THANS AGENDA. GEMENGD NIEUWS. 5JM BUITENLAND. Dinsdao- „Jeruël" (Grocnesteeg 16)Evangeliepre diking met lichtbeelden. 8 uur. Morachweg 69: Samenkomst. Stadsevan gelisatie. 8 uur. Woensdag. Hotel „Central": Demonstratie Arti-batik- verven. Van 2 tot 5 uur. 4 „Jeruël" (Middelstegracht 3): De heer Van der Horst. 8 uur. Woerden: Markt voor runderen. De avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 October tot en met Zondag 25 October waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Prooi, Maarsmansstecg 17, telef. 435. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ifl altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden vaD dat fonds. De heer S. Berkhout, aJhiesr, tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij hel personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. Heden werd ten Raadhuize door B. en W. van Leiden in het openbaar aan besteed: Het dempen van slooten en het leggen van rioleeringen tot een totale lengte van pl.m. 1800 M., in twee perceelen. Het aantal inschrijvingen bedroeg 21, n.l van H. F. A Huchride, Den Haag, perc, I 114.888, perc. II 126.588, in massa 139.377; firma Jac. van Riet, in massa 137.600; A Verhagen, Made, perc. I f 11.885, perc. II f23.750, in massa f35.467; J. Warnaar f34,879; J. Hart, in massa 134.312; A. Timmerman, Dordrecht, in massa f33.722; H. de Weers, Haarlem, perc. I f 10.660;, perc. II f22.620, in massa 133.000; W. Oudshoorn Zn., perc. I f 11.500, perc. II f21.500; L R v. d. Geer en A. Stuifzand, perc. I f 13.500, perc. II 120.200, in massa f33.000; J. G. v. d. Belt, Overveen, in massa f 32000; A. J. de Later en P. EL Meijers, perc. T 19.990, perc. II f21.350, in massa f31.300; 5nna Ballegoye en Mostert, Teler Inge, perc. I f 11.153, perc. II f20.189; Th. de Win ter en C. J. van Weeren, pare. I f 11.975; lirma Hoonhout Brouwer, Haarlem, perc. I fl 1.698, perc. II f19.270, in massa 130.900; W. de Jong, Alkmaar, perc. I f 10.945, per. H f19.200, in massa f29.845; W. Visser Zn., Den Haag, pare. I f 10.765, perc. n 118.590; J. C. v. Evert, perc. I f 10.690, perc. n f16.690; B. v. d. Berg, Reeuwrjk, perc. I f9.900, perc. H f17.500, in massa 126.900; A. Aandewiel, Katwijk Zee, perc. I f9.464; A. v. Zijl, Hif- rersum, pore. I f 11.245, pore. II f17.361, in massa f27.980; en H. Backs H. Steenkist, Haarlem, perc. I Ï8980, perc. II f16.975, in massa f25.850. Waar do plaats niet is vermeld, is dit Leiden. Gisteren heeft op het kerkhof te Doorn de onthulling plaats gehad van het monu ment, aldaar opgericht door leerlingen, vrienden en vereerders van den Leidschen hoogleeraar dr. J. van Leeuwen Jr. Prof. dr. J. Vürtheim heette de aanwezi gen welkom en dankte voor den steun, van zoo velerlei zijden ondervonden. Hierna hield dr. J. Hooykaas een rede, waarin hij de totstandkoming van het mo nument schetste. Van de meeste bijzondere Gymnasia en Lycea, van zeer vele discipuli, amiei, admi- ratores, van alle universiteiten en van alle openbare gymnasia zonder een enkele uit sondering kwamen betuigingen van instem ming en grootere ol kleinere geldelijke be dragen in. Voorts stond spr. uitvoerig stil bij het verdienstelijk levenswerk van wijlen prof. Van Leeuwen. De studie van de Griek- sche taal en letterkunde was de inzet van prof Van Leeuwen's leven, hij had die lief, hij heeft die bevorderd, hij heeft die hoog ge houden. Het omhulsel werd vervolgens ver wijderd. Het lijne en keurige monument, ge heel in zuiver Griekschen stijl, fraai uitko mend tegen dc struiken cn boomen van het dicht beplante Doornsche kerkhof, doet den Uottcrdamschcn beeldhouwer L. Bolle alle Gistermorgen te circa kwart over elf, toen een ladderwagen, bestuurd door den glazcnwasscher J. J. van B. in de Lokhorst straat naar rechts wilde uitwijken voor een hem achterop rijdende vrachtauto van de Ti v. d. K., bestuurd door C., was laatstge noemde te haastig met het willen passeeren, waardoor de wagen aangereden en van B. tegen den grond geslingerd werd, tengevolge waarvan hij een kneuzing van het rechter- dijbeen en eenigc schaafwonden opliep. Gistermiddag Omstreeks één uur werd de 75-jarige M. J. van lt. op den hoek van Haarlemmerstraat cn Havenplein aangere den door den 17-jarigen wielrijder H. S., waardoor de oude man eenige blessures in het aangezicht bekwam. Door M. B is bij dc politie aangifte ge daan, dal hij Zondagavond op de Breeslraat door zekeren J. C. mishandeld is, zonder dat bij daartoe eenige aanleiding had gegeven. LEIDSCHE SCHOUWBURG. 40-jarige Tooneelarbeid en afscheid Gnsta de VosPoolman. „Om het kind", tooneel- spel in 4 bedrijven van A. SteinLandesmann. Van den Schouwburg woeien gisteren Iwee vlaggen ten teeken, dat er iets bijzon ders zou geschieden. Nu, iets bijzonders was het zeker, dat daar gisteravond zich heeft ifgespeeld; het afscheid van het Toon eel na een 40-jarigen arbeid op de planken van Mevr. Gusta de VosPoolman. Een af scheid, omdat voor „Guus" de liefde voor haar man, den 70 jaar geworden Jan C. de Vos Sr., nog groeier i9 dan die voor haar Kunst. Zelf wil zij voortaan haar man gaan verzorgen Is het wonder, dat piëteit uitging van.dit afscheid, temeer, waar de scheidende kun stenares haar laatste optreden geheel eh al in dienst had gesteld van de verzorgjng van haar echtgenoot? Met genoegen zagen we daarom den schouwburg vrij goed bezet. Gaarne hadden we een uitverkocht Huis der scheidende gegund, maar het heeft niet mogen zijn. Na afloop der voorstelling, die nog eens bewees, dat de heengaande actrice gesne den was uit het goede tooneelhout, waar om meer te zeggen van stuk en spel, men kwam toch voor haar alleen? had, neen, laten we niet spreken van een huldiging, laten we liever zeggen een afscheidsherden- king plaats. Prof. Meyers was het, die haar toespraak met gevoelens van gemengden aard. Eensdeels van erkentelijkheid voor het geen Gusta de Vos in 40 jaren op hei too- neel had gedaan, als het ware een lach en een traan. Veel jongeren hebben haar slechts weinig gezien, doch alleen de Duches9 in de „Wrekende God" is vol doende getuigenis van haar kunnen voor dezen af,gezien van het spel van den avond zelf. Anderdeels van bedruktheid, omdat heen gaat van het toonee! een actrice van die soort, die niet goed is te missen. Het motief daartoe wekt hier in Holland anders dan in Frankrijk, waar immers een bekend schrijver verklaarde, dat een vrouw niet mag doen uitkomen, hoezeer ze van haar eigen man houdt bewondering. Spr. her innerde in dit verband ook aan het „Wat ware het indien ik alle dingen bezat en niet had de liefde, zoo ware ik een klin kend metaal". En te meer bewondering wekt dit afscheid, gelet op den leeftijd der scheidende, een leeftijd, waarvan men in Leiden zegt: zij komt pas kijken. U wenschte geen bloemen, aldus spr., niettemin hebben wij de jongeren moeten temperen Wij wen- schen u een zorgeloozen ouderdom, naast uw echtgenoot. Zij het dan ver van het too- neel, doch in levende, aangename herinne ring daaraan. Deze hartelijke woorden gingen vergezeld'van een bouquet en een enveloppe met inhoud. Woorden van waardeering werden daar na gesproken namens de" Vereeniging van Vrouwelijke Studenten en het Leidsch Stu dentencorps. Het laatste bood een bloemen mand en eveneens een meer blijvend be wijs van hulde aan. Ten slotte dankte mevr. de Vos allen in nig dankbaar. Het was de 19e avond, waarop zij bedanken moest, en het kost haar zoo ontzaggelijk veel, maar zij kon en wilde dat niet nalaten. Vooral waardeerde zij uit het gesprokene de erkenning van het doel der voorstelling. Haar afscheid is tpch immers een liefde-daad tegenover Jan C. do Vos. Voorts bracht zij nog dank aan de bestuurderen van het Jan C. de Vos-fonds, aan Royaards, aan Cor v. d. Lugt, aan alle medespelendén van -den avond, die onder regie van haar zoon, een echte Jan C. de Vos, zich geheel gaven, kortom allen, die haar en haar plannen op eenigerlei wijze hebben gesteund. Het publiek bracht haar staande tot slot een ovatie. MUZIEK. Jeanne Marie Darré. Goed pianospel is in den tegenwoordigen tijd een artikel, dat, als zooveel andere, lijdt onder den vloek van overproductie. Men behoeft zich niet te verwonderen voor en na respectabele pianisten te hooren, wier namen men nimmer hoorde uitspreken. Maar lusschen goed pianospel en mooi pianospel ligt een groote afstand; eigenlijk een niet te overbruggen kloof. Ze zijn niet gradueel doch principieel verschillend. Goed pianist kan, met eenige overdrijving, iedereen worden die is toegerust met een weinig talent en veel ijver. Het prcdicaat „mooi" is weggelegd voor diegenen slechts in wie een innerlijk vlam- mejje brandt, dat henzelf verwarmt, hun spel mysterieus doorgloeit. Dat zijn de dich ters en de priesters. Dat zijn de kunstenaars van koninklijken bloede. En die zijn ook thans nog even zeldzaam als het eenzaam is op de toppen van een veel bezocht bergland. Zulk een kunstenares de pur sang is de nog zeer jeugdige pianiste Jeanne Marie Darré, die thans voor het eerst een tournée door Nederland maakt en zich gisteravond ook ten onzent liet hooren in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De toehoorders waren zooals te verwachten was niet bijzonder groot in aantal, doch die er waren zijn wel zeer sterk onder den indruk geraakt van bui tengemeen klavierspel. Haar spel kenmerkt zich vooral door bezonkenheid, door voor name rust, de onmiskenbare tcckencn van boven dc techniek, boven de materie te staan. Ze streeft niet in het minst de uiterlijke schittering na.- Haar programma was niet op virtuositeit doch op muziek ingesteld, muziek die zij voordroeg met feillooze zekerheid cn met een technische beheersching, die het volmaakte nabij komt. Haar parelend pas- sagespel, haar perfecte pedaalgebruik, haar indrukwekkend forto, baar koesterend pia nissimo cn vooral haar halftinten: ze beeft dat alles slechts dienstbaar gemaakt aan dc stukken, die zij voordroeg. Ze speelde haar rijke programma af met een liefde en toewij ding alsof zij de muziek zelve gecomponeerd had. Dat was herschepping, die den repro- ducecrenden tot produccerenden artist ver heft. Adepte van het Parijsche conservatorium, waar ze onder Saint-Saéns en den voortreffe- lijken pedagoog Philippe studeerde, droeg ze natuurlijk, zijn we geneigd te zeggen op een enkel van ouden Italiaansehen oorsprong na (Scarlatti) uitsluitend werken voor uit de Fransche school: een elegante bijna poëti sche gavotte van v. Glück, een geheimzin nige Idylle van Chabrier en dan overgaande naar de modernen. Van Debussy speelde ze de forsche Soirée dans Grenade (dateerend van 1903) en de Prélude, Sarabande et Toe* cate (van 1901). Ravel stond op het pro gramma met diens Ondine. Muziek du9 die zuiver Fransch begrepen dient te worden, muziek die haar geboorterecht ontleent aan het land der polytonaliteit. Wie deze muziek naar dezen maatstaf heeft leeren verstaan, zal ze ongetwijfeld weten te waardeeren. Al zal hij ze dan misschien niet, gelijk de schrijver dezer regelen, als de alleen zalig makende taxeeren. Of de geniale concert- geefsler zelve ook misschien niet lichtelijk die meening deelt? Het vermoeden schijnt niet geheel ongewettigd. Want ze besloot haar programma met zeer muzikaal gevon den thème et variations, vol afwisseling en geestig geschreven door Paul Paray, een der tegenwoordige dirigenten van het Lamou- reux-orkest te Parijs, geschreven echter in de „ouderwetsche" tonaliteit. Wat de avant- garde in Frankrijk, de „société des six" (Da rius Milhaud c.s.) wel van den componist dezer o. i. zeer geslaagde variaties .zeggen zal, als we weten dat zij Debussy en Ravel „vieilles barbes" noemt? Als antwoord op bet zeer enthousiaste ap plaus gaf mejuffrouw Darré een étude voor de linkerhand van haar leer.T.ees'er Saint- Saëns ten beste Een mooie tuil bloemen werd haar aange boden. Op het programma stond als instrument vermeld Blüthner-concertvleugel. Die vleugel liet echter hij moest uit den vreemde komen vergeefs op zich wachten. Geluk kig, zeggen wij. Want een concertvleugel kunneD we in de kleine zaal niet gebruiken. Nu werd gespeeld op een Ibach-salonvleugel, waarmee dc firma Bender op het laatste mo ment redder in den nood werd en waaraan pianiste en publiek hun hart konden opha len. Uit Voorschoten meldt men ons: Gistermorgen is door den burgemees ter, in tegenwoordigheid van de politie de zer gemeente, alsmede uit Amsterdam en Utrecht en ambtenaren der belastingen, een huiszoeking gedaan in een perceel aan den Leidschenweg, bewoond door B. In beslag werden genomen een drukpers en een groot hoeveelheid valsche banderolles voor sigaren. De bewoner, tegen wien pro- cesijverbaal werd opgemaakt, is gearre steerd en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Gisteravond d e m o n s t recr- den ongeveer 150 modern georganiseerde kantoorbedienden en controleurs in het bak kersbedrijf in Den Haag voor ccn betore rechtspositie. Van het Volksgebouw bega ven zij zich, met zich solidair verklaard hebbende bakkers, naar dc Laan Copes Yan Cattenburch, alwaar het secretariaat geves tigd is van den Werkgeversbond in het Bakkersbedrijf. Besloten was den Werkge versbond een schrijven aan te bieden, waar in de eischen vervat zijn die de organisatie heeft gesteld en waarin er op gewezen wordt, dat de organisatie alle verantwoor delijkheid afwijst voor de gevolgen van een verdere weigering met den Bond in onder handeling tc treden. De aanbieding ge schiedde door den voorzitter en den secre taris. De demonstralie had een ordelijk verloop, terwijl de politie een oog in het zeil hield. De klerk G. B. W., werkzaam op de afdeelang „Gemeentewerken", te Hengelo, is ter beschikking van den officier van justitie gesteld, verdacht van verduis tering van i1300 D c „E e m d ij k." Reuter seint uit Londen, dat in het bericht betreffen de het ongeluk bij de „Eemdjjk" een fout ie geslopen, waardoor abusievelijk bericht werd, dat niet alleen de „Hope", doch ook de „Eemdijk" gezonken was. Laatstge noemd schip echter zit nog steeds vast, en men is nog bezig de lading te bergen. Het stoomschip „Breed ij k" is in den nacht van Zaterdag op Zondag door zes sleepbooten van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst, met de „Columbus" vlot ge sleept en daarna naar Rotterdam opge- stoomd. Bij de inschrijving als student aan een hoogeschool werd aan den zoon van een welgestelde» landbouwer gevraagd, wel ke betrekking zijn vader bekleedde. Hoog moedig gaf hij ten antwoord. „Mijn vader is veldheer." RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Lccarno. Het resultaat \an Locarno is gepubli ceerd. Men zie hierachter. Verrassingen brengt deze publicatie niet meer. Het is als verwacht en reeds bekend was. Gevaar voor niet ratificeeren schijnt al leen maar te bestaan bij de Duitsch-natio- nalen, doch het is nog geen dag van beslis sing en in den tusschentijd kan nog zoo veel geschieden. Vermoedelijk zal de Duit- sche Rijksdag 20 Nov. a.s. bijeenkomen. Het bestuur van de Duitschnationale partij heeft een verklaring gepubliceerd, zeggend dat de verdragen van Locarno ala ontwerpen (dienen te worden beschouwd en natuurlijk voor wijziging vatbaar zijn. Van officieele Duitsche zijde wordt er echter op gewezen dat de verdragen van Locarno onmogelijk gewijzigd kunnen wor den. Zij zijn gesloten op voorwaarde dat zij ongewijzigd zouden blijven. De opvat ting van de Duitsch-nationalen is dus on juist. Weliswaar zijn de verdragen nog niet onderteekend op de gebruikelijke diploma tieke wijze en zijn zij tot nog toe slechts geparafeerd, maar dit bewijst geenszins dat het garantie verdrag of de arbitrageverdra gen slechts ontwerpen zijn. Het parafee- ren geschiedde omdat de onderteekening slechts kan plaats vinden nadat de respec tieve regeeringen en parlementen hiertoe de noodige volmachten zullen hebben ver* leend. Het karakter der verdragen kaa hierdoor echter in geen geval worden ge wijzigd. De regeeringen en de parlementen kunnen zich alleen voor of tegen de ver dragen uitspreken. Voorwaarden kunnen zij aan het aanvaarden geenszins verbin den. Dergelijke voorwaarden zouden overi gens het geheele werk van Locarno bedrei gen. Van diverse lijden wordt overigens het werk van Locarno nog eens in vollen om vang en gunstige beteekenis belicht. ENGELAND. Wee* subsidie gevraagd. Churchill zeide in een rede te Chingford, dat, ofschoon er vele redenen van bezorgd heid over den binnenlandschen toestand be staan, er volstrekt geen. aanleiding voor angstgeschreeuw, pessimisme of paniekstem ming bestaat. Wij gelooven dat de toe stand beter, niet erger wordt, niet enkel in dit land, doch in de heele wereld. Het pact van Locarno is niet enkel de eenig mogelijke waarborg voor het behoud van den vrede in de toekomst, doch ook dc heraut van steeds ruimer associatie tusschen de staten van Europa en de wereld. Intusschen beeft de scheepsbouw-indu- strie nu ook om subsidie uit de regeetings- kas gevraagd. Het verzoek is den eersten minister gedaan door den secretaris van do vakvereeniging van ketelmakers. In zijn schrijvon stelt hij voor, dat een gift van 50 shillings uit die bron zal worden verstrekt voor elke ton, die in dén scheepsbouw is vervaardigd boven dc huidige gemiddelde productie van elke scheepswerf. Indien een verhoogde productie van 600.000 ton kon worden verkregen, zouden, naar men zegt, alle tot deze industrie behoorende werke- loozen aan het werk kunnen wo?den ge steld, en 3.700.000 pond worden bespaard, welke thans aan werkeloozen worden uit gekeerd. ITALIË. Uitbxeiüino dei bezetünfl in Noord-Afrika. De „Epoca' bericht, dat de gouverneur van Somali-land overgegaan is tot de mili taire bezetting ran het sultanaat van Obia en het kustgebied dsr Medjcrtijnen. Deze operatie wordt gerechtvaardigd, beet het, door de noodzakelijkheid om een einde te maken aan den toestand, die een gevolg is van het bestaan der sultanaten van Obia en de Medjertijnen eü van het zelfstandige gebied van Nogol in dit Itaüaansche ge bied en de noodzakelijkheid om toezicht te houden op het N. van Somali-land aan de grens - van Abyssinië. DE VERDRAGEN VAN LOCARNO. Gepubliceerd is de tekst der verdragen van Locarno. Zij worden voorafgegaan door een alotpiotocol, dat aldus luidt: „De vertegenwoordigers der Duitsche, Belgische, Engelsehe, Fransche, ltaliaan- sche, Poolsche en Tsjecho-Slowaaksche re geeringen, die van 5 tot 16 October 1925 to Locarno vereenigd waren ten einde ge meenschappelijk middelen te zoeken om hun volkeren te beschermen tegen den gee- sel van den oorlog en om conflicten van eiken aard, die tusschen enkele hunner zou den kunnen ontstaan, te regelen, hebben hun goedkeuring gehecht aan de ontwerpen der volgende verdragen cn over eenkomsten, die tijdens den duur der te genwoord.igc conferentie ontworpen zijn en in onderling verband met elkaar staan: het verdrag tusschen Duitschland, Bel gië, Frankrijk, Engeland en Italic; de arbitrage-overeenkomst tusschen Duitschland en België; de arbitrage-overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk; de arbitrage-overeenkomst tusschen Duitschland en Polen; de arbitrage-overeenkomst tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Deze oorkonden, die reeds thans ne va- ritur geparafeerd zijn, zullen do dagteeke- ning van heden dragen. De vertegenwoordigers van de in aan merking komende partijen hebben besloten op 1 December a.s. te Londen bijeen to ko men ton einde aldaar de oorkonden formeel te onderteekenen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken deelt mede, dat in aansluiting aan de hierboven vermelde ontwerpen van arbi- fr-> .rp verdragen, Frankrijk, Polen en Tsje- pho-Slowakije eveneens ontwerpen van oyer eenKorasten gemaakt hebben ten einde zich wederkeerig de uit deze verdragen voort vloeiende voordeelen te garandeeren. Deze overeenkomsten zullen rechtstreeks bij den Volkenbond gedeponeerd woïden. Do heer Briand houdt echter thans reeds afschrif ten tei beschikking van de hier vertegen woordigde mogendheden. De Engelsehe staatssecretaris stelt voor, dat ter beantwoording van bepaalde door den Duitechen rijkskanselier en den Duit- schcn rijksminister van buitenlandscho za ken geformuleerde eischen betreffende op* heldering aangaande artikel 16 van bet sta tuut van den volkenbond, het ontwerp van het hierbij gevoegde schrijven (bijlage 7) tevens met de formeele onderteekening der hierboven vermelde oorkonden aan hen zal worden gericht. Dit voorstel wovdt aang©. nomen. De gedelegeerden der hier veitcgenwoor digde regeeringen verklaren er innig va*, overtuigd te zijn, dat het in werking tre den van deze verdragen en overeenkomsteii in ruime mate zal bijdragen tot do morcele ontspanning tusschen dc naties, dat zij de oplossing van talrijke politieke en econo» mische vraagstukken gemakkelijker zal ma ken overeenkomstig de belangen en de ge voelens van de volkeren en dat zy het juiste middel zijn tot het bevestigen van den vrede en de veiligheid in Europa en om op doel matige wijze de in artikel 8 van het sta tuut van den Volkenbond voorziene ontwa pening te bespoedigen. Zij nemen de "erpliehting op zich op oö rechte wijze de reeds door den Volkenbond in het belang van de ontwapening ingeleide werkzaamheden te ondersteunen cn te trachten in algemeene verstandhouding de ontwapening te verwezenlijken. Gedaan te Locarno op 16 October 1925* Geteekend: Dr. Luther, Stresemanny Emile Vandervelde, A. Briand, Austin; Chamberlain, Benito Mussolini, AL Skrzynski, dr. Ed. Benesj." Hei Westelijk pad luidt aldus: „De Duitsche rijkspresident, Z. M. de Koning der Belgen, de President der Fran sche republiek, Z. M. de Koning van heil Vereenigde Koninkrijk van Groot-Britto» nië en Ierland en de Overzeescb# Britschei gewesten, keizer van Indië, Z. M. de Ko ning van Italië, er naar strevend voldoening te geven het verlangen naar veiligheid en bescher ming dat de volkeren bezielt, die onder! den geesel van den oorlog van 1914 tot 1918 te lijden hebben gehad, rekening houdend met het feit, dat dti» verdragen ter verzekering Yan de onzijdig heid van België vervallen zijn en in hot bewustzijn van de noodzakelijkheid do£ vrede te waarborgen in het gebied, dat zoo vaak het tooneel van Europeesche con flicten is geweest, en bezield van den op rechten wen ach aan alle onderteekenendö mogendheden in het kader van het statuut van den Volkenbond en van de tusschen hetf bestaande verdragen aanvullende waarboïd gen te verzekeren, hebben besloten met dit doel een verdrag te sluiten en hebben tot gevolmachtigden benoemd die nadat zij hun volmachten zullen heb ben uitgewisseld en in orde bevonden het over de volgende bepalingen eens gewot- den zijn Art. 1. De hooge contracteerendo par tijen waarborgen elk voor zich en gemeen schappelijk op de in de volgende artikelen bepaalde wijze het behoud van den terri- torialen status quo, voortspruitend uit de tusschen Duitschland en België en Duitsch land en Frankrijk bestaande grenzen, be nevens de onschendbaarheid van deze gTen- zen, zooals zij door het op 28 Juni 1919 te Versailles onderteekende vredesverdrag ol in uitvoering van dit verdrag bepaald zijiir alsook de eerbiediging van de bepalingen; van artikel 42 en 43 van het betreffende verdrag aangaande de gedemilitariseerde zone. Art. 2. Duitschland en België en evenzod Duitschland en Frankrijk nemen de weder- zijdsche verplichting op zich in geen geval tot een aanval of tot een inval of tot eed oorlog tegen elkaar over te gaan. Deze bepaling geldt echter niet: 1) Ingeval van toepassing van het recht van verdediging, dat is van het recht tot verzet tegen een schending van de ver plichting voorzien in de vorige alinea of te gen een flagrante overtreding van do ar tikelen 42 en 43 van het verdrag» van Ver sailles, voorzoover een dergelijke overtre ding een niet uitgelokte agressieve daad itf en door het concentreeren van strijdkrach ten in de gedemilitariseerde zone een on middellijk optreden noodzakelijk blijkt; 2) ingeval van een actie voorzien in arti kel 16 van het statuut van den Volken bond; 3) ingeval van een actie, die het gevolg is van een beslissing van een volkenbond»-; vergadering of van den volkenbondsraad ol van een actie, die geschiedt als toepassing van artikel 16 alinëa 7 van het statuul, van den Volkenbond, mita deze actie in di|

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2