No. 20124. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 October Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GEMENPH NIEUWS. Lieve vriendin, FEUILLETON. De Reisgenoote Spoorwegpersoneel. Te Utrecht werd een buitengewone alge meene vergadering geihouden van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederland- eche spoorwegen, ter vaststelling van het standpunt ten aanzien van het loonvoorstel, aooals de directie der Nederlandsche Spoor wegen, dit, met ter-zijde-stelling van het advies van den Loonraad, aan de parsoneel- OKganisatie heeft kenbaar gemaakt De vergadering was druk bezocht Na opening door den Voorzitter en een korte inleiding betreffende den gang van zaken, werd namens elke afdeeling het woord gevoerd, waarbij kwam vast te staan, dat in alle afdeelingen het directievoorstel met algemeene stemmen tfhs verworpen Slechts in één afdeeling had één man zich bereid verklaard, dat voorstel te aanvaarden. In verband hiermede werd met algemeene stemmen besloten, aan het hoofdbestuur op dracht te geven aan de directie te berichten, dat de B.A.N.S. haar voorstel niet aanvaardt en zich slechts zou vereenigen met een loonregeling, overeenkomstig het advies van don Loonraad, aangevuld met verbeteringen voor de schrijvers en de ambtenaren uit de 6chalen 7, 8 en 9. Uitdrukkelijk werd tot uiting gebracht, dat de positie der amb tenaren van de schalen 7, 8 en 9 dienen te worden losgemaakt en die der overige groepen personeel in diezelfde schalen. Het hoofdbestuur werd ten slotte mach tiging verleend, die maatregelen te troffen, welke voor inwilliging der wenschen van de ambtenaren noodig zullen worden geacht. Uit de textielnijverheid. De hoofdbesturen van den R.-K. Textiel- arbeidersbond „St.-L&mbertus" en van den Ohr Textieiarbeidersbond „Unilas" hebben een brief verzonden aan de 39 werkgevers, met wie indertijd een overeenkomst is ge sloten, loopendo tot 31 Deoember, betreffen de loon- en werktijdregeling in de textiel nijverheid. Na gewaiagd te hebben van het groole be lang, hetwelk beide partijen hebben bij het treffen van een nieuwe overeenkomst, tiee- lien de hoofdbesturen het resultaat mee van de besprekingen met de afdeelingen. Ge vraagd wordt: a. Een normale arbeidsduur van 48 uur; b. overwerk worde betaald met 25 pet. bijslag, nachtarbeid mël 50 pet. en Zon- dagswerk mét 100 pet.; c. de tegenwoordige zich (loonen zullen als minimumloonen gelden, met uitzonde- ving van die ran enkele categorieën der laagst betaalde arbeiders, welke in gunsti- cen zin dienen te worden herzienvoor hen, die in tariefloon werken, zal een zoodanige tariefregeling gelden, dat zij daarmee ge middeld 10 pet. boven het minimum verdie nen, tariefloonen, die in doorsnee over een tijdperk van 13 weken beneden bovenge noemde loonen blijven, zullen in evenredig heid tot de andere worden verhoogd; de hier bedoelde loonen gelden voor volslagen en bekwame aibeiders; d. naast de christelijke feestdagen wor den drie vakantiedagen gegeven met behoud Van loon e. hoofden van gezinnen ontvangen een kinderbijslag ran f 1 per week voor elk kind beneden 14 jaar; f. in de hulpenregeling worde verbetering aangebracht g. bij wachten op materialen, het bedie nen van minder machines en bij inkrimping Van den normalen werktijd worde 75 pet. Van het gederfde loon vergoed. Uit het kleedingbedrijf. ï)e dagelijksche besturen van den Bond in de Kleedingsindustrie, den R.-K. Naai sters- en Kleermakersbond, den Chr. Bond in de Kleedingindustrie en den Federatie ven Bond in de Kleedingsindustrie zijn eenige keeren bijeen geweest, om aan de hand van de rapporten, die zij uit verschil lende plaatsen van hun afdeelingen ontvin gen, vast te stellen, onder welke toestan den de kleermakers thans werken. Uit de rapporten bleek, dat ten aanzien van de Invaliditeitswet verschillende werk gevers, ondanks een uitspraak van den Centralen Raad van'Beroep, weigeren, ze gels voor de huisarbeiders te plakken. Som migen van de grootste werkgevers bedrei gen de kleermakers met ontslag, wanneer deze verzoeken, voor hen premie te beta len, en er zijn ook ondernemers, die de kleermakers noodzaken te verklaren, öat zij zich als zelfstandige ondernemers be schouwen en niet als arbeiders in den zin der Invaliditeitswet. Het bleek aan de hoofdbesturen, dat ook ten aanzien van de stukloonen de toestan den in de huisindustrie, speciaal voor de kleermakers, die voor de maat-confectieza- ken werken, steeds slechter worden. Er be staan tarieven, overeengekomen tusschcn de werkgevers en werknemensbonden, maar verschillende werkgevers passen deze tarie ven zoo toe, dat ook de betere soorten klee ding voor lage stukloonen moeten worden vervaardigd. Ten aanzien van een der belangijkste maat-confectie-zaken ontvingen de vakbon den van de kleermakers de bewijzen, dat deze zaak maatkleeding laat vervaardigen onder een andere benaming, waardoor op een bedrag van f 9.44 den kleermakers f 2.64 te kort wordt gedaan. Voor de confectie worden in de rapporten loonen genoemd, zoo laag, dat hieraan door de kleermakers niet meer dan 30 a 40 cems per uur kan worden verdiend. Van een con- fectiefirma is bekend, dat zij kleermakers voor lage loonen werk laat vervaardigen in verschillende steden en op die wijze ont komt aan de controle der vakbonden en verhindert, dat haar kleermakers overleg met elkaar plegen over de misstanden. Daar de dagolijksche besturen der vak bonden vreezen, dat de steeds ernstiger wordende misstanden in de kleedingsindu strie tot toestanden kunnen voeren, die vóór 1913 in Nederland hebben bestaan, zullen binnenkort de volledige hoofdbesturen bij eenkomen ora plannen te ontwerpen voor een krachtige agitatie onder de kleerma kers en om middelen te beramen, waardoor aan de misstanden een einde kan worden gemaakt. Inmiddels hebben de hoofdbesturen den minister van arbeid een onderhoud aange vraagd, ten einde hem in to lichten over de toestanden in de huisindustrie en om een ingrijpen van den wetgever te be pleiten. Hoofden van Scholen. In „Hotel „de I Europe", te Utrecht, werd gisteren een vergadering van Schoolhoofden gehouden, hij was vrij druk bezocht. Door den heer R. van Gaasbeek, uit Utrecht, werd een inleiding gehouden over de vraag: „Hoe is verband te brengen en te houdlen tus9chen de hoofden van scholen, die een democratische schoolorganisatie voorstaan; in het belang van den strijd voor de openbare school en van hen zelf?" Op deze inleiding vólgde een qitvoerige gedach tenwi ssclimg. Mot groote meerderheid werd besloten over te gaan tot de oprichting van een nieuwe organisatie. Het voormalig bestuur van den in 1924 opgeheven Bond van Ne derlandsche Schoolhoofden werd aangewe zen als commissie ter voorbereiding voor de noodzakelijk te treffen maatregelen. Deze commissie bestaat uit de heeren J. van Bu ren, in Den Haag; R. van Gaasbeek, te' Utrecht; J. G. Groothoff, te Leeuwarden; W. Lodeizen, le Amsterdam, en J. Meertens, te Ktazinavcen. Volkenbond en Vrede. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in Den Haag vergaderd. Daar de voorzitter der Vereeniging, prof. Treub, verhinderd was, stond deze verga dering onder presidium van mr. J. Limburg, die wees op de teleurstelling, die men ge had heeft door de niet-aanvaarding van het protocol van Genève, waarvoor echter oen compensatie is gegeven in den vorm van de fcractaten die dezer dagen te Lo carno met groot enthousiasme zijn vastge steld. Uit deze tractaten zal men zien, zeide spr., dat de geest, die belichaamd was in het protocol van Genève, zoodanig is doorgedrongen bij de regeeringen der landen, die op de Geneefsche conferentie vertegenwoordigd waren, dat de gedachte, die het protocol voedt, is blijven bestaan, zij het dan in partieel© regelingen. Er is inderdaad kans, dat Locarno ons een stap nader heeft gebracht tot den werkelijken Europeeschen vrede en van blijvenden in vloed zal zijn op de ontwikkeling van de vredesgedachte over de geheele wereld. Naar aanleiding van het jaarverslag zeide prof. dr. E. Moresco, dat in sprekers af deeling meer dan eens de opmerking is ge maakt, dat de voorzitter ,prof. Treub, in zijn optreden naar buiten, zijn persoonlijke meening op minder gewenschte wijze naar voren brengt. In het bijzonder, aldus spre ker, brengt hij zijn meening over het onfc- wapeningsvraagstuk sterker op den voor grond dan van belang geacht wordt voor een vereeniging als deze, waarin zoo uit- eenloopende stroomingen zijn vertegen woordigd. De voorzitter antwoordde, dat de opmer king van den heer Moresco aan den heer Treub zal worden overgebracht. Mevr. Kluyver bracht hierna verslag at van het te Warschau gehouden congres van de Union van de VolkenbondsveTeenigin- gen. Besloten werd, het gifgassenvraagstuk te combineeren met het ontwapeningsvraag- stuk, dat bij het hoofdbestuur in studie is. De vergadering nam ton slotte nog een resolutie aan, uitsprekende den wensch tot het houden van internationale zomercursus sen en vervolgens een resolutie, luidende De vergadering, enz. met vreugde kennis genomen hebbende van de verklaring, afgelegd door de Neder landsche delegatie in de zesde Volken bondsvergadering, dat de Nederlandsche regeering voornemens is, te bevorderen, dat in het vervolg bij het onderwijs meer dan tot dusverre aandacht zal worden ge schonken aan den Volkenbond; draagt het dagelijksch bestuur op te on derzoeken, of de Vereeniging haar mede werking zou kunnen verlcenen bij de uit voering van bovenbedoeld voornemen der regeering, cn machtigt het dagelijksch bestuur zoo danige medewerking te verleenen. De vergadering werd hierop gesloten. Postagentschappen in Boekwinkels. De Tel." vernoemt dat waarschijnlijk binnen korten lijd door de Posterijen een proef zal worden genomen met het vestigen van postagentschappen in winkels. Gelijk bekend, is dit bijv. het vigeerende systeem in Engeland, alwaar men als regei zijn postzegels in boekwinkels koopt. Hiermede zal nu in ons land het eerst in de steden Amsterdam en Tilburg een proef worden genomen. Hoewel Troelstra zich de eerste dagen na de huldiging goed gevoeldie, hebben de emotie en de vermoeienissen van den dag hem nogal aangepakt. Hij ligt reeds drie weken met hardnekkige zenuwpijnen (ischias) te bed. („Volk Beroepen is bij de Ned.-IIerv. Gem. te Bergambacht ds. T. Lekkerkerker, te Delft. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag het 50-jarig bestaan van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoorwegartsen gevierd. Aan wezig waren ongeveer 60 leden uit alle dee- len des larj£s. De voorzitter, de heer Posthuma ,hield een inleiding. Vooraf stelde hij voor aan de Ko ningin een telegram van hulde te zenden. Daarna riep hij 'n welkom toe aan de gas ten. Hierna kwam hij tot zijn eigenlijke ope ningsrede. Vervolgens heeft de heer dr. P. M. van Wulften Pallhe, uit Utrecht, een le zing gehouden over: De taak van geneeskun digen in groote bedrijven. Na deze lezing werd een drukbezochte re ceptie geihouden. Na afloop hiervan veree- nigden leden en gasten zich aan een feest maal. *Onder voorzitterschap van dr. J. J. F. Dhont, uit Rotterdam, is te UtTecht de 70ste algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij voor Dierengeneeskunde. Negen afdeelingen waren vertegenwoordigd. Mededeeling werd gedaan, dat op 31 De cember 1926 aftreedt de penningmeester van het hoofdbestuur de heer L. J. Hoogkamer, die niet' herkiesbaar is, en op 81 December 1925 aftreden de afgevaardigden in het hoofdbestuur de heer M. de Ridder voor de afdeeling GelderlandOverijsel, dr. J. Ma- zure voor de afdeeling Noord-Brabant. Met 100 stemmen vóór en 86 stemmen te gen werd, op voorstel van de afdeeling Zuid- Holland, besloten tot stichting van een fonds ten doel hebbende het ondersteunen van be hoeftige dierenartsen zoomede van hun we duwen en weezen. Op voorstel van het hoofd bestuur werd met 136 stemmen vóór en 54 legen besloten, niet er toe over te gaan f 2000 uit de kas der Maatschappij voor Diergenees kunde in die van 't ondersteuningsfonds te storten. Bepaald werd, dat jaarlijks per lid en per jaar één gulden voor hel ondersteu ningsfonds zal worden bestemd; daarente gen zal dan de jaarlijksche bijdrage van één gulden per lid en per jaar voor het Van-Es- veld-fonds vervallen. Zaterdagavond le halflien heeft de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan dè leden der zesde conferentie van de Union internationale pour la protection de de propriélé in dus tri el le en hun dames in de smaakvol met bloemen en palmcngrocn versierde zalen van zijn Departement in Den Haag een ontvangst aangeboden, welke tevens werd bijgewoond door een groot aan tal genoodigden. De receptie, welke een zeer opgewekt en geanimeerd karakter droeg, werd opgeluis- eerd door muziek, terwijl de gasten in de gelegenheid werden gesteld aan welvoor ziene buffetten van een keur va<n spijzen en dranken le genieten. Toen de aanwezi gen bijeen waren, richtte de Minister, dr. Kooien, zich tot hen Ln de Fransche taal, met een rede. De rede van den Minister werd beant woord door den president van de Confe rentie mr. Alingh Prins. 's Rijks middelen hebben in September van dit jaar f 1,142,422.83 meer opgebracht dan in September 1924. De meerdere op brengst over de eerste negen maanden is 116,644,268.18. Deonderzeeboot ,,K 13" v a n d e Kon. Ned. Marine lag Zaterdagmorgen, gekomen van de werf van de maatschappij voor scheep8- en werktuigbouw Feijenoord, op de rivier te Rotterdam voor anker te wachten, om door de Koningshaven te va ren. Het klipperschip „Onderneming", schipper J. Steur, uit Heemstede, dat op dezelfde hoogte voor anker wilde komen, werd door wind en stroom tegen den onder zeeër opgedrongen en kwam met den scher pen boeg van de ,,K 13" in aanraking, met het gevolg, dat de „Onderneming" een gat aan stuurboordzijde opliep en water maak te. Het klipperschip is door een sleepboot van de firma Van der Graaf naar de Oude Plantage gesleept en daar op het dro^o gezet. Daarna is men 'begonnen met het leegpompen van het 6chip. Uit H o e k-v a n-H olland wordt gemeld: Het stoomschip „Breedijk", van de HollandAmerikalijn, van Baltimore naar Rotterdam, is 's nachts tijdens dikke mist aan den grond gevaren. De sleepboolen „Zwarte Zee" „Rozenburg" en „Columbus" hebben tevergeefs getracht het stoomschip vlot te sleepen. Er zouden meer sleepbooten assistentie verleenen en voorts zou een anker worden uitgebracht om hoogerop-gaan le voorkomen. Op den Rotterdamschen weg zijn Zaterdagavond omstreek* tien uur een autobus van de C. Au B., waarin acht per sonen zaten, en een personen-auto, die naar 's-Gravenhage reed, met groote snel heid tegen elkaar gereden, met het gevolg, dat beide voertuigen in een langs den weg loopende sloot terecht kwamen. De passa giers van den autobus bekwamen geen let sel en konden door de achterdeur het rij tuig verlaten. In den personen-auto zaten, behalve den chauffeur, zeven heeren, die allen meer of minder ernstig werden ver wond, doordat zij de ruiten stuk sloegen of trapten. Een der inzittenden bekwam eeD diepe snijwonde aan het hoofd, terwijl een ander een ernstige verwonding aan het dij been opliep. Na te Delft in het gasthuis verbonden tezijn, konden zij per auto naar RECLAME. wat ziet gij er altijd be droefd uit Ja, die hoofd pijnen en al die vele an dere plagen van ons ge slacht zijn treurige giften van de natuur! Maar de wetenschap heeft ons de middelen verschaft, hen te bestrijden. Beproef eens, zooals ik, de tabletten „(dayt\" en ge zult met hun uit stekende werking tevreden zijn. Let op de oranje band. Prijs 75 ets. 5170 Rotterdam terugkecren. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Hot ongeval werd veroorzaakt door het verblindende licht van een derden auto, welke van Delft naar Rotterdam reed. Voor f5000 aan vischwant roa niela. Zaterdagavond tegen twaalf uur Wild6 de reeds bejaarde H. K„ van beroep, vifsclier en jager, wonende in den Hoogen Bijlmer, nabij den tol, te Weesperkarspel, ziefi ter ruste begeven, toen plotseling een hevige windstoot den schoorsteen vernielde; die gedeeltelijk in het woonvertrek terecht kwam on wel op een brande lamp, waardoor brand veroorzaakt werd. De vlammen vonden I gretig voedsel in een grooten voorraad visch want. Da bewoner had n.l. niet minder dan 290 vischfuiken in gereedheid gebracht; welke de volgende week zouden worden ult- gezot. Alle netten werden echter oen prooi der vlammen co ook de woning, die geheel van hout was opgetrokken, werd totaal vernield. Van alarmeering der brandweer was afgezien, omdat, vóór deze het afge legen punt, waar do brand was uitgebroken, bereikt kon hebben, de vlammen toch reeds hun vernielend werk zouden hebben volbracht De bewoner wist aioh met moeite uit het brandende perceel te redden. Een kistjes waarin f 1600 aan bankpapier werd bewaard, werd later tusschen do puinhoopen terug gevonden; de inhoud was echter geheel ver koold. De waarde van het verbrande risob- want wordt, meldt „De Crt.", op f5000 geschat De geleden schade wordt door verzekering niet ten volle gedokt. Ben dot in de nabijheid bevindend café kon, dooc kordaat optreden van de omwonenden, ga spaard blijven. Het tjalkschip ,E b e n H a e zer", schipper D. W., thuiibehoorsode te Groningen, op weg naar Gouda met Mé lading aardappelmeel, geraakte door hoé stormachtige weer, nabij bet Enkhuioer Zand, Zaterdag in nood. Het schip, waarop de noodvlag was gehoschen, werd opge merkt door de sleepbootFrits", van Vrees wijk, die het tjalkschip bchoudea in (Jrk binnenbracht. De vrouw van den sohipper is bij het bergingswerk een gedeelte van een harer vingers afgekneld. Katoenfabriek te Enschedé verbrand.Zaterdagnamiddag ontstond brand op de naaikamer van de fabriek van de heeren Serphos, aan de Hengeloschestraat. (Uit 't Fransch vail GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C, 63) Hij scheem ontroerd. Phylleke, ik vind het heel lief van je, diat je me dit zegtIk zou zoo graag heb ben, vooral op dit oogenblik dat je innig overtuigd was van mijn innige gene genheid, en mijn toewijding, die, wat er ook moge gebeuren, onveranderlijk zuilen zijn. Maar, be9te Willem, zei ik glim lachend, want ik was eenigszins ver wondend, hoewel nog niet ongerust ik ge loof, da/t ik maar al le veel getoond heb, noch je genegenheid, noch je toewijding im twijfel ie trekkenHeb je don het arme, gwakke en verlaten meisje vergeten, dat zoo alleen etond in de wijde wereld, het meisje, dat eons met een ongegeneerdheid, waar over mevrouw Kerjean zich soms wel eens schaaimt, tot je zei: „Trouw met me!" Da-t meisje héb ik niet vergeten. Juist nu denk ik aan het grillige lot, dat tiaar beschoren wasAls mevrouw Da- vran^ay een maand langer had mogen leven en zij haar plan had volvoerd, om jou tot haar erfgenaam te bestemmen, dan haxit je noch armoede, noch verlatenheid gekend, PhylLisdan zou juffrouw Rjbe6 of een andere respectabele dame op leeftijd als gezelschapsjuffrouw bij je zijn gebleven. Je zoudt veel vrienden hebben gohad, die zich hadden uitgesloofd om het je aange naam te maken.lk zou misschien je voogd zijn geworden en misschien ook je getuige bij je huwelijken dan zou je nooit gezegd hebben: „Trouw met me." Neen, dan zou ik met Fabrice de Mauve zijn getrouwd. WiDlem sidderde. Je zoudlt niet met Fabrice de Mauve zijn getTouwd.het schijnt me altijd, dat ielswat weet ik nietdat weerzin wekkende huwelijk zou hebben belet! Toen zou niets me hebben belet aan de inspraak van mijn hart ofvan mijn verbeelding gehoor te geven, Willem, dat weet ik zeker. Hoe dan ook, de zaak heeft zich nu geschikt.en we moeten niét spreken over het 1-ot, maar over de Voorzienigheid. Mijnheer de Mauve zal, evenals jij, ook wel vindten, dat de zaak zich heeft ge schikt, aangezien hij een meisje heeft ge trouwd, dat eenmaal veel rijker zal zijn dan ik. En jij zelf? Ik heb je immers gezegd, dat mijn heer De Mauve me onverschillig i9 gewor den'1 Kan mij dus niet 9pijten, niet zijn vrouw le zijn geworden. Je lieht me ook gezegd, dat met je lief Je levens je hart gestorven was. Misschien heb ik me vergist en is het slechts Ln slaap. Ook mogelijkVroeger was je dol op het verhaal van de Schoone Slaapster in hel Bosch: En wat kon jij dat prachtig vertel len.... De Reuzen-Bizulh vervulde er een belangrijke en prachtig rol in. In die geschiedenis is maar één be- belangrijke rol, kindlief, en wél die van den Koningszoon, die de prinses wakker maak teAlle andere rollen zijn bijzaak...- Maar, om terug le komen op hel meisje, dat, vertrouwend op haar eenigen vriend, zich op een zekeren dag in de volgende vreemde bewoordingen tegenover hem uitdrukte: „Aangezien je niet wilt trouwen, Ker.ean, en ik nooit meer iemand zal liefhebben, is de zaak zoor eenvoudig.trouw mot mij.' Toen die zin op die onnoozele manier werd hertiaald, kon ik niet nalaten te lachen. Die onduidelijke en paradoxale formu leering van de kwestie kon je blijkbaar in je eigen gedachtongang in overeenstem ming brengen met een heldere reden sering en jc vonoit, dat dae niet van logica was ont bloot. Je daoht dat de vreedzame en zoo'n beetje lot de familie behoorende „Reuzen- Bizulhwien het huwelijk niet aanlokte, verrukt zou zijn op die manier wel niet een echlgenoote, maar dan toch een allerliefst jong Zusje rijker te worden. Zelfs hadt je wel een rijk en fatsoenlijk huwelijk van de hand gewezen, ten einde je niet te geven zonder liefde; maar, omdat je hart gestor ven was, kon het té weinig schelen, mót- waar, je bestaan te verbinden aan een man, dien je niet liefhadt, vooral als die man je liefde niet verwachtte, of wel, in dien hij je niet de verfoeilijke verplichting oplegde hem lief te hebben, 't Stond een voudig bij je vast: „We zullen gelukkig zijn". Dit alles, Phyl, was erg kinderlijk en erg overdrevendit heb ik je nog niet lang geleden verklaard.Niettemin heeft hel ongerijmde plaats gegrepenen ik heb de ondankbare en tamelijk belache lijke rol van „broederlijken echtgenoot", die je onschuld me zoo vriendelijk aanbood, op me genomen. Je was ongelukkig eaover stelpt mét moeilijkheden, die le groot voor je waren, en ik kon je ajïs oude vriend mijn steun niet verleenen, zonder de deugdzame verontwaardiging van fatsoenlijke men- schen te ontketenen en zonder je zelf te schadenThans is alles veranderd Je bent niet meer in den droevigen toe stand, die me wanhopig maakte, en het voorwendsel van een huwelijk, dat me in de gelegenheid stelde je, zoolang dat noodig was, met al mijn vriendschap te bescher men, is onnoodig geworden Sinds een oogenblik luisterde ik met groole ontdaanheid toe Waarheen voer de die herinnering aan. het verleden? Ik kon het nog niet vermoedenMaar die laatste woorden ontrukten me een kreet van zenuwachtigheid. Waarom denk je dat, Willem? Ik weet het niet.Ik begrijp niet.Wat wil je er mee zeggen? Ik wil er mee zeggen, kindlief, dat de mogelijkheid, om een nieuw loven le begin nen, je thans geboden wordt en dat je die gelegenheid moet aangrijpen. De band, die ons vereenigt, zonder te binden, is niet on verbreekbaar.Toen we ons zonderling verbond sloten, heb je zelf de mogelijkheid van een verbreking daarvan bij onderling goedvinden reeds onder de oogen gezien... Ik wensch je je vrijheid terug te geven. En je eigen vrijheid te herkrijgen? En mijn eigen vrijheid te herkrijgen nabuurtijk. Ik had nog slechts een vaag, onvolkomen begrip van de zaak, maar het scheen m© of een vreemd element in mijn aderen drong daar bevroor en het slroomen van mijn bloed vertraagde en dat heel langzaam die koude, welke mijn handen willoos maakte, mijn hart bereikte. Een oogenblik bleef het stil lussdhen ons. Toen sprak Willem mét een veranderde stem, die bijna smeetoend klonk, heel zachi: Phyllis, zooeven deed ik je opmerken in welke mate het testament van juffrouw Arguin gansch je leven veranderdeHoe kan 't dus anders, of jij, die me kent, moest wel verwachten, wal ik zooeven heb ge zegd Hoe zou jij je wel de positie ge dacht hebben, die ik in je nieuwe Leven moest innemen, als man, die altijd werkt, als man, met rustige neigingen, eenvoudig, weinig gefortuneerd, prikkelbaar, die ik nu eenmaail ben? Ik heb je verklaard, Willem, dat dat nieuwe leven zou zijn, wat jij er van zou willen maken. Maar, Phyl, dat is wel is waar een edelmoedige illusie, maar toch een illusie. Men is tot eon zekere grens altijd de slaaf van zijn fortuin en van de daaruit onver mijdelijk voortvloeiende levenswijze. Je toe komstige, onbekromjpen leven van schitte ringen is dat, waarvan je houdt.en dat je slechts noodig kunt ontberenIk zou er onder lijden, als ik zag, dat je je dat zou ontzeggenmaar zelf zou ik dat leven afschuwelijk vindenEn verder, wat zou ik naast jou zijn Hel zij in de rue Offérnont, hetzij op „la Peuplière" Zeg me dat nu eens. Een soort vertrou wensman, de beheerder van je bezittingen? Maar, Willem! Ik verzeker je, zoo iels zou het zijn. Ik zou op die wijze profileeren van de luxe, die je omringt, van de taürijke voordeelen, die een groot fortuin biedt.Bedenk toch, dal wat ik verdien, niet het achtste deel is van het revenu, waarover je zult hebben te beschikken. Neen, dat nooit, Phyllc&e, nooit I Hoe is het toch mogelijk, dat je d riiet hebt begrepen I (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5