No. 20125. DINSDAG 20 OCTOBER Anno 1925. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Jhr. DE GIJSELAAR 60 Jaar, Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. pet tegel. Bij tegelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Üaterdags BO Cts., bi) een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, pet week r.tvrmifl IÉ 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' iTv.kv i> 0.18, Franco per post t 2.35 ffi portokosten, Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen f GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, VQscbmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG VerkrijgbaarSCHELV1SCH A 10.13—£0.21, SCHOL A £0.18—£0.32, VERSCHE HA RING A £0.20, GEH. KABELJAUW A 10.21 per pond, VOLLE eu INMAAK HA RING A £0.06 per stuk. N. i: DE GMSELAAR, Burgem. Leiden, 20 October 1925. In verband met het feit, dat jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester dezer ge meente, morgen den 60-jarigen leeftijd zal bereiken, heeft zich hier gcruimen lijd ge leden eea huldigingscommissie gevormd, rnet het doel hem op dezen dag een hulde blijk aan te bieden. Deze commissie werd gevormd door de heeren prof. da P. J. Blok, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Uni versiteit, eere-voorzitter; Aug. L. Reimerin- ger, wethouder, voorzitter; J. F. X. Sanders, idem, vice-voorzitter; A. Mulder, idem, J. B. Meyn'en, idem, mr. dr. C. E. van Strijen, gemeente-secretaris alhier, F. G. Rosier, re ferendaris, chef der afd. Algeraeene Zaken Secretarie en A. Couvée P.zn., industrieel, 'penningmeester. Zij richtte zich, waar het hier geen ambtsjubileum gold, niet tot de burgerij in haar geheel, doch slechts tot den inliemen kring van vereerders, vrienden, kennissen en medewerkers, die vertrouwe lijk werden bereikt. Namens dezen kring zal morgenmiddag te drie uur, in den Foyer der Stadsgehoor zaal, in tegenwoordigheid van de deelne mers jhr. De Gijselaar bij monde van den eere-voorzitter van het huldigingscomité, prof. dr. P. J. Blok een huldeblijk worden aangeboden. 's Avonds zal den jarige aan zijn woning een serenade met fakkellicht worden ge bracht, waartoe de 8-October-Vereeniging het initiatief heeft genomen en waaraan een groot aantal plaatselijke vereenigingen zul len deelnqjnen. Heeft de huldigingscommissie zeer terecht ingezien, dat een herinneringsdag als deze geen aanleiding mocht zijn tot een alge-, ireene huldiging, waartoe alle reden zou bestaan wanneer het feit het ambt als bur gemeester betrof, uit de vrij algemeene deel neming der plaatselijke vereenigingen aan de serenade blijkt wel, dat men ook bij deze gelegenheid het burgemeestersambt niet van den persoon van den ambtsdrager "heeft kunnen scheiden. Had jhr. De Gijse laar gedurende zijn ruim 15-jarige ambts vervulling niet getoond een bij uitstek uit nemend burgemeester te zijn geweest, had hij als hoofd der gemeente niet de waar doering van het overgroote deel der bur gerij kunnen veroveren en behouden, men zou zich in breeden kring voor de viering van dezen GOsten verjaardag niet zoo en thusiast hebben betoond. Des heeren .De Gijselaar's populariteit houdt ook wel degelijk verband met de wijze, waarop hij zijn ambt als burgemeester heeft waargenomen en waarneemt. Ter gelegenheid van zijn installatie in de gemeenteraadszitting van Maart 1910, zeide jhr. De Gijselaar o.a.: „Ik zal ernstig stre ven een goed burgemeester van deze ge- mëtente te worden; ik zal mijn beste krach ten, zoover die mij gegeven zijn, daartoe inspannen. Het zal mijn plicht zijn, het gezag hoog te houden, het gezag, zonder hetwelk geen ware vrijheid mogelijk is Het zal ook mijn plicht en tevens mijn dool en streven zijn, om, staande boven de par tijen, zaken en personen, zoo onpartijdig mogelijk te beoordeelen en tegenstrijdige meeningen zoo objectief mogelijk tot haar recht te laten komen." Aan dit beginsel-program als wij het zoo eens mogen noemen heeft de bur gemeester zich stipt gehouden tot op dezen dag toe. Ieder wie hem in zijn ambtelijk leven, als hoofd der gemeente en als voor zitter van den gemeenteraad heeft gadege slagen, zal dit moeten erkennen. Bovendien heeft hij getoond een bekwaam regent te zijn, volkomen opgewassen tegen de taak aan het hoofd eener belangrijke ge meente te staan. Toen hij van het kassiers- bedrijf uit het stille Gorcum lot ons kwam, was de faam van een goed financier te zijn, hem reeds vooruit. En bij het sluiten eener groote leening, spoedig na de aanvaarding van zijn ambt door de geipeente, is gebleken, dat dit geen grootspraak was. Aan de lot-stand-koming van tal van werken, waarvan enkele bij zijn komst reeds in voorbereiding waren, heeft burgemeester De Gijselaar veel bijgedragen, zooals het ovérwulven van het Kort-Rapenburg en het vernieuwen cn verbroeden van de Blauw- poortsbrug. Daarvoor- moest de geldelijke medewerking worden verkregen van de N. Z. H. T. M. Terzake ingewijden zouden kunnen zeggen, hoe aan het wijs beleid en tactisch optreden van den heer De Gijse laar een gunstige transactie met de. Maat schappij is te danken geweest. De electrische tramverbinding met Kat wijk en Noordwijk, later mej Den Haag, heeft hij mee helpen bevorderen, zooals in verder stadia ook het tot-stand-komen van de electrische lijn over Wassenaar naar Den Haag door de H. T. M. Aan de ont worpen lijnen door de Haarlemmermeer naar Amsterdam en Haarlem, die wellicht reeds tot stand waren gebracht, indien niet de oorlogsjaren waren tusschen beiden ge komen, heeft ook hij gewerkt. De wereldoorlog heeft nog van menig voorstel dat onder leiding vam den burge meester door hét Ooilege van Burgemeester en Wethouders, waarin de voorzitter wij durven het zonder de elkaar opvolgende wethoudlcrrs onrecht te doen zeggen ëbeöds een voorname rol vervult, werd voorbereid, de uitvoering onmogelijk ge maakt. Bovendien hebben de distributie] a- ren in het bijzonder van den burgemeester veel en zwaar werk geëischl En als wij de toestanden in deze gemeente gedurende dien tijd vergelijken met die in andere ge- i meenten dan kunnen wij, zondlej: tegen- spraak te duchten, verklaren dat de ingeze- I tenen in menig opzicht dn gunstiger positie hebben verkeerd dan die Van andere steden I in het Land en dat dit voor een voornaam i deel aan de tact en het wijs beleid van jhr. De Gijselaar was te danken alsmede aam den invloed welke vam hom op de Regee- ringSbureaux uitging. Wij zijn zoo licht ge neigd genoten weldaden uit het oog te ver liezen, doch als wij ooit zouden willen ver geten wat de Leidsche bevolking in de moei lijke crisisjaren aam onzen burgemeester te danken heeft gehad, dan slaat dlaar de De Gijselaarsbank door de bevolking spontaan opgericht om er van le getuigen. Het zou ons le ver voeren, wilden wij de vele besluiten van beteekends onder het be stuur van jhr. De Gijselaar in het belang der gemeente tot stand gekomen, hier op sommen, doch op sJechts twee zaiken willen wij hier wijzen. In de eerste plaats op de aanzienlijke uit breiding der Stedelijke Fabrieken, van Gas en Eleclriciteit, waardoor deze gemeente lijke bedrijven belangrijke bronnen van in komsten opleveren, zonder dat de prijzen van het «gas en de electricitei't hier hoogeT zijn dan elders. Dat dit kon verkregen wor den, is mede een gevolg hiervan, dat de stedelijke fabrieken hun afzetgebied heb ben gevonden ver builen de grenzen der ge meente zelf. En aam het welslagen der on derhandelingen en het afsluiten vam over eenkomsten met de omliggende gemeente besturen is het beleid van onzen burge meester niet vreemd geweest, zooals de ge meentenaren het ook voor het grootste deel aam hem te danken hebben, dat er eenigen tijd geleden eene voor de gemeente onge twijfeld voordeelige overeenkomst mét de Leidsche Duinwater-maatschappij bot stand is gekomen. Zulke besluiten reageeren ook op de boe komst wat ongetwijfeld in sterke mate liet gav^aL is geweest en zail blijven met de laat ste uitbreiding vam het grensgebied der ge meente, een levensvoorwaarde voor onze goede stad Leiden, die mede vam groote be- (eekenis is voor de oplossing voor het moei lijk probleem der volkshuisvesting, waar aan tijdens het burgemeesterschap van jhr. De Gijselaar krachtig is gewerkt. Dat de laatste belangrijke annexatie, on danks het krachtig verzet van de besturen der betrokken gemeenten, is tot stand geko men is ongetwijfeld vooral aam het beleid van onzen burgemeester die de onderham- delingen met de belanghebbenden en met de autoriteiten leidde, le donkern geweest. En nu is de burgemeester GO jaar gewor den; maar zijn kracht is, spijt de ernstige ziekte die hem geruimen lijd terneer sloeg nog ongebroken, zijn energie niét gedoofd. Hij heeft Leiden door den zeer moeilijken lijd vam de crisisjaren heen geholpen. Thans worden de lijden blijkbaar iets beier en staan wij aam het begin van een tijdperk van maatschappelijk herstel en economi- schen vooruitgang. Moge hel jhr. de Gijselaar gegeven zijn ook in die jaren aam het hoofd dezer ge meente le staan en moge onder zijn bewind ook Leiden in dien voor de geheele maat schappij gehöopben vooruitgang doelen. Het zal voor hem de grootste voldoening zijn voor de vele beslommeringen die het bur gemeesterschap eener groote gemeente mee brengt. De deelnemende vereenigingen aan de serenade komen bijeen te 8.30 op* het plein der Doelenkazerne, waartoe den leden der vereenigingen gezamenlijk toegang wordt verleend. Te circa negen uren zal de stoet afmar- clieeren. Zij begeeft zich langs Varkenmarkt, Noordeinde, Breestraat, Hoogewoerd, Water- steeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlem-, nierstraat, Prinsessekade, Rapenburg (West zijde), naar het huis van den burgemeester; aldaar wordt langzaam doorgemarcheerd en wordt van iedere vereeniging de voorzitter (eventueel door een ander bestuurslid te vervangen) door den jubilaris ontvangen. De stoet gaat langs Kaiserstraat, Boisot- kade naar de Doezastraat, alwaar deze ont bonden wordt. Den Burgemeester wordt een gecalligra- feerde lijst aangeboden met de namen der deelnemende vereenigingen. Alle deelnemende personen gaan loopend met den stoet mede, dus géén rijtuigen en ook géén- paarden. Indische lezingen aan de Universiteit fn plaats van een volledige „Indische week" zullen op 2, 4 en 5 November a s. wederom drie lezingen gehouden worden en wel op Maandag 2 Nov., 's namiddags te 3.15 in de Academie door mr. J. P. Graaf van Liraburg Stirura, oud-gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, over „Indië's staatkundige ontwikkeling", op Woensdag 4 Nov., 's namiddags te 3.15 in het Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg 3) door prof. dr. L. P. Cosquino de Bussy, oud-directeur van het Deli-proefstation te Medan, over: „De ontwikkelingsgang van den rubberculluur in Ned.-Indië" (met lichtbeelden) en op Don derdag 5 November, 's namiddags te 3.15 in het Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg 8) door jhr. mr. W. W. Feith, oud-Landraad voorzitter, over „Een en ander over de recht spraak in Ned. Oost-Indië (met lichtbeelden). De lezingen zijn toegankelijk voor studen ten en belangstellenden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van de oprichting van een landelijk instituut voor arbeidersontwikkeling Ier vervanging van de vele plaatselijke com missies met een dergelijk doel. Gisteravond is in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekeredijk op eenigszins fees telijke wijze tot de stichting van een Leid sche afdeeling van voornoemd instituut besloten. Een groot aantal personen bewees door hun aanwezigheid met deze idee te sympathiseeren en maakte, dat deze oprich tingsavond reeds direct volkomen slaagde. Nadat een strijkje onder leiding van den heer Polman zich op loffelijke wijze had doen hooren, sprak de heer Tjalsma het openingswoord uit. Daar de voorzitter der Centrale Commis sie voor Arbeidersontwikkeling, de heer A. Sasburg, verhinderd is hier aanwezig te zijn, rust op mij. aldus spr., de aangename laak deze vergadering te openen en verder te leiden. Mede namens de besturen van S. D. A. P. en L. B. B. heet- ik U allen dan ook hartelijk welkom. Het is thans voor de laatste maal, zoo gaat spr. verder, dat de Commissie als zoodanig hier optreedt. De reden van dit beëindigen der werkzaam heden is niet, dat stelselmatige propaganda voor meerdere ontwikkeling van het Leid sche proletariaat niet meer noodig- zou zijn. Is dan misschien de Commissie in haar werk teleurgesteld, zult U vragen? Ook dal niet; het bezoek aan de georganiseerde avonden was doorgaans bevredigend, maar meermalen is bij de Commissie de gedachte opgekomen, dat zij lang niet genoeg deed. Door samenwerking tusschen de hoofdbe sturen van N. V. V. en S. D. A. P. werd besloten, de arbeidersontwikkeling op groo- ter schaal te bevorderen en het is daarom, dat ook* te Leiden een afdeeling wordt opge richt en de Commissie als zoodanig haar werk als afgedaan kan beschouwen, doch alleen opdat de propaganda intensiever ge voerd kunne worden, zooals de voorzitter van het Instituut, de héér Vorrink, nader uiteen zal zetten. Hierna was het woord aan den lieer Bram van der Stap, concertzanger te Den Ilaag, hier ter stede welbekend,, speciaal uit de mobilisatiejaren, die de aanwezigen ver gastte op een tweetal fragmenten uit de opera „Tannhauser", op voorbeeldige wijze aan üe piano begeleid door mevrouw Rie v. d. Stap—Laros. Het voornaamste deel van den avond was natuurlijk de rede van den heer Koos Vorrink, voorzitter van het Instituut. Spr. bracht allereerst in herinering hoe 21/» jaar geleden door N. V. V. en S. D. A. P. een commissie werd benoemd, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar het geen wat voor de arbeidersontwikkeling ge daan werd en wat er voor gedaan zou kun nen worden. De commissie bracht hierover een uitvoerig rapport uit, maar dit zal spr. zijn gehoor maar sparen; alleen wil hij het vanavond hebben over de noodzakelijkheid van de arbeidersontwikkeling en de wijze, waarop deze arbeid ter hand moet worden genomen. Wie eenigszins bekend is met de geschie denis van do S. D. A. P., weet, dat de tijd voorbij is, dat de arbeiders als het ware wakker geschud moesten worden om van nederige, tevreden slaven te groeien tot krachtige, zelfbewuste mensehen. Wij ver- keeren niet meer in de periode, dat wij zei den: „Zoo willen wij het n i e t", neen, thuis luidt ons parool: „Zóó willen wij het en niet anders". Door den drang der lijden is de vakarbei dersbeweging zich gaan bewegen op politiek terrein in de rechten van een zuiver socia- listischen eisch. Maar is de arbeidersbewe ging wel bekwaam genoeg om dien eisch te verwezenlijken? Wij denken dan niet in de eerste plaats aan het feit, dat wij daar toe momenteel nog niet de macht hebben dit immers is slechts een kwestie van intensieve propaganda neen, wij moeten er voor zorgen, dat wij bekwaam zijn ge worden, wanneer eenmaal do volslagen economische democratie is tot stand geko men. Den lijd, dien ons daarvan scheidt, moeten wij benutten en daarvoor is noodig een wijdvertakt ontwikkelingsmet over het geheele land. De geestesgesteldheid van den doorsnee-producent is bedroevend slecht en dit moet en zal anders worden. Arbeiders, laat U voorstaan op Uw arbeiderstrots en roept in U wakker de arbeidersmoraal, die U doet inzien, dat gij het fundament zijt van alle maatschappelijke welvaart. Doet Uw plicht als socialisten, maar voor alles: blijft klasscbewust. Dit laatste, deze socialistische zekerheid moeten wij versterken door ons instituut. Thans nog iets over de werkwijze, die in tweeërlei opzicht afwijkt van de werkwijze der voormalige commissies. Ten eerste is het begrip „centralisatie" hier geheel nieuw, terwijl in de tweede plaats het geheele in stituut is opgebouwd op den grondslag van het persoonlijk lidmaatschap. Over eenige weken wordt een lichtbeel- dendienst in het leven geroepen, die in het geheele land de socialistische vraagstukken zal toelichten. Voorts ligt het in de bedoe ling ook dit jaar cursussen te geven, die vol gens spr. aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Zij moeten zijn: zeer eenVoudig, daar het gros van de arbeiders niet meer dan lager onderwijs heeft genoten; zij moe ten zoo groot mogelijke afwisseling bieden, opdat de arbeider zijn geestelijken horizon zoo ver mogelijk kan uitstrekken en ten derde moeten de arbeiders deze reeks van cursussen leeren beschouwen als één geheel en niet iedere lezing afzonderlijk. Hetgeen wij noodig hebben is een stam van trouwe bezoekers. Bezwaren van financieelen aard kan het persoonlijk lidmaatschap niet op leveren. Het is de dure plicht van iederen Nederlandschen arbeider oTn door het bren gen v&n kleine geldelijke offers mede te werken tot verrijking van zijn eigen kennis. Spreker besloöt met een krachtigen oproep tot alle aanwezigen om zich op te geven als lid. zoodat nog hedenavond een afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling kan worden opge richt. Een luid applaus beloonde den heer Vor rink voor zijn vlotte, geestdriftige toespraak. In de pauze, die hierop volgde, gaven zich 170 leden op, waarmede dus de Leid sche afdeeling tot stand was gekomen. Het verdere gedeelte van den avond werd op aangename wijze bij zang en muziek doorgebracht; zoowel de heer en mevrouw v. d. Slap als het strijkje oogstten veel succes. Aan het eind van den avoneï dankte de heer Tjalsma den musici voor het hooge kunstgenot, dat zij het publiek hadden ge schonken. Ten slotte vroeg de heer Tjalsma nog aan de 170 toegetreden leden of zij er mee accoord konden gaan, dat de oude Commis sie voor Arbeidersontwikkeling de bestuurs functies waarnam lot de definitieve be- sluursverkiezing plaats zou vinden. Het applaus, dat uit de zaal opsteeg, be wees, dat men zulks goedkeurde, waarna de heer Tjalsma de vergadering sloot en allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Nederlandsche Reisvereeniging. In haar bestuursvergadering van gister avond besloot de afdeeling Leiden van de Ned. R^vereeniging in principe tot het op richten vam een fotographie-cursus, welke door den heer J. J. Geijtemfbeek éénmaal in de week zou worden gegeven. De cursus avonden zijn toegankelijk voor leden. Het plan zal in de algemeene vergadering op a. s. Maandag nader worden besproken. Cursus luxe-bakken en suikertrekken. Door de afd. Leiden vam dem Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerhewerkingbedrijf, welke gedurende twee jaar in de winter maanden een cursus gaf in hel luxe-hak ken, en het vorig jaar ook in het suiker- trekken, zal in de wintermaanden deze cur sus worden vervolgd. Deze cursussen zullen echter veel uitgebreider zijn, terwijl zij ook een ge/heel ander karakter zulten dragen. Van verschillende zijden heeft bovenge noemde organisatie de meest mogelijke medewerking, waardoor zij in staat is, aonder extra kosten voor die cursisten, dezen cursus belangrijk uit ie breiden. De coöperatie „Vooruit" heeft haar bak kerij wederom beschikbaar gesteld, terwijl de heeren Koch en Schutte wederom deze cursussen zullen leiden. Zij zullen uitslui tend vervolg cursussen zijn eq kunnen ook gevolgd worden door eerstbeginm enden. Verder zullen op deze cursussen af en toe besprekingen gehouden worden over de ge aardheid en de wijze van behandeling der gebruikte grondstoffen. In November zal eern lezing gehouden worden voor'de cursisten over „Gist-, Gis ting em Meel" door den heer Jedeloo, uit Zaandam. In December zal met de cursisten een excursie gemaakt worden naar de meel fabriek van de firma De Koster, welke haar modewerking in deze heeft toegezegd, waar, na toelichting, de bereiding van het graam in al haar ondeideelen zal worden bezich tigd. In Januari zal een lezing gehouden wor den over „Warenkennis", terwijl in Fe bruari en Maart nog een lezing zal plaats hebben over een nader le bepalen onder werp. Deze geheele cursus is opengesteld voor (alle arbeiders, werkzaam in deze bedrijven, en voor deelneming verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit Blad. Modern batikken. Nog niet lang geleden vroeg een belang stellende dame uit een der omliggende ge meenten onder „Vragenruhriek" inlichtingen over het thans obk in ons land in zwang ko- BINNENLAND. De bnrgemeester van Leiden wordt mon gen zestig jaar. Opgericht is de afd. Leiden van het Lan« delijk Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Het voorloopig verslag van de Tweedt Kamer over Hoofdstuk I der Staatsbegroo« ting voor 1926. De begrooting van Ned.-Indië voor 1926, De loonregeling van het Speorwegper* soneel. Motie, adres en open brief van Rijks personeel. Het stoomschip „Eemdijk" is niet ne« zonken. BUITENLAND. Rët veidrao van Locamo is gepubliceerd. Wat zullen de Dnitsch-nationalen doen? Italië breidt de bezetting in Noord-Airika nit. Nieuwe burgeroorlog in China. mend batikken. Hoewel reeds toen een adres voor inlichtingen werd opgegeven zal de in zendster en zullen al de andere dames die door liet mooie moderne batikwerk worden aangelrokken, bevredigd kunnen worden als zij bijwonen de belangrijke balikdemonslra tie die heden cn ook morgen nog van 2 tol 5 uur 's nam. wordt gehouden in een der za len van het Hotel „Central" Breestraat 49. Het is de firma D. S van Kloeten, Bree straat 52 van wie deze demonstratie, waarbij de dames gtalis in dit handwerk onderricht wordt gegeven, uitgaat. Deze lirma beeft zich in verbinding gesteld met do „Batik- en Scbabloneerfabriek „Arti" te Delft en deze firma heelt niet alleen de zijde, de verfstoffen en het benoodigde gereedschap beschikbaar gesteld, maar zorgde er ook voor dat er hoe ren en dames op de demonstratie aanwezig zijn om de belangstellenden onderricht te kunnen geven. Wij woonden hedenvoormiddag de eerste demonstratie in een dor lokalen van „Cen tral" bij die door een aantal belangstellende dames en één belangstellend heer werden ge volgd. Wij zullen de bewerking hier niet Be schrijven Wie er komt kan deze waarnemen en krijgt bovendien nog een zeer praclischë bandleiding voor moderne batikken op den koop toe. Wel kunnen wij verklaren dat het werk zeer eenvoudig ia. Er komt eenige han digheid bij te pas, welke onze over 't alge meen handige dames zich trouwens, als wij ons niet bedriegen na eenige oefening, liefst onder goede leiding, gemakkelijk eigen ma ken. Het schijnt ons wel toe dat men er eén vaste hand voor noodig heeft. Batikken is feitelijk een Indisch handwerk. Het mo dem batikken is echter veel minder bewer kelijk en men bereikt er dezelfde resultaten mee. Wij bevelen deze demonstratie gaarne aan en wie niet in de gelegenheid is haar bij te wonen kloppe maar eens aan bij de firma Van Kloeten, die belangstellenden ook wel kan helpen. Dr. W. H. van Seters, alhier, is tot wederopzeggons toegelaten als privaat-do- cent in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de vergelijkende histologie. Geslaagd is le Groningen voor de akte M. O. K IV (dolfslof-, aard-, plant- en dierkunde) de heer P. Sneeuw, (e Veendam, voorheen onderwijzer alhier. Voor de medische faculteit van Leid sche studenten houdt Vrijdagavond te acht uur prof. dr. Ascholf in de collegezaal van prof. TendelOo (Boerhaave-laboratorium) een voordracht over: „Palhogenese und Morpho- logie des Icterus". Met ingang vaal Woensdag 21 October a.s. wordt de conducteur der Ned. Spoor wagen O. Kraima overgeplaatst van Gro ningen S.S. naar het station II. S. M, alhier. Onze stadgenoot J. J. van Wceren hoopt Zondag a.s., 25 October, den dag te herden ken, waarop hij vóór 45 jaar als broodbakker in dienst trad bij de Stoombroodtabriek en melkinrichting „De Vereeniging", la. Koole, Nicola en Co., alhier (directeur de heer II, van Dorsten). Op i November a. s. boopt onze stad genoot W. Voorzaat, brugwachter eerste klasse, den dag te herdenken, waarop W| vóór vijf on twintig Joa*" dienst <Je®er ff" meentc kwam.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1