakten hier ver schillende vereenigingen haar opwachting. De stoet stelde zich weldra samen. Voorop politie en maréchaussee te paard. Dan in rijtuigen de burgemeester en de commissa ris van politie te Maastricht. In staatsiekoets, roode calèche met vier paarden en Deaumont-bespanning, nemen plaats H. M. de Koningin, H. K. II. Prinses "Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik. Dan volgden de verdere Hofrijtuigen. Aan den Wilhelminasingel stond opge steld de harmonie „Jeanne d'Arc", aan de Wijkergrachtstraat de harmonie van „St.- Pieter", aan de Maasbrug (Oost) de harmo nie „St.-Michael" van Heugem, aan de Maas brug (West) de fanfare „Wilhelmina", aan de Kaarsenmarkt de Katholieke fanfare, aan de Spilstraat de fanfare „St. Servatius". aan het Vrijthof de harmonie „Wilhelmina". Vooral op de stoepen stond, het motregen ten spijt, een enorme volksmenigte, die de Koninkljjke personen bij hun voorbijrijden hartelijk toejuichte. Wegens de vroege duisternis leverde de illuminatie weldra een prachtigen aanblik. Voor het Gouvernementsgebouw stond de Mannenzangvereeniging „De Lauwerkrans" opgesteld, welke II. M. de Koningin het „Salvam fac Reginam nostram" toezong De harmonie der Kon. Ned. Papierfabriek speelde hierna het „Wilhelmus", dat door alle aanwezigen spontaan werd medegezon aan onderlinge overeenstemming van ka rakter is. Ik verzoek je echter wel te willen aannemen, dat, indien ik niet zeker was, dat de vergunning tot publiceering van die zeer persoonlijke correspondentie mij niet z-onder het geringste spoor van tegenzin zou worden verleend, ik er zelfs niet aan zou hebben gedaoht, die vergunning te vragen. Ja, dat is waar Zulk een persoon behoeft niet bang te zijn voor een schan- daaltje Laat ons liever zeggen dat zij geen vrees voor publiciteit heeft.... Zij is too- neelspeelster én je weet, dat de moraal die ongeveer overal ten deele op conventie berust van het tooneel op een speciaai peil slaat Je kunt overigens wel aan nemen, dat in deze zaak het aanstoot ge vende volkomen zal kunnen worden ver meden en de openbaarheid tot een mi nimum teruggebracht. Dat gaat bij echt scheidingen, die bij onderling goedvinden plaats hebben, zeer gemakkelijkZoowel dc procureurs als de rechters zijn het gauw onderling eens en alles gaart snel en stil in zijn werk. Zulke vonnissen bij onderling goedvinden verbiedt de wet wel, maar ziet ze door de vingersEn aangezien ze door geen enkel debat worden voorafge gaan, zouden de nieuwsgierigen, die zich daarop hadden gespitst, juist op het psycho logisch moment, waarop zij worden voorge lezen, dat slechts zeer kort duurt en nogal moeilijk te voren is te bepalen, present moe ten zijn.Op een zekeren dag wordt er in het een of andere dagblad gemeld, dat echtscheiding is uitgesproken op verzoek van mevrouw Zoo en Zoo en mijnheer Zoo en Zoo daarbij in 't ongelijk is gesteld en daarmee is de zaak afgedaan. Je zult angstvallig behoed bliiven tegen alles, wat», gen. net Koninklijk rijtuig reed nu het Gou vernementsgebouw binnen. De „Lauwer krans" zong nog een „Hij leve lang", spoe dig daarop openden zich de deuren van het balkon en Koningin, Prinses en Prins kwa men naar buiten. Geestdriftig en onbedaar lijk juichen weerklonk en de Vorstelijke per sonen wuifden vriendelijk naar alle zijden het publiek toe. Bij het terugtreden in het gebouw word de Koninklijke standaard geheschen. Hiermee was de plechtige intocht geëindigd. Om ze ven uur werd er een strikt intieme avond- disch ten Gouvernemenlshuize gehouden. De maarschalkstafel is in 't „Ilolel du Lcvrier" aan dc Bogphstraat. Van 6 totflO uur 's avonds hebben de mu ziekkorpsen op Vrijthof, Markt en te Wijk nog muziekuitvoeringen gegeven. Ged. Staten van Zuid-Holland. De Gedep. Staten der provincie Zuid-Hol land brengen ter algemecne kennis, dat hun college zal bestaan uit twee afdeelingem, A. en B. Afd. A: Provinciale en Gemeentelijke financiën, belastingen, provinciaal perso neel, bezoldiging gemeenten-personeel, on derwijs, land- en tuinbouw, wet op de paar denfokkerij 1918, armwezen, jachtwet 1923, warenwet, vleeschkeuringswet, en veeart sen, drankwet, liendwet, pakhuiswet, gem.- borglochlenwet en pensioenwet 1922 voor zoover deze niet aan afd. B. is opgedragen. Afd. B- Gemeentezaken voor zooveel niet aan afd. A. opgedragen; plaatselijke straf verordeningen, kerkelijke zaken, water- slaat en wegen, waterschapsaangelegenhe den, pensioenwet 1922 voor zooveel de wa terschappen betreft, gezondheidswet, nijver heid, dienstplicht, woningwet, huurcommis- siewet, ongevallenwet, landarbeiders wet, strandvonderij©, drinkwatervoorziening, gas en etectrici t ei Isvoo rzi en i ngruÜYcrk ave- li ngs wet. Tot leden van afd. A. zijn benoemd de heeren H. de Wilde, H. J. Borghels en Tr. Heukels; van afd. B. do heeren mr. J. Lim burg, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en H. van Boeijen. Verdedigingsbelasting IL De heer Van Aal ten heeft aan den Minis ter van Financiën de volgende vragen ge steld: Is de Minister van Financiën voornemens het in de zitting 1924/1925 ingediende wets ontwerp tot herziening vam de Verdaiigings belasting II te handhaven naast het thans, zonder intrekking van gemeld wetsontwerp, gedane voorstel tol afscjiaffing der Verdedi gingsbelasting II? Indien het antwoord op vraag 1 ontken nend mocht luiden, is dan de Minister voor nemens, de tegelijkertijd met het wetsont werp tot herziching der Verdedigingsbelas ting II ingediende wetsontwerpen tot aan vulling der Zegelwet 1917, tot wijziging der Successiewet, lot wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 en tot wijziging van artikel 33 der Leeningwet 1914, niet tegenstaande den bij deze gelijktijdige in diening tusschen al deze wetsontwerpen ge legden band, te handhaven? Legerorders. Een binnenkort te verwachten legerorder bevat een minislerieele beschikking betref fende het geneeskundig onderzoek van re serve-personeel. In herinnering wordt daarin gebracht, dat reserve-hoofdofficieren en reserve-su balterne officieren, zoodra zij onderschei denlijk den 60-jarigen en den 56-jarigen leeftijd hebben bereikt, aan een militair geneeskundig onderzoek nopens hun ge schiktheid vóór den dienst bij de reserve moeten worden onderworpen. Op overeenkomstige wijze moet worden gehandeld ten opzichte van reserve-onder- officeren bij het bereiken van den 56-jari gen leeftijd. Voor hen, die bij dit onderzoek geschikt worden bevonden, moet het onderzoek tel kenmale om de twee jaar worden herhaald. De desbetreffende geneeskundige verkla ringen moeten, vergezeld van een advies, aan het departement van Oorlog worden toegezonden. Een binnenkort te verwachten legerorder bevat een ministerieele beschikking betref fende hulpinstructeurs, waarin wordt mede aanstoot zou kunnen gevenWees daar van volkomen overtuigd. Zal je me ook bèhoeden om voor hert oog der wereld te verschijnen aJls de poo- vere figuur van een vrouw, die, arm in hert huwelijk getreden, haar man verlaat, zoo dra een schitterender toekomst voor haar open staat?Van fijngevoeligheid ge sproken 1 Je vorgeet de grief, waarop je je be roept Indien iemand als poovere figuur optreedlt, dan ben ik hetHoe denk je wel, dat men over een man oordeelt, dde, onmiddellijk na een jonge, allerliefste vrouw te hebben getrouwd,» haar onder zulke omstandigheden bedriegt.om. Hij viel zichzelf in de rede; zijn stem drukte vertwijfeling uü. En lijkt het je dan niet hard, dat vele menschen het recht zullen hettbcn je ver keerd te beoordelen, Willem? Zeker.maar ik weet, dat ik het nog voel harder zou vinden als jij het recht meende te hebben me verkeerd te beoor- deelen.of als ik er toe zou komen zulk een verkeerd oordeel over me zelf uit te sprekenDat te dragen, zou me onmo gelijk zijn. Waarom zou ik je verkeerd beoordee- len? Hij antwoordde niet op mijn vraag. In de droevige comedie, dde we gaan spelen, is het noodig te vermijden, dat je zoo maar botweg, als beleedigde echtgenoole mijn huis verlaat.George Patain wenscht de rondvlucht over Frankrijk te volgen en wil, dat ik met hom mee ga Niemand zal er zich dus over verwonderen dat je tijdens mijn afwezigheid de gastvrij heid van een vriendin aanneemt, en Jac queline zal zich gelukkig adhrten je te ont- gedeeld, dal de gelegenheid om een verbin tenis als hulpinstrueteur aan te gaan over eenkomstig het bepaalde in L. O. 1925 nr. 35 en op 31 December 1925 gesloten wordt. Voor alle dienstplichtige onderofficieren, die in het tijdvak van 1 October 1925 tot en met 31 December d. a. v. tot het sluiten cener verbintenis als hulpinstrueteur wor den toegelaten, eindigt het dienstverband op 1 April 1928. Dienstplichtige onderofficieren, behooren- de tot de lichting 1922, komen niet meer voor het sluiten eener verbintenis als hulp instructeur in aanmerking. Met betrekking lot de berekening van diensttijd vermeldt een ministerieele be schikking. dat de diensttijd hier te lande van bij de Koloniale troepen gedetacheerde vrijwillig dienende militairen begint stil le staan met den dag van vertrek naar de Ko loniale Reserve en weder aanvangt met den dag na dien van terugkeer bij hel korps, waartoe die militairen definitief behooren. Uit de Diamantindustrie. In een ledenvergadering van de Alge- meene Juweliers Verecniging (A J. V.), te Amsterdam is een belangrijk besluit geno men, waardoor vermoedelijk een oplossing zal zijn verkregen van het reeds geruimen tijd hangende vraagstuk betreffende de in voering van een vacantieweek voor de Am- slerdamsche diamantbewerkers. Op een desbetreffend verzoek van den Algcmeenen Nederlandschen Diamantbe- werkersbond (A. N. D. B.) heeft de verga dering overeenkomstig het bestuursvoorstel besloten, wekelijks op -het loon een toeslag van 1V» pCt. le geven, welk© bestemd zal worden als een tegemoetkoming in de loon derving tengevolge van de invoering van de vacantieweek. Daarenboven heeft de Juweliersvereeni- ging besloten, indien mocht blijken dat in het buitenland het volle loon gedurende de vacantieweek wordt uitgekeerd, de Amster- damsche juweliers het ontbrekende gedeelte tot de 100 pCt. zullen bijbetalen, zoodat dan de diamantbewerkers te Amsterdam even eens een week vacantie zouden krijgen met behoud van het volle loon. Opheffing Daitsche invoerverboden. De afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt mode, dat blijkens van den consul-generaal te Berlijn ontvangen tele grafisch bericht, bij verordening van 9 Oc tober 1925 de volgende invoerverboden in Duitschland, welke op 1 October nog van kracht waren gebleven, met ingang van 20 October zijn opgeheven: In verpakkingen met een inhoud van meer dan 15 Liter: Likeur, Kirschwasser en Zwetschgen- wasser, cognac en andere Weinbrand, an dere drinkbare brandewijn; spiritus en brandspiritus, andere gebrande alcoholhou dende vloeistoffen; mengsels van wijngeest met aether en oplossingen van aether in wijngeest. In andere verpakkingen: Likeur; spiritus en brandspiritus; andere brandewijn; mengsels van wijngeest met aether en oplossingen van aether in wijn geest; wijn voor de vervaardiging van Wein brand, wijnazijn en mousseerende wijn on der douaneversluiting, in vaten of tankwa gens, wijn voor de vervaardiging van ver- mouthwijn onder douaneversluiting; andere wijn, niet-mousseerende wijn en versche most in flesschen. kruiken of dergelijke; wijnen met toegevoegde geneesmiddelen, of andere voor de consumptie geschikte, wijn- houdende dranken, ook met toevoeging van suiker of kruiden; mousseerende wijn, ook die uit muskaat- en dergelijke wijnen. Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot: ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw ir. A. van Loon, te 's-Gravenhage, inspecteur-generaal van den Rijkswater staat; officier in de orde van Oranj©- Nassau ir. F. L. Schlingemann, te Roermond, hoofd-ingenieur van den- Rijkswaterstaat; en is verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan B. Zjjlman, te Nederasselt, opzichter 1ste klasse van den Rqkswaterstaat; in zilver, aan H. M. Vergos>.en, te Roermond, sluis- en stuwmeester; M. G. Belgers, te Linne, sluip en stuwmeester; is aan J. B. Knake, op va ngen^an in deze delicate zaak haar har telijk» medewerking te verleenen. Zeer goed, bevestigde ik, terwijl ik me in mijn verdriet lrot9ch bleef vermannen. Maar ails ik naar Jacqueline ga, dan wil ik ook, dat zij alles zal weten. Zij zal alles weten.Zij is een van dié vriendinnen, aan wie men alles kan vertellen. En jij moet het haar zeggen Als je dat verlangt Met een vermoeide, maar toch duidelijke slem sprak Willem me nog over al hetgeen ons te doen stond, opdat onze scheiding niet de minste opschudding zou veroorzaken en ni.et eer bekend zou worden, dan dat zij tot stand was gekomen. Het leed geen twijfel, of hij had lang en veel over alles nagedacht en. zelfs een rechtsgeleerde er over geraad pleegd alvorens mij het geheim le onthul len van de bemoeiingen, die sinds vele da gen mijn ongerustheid wekten, zonder ze te kunnen doorgronden. De procureur, lot wien ik me zou moe ten wenden, was een vriend van Willem. Door zijn tact en spitsvondige handigheid had hij reeds van tal van dergelijke zaken echtscheidingen bij onderling goedvinden weten te maken en zelfs had hij zich daar door een bescheiden reputatie van specia list welen te verwerven.... Willem zou hem een half-officiéel bezoek brengen en hem, alvorens ik hem bezocht, op de hoogte brengen van onze bedoelingen. Mijn bezoek zou slechts een formaliteit zijn.... Nau welijks luisterde ik meer en Willem deed of hij een les herhaalde. Toen hij klaar was, zei hij fluisterend: Phylleke, je zult nooit kunnen begrijpen, hoeveel het me gekost heeft, tot je te spre ken, zooals ik zooeven deed.Hoe scheef j 5277 zichter van do gronden, toobehoorende aan de familie Van Schuylenburch, te Roog- Keppel, do zilveren oero-modaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend; is aan mr. V. H. Rutgers, op zqn verzoek, eervol ontslag verleend -als lid der Rijks- commissie van advies in zake het Bibliotheek wezen. De Gemengde Commissie voor de Stenografie uit de beide Kamers der Slaten- Goneraal heeft met ingang van 1 November a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. J. D. C. Goedhart als direc teur van de Stenografische Inrichting, on der dankbetuiging, en benoemd tot direc teur den heer Jos. Steger, thans onder directeur; tot onder-directeur dei\ heer J. R, Verheij, thans stenograaf; tot stenograaf in het vaste corps den heer C. Venema; tot tij delijk stenograaf den heer J. R. Verhey, jur. cand., thans leerling-stenograaf. Na een Maandag gehouden vóórverga dering is gisteren in de Ridderzaal te Den Haag het lot' 25 dezer durende Europeesch congres voor het vaststellen van de inter nationale treindiensten en de regeling van het daarin opgenomen rijluigmaterieel voor het dienstjaar 19261927 aangevangen. To Haarlem is in het Diaconessenhuis overleden het Raadslid mevrouw P. J. Willekes Macdonald-Reynvaan. Zondag 8 November zal het veertig jaar geleden zijn, dat ds. K. J. Bahr, Duitsch predikant bij de Ned.-IIerv. Gem. to Am sterdam. het predikambt aanvaardde. Ds. J. H. Sillevis Smitt, te Laren (H.-1H.) heeft het beroep naar de Geref Kerk te Semarang (N. O.-I.) aangenomen. De brand te Pontianak. PONTIANAK, 20 Oct. (Aneta). De brand is ontslaan ten gevolge van liet aftappen van benzine bij een olielamp. 1700 personen zijn dakloos. (Zitting van gisteren). Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER doet mededeeliog van het besiuit der Centrale Afdeeling om te verzenden aan de Vaste Commissie voor Belastingen: Wetsontwerp herziening der bepalingen nopens opsporingsbevoegdheid met betrek king tot den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Wetsontwerp afschaffing der Verdedi gingsbelasting II. De heer ALBARDA (S.-D.) heeft tegen het tweede voorstel bezwaar, wql dit niet van technischen aard is, maar van politieke en fisoale. Hij vraagt waarom de Centrale Sectie toch het voorstel daartoe doet Do VOORZITTER zegt, dat de materie besproken is en dat de wet alleen den voim van het plan geeft. Het is dus wed een technisch punt. Do heer ALBARDA (S.-D.) is tevred gesteld. j. i i Conform besloten. en daardoor moeilijk onze verhouding tort elkaar me dikwijls ook toescheen, was ons gemeenschappelijk leven toch lieflijk.. te lieflijk Maar er stond geschreven, dat ik mijn weg eenzaam zou vervolgen.... En later, kindlief, zal je me er zonder twij fel dankbaar voor zijn, dat ik den moed heb! gehad te begrijpen, dat het nemen, van zoo'n pijnlijk besluit verstandig was Steeds bleef ik me vermannen, steeds meer. Van nu af begrijp ik hel zelf, zei ilk. Aanvankelijk was ik wat verbaasd.... wart aangegrepen Ik had dat alles niet over dacht Maar het is zeer juistons huwelijk heeft zijn reden van beslaan ver loren en ik acht het volkomen gerecht vaardigd, dat jij je volledige vrijheid her neemt Willem was steeds zeer bleek; zijn ge- zicht, zooals ik hel al dikwijls sinds eenige dagen had gezien, stond droevig als van een zieke. Ik ging naar hem toe en van toon ver anderende, zei ik plotseling: Willem, je zult toch wel mijn vriend blijven, nietwaar? Mijn groote- lieve, trouwe vriend Zullen we evenals vroeger van elkaar blijven houden?.... Hij hield me tegen zich aangedrukt Zijn gezicht kon ik niet zien. Wil'lem, andere menschen, wier hu welijk wordt ontbonden, hebben ernstige redenen om elkaar te ontvluchten en niet meer van elkaar te houden".Maar wij, Willem, wij blijven aJlijd van elkaar hou den.... Steeds zal onze vriendschap de zelfde blijven.Wij hebben elkaar nooit kwaad gedaan, nietwaar? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5