AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Staduzaal: Holl. Concert-Directie dr. Q. de Koos. Eerste abonnementsconcert. Pou- let-kwartet. 8 uur. Zaterdag. Nutsgebouw: Propaganda-feestavond afd. Leiden Jcogelieden-Geheelonthouders-Bond. 8 uur. ZOmerzorgCabaretavond Q. S. [W. 8 uur. Zondag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Spr. de heer J. Taai, nit Den Haag. Voorm. tien uur. Volkshuis: Muziekavond. 8 uur. Dagelijks. Museum „De Lakenhal": Leidsche Kunst club „De Sphinx". Tentoonstelling van 13 October tot 2 November. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater" Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8upr. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Zomerzorg": Bazaar Dierenbescherming van 13 tot en met 16 October. Van 10 tot 12 van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Den Haag, „Scala": „Een droom van liefde." 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 October a.s. waarge nomen door de apotheken van de üeeren G. F. Reyst, Steenstraat 36, tel 13Q; en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1813. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.iel 8 uur alleen voor spocd-reccpten. Alleen voor leden van dat fonds. kele andere aanwezigen spraken nog enkele woorden. Met deze officieele opening was echter de winkelweek nog niet geopend. De étalages bleven gesloten tot 6 uur. Maar toen konden ook de winkeliers, die popelden om het werk, dat zij verrichtten, ten toon te stellen, hun uitstallingen openen. Op kijkers behoefden zij niet lang te wachten. Aanstonds kwamen van alle zijden de belangstellenden toege- loopen, om hun scherpzinnigheid in het ontdekken van fouten te beproeven. Reeds om halfzeven heerschte er een levendige drukte in de verschillende straten. Niet weinig nam dio drukte toe, toen om ongeveer 7 uur het muziekcorps met slaan de trom en braodende fakkels afmarcheer de. Onder de vroolijke tonen der muziek en vergezeld door oen steeds aangroeiende schare van jongelui werd een marsch door Bodegraven's 6traten gemaakt. Natuurlijk het was geen feest maar een lichte feest stemming begon er toch wel te komen. Men beschouwde de week als het feest van den Middenstand. Bij al di© drukte werden eohter de étalages niet vergeten. Men ver drong zich bepaald voor verschillende uit stallingen om toch maar te weten wat er wel fout zou zijn. Verschillende winkeliers hadden dat echter niet zoo gemakkelijk te vinden gemaakt. Er waren werkelijk heel kunstige fouten vervaardigd, die soms heel wat scherpzinnigheid vereischten om ze te vinden. Eigenaardig was het uit de practijk nu meermalen te hooren hoe moeilijk het was een goede fout te construceren, hoe wel zoo iets nu toch wel heel erg gemak kelijk lijkt. Het weer hield zich goed, liet bleef droog en jong en oud wa9 op de been, wandelend van de eene étalage naar de andere. Ver schillende personen, die totaal geen plan hadden om aan den wedstrijd deel te nemen, konden nu de verleiding niet weerstaan om toch maar mee te doen, en is men eenmaal begonnen dan gaat men vanzelf voort en zoekt ook mede. I Er is trouwens ook bijna geen preltigei I sensatie denkbaar, dan het vinden van een j fout in een moeilijke étalage, waarvoor men j lang vruchteloos heeft slaan turen. Wat nu de étalages zelf betreft, het zijn geen „tentoonstellingen", doch gaan uit van de gedachte, dat de étalage hel oog van de zaak is, waardoor men het publiek moet trekken. We gelooven dan ook, dat dit de goede gedachte is en dat op dit punt de win- kelweek geslaagd mag heeten. Ook in j andere opzichten is ze reeds nu geslaagd tv noemen. De belangstelling van het publiek is boven verwachting groot. De deelname aan den wedstrijd evenzoo. Moge er door bereikt worden, dat de rader van nu ook bij eigen behoeften de zaak van zijn plaats genoot niet voorbijga! Dan zal de winkel week zeker succes gehad hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. To Locarno stevent men af naar een gunstig einde. Rusland en de Volkenbond. Amerika en de Fransche schulden. Te Locarno loopt liet naar het einde. Ge lukkig een goed einde1 Inlusschen zijn nog belangwekkende ver schuivingen tot stand gekomen. De Polen hebben don eisch laten vallen, dat hun ver ding met Duilschland zou berusten op er kenning, ingeval van arbitrage, van alle be slaande verdragen. Daardoor hebben zij hun eisch van volstrekte integriteit van hun ge bied opgegeven en stellen zij zich, naar de door hen zelf echter betreden opvatting, bloot aan het herzieningsartikel in het Covenant. Dat lusschen hen en Duitschland dwingende scheidsrechlelijke uitspraak in territoriale kwesties niet is aanvaard krijgt nu waarde vqor hen, daar zij anders ongedekt waren te gen de gevolgen van een voor hen ongunstige territoriale beslissing. Tegenover deze Pool- sche concessie staat de handhaving van het Fransch-Poolsche verbond, dat echter geen bescherming tegen het territoriaal herzie- nJngs-artikel geeft In alle geval zal de Pool- sche concessie Stresemann's positie en Duitschland's toeschietelijkheid zeer verge makkelijken. De Polen hebben de conferen tie een grooten dienst bewezen, naar ook al gemeen wordt erkend, zegt de correspondent der „N. R. Ct." Heden hoopt men in 't Oosten tot volledige overeenstemming komen. Gister morgen zijn, gelijk gemeld, het Rijnpact en de arbitrage-verdragen tusschen Duitschland en Frankrijk en tusschen Duilschland en België aanvaard. Alle arbitrage-verdragen zullen morgen vroeg worden geparafeerd. Aangaande den datum der openbaarma king van alle overeenkomsten, zal op een latere vergadering der gedelegeerden worden beslist. Als een hoffelijke hulde aan den Britschen minister van Buitenl. Zaken, die als infor meel president is opgetreden, van hetgeen feitelijk een conferentie om de ronde tafel was, zal de wezenlijke onderteekening der documenten te Londen geschieden, en men verwacht, dat binnen omstreeks 14 dagen Luther, Briand, Benes en Skrzynski, en, naar men hoopt, Mussolini, te dÜen einde Engeland zullen bezoeken. De documenten zullen geratificeerd moe ten worden door de parlementen der betrok ken staten, en zullen natuurlijk worden ge deponeerd in de archieven van den Volken bond te Genève. Naar men verneemt, zal een speciale ver gadering van den Volkenbond worden bijeen geroepen, om Duitschland toe te laten, het welk men zal voorstellen een permanenten zetel te geven in den Raad van den Bond. In Dec. moet een vergadering van den Raad worden gehouden, en het wordt waarschijn lijk geacht, dat tezelfdertijd een speciale ver gadering zal worden gehouden. Nog diverse onderlinge besprekingen zijn gehouden. Ook doordat Mussolini is gearri veerd in een gesloten auto, voorafgegaan door zwarthemden, die hem bewaken. De Zwïtsersche politie heeft zeer strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Ohamberlain en Briand bezochten hem, terwijl de dictator zelf een bezoek aan Luther bracht. Van der- velde verklaarde, dal het hem persoonlijk onmogelijk was Mussolini op te zoeken Gistermiddag heeft de pers de gedelegeer den een lunch aangeboden. Verschenen wa ren van de Duiteche legatie: Luther en Streoemann, von Schubert, Gauss en Kiep; wan de Engelsche delegatie: Ohamberlain; van de Fransche Briand; de Belgische Van der Velde; de IbaliaanscheScialoja; ver der Benes en Skrzynski. Ohamberlain hield een tafelrede. Hij zei- de: „De overeenkomst, die te Locarno is be reikt, is zeer belangrijk voor den vrede der wereld. Het. is een verdrag, hetwelk aan niemand is opgelegd, maar vrijwillig door iedereen aanvaard, en uit hetwelk voor Europa een internationale vrede zal oprij zen. Wat wij te Locamo gedaan hebben, is voor de wereld. Het lot der wereld hing af van het succes van ons werk. De betrekkin gen van de verschillende Europeesche lan den zijn hier gevestigd geworden op den grondslag van absolute gelijkheid, goeden wil, en wederzijdeohe achting, welke eetn onmiddellijken weerklank zullen hebben bij de internationale hulpverleening en paci ficatie. Het verdrag vertegenwoordigt niet den triomf van eene delegatie, maar het re sultaat van de meest oprechte samenwer king, wederzijdsche overeenstemming, en het beste, wat iedeTe delegatie had bij te dragen. Niemand zou op het oogonblik, dat wij te Loc anno aankwamen, hebben duiven zeggen, dat wij tot stand zouden brengen, hetgeen wij hebben verricht". Briand en Luther gaven telkens demon stratieve teekenco van instemming en Luther was herhaaldelijk merkbaar getroffen 'door de eenvoudige, maar ernstige taal van den EDgelschman. Na afloop van deze toespraak dronken Luther en Briand elkaar toe onder algemeene toejuich.'ogen. Zeer veel aandacht trok het, dat Chamberlain zijn rede eindigde met een met nadruk uitgesproken: „Tot wederziens". Zoowel te Londen als te Pargs is men zeer voldaan over het resultaat. Wak wonder 1 Hoe do „geest van Locamo" werkt, blijkt uit het volgende: Tusschen Stresemann en Briand had een onderhoud plaats over de veroordeeling, door den Franschen krijgsraad te Bonn, vqn den soldaat der Rijksweer Baehrig, die, wegens betreding van het bezatte gebied zonder speciale vergunning, tot 1 jaar ge vangenisstraf en 2000 mark boete werd veroordeeld. Stresemano bracht Briand hier van op de hoogte on wees er op, dat der gelijke maatregelen der bezettingsoverheid in strijd zijn met den geest der onderhan delingen. Briand deelde aan Strcsemann mee, dat de veroordeelde begenadigd zou worden. In stryd daarmee veroordeelde de krijgs raad te Antwerpen den reeds langen tijd overleden vroegereo JOuitschen commandant van Antwerpen, Bcseler, tot 16 jaren dwang arbeid. Uit den aard der zaak gaat men zich afvragen, wanneer nu Amerika en Rusland tot den Volkenbond zullen toetreden, de twee éenige, die nog afzijdig staan. Op Amerika is vooreerst nog weinig hoop. Zelfs acht men het toetreden van Amerika tot het Haagsche (Hof in gevaar, daar de voorstelling is ge wekt alsof dit zou beteekenen een stap tot toetreden tot den Volkenbond. En Rusland? Tsjitsjerin liet zich aldus uit tegenover een correspondent der „Voss. Ztg.": „Do sovjet-regeering gelooft niet dat het mogelijk zou zijn, een scheidsrechter te vinden, die onpartijdig genoeg zou kunnen zijn tegenoveT de sovjet-regeering en te vens tegenover de andere regeeringen. Om deze reden is het voor de sovjet-regeering een onmogelijkheid zich aan te sluiten bij een collectieve organisatie der mogend heden, aangezien deze organisatie gedee- telijk het principe van de arbitrage toepast en ook meerderheidsbesluiten kan nemen, die met represaillemaatregelen en executies gepaard kunnen gaan. Het zou wel moge lijk zijn een vertegenwoordiger van Rus land bij den Volkenbond te benoemen, maar het ie onmogelijk, dat de iovjet-re- geering lid wordt van den Volkenbond zelf. Ik zie niet in op welke wijze'er een uit weg zou kunnen worden gevonden. Om elk misverstand te voorkomen, wil ik nogmaals uitdrukkelijk verklaren, dat een wijziging van de tot nog toe door Rusland gevoerde politiek ten opzichte van den Volkenbond niet in aanmerking komt." Nogmaals wees Tsjitsjerin dan nog eens op de Engelsche houding, die z.i. gaat in de richting van een verbond van alle naties te gen sovjet-Rusland. Hoe de stemming in Amerika is ton aan een der Fransche schulden, blijkt hieruit, hoe het lid der commissie voor buitenl. zaken uit het Huis van Afgevaardigden tot Coolidge zeide: „Indien de Fransche regeering nalaat of weigert de voorloopige overeenkomst tot betaling van 10 millioen dollar gedurende vijf jaar te ratlficeeren, zal dit een nieuw feit vormen en tengevolge hebben dat geen Amerikaansch geld aan Frankrijk wordt ge leend, voor de oorlogsschulden betaald zijn." Bovendien verklaarde Fish, dat de aanbieding van een half procent interest met het aanvragen van een faillissement gelijk staat en niet strookt met de hande- lirgen van een staat die ongehoorde bedra gen besteedt voor het militairisme. DUITSCHLAND. De Hetze tegen Severing Tegen Sist von Arnim. Pieck, de voorzitter van de communisti sche groep in den Pruisischcn Landdag, schreef in de „Rote Fahne", dat de com munisten in geen geval voor de motie van wantrouwen, door de Duitsch-nationalen tegen Severing ingediend, mogen stemmeD, omdat zij daardoor de Duitsch-nationale politiek zouden steunen. Daar de commu nisten, die thans in den Landdag over 43 zetels beschikken, om begrijpelijke rede nen bang zijn voor nieuwe verkiezingen, die onvermijdelijk het gevolg zouden zijn van het aannemen van de Duitsch-nationale motie, komen zij thans tot de conclusie, dat zij de Duitsch-nationalen niet meer mogen steunen, al hebben zij dit dan ook sinds jaar en dag gedaan. De republikeinsehe Beschwerdestelle te Berlijn heeft het rijksgerechtshof uitgenoo- digd over te gaan tot vervolging van gene- raal Sixt von Arnim, daar deze zich door zijn Zondag gehouden rede aan hoogverraad heeft schuldig gemaakt. FRANKRIJK. Het congres der radicalen. Herriot heeft zich in zijD openingsrede van het radicale congres te Nice uitgespro ken vóór de voortzetting van het Kartel ,van 11 Mei. Hij betoogde, dat de kiezers gestemd hebben op het Kartel in zijn ge heel en met verbazing zouden zien dat dit of dat element dezer vereeniging de vrucn- ten van dit succes voor zich alleen opeischt. In Marokko, Zeide Heriot nog, zijn wij voorstanders, na een ongerechtvaardigden aanval, van een redelijke politiek, in over eenstemming met de internationale over eenkomsten. Hij drong aan op de regeling der internationale geschillen door arbitrage, die in nauw verband staat tot veiligheid en ontwapening. Hij vroeg aan het land zich van de schulden te bevrijden door een vrijwillig offer. ENGELAND. De arrestatie der communisten Rede van Birkenhead. Te Londeo zijn na in het geheel acht oommunisteo gearresteerd, waarvan de eerste zes voor oen week voorloopdg ia vrijheid agn gelaten, onder borgstelling van 100 pi 8t. Daar dit bedrag niet terstond kon worden betaald, boden Saklatvala en Lans- bury aan, als borgen op te treden. De borg stelling van Lansbury werd aanvaard. De Schotsche politie heeft te Prisley .William Gallache, een communist van de Clydecide, en te Glasgow Thomas Bell, een lid van het bestuur van de communistische partij, gearresteerd. Beiden worden naar Lon den overgebracht, waar zij vandaag voor den politierechter zullen verschenen. Lord Birkenhead, de minister voor Indië, het woord voerende in de constitutioneels club, verklaarde, dat het huidige Kabinet het meest eensgezinde is van alle, waarin hij ooit zitting heeft gehad. Hij verzocht zgn hoorders, in het gelioel geen waarde te hechten aan hier en daar in omloop zjjnde geruchten als zouden er groote meenings- verschillen bestaan. Er bestaat geen enkel zoodanig verschil, zeide hg. Ten aanzien van zijn eigen departement, n.i Indië, verklaarde Birkenhead, dat hg zich scholdig zou maken aan voorbarigheid, wanneer hij zeide, dat de reden van al de bezorgdheden was weggenomen, maai' hij ziet teekenen van een gunstiger cn toegeven der gezindheid in Indië, aanwijzingen, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat dit land in beroering zal worden gebracht en in een richting gedreven, die de regeering niet goedkeprt. Voortgaande, zeide Birkenhead, dat de kwestie der werkloosheid nog steeds een onderwerp van ernstige zorg der regeering uitmaakt. De mannen der conservatieve partg hebben altijd duidelijk verklaard, dat zrj een raad hebben te geven aan hnnno landslieden, n.l. dat zg gelooven, dat de grootste verlichting, welke voor de werk loosheid kan worden gevonden, door wg- ziging van het fiscale systeem is teweeg te brengen. Zg hebben déze meerling nooit laten varen, en elke dag, elke week, en elke maand heeft hen daarin bevestigd. (ECun raad is door de Unie verworpen, maar zij hebben desniettemin vorderingen ge maakt door de toepassing der wet 'tot het beveiligen der industrieën. H'ij stelde voor, dit proces voort te zetten. „Wjj zijn van meening, dat wij na 2 of 3 jaren een menigte van economische inlichtingen zul len hebben bijeengebracht, die de nat.e zullen hebben overtuigd, dat de weg, dien wij heb ben bepleit sinds de dagen van Joseph Chamberlain, een wipe weg is, en gebiedend noodzakelijk voor mt land". VEREENIGDE STATEN. De federatie van den Arbeid. Het jaailijksch coDgres der Amerikaan- sche federatie van den arbeid heeft zich uitgesproken tegen de vorming van een zelfstandige arbeiderspartij, ofschóon de president Green meende, dat er een ©ogen blik kon komen, waarop een arbeiderspartij noodzakelijk wordt. Het Congres verwierp een motie, waarin voorgesteld werd steun te verleen en aan dv zoogenaamdo Engelsch-Russiache eea- heidsconferentie om te komen tot éénheid in de arbeidersbeweging van de beele we reld. Het ^bestuur van het Congres zet alle arbeiders aan om de nationale arbeiders bewegingen te steunen en loyaal te blijven tegenover de vrije instellingen van hun land. Green is als voorzitter herkozen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Koade in Zuid-Duitschland. In Beieren ligt reeds vrij veel sneeuw en wijst de thermometer 36 gr. onder nul aan. Ook te Berlijn sneeuwt het. Het lanceeren van een vliegtuig uit de R 33. Een proef, genomen te Pulham met het afzenden van een vliegtuig uit het lucht schip R 33, hetwelk vervolgens weder daar aan werd bevestigd, was een blijkbaar suc ces. Zij werd ten uitvoer gebracht door den escader-comiuandant Haig, die de belang rijke en gevaarlijke taak heeft, alle nieuwe typen van machines en toestellen te beproe ven. De terugkeer van Haig naar het lucht schip bracht angst teweeg. Hij vloog even wijdig aan het luchtschip en maakte zijn snelheid bijna gelijk aan die der R 33. Daarna vloog hij naar de lange trapeze, die aan het luchtschip hing. De menigte op het terrein Bloeg hem angstig gade. Zijn pogingen, om de trapeze te grijpen, geleken de sensationeele verrichtingen van een acrobaat. Ten laatste zag men, dat Haig geslaagd was, en dat de kop zijner machine was gegrepen. Er was echter een spannend oogenblik. De staait der machine 8ehoot op angstwekkende wijze naar boven, en het scheen, alsof er een ernstige vaj zou volgen. Onmiddellijk echter richtte de machine zich weer op. In plaats van be vestigd te blijven, werd het vliegtuig los gelaten en gleed naar den grond. Daarna zag men, dat de propeller was gebroken, en de bladen versplinterd waren. Dezo schade was aangericht, doordat de propel ler tegen een van de stutten onder 't lucht schip was geslagen ,toen de machine de trapeze greep. De Prins van Wales aan boord der „Repulse" Aan boord van de „Repulse", die heden morgen te Portsmouth verwacht werd, heeft een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Bij het vertrek van het oor logsschip uit La Plata hadden verschillende I Argentijnsche vrouwenbonden een grooten krans aan boord laten brengen, ter her innering aan de oorlogsslachtoffers ter zee, zonder onderscheid van nationaliteit. Den prins was tegelijkertijd verzocht, als het einde van zijn tocht naderde, dezen krans in zee te werpen, en op de linten was een toepasselijke inscriptie geborduurd. Van het sloependek af, en te midden vau de geheele bemanning van het schip heeft de prins zich gistermiddag van deze taak gekweten, waarbij hij een paar woorden heeft gesproken over de vrouwen en haar taak des vredes. Daar het niet mogelijk is gebleken, den jongen Fred. Bramley, na aankomst van de „Repulse" in de haven van Portsmouth, nog per auto of spoor naar Londen te brengen om bijtijds aan te komen voor de begrafenis van zijn vader, heeft de prins van Wales draadloos een vliegtuig besteld, dat te Portsmouth gereed zal staan aJs de „Repulse" daar vanmorgen aankomt. Moord en dieistaL In een hotel te Le Puy is een industrieel van drie een veertig jaar, die daar met een jonge vrouw logeerde, en pas aan een bank een groote som gelds in ontvangst had ge nomen, op zijn kamer, na een gesprek met twee jongemannen, doodgeschoten. De jon ge vrouw heeft daarop met de beide man nen in de auto van den vermoorde de vlucht genomen. Het drietal is echter .gepakt en de eene man beweert den industrieel ge dood te hebben, omdat deze er met zijn vrouw was van door gegaan. Op het lijk van den vermoorde beeft men het bij de bank opgenomen geld niet terug gevonden, i Een Grieksch millionair is Zondag toen hij van Parijs naaT Londen terugkeerde, j een portefeuille met paarlen en edelge- steenten ontstolen, waarvan de waarde op 13.000 pond wordt geschat. De bestolene heeft den diefstal pas gemerkt toen hij te Londen aankwam en heeft er geen flauw j idee van waar de portefeuille hem afhandig is gemaakt, zoo hij die niet zelf verloren heeft. De doodstrai in Nieusv Zuid Wales. Het Huis van Afgevaardigden van Nieuw- Zuid-Wales heeft gisteren bij de bespreking van het wetsontwerp tot afschaffing van do doodstraf een amendement aangenomen, waarbij de doodstraf alleen in geval van moord wordt gehandhaafd. Rondom de conferentie van Locamo. LOCARNO, 16 Oct. (B. T. A.). Luther, StreBemann en von Schubert hebben des avonds in de salon van Chamberlain eeu bespreking gehad met Briand en Vander- velde. Te oordeelen naar de lengte moet dit onderhoud van zeer veel belang zijn ge weest; het begon om halfzeven en was om halftien nog niet geëindigd. Volgens be richten uit Duitsche bron zou deze stap der Duitsche delegatie geïnspireerd zijn door het Duitsche kabinet, welks instruc ties dr. Von Kempner vanmiddag uit Ber lijn heeft meegebracht. Deze instructies zou den inhouden dat, alvorens de onderteek^* ning der overeenkomsten te Locarno plaats heeft, getracht moet worden van de geal lieerden de verzekering te verkrijgen dat er verzachting aangebracht zou kunnen worden in het regiem der bezetting van hef Rijngebied, ten einde in de openbare met' ning in Duitschland een gunstige beoordeel ling te doen ontstaan wat betreft de poli« tiek van ontspanning die door de conferenV tie te Locarno is ingeluid. Het is niet n» gelijk zich van de juistheid dezer geruch ten te vergewissen, die echter wel waar schijnlijk lijken. De beraadslagingen dei ministers duren voort. LOCARNO, 16 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Hef onderhoud was te 10 uur geëindigd, en had toen juist 3uur geduurd. Toen Luther het hotel der geallieerde delegatie verliet, verklaarde hij dat de kwestie die hij zoo even met zijn ambtgenoot besproken had, definitief is afgéhaodeld. Hetzelfde werd in Fransche kringen gezegd. In Engelsche kringen kon men vernemen, dat Eet onder houd geloopen had over de algemeene po litiek, en tevens dat men hoopte spoedig do resultaten te kunnen aanwijzen, die uit de sluiting van/het Rijnpact konden voort vloeien. Uit die opzettelijk vage verklarin gen valt gemakkelijk af te leiden dat de stap der Duitsche delegatie inzonderheid ten doel had, vérbetering van het regime der Rijnlandbezetting te verkrijgen. De vertegenwoordigers der geallieerden echter hebben blijkbaar geweigerd de sluiting vaü het Rijnpact, zelfs op indirecte wijze, te verbinden aan toekenning van compensa ties aan Duitschland. Stellig hebben zij aan Luther de verzekering gegeven van hun op rechten wensch, binnen de grenzen van het verdrag van Versailles, het karakter van de bezetting der geallieerden te wijzigen, zoodra de betrekkingen tusschen de betrok* ken volken verbeterd zullen zijn. Inderdaad zal, in de toekomst, zoowel als dat in het verledene het geval was, de gedragslijn der geallieerden afhangen van Duitschlanda houding en definitief bepaald worden door Duitschlanda goeden wil. Het zou er zelfei niets dan voordeel bij hebben (en ongetwij feld hebben de ministers er in hun bijeea komst eveneens aldus over geoordeeld), wanneer bet (Duitschland) inderdaad ge neigd is zooals zijn politieke leidsleideh verzekeren hen te volgen in de thans ingeluide moedige politiek van verzoening en Europeesche samenwerking. Onder deze omstandjgheden wordt het incident alge meen als gesloten beschouwd, en zal geenerlei wijze terugslag hebben op den uitslag der conferentie, die naar thans Teedz vaststaat, gunstig zal zijn. Morgen, Zater dag-ochtend zal de laatste zitting gehou den worden, waarin de verschillende geslo ten overeenkomsten geparafeerd zulle worde*. PARIJS, 16 Oct. (Havas). De bladen uiten hun vreugde over den uitslag der onder handelingen te Locarno, doch merken op dat de waarde van het pact zal afhangen van de goede trouw der onderteekeraren. Alle bladen prijzen eenstemmig de rol die Briand heeft vervuld. De „Petit Parisien"-1 constateert dat een groote schrede is ge daan in de richting der pacificatie vaf Europa, omdat al dadelijk de gedelegeerde onder elkander een atmosfeer van sympo^ thie wisten te scheppen en de volkomen so lidariteit tusschen flriand en Chamberlain heeft een groote toI gespeeld. Het „Petit Journal" doet uitkomen dat Chamberlain voortdurend een onwrikbaar bondgenoot van Frankrijk bleef. „Le Peuple" zegt-, dat een gewichtige stap is gedaan niet slecht^ op den weg van den vrede, maa? ook op dien van Europa's solidariteit. De „Figa.- ro" merkt op, dat door het pact Duitsch land op definitieve en plechtige wijze af stand doet van Elzas-Lotharin&en en de Rijngrens waarborgt, maar de Duitscherf zullen nu trachten onmiddellijke compensa ties te verkrijgen, en de geschiedenis leert dat wederzijdsche verzekeringen geen eeuwigdurende waarde hebben. Be ontruiming dei Keulsche zone. PARIJS, 16 Oct (V. D.) L'Oeuvre verneemt, dat betreffende de ontruiming der Keulsche aone belangrijke concessies gedaan zijn. De Conferentie van Ambassa deurs zal binnenkort te Parijs een beel'issui# nemen inzake de ontruiming van deze zones Volkenbond en Hygiëne. GENEVE, 16 Oct. (Belg. Tel. Ag.) De Volkenbondscommissie voor hygiëne heeffl haar vijfde zitting beëfadigd. Voor 1926 werden tot voorzitter gekozen: Madsen (D^ nemarken); tot onder-voorzitter: Velghe (België); Chagas (Brazilië), en Josephus Jittal (Nederland). Ee commissie nam acte van een verzoek tot het instellen eener enqueie naar tuber culose in de mgnen van Zuid-Afrika, welk verzoek was ingodiend door dr. M'.tikell, secretaris voor volksgezondheid in do Unie van Zuid-Afrika. De Belgische financiën. LONDEN, 16 Oct. Aan Reuter wordt me degedeeld dat de Belgische financieele mis sie bestaande uit Vandevyvere, minister Landbouw, en Hautain gouverneur de* Belgische Nationale Bank die onlangs aan Londen een bezoek bracht ter bestudeering van de mogelijkheid van het plaatsen eener Belgische leening, waarschijnlijk haar voor genomen bezoek aan de Vereenigde Staten zal laten varen daar haar gedurende haar verblijf te Londen voldoenden steun werd toegezegd om een bezoek aan Amerika on- ncodig te maken. BRUSSEL, 16 Oei CV. D.) De gte'.ing on der de Sociaal-Democraten tegen het hui dige ministerie groeit. Vooral de politiek van den minister van financiën Janssen wordt sterk afgekeurd. De Sociaal-Democratische leider De Brouckère heeft zich verklaard te- gen het plaatsen van leeningen in het bui-i tenland voor verbetering van de valuta* Aan den Sociaal-Democratise hen minister van buitenlandse he zaken Vandervelde is verzocht zijn verblijf te Locarno zoo kort mogelijk te maken. Hij zal Zaterdag hoog stens Zondag te Brussel terugkeer en.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2