Mo. 20125. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 October Derde Blaa. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Xiandaulets Importeur: J. LEONARD LANG. FEUILLETON. De Reisgenoote f'r Alkemade. Maandagmorgen is op tran sport gesteld zekere Th. L. uit Roelolarcnds- (yeen, die in het Politieblad gesignaleerd stond voor 10 dagen gevangenisstraf wegens j>oging tot omkooping van een ambtenaar in Junctie Tegen zekere D. S. uil Haarlemmer- gneer is een* nadere instructie geopend inzake tic door hem gepleegde mishandeling van t T. alhier. S. wordt verdacht van meineed. Boskoop. Door de politie alhier is te gen een negental winkeliers procesverbaal ppgemaakt wegens overtreding der IJkwet, h.l. het in voorraad hebben van ongeijkte en Afgekeurde gewichten. Bij een drietal landbouwers alhier is ónder hun veestapel het mond- en klauw zeer uitgebroken. Bodegraven. De Winkelweek. J)e Bodegravensche winkelweek is een fcucces geworden, véél co vpél grooter dan Inen ooit had durven hopen.'De stoutste ver wachtingen zjjn ver overtroffen. De belang stelling is io de laatste dagen van de vorige week en ook Maaadagavond enorm geweest, ferwjjl Je ambitie om te raden steeds toe neemt „De Fout" is het onderwerp van leder gesprek van jong en oud. Het is Hiet te begrijpen, hoezeer allen door de èensatie- van het oplossen der vaak moei- ïirjke étalagefouten zijn aangeraakt. Gelukkig [was het tot iiu toe alle avenden droog en ,vtq goed weer, aoodat avond aan avond 'groote scharen menschen ach letterlijk voor de verschillende winkels verdrongen. Don derdagavond was de mooiste avond. Toen Waren bijna alle fouten nog onbekend en zocht ieder met alle energie naar de op lossing. Vrijdag waren er ai heel wat be iend, en Zaterdag kon van meer dan de helft der fouten wel gezegd worden, dat „mèn" ze kende. Het is wel eigenaardig, dat heel wat zoekers, zoodra ze een foul hebben, dit aan anderen gaan mededeelt®, Waardoor dus de eigen kans op een prjjs vermindert. Wij hebben het meermalen ge zien, dat voor een vrij moeilijke etalagb jongens, plaats nemend tusschen het publiek, de fout eenvoudig aanwezen. 'Eensdeels is flat wel jammer, omdat men nu te gemakke lijk aan de oplossing komt, maar toch neemt het niet weg, dat de belangstelling bljjit. (Maandagavond was het, als het kan, zelfs feog drukker dan üe vorige avonden. Toch fcjjn er, trots de hardnekkige pogingen tot jtyplossing nog enkele fouten, die bjj niemand bekend zgn. Er zal heel wat scherpzinnig heid voor noodig zjjo om die nog te vinden, fen toch.... de aanhouder moet winnen, zoo denkt men. De strtfd wordt nog niet op- feegeven. Nu blijkt het, dat tal van winkeliers onwetend meerdere fouten hadden aange bracht, zoodat het nog wel eens noodig bleek op opmerkingen van het publiek wij zigingen aan te brengen. Het einde van den wedstrijd begint nu echter te naderen. Éfedenavond is 't de laatste „zoek"avond. Ter eere daarvan zal door de muziekvereeni- ging „Soli Deo Gloria" weer een muzikale jömgaivgworden gemaakt. Woensdagmorgen zullen de fouten worden bekend gemaata. .Uiterlijk hedenavond moeten dus de boekjes ïnet oplossingen worden ingediend. Den go heelen dag zal in de Mïddenstandsbank de groote stembus geopend zijn. Het staat wel te voorzien, dat %het aantal oplossingen 'geweldig groot zal zijn. Er zijn echter ook reeds een honderdtal prijzen te verdeelen Set comité raadt nu aan zooveel mogelijk •boekjes uit één gezin in te zenden, omdat men dan bij de vrij zeker te volgen loting om den voorrang, meerdere kans heeft Ieder persoon raag echter maar één boekje inleveren. Reeds Woensdagavond, dus nog tijdens de week, zal dan met het uitzoeken der oplossingen, een geweldig werk, worden aangevangen. Als een der eerste resultaten van deze week kan wel worden aangemerkt, dat het publiek geleerd heeft de etalages nauwkeuriger te bezien als het tot nu toe Ideed, terwijl daarbij de waarde van den plaatseljjken Middenstand beter is uitgeko men. De activiteit onzer Middenstanders is aanvankelijk reeds bóven verwachting be loond. De onlangs opgerichte Nat. Chr. (Werkmansbond te dezer plaatse is thans in een vergadering definitief geconstitueerd. Een bestuur is gekozen, bestaande uit de heeren Jer. Plomp, voorzitter, A. Ooms, secretaris, Vaii Hinten, penningmeester, A. Domburg en D. van Wensveen. Het aantal leden is inmiddels tot -16 gestegen. Deze vereeniging beoogt voornamelijk de belangen der Ned.-Herv, arbeiders te verdedigen. In plaats van den heer I. Hoogen- aoorn, werd tot secretaris der Confessio- neele Yereeoiging gekozen de heer Ph. de Bruyn. De Vereeniging zal ook dezen-winter baar actie voortzetten, door het houden van vergaderingen, enz. Het kaaspakhuis aan het eind# der Nieuwstraat is vorige week geveild. Het is een vrft groot pakhuis, doch bracht niet meer dan f6700 op. Kooper werd de heer Heimes, te Schaag, in Duitschland. Deze heer, die al sinds tientallen van jaren zaken in Bodegraven doet, bezat ook voor den oorlog een pakhuis ter plaatse, doch door de oorlogsmoeilijkheden moest hij zijn Hol- landsche zaken likwideeren. Er zijn nu reeds heel wat Duitsche handelaars, die hier ter plaatse eigen zaken hebben, waardoor zjj rechtstreeks van de markt kunnen expor teeren. De melkprijzen zijn thans weer met 1 cent verhoogd. Aau de handelaren werd een ultimatum gesteld door de veehouders. Gingen zjj-daar niet op in, dan zou Se melk naar elders worden verkocht, waartoe reeds stappen waren gedaan. Een dergelijke me thode kan toch nooit goed z'rjn en dwingt ons eenvoudig om hooge prijzen te betalen. Leiderdorp. Gistermorgen had hel 4- jarig dochtertje van den gemeentewerkman S., het ongeluk van het jaagpad in den Rijn te vallen. Op het hulpgeroep van een aan d> overzijde wonende juffrouw, werd de moeder van het kind opmerkzaam gemaakt, en had deze het geluk het bijtijds te redden Roeloiarendsveen. Maandagmorgen is door den chef-veldwachter gearresteerd we gens het verstoren van de openbare orde de electricien J. W. uil Levmuiden, in deze ge meente werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis. Dos namiddags is hij weer vrij gelaten. Tegen hem is proces-veTbaal op- gemaaJkt. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Meis jesschool alhier ts in de plaats van mej. Borst benoemd mej. L. van Dijk van hier, Het was Zondagavond in het café de Vier Heemskinderen alhier weer eens eeoi echt gezellige avond. Na de werkzaamhe den, verbonden aan het orgamdseeren der gehouden wedstrijden, was dit een goede ge dachte van het bestuur geweest om na de beslorrtmeringen en zorgen welke zuKke wedstrijden met zich brepgen eens eenige uren te kunnen genieten vam muziek en spel. Na een woord van hartelijk welkom té hebben toegeroepen aan de leden en genoo- digden werd door den voorzitter, den heer J. van der Meer overgegaan tot de uitrei king van de prijzen aan de gelukkige win naars. Jammer was het dat de meesten we gens drukke werkzaamheden den volgenden morgen bij de prijsuitreiking niet konden tegenwoordig wezen, zoodat alleen een zil veren beker onder een toepasselijk woord werd uitgereikt aan den heer M. Turk als eerste prijswinnaar A klasse Veensche boo ten. De V-oorzdlter toonde ons vervolgens den hoofdprijs gewonnen door de Prinses Juliana, waarbij hij mededeelde dat deze zilveren beker ter waarde van f 100 door eenige milde gevers aan de vereeniging was geschonken. Hij betuigde namens de ver eeniging aan die heeren zijn oprechten dank. Vervolgens bracht hij een woord,van dank aan degenen, welke tot het slagen der wedstrijden hadden meegewerkt, inzonder heid aan de heeren Rietbroek en Van der Meer, reap, secrefaris en 2o. Voorzitter voor de voorbereidende werkzaamheden^ waarna hij het woord gaf een Mr. Carter en Miss Corina. Dit gezelschap is voor de Veen geen onbekende. Mr. Carter kwam met bijna een geheel nieuw programma en liet ons aller eerst zijn goochelkunst zien, waarbij uitste kende prestaties waren. Verder kregen we van hem te zien hondendressuur, komische en dramatische voordrachten, een hoofd nummer: boeien en opsluiten in een kist, door twee personen uit de zaal gesloleu c-n verzegeld, waaruit Mr. Carter in den tijd van een minuut zich wist te bevrijden cn waarin in zijn plaats Miss Corina zat. zon der dat touwen en. 'lakstompel verbroken waren. Tenslotte willen we nog vermelden zijn laatste nummqr welke ons liet zien-een be hendigheid op gebied van schieten, wélk nummer met de grootste spanning en geest drift werd gevolgd. Om kort te gaan het was een in alle opzichten geslaagde avond. Ieder ging ter middernacht voldaan huiswaarts, zoodat het bestuur met de grootste voldoe ning op dit sluitingsfeest mag terugzien. Haarlemmermeer. In hotel De Groot te Hoofddorp werd een vergadering gehouden van den L. T. B. De zaal was flink bezet. De heer Ganzenboom hield een gloedvolle rede over „Kent gij de organisatie wel?" Hij schelste in breede trekken de ontwikke ling van den Bond en deelde mede, dat in 4 jaar tijds 'n toename van 2500 leden werd verkregen. Na de pauze sprak de heer mr H. van Haaslert over „De vertegenwoordi ging van den L. T. B. bij de regeering" en werd de leerrijke Handelsraadlilm vertoond, die den groei van maïs en aardappelen deed zien en met groole aandacht werd gevolgcT. De heer P. J. Balder Jr., alhier, is als leerling-stuurman geplaatst bij de Kon. l'ak- ketvaarl-Mij. en hoopt 31 October a s. met het s.s. „Madoera" van Amsterdam te ver trekken. De te Nieuw-Vennep alhier voor het reeds gemelde doel in hotel Nijssen op Woensdag, Donderdag en Vrijdag gehouden bazaar, is uitnemend geslaagd. Het aantal bezoekers, bijna 2000, heelt de verwachting verre overtroffen. Vooral op den tweeden dag was 't zoo druk, dat het publiek in rijen moest wachten om bij gedeelten te worden toegelaten. Bij het dringen van de opeenge pakte menigte heeft een groote ruit het moe ten ontgelden. Overigens is alles in de besle orde verloopen en heeft een ieder meege werkt om le zorgen dat er van het verloop der Bazaardagen een prettigen indruk werd achtergelaten. De opbrengst was van dien aard, dat na aftrek van alle onkosten, de verlangde piano kon worden aangekocht en bovendien aan liet bestuur van de aldeeüng Haarlemmermeer van de N.-II. Vereeniging „Het Witte Kruis" een niet onbelangrijk be drag als bijdrage voor de stichting van een wijkgebouw te Nieuw-Vennep kan worden afgedragen. Van een in de Ringvaart nabij den Spaamwouderweg passeerend vaartuig viel Vrijdagavond het 3-jarig dochtertje van den schipper overboord. Een 9-jarig meisje, dat in de onmiddellijke nabijheid stond en hel kind, loen het struikelde en viel, nog wilde grijpen, had daarbij ook het ongeluk uit te glijden en overboord te slaan. De schipper, hoewel hevig geschrokken, had de tegen woordigheid van geest direct in de roeiboot te springen en mocht met veel moeite het genoegen smgken, z'n beide kinderen, waar van een reeds in zinkenden toestand ver keerde, nog "intijds te redden. Zaterdagmorgen is alhier aan den Kruisweg de oudste inwoner van de ge meente Haarlemmermeer overleden. Ze is genaamd Elizabet Bikhoff, weduwe van F. W Hartman en bereikte den leeftijd van 96 jaren. Hoewel veel bedlegerig in de laat ste jaren, was haar levenskracht toch nog van dien aard, dat ze nog gaarne een werk- I zaam aandeel had in de behartiging van het huishouden van het geziD, waartoe zij vele jaren heeft behoord. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 22 October a.s. des namiddags te 4 uur, ter behandeling van eenige onderwijszaken, de benoeming van leden van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren C. Vreugdenhil, W. van Woerkom, G. G. van Beijnum, J. C. Huls bos en W. Buitenhuis en een voorstel tot het aanvragen van Bijksvoorschot krachtens de landarbeiderswet. Hillegom. Een schoolkwestie in den Raad. Eenige maanden terug 'heeft hel hootd der openbare lagere school om een leerkracht gevraagd, welke door den raad niet is toegestaan. Dezer dagen ver zocht hel hoofd der Openbare Mulo school om een derde leerkracht voor rekening der gemeenle. Hel gaat om een z.g. bovental lige leerkracht Voor goed onderwijs is «He leerkracht noodig; B. en W. zijn er van overtuigd, ook de raad; maar om linan- tieele redenen wilden B. en W. niet tol in williging van het verzoek overgaan. Im mers ,als deze derde leerkracht gegeven wordt, hebben twee bijzondere scholen krachtens de wet het' recht ook meer leer krachten le vragen, de Chr. Burgerschool één en de R.-K. Muloschool twee. Toen de raad het verzoek en hel adviea van B. en W. behandelde, is er allereerst over de schoolcommissie gesproken. Helder heid onlstond er door de discussie niet Over het algemeen vond het advies van B. en W. om hel verzoek af te wijzen, geen bij val, hoewel het standpunt van B. en W. op grond van de kosten niet bestreden werd uit genomen door den heer Fijma (S. D. A. P.) die m het belang van goed onderwijs niet van bezuiniging op die manier wil welen. De heer Loerakker (R.-K.) wilde aan de drie scholen, die er behoefte aan hebben, elk één jonge leerkracht geven mits ze dan ook niet meer dan één eisohten. Ben soort compromis stelde bij voor. 'De heer Vooren (Vrijzinnig) kon niet ge dogen dal het Muló-onderwijs, wat hier broodnoodig is, in gevaar komt. hij pleitte er zeer warm voor en verzooht aan B. en Vf\ hun advies terug te nemen, het verzoek opnieuw te overwegen en zoo noodig offi cieus met den raad te vergalderen. Een vertegenwoordiger van een vierde partij, de heer Vermeer (A.R.) was ook van oordeel, dat er geholpen moest worden, ech ter niet alleen de Mulo-, maar ook de L. O. scholen, die evenzeer te weiinig leerkrachten hebben. Hij had een begroeting der kosten gemaakt en sprak over een uilgaiat van 12, of 16 A 17 duizend gulden per jaar. De replieken deden niet denken aan den ouden, scherpen schoolstrijd; zij waren hoffelijk; de heeren zochten allen ernstig en ijjerig naar een middel om uil de moeilijk heden te geraken, maar zij slaagden niet. Wel najnen B. en W. bun afwijzend voor- slel lerug (in zooverre hadden de woord' voerders succes), maar of hun nader be raad en hun overleg mei de bijzondere scholen een oplossing zullen brengen, moet afgewacht worden. In de eerstvolgende raadsvergadering zal men er zeker meer van hooren, want B. en W. hebben dit beloofd. Katwijk-aan-Zee. Van de haringlog- gers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen In de haring- haven te IJmuiden aan: KW 29 mei 221 kantjes volle en 14 kantjes yle baring; en KW 146 met 72 kantjes volle haring. Ds. Voorsleegh staat als nummer drie op het viertal voor de vervulling der vacatu re ds. J. Langman le Groningen. Wegens ziekte van den directeur der Ambachtsteekenschool, den heer A. Dubbel dam, treedt als assistent op de heer C. A. Kruijt. RECLAME. Wees liever verstandig dan spijtig; waar om niet heden een flacon Foster's Maag- pillen gekochl? Dit geneesmiddel wekt de lever op. regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 0.65; in apotheken en dro gistzaken. 5217 In de gemecnlezaal sprak gisteravond de heer Beekman van den Haag. Voorgelezen werd Hooglied 3. Tol tekst koos spr. het 3e vers van dal hoofdstuk. Vervolgens onlwik- Wat Zij is. kelde bij de punten: Wie Zij is; Hoe Zij is en Gezongen werden Ps. 49 1; 119 9; 89 7; 84 3 en 4 en 97 6 Katwijk aan den Rijn. Op 2 CM. I I. was het 50 jaar geleden dat de eerste zitting werd gehouden van den gemeentespaarbank Dit leit zal men dezer dagen ecnigszins fees telijk herdenken. Noordwijk aan Zee. Door een bewoner van den Binnenweg alhier werd bij dé po litie aangifte gedaan van diefstal van 5 kip pen. Bij een onderzoek ter plaatse is geble ken dal de diet vermoedelijk een hond moet zijn geweest die de kippen had dood gebe ten en in den tuin had begraven. Tot heden is niets nader bekend, men zij dus gewaarschuwd hel kippenhok goed af le sluiten. Oegitgeett. Bij verschillende winkeliers alhier zijn door de politie gewichten in be slag genomen. Saisenhaim. Kerkelijk bericht, voor Donderdag. Chr. Geref. Gem., 's avond: halfacht, ds. P. de Groot, van Rotterdam. De heer v. d. Lelie alhier is benoemd tot hoofd ecner Hervormde school in do gemeente Uithuizermeden. Wassenaar. "Zondagavond is een jullrouw die per fiets" den Schouwweg passeerde aangerand door zekeren van L. los werkman alhier met' minder eerbare bedoelingen. De juffrouw, die door van L. al eenigen tijd gevolgd was, werd bij de Drie Papegaaien plotseling legen den grond geworpen. De aanrander wierp zich op haar en trachtte door een hand op haar mond (e leggen roepen te beletten. Gelukkig voor de juflrouw kwam er een aulo langs den weg met heldere lantaarns. De in zittende bemerkte, dat er iels gaande was en stopten. Toen de hevig geschrokken juffrouw haar wederwaren had verteld, bedacht en de automobilisten zich geen oogenblik en gin gen den booswicht, die in het land was weg gevlucht, na. Bijgelicht door de lampen van de auto ontwaarden zij hem in een slool. Zij grepen hem beet, voerden hem naar ds auto en bijgestaan door eenige burgers brachten zij hem naar het politiebureau over. Daar werd van L. aan een verhoor onderworpen, maat hij ontkende iets met het geval uitstaande te hehben. De aangerandene herkende den man echter pertinent, zoodat hij den dans niel zal ontspringen. RECLAME. ■-IKc. 15/20 P.K. 4 cyl. 6 plaatsen f 7300.- 20/30 P.K. 6 cyl. 6 plaatseD I OIOO.— 4473 Levering uit voorraad. STADHOUDERSKADE 114, AMSTERDAM TELEFOON 27100 (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 64) Willem, Willem!.... Maar dat is waanzin! Je stelt de dingen met een booze vooringenomenheid voor en je schijnt hel prettig (e vinden, ze te verdraaien.Weet je wat de kwestie is?. Je bent trotsohl Ja, ik ben trolsch.... en mijn stille trots is diep en schuw, dat weet ik, Phyl- lekeEr zijn toestanden, die, volgens mij, den man in waarde doen dalen.als ze hem niet vernederenDie van den armen eohtgenoot eener rijke vrouw is al tijd valsch en vernederend.... en hoeveel erger nog, als die manPhyllis, laat me het'je nogmaals in herinnering brengen, hoewel ik zeker weet, dat je het evengoed gevoelt als ik: indien je, in plaats van drie weten ge1!eden van juffrouw Arguin te er ven, acht maanden geleden van je pleeg moeder hadt geërfd, dan zou het nooit in je hoofd zijn opgekomen, met mij te trouwen en zelf had ik ook nooit de mogelijkheid ran zoo'n huwelijk aangenomen.... Ik was gelukkig je te beschermen, als sterk wezen, gewend aan strijd le werken voor liet zwakke, weerlooze meisjeToen was alles logisch en normaal.Jij moest mijn. eenvoudige leren wel deelcn 'Maar ik kan niet in'jouw fori u in deel en... Bk behoor lol die meuschen, die, een opwel ling van hun hart volgende, in slaat zijn „een groote dwaasheid te doen, Phyllis,.... maar die dwaasheid zou nooit een „goed taakje" mogen worden.... 0, neen! Wat versta jij eigenlijk onder een goed zaakje?. Als je bijvoorbeeld eens aan mijnheer Palain voorstelde daaraan had ik ad ge dacht ai dat geld in zijn zaken te brengen en als je dan eens zijn associé werd?. Dan zon hel een goed zaakje voor mij zijn'. Dat zou nog niet zoo zeker zijn Men kan nooit weten.... Palain is een waaghals... Bovendien heb ik geen enkele aanwijzing, dat hij er happig op is mij aJs associé te hebbenIn elk geval zou ik ct niet aan denken, jouw fortuin in een in- duslrieele onderneming te steken om mijn eigen positie te verbeterenWat zeg ik? Op schitterende wijze een gedaanteverwis seling te doen ondergaan. 't Zou niet om die reden zijn. Och, Willem! je gaat maar steeA voort de een voudigste feiten le verdraaien en die in een zoo leelijk mogelijk licht le plaatsen.... Je zegt, dal je het huwelijk van een armen man met een rijke vrouw afkeurt.Maar toen je mij trouwde, Willem, was ik arm. veel veel armer dan jij! Than6 zijn we ge trouwd; niet ik heb van juffrouw Arguin geërfd, maar wij beidenEn bovendien komt hel niet dagelijks voor, dat een man het fortuin van zijn vrouw gebruikt, niet om zijn persoonlijke positie, maar wel om de voorwaarden van het gezamenlijke wel zijn van hen beiden te verbeteren? Je bent niet mijn vrouwtusschen ons beslaat niet anders dan een fictieve band, een overeenkomst, waarvan de eenige basis, de eenige reden van beslaan was, de moeilijke toestand, waarin jij jebe- vonóten mijn wensch daarin verbete ring te brengen.en die dus nu vanzelf verbroken is. Toen hij zei: „je bent niet mijn vrouw," scheen het me, alsof onder de koelheid van zijn antwoorden een smartelijke wrok tril deIk was tot in mijn hart ontroerd... Ik weet niel welke soort verlegenheid of welke onbewuste trots, loen ik op ditoogen blik geloofde aan zijn smart, de drang van zijn hart verstókte, die mij vroeger zoo dik wijls er toe dreef, me in zijn armen te werpen om hem feeder toe le spreken, hem te troostendoor hem getroost te worden om het leed, dat zijn verdriet me veroor zaakte.... Dan zou hij begrepen hebben, wat hij gewenscht had.... 0, hoe had hij kunnen zeggen, dat ik hem niet meer noo dig heb!.Maar ik herinnerde me iets!. Ik herinnerde mij die vrouw, die in stilte misschien zijn werkelijke vrouw was Vooral herinnerdie ik me ons engagement. En ik scbaajmde me. Ja, ik was loen arm en dakloos. Met de vaste overtuiging van een verwend kind, dat meent aJlles te kunnen krijgen, en bijoa gelooft, dat als het veel vraagt en misschien nog meer. dat, als het veel vraagt en mis schien nog meer, als het veel verwacht, het niet meer doet dan een gunst uitdeelen en een voorrecht verleent had ik me opge drongen aa® de onvergelijkelijke vriend schap van "Willem Kerjean.... en Willem Kerjean had me lot zich genomerf... me ondersteund. Zou ik rae thans, nu ik beter begreep, dat het gansche mystieke werk in mij volvoerd was, waardoor de luchthartige, kleine Phyl tol een ernstige vrouw, die verstandiger cn zelfbewuster geworden waszou ik me thans voor de tweede maal aan hem op dringen? Zonder gewetensbezwaar had ik. denken de veel in ruit le geven en feitelijk niets gevende, Willems leven verstoord en het onderste bovengekeerd, een leven van vrij heid en eenzaamheid, dat hem lief was; zou ik hem thans het recht -ontzeggen dat opnieuw op te bouwen? Ik boog mijn hoófó.en weer omgaf de stilte ons... niet die doorzichtige stilte, waarin verwante zielen elkaar ook zonder woorden begrijpen; maar een zwarte stilte, die was als een zwarte, ondoorzichtige duis ternis, die ieder wezen in zijn eigen leed isoleert; een stilte, die scheidt, alsof men plotseling ver, heel ver van elkaar is ver wijderd, al9of men plotseling denkt elkaar nooit.meer terug te zie®. Mijn stem jaagde me angst aan, toen ik zei: Gaat een echtscheiding da® zoo ge makkelijk? Willem sidderde, alsof bij niet had ver wacht, dal dit harde woord, dal nooit tus schen ons was uitgesproken, juist mij over de lippen moest komen en op zoo'n rusligen toon.... Maar dadelijk was hij zichzelf weer meester. Een echtscheiding is alleen dan moei lijk, wanneer een van de beide partijen zich er tegen verzet't Is voldoende als men bet met elkaar eens is.Herinner je je niel, dit op den dag van ons engagement^le hebben gezegd? Maar we moeten toch een reden heb ben. Een reden? Een huwelijk als hel onze behoort lot die, welke zelfs door de Kerk worden nietig verklaard.... Maar dat daargelaten Niels, wat ons intieme leven wal jouw intiem leven aangaat, moet in de zaak betrokken worden Jóuw persoon to.oet buiten het débat blij ven Jk zad daartoe zelfs het onmoge lijke in 't work stellen-... en vooral, jij moet de echtscheiding aanvragen, zijnde alle schuld aan mijn zijde. Schuld, die je zal moeten verzianon.? Neen werkelijk bestaande schuld.. Willem viel zichzelf in de rede en her nam toen op treurigen toon: 0, Phyllis, als je eens wist hoe elle® dig ik het vind, je dingen to moeten zeggen, die voor je jeugd en je reinheid onbekend moesten blijven. en die niet met toe geeflijkheid door je beoordeeld kunnen wor denEn toch moet ik spreken. Maar mijn besluit was genomen; ik zou niet aangedaan zijn. Ik had me voorgeno men, hoe bedroefd ik ook was, zonder blik ken of blozen en bijna ongedwongen, le be rusten. op mijn beurt zou ik waardig eiL trotsch zijn. Welke dingen? vroeg ik met eon op uiterlijk vertoon berekende kalmte.... Da* er een vrouw in je leven is? Dat weet ik ai lang. tracht niet te zoeken door wie en hoe; je zoudt het toch niet vinden. Ik haast me er aan toe te voegen, dat rk, troto mijn jeugd, beter ben ingelicht, dan je wenscht te gelooven, Willem, en dat ik dezen toestand philosopfoisch had aeun- vaard.Je hieldt van die vrouw voord»* ik je verzocht had mijn echtgenoot te wor den. Je hebt me je naam gegeven, uit goedheiduit medelijden heb je me tol je ge nomen het was rechtvaardig, dat je ge negenheid haar bleef toebehooren Willem was nogal van zijn stuk gebracht, waarin ik een snood vermaak schepte. Je riet, dat je geen gewetenobezwa/eg behoeft te hebbe® en kunt spreke® aond* bang le zijn me verbaasd te doen stean, W beteedigen of veKdrre* tejk*® (Wordt vei volgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9