UIT DE RIJNSTREEK. Als Uw kinderen hoesten Abdijsiroop UIT DE OMSTREKEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. UIT CHINA. Alphen. Burger 1. Stand. Beval len: J. A. Wassenaar, geb. Sneeuw, D. 0. Verkerk geb. Simonse, levenl. Z. A. Landaal geb. Goor, D. J. M. de Bruin geb. Hoogendoorn, Z. A. G. M. v. d. Berk geb. Hillenaar, Z. A. van Gulik geb l)e Kok, Z. J. P. Vernes geb Van Arkel. D. A. van Bijslcrveld, geb. Verhei), D. Gehuwd: J. van Leeuwen jm. 24 j. en G van Muiswinkel jd. 23 j. J. M. v. d. Meer ]m. 21 j. en J. M. den Hartog jd. 20 j. A. Bek jm. 22 j. en M. Faas id. 23 j. B Vierbergen jm. 27 j. en N. Marbus jd. 27 j. Ingekomen en vertrokken person:!.. Ingekomen: van Z.vammerdam D. Lekker- kerker, Vinkebuurt SO; van Bodegraven Jb. van Hof, idem; van Almkerk S. de Vries, Raadhuisstraat 243; van Rotterdam Ja. Zwa- neveld, kinderen v. d. Stoel, kinderen Visser, Raadhuisstraat 44; van Nieuwvc-eo Th. v. Limmen, Gouwekade 25; van Vlagtwedde J. Baas, Willemstr. 27; van Roosendaal P. Sn ijkerbeek en gezin, Raadwijkstr. 15; van 's-Gravenhage J. D. Zoutman, Oranjestr. 63; van Alk made Ja. H. Pieneman, Wilhelmina- straat 30; van Berkel en Roderga C. Rem merswaal en gezin, J. v. Nieuwenhugzen- straat 13; Ned.Oost-Indië kinderen Moes man, Raadhuisstr. 44; van Schoten G. Bos en gezin. Grijpesteinstr. 2; uit Leiden Ca. Mulder, Hooftstr. 241; uit Rotterdam kin deren Rombeek, Raadhuisstr. 44. Vertrokken: naar Boskoop Aa. Hegman; naar Zwolle J. Z. Bus: naar Haarlem La. K. Overvliet; naar Leiden E. M. en J. M. de Brugne; naar Sudende (Duitschland) Ma Langhout; naar Driebergen kinderen Van Ede; naar Nieuwe Niedorp Ha. Seper3; naar Gememuideo Aa. Versteeg; naar Zwammer- dam J. J. Kersbergen en G. Helsloot; naar Doorn Ca. Kalshoven en wed. J. A. Broekers; naar Sassonheim Ca. v. d. Boom; naar Wad- dinxveen KI. Roest. Waddinsveen. De kommies der directe belastingen, de heer Binsma, alhier, is met ingang van 16 October 1.1. overgeplaatst naar Gouda. Door de politie zijn deze week ver schillende zakenmenscben bekeurd, ter zake der IJkwet-overtreding. De maten en ge wichten werden alle in beslag genomen. RECLAME. bederf dan kun teere slijm vliezen niet met scherpe of verdoovende middelen, maar geef ze de beproefde Akker'» 5176 Hillegom. Burger!. Stand.. Be vallen: G, M. van RuitenTeeuw, D. M. J. van RiekGroot D. M. J. van Kampen —Wassenaar, D. Overleden: A. D. v. d. BergWolters 53 j. Onlangs is de samenstelling van het plaatselijk Oranje-Comité 1926 meegedeeld. De heer Th. Jonkheer is daarin nog bereid bevonden ook als lid zitting in dit comité te nemen. De kerkeraad heeft besloten aan de Gereformeerde Gemeente voor te stellen een nieuwe kerk te bouwen. Het tegenwoordige kerkgebouw is te klein. Indien mogelijk, zal er gebouwd worden op een terrein, dat reeds eigendom der kerk is. Katwijk-aan-Zee. Dcharingvis- s c h e r ij. Zoo zijn we dan al sukkelende tot half October genaderd en nog is de kans op een eenigermate bevredigende uitkomst zeer gering. Wel zijn eenige schepen met flinken aanvoer binnengekomen, doch men weet: „Eén zwaluw brengt geen zomer". Over 't meerer.deel is de uitkomst bij lange na nog niet bevredigend en wat zal de twee- do groote helft van het seizoen brengen? Met ..groote helft" bedoelen we niet een tijdsruimte, maar half October lot Sint Ni- colaas is de tijd waarin meestal evenveel ja soms meer wordt aangebracht dan van Pinksteren tot October. En OcL is de maand der najaarsstormen, die hun kracht al getoond hebben, want naar ons werd medegedeeld, kwamen reeds cenige schepen met stormschade binnen. Dit betcekende weinig vangst en (of) nettenver- lies of zeer veel „ontrampeneerd", zooals de volksuitdrukking luidt. En toch gaat het aldoor nog maar ,Op hoop van zegen". Mogelijk laat zij niet lang meer op zich wachten. Aan den afslag van haring Zaterdag middag waren 2 partijen aangevoerd. Prij zen per kantje: volle haring (Zuid) f 2450 125.10; volle haring Zuid (kuilziek) f23.45; yle haring f 19.45f 20.30; steurharing (En- gelsche wal) f 25.15—f 27.50; steurharing Zuid f 20f 20 45 en makreel f 18f 27. Aan het bureau van politie zijn over een grijzen hond en een witte geit. waar van de herkomst onbekend is, .inlichtingen te verkrijgen. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen te IJmuiden in de haringhaven aan: KW 148 met 2-14 kantjes volle en 25 kantjes ijle haring; KW 36 met 251 kantjes volle en 25 kantjes ijle haring; KW 21 met 160 kantjes volle en 10 kantjes ijle -haring en KW 1 met 153 kantjes volle en 35 kantjes ijle haring. Te IJmuiden kwam aan de markt de KW 50 met 20 last pekelharing. Zaterdagavond had de landbouwer J. V. R. een groote schadepost, doordat een hem toebehoorend paard, dat voor den melkwagen was aangespannen en voor het hek der weide, waar de koeien werden ge molken, was vastgezet, zich wist los te maken, en in de nabij gelegen sloot met den wagen achter zich terechtkwam. Hoe wel alles onmiddellijk in, het werk werd ge steld, om het paard te redden uit zijn ne telige positie, verdronk het dier. Het werd 's nachts naar het slachthuis vervoerd te Katwijk aan den Rijn. Verslag der Diaconie der Ned.-Herv. Kerk alhier over September 1925: Batig saldo Aug. f 365.7-1, ontvangst f 1279.56, to taal f 1615.30. Uitgaaf f 150-1.97, batig saldo f 140.33. De heer Bakker, hoofd der openbare school II alhier, herdacht dezer dagen in alle stilheid den dag waarop hij voor 40 jaren bij het onderwijs kwam. De omstan digheden leidden er niet toe om ook maar eenigermate aan dit feit thans een feeste lijk karakter»te geven en wij hebben dan ook van te voren niets in dit blad vermeld, ofschoon we met den datum wel op de hoogte waren. Lisse. Ten nadeele van den heer C. v. d. Zaal alhier worden van een partij tulpen, welke gereed stonden in de Haarlemmermeer om opgeplant te worden 7 zakken vermist. Te weten 2 zak darwintulp „Bartigon" en 5 zak Dvt. Murillo. Oegstgeest Door W. de M., die met een met paard bespannen wagen op den Leider- weg reed, is een aldaar staande bakkerswa gen aangereden, die daardoor in de weg sloot terecht kwam. De eigenaar bakker W. P uit Rijnsburg, eischte van De M., ook wonende te Rijnsburg, een schadevergoe ding voor het bedorven brood van f 13.. Dit bedrag is door De M. vergoed, hoewel toch door de politie alhier proces-verbaal is op gemaakt. Door den heer en mevr. v. R. is een els van „Daakc" in lijst ter beschikking ge steld om verloot te worden ten bate van de Nieuwe Ned.-Herv. Kerk. Dit waardevolle geschenk is ter bezichtiging gesteld bij den boekhandel v. d. Veen in de Geversslraat Dezer dagen is de machine van de stoomtram naar Heemstede die ora 10.30 uit Leiden vertrekt nabij het Groene Kerkje" ontspoord. Bij deze gelegenheid draaide de machine een geheelen slag om en kwam naast de rails te staan. De volgwagens ble ven in het spoor, zoodat persoonlijke onge vallen niet voorkwamen. Den geheelen dag des avonds omstreeks 10 uur is er gewerkt om dit zware gevaarte weer in de rails te brengen, waardoor het algemeen verkeer op dezen drukken weg den geheelen dag gere geld moest worden om ongelukken te voor komen. Rijnsbnig Burger 1. Stand. Gebo ren: Jacob Cornelis, Z. van Willem Varke- visser en Elizabeth Heemskerk Pieter, Z van Casper Schaap en Gato Brussee. Cor nelis Z. van Jan Noort en Lydia van der Vijver. Getrouwd: Samuel Star en Maria van Klaveren beiden alhier. Cornelis van Kla veren alhier en Neeltje v. Duijn te Noord- wijk. Sassenheim. Burger 1. Stand. Ge boren: Jan, Z. van A. Moerkerken en J. Snij ders Johanna Josepha Maria, D. van A. Mulder en C. S. M. Deitmers Petrus, Z. van A. P. Ruijgrok en E. v. d. Ploeg. Ondertrouwd: G. C. Tink 25 j. en^T. M. Meeuwissen 24 j. Bevolking. Gevestigd: C. C. Ver schoor van Vlaardingen. Vertrokken: G. v. d. Boom naar Alphen a. d Rijn Mej. A. Waasdorp naar Voorhout H. Lagendijk naar Strijen J. Pereboom en gezin naar Oegstgeest Mej. A. C. Wel lingHuisman en gezin naar Wassenaar. De collecten in de NecL-Herv. Kerk ge durende September gehouden, bedroegen voor de Kerk f 98.31 en voor de Diakonie f 88.527». Als assistente van de Hervormde School is benoemd mej. Kooijman te Slie- dreebt. Voorschoten. Burger 1. Stand. Ge boren: Leendert, Z. van A. van Kuyk en C. Bouwmeester Nicolaas Gerardus, Z. van G. Schraraa en J. E. Doeswijk. Adriana Helena D. van K. I. Waasdorp en A. H. Zondagavond is de 14-jarige H. M. door L. S., 17 jaar, beide wonende alhier, tegen den grond gegooid. De 14-jarige knaap brak zijn arm op twee plaatsen. Dr. R. Birkhoff verleende de eerste geneeskundige hulp. Naar aanleiding van het aan onzen correspondent verstrekte verslag van den gehouden ouderavond in de school aan den Rijndijk, opgenomen in het blad van Zater dag j.l., verzoekt het hoofd der school o.m. ons le melden: „dat slechts brieven waren toegezonden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies dat dit met een districtsschoolarts niets te maken heeft en dat nog minder daarover gesproken is. Geen besprekingen zijn gehou den over een plantencursus of een boot tochtje. De heer B. Mechelse was niet ter vergadering aanwezig en is schriftelijk met zijn benoeming in kenni9 gesteld. De heer G Zwaan is niet gekozen tot secretaris, maar tot penningmeester." Zoeierwonde. Burger 1. Stand Ge boren Cornelia Johannes Z. v. N. de Jong en A. Kelder. Maria Johanna, D. v. J. Overdevest en M. B. van der Geest. Getrouwd: Hermanus Mauritius Ballering 23 j. en Helena Cornelia van der Poel 22 j. Petrus Leonardus Versteegen 28 j. en Anna Ammerlaan 24 j. Albertus Petrus Blommesteijn 29 j. en Jacoba Cornelia Olsthoorn 26 j. Leonardus Adrian us Zandbergen 25 j. en Cornelia Maria van Veen 21 j. Overleden: Wilhelmus Verberne 82 j. wedn. van A. C. van Hulst. Agatha Alida van Soest 70 j. echtg. van Willem Beuke laar. Franciscus Slingerland 74 j. wedn. van J. M. van der Lans Loop der bevolking. Geves tigd: W. C. Overdevest van Oegstgeest. Th. A. M. Brands, van Tilburg. B. Ag- terberg van Utrecht. J. Th. van Geel van Rotterdam. Van Zijl geb. Wouters van 's-Gravenhage. A. Verbij van Wou- brugge. Th. van Wijk van Den Helder. B. E. Turk van Alkemade. K. van Ar kel van Hazerswoude. Vertrokken: K. van Veen naar Koude kerk. A. J. Slingerland naar Harlingen, A. Th. van der Krogt naar Delft. J. Q. Berk naar Schoten. H. P. M. Dolle naar Noordwijkerhout. E. M. Schmeddes naar Amsterdam. M. Overes naar Rijs wijk M. A. Bax naar Amsterdam. M. W. Bruijmks naar Gouda. P. A. Heller- man naar Amsterdam. H. J. M. Luscuere naar 's-Hage. H. S. Luts naar Brussel. J. C. Keijzcr naar Leiderdorp. J. J. Hille naar Leiden. L. Th. Straathof naar Uden. P. A. Zandvliet met gezin naar Hazeïswoude. P. C. Koning naar Drie bergen. A. van Bemmelen naar Rotter dam. P. A. Janssen naar Oegstgeest. J. J. van Klink naar Hoorn. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 16 October 1925, ten overstaan van: mr. H. M. A. Coebergh, no taris te Leiden, Haarlemmerstraat 58 en 58a kooper D. Vlasveld q.q., voor f 3630; Waard - gracht 66, P. de Jongh q.q. voor f 810; Waardgracht 79, C. F. de Kier q.q. v. f548; Kerksteeg 9, C. van Varick voor f655. Gevolgen van de* Wonicgbocwpoliüek dei laatste jaie'; De oorlogstijd heelt de r.jks- en Gcmecn- telgko Overheid geplaatst voor zeer eigenaardige vraagstukken, die vrijwel aanstonds om oplossing riepen. Het door de economische omstandigheden gehandicapt worden van het particulier initiatief, dreel de Overheden in de armen van de Staats bemoeiing. lieo kan over 't algemeen niet leggen, dat deze kennismaking over 't al gemeen is meegevallen. Niettegenstaande het goede, dat ongetwijfeld deze bemoeiing ons gebracht heeft en dat dan ook dankbaar moet worden erkend, was het overgroote deel der bevolking blijde, dat de armen van Vadertje Slaat niet zoover meer reikten, maar hier en daar in ons maatschappelijk leven toch nog een angeltje achtergebleven, zoo op het punt der volkshuisvesting. Er was een tijd, dat deze erg io het gedrang kwam. Uit ons land is ieder jaar een goed kwantum inwoners gaan omigreeren naar vèr over zee of naar Duitschland. Deze emigratie werd stopgezet; de bevolking nam normaal toe; vooral uit 't hongerlijdende Duibchiand vestigden zich velen ten onzent; van de Belgische vluchtelingen bleef ook eon zeker percentage hangen ziedaar wel do meerderheid der oorzaken, die do volkshuisvesting in gevaar brachten. Een benarde toestand op woninggebied brengt onwedersprekelgko gevaren op cultureel en zedelijk gebied met zioh. Het feit valt niet te ontkennen, men heeft dat in dien zoo moeilijken tijd van nabjj kunnen waarnemen. En men begreep; dat men gegeven do omstandigheden niet tot verbetering zou kunnen komen, indien niet van hooger hand ingegrepen werd, althans een stevig hel- pjendo hand werd geboden. Die overweging werd in daden omgezet De hunrcommissies werden in het leven geroepen cn deden veel goed werk, door uitzettingen en te hooge prijsopdrijving te voorkomen. Maar het tekort aan woongele genheid werd door haar niet voorkomen, integendeel, degenen, die zouden willen bon- wen, lieten zich daarvan afhouden door de overweging, dat zij toch niet konden vragen, wat hun naai- zij meenden toekwam. Toen nu de overheid op dit gebied in greep, geschiedde dit op tweeërlei wgze: óf zg bouwde zelf n.1. het gemecntebestuui óf het geschiedde door don bouw door woningbouwvereenigingen te bevorden. Dit laatste kon uit kracht van de Woningwet 1901. In die wet toch liggen de volgende Ignen: In het belang van de volkshuisvesting kun nen woningbouwvereenigingen worden toe gelaten, die zoo goed als geheel door hot Rgk werden gefinancierd. Wèl eischt de wel," dat die vereeuigingen een eigen kapi taal moeten hebben, doch dat kapitaal be draagt maar een heel klein parcentage van de feitelijke bouwkosten. Dat kapitaal be hoeft ei nog niet eens aanstonds ie wezen. Het kan door de leden langzamerhand door pjeriodieke. stortingen tezam.n worden ge bracht. Maar ook daarbg kon het Rijk niet blgven staan met alleen bouwkapitaal te verstrekken, het ging verder door bgdrageo te geven om de exploitatie verder te dekken; die bijdragen Violen voor drievierde ten laste van het Rgk en voor éénvierde ten laste van de gemeente. Dat de exploitatie met uit kon lag in de rede. Meestal werd het z.g.n. opschuifetelsel gehuldigd. Men bouwde arbeiderswoningen van het tg.n. betere type. De arbeiders, die beter ge6itueerd waren, kwamen daarin len zoo schoof de ééne laag na de andore op, zoodat do krotten vrgkv.amtn. Maar een gevolg daarvan was, dat velen feitelijk boven bun financieel niveau kwamen te woDcn, m.a.w. meer verwoonden, dan hun budget toebet gevolg: van overheidswege moest worden bijgesprongen in den vorm van genoemde bgdrage, die inderdaad niet veel anders is, dan een indirecte bedeeling; een onverplichte toelage op de huren uit de algameene kas. Dit probleem is inderdaad er niet minder op geworden sinds een daling in de loonei) blgvend intrad. Groote complexen arbeiders woningen werden gebouwd door de gemeen ten of met bovengeteekenden steun van do overheid, dan wel de gemeente stelde zich borg bg de een of andere financieele in stelling voor richtige rentebetaling en af lossing. Die instellingen als: de Rijkspost spaarbank, het Algemeen Pensioenfonds, enz. enz. werken met geld van anderen, kannen daarom noch rente, noch hoofdsom of een gedeelte daarvan kwijtschelden zonder de belangen van bun committanten le schaden. Men voelt hoe moeilgfc de situatie geworden is. De grootste woningbouw vond plaats toen èn de materialen èn de loonen op hoog, zeer hoog peil stonden. De exploitatie kosten, onderhoud en afschrijving, aflossing en vaak nog de renten vereischen een buur, dien de doorsnee-arbeider wel kon opbrengen in de dagen van de Hoch-conjünctnur, maar die nu boven zijn betalingscapaciteit staat. Daar komt nog bij, dat in veel van do onderhavige huizencomplexen, onder den drang der noodzakelijkheid, minder soliedo materialen verwerkt zijn, wat zeer op de onderhoudskosten gaat drukken on dat nog in sterkere mate 2al gaan doen, terwijl de toekomst zal moeten uitmak:», of die huizen het zoolang zulle» uithouden, totdat het geheel daarin gestoken stichtings- en ander kapitaal zal zjjn teruggekeerd. Met ziet voor welke inderdaad niet ge ringe moeilijkheden deze feitelijk verkapte of daadwerkelijke overheidsbouw noodwendig leiden moet. Nn is men van alle moeilijk heden met één sprong af door do stelling te aanvaarden, dat de gemeenten voor de noodwendige huisvesting zorgen moet. m.a.w. da: een gezin recht kan doen gelden op een woning. Deze stelling aanvaardende, kan men de gemeente feitelijk aansprakelijk stellen voor do hee'e geschiedenis. Wij zoo kunnen de vereenigingen dan zoggen hebben u een deel van uw plicht van de schouders genome», maar wjj kunnen dat niet langer dragen: doe het nu zelf, m.a.w. eet de aangebrande f»p nu verder zelf maar op. Voor welke financieele ruïueuse gevolgen zouden de gemeentekassen komen te staan in de centra van handel en industrie, in 't bjjzonder daar, waar de bevolking grootdeels juist uit den arbeidenden stand is samengesteld. Het einde is niet to over zien. Wij denken ons nog een ander geval in. Een woningbouwvereeniging heeft geld ge leend. De aflossingstermgnen komen; op dat geld is door den geldschieter gerekend voor een of ander, voor hem noodzakelijk doel. De gemeente is garant en kan betalen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat deze en andere gevolgen van de m de laatste jaren gevolgde woning bouw poli Hek, binnen afzienbare» tijd openbaar zullen worden cn dat de finale van wat in zeer moeilijken tgd werd aangevangen, nog ingewikkelder zal worden dan do ouverture, tenzij men de openbare kassen rondweg voor één en ander aansprakelijk stellen gaat, wat de financieele moeilijkheden niet zal verlichten, alleen maar verplaatsen. Nu moet men niet denken, dat hot feit, dat in sommige steden reeds hondorden arbeiders woningen leeg staan, een gevolg daarvan is, dat we zijn volgebouwd. Hield mm een woningtelling, gelijk hier en daar reeds geschiedt, dan zou me» tot de ontdekking komen, dat bijv. heel wat éénsgezinswonin gen dubbel worde» bewoond. Dat houdt tweeërlei bezwaar in; eersten bezwaren van moreelen kant, dan bezwaren van zeer practischen kant, n.l. dat o.a. deze niet op een dubbel-bewonen berekende huizon onder die bewoning ten zeerste zullen lijden, uit gewoond zullen worden, en dan? Wat daar tegen gedaan zal moeten worden is een raadsel voor diegenen, die niet de gedachte huldigen, dat de gemeenten maar voor één en ander moeten zorgen, nu van het Rijk in deze» geen steun meer is te verwachten, 't geen vaststaat. Laat de Gomeenle Gods waler over Gods akker loepen, dan zal binnen niet te langen tijd ziel tweeërlei openbaren: allereerst zal de woningnood als zeer nijpend aan den dag treden en dan zullen de beschikbare huizen voor een groot deel zijn onderverhuurd, d.i. onderwoond en kan men opnieuw met een z.g.n. opschuifsysteem beginnen. Trekt de Gemeente zich echter de aange legenheid aan, dan zal, wanneer de prijs dor materialen en der loonen niet daalt, waardoor immers alleen loonende particu liere woningbouw mogelijk is, tot een bouwen van gemeentewege moe- is, tot een bouwen van gemeentewege moe ten worden overgegaan en zal dus de ge meente 't zij zelf als verhuurster moeten op treden, 't zij hoele complexen aan vereenigi- gen in exploitatie moeten geven; in beide ge vallen met niet geringen huurtoeslag, gelijk aan hot verschil tusschen den kostprijs en wat een gezin kan verwonen. Naar ons be stek kunnen we hier niet alle gevolgen op sommen van de lot dusverre gevolgde wo- ningbouw-politiek. Maar één ding staat voor ons vast en wel dit: Uit hel moeras zullen we dan alleen kunnen komen, wanneer de bouw van arbeiderswoningen door particu lieren of particuliere vereenigingen weer mo gelijk zal zijn geworden, 't welk geschieden zal, wanneer materialen en loonen in even redigheid gekomen zullen zijn met wal een arbeider kan verwonen. RECLAME. Winicrpantoflels en Actcmappcn Gnmmizonlen cn Gummihakken 'n Flink stuk Leer en een Herdermes Is verkrijgbaar bij L, VAN KStü. Ij. VAN ESCH VuilDnnkcrstccg G. 5213 (Nadruk verboden). Yangtze. Wie een tocht de Yangtse-rivier op maakt al is het maar tot Hankow, behoeft zich geen illusies te maken dat daar slechts een paar dagen mee gemoeid zijn, nog min der dat hij ook maar bij benadering kan to weten komen wanneer hij zijn plaats van bestemming bereiken zal. Rivier en volk werken in dezen niet mee. De stroom op de Yangtse is geen sinecure; die maakte dat wij in de zonderlingste bochten van den eenen oever naar den anderen lavee- ren moesten; of we nooit verder kwamenI En dan de steeds verloopende ondiepten en zandbanken, die ontweken moesten wor den 1 Terwijl buiten de eentonige galmstem vaD den peilenden matroos de diepte afroept, vertelt de kapitein aan tafel: ,,Ja, dan kan het jc wel overkomen dat ze het ccne oogen- blik 29 roepen, cn vlak daarna 9". „En wat doet u dan '1 Stoppen V\ vragen we onnoo- zel. „Dan is het schip vanzelf al wel ge stopt", lacht hij terug. Maar verder draait het tafelgesprek in de kapiteins-hoek tot in den treurc om de ééne vraag: wanneer zijn wij in Kiukiang; wanneer zijn wij in Hankow En na eenige dagen met groote vindingrijkheid antwoorden te hebben ver zonnen, dio nu geen van alle meer steek houden, verklaart de kapitein met een grom: dat hij zich over die kwestie niet meer wenscht uit tu laten, 't Is op geen stukken .ia te bepalen. Dat hangt af van het aantal balen rijst cn suiker, die wij tr laden krijgen, dat hangt nog meer af van de koelies, die mis schien geen zin in laden hebben, wat vooral nooit hebben als er terzelfder tijd een boot van» de concurrecrendc Europee- sche maatschappij ligt, want die betaalt beter dan de Chineesche. Dit is iets waar wij ons niet over verwonderen. Chineesche fabrieken en maatschappijen betalen hun werklui altijd slechter dan do vreemdelin gen; daarom hgeft dc anti-vreemdelingen staking ook niets met wcrkloozen te ma* leen, al scheen menig kortzichtig Europa- bcwoner daar maar niet aan te willen. En zoo lagen wij daar dan soms langer dan de klok rond voor steden in het ach' terland als Wuhu ea Auking, op tartend- langzame wijze duizenden balen rijst verla dend. Maar de booten van de China Mer chants zijn geriefelijk en ruim, en sinds het drama van de bedorven eieren en de vliegenplaag in Nanking was er een algo mccne verbroedering aan boord en een on geforceerde gezelligheid tusschen al di^ vertegenwoordigers van verschillende na tionaliteiten, alles onder leiding vatf den Engelschen kapitein, die maar steeds zonder veel woorden met een laconiek gromgezicht rondliep. Voor Wuhu kwamen wij midden in den' nacht, en zaten toen in groepjes aan dek.; Sommigen hadden wat gedommeld in de hangmatten buiten, anderen kwamen nft bridge- en mahjong-partijtjes uit de eet zaal. Eqp jeugdig employé uit Hankow had mahjong gespeeld met drie Chineezen ei\ mompelde maar voor zich uit, dat hij ver loren had, 10 dollar. Waarop de kapitein^ in zijn blauw-gebloerade kimono nog ge moedelijker dan anders hem als vader lijke vermaning toebromde: „That, is 01 mistake, playing with Chinese". De andet: beweerde, dat hij dat juist deed om va& te leeren, maar de kapitein bleef nog uren lang zijn hoofd schudden over zulk een" dwaasheid, vooral toen de jongen met een' neerslachtig gezicht er aan toevoegde: „r verstond zo ook telkens niet!" Een paar stoelen verder betoogde eerf Amerikaansche missionaris-dochter naain aanleiding daarvan tegen een Frangaisetje uit Shanghai, dat mahjong-spelen „gam bling" was, en zij daar niet aan mee moch$ doen; waarop die zich verdedigde dat lij nóóit om geld speelde; en een Zweed, dl® er langs ijsbeerde, als een bom de opmer king ertus8chen gooide, dat hij zelf eefi vreeselijke „gambler" was. En ondertusschen keken we eens over dfor railing hoe op het dek beneden ons de Ohl- ncczcn als katten aan boord klauterde!® onder veel geschreeuw. Er ia maar één smal loopplankje, waar niemand elkaar passé#' ren kan, en dus wachten zij daar maar lie ver hun beurt niet af. .Wie het laatst aag boord komt, krijgt de slechtste plaatsen, en in zoo'n volte is dat een groot bezwaar.. Op de plek, die zij dan veroveren, leggen zij hun slaapmat neer, en gaan daar mee hun heele hebben en houden op zitten.: En zoo is dat heelc benedendek mannetje aan mannetje volgepakt met Chineezen. Al en toe komt er onder de reis ecas een koopman bij hen rond, en herhaaldelijk een die voor een paar cent kommetjes rijst en ander eten verkoopen, maar zelf houdeff zij hun plaatsje bezet. Alleen bij aanleg plaatsen is het driDgen en verhuizen aaSs de orde. Op den nacht voor Wuhu volgde de dag voor Wuhu de balen rijst bleken onuit puttelijk; en de kapitein beklaagde ons maar dat wij geen van allen artistiek ge noeg bleken om een teekening te maketf van de grootsche pagode-ruiïne aan detf waterkant. Op een vorige reis had iemand daar den heelen wachttijd voor Wuhu mee doorgebracht. De Hankowschc employé was intusschef/ Je depressie na zijn verlies van den vork gen avond te boven, en deed verhaal na, verhaal over Ningpo, waar hij een paat maanden geleden wao tijdens de troebelen^ Wat de Chineezen onder aanvoering der studenten daar direct gingen plunderen* toen de lelletjes begonnen? Geen buizen' van vreemdelingen, maar een Chineei schen kruidenierswinkel, die aan vreemde lingen had geleverd! Zij namen alle blikjel uit den wihkel mee, en mikten die in d# rivier, wie het verst'1' gooien kon! Een hooggeplaatst Europeaan was in eeaï roeiboot gestapt toen de herrie begon en zat toen een tijd lang midden op de rivier, te wachten. Telkens als hij weer een eindje naar land toe roeide, bleken de Chineezen op de kade er zóó dreigend uit te zien, dat hij maar weer omkeerde 1 Een Japanner kroop bij zijn huis in een' regenton, waar hij tot aan zijn kin in het water stond, bibberend van angst, toen in- tus6chcn zijn huis geplunderd werd. en hij maar 6tceds stemmen en voetstappen langs zijn ton hoorde. Hij vluchtte daarop naar Shanghai, waar hij 14 dagen in een zieken huis lag, om te bekomen van den schrik. Dat is het merkwaardige bij die anti- vreemdelirgen-beweging geweest, dat wie maar kon naar Shanghai vluchtte, omdat men wist daar veilig te zijn in het interna tionale settlement; terwijl ook juist Shang hai het centrum was van de oppositie. Zoo kregen wij toch den wachttijd voor, .Wuhu om, al teekenden wij geen pagode- ruines. Hier in China zit het nieto-doen datf ook zóó in de lucht, dat ieder die dat va* huis niet kan, toch heel gauw accLimatê» sccrtt

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7