LAND- EN TUINBOUW. De groote najaarspaardcmyaikt zat te Hoofddorp worden gehouden op Donderdag .15 October a.s. en verder zal iederen Don^ iflerdag in de maand October alhier een „reemarkt worden gehouden. Hillegom. De afd Hillegom van den fl.-K. Vrouwenbond heeft een heel goed be-, zochte ledenvergadering gehouden. Mevr. Litjensvan den Donk opende met gebed en een woord van welkom, waarna prof. Laurier van het seminarie „Hageveld" in breeds trekken uiteenzette het maat schappelijk leven van de vrouw in vergelij-. king met den man. Spr.'s rede vond een aandachtig gehoor en werd'met een harte lijk applaus beloond. Pastoor Krook zeide prof. Laurier dank voor het mooie en leer zame betoog en vroeg tevens, of zijneerw. bereid zou willen zijn, om in den komenden ginter nog enkele cursus-avonden te geven. J)eze vraag werd toestemmend beantwoord. Nu het tijdperk van donkere avonden H ingetreden, willen wij nog eens wijzen op slechte en gevaarlijke voetpaden in onze gemeente. Vooral ten gevolge van het leg^ gen der walerleiding9buizen zijn deze er zeer op achteruit gegaan. Om van andere straten nog «naar niet te spreken, willen wij even wijzen op de Wee- resteinslraat. Op een avond zagen wij een yrij bejaarde vrouw op twee plaatsen strui kelen over circa 7 a 8 centimeter boven den pond uitstekende brandkranen der water leiding.-Zoo is het niet alleen lang9 de Wee- resteinstraat, doch zoo is het overall Vooral nu men des avonds slecht zien kan in verband met niet te royale straat verlichting, is- verbetering der voetpaden dringend noodzakelijk. Katwijk aan den Rijn. Vanwege den R.-K. Volksbond werd gisteravond een licht beeldenavond gegeven door rector Joncfc- bloedt uit Voorhout De opkomst had groo- ter kunnen en moeten zijn. Aan de hand yan prachtige platen hield de rector een lezing over de reis naar en in het H. Land. Zeer mooie en duidelijke beelden werden den aanwezigen te zien gegeven, een en ander toegelicht door den rector. Van half licht tot halfelf wist hij de aanwezigen aan genaam en leerrijk bezig te houden. Katwijk-aan-Zee. Aan den afslag van baring werden de navolgende prijzen be- jteed.Volle haring f 26.10 IJle haring f 21.10 Maatjes haring f 26.50 en Steurharing f 20.75 alle prijzen zijn per kantje berekend. Van de haringloggers, waarvan de Vangsten naar Katwijk verscheept worden Jrwam te lJmuiden binnen de KW 35, met 150 kantjes volle en 20 kantjes ijle-haring. Te LJmuiden kwamen binnen en aan de markt de loggers: KW 62 met 7 last en iitó, met' 18 last pekelharing. De Kaag. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te half-, tien, ds. A.E. van Baaien. Noordwijk. Kerkelijk bericht. Ned. Protestantenbond: Zondag, mej. A. Bulsman, godsdienst-onderwijzeres, van Den Baag. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekenden ingeschreven 6 personen n.l. 3 lo9se arbeiders, 1 stucadoor, 1 (broodbakker en 1 kantoorbediende. Als gevonden aangegeven voorwerpen: 1 ceintuur, 1 sjaal, 1 kindermuts, 1 konijn, 1 ring met sleutel, 1 armband, 1 broche, 1 rozenkrans, 1 armb.-horloge, 1 band van kinderwagen, 1 jas- en 1 vouwstoeltje. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen, zijn te verkrijgen aan het politiebureau te Noordwijk-Binnen. Uitsluitend des Za terdags van 12 tot 1 uur v.m. Bin d-c u r s u s. In de kleine zaal van hotel Royal had de eindles plaats van den cursus in Bloemschikkunde, welke on der de bekwame leiding stond van den heer H. Buurman uit Leiden en uitging van de afd. Noordwijk der Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. De cursisten hadden voor deze les hun proefwerk ingezonden, het welk voor ieder bestond uit een bloemwerk in mand en vaas. Deze bloemstukken, bij elkaar gerangschikt, gaven aan het zaal tje een feestelijk aanzien. Koningin Dahlia vierde hoogtij. Bij het apart aanschouwen trof ons de goede raDgschikking en opstel ling der verwerkte bloemen, waaruit duide lijk sprak dat de lessen met een goed ge volg door de deelnemers waren gevolgd. Eenige der mooiste stukjes waren wel de taand met de prachtige witte dahlia ,,Rocm v. Aalsmeer", en de vaas met de roode Sa lutation, beiden van EL Linthout; verder de mand met de oranje roode dahlia Artis, van W. Zuidbroek, de mand met de prach tige Salmonea, van G. Bromdijk, de mand met Salutation, van mej. L. Ooms en zoo meer. Deze mooie stukken bestonden alle uit dahia's als Marie Efoutman, mr.Dres- >elhuys, Remembrance, de prachtige Oactus- dakhia Khalif en een vaas met Chrysanthe mum Raijonante. Ook waren nog een twee tal goede kransen aanwezig, terwijl door den heer A. D. Rotteveel een pracht mand met roode rozen waarnaast een toef Fuch- pia's, ter opluistering was ingezonden. De keuring der bloemstukken, welke door een drietal bestuursleden geschiedde, wa- ren óénparig van oordeel dat allen het di ploma, welk aan dezen cursus was verbon den, toekwam, hetwelk ook geheel het oor- jdecl was van den heer Buurman. De voorz. de heer H. de Boer, welko den uitslag me dedeelde, stelde voorop dat aan de diplo ma's zal worden toegevoegd het predicaat j,zeer goed", ,,goed" en „voldoende". Dit m overleg met den lccraar. Voor zeer goed kwamen in aanmerking de heeren G. Kromwijk en H. Lindhout; voor goed mej. L. Ooms en de heeren J. 'de Groot, A. O. Niessen en Jac. Medem- blik; voor voldoende de heeren W. Zuid broek, A. de Winter en F. A. Ruseh. De Voorz .felisiteerde allen met het behaalde succes en kon van dezen cursus getuigen, dat deze ten volle is geslaagd. Hij hoopt echter dat hierdoor de lust naar verbete ring niet zal worden verzwakt, doch steeds hooger zal worden opgevoerd. Ook brengt hij dank aan den heer Buurman, voor de goede leiding, waaruit ten allen tijde sprak de liefde tot het vak en noemde hem de rechte man op de rechte plaats, hetwelk door allen met een hartelijk applaus werd onderstreept. De heer Busch spreekt na mens de cursisten een hartelijk woordje tot den leeraar, voor zijn steeds bevattelijke en aangename leiding en overhandigde hem als een klein blijk van waardeering een le deren sigarenkoker. De heer Buurman dank te niet alleen voor deze erkentelijkheid,; doch in het bijzonder voor de steeds har telijke ontvangst hem hier bereid. Het na-ar Noordwijk gaan was steeds weder zijn ge dachte, omdat hij toch daar zijn eerste stappen heeft mogen zetten voor zijn nieu we loopbaan en zegt toe dat hij ten allen; tijde èn af deeling en leden met raad en daad ter wille zal zijn waar hem dit moge lijk is. Hierna werden de bloemstukken op de gevoelige plaat vereeuwigd, waarmede deze cursus als geëindigd werd beschouwd. Bond van Grond- en Huie eigenaren. In bed „Hof van Hols land" vergaderde gisteravond de afd. Noord wijk Ier bespreking van de gewijzigde bouwverordend ng Te acht ujuir opende de voorzitter, d(e heer C. W. G. Alkomade, de vergadering, die ge houden werd naar aanleiding van de ont stemming, gewekt door de gewijzigde bouw verordening. Allen hebben nu gelegenheid hun bezwa ren kenbaar te maken. Allereerst krijgt de •heer Van Santen het woord. Spreker is er van overtuigd, dat de verordening haar goe de zijde heeft vooral ook de open bebou wing. De malen, die de gewijzigde bouwver ordening voorschrijft, moeten sterk overdre ven worden geacht en misplaatst. In hel al gemeen is or mét de praktijk geen rekening gehouden. Wat is van beiarg voor de ge meente, zoo vroeg spreker, enkele groote villa's of een groot getail kleinere? Er is een vergelijking gemaakt met Wassenaar, wat voor Noordwijk niet opgaat omdat Wasse naar een plaats is waar vele rijke Rotter dammers zich blijven vestigen; deze kun nen ook gemakkelijk dergelijke prijzen be talen te meer daar hét is voor een blijven de vestiging. Villa's als van de heeren Van Haittum en Kalis, die verkocht zijn en ais groote panden veel in waarde zijn gedaald1, geven een beeld van het feit dat een derge lijke vergelijking met Wassenaar of een an dere plaats niet opgaat. De meeste men- schen komen hier in het seizoen en willen voor dien tijd geen groote sommen uitleg gen. B. en W. kunnen zioh wél illusies vor men over Noordwijk als vaste woonplaats maar wanneer men naar de blijvende ves tigingen van de laatste 25 jaar ziet zal men moeten erkennen dat de veronderstelling van vestigingen te Noordwijk als vaste woonplaats zoo goed als niet opgaat. Deze bijeenkomst heeft ten doel te trachten een wijziging te krijgen, die voor Noordwijk praikjtasoher is voor de badplaats en voor die belanghebbenden. De manier, waarop de wijziging van de bouwverordening is tot stand gekomen, werd scherp gehekeld. Al les maar geheim e,n nog eens geheim om toch maar door te drijven. Deze vergadering haid eigenlijk plaats moeten hebben vó6r een beslissing genomen weid. De raadsle den hebben de wijziging een week voor de vergadering van den gemeenteraad in hun bezit gehad als geheim stuk en zoodoende konden ze bij bevoegden hun licht niet op steken, boewei sommigen d!it gaarne had den gewiLd. Daardoor heeft men geen be zwaren in kunnen brengen. De heer De Vreede onderschrijft d!e bezwaren vam den heer Van Santen vooral wat betreft de ge heimzinnigheid waarmede dat alles behan deld werd. Wat betreft de geheimzinnigheid in den raad, daarbij staat Noordwijk aan de spits. Dat kan nergens verbéterd worden. Verschitlend'e bezwaren hadden door ovarleg met belanghebbenden voorkomen kunnen worden. De verordening, zoo die daar ligt, is beslist venkeejd. De oude ver ordening gaf gedegenheid tot beroep op den raad Dit is thans onmogelijk geworden zoo dat de beslissing van B. en W. beslissend is in hoogste instantie. Dat moest niet kun nen. Geen recht geeft -hij aan beide heeren die in het college van B. en .W. zitten om dal maar onder elkaar uit te maken. Als art. 10 van de wijziging door een koekbak- kor gemaakt was dian was het nog te plaatsen. Maar'wat in dit artikel" vermeld wordt omtrent platte daken is onzin. De heer Liefferink bestrijdt dat en voért aan dat dit voor meerdere ventilatie gedaan wondt. Verschillende heeren vinden ddt onzin. «De bedoeling Van ddt artikel zal volgens eenigen zijn, om geen platte daken meer ie krijgen, daar ddt niet is volgens den smaak van B. en W. De heer Fontein vindt het weigeren van pdatte daken (wat die bedoe ling van dtit artikel moet zijn), om redenen Van wélstand, onzkn. De heer De Vroede wijst er op, dat in 'Den Haag wijken zijn, waar uitsluitend ïftaJtite daken mogen worden gebouwd. Anderen achten het giemeenfebestuur niet competent om een beslissing ie nemen war de al of niet toelaatbaarheid van plat dak, zooals dit pracli9oh thatns gedaan is. Dé héér Liefferink vindt dit zeer juist en daarom heeft men zich gewend tot de hoog ste autoriteit in dien lande, den heer Van (Boven, die van advies gediend heeft. De vergadering was van meening dat achter „hoogste autoriteit op dit gebied", wel een? gezet kan worden. Bovendien heeft de lieer Van Boven in verschillende steden zelf huizen m&t platte dalken laten bouwen. De heer Fontein vraagt of bij de wet bepaald is dat een ver ordening ter visie moelliggen vóór deze be handeld. wordt. De heer Van Santen zegt dat dit altijd ge beurt maar het staat niet voorgeschreven. Men is precies door de mazen gekropen om deze verordening er maar door te jagen. De voorzitter vraagt of er soms loden zijn die naar aanleiding van de wijziging moeilijkheden hebben ondervonden. Er werden verschillende geVaNen ge noemd. Een persoon had voor een gebouw van f 10.000 ongev. voor f 4000 grond nob- dig. Met cijfers wordt dan gedemonstreerd hoeveel grond men nöodig heeft om aan wegen, in de verordening genoemd, te kunnen -bouwen. Er zijn er bij van ruim 1400 M2. De heer Tappenbeck zegt dat voor onze badplaats heel andere eisohen moeten wor den gesteld dan b.v, (e Wassenaar of 'Heemstede. Noordwijk i9 een seizoenplaats en dat zal ze ook blijven. Vestigingen in NoordJwijk als vaste woon plaats zijn uilzonderingen. De verordening moet juist de behoefte van de badplaats, zooals diie nu beslaat, meer in de hand wer ken. B. en W. werken precies den verkeer den kan tuit en zullen bedrogen uitkomen. De heer De Vreede onderschrijft ddt en zegt nu nog meer dan anders overtuigd te zijn dat de verordening beslist verkeerd is, nu de heer Tappenbeck dit gezegd heeft. Hij tooh is iemand, dne de badplaats gesticht 'heeft en groot gemaalkt en die dus een oor-, deel vellen kan. Bij zulke menschen had den B. en W. eens moeten informeeren en niet moeten doen alsof zij alleen het licht op de kandelaar hebben. Er wordt beslo ten dat de bond stappen zal doen bij den •gemeenteraad om art. 10, te schrappen en tevens de verhoudingscijfers van art. 23 bis eens na te zien, daar de gemeente per slot de dupe zal worden van deze bepalingen. Noordwijk-Binnen. Woensdag te onge veer 11.45 uur v.m. had op de Voorstraat een aanrijding plaats tusschen de tram en een bitumenauto van de Mij. wegenbouw Utrecht. De auto kreeg materieele schade. De tram werd weinig beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk. voorm. 10 uur ds. W. W. van Haatten Noordwijk-aan-Zee. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. Troel stra, van Den Haag, nam. 5 uur eerw. heer E. L. de Wilt. Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Koers. Noordwijkerhont. Gisteren werd de nieuwe bitumeweg Noordwijk-Noordwijker- hout, voor het verkeer opengesteld. Het is thans een prachtweg, waarvan door de auto's een druk gebruik gemaakt zal worden. De geestelijke adviseur van den R.-K. Volksbond, de eerw. heer N. van Schaïk, is als zoodanig geïnstalleerd door het bestuur. Oegstgeest. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, in „Irene", en 's namiddags, te vijf uur, ook in „Irene", ds. Jansen Schoonhoven. In hotel „Het Witte Huis" zal Zater dagavond 9 uur de uitreiking plaats hebben van de behaalde prijzen van den schiet wedstrijd van leden van de burgerwacht, gehouden den 26en September j.l. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ditmaal weer een muziekgezelschap medewerken, waar door de gezelligheid zeker zal Verhoogd worden. Sassenheim. Kerkelijk bericht. Chr.-Geref. Gelti., Kerklaan: Zondagmor gen, te tien uur, en 's namiddags te vijf uur* Leeskerk. Ned. Protestantenbond: Zondagmorgen, le halfelf, in de zaal van den heer B. Hoog straten, ds. J. C. Wannee, van Den Haag. De melkprijs is al weer verhoogd en nu gebracht op 19 cent. Gedurende de maand September is aan het postkantoor ingelegd f 3236.56 en terug betaald f 1868.34. De heer G. S. Sixma baron van Heem stra heeft ontslag genomen ah» lid van den raad. Valkenburg. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur (II. A.) en 's namiddags te vijf uur (Zondag 48), ds. Hermanides. Voorscholen. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk ^ondag 10 uur ds. H. P. Fortgens, voorbereiding H. Avondmaal; 5 u. ds. H. P. Fortgens. Woensdag 14 October a.s. zal de offi- cieele opening plaats hebben van het Ge bouw voor Chr. Belangen dat onder leiding van den heer W. F. Broers, alhier, is ge bouwd aan de Wijngaardenlaan en uitge voerd door den aannemer G. J. Yperlaan, al hier. Gisteravond kwamen de leden van Voorschoten's mannenkoor „Door Eendracht Verbonden" bijeen fot het houden van de jaarvergadering. Aanwezig waren 24 leden. Na lezing der notulen, die zonder op- of aanmerkingen werden gearresteerd, bracht de 'secretaris het jaarverslag uit, waarin een wijle werd stilgestaan bij het overlijden van het oud-bestuurslid den heer C. G. Tol. Ook de feestviering ter gelegenheid van het 20-jarig~bestaan en het aftreden van den heer Mizée als directeur werd gereleveerd. De rekening van den penningm waarvan zcoals gebruikelijk verantwoording moest worden gedaan, werd goedgekeurd. Deze sluit met een klein nadeelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Turion en W. Jansen, werden herkozen en tot directeur werd benoemd de heer F. G. de Graaf uit Leiden. Bij de rondvraag werden r.og enkele zaken behandeld in het belang van de vereeniging. Hierna was de officieele vergadering ge ëindigd en bleef meh nog eeirpoosje gezellig bijeen. Wassenaar. In een Maandag a.s., des voormiddags te 11 uur te houden openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Hol land zullen worden behandeld: De bezwaren van le. de N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goe deren Rijnland, gevestigd alhier, en 10 an doren; 2e. het bestuur der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten- in Neder land, gevestigd te Amsterdam, en 3e. dr. J. H. Verloop alhier, betreffende het op 4 Fe bruari jl. door d§n Raad dezer gemeente vastgestelde uitbreidingsplan dier gemeente. Zoeterwoude. Kerkelijk bericht. Herv. Kerk, Zondag voorm. tien uur, ds. Veldhoen, van Alphen (Dankzegging H. A.). Pluimvee. Geen meelvoer en toch mooie resultaten. .De voedingswaarde van melkproducten. Een kort inleidend woord vooraf. Dezer dagen bracht ik een bezoek aan een groote boerderij, waar naast landbouw en veeteelt een groote plaats was ingeruimd aan het lokken van bedrijfspluimvee. Juist het feit, dat een gemengd bedrijf, zoo als dit zich in een bij uitstek bevoorrechte positie bevindt, wat de oeconomie van het voeren betreft, vergeleken met andere hoen derparken, waar uitsluitend pluimvee ge houden wordt, maakte, dat mij de verzuch ting van mijn gastheer „wat is het z.g. och- tendvoer toch duur; ik probeer ieder half jaar een ander merk om eindelijk het beste, tevene het goedkoopste te ontdekken", mij eenigszins vreemd in de ooren klonk. Stellig is het waar, dat vooral in het pluimveebe- drijf de hooge voederkosten de groote factor zijn, die de winst drukt, en niet minder waar is het, dat het voer goed en doeltref fend van samenstelling moet zijn, indien men eieren wil rapen. Maar ofschoon een goed legrantsoen, bepaalde,onmisbare ele mentaire bestanddeelen bevatten moet, is men allerminst aan een duur voeder van een geijkte samenstelling gebonden. Integendeel kan hetzelfde gunstige resultaat verkregen worden met verschillende voeders van gansch verschillende samenstelling. Zelis een gering aantal bestanddeelen, mits oordeelkundig uitgekozen, kan een goed legrantsoen vormen, zooals uit de voe- derproeven hieronder vermeld blijken zal en deze wetenschap maakt het mogelijk bij het bereiden van zijn kippenvoer, rekening te houden met plaatselijke omstandigheden. Men kieze in hoofdzaak dat voer, hetwelk het goedkoopst (e verkrijgen is, en vuile dit aan met de ontbrekende, onmisbare bestand deelen; dan zal een lage voedeikostenreke- ning gepaard gaan met een hooge productie. Toen mijn gastheer op bovenomschreven wijze zuchtte, besloot ik thuis m'n herinne ring aan goede legresullaten op mais en melk op te frisschen, want, dacht ik, is het eigen lijk wel noodig, dat er op dit bedrijf met z'n koeien en z'n verbouw van granen voor veel geld z.g. ochtendvoer gekocht wordt? Ik heb m'n geheugen opgelrischt en zal hieronder in 't kort laten volgen, wat ik er over gelezen heb. Men oordeele zelf. Met eenige toornen Wit Wyandottes, die geheel gelijk gehuisvest waren, wat hokken en rennen betreft, nam Prof. J. Holmes Mar tin van het Universiteits Proefstation in Ken tucky een voedingsproef om den invloed na te gaan, dien verschillende melkproducten hebben op de eierproductie, indien zij ge veerd worden als aanvulling van een zui vere graanvoedering, of als aanvulling van een rantsoen beslaande uit graan- en meel voer (zonder vlecschmeel), in vergelijking met een ranlsoen van graanvoer en meel- vcer (waarin vleeschmeel). De resultaten van dezen proef, die over 3 jaar loopt, publiceerde Prof. Holmes Marlin in Poultry Science (Vol. IV No. 1). Hij plaat ste 20-éénjarige of 12-overjarige dieren in één toom. Het graanvoer was voor alle too rnen gelijk en bestond uit 7 gewichtsdeelen mais op 3 deelen haver. Toom 1, de conlroletoom, kreeg naast graan een meelvoer van welk mengsel, be halve tarwezemelen, gries, gemalen haver en maismeel, ook vleeschmeel deel uit maakte (alles in gelijke gewichtshoeveelhe- den). Toom 2 en 4: kregen graan plus een vleeschmeelloos meelvoer (overigens gelijk aan dat wan toom 1), plus afgeroomde, z.g. ondermelk of taptemelk (toom 2) en gecon denseerde karnemelk (loom 4.) Toom 3 en 5: kregen graan plus onder- melk (toom 3) en gedroogde karnemelk (toom 5); en totaal geen meelvoer. Toom 6; kreeg graan plus het vleesch- meellooze meelvoer plus gedroogde karne melk (inplaats van vleeschmeel). De waarde, die onderraeik voor de voedip heeft, blijkt het duidelijkst uit de tabel I e de folo van toom 3. De gewichten der dieren gedurende de proef loopen haast niet uit elkaar. Uit deze productiecijlers blijkt de groote waarde van ondermelk als aanvulling van een rantsoen, dat uitsluitend uit graan be staat. Ook de bevruchting en de kiemkracht der broedeieren van toom 3 deden niet onder voor die van toom 1. Voor de vergelijking in' voedingswaarde van gecondenseerde en ge droogde karnemelk raadplege men de vol gende tabel II. Ook met gestreepte Plymouth Rocks werd een serie dergelijke proeven genomen, uit al welke proeven Prof. Holmes Martin con cludeert, dat de productiecijfers bewijzen, dat een vervanging van het meelvoer door een vaD de melkproducten zonder nadeel kan geschieden. Zelis kan men, als men het vleeschmeel uit het meelvoer weg laat, even goed de geheele meelvoedering achterwege laten bij gebruik van één der genoemde melkproudcten (in ongelimiteerde hoeveel heden natuurlijk). Imjien men niet genoeg melk heelt om er steeds zijn dieren van te voorzien, moet er meelvoer gevoerd worden, waarvan het eiwitgehalte 5 of 10 pet. of hooger is, naarmate de hoeveelheid melk minder wordt. Tabel I Eierproductie per hen Eerste Jeers (gem. v. 8 J.) OverJ. (gemldd. v. 8 1) Toom Graan plus Meelvoer met Vleeschmeel Meelvoer met Ondermelk Alleen Ondermelk WlDtermaenden 1 NOV.-28 Fcbr. 12 mod. 33 156 43 153 40 159 Wintermaanden 1 Jïov.-28 Febr. 12 mnd. 24 125 28 119 Tabel II Eierproductie per hen Toom 4 5 Graan plus Meelvoer en gecond. Karnemelk Alleen gecond. Karnemelk Meelvoer en gedr. Karnemelk 1921 1922 1922 1923 1923- -1924 '1 "Winter 12 mnd. Winter 6 mod. Winter 8 mnd. 34 145 31 102 45 121 40 154 28 88 49 110 48 124 41 1Ó4 28 151 33 122 Berlijn, einde September. Bezoek nit Parijs De Maha- iadja van Patiala De groote bankieisdag Berlijn wil weer een vreemdelingenstad worden De „Kipho". De laatstp week heeft Berlijn tweemaal bezoek ontvangen van meer dan gewone beteekenis. Beide visiles waren te beschou wen als symptomen van een zekere ver andering in de Europeesche atmosfeer en wel is waar van een aangename verande ring. Eerst begroetten we den heer De Mon- zie, den Franschen minister van onderwijs die op de terugreis van Scandinavië naar hui9 in Berlijn alslapte, om enkele bespre kingen te voeren met zijn Pruisischen col lega. Men onderhield zich, nu wel niet of ficieel, eigenlijk meer vertrouwelijk, maat dan toch op zijn minst „officieus" over de mogelijkheid om de verbroken banden tus schen de Duitsche en Fransche geleerden wereld langzaam en voorzichtig weer te herstellen. Men gebruikte de lunch samen, en de chet van het Parijsche ministerie van onderwijs was in de gelegenheid zich met enkele op den voorgrond tredende vertegen woordigers van de Duitsche weienschap te onderhouden. Het was de eerste maal na de groote aardbeving van 1914, dat een Fran- sche minister in de hoofdstad van 't Duit sche Rijk opdook, en al zullen de Berlijners de beteekenis van een dergelijke visite niet overschatten, toch miskende ze de goede bedoeling niet, die daaraan ongetwijfeld ten grondslag heelt gelegen. Iets dergelijks was een jaar geleden nog ondenkbaar. En men mag het dan pok wel als iels anders dan als een zuiver toeval beschou wen dat dit opmerkelijke bezoek van Fran- sche zijde op den voet gevolgd werd door een tweede, n.l. dat van den heer Firmin Gémier, den leider van hel Odéon-lheater te Parijs, die een uitnoodiging van de Genos- sensohaft Deutscher Bühnenangehóriger, de groote en machtige organisatie van de Duit sche tooneelspelers, had aangenomen. Een tooneelmensch is geen diplomaat, hij kan vrijer spreken dan een minister. Open en hartelijk verklaarde Fimim Gémier, dat hij kwam om een verbinding tot stand te bren gen tusschen den Franschen en den Duit sche geest, om een afwisseling van tooneel- kunst voor te bereiden. Hij is in Berlijn geen vreemdeling, reeds jaren geleden, was hij dikwijls hier als een getrouwe, jongere medewerker van Antoine, die als oprichter van het .Théétre libre" in zijn tijd met de Berlijnsche „Freie Bühne" in nauwe relalie stond, en wiens opvolger in de directie van het Odéon juist Firmin Gémier geworden is, Het is buiten kijf, dat zulk kleine festivi teiten als het déjeuner in het Pruisischè ministerie van Eercdienst en de receptie', die de Bühnengenossenschaft haar Parijsche gasten in Hotel Adlon Unter den Linden aanbood, veel er loe kunnen bijdragen, de verhouding tusschen de beide groote vol keren langzamerhand te verbeteren. Wetenschappen en kunst zijn misschien in de eerste plaats er toe geroepen, de pot ten te lijmen, die de politici stuk geslagen hebben. Juist de „pacten" in het rijk vaij den geest zijn de belangrijkste. Nog een ander bezoek kregen we, dat ge noemd moet worden. Een groot heer velv. scheen in Berlijn: de maharadja van Patiala in Britsch-Indië. Hij had met zijn uit tien personen bestaand gevolg en een schare in- landsphe en Europeesche bedienden die hij meebracht, van Hotel Adlon men ziet, dat dit hotel een politieke rol begint te spelen een geheole étage gehuurd. Dé kosten waren bijzaak, want het is een der rijkste mepschen der wereld, die dit ge weldige aantal kamers bestelde. Ik veron derstel, dial de Maharadja, toen hij aan kwam bij den portier van Adlon, die zelf een machtig man is. reeds eenige voorstel len en plannen vond gereed liggen, volgens welke hij er in zou kunnen slagen iets van zijn sprookjesachtigen rijkdom, die hem niet anders dan tot last kan zijn, kwijt te raken, Vermoedelijk waren daarbij ook en kele aanzoeken, als gevolg van de succes volle film van de „lievelingsdroom van den Maharadja." De Indische croesus had uit zijn vader land niet minder dan 140 koffers meege bracht, welk aantal in Europa met het oog op verschillende kleine inkoopen, die ge daan waren, nog met vijftig of zestig ver meerderd was. We hadden hem graag en kele Duitsche tijdgenooten, die we niet goed meer gebruiken kunnen, tegen den kosten- den prijs willen meegeven. Maar hij be weerde, dat hij dan met zijn 200 koffers nog ruimte te kort zou komen. In ieder ge val mag men aannemen, dat door de aan wezigheid in de Duitsche hoofdstad van de Maharadja, die een deel uitmaakte van de Indische delegatie te Genève, het „crediet van den Volkenbond" stijgen zal. Ook dat is voor de politieke ontwikkelint van belang. Want crediet is op het oogen- blik in DuitschJand ds hoofdzaak. Juw» daarom, omdat het zoo moeilijk te verkrij gen is. Met bijzondere belangstelling zag meü dan ook het groote bankierscongre3 teflb moet, dat dezer dagen in Berlijn gehouden is. In den tijd van de leege portefeuilles vroeger zou men gezegd hebben; leege po? temonnaies werden de machtigen, a»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6