FIAT AUTOMOBIELEN No. 20116. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 October Derde Biad. Anno «92b. BINNENLAND. De Vroedvrouwenschool te Heerlen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- hooSng van Hoofdstuk X. der Slaalsbegroo- Het wetsontwerp beoogt, artikel 157 (sub sidie aan de Kweekschool voor V~^«ou- w»n te Heerlen), te verheogen met f27.o00, on aldus te brengen op f 236.289. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat na de beslissing der Tweede Kamer in Novomber jl. door een accountant yan het Departement van Finangiën een onderzoek is ingesteld naar het beheer en de geldmiddelen der school; tegelijkertijd werd aan een commissie van 13 geneeskun digen vóórlichting gevraagd, met betrekking tot de noodzakelijkheid en de levensvat baarheid van de inrichting. De rapportendie de Regeering naar aan leiding van beiderlei onderzoek ontving, hebben ter griffie van dc Kamer Ier lezing gelegen. Werd niot in else behoefte aan geldmidde len voorzien, dan zou de schooft in den loop van diit jaar gesloten moeten worden, voor dat eeai eindbeslissing zou kuimen zijn ge- aoroen. De vraag, of er behoefte is in het Zuiden des lands aan eetn inrichting voor de oplei ding van vroedvrouwen, heeft de Regeering voor zichzelf bevestigend beantwoord. Ook de commissie-Jibta antwoordde hierop in be vestigenden zin; de Minister is van hetzelf de gevoelen. Wat de levensvatbaarheid der slichting aamgaat, acht de Minister beperking van haar gebruik noodzakelijk, maar na die be perking mag, naar zijn meening, de levens- va/bbaarfieid worden aangenomen. Dit alles betreft de finamcieele en medische zijde. Een andere is de sociale kant. De vraag rijst n.l. of op een voldoend aantal patiënten mag worden gerekend, voor een behoorlijke opleiding der vroedvrouwen. Het irn-gebruik-nemen van de nieuwe in richting, zoo wordt gezegd, is samengeval len met een beduidenden teruggang van het aantal patiënten. Daarvoor waren diverse Oorzaken, dlie de Minister thans wil laten rusten, zooaJs de verandering van beleid door het Algemeen Mijnwerkersfonds. De ervaring vain de laatste twee jaren wijst er echter op, dat bestaande vooroor deel-en al meer gaan verdwijnen. Over hel eerste halfjaar van 1925 steeg het aantal verpleegdagen van klasse- en zaalpatiënlen tot 3677. Er is grond, om te verwachten, dat die verbetering zal voortgaan. Omtrent de te nemen maatregelen merkt ie memorie het volgende op: Blijkens het rapport van den accountant noet de financieele verhouding tusschen het Rijk en de inrichting op anderen voet gere geld worden. De eigendom der gebouwen zal aan den Staat moeten overgaan. De Staat zal deze dan op, nader te regelen voorwaar den, ter beschikking van de Vereeniging moeten stellen. Met den eigendom der gebou wen zal de Staat dan tevens de verplichting van aflossing en rentebetaling der geldmid delen op zich moeten nemen. Het bestuur van „Moederschapszorg" heeft zich in beginsel bereid verklaard tot dezen afstand van de gebouwen en verdere regeling mede te werken. Voorts is met het gemeentebestuur van Heerlen overeenstemming bereikt over over neming door den Staat van de erfpacht der gronden, waarop de gebouwen staan. De Minister vertrouwt, dat overgahg van eigen dommen en erfpachtkwestie vóór het einde van 1925 tot stand zullen zijn gekomen. Bij de begrooling voor 1926 kan dan met den nieuwen toestand rekening worden gehou den. De Minister geeft vervolgens een overzicht van de reorganisatie en de bezuinigingen in de inrichting. Het totaal der mindere uitga ven beloopt rond f22.000. Hiernaast staan vermeerderingen van inkomsten: Door de verhooging van de vergoeding voor opnemnig in het doorgangshuis; Door verhooging van de vergoeding door de leerlingen te betalen, van f 250 op f 325. De klasse-afdeeling zal blijven voortbestaan, tevenals de zuigelingenkliniek tot opheffing waarvan de commissie-Jitta adviseerde. Met betrekking tot de financieele positie merkt de Minister nog op, dat de exploitatie over de vorige jaren verliezen heeft opgele verd, die tot nog toe niet gedekt zijn. Boven dien moeten nog enkele schulden betaald worden en nog kleine uitbreidingen plaats vinden. Een regeling van dit alles ware, overeenkomstig het rapport van den Rijks- accountant een leening aan te gaan van f201.000, waardoor de financieele toestand van wonde plekken gezuiverd zal zijn. Wordt die leening gesloten legen een rente van 5 pet., en een looptijd van 50 jaren, dan be draagt de annuïteit f 11.010.12. Een exploi tatie-subsidie ware met dit bedrag te ver- hoogen. De verbooging van het subsidie voor 1925 met f 40.000 is, ondanks krachtige bezuini gingen, die het bestuur heeft ingevoerd, en die op den duur niet ten volle to handhaven zijn, niet toereikend. Er moet voor dit jaar nog worden voorzien in 't 1/3 der annuïteit der leening die bij de Rijksverzekeringsbank is gesloten, welk 1/3, bedragende f22.349, is gevonden door dit lijdelijk te korten op de annuïteit, verschuldigd voor de, bij het Rijk gesloten leening. Met eenig exploitatie- geld is voor 1925 in totaal nog noodig rond f 27.500. Ten slotte deelt de Minister mede, dat een doorloopende controle op het beheer zal wor den geoefend van de zijde van zijn departe ment R.-X. Middenstandscongres. Gisterochtend werd het congres dsr R.-K. Middenstandsvereenigingen te Amsterdam voortgezet. heer Van Hellenbarg Hubar beant woordde de sprekers van den vorigen dag. De qumtesseca van het praeadvie6 is on- Gerstreept door verschillende der sprekers, iLl. dat de overheidbemoeiing zich bepfèrke dan zal ae middenstand zalf de handen aan het werk slaaa. Na re- en dupliek werden de conclusies van dr. Van Beurden in stemming gebracht en met algemeen© stemmen aangenomen, waarna aan mr. Van Beurden een telegram van gelukwecisch is gezonden. De heer Veerhoff, vertegenwoordiger van de K. v. K. verklaarde groot gevaar vcor den middenstand te zien in de weeldebe lasting en de steeds toeneraendo ambtenarij. De heer W. G. Scheeres, vertegenwoor diger van den Chr. Middenstandsbond, bracht hulde aan het congres namen? dezen bond. De heer F. van Rossum. voorzitter van het nationaal vakbestuur, vroeg steun van den middenstand voor de vakbonden. R.-K. patroons en gezellen moetin beter samen werken, dao is staking bgna sieeds uitge sloten. Thans is aan de orde de toelichting van het rapport van dc commissie uit den Ned. R.-K. Middenstandsbond over coöperatie door den heer Th. Kuiper, directeur van de manufactu; iers'nkoopcentrals St.-Homobanie, to Rotterdam. De heer Westra, Leeuwarden, meent, dat de coöperatie niet als H an ze-insta Hing, maal ais vrije middenstandsgroepeering behoort te bestaan. De lieer Meeuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond te 's-Hertoginbosch, cieslt mede, dat de afd. 's-Hertogenbosch de inkoopcocperatie doodend acht voor het initiatief. Ito heer J. ton Berge, vertegenwoordiger van de IC. v. K. te Utrecht, wil de eerste alinea van de conclusie van het rapport beperken met het woord „in bijzondere gevallen". De heer Van 't Hek gelooft, in weerwil van mislukkingen, in de noodzakelijkheid van coöperatie. De Heer Van Gelder, D:n Haag meent, dat de middenstander reeds een groolen, vijand in de gebruikscoöparatie he:-ft. Gaat de middenstand* tot coöperatie over, dan schakelt hg den grossier uit, die ontout'oser- Igk is, daar deze voorraad ter keuze heeft. Om goedkoop te kunnen afzetten moeten er inkoop-combinaties komen, die wat anders zijn dan coöperaties. In zijn dupliek betoogde de heer Kuiper, dat deze coöperatie volstrekt geen Ilanze- instelling zal moeten zijn. En stellig heeft de ondervinding zooveel geleerd, dat men or baat van zal trekken. De coöperatie instigeert juist tot initiatief; door de betrekking van ieder tot allen worden juist nieuwe inzichten gebracht. Niet van tgd tot tijd moet men zich vereenigin maar voortdurend paraat zijn. Het coöpe- reeren wil niet zeggen, dat grossiers steeds worden uitgeschakeld, alleen als h.t belang van den middenstand dit meebrengt. De voorzitter stelt voor de zaak te ren vooieeren naar den vakraad omdat op het oogenblik te weinig vertegenwoordigers aanwezig zijn, en vandaar naar de vak bonden, zoodat de conclusies, die eveneens reeds vermeld zgn, niet in stemming werden gebracht. De heer Meyring, vice-voorzitter van den Ned R..-K. Middenstandsbond, bracht hier op hulde aan den voorz. O. J. Struycken. De heer De Wolf wenscht hot federatie bestuur namens allen geluk met het tienjarig bestaan. De heer Kempkens, Arnhem, protesteert tegen de wjjrae, waarop het ontwerp be handeld wordt Hgzelf is voor goed geleide inkoopcoöperatie. Daarop werd met een woord van dank voor allen, die tot het welslagen van het congres medewerkten, door den voorzitter het oongres gesloten. Be crisis in de mijnindustrie. Nadat de vijf mgnwerkersorgaoisatiea gisteren to Heerlen gezamenlijk hadden ver gaderd, maar niet tot overeenstemming waren gekomen, daar de Christelijke en Neutrale Bonden van oordeel waren, dat concessies gedaan moeten worden ten aanzien van deo werktijd kwam de con tact-commissie voor het mijnbedrijf weder bijeen, ten oinde kennis te nemen van het antwoord der vakbenden op de voorstellen door de directies gedaan in de vergadering van 29 September 1.1. De vertegenwoordigers van d3 vakorgani saties gaven te kennen, dat zij, mede in verband met verschillende berichten in de nieuwsbladen, het voorstel der werkgevers om de arbeidsloonen met 5 pet. te verlagen, ata teruggenomen meenden te mogen be schouwen. Er bleef dus alleen over het voorstel tot invoering van den 8-urendienst op Zaterdag, zooals dit in de vorige ver gadering door de directies was geformu leerd. Tegen dit voorstel werden door de afgevaardigden van de Bonden verschillend* bezwaren aangevoerd, welke van de zgde der directies bestreden werden. Intusschen bleken de twee grootste or ganisaties, de Christelgke en de Ned. Mrju- werker-Bond, haar standpunt in deze aan gelegenheid nog niet definitief te hebban bepaald. Door de directies werd de aandacht er op gevestigd, dat zij, zooals bereids geble ken was, bij het onderhoud, dat de voor zitter der vakbonden op 3 October 1.1. met den Minister van Waterstaat hadden, de loonsverlaging van 5 pet alleen wenecnen prjrjs te geven onder het nadrukkelijk voor behoud, dat de Bonden hunnerzijds dan ook de wijziging van den Zaterdagschen dienst aanvaarden. Wordt deze voorwaarde niet aangenomen, dan bljjft dus het voorstel tot loonsvermin dering gehandhaafd. Bjj de verdere besprekingen wezen de vertegenwoordigers van de Bonden er op, dat de wijziging van den arbeidsduur op Zaterdag voor hun organisaties meer aan nemelijk zou worden, wanneer daar tegenover stond, dat door de directies aan sommige wenschen van de Bonden met betrekking tot de collectieve arbeidsovereenkomst koo worden tegemoetgekomen. De directies verklaarden ach bereid, zich aanstonds met het onderzoek van deze wenschen bezig te houden, waarbg zij even wei' op den voorgrond stelden, dat elke verandering, welke financieele lasten op het bedrijf legt, in de tegenwoordige omstan digheden moet worden afgewezen. Hierop werd de vergadering verdaagd tot heden. Do Alg. Ned. Mgn werker bond heaft het volgend schrijven gezonden aan den secro- taris van den Neutralen Mijowerkerbond: Naar aanleiding van uw uitnoodiging d.cL 30 September hebben hedenavond (5 Oct.) twee onzer bestuurders, n.f. Eibers en Van do Bilt, zich aan het door n vernielde adres, n.l. het Protester, tech Christelgk Volks huis te Heerlen, vervoegd met de bedoeling aan de door u gewenschte besprekingen deel te nemen. Tot onze niet geringe verbazing vernamen i wg aldaar, dat het bestuur van genoemd Volkshuis geweigerd had dc vergadering in genoemd gebouw te doen plaats vinden, omdat de C'hristelgken in uw combinatie niet de meerderheid hadden. Op onze vraag aldaar, alwaar dan vergaderd zou worden, kon of wildo men geen antwoord geven, zoodat wij onverrichterzake huiswaarts zijn I gekeerd. Gij kent thans de reden van ons niet- deelnemen aan de door u bedoelde bespre kingen, indien deze eventueel ergens anders mochten zijn gehouden. Heifixig van belastingen. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van de vermogensbelasting, de verdedigingsbelasting I en de inkomsten belasting. Blijkens de memorie van toelichting heeft dit wetsontwerp tweeërlei doel. Vooreerst beoogt het, de heffing van de vermogens belasting en van de verdedigingsbelasting I op te dragen aan het dienstvak van de directe belastingen in de plaats van, zoo als tot dusvei, aan dat der registratie. En vervolgens zijn er in belichaamd eeDige wij zigingen in de wet op de inkomstenbelas ting, die, zonder aan de beginselen van die belasting te raken, de heffing er van zullen vereenvoudigen. Het verslag, uitgebracht door de daartoe ingestelde commissie, over dc vraag, in hoe verre er reden bestond ora de dienstvak ken der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en der registratie en domei nen met elkander samen te smelten, neeft den minister aanleiding gegeven tot ampele overweging. Hij is daarbij tot de overtui ging gekomen, dat stappen in de door de commissie aangewezen richting inderdaaü aanbeveling verdienen. Tevens echter it hem gebleken, dat, zelfs indien men een volledige fusie der beide dienstvakken als ideaal stelt, het zeer af te keuren zou zijn, indien men in deze materie anders te werk ging dan hoogst geleidelijk. Onder alle ver andering door immers moet de belasting dienst normaal blijven functionneeren, en dit zou in gevaar komen, als men een «om- plex van ieder op zichzelf reeds tamelijk diep ingrijpende maatregelen tegelijkertijd of in den loop van een kort tijdsbestek ging invoeren. Een in langzaam tempo aangevan gen hervorming biedt bovendien het voor deel, dat zij leerstof oplevert voor de toe komst, inzonderheid ook ten aanzien van de vraag, of het aanvankelijk gestelde ideaal eener volledige fusie wel in allen deele kan worden gehandhaafd. Als de eerste wijziging, die naar de mee ning van den Minister moet tot stand wor den gebracht, komt in aanmerking de op dracht van de heffing der vermogensbelas ting en van de daarmede nauw verwante verdedigingsbelasting I aan het dienstvak der directe belastingen. Dat de toepassing van die belasting met die van de inkom stenbelasting in één hand wordt gelegd, is voor het behoorlijk betrachten van zuinig heid noodzakelijk. De huisindustrie in de tabaksnijverheid. Ingediend is een wetsontwerp, strekken de tot verlenging van den termijn, ge noemd in art. 88a der Tabakswet, zooala dat artikel is gewijzigd bij het eenig arti kel der wet van 30 Dec. 1924. In de Memorie va ntoelichting wordt medegedeeld dat de voorbereiding van do te stichten centrale werkplaatsen voor de sigarenindustrie, in de eerste plaats die te Amsterdam, en de verdere maatregelen noodig om aan den overgangstoestand, zoo als die is geregeld door art. 88a der Tabaks wet, een einde te kunnen maken, zooveel i tijd vorderen, ook doordien do daartoe noo- dige gelden eerst bij wet van 23 Juni 1925 zijn toegestaan, dat het noodig blijkt den termijn in genoemd artikel bepaald en na der verlengd tot 1 Januari 1926, wederom met een jaar te verlengen. De Commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns ter zake gehoord, heeft zich met dit inzicht vereenigd. Spoorweg-ontvangsten Ned. Spoorwegen. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen be droeg in Augustus j.l. totaal f 15.625.627. In Augustus vorig jaar totaal f 16.608.157.18, alzoo over de maand Augustus 1925 min der ontvangen f 982.550.18. Totale ontvangsten van 1 Jan. tot en met uit. Augustus 1925: f 105.252.201.89; van 1 Januari tot en met uit. Augustus 1924: f 112.669.444.0-1; dus in 1925 minder ontvan gen totaal f 7.417.242.15. Vijftigjarig bestaan van „De Schelde". In de hal van het kantoorgebouw der Koo. Mg. „De Schelde" te Vlissringen vereenigden zich Woensdagavond de oprichter der Maat schappij, de heer Arie Smit, thans eere- voerzitter van het ooilege van commissaris sen, de heeren B. E. Ru^3 en mr. F. J. Sprenger, commissarissec, de directeuren, de uit de deelnemers aan het huldeblijk gekozen commissie van voorbereiding, 87 dragers der gouden medaille voor 40-jarigen dienst en verder de besturen der Bazen- enEnder- baaenvereeniging en dor arbeiders-vertegen woordiging, voor zoover zjj in de kosten RECLAME. Ruime keuze iu OPEN en GESLOTEN WAGENS 10 tot 35 F.K. 3946 Prijzen van f 3600.— tot f 13300.— Geïllustreerde Catalogus wordt op aanvrage gaarne toegezonden door den Importeur: J. LEONARD LANG, Stadhouderskade 114-, Amsterdam Telefoon 27100 van het gedenkteeken hebben bijgedragen. Het door den gepecsionne?rden onder baas, den heer Bastiaan Leeuwenburg, een van de weinige nog in leven zijnde per sonen van de 20 pioniers, die in 1875 uit Holland naar Vlissingeo kwamen om op „De Schelde" te gaan werken, onthulde gedenkteeken is een groot tegeltableau, ont worpen door prof. ir. G. Diekl te Delft, er. vervaardigd door de Koainkl. Delftsch Aardewerkfabriek „De Porcelegne Fles", Waarop zgn afgebeeld het eerste op de werf gebouwde schip, de vischkotaer „Zee land", het mailstoomschip „Slamat" van den Kotterdamschen Lloyd en do pos afgele verde kruiser „Java". Boven dit tableau staan de initialen „K. S. M.", ter zgde de jaartallen 1875 en 1925 en er onder: „Ter herinnering aan het 50-jarig bestaan der Maatschappij op 8 October 1925, aan geboden- door het personeel". Nadat de heer mr. Jan Smit Azn. het woord had gegeven aan den oudsten van het personeel, den heer Sterrenbach, opende deze de bijeenkomst tn verzocht hij den heer J. F. Har ting zijn tolk te zijn. Deze i hield een uitvoerige toespraak, i Namens do directie voerde het woord de heer mr. Jan Smit Z.zn. I Spr. zei ten slotte het op hoogen prg3 te stellen, dat zoon be'.angrgk aantal wen schen. die aan de fabriek verbonden zijn, qp zulk een sympathieke wgze te kennen geven te begrijpen, dat de 'welvaart der Mg. ook de hunne is. Daarom aanvaardt spr. namens de Mij. de gedenkplaat mede als bewijs van de goede verstandhouding, en hg spreekt de hoop uit, dat deze nog in lengte van dagen zoo blijven zal. I Dr Minister van Arbeid, Handel en Njj- I verheid, mr. Kooien, heeft gisteravond aan den maaltijd, gehouden ter herdenking van het 50-jarig bestaan, een rede gehouden, I waarin hg er op wees, dat de scheepsbouw reeds door zijn historische beteekenis voor onze. zeevarende natie groote belangstelling i wekt Bg de bekende belangstelling van H.M. de Koningin voor de wederwaardigheden van haar volk, kon het wel niot anders, of de heuglijke herdenking van hetgeen onder moeilijke omstandigheden begonnen werd, moest de aandacht trekken van on* Hoofd van Staat, zei spr. Het heeft H. M. dan ook behaagd te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den directeur mr. Jan Smit Azn. tot officier in de orde van Oranje-Nassau de hoofdingenieurs L. J. K. van Waveren en H. Suyver, en voorts te verleeoen de zil veren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan den chef-teekenaar V9. P. Edelman en den baas-machinefabriek C. M. Kok, en de bronzen medaille dier orde aan den bankwerker G. Damman- De Minister wenschte ten slotte de feest vierende Maatschappij geluk en sprak do hoop uit, dat zij zal voortgaan, zich verdei te ontwikkelen, den roem verhoogend van de Nederlandsche scheepsbouwkunst, in het belang van ons economisch volksbestaan! Hoogleeraar Landbouwhoogeschool te Wageningen. Bg Kon. besluit is, met ingang van den datum, waarop hij ter aanvaarding van zijn ambt uit Ned. Oost-Indië zal vertrekken, benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, om onderwijs te geven in den troplschen land bouw, J. E. van der Stok, te Buitenzorg (N. O.-I.). De ambtenaren der Rijksverzekeringsbank. Hel bestuur der Vereeniging van Ambte naren bij de Rijksverzekeringsbank besprak gisteren in zijn vergadering de afwijzende houding dier Regeering in zake de toeken ning vam een duurtebijslag aam het Rijks personeel, waardoor groote ontstemming is ontstaam, ook onder het personeel dier Rijks verzekeringsbank. Het bestuur besloot zich tot de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst te wenden met het verzoek al het mogelijke te doen om alsnog tot verwezen lijking van de door de Regeering gedane toezeggingen te geraken. De salarieering van het Rijkspersoneel. Gisteren kwam het A. C. O. P. in spoed vergadering te Amsterdam bijeen, ter be spreking van dien brief, welken de Regee ring heeft gericht tot de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in ambte narenzaken en van liet antwoord op de vra gen van het Kameriid J. ter Laan. Ter vergadering van het A. C. 0. P. werd er aan herinnerd, dat reeds van Maart dezes jaars af besprekingen over een nood- uitkeering tusschen de Regeering en de orgamisatiebesturen gaande zijn, waarom trent in officieele persberichten der Cen trale Commissie medodeelingen zijn gedaan, welke aan geen twijfel onderhevig zijn. Het A. C. O. P. kan zich bij den gang van zaken dan ook niet neerleggen en be sloot daarom een schrijven te richten tot den voorzitter der Centrale Commissie, hou dende verzoek, nu het blijkbaar in het voor nemen ligt de Centrale Commissie snoediïg bijeen te doen komen, in de gelegenheid te mogen worden gesteld van do Rcgeenngs- delegalie te vernomen, waaraan deze plot selinge koersverandering dor Regeering moet worden toogeschroven en waarom de organisatiebesturen zoo lang in den waan zijn gelaten, dat or een nooduitbeering zou worden verstrekt. Ook werd besloten de soc.-dcm. Kamer fractie te verzoeken, op korten termijn een bespreking over de thans geschapen situatie mcl oen vertegenwoordiging van hel A. C. O. P. te doen plaats hebben. In de op 12 October te houden groote openbare vergadering tc Amsterdam zal de stand van zaken uitvoerig wordon uiteen gezet. De verdier tc voeren actie werd in groote lijnen vastgesteld. Invoerrecht op vruchtenpnlp. Het Verbond van Ned. Fabrikanten-Ver- cenigihgen heeft zich eenigen tgd geleden tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek bg den invoer van bu:tenlandsche vruchtenpulpcn geen suikerrecht te heffen, over de zoetstof die van de daarin vor- werkto vruchten zelvon afkomstig is. De jamfabrikant.n ondervonden hiervan namelgk in het bijzonder nadeel, omdat die suiker rechten niet worden gerestitueerd bg export van do jams, aooals wèl geschiedt met dea accijns over do toegevoegde suiker. Naar men thans van liet Verbond van Ned. Fabrikant n-Vereenigingen verneemt, is de Minister aan dit bezwaar tegemoet gekomen, door een bijzondere regeling, vol- ggps welke alleen 6uikerrecht zal worden geheven op pulpen, waaraan, naast de van nature a.nwezige zoetstof, bovendien kunst matige zoetstoffen of moer dan 5 percent suiker zgn toegevoegd. Het Groote Ziekenhuisplan te Amsterdam. De Amslerdamschc Raad heeft het college van B. en W. een échec bezorgd. Na andcrhalven dag beraadslaagd te heb ben over het plan van B. en W. tot oplossing van het Ziekenhuisvraagstuk, waartege» van sommige kanten verzet kwam, omda slechts een gedeelte van het Ziekenhuisplan, n.l. het verbouwen en het uitbreiden van het Wilhelminagasthuis, direct tot uitvoerinf zou komen en het groote plan betreffende de voltooiing van het Academisch Zieken huis, waarvan dit gedeelte een onderdeel vormde, eerst later zou worden uitgevoerd. De sociaal-democraat, dr. W. Polak, de aanvoerder van de oppositie, drong er op aan dat, zooals in de oorspronkelijke voordracht vermeld stond, B. en W. met voorstellen zouden komen, om tot uitvoering van het groote plan over te gaan. De verdediger der voordracht, de Vrijheidsbonder dr. Vos, be streed dr. Polak Laatstgenoemde deed ten slotte een voor-* stel om B. en W. uit te noodigen met de hier- voren genoemde voorstellen te komen. Dr. Vos beschouwde dit voorstel als niet van reëele beteekenis, maar de Raad nam echter met 26 legen 15 stemmen het voor- slel-Polak aan. De burgemeester, de heer De Vlugt, deelde teen mede, dat B. en W. zich over hun hou ding betreffende de verdere afhandeling de zer aangelegenheid zouden beraden. Wij vernemen, dat het voorstel-Polak zijn giondslag vond in de veronderstelling, dat wethouder Wibaut om financieele redenen zich verzet zou hebben tegen de directe uit voering van het groote ziekenhuisplan. Wet houder Wibaut zelf, tegen wien het voorstel- Polak dus in de eerste plaats gericht moet zijn geweest, ontkende echter, bij de beraad slagingen, dat financieele bezwaren een rol hebben gespeeld. Alkmaar's Ontzet. Alkmaar verkeerde gisteren in feestelijke stemming ter gelegenheid van de herden king van het Ontzet in 1573. Véél meer dan in vorige jaren mag er van een algemeene feestviering gesproken worden, nu ook de Katholieken meedoen. Uit een zeer groot aantal huizen wapperde de nationale drie kleur. Reeds vroeg in den morgen werd de bur gerij er aan herinnerd, dat de Ontzetdag" wederom aangebroken was door een reveil le, waaraan 500 kinderen deelnamen en van half 10 tot 11 uur had een groote kin deroptocht plaats met versierde fietsen, sportkarren, enz. Des middags om twaalf uur werd bij het Victoriabeeld de herdenkingsrede uitgespro ken door den voorzitter der 8-October-ver- eoniging „Alkmaar Ontzet", den heer A. H. P. Blaauw. Spr. herdacht niet alleen eenige personen uit de geschiedenis, die bij het ontzet een grooto rol hebben gespeeld, doch allen, die aan di bevrijding der stad hebben medegewerkt. Spr. eindigde met den wensch, dat alle Alkmaarders voortaan bij het Victoriabeeld tegenwoordig moes ten zijn, afgescheiden van stand, godsdienst of politieke richting. Hierna zongen de kinderen de vaderlandsche liederdn onder leiding, van den heer C. Jonker, terwijl d# plechtigheid met het Alkmaarsche volk», lied werd besloten.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9