Hoofdhuid PUROL No. 20121. Derde Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE 0MSTBFKEN. Het Banditisme in China. Bodegraven. De heer W. van In-en, al hier is te 'e-Gravenhage geslaagd voor het èxamen Wiskunde L. O. (art 86). Een foto van den jengdigen Buitelaar te Bodegraven, die z'n vader helpt bij de bezorging van onz Blad. Wonbrngge. Meermalen wordt de vraag gedaan, eo vooral door vreemdelingen, welke reden er zgn geweest, dat op den toren in ons dorp een scheepje is geplaatst, in («laats van eec haan. Te denken aan de scheepvaart in ons- dorp zou geen betee- Uenis hebben; 't waren maai- enkele vaar tuigjes, welke na het uitveenen hier verkocht werden onder den naam van „Turff-Eykers". Keen, het scheepje op den toren is geen binnenvaartuig, maar het model van een zeeschip uit de 16e of 17e eeuw, met hoog Kampanjedek, een fraai bewerkt driemast- fregat. Ongetwijfeld hebben wij te denken aan een advies van den Ambachtsheer Jacob .van Wassenaar,'welke van 1638 tot 1659 flen schepter hier voerde (in 1653 werd Öe kerk hier gebonwd). Zulk een model Bchip is bepaald voorgesteld ter herinnering Ban den grooten voorgaanden Ambachtsheer, flen bekenden admiraal van Wassenaar, zjjo vader, welke zooveel roem behaalde op een .tocht naar Spanje en welke de Watergeuren hielp Den Briel te bemachtigen. JVjj kunnen dit scheepje dns een geuzen- BChcepje noemen. Ook te Warmond, waar genoemde admi raal zijn residentie had, is pen schip cp den toren. Zwammerdam. Dinsdagavond gai de bekende blinde organist, de heer H. J. Kruithof, van Kampen, een orgelbespeling In de Geref. Kerk alhier. Er was tamelijk veel belangstelling en wj willen er aanstonds bgvoegen, dat de wijze, waarop het pro gramma van dien avond werd uitgevoerd, die belangstelling ten volle waard was. Wat de blinde organist aan het kerk-instrument wist te ontlokken, W3a treffend, evenals de met veel gevoel door hem gezongeo liederen, pmier hegeleiding van het orgel. Tot af wisseling werd door den heer Kruithof ook nog een meditatie in blindenschrilt voor gelezen, waarnaar ook met belangstelling Werd geluisterd, en waarbij de heer K. teven? nog gelegenheid vond eenige toe passelijke woorden te spreken. De samenkomst, die onder leiding stond Van Ds. Wissink, Geref. pred. alhier, werd met gemeenschappelijk psalmgezang en ge bed geopend en gesloten. Hoe gevaarlijk het is zonder licht aan de fiets te rijden ondervond Dinsdagavond Öe dienstbode van den heer v. d. B. in den [Tempel, alhier. Wat verlaat reed ze met groote snelheid en had geen erg, dat onder weg zekere De J. met de fiets aan de hand met iemand stond te praten. In volle vaart reed zij tegen deze heaven aan, met ihet gevolg, dat ze baar fiets geheel in plkaar reed en ook het rijwiel van De J. Jtog belangrijk verbogen werd. A. Slob, voerde ook nog het woord en bracht de bazaarcommissie en het bestuur der zangvereeniging bijzpnderen dank voor hel besluit, dat zij hadden willen nemen om het overschot van de opbrengst van den bazaar voor de wijkverpleging te willen be stemmen. Daarna werd de bazaar opengesteld voor het publiek, terwijl reeds terstond velen be langrijke inkoopen kwamen doen. Hillegom. In de algeloopen competitie is het de Damclub „Gezellig Samenzijn" niel naar wensch gegaan. De fout schuilde in het wedstrijdreglement van het district Haarlem en Omstreken. De club heeft na langdurige besprekingen besloten, om zich uit den Ned. R.-K. Bond terug te trekken Den doorslag had gegeven een Haarlem- sche club, die „Gezellig Samenzijn" onspor tief behandelde. Na een herziening van het reglement heeft het districtsbestuur zich tot „Gezellig Samenzijn" gewend, of deze club. onder het nieuwe reglement bij den Bond wilde aansluiten. Besloten is zich .vanaf 1 October weder bij den R.-K. Dambond aan te sluiten. De opbrengst der Bloempjesdag len bate van Santos, instelling van De Hanze, heeft f 90 opgebracht. Katwijk-aan-Zee. Van de liaringlog- gers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen te IJmuiden in de harmghaven aan: KW 18 met 259 kantjes volle, 30 kantjes steur, li kantjes yle ha ring; KW 144 met. 282 kantjes volle. 28 kantjes yle. 3 kantjes makreel; KW 23 met 200 kantjes volle, 85 kantjes sleur, 15 kantjes yle haring; KW -ft met 38G kantjes volle, 75 kantjes yle en 34 kantjes sleur- haring. Onze dorpsgtnoote mej. H. Hofman is met ingang vail 1 Januari a.3. tot assistente benoemd te Groesbeek. Kerkelijk bericht voor Zon dag. Geref. Kerk, voorin, ds. Impeta, (Bed. H. A.); nam. idem (Nabetrachting H.A.). In beide diensten extra collecte voor de Yrjje Universiteit. Noordwijkerhont. Do administrateur der Gemeentewoning, de heer R. van Dijk, heeft als zoodanig ontslag genomen. Na gehouden aanbesteding werd'hel bouwen van een woonhuis niet bollen schuur, voor rekening van den heer N. Da mes alhier, opgedragen aan den heer C. Kiebert, aannemer te Sassenheim. Burger 1. Stand. Geboren: Anna Maria, D. van C. Langeveld en C. Leegwater Josephina Francisca, D. van J. Timmermans en W. M. van der Wiel Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes Turk 24 j. en Cornelia Theodora Bakker Ja cobus Johannes Jozef Schrama 41 j. en Amarentia Maria Warmerdam 29 j. Ge- rardus Immerzeel 30 j. en Jacoba Catharina Warmerdam 30 j. Jacobus Cornells Dui venvoorden 29 j. en Alida Zethot 24 j Petrus Franciseus Angevaare 22 j. en Mar- garetha van Schie 20 j. Getrouwd: Reinier Cornells de.Ruyter 31 j en Anna Jacoba Drost 27 j. Overleden: Jacobus G. Overwaler 59 jte Amsterdam (St.-Bavo) Anna Maria v. d Klauw 78 j.. wed. van P. J. Geerlings Jannetje v. d. Klauw 85 wed. J Busih- man. Voorhout Vrijdagavond zal hier in de Clir. School een vergadering belegd wor- i den, om de mogelijkheid te hespreken cc-n Chr. Mandolineclub op te richten. Een reeds bestaand clubje zal op die vergade- ring eenige nummers ten gchoore brengen hij wijze van propaganda. Rijnsburg. Bloemenhandel. liet slechte weer doet wel den aanvoer van bloemen verminderen en "de schaarsclite heeft direct prijsstijging ten gevolge. De koude-grond-bloemen raken ten einde. El la's gaan van f 7f 8 per 100 bos, Chry- sanlhen wit f 0.24 lot fÖ.40; andere soorten van 11 tot 22 ct. Pompon-dahlia's van 37 tot 85 ct, Helianthus f 0.60 tot f 0.85; Roem f Haarlemmermeer. Woensdag kwamen jop den Hoofdweg bij Nieuw-Vennep twee auto's een uit Leiden, waarin de lieer D. was gezeten en de andere uit Amsterdam, die bestuurd werd door den heer D v. d. E. met elkaar in botsing, doordat beiden rechts van den weg reden en nagenoeg niet kwerd uitgeweken. De auto van den heer J). werd achter de andere auto om in de sloot geslingerd en nogal beschadigd, zoodat ze Ier plaatse moest worden achtergelaten. Het andere motorrijtuig liep ook eenige averij op, doch kon direct worden hersteld, pe heer D., die ongedeerd was gebleven cn naar Amsterdam moest, stapte in de in middels gerepareerde auto van den heer y d. E., die ook met den schrik was vrij gekomen en direct de reis naar Amsterdam, aanvaardde. Woensdagmiddag is de bazaar ge opend, welke ten doel heeft de benoodigde gelden bijeen te brengen voor den aankoop van een piano ten behoeve van de Christe lijke zangvereeniging „Excelsior", terwijl .wat meer mocht worden bijeengebracht dan yoor dit doel noodig is, zal worden gegeven als bijdrage voor de stichting van een ma gazijn voor de wijkverpleging aldaar. De theesalon was omstreeks drie uur vol' Kcnoodigden* dames en heeren. De ecrc- yoorzitter, ds. Van Henten, sprak het ope ningswoord. Pe burgemeester van deze gemeente, mr. van Aalsmeer f2.65f2.90; andere dahlia soorten f 0.70f 1.10; Asters f 0.30—f 0.65. Voorschoten. Het gebouw v o o r Chr. Belangen geopend. Gister avond had de opening plaats van het ge bouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaar denlaan. De. zaal was, benevens de galerij, met vele belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen werden opgemerkt onze burge meester, de heer E. Vernède en de wethou der C. Eggink Sr. als dagelijksch bestuur van de gemeente, ds. B. Bollee, uit Katwijk, als scriba van het classikaal bestuur ring Leiden, de kerkeraad der Ned.-Herv. Ge meente, benevens kerkvoogden en notabelen en het rollege van collectanten. De bijeen komst werd geopend door het gezamenlijk zingen van Ps. 150 vs. 1 en 3 en gebed. Hierna richtte ds. H. P. Fortgens, predi kant der Ned.-Herv. Gemeente, alhier, zich lot de aanwezigen, om hen allen welkom te heeten, in het bijzonder allereerst het hoofd der gemeente, het college van kerkvoogden en notabelen, den heer J. M. van Kempen Sr. en echtgenoote, die, niettegenstaande zij elders woonachtig zijn, hun blijvende be langstelling loonen en ds. Bollee als scriba van het classikaal bestuur. Eindelijk is dan datgene verkregen, aldus spr., waarnaar jaren is uitgezien. Het ver- eenigingsleven werd steeds grooter en de ruimte beperkter en dikwijls werd de ver zuchting geslaakt: was er maar een eigen gebouw. Indien dit zoo gemakkelijk zou gaan, was 't er wel eerder geweest, maar de wordingsgeschiedenis is anders. Spr. schetste vervolgens het ontstaan der plannen en het eindresultaat, waarvoor bijna twee jaar moest worden teruggegaan in den tijd toen broeders Oskam, Nel en Datema nog zitting hadden in den kerke raad. De beide eerstgenoemden zijn over leden en de laatstgenoemde ging heen we gens vertrek uit deze gemeente. Het was Dec. 1923, dat spr. een onderhoud had met wijlen den heer C. Nel!, dat zeer geruimen tijd in beslag nam. 22 December 1923 was men zoover, dat gedacht werd aan een perceel in de Raadhuissleeg, wat in eigen dom ie van de diaconie, een acrhitect zou worden opgedragen plannen te maken en de rente zou worden gevonden uit de ge meente door vrijwillige bijdragen. De nog overschietende grónd-kon worden benut voor woonhuizen. In gedachten zag men hel ge bouw al staan, maar zeer spoedig had men weer een ander plan. Door den heer W. Broers werd van het eerste en tweede plan een raming gemaakt, waaruit bleek, dat dit ver buiten het financieel bereik lag De te houden aanbesteding werd uitgesteld. 7 Juli 1924 werd aan den heer W. Broers opge dragen een plan to maken van een terrein aan de Wijngaardenlaan. Do remise was was verdwenen cn daardoor de grond in eigendom aan de diaconie aan den weg ge komen. Er werd een commissie benoemd voor afdoening. Door do ziekte van den heer Nell bleef het plan rusten; zijn woord, wat steeds "zooveel gewicht in de schaal lag, werd niet meer vernomen. Door zijn over lijden bleef op de vergaderingen van den kerkeraad een ledige plaals achter. Waar wij, aldus spr., hedenavond voor het eerst hier te zamen zijn, missen wij hem, die één der sleenleggers was. Hij zal ons in dankbare herinnering blijven. Door mej. de Wede. C. Nell is een kostbaar geschenk aan dit gebouw gegeven; een pluchetle gordijn, dat wij gaarne aanvaarden. 29 December 1924 d.a.v. had de aanbe steding plaats en 8 Januari 1925 werd aan den heer G. J. Yperlaan, alhier, voor f 20.690 opgedragen het maken van dit gebouw Spr. schetst vervolgens den toestand in de calechisaliekamer, hoe deze te klein en ondoelmatig is en door het gebruiken van de kleine zaal in dit gebouft als catechisatie kamer hierin veel is verbeterd. Het gebouw zal er niet zijn voor publieke vermakelijk- j heden. Alereerst zal het worden gebruikt 1 voor de belangen der Ned.-Herv. Kerk, en i daarnaast zullen alle aanvragen in ernstige i overweging worden genomep. De beschrij- I ving van het gebouw, zooals wij die reeds gisteravond plaatsten, passeert dan öe revue en spr. brengt een woord van dank aan den ontwerper voor zijn eerste proefstuk. Met gtoote voldoening kunt ge er op neerzien. Het is een massief bouwwerk met een per soonlijk cachet Voor al uw bemoeiingen zegt de kerkeraad u hartelijk dank. Ook voor den aannemer een woord van waar deering. Stipt hebt gij alles vervuld en tot volle tevredenheid alles afgewerkt. „ITct werk looft den meester". Vervolgens brengt spr. nog een woord van dank aan den burgemeester voor de goed keuring en adviezen en de belangstelling, betoond tijdens den bouw, aan ds Bollée vcor de financieele adviezen en aan den heer A. J. Turion, gem.-opzichter, voor de medewerking. Ook zij, die geschenken gaven in den vorm van een klok met vazen voor de kleine zaal en een klok voor de groote zaal, «de vlaggenstok met vlag, een woord van dank. Een enkel bijzonder woord wil apr. nog uiten en wel over een kerkeraadslid, die eveneens liet college is ontvallen, den lieer A. Verloop. Hij heeft steeds veel belang ge steld in dit gebouw en meegedacht en mee gewerkt. Ook zijn naam blijft aan dit ge bouw verbonden. Een Bijbel een een eleelr. lichtkroon zijn door hem geschonken. Even als hij veel licht bracht in menig huisgezin, zoo zijn ook dit lichtverspreiders en daar van de Bijbel het meeste. De kroon voor het org. de Bijbel voor het hart Dit kostbare geschenk moest een -vaste plaals hebben. Door raej. de Wede. A. Verloop is hierbij gegeven een katheder. Spr. besluit zijn rede door het g.-bouw in te wijden met de woorden „Hem, onzen God, zij de eer en do heer'ijkheid tot in alle eeuwigheid" Amen. Hierna werd gezamenlijk gezongen Gez. 2 vs. 1 en 3 terwijl tijdens het zingen gecol lecteerd werd voor het tekort voor de aan schaffing van een orgel. Deze collecte bracht f 154.42 op. Door den burgemeester werd de kerkeraad het allereerst geluk gewenscht met de in- i gebruik-neming van dit gebouw. Spr. juicht I het toe wanneer vereenigingen worden op- I gericht, maar wenscht toch op een scha- I duwzijde te wijzen. Het is bekend, dat een Hollander bekend staat voor zijn huiselijk heid. 't Is een huiselijk volk, maar spr. is wel eens bang dat door de vele vereenigin gen de Hollanders hun eigenschap zullen verliezen en uithuizig zullen worden en dan zou hij willen zeggen: beperkt U. Spreker brengt hulde aan het Kerkbestuur voor den moed een dergelijk gebouw te stichten en hulde aan den architect voor zijn ontwerp. Spr. wenschte het bestuur toe, dat in dit gebouw woorden van harmonie en vrede mogen worden geuit en nooit anders, dan dat bevordert wat schoon is en goed, lief lijk en welluidend. Hierna voerden nog het woord ds. Bol lee en de heer Th. J. Broers, die hun toe spraken deden vergezeld gaan van goede wenschen en zegebeden. Ds. U. P. Fortgens sprak een afscheids woord en beantwoordde tevens de verschil lende sprekers. Na het zingen van Ps. 138 vs. werd met dankgebed gesloten. Vermelden- wij nog dat door den heer Broers uit 's-Gravenhage met enkele ken nissen en door den heer J. Roodvoets, al hier, belangloos enkele muziek- cn orgel- stukken ten gehoore werden gebracht, wat door de aanwezigen ten zeerste geappre cieerd werd. Zoeterwoude. Gemeenteraad. Aide leden zijn a«anwezig. De beer Kom pier, ouebte wethouder, leidt de vergade ring. Bij de opening deelt de voorzitter mtede, dat deze vergadering is beleed omdat voor Donderdag aan de Mij. voor Gemeente Oreddet te Amsterdam moet worden méde- gedeeld, of tot conversie van de geldleening van f 100.000 (thans nog groot f 93.250) wordt besloten. Beertoten wordt de notulen niet te lenen. Hierna doet de secretaris voorlezing van het prae advies van B. en W., waaruit blijkt dat de Mij. voor Gemeente Crediet te Am sterdam genegen is de geldleening voor schoolbouw, thanis nog groot 193.250, waar voor moet betaald worden een rente van 5 3/4 pet. te converteeren in een 5 pet. lee ning, tegen betaling van 1/4 pet. afsluilpro- visie en tegen betaling van 1 pet, wegens vervroegde aflossing. Bovendien wil deze Mij. geld verstrekken om de loopende 6 pot. (eeningen te kunnen aflossen en wel een bedrag van f49.150 en verder een bedrag van f 25.000 noodig tot dekking der kosten wegens uitbreiding der waterleiding, beide tegen 5 pet. tegen 1/4» pet. afsluitprovisie, zoodat dus in totaal kan geleefd worden f 167.400 tegen pari koers en tegen eene rente van 5 pet. 's jaors voor eene som van f1351. De gemeente krijgt dan voorts de l>e-. voegdheid in eenig jaar op 30 Juni of 31 De cember meer af te lossen dan in het aflos singsplan is vermeld, mits aan die Maat schappij 2 maanden te voren van het voor nemen wordt kennis gegeven, doch dat, in dien voor 31 December 1930, dus de eerste 5 jaren, meer wordt afgelost, door de ge meente aan die Mij. 1 pot. vergoeding zal betaald worden voor hel extra af te lossen bedrag. Het komt B. en W. ailleszins billijk voor de gestelde voorwaarden te aocepteeren en de leening attkis aan te gaan. Derhalve stellen zij voor lot het aangaan dier leening te besluiten en de leeningen van 5 8/4 pet. en 6 pet. per 1 Januari a s. af te lossen. Mede stellen zij voor het bedrag van f25.000 hetwelk wordt geleend voor be strijding van de kosten der waterleiding af te lossen in 30 jaren en wol de eerste 8 ja ren f 500de volgende 8 jaren f 750de daaropvolgende 10 ja-ren f 1000 en de laat ste 4 jaren 11250, zulks omdat, de eerste jaren de meeste rente moet betaald worden en ook omdat h. i. de afschrijving op het buizennet de laatste jaren gróoter moet zijn dan de eerste jaren. liet aflossingsplan der geheele leening stellen B. en W. voor als vodgt 1926 t/m 1928 efl'k jaar minstens f 10.475; 1929 f6475; 1930 t/m 1933 f5475; 1934 t/m 1937 f5725; 1939 t/m 1941 f3925; 1942 en 1943 f4175; 1944 l/m 1949 f 3425; 1950 en 1951 f3325; 1952 t/m 1955 f3375; 1956 t/m 1962 f 2325 en 1963 f2075. De heer G. van Leeuwen vraagt of het 'niet beter ware de eerste jaren min-der af te lossen, omdat de rente dan hooger is. De heer De Boer antwoordt dat de cijfers wel hoog voorkomen, doch in werkelijkheid niet hooger zijn dan oorspronkelijk op de be- groolinig geraamd. Het plan van aflossing is eene verzameling van de totaalcijfers der vroegere aJlossingsjplannen. De secretaris deelt mede, dat hel n-iel aangaat daarin ver andering te brengen, omdat dfeze aflossings- plannen indertijd aldus zijn vastgesteld door den Raad en goedgekeurd door Ged. Stalen. Ook zou daarmede de schuld ver schoven worden op het nageslacht, terwijl hel tegenwoordige geslacht verplicht is om te betalen in evenredigheid van de voor dooien dde door het aangaan der leeningen worden verkregen. De heer Efe Graaif vraagt of de afsluitprovisie niet te hoog is. Medegedeeld wordt dat men legen een lagere afsluitprovisie dam 1/4 pot. moeilijk zou kunnen ©lagen om de leening a pari en legen 5 pet. te plaatsen. De discussies wor den vervolgens gesloten en met al gem eene stemmen wordt beéloten tot het •aangaan der leening overeenkomstig hst voorstel van B. en W. Hierna vraagt de heer Slarrenburg of er spoedig een begin zal worden gemaakt met het leggen der waterleidingbuizen, omdat dan de werkloozen van den winter nog wat kunnen verdienen. De secretaris antwoord! hierop dat gewacht wordt met de aanbeste ding op de vergunning van Ged. Staten en Rijnland. De heer Stadhouder vraagt of het werk niet door inwon ere verricht kan worden. De voorzitter deelt mede, dat het in de bedoeling ligt eene publieke aanbeste ding te houden zooals in de vorige vergade ring is besloten, terwijl ten opzichte van de werkloozen eene bepaling in het bestek is opgenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De varkenskoopman van D., wonende aan den Rijndijk alhier heeft aangifte bij de politie gedaan dat hij in de Weipoort al hier door den aldaar wonenden landbou wer Ch. C. van V. is mishandeld. Proces verbaal is opgemaakt. RECLAME. Roos wordt verwijderd en roosvor ming wordt tegengegaan door, alvo rens te w^sschcn met warm water cn zeep, de hoofdhuid eerst goed in te wrijven met 30-60-90 ct. 4965 Eenige bandietenleiders, die ik goed gekend heb. Zoowel door de Chineesche Regeering als door de leiders der groote bandieten benden was ik uitgenoodigd om als tus- schenper80on op te treden en te trach ten partijen tot elkaar te brengen. Vieren twintig jaren lang bad ik doorgebracht in Zuid-China, in de provincie Foekien on die geheele, zoo uitgestrekte provincie had ik tallooze malen doorreisd. Ik had zoo vaak de bevolking aan mij verplicht door vele tijgers neer te schieten mot mijn Savage-jachtgeweer, hetwelk zij het Tijger-geweer noemde. Ik was aller vriend en vertrouwensman en daarom stel de ik mij gaarne beschikbaar om een eind te helpen maken aan de oneenigheid. 'Arm China! Arme Chineezen. Rijk met •117 milliocn zielen; hoe machtig kon dit land zijnül Eindelijk was na vele voorbereidende maatregelen de weg voor mij geopend om verschilleudo bandietonloiders te spreken* Ik wist niet wéAr die mannen zich haddon teruggetrokken in hun versterkingen; even min kende ik het karakter van die man- uen welke ik ging ontmoeten behalve don hun vermaardheid wegens hun stoulmoedi gc daden. Het-kwam mij het meest verstan dig voor om het allereerst den leider Liug- Tsjoe-Lung op te zoeken die bekend stond om zijn onverschrokken aanvallen op ds Noordelijke soldaten, maar wiens kinder lijke, algeheele vertrouwen, om wélke reden was mij toenmaals onbekend, in de zen ding, een veelbelovend steunpunt voor mijn werk was. Die man koos als plaats van ont moeting een klein dorp, dat als 't ware hing tegen een loodrechten afgrond, waar een weg in dc hooge bergen was uitgehou wen, welke tegen den hemel afstaken als een groene muur. .Do éénige toegangsweg werd gevoimd door een kronkelend pad langs een tegroeide holling en over do toppen der Lergen, mijlen ver, waar de weg duidelijk zichtbaar was van do andere zijde van den afgrond. Waar de weg nog zoowat twee mijlen van het eenzame gehucht verwijderd was, ging die plotseling in den afgrond over en leidde over een wilden bergstroom, dio zich in de bergen had uitgegraven. De weg die voerde van den top der ber gen naar den afgrond was vanuit hot dorp aau den overkant zóó goed te zien dat men zonder verrekijker dc menschen duidelijk kon onderscheiden. Heb viel mij op hoe 'a strategische waar de dit punt bezat juist toen onze gids van den bergtop naar hot dorp wees en ik be sefte, dat d e mannen absoluut geen enkele kans liepen toen zij overeenkwamen mij daér te ontmoeten. Ik had een hoogge plaatst officier bij mij en een bij zonderee afgezant van don Gouverneur te Foe-tsjou, verder mijn eigen tolk, een bediende en een drager. Ik kon natuurlijk wel direct en persoonlijk met de bandieten spreken, maar met het oog op de aanwezigheid van de militairen uit het Noorden, die geen woord van het Foekion-dialect kouden ver staan, -was het nootjig om iemand mede te nemen, die alles voor hen kon vertalen wat ik zou zeggen Ik drong hier ten zeerste op aan. De bandieten hadden mij voorge schreven niet méér menschen mee te bren gen dan noodig was, daarom had ik van U voren een opgave gezonden wie mij zou den vergezellen. Ik was er op gewezen dat ik mij aan het gevaar onf te worden neer geschoten blootstelde als ik méér menschen meebracht dan ik had opgegeven. Ik vernam later dat die bandieten door; spionnen v.an degenen die er rijk door wor den wapens en geweren te leveren, warefi gewaarschuwd, dat ik een troep soldaten: mee zou brengen, vermomd als bedienden' en koelies en dat die, gedurende <sea nacht, de bandieten zouden overvallen. Ik besefte weldra mijn positie bij mijn pogin gen om samensprokingen to houden met die bandieten, maar ik heb nooit zulko o p- rechte kerels ontmoet als diezelfde ban dieten. Ik had gF-en onkelen anderen vrijbrief noodig bij die menfchon dan het fc;« dat ik zendeling was cn Amerikaafi, maar ik besloot al .direct dat ik niets zou doen wat ook maar cenigszins het vertrou wen zou kunren schenden dat die menschen in mij stelden. Ik onthield mij er van veel met mijn collega's te spreken behalve dan in gevallen, welke Alle verdenking buiten sloten. Toen wij het dorp bereikten, dat boven den bruisenden bergstroom hing, welke nu een zilveren lint geleek dat aan dc toppen der laurierstruiken en het rhododendron iff de diepte van den bergkloof hing, werd ik in een mooi versierde kamer gebracht, waar een feestelijke disch was aangericht. In het dorp ging alles z'n gewonen gang en er was niemand tc zien die een bandiet geleek. Een voornaam uitziend man kwam naar voren en sprak een poosje met ons, totdat hij er blijkbaar genoeg van over tuigd was, dat alles in orde was, waarop hij mij mededeelde, dat de bandieten er nog niet wat en, maa - hem verzocht was ons een avondmaal aan te bieden. Hij zeide vervolgens dat de baudictcn van héél ver zouden komen cn niet vóór des avonds ne gen uur, maar dat wij wat in het dorp kon- don rondkijken. Onderwijl wij dat deden werden wjj door scherpschutters van nabij bewa%akt. Hoewel vermoeid door m'n tocht van twintig mijlen over de woeste bergen, hield ik mij de volgende twee uren aange naam bezig met te kijken naar het ver- vaardigen van papier uit üet merg vae bamboe. De belangstelling welke ik in die branche en in het algemeen overal voor toonde, Scheen mij het vertrouwen van de dorps bewoners te bezorgen. Jonge mannen lieten zich neer langs de hellingen door de bamboeboschjes achter het dorp als in antwoord op een of ander signaal. Wij praatten over papierfabricage, over het jagen op wilde zwijnen en over alles wat naar ik meende, die menscheu belangstelling inboezemde. Tenslotte begon ik over opvoeding tc spreken en vernam dat er nog r o i t een school in dat dorp was geweest. Toch waren er verschillende jongelui die goed konden lezen cn héél ver standig praten over velerlei vraagstukken in de buitenwereld. Het bleek mij dat die jongelui als jongen afgelegen Christelijke scholen hadden bezocht cn het was hun bekendheid met de kerk en dc Zending, welke mij Let vertrouwen van den leider der bandieten had bezorgd. Zij waren stoutmoedige bandieten. Zij vormden het intellect onder de bandieten en er was inderdaad héél wat kennis toe noodig oxn te kunnen leven zooals zij leefden. Op dien eératen avond onder de bandie ten leerde ik het oprechte karakter ken nen van den man met wien ik te doen had.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9