No. 20116. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 October Tweede Biaa. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Café-Restaurant" IM varia; ZATERDAG <484« 5 [matinee! j CONCERT 0e Groote Briljant. 'Alphen. De wind-watermolen aan de JlTcudwatering in den Gulphoekschen polder teder deze gemeente zal worden vervangen poor een windmotormolen. Het plan tot electrische bemaling van den polder, dat op minder kosten zou komen, leeft men laten vervallen ter wille van het |ehoud van den ouden Hollandschen molen. Bodegraven. De Winkelweek. Men deelt ons in verband met de win kelweek mede, dat de officieele ontvangst ten gemeentehuize van de besturen der mid- óenstandsvereenigingen is bepaald op den (Openingsdag 15 October des middags om d uur. Daarna zal om 6 uur de opening der etalages en de muzikale omgang plaals [vinden. De inlevering der prijzen moet plaats hebben ten kantore van de Middenstandsbank. Niet alleen de winke liers, maar ook vele particulieren hebben prijzen uitgeloofd, zoodat er heel wat zul len binnenkomen. Hedenavond zal de com missie nog vergaderen, waarna alle voor bereidende werkzaamheden achter den rug lijn. Er heerscht nu werkelijk veel belang stelling voor de winkelweek. In hotel van Rossum is thans de Bieuwe tooneelzaal geheel gereed. Voor Benige maanden schreven wij al iets over Óe ruimte die zij biedt, doch nu wij dezer dagen eens een kijkje gingen nemen bood oe zaal een geheel anderen aanblik dan Je vorige maal. De verandering was ver bluffend. Toen kale wanden en nu een be schildering, die werkelijk eenig is in Bode- ta-aven. Onder leiding en naar ontwerp van 5en heer Schilling zijn op de wanden en op het voorfront van het tooneel prachtige beschilderingen aangebracht. Schitterende lijnfiguren in harmonieuse kleuren vullen wanden, terwijl op het tooneelfront en kele zinnebeeldige figuren zijn aangebracht. Vooral valt dezen arbeid te waardeeren, omdat de vervaardiger geen. schilder, doch -onderwijzer en teekenleeraar aan de Nij- *yerheidsavondschool is. Dinsdag was de zaal voor publieke be zichtiging opengesteld. Vele honderden zijn Op de mare van het «schoons, dat te zien Eou zijn, dien dag een kijkje wezen nemen. Avonds had de officieele in gebruik ne ming plaals. De zaal was gevuld met afge vaardigden van vele vereeirtgingen. Ook bet Dagelijksch Bestuur der gemeente was Aanwezig, terwijl een slrijkje voor afwis seling zorgde. De altijd actieve Nieuwerbruggers, in gezetenen van Bodegraven, hebben het plan Opgevat om ter gelegenheid van het 5-jarig Vëstaan van het populaire muziekkorps ..Kunst na Arbeid" gen muziekconcours te bouden. Dit zal geschieden in Juli 1926. 'Aan den burgemeester is het eere-voorzit- terschap aangeboden. Deze heeft dat aange nomen. Een waarborgfonds is reeds voltee- fcend. Dat belooft dus wat! Woensdag bracht de nogal bekende telephaat Maloitz een bezoek aan Bodegra- en. Een comité was gevormd, bestaande uit n burgemeester, den gemeente-ontvanger, en directeur der Bodegravensche Bank- Vereen. dr. van Bruggen en den heer Beyen door wie een geheime opdracht was samen gesteld, die do<sr den telepaath zou moeten worden uitgevoerd. Deze publieke séance had om 5 uur plaats. Vele honderden ver drongen zich bij de zij-ingang van hotel van Rossum, tot de heer Maloitz met de com missie naar buiten kwamen. De commissie nam plaats in de auto en de telepaath op de treeplank, met de hand de pols van den heer Beyen vasthoudend. Toen ging het op weg om de natuurlijk voor M. onbekende opdracht uit te voeren. Gereden werd naar de nieuwe markt waar werd uitgestapt en uit een gat achter de markt, dat onder plan ken verborgen was een kistje gehaald met een paar sleutels. Nadat door de aangewe zen straten was gereden naar het pakhuis van Gebr. Beyen in de Nieuwstraat werd dit door Maloitz geopend met een der sleu tels en een bepaalde kaas aangeboord en gekeurd. Daarna werd gereden naar de wo ning van den burgemeester, waar van een bepaalde plaats een broodmes werd geno men en vervolgens naar het station waar de kaas op een der banken werd gevieren deeld. waarna aan 4 bepaalde adressen een vierde deel werd bezorgd. Tot in de klein ste onderdeelen verliep deze uitvoering van de alleen aan de commissieleden bekende opdracht. Slechts wanneer de heer Beyen even zijn gedachten liet dwalen, raakte de telepaath in de war, doch niet zoodra werk ten deze weer in goede richting, of hij was weer gereed. Het optreden was werkelijk verbijsterend. Geen wonder dus dat 's avonds velen het optreden in de zaal wil- j den bijwonen. Deze was overvol, velen moesten geweigerd worden, waarom ook Donderdagavond nog een seance gegeven werd. Beide malen werden verbluffende staaltjes van geestkracht vertoond. In de afgeloopen week hebben zich in onze gemeente gevestigd: A. Boering, dienst bode, van Hoogeveen; A. Busscher, bak kersknecht, van Woerden; Johanna en Jan- nigje Spies, dienstbode, van Barwouts- waarder. Vertrokken zijn: J. A. Vreeken, dienst bode. naar Den Haag, H. A. van der Kley, zonder beroep, naar Gouda; Jan van Goor, teekenaar ,naar Utrecht; M. van Ede, zon der beroep, naar Wageningen; C. P. M. Huisman en gezin ,naar Zegveld; H. Bol- derhey, onderwijzeres, naar Utrecht; J. F. Zwanenburg, zonder beroep, n. Haastrecht Door een beschonken persoon werd in j het centrum der gemeente, in de onmiddel lijke nabijheid der politie, na een scherp protest dat hij na het sluitingsuur niet bin nengelaten werd, een ruit van hotel Van Rossum ingeslagen. De politie liet hem on gemoeid. Na een halfuur werd de politie weer gealarmeerd, omdat dezelfde man een aantal menschen in een andere buurt had aangevallen en zelfs met een mes gedreigd. Eer de politie echter ter plaatse was. was de vogel weer gevlogen en maakte het weer anderen lastig. Toen werd hij echter opge vangen en met een zoet lijntje naar huls gebracht. Men deelt ons mede dat de be trokken hotelhouder proces-verbaal heeft doen opmaken. Kerkelijk bericht voor Zondag Ned.-Herv. Kerk, voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Pott. Geref. Kerk, idem ds. Dam. Geref. Gem., idem preeklezen. Burgerl. Stand. Geboren: Eli sabeth Cornelia, D. van F. Bunnik en J. E. van Velzen Johannes Gerardus, Z. van J. Kaptein en G. C. de Jong Teuntje, D. van W. J. Zaal en A. v. d. Lagenaat Levenloos kind van A. van Dijk en A. de Bruin. Overleden: G. Schoonhoven 43 j., gehuwd met E. Brouwer. Getrouwd. J. A. Sturkenboom 23 j. en J. M Moons 23 j. S. Schouten 53 j. en H. Burger 41 j. Boskoop. Onder den veestapel van den landbouwer H. is mond- en klauwzeer uil gebroken. Woensdag had de heer H. het onge luk met zijn rijwiel te water te geraken. H. wist zich gelukkig zwemmende te redden. Door den heer Vermaas is in den „Oude Polder" een vos geschoten. Hoe het dier daar gekomen is, is een raadsel. De kippendiefstallen zijn hiermede echter op gelost. Woensdag had de bakkersknecht G. het ongeluk mot zijn rijwiel, waarop een mand met brood stond, in de Olwegwelering te geraken. Voor circa f 15 ging aan brood verloren. Woensdag had een motorrijder het on geluk in de gevaarlijke Kerkstraatbocht te slippen, zoodat hij onder den motor ge raakte. Toegeschoten voorbijgangers be vrijdden hèm uit zijn benarde Rositie. Door de confessioncele vereeniging al hier zijn de heeren C. Spijker en G. Groe- neveld tot candidalen gesteld voor de ver kiezing van gemachtigden in hel kiescollege der Ned. Herv. Gem. Gevonden voorwerpen: 1 Occuleermes 1 portemonnaie met inhoud. Inlichtingen op het politiebureau te verkrijgen. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie, v.m. 9V» en n.m. 6 uur ds. Vethake van Utrecht. Salvatori. v.m. 9A/* en n.m, 6 uur ds. van der Wal van Breda. Geref. Kerk, v.m. 10 uur en n.m. G uur ds. Fernhout. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur ds. Glas. Leimuiden. Over de maand September is aan keurloon ontvangen een bedrag van f 46.50. Als bedrijfsslachting werden aangegeven 4 runderen, als huisslachting 1 varken. Als noodslachting 2 schapen en een geit, die af gekeurd werden. Loop der bevolking. Geboren 5, over leden 1, gevestigd 3 en vertrokken 12 perso nen. De anti-rev. kiesver. „Nederland en Oranje" alhier heeft besloten bij den Raad een verzoekschrift in te dienen, waarin ver zocht wordt om des Zondags de algemeene winkelsluiting in te voeren. De afd. Leimuiden van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm gaf Woensdag een feestavond, die dank zij de medewerking van het dubbelmanncnkwartet van Nieuw- vennep, zeer goed geslaagd is. De bij den laatstcn schietwedstrijd gewonnen prijzen werden uitgedeeld. Uit het overzicht Van de door den keu ringsdienst van waren in deze gemeente verrichte werkzaamheden blijkt dat in het tijdvak 1 Jan.31 September 1701 monsters ter plaatse en 128 in het laboratorium wer den onderzocht. Afgekeurd werden 9; in totaal werden 30 winkels geïnspecteerd. Het mond- en klauwzeer begint zich de laatste weken snel uit te breiden. Gelukkig is de ziekte in deze gemeente nogal goedaar dig, zoodat tot nog toe geen sterfgevallen voorkwamen. Woubrugge. Kerkelijk bericht. Ned. Proestantenbond: Zondagavond, te zeven uur, ds. J. Deelman, van Alkmaar. j Zwammerdam. Kerke 1. bericht Remonslrantsch-Gcref. Gera.: Zondagavond te zeven uur, ds. W. Mackenzie, van Am sterdam. Haarlemmermeer. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bij een op Donderdag 22 October a s., des na middags te 2 uur. De bestuurder van een met pakslroc beladen vrachtauto geraakte Woensdag avond bij het afrijden van een oprit van den Ringdijk alhier z'n stuur kwijt, waar door de auto eerst eenige malen van den eenen kant naar den anderen kant van den weg slingerde en daarna omsloeg. De man werd er uitgeslingerd, doch kwam er, be- 1 houdens een lichte wond aan het rechter- been, nogal goed af. Met veel moeite werd de auto weer overeind gezet, het stroo op- 1 geladen en het gevaarte weer berijdbaar ge maakt. Donderdag opende de looneelvereeni- ging van spoorwegpersoneel „Gezellig sa raenzijn" in de Beurs te Hoofddorp het sei- j zoen met het looneelstuk „De Kribbebijter". 1 De zaal was flink bezet en dc aanwezigen I hebben van het mooie stuk, dat vlot ge speeld werd, naar hartelust genoten. D<? leden van deze vereeniging loonen elk jaar hij vernieuwing „iels te willen en te kun nen" en gaan met verhoogde wilskracht op den ingeslagen weg voort om een volgend jaar nog weer beter voor den dag te kun nen komen. Donderdag werd op het land van den heer Kort aan den Hoofdweg alhier een ploegdemonstralie gegeven met Fordson- tractoren vanwege de Ford-Motorcompany of Holland. Aan den ingang van het terrein wapperde de Ilollandsche en Amerikaanse he vlag. Aan belangstelling ontbrak het niet. Verschillende tractoren werden in werking gesteld en bleken allen uitstekend te vol doen, zoowel voor drijf-als trekkracht Er werd prachtig geploegd op een breedte van 40 en een diepte van 25 centimeter. Ook de driescharenploeg en de kluitenbreker ga ven mooi werk te zien, terwijl moldrainee- ring ieders belangstelling trok. Eenige ma chines en onderdeelen, in tentjes op het land ondergebracht, werden tentoongesteld. In hotel „De Landbouw" word do Fordson- film vertoond. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school No. 9 te Zwanen burg nabij Halfweg alhier, is benoemd mej. A. van Campen, te Haarlem. Burgerl. Stand. Geboren: Adrianus, Z. van N. R. Kramer cn J. G. van Merrienboer Geertruida Wilhelmina, D. RECLAME. wan 4-6; uur d lederen avond van 8-II4 uur 5 van het in Leiden welbekende Zlj^ARDIN TRIO. van C. Silvis en W. Sinits Dirk. Z. van D. van den Bosch en E. M. Trout Pieter, Z van B. Raams en D. Klootwijk Fctronelta Theresia, D. van A. J. Bakker en M 0. Stadhouders Frederica Trijntje 1). van Jb. Biemond en H. T. de Hoog Jo hanna Jacoba, D. van Y. Pruissen en E. Enthoven Willem Petrus, Z. van J Hoes en C. G. Zwart Ilermina, D. van H S. A. Wiegers en J. Horn Looij Petnis. Z. van A. Bokhorst en C. B. Looijen Jo hanna Helena, D. van J. van Benton on A. Dombrowski Hcndrikus, Z. van P. Eve- lcens en J. van Berk Johannes, Z. van A. Honcoop en P. Eveleens Matje Marm, D. van J. -Vreeken en M. van der Zwaard Margaretha Johanna, D. van G. van der I.uit en M. J. de Vries Jan, Z. van J. van Riessen en E. van Riessen Aart, Z. van A. van der Maarl en J. K. Donker Pelro- nella Anna Adriana, D. van F. J. Sassen cn M. E. Persoon Aartje, D. van G. Snapper en M. Keizer Anna Neeltje, D. van C. Scheurwater en H. E. Schuurman Jo hanna Engelina, D. van A. van den Berg en W. Ripmeester Anna Johanna, D. van C. Bax en A. R. Knibbe Willem, Z. van O. van den Boscli cn J. van Balen Hut- bertus, Z. van J. Kroes en J. W. Koenen Janny Alida, D. van J Griekspoor cn A. do Gier. Ondertrouwd: G. J. Padding 38 j. en A. W. S. Mantel 46 j. P. E. Oudojans 35 j en M. A. J. van Schooten 24 j. H. Ro- zenhart 20 j. en D. Lansing 20 j. Gehuwd: O. J. Huiberts 32 j. en J. M. van der Putte 31 j. C. Stroes 25 j. en C. W Meijer 18 j. H. van Egmond 26 j en E. Moleman 23 j. A. Metzelaar 26 j. en J. Chr. Koch 23 j. D. Kamerman 29 j. en G. Speijers 21 j P. Hamelink 21 j. en J. van Huizen 18 j. Overleden: Johannes Westdijk 70 j., echt genoot van A. M. de Vries Dirkjo Jansje, 2 j., D. van G. Resoort en J. G. Paans Theodorus v. Beek 8 mnd., Z. van D. A. van Beek en Th. Meier Hermann Hess 29 j., ongeh. Z. van F. Hess. ovorl. en B. Schind- helm Catharina, 6 mnd., D. van P. Heij- stek en T. van Vuren. Door JEANNE REYNEKE VAN STUWE. (Nadruk verboden). Toen Clara, na het gewone namiddagbe zoek van Hans, de schemerlamp uitdrac,:- $e, bleef zij even peinzend staan. Deze mooie lamp, met de roode gebatikte kap, die haar heele kamer vervroolijkte, was het eerste cadeau geweest van Hans, toen hij eens een extraatje had gehad, poor ,,hun huishouden." Zij hadden zich toen allerlei illusies gemaakt voor „als zij zouden trouwen", ofschoon zij beiden nog Veel te weinig verdienden, om het er op te wagen. Maar nu, na vanmiddag, scheen iun huwelijk wel weer verschoven voor ^nbepaalden tijd. Zij zuchtte, zooals ook straks Hans had gezucht, toen hij zei, zoo echt triest-berus- tend: Ja, kind, er is niets aan te doen. Ik heb die vijfhonderd gulden niet, dus... En ik zie ook geen kans natuurlijk om ze bin nen een week te krijgen Een vriend van Hans had een betrekking in Indië gekregen, en hij vertelde Hans, fan plan te zijn geweest hem bij de firma, waar hij tegenwoordig werkzaam was, als zijn opvolger aan te bevelen. Toen kwam ©en kennis, die van zijn nieuwe benoeming had gehoord, vragen hèm te recommandee- ren, hij had er wel e-en vijfhonderd gulden voor over. Ja, had de vriend tegen Hans gezegd, als ik die vijfhonderd gulden heb, kan ik nu dadelijk trouwen en behoef ik mijn vrouw later niet als handschoentje" te laten uitkomenmaar als jij misschien óók vijf honderd gulden hebt, dan geef ik veel lie ver aan jou mijn aanbeveling. Enfin, *ie wat je doet ,ik heb een week bedenktijd gevraagd. Ach, nu of over een week, dat was het zelfde. Zij hadden geen vijfhonderd gulden Leen en? Maar van wien? Zij konden geen .zekerheidsstelling geven; zij hadden geen borgen. Zij zuchtte weer; zij zuchtte dien avond hog vele malen, als zij even oprag uit haar vertaalwerk, waar zij tot laat in den naont aan bezig was. En op haar slaapkamer zuchtte zij nógen terwjl zij zich de blon de haren borstelde voor haar toiletspiegel, sat zij aldoor te denken Is er dan werke lijk geen middel om aan vijfhonderd gul- 1°**° kor?en Hoe heerlijk zon het zijn, als Hans die betere betrekking kreeg; hun huwelijk behoefde dan niet langer t.e wor pen uitgesteld... en het was toch betrek kelijk niet zoo'n groote somhadden zij niets om te verkoopen 1 Och, wat waren al hun bezittingen bij elkander waard, nog niet eens de helft misschien... Maar wacht, een blos schoot haar naar het hoofd, en zij lachte hardopde briljant, de groote briljant! Zij sprong op. AJs die echt was, had hij "waarschijnlijk een veel grooter waarde: duizend, tweeduizend gulden wellicht... Maar was hij echt?... Zij haalde haar klein juweelenkistje te voorschijn, en nam daaruit don glinstoren- den briljajit. O, dacht zij opgetogen, wat een prachtige steen! Die is echt, natuur lijk, die moet echt zijn... want zie hoe hij schittert.... En zij keerde en wendde hem in het licht. Flitsende stralen schoten naar alle kanten uit do puur kristaJwitte kern, verrukkelijke kleuren, vlamrood, helblauw, vuurgeel, fonkelden snel er doorheen... O, het was een onuitsprekelijk genot, dit wilde lichtspel gade te slaan, en zij be keek den steen nauwkeurig: om het aoht- hoekige bovenvlak waren de ruitvormige facetten aangebracht, en de puntige on derkant was zoodanig geslepen, dat, ala men van boven keek in den briljant, het was als zag men een kleine bloem met blaadjes van kristal in den steen. OI hij was echt, de briljant! Zij hield hem tegen haar hals cn keek in den spiegeL Als een kleine beweeglijke vlam sprankelde en vonkte de briljant te gen het ivorige blank van haar huid. Ohij was echt, geen twijfel meer, zóó mooi kan een onechte steen niet wezen... Geen twijfel? Maar bij dit woord kwam juist weer de twijfel in haar op. Hoe kooi hij wel echt wezen, de briljant, daar de peettante, van wie zij hem had geërfd, in 't geheel niet rijk was geweest. Zij wav, na den dood van haar man, die daar eon betrekking had, in Zuid-Airika blijven wo nen, en bij haar sterven waren eenige on beduidende, ouderweteche sieraden alles geweest, wat zij haar petekind had kunnen nalaten. Daarom had Clara den briljant, die als solitaire was gezet in een smal gou den randje, ook nooit voor echt gehouden, en hem bijna nooit gedragen, omdat zij hem te opzichtig vond. Maar nu herinnerde zij zich toch, dat zij hem eens aan had ge had, toen zij bij een juwelier een kleine re paratie aan een armbandhorloge verrichten liet, en dat de juwelier toen, den steen tasschen zijn vingers nemende, uit zichzelf had gezegd: Wat hebt u daar een prachtigen steen I Zij had toen gelachen in het idee, dat de steen valsch was, ofschoon zij natuurlijk niets had gezegd, maar dit was misschien het bewijs voor de echtheid van. den bril jant! Morgen, onmiddellijk, zou zij gaan naar den juwelier, en hem den steen te koop aanbieden In heftige spanning stond zij te wachten, terwijl de juwelier den steen toetste, en toen direct verachtelijk zei: Niets waard. Geen eens kristal, 't Is glas, gewoon glas. Maar, meneer! U zelf hebt indertijd gezegd; wat een prachtige steenl Heb ik 'm in m'n handen gehad U hebt 'm tusschen uw vingers ge nomen Heb ik 'm getoetst? Neen, dat niet, maar wie zal glas, ge woon glas, nu zóó prachtig slijpen 1 Hij is goed geslepen, zeker, maar dat doen ze wel meer met imitatie. Nu, geef u 'm dan maar weer hier, zei Clara, teleurgesteld, en ongeduldig. Hoe komt u er aan? Ik heb 'm geërfd van 'n tante uit Zuid-Afrika, zei Clara onwillig. O, juist, uit Zuid-Afrika, daar heb je 't al Bn er worden in Zuid-Airika juist zul ke prachtige diamanten gevondenDe Cul- linan en... Ja! zekerI in de Hand-mijnen, maar dit! dit is 'n Congo-briljantJ Nu, geeft u 'm me dan maar terug, zei Clara nogmaals, en strekte haar hand uit. Ik zou... ik kon... Wilt u 'in me in commissie laten? Hoe bedoelt u dat i U laat 'm mij in commissie, en als ik 'm verkoop, krijg ik twintig procent van de opbrengst. En wat zal die opbrengst wel zijn voor glas? vroeg Clara ironisch, Dat kan je niet weten. Er is wel vraag naar Congo-briljanten op bet mo ment. We zullen dat toch maar niet riskee- ren, zei Clara stug. Ik kan daar trouwens toch niet op wachten. Zeer terneergeslagen verliet zij den win kel Zie je, zij had het wel gedacht: de steen was niet echt. Maar waarom wou die man hem dan in commissie houden? Zei hij misschien maar watt De hoop begon in haar te herloven. Zij had ook niet naar zoo'n klein zaakje moe ten gaan; een groote firma zou baar beter uitsluitsel geven Met kloppend hart betrad sij een der grootste zaken van de stad, waar zij in het kantoortje gelaten werd. O, hoe schitterde de steen op het groene peluche, dat over de tafel lag... hij was echt, hij was echt, dat kon je toch zóó wel zieu f Haar lippen openden zich, terwijl «ij het vonnis wachtte... en haar hart sprong op in haar borst van vreugde, toen zij hoorde De steen is 'n mooi specimen, water klaar... goed geslepen maar... onzuiver van vorm. Als hij volkomen symmetrisch was, zou hij haast onbetaalbaar wezen... nu scbat ik hem... op 'n jaarbonderd gul den. Clara bekeek den steeninderdaad was de onvolkomen vierhoekige vorm, vooral aan den achterkant, duidelijk te zien. Doch nu begreep zij ode, hoe haar tante in het bezit had kunnen zijn van zoo'n grootcn briljant; de steen was blijkbaar zoo duur niet geweest... Geen vijfhonderd gulden? vroeg zij be schroomd. Niet meer dan tweedriehondord op zijn hoogst. U begrijpt; ik blijf er misschien lang mee zittenzoo blijft het dood kapi taal. Ik zal er eens over denken, zei Clara- Driehonderd gulden... In het ergste geval kon zij misschien tweehonderd voorschot vragen op haar werk... Zooals vanzelf spreekt, kon zij het eerst nog ergens anders probeerenmet de gelukkige wetenschap, dat de steen echt was, kon zij nu ook hou der optreden. Een juwelier wilde haar wijs maken, dat de steen „boort" was, diamant, alleen goed om er andere diamanten mee te slijpen; van een anderen hoorde zij, dat boort grijs achtige of zwartachtig© ruwe diamanten waren, die niet konden worden geslepen, omdat zij wegens de vele onzuivere vlek jes, aarde als anderszins, niet konden wor den gekloofd, en dat zij dus alleen voor het slijpen van andere diamanten werden ge bruikt doch hij op zijn beurt maakte haar weer wijs, dat haar briljant wegens den vorm gehéél met facetten bedekt had moe ten zijn, en dus totaal verkeerd was gesle pen... maar wéér een andere juwelier ver telde haar, dat men alleen peervormige diamanten aan alle kanten mot facctteii sleep, en dat deze steenen dan brillolettes werden genoemd... Deze juwelier trachtte haar over te ha len, den briljant te ruilen voor een magni- fieken grooten topaas, dien hij juist voor handen had zij zou dien kunnen gebruiken voor parapluie-knop of voor ornament bij de moderne drapeering in de dames-kleedij. „Dit is een, wat men noemt: topaze bru- léewanneer een gewone topaas in zwam gewikkeld wordt, en men dat aansteekt en langzaam laat verbranden, dan heeft de gele kleur een mooie rose-achtige tint ge kregen. Vindt u 'm niet zéér mooi Ja zeker, zei Clara met een vermoei den glimlach, maar ik wil er mijn briljant toch niet voo- ruilen... Enfin, dacht zij, ik moet den steen dan maar voor driehonderd gulden verkoopen... doch nog een goud- en zilversmidswinkel voorbij komende, wilde zij het nog éénmaal wagen. Persoonlijk kan ik zulke groote stee nen niet koopec, zei do juwelier, ik raak ze in deze buurt niet kwijt. Maar mijn broer heeft ook een zaak te Amsterdam, en daar stuur ik alles heen. 'n Mooie steen, zei hij keurend, wilt u 'm me laten voor viorhon- derd guldon? O, neenriep zij abrupt, minstens dui zend had ik gedacht I Duizend? duizend krijgt u er nergens voor. Geen kwestie, geen kwestie van. Ik doe er nog vijf en twintig bij, dat is m'n laatste bod. 't Is dat m'n broer me toeval lig naar groote steenen heeft gevraagdhij zegt: in Den Haag wonen zooveel dames, die uit Indië komen, die hebben meestal prachtige juweelen... Je bent dus zeker wel eons in de gelegenheid daar iets te koope». Toen Clara dit had gehoord, bet zij niet los, en een halfuur lang worstelde «ij met den juwelier om het bezit van den steen. Maar aan het eind daarvan had zij ze in haar hand, de vijf bankbiljetten van hon derd gulden Zij liep op straat, zoo luchtig ot zij op wolken trad. Feest! feest zou het vanmid dag bij haar zijn op haar kamer 1 Bloemen kocht zij en petits fours en bonbons en kaaa-palmiers en bloem-thee, waar hij zoo veel van hield... en alle lichten zou zij ont steken en haar liefste japonnetje aantrek ken, en... Toen Hans binnentrad in de warme, ge zellige kamer, cn haar stralend gezicht hem zag tegenlachen, trok hij haar met on stuimige kracht ir zijn armen: Liefste, fluisterde hij, hoe innig goed van je om me zoo allerliefst te ontvangen, je begreep zeker wel, dat ik wat opvroolij- king noodig had. Maar weet je, wat ik be dacht heb? Zouden we het er toch maar op wagen... zou 't niet gaan, als we heel zuinig zijn? Nu de mogelijkheid van trou wen in me is opgekomei wordt 't wachten me te zwaar... Ik kan niet meer wachten, liefste I Zij viel hem om den hals met een jube lenden lach. En haastig, in enkele woor den vertelde zij hem het voorgevallene... Ook mij, zei ze met een blos en een gelukkigen blik, werd 't wachten te zwaar, ook ik wou niet langer wachten, m'n ca-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5