AGENDA1. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERECHTEN. 4 Vrijdag. SUidazaal: Eerste concert „Leidsche Kunst kring voor Alien". 8 nor. Zondag. SladszaalFrimvertooiang „Quo Vadas". 8 uur. Schouwburg: Rotterdamsch Tooneelgezel- ecbap O. v. d. .Velde. „Twee .Weezen", 8 uur. i Maandag. StadszaalSymphonie-orkest Haarlem- oclie Orkestverecniging. 8-uur. Volkshuis: Voordracht met lichtbeelden door den heer D. J. v. d. Ven, van Ooster- beck. Kwartier over 8 uur. Dinsdag. Kantoor Nat. Bankvcrecniging: Alg. ver gadering van aandeelhouders N.V. Van der Reyden's Meel- en Graanhandel te Leiden 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxo'r-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met ZoDdag 11 October a.s. waargenomen door do apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, tel. 552. De apotheek van de „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-Tecepten. Alleen voor leden van dat fonds. Uit Marokko weinig nader nieuws. Naar uit Madrid bericht wordt, zijn 10, 11 en 12 October tot feestdagen bestemd, als wanneer ter eere van het Marokko-leger en de teruggekeerde troependeelen d« vlag gen zullen worden uilgestoken van de open bare Spaansche gebouwen en deze geïllu mineerd zullen wordn. Naar verder wordt bericht, is Primo de Rivera voornemens, einde October zijne functie als opperbevelhebber in Marokko ne der te leggen. Op de rede van Bordeaux is een voor Ma rokko be-temd munitieschir de „Saint Brieux" in de lucht gevlogen. Men vermoedt met een communistischen aanslag te doen te hebben. De 40 koppen tellende beman ning zcu gewond zijn. ENGELAND. Het congres der Unionisten te Brighton Rede van Baldwin Cook ziek. De partijdag der unionisten is gisteren te Brighton geopend. Er werden een groot aantal resoluties betreffende de politiek der partij aangenomen. De eerste daarvaningediend door den brigade-generaal sir Henry Page Croft, was: „dat deze conferentie met verontrus ting do aanhoudende depressie in de Brit sche industrie opmerkt, en het met het oog op de beperkte gelegenheden voor den uit voerhandel naar vreemde landen, te wijten aan den koers en de ongunstige tarieven, van meening is, dat alle mogelijke slappen moeten worden gedaan, om de Britsche in dustrieën te beveiligen tegen onbillijke con currentie, en om de regeering te steunen bij alle maatregelen, welke zij eventueel zal nemen om de beveiligingswet toe te passen, zooals was beloofd bij de jongste verkie zingen." Page Croit wees er op, dal 't sur plus der invoeren boven de uitvoeren snel toenam; in 1923 was dit surplus 122 mil- lioen pond, in 1924 189 millioen en dit jaar was het 246 millioen inderdaad een ver bijsterend cijfer. Hij geloofde met recht te kunnen zeggen, dat, indien het surplus der invoeren boven de uitvoeren bleef voortdu ren in dezelfde male, Engeland op het einde van het financieele jaar wellicht geplaatst zou worden tegenover een surplus van 460 millioen pond. Wij verkeeren in de verba zingwekkende positie, dat wij, terwijl wijl 1.300.000 werkloozen worden onder houden door werkgevers, geëmployeerden en den staat met groote kosten, een hoeveel heid gefabriceerde goederen invoeren, die aan 1 millioen mannen werk zouden ver schaffen gedurende een geheel jaar legen 3 pond per week, aldus sir Croft. Deze resolutie werd met algemeene klem men aangenomen. Een andere resolutie, die werd aange nomen. luidde, dat: „de koerspolitiek reke ning behoort te honden met de Britsche in dustrie", en mr. Maxse, die haar indiende criliseerde de handelwijze van Churchill, den Kanselier der Schatkist, die een wets ontwerp betreffende den koers heeft inge diend bij den huidigen staat der industrie. In de derde resolutie verlangde de con ferentie eenstemmig van de regeering, stap pen te doen, om het Hoogerhuis zoo spoe dig mogelijk te hervormen. Basil Peto, die haar indiende, zeide, dat hij voldaan zou zijn, indien zulk een hervorming bestond in do uitsluiting van nuttelooze leden uit dat lichaam, en de opneming van eenige le den, om de overzeesche dominions te ver tegenwoordigen. In weer een andere resolu tie wordt geklaagd over de toename der be wapening, de vermeerdering der uilgaven en aangedrongen op bezuiniging in alle rich tingen. De regecring werd aan felle critiek on derworpen door Chappell. Deze sprak zeer krachtig over de ontevredenheid in het ge- lieele land over het stilzitten der regeering en haar gemis aan een industrieele politiek. Ilij verklaarde niet de bedoeling te hebben oneenigheid in de partij te brengen, doch alleen aan de regeering duidelijk te maken hoe groot de ontevredenheid in liet geheele land is. Chappell Keioogde, dat de regeering wel gedwongen was, de dictatuur van den se cretaris der mijnwerkers Cook te aanvaar den. Aanvankelijk verblulle deze uitlating de aanwezigen. Daarna barstte echter het protest los, ofschoon ook een niet onbelang rijk deel der vergadering den «preker toe juichte. Uit de vergadering werd geroepen, of men hier op een socialistisch congres was. Chappell liet zich echter door de pro testen niet uit het veld slaan en vervolgde: „Wij hebben de conservatieven aan het be wind gebracht, opdat zij iets zouden doen maar zij hebben niets gedaan; het land ver langt een sterke regeering. Wij zijn onte vreden. De werkloosheid is sterk toegeno men, terwijl dit in geen ander land het ge val is. Honderdduizenden in Engeland zijn van meening dat de regeering middelen had dienen te vinden om verbetering in dezen ernsiigen toestand te brengen. Op de vraag, wat hij zelf zou hebben ge daan, antwoordde Chappell, dat hij de lei ders dei- groote industrieën zou hebben ge raadpleegd en dat de regeering bij de ver kiezingen een mandaat heelt gekregen om de belangen van handel en nijverheid le beschermen. Het is een erkenning van on bekwaamheid, wanneer een regeering, tien maanden lang stil zit. Onder groote rumoerigheid vervolgde spreker: „Wij wenschen vermindering der belastingen en vermindering" van het enor me aantal staatsambtenaren. Het beste middel om de regeering te helpen is, eerlijk de gevoelens van het land te vertolken en uit die gevoelens spreekt groote ontevreden heid. Wij moeten de hoop blijven koesteren, dat er verbetering in den toestand zal ko men; doch indien dit niet geschiedt, zal de regeering vallen." Ten slotte verklaarde Chappell, blijkbaar ondanks zich zelf onder den indruk der hef tige protesten, zich bereid zijn amendement op de moties van het pariijbestuur in te trekken, doch anderen namen dit amende ment terslond over, ofschoon het natuurlijk met óvergroole meerderheid werd ver worpen. Baldwin heelt»'s avonds het woord ge voerd. Hij zeide o.a. dat de vrede het voor naamste voorwerp van de belangstelling der regeering is. Zij heeft aan het veiligheids- verdrag slechts de eene voorwaarde verbon den van Duitschland's toetreding tot den Volkenbond. Wat Mosoel betreft is er heel wat misverstand geweest, doch wij hebben met eereverbintenissen te doen en het op treden van den minister van koloniën Ame- ry heeft de volle goedkeuring*van de re geering. Sprekend over de werkloosheid zeide hij dat het communisme ontstaan is uit onwetendheid en ellende, doch de com munisten zullen hier evenmin slagen als in Amerika en Duitschland. Hij had hooren beweren, dat het land behoefte had aan een Mussolini, doch het Engelsche volk zal nooit een dictator dulden; het laat zich niet prussianiseeren of russianiseeren. I De regeering is niet deskundig op het ge bied der reclame; wat zij doet is beter dan wat zij zegt. Hij zinspeelde op do groote voordeden van het pensioen-ontwerp, dat meer zorgen uit. de woningen verdreven heeft dan alle beloften en plannen van de andere partijen. Baldwin voorspelde maatregelen lot her vorming van het Hoogerhuis en den land bouw Wat de bezuinigingen betreft is de kanselier van de schatkist besloten om de begrooting aanzienlijk te beperken tegen het volgende jaar. Wat de werkloosheid aangaat, verzocht hij iedereen Engelsche goederen te koopen. In verband met het communisme zeide hij nog. dat de regee ring alle hulpmiddelen zou aanwenden om een einde te maken aan de pogingen om de troepen van haar plicht af te brengen en aan alle oproerige taal en handelingen. De bekende radicale leider der Engelsche mijnwerkers Cook .is naar de Daily Herald meldt, overwerkt. Zijn geneesheer heeft hem absolute rust voorgeschreven. De Nationale federatie van mijnwerkers- bonden heeft gisteren haar congres in Lon den geopend. De resolutie van het bestuur, om met de bcvredigingscommissie samen te werken tot oplossing van het geschil en de crisis in de geheele nijverheid, kwam on middellijk aan de orde en is met een meer derheid van 145,000 stemmen verworpen. Ifel bestuur schorste daarop de vergadering en trok zich terug om te beraadslagen. BUITEN LA NDSCH GEMENGD. a Raspolitiek in IndiE. „De blanke moet lien, die hij vroeger als 1 zijn ondergeschikten beschouwde, op een voet van volkomen gelijkheid behandelen", aldus vatte heden burggraaf Wellingdon, sprekende met het volle gezag van een vroe- geren gouverneur van Madras en Bombay zijn voordracht op het kerkcongres te Brigh ton samen, waarin hij het rassenprobleem behandelde. „Hef is noodzakelijk, dat dit probleem door vreedzame middelen wordt opgelost en niet door een ras-conflict, dat de afschuwelijkste tragedie zijn zou, die de we reld heelt beleefd." Een Indische christen gaf een hartstochtelijk pleidooi te hooren kapitein heeft Dader gerapporteerd, dat de ontploffing zelve met veel om hel lijf heeft gehad en slechts in een kolenbergplaats eenige schade heeft aangericht. Het man en muis vergaan? Het Grieksche vrachtschip „Margarita", met een maïs-lading uit Dakar is waar schijnlijk met main en muis vergaan tus- schen East-Londen en Port-Elisabeth.' Gis terochtend werden S. O. S.-seinen opgevan gen; het schip had zware slagzij en werd door zware zeeën geteisterd. De „Binburgh CaStle" ging op onderzoek uit, cboch vond geen spoor van de „Margarita" binr.er, een kring van 20 mijl. Een Londensche straatzanger. Ernest Whitfield, een Engelsch oud ge diende dio om in zijn levensonderhoud le voorzien op straat liedjes zong, is de held van den dag geworden. Zijn stem bekoorde de duizenden voorbijgangers bij Bloomsbury en zelfs de Engelsche „bobbics" 'bleven staan om le luisteren. Gisteren passeerde de beroemde directeur van de „Chauve Souris" 'Nikita Baiieff. Ook hij geraakte onder den indruk van den zingenden oud-gediende Hij ging naar den straatzanger toe eD bood hem een positie aan in zijn beroemde gezelschap. De straatzanger zal nu opgeleid worden on der leiding van Gregori Makarotf, bas in het oude Operahuis te Moskou. Ernstige ontploffing. 3 Personen zijn gedood en 30 gewond door een ontploffing in een ammonia-tank der Laclede Gaslo in het hart van de stad St. Louis in Missouri. De ontploffing ver brijzelde alle ruiten en deed het gebouw op zijn grondvesten schudden. Een reusachtige brand volgde op de ontploffing, kjen is deze thans baas. 439o NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrlldaz 9 October. Se Klas 17e Lijst. Hooze prijzen: 14688 met premie van 3000. 10534 en 19665 100, Prijzen van ƒ70: 345 2293 4162 4438 5422 <5605 8744 9181 10107 10424 11270 11401 12297 13729 15043 15332 15583 15694 16214 17542 19832 20197 20610 NIETEN: 17 936 1472 1517 1556 1938 4636 4653 5048 5101 5251 5367 6036 6114 6582 6763 6845 7118 7651 7849 8135 8216 8257 8754 I 8944 9142 9388 9504 9607 10126 10725 11012 I 12970 13474 13495 13861 13996 15066 15308 15615 16082 16317 16367 16597 I 16877 17133 17572 17633 17728 17984 I 18658 18793 19103 19244 19282 19443 19820 19895 20072 20532 20628 20889 12494 ontbreekt. 7350 12270 15916 3204 5622 7522 8872 12244 15165 16034 18436 19795 ™0£jJe afschaffing van de voorrechten der.,rhad kunn€n Joetl xvat 'het wilde. Fpnkrijk; veiligheid is, zoowel nu als eertijds, de boekpeiler van den Europeesclien toestand. blanken. Gen tl email-die ven. De groote kassadiefstal, die in den nacht van 29 Sept. in het Kreitskantoor van Tem pelhof bij Berlijn plaats gehad heeft, en waarbij 310.000 mark gestolen wamen, is opgehelderd. Er zijn 8 personen gearres teerd. De hoofdbcklaagde, de gentlemen- inbreker Pawlak bezat een prachtig inge richte woning; de tweede hoofdschuldige Tecihner was door een vroegere inbraak reeds in het bezit gekomen van zooveel geld, dat hij er een renpaardensta'l op na houden kon. Sabotage. De gezagvoerder van de „Roman Shur" lieeft langs dtraadfoozen weg instructies van Scotland Yard ontvangen ter vaststelling van de oorzaak dier ontploffing aan boord van zijn schip, gisteren vermeld. Br is nu echter al gebleken dat de bemanning die te Durban gemonsterd had, gewaarschuwd was dal een scheepsramp zou plaats vinden in volle zee,'zoodat het feit, dat eon aan slag voorbereid was, vrijwel vaststaat. De Rondom de zitting van Locamo. PARIJS, 9 Oct. (Havas). De „Petit Pari- si en", de door Strosemann gemaakte reser ves besprekend, zegt dat het blijkbaar hier niet alleen gaat om het FranschDuitsche vraagstuk, maar om geheime verbintenis sen die Berlijn jegens Moskou heeft aange- j gaan. De „Cri Nouvelle" schrijft dal als Duitschland Frankrijks duidelijke en loyale bedoelingen niet begrijpt, het óf den vrede niet wenscht, óf niet weet wat het wil. De berichtgever te Locamo van het „Journal" is van oordeel, dat een optimistische opvat ting zich hoe langer hoe meer afleekent en dat tenzij er een onvoorziene ommekeer mocht komen men bijna zeker er van schijnt te zijn. dat de conferentie lot over eenstemming zal leiden. Volgens (len cor respondent van de Matin" is de conferen tie het doel dat zij nastreelt aanmerkelijk genaderd en zoowel de geallieerden als de Duitschers zouden geneigd zijn een formule te aanvaarden, die een soort van samenvoe ging vormt tusschen Duitschland's toelating lot den Volkenbond en de arbitrage-verdra gen. Ook ziet deze correspondent de moge iijkheid onder het oog, dat de conferentie eenvoudigweg een accoord zou parateeren en een bijzondere zitting van .den Volken- bondsraad zou bijeenroepen om de kwestie van art. 16 le regelen De meening van House. PAP.IJS, 9 October (Havas). De New- York Times publiceert door kolonel House, bij zijn terugkeer uit Europtt afgelegde ver klaringen, waarin hij zegt, dat, als het veiligheidspact niet tot stand komt, men alles te wachten heeft, en het de vierde maal zal zjjn dat Frankrijk de veiligheid aangeboden is, zonder dat het tot iets leidde. Het Frankrjjk van heden is veel minder beschermd dan dat van voor den oorlog, en kan op niets anders dan op zijn eigen kracht rekenen. Had Frankryk gedemobili seerd, evenals Engeland en Amerika, dan zou het een ware dwaasheid hebben begaan, want het zou zich bevonden hebben tegen over een Duitschland, dat vroeg of laat Duilsehe nota van Februari 1.1., en de re geering dit onverwijld heeft aangegrepen. Het denkbeeld is eenvoudig en ronduit. De moeilijkheid is geweest het zoo te houden en te vermijden, dat er compliceerende fac toren in geBracht werden, maar wij hielden recht op het hoofddoel aan. Wal het verdrag zelf betreft, de beginselen, waarnaar wij te werk gaan, zijn duidelijk. Het verdrag moet bi-lateraal zijn en wederzijdsch een zuiver defensief karakter dragen, terwijl het moet zijn opgesteld in den geest van het volken bondspact. Elke nieuwe verplichting, die de Britsche regeering aangaat, moet vredelie vend zijn en beperkt blijven tot de beslaan de territoriale overeenkomsten in die stre ken, welke van vitaal belang zijn voor Eri- gelands veiligheid, n.l. de grenslijn tusschen Duitschland en zijn westelijke naburen. Wij vertrouwen, dat het resultaat zal zijn een stelsel, dat met een minimum van nieuwe verbintenissen ons land tot groot voordeel fal zijn, omdat het de kansen op oorlog ver mindert en het herstel van Europa bevor dert. Wel duren de onderhandelingen lang. maar dit is niet geheel een nadeel, want het heeft tijd gegeven tot geheel openlijke en vrije bespreking van liet onderwerp in alle betrokken landen. Ik heb alle hoop, dat hetzelfde beginsel, dat ons leidde tot het punt, dal wij in het westen bereikten, toe gepast zal worden voor de duurzame paci ficatie van Oost-Europa, zooals het voor het westen wordt toegepast. Na er den nadruk op le hebben gelegd, dat de regeering vast beslolen is orde en wet te handhaven en de onmisbare open bare diensten gedurende industrieele ge schillen te verzekeren, zeide Baldwin met betrekking tol de subsidie aan het kolen- mijnbedrijf: ik heb evenzeer als wie ook in deze zaak een afkeer van subsidie; doch wat de regeering daartoe leidde was geen bangheid of gebrek aan voorbereiding, doch de regeering ging daartoe over omdat zij wist, dat een industrieele strijd op groote schaal het land zou kosten wat het thans slecht kan missen en deD handel des lands maanden en wellicht jaren achteruit zou zetten. De regeering nam dus het risico op zich iets onpopulairs te doen, waardoor haar veel onjuiste motieven zouden worden toe gedicht, in de hoop en het geloof, dat het verstand zou zegevieren en dat wij tegen alle verwachting in,dit jaar of het volgende jaar toch in staat zouden zijn heen le komen, door wat er uitziet als wellicht een storm achtige zee te zullen worden. Het fascistisch. Italië. ROME, 9 OcL (Belg. Tel. Ag.) Na een be raadslaging voor de corporatieve organisatie van den staat in de corporatieve vertegen woordiging heeft de groote fascistische raad besloten dat de senaat voor een gedeelte ge kozen zal moeten zijn door het votum van corporaties; de tegenwoordige leden van den senaat blijven hun zetel behouden. De se cretaris-generaal deelde mede dat er thans 800.000 fascisfen zijn ingeschreven, dat i9 150.000 meer dan in 1924. ROME, 9 Oct. (V. D). De kabinetsraad behandelde gisteren een aantal belangrijke hervormingen in het bestuur. Volgens deze zal de zelf-regeering van Rome worden op geheven en het bestuur in handen worden gelegd van een „Gouverneur van Rome", die algeheele volmacht heeft en dezelfde verantwoordelijkheid heeft als de gemeen teraad. Hij wordt benoemd door den Ko ning en bijgestaan door twee vlce-gouver- neurs, tien rectors en 80 adviseurs, allen door den Koning te benoemen. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat de in woners van Rome geen enkele medezeggen schap meer hebben in de aanwijzing der personen, die de stad regeeren. De rectors zullen slechts technisch erva ren personen zijn, die aan geen enkele be raadslaging deelnemen. De adviseurs heb ben slechts advies te geven. Van alle zaken ligt de eind-beslissing bij den gouverneur. Hij en de vice-gouverneurs zijn in dienst van het ministerie van binnenlandsche gezonden in verband met het feil, dat een Chineesche regeeringsambteaaar een schre ven heeft verspreid, waarin wordt beweerd, dat de buitenlands tbc Consuls omkoopbaar zijn en dat buitenlanders die Chineezen ge dood of gewond nebben ongestraft bleven eti overal worden beschermd. In de nota wordt gezegd dat het gehee) onbegrijpelijk hoe een regeeringsautoritefl zulk een hoogelijk beleedigende taal kan ge bruiken tegen vriendschappelijk gezinde mo- genden. j De xeeliedenstaking verloopt. LONDEN, 9 October (N.T.A. Draadloos) Volgens telegrammen uit Wellington zal de zeeliedenstaking weldra verloopen zijn. 50 stakers zijn naar hun schepen teruggekeerd Ondanks de activiteit der stakers is de „Demodochas" met volledige bemanning uit Freemantle vertrokken. Vliegiace. M1TCHELFIELD (New-York), 9 October. (Reuter) Bij opening van de luchlwedstrij- den had een ongeluk plaats. In de eerste race viel een Amerikaansche machine te pletter, de passagier werd gedood De winner van de civielen wedstrijd voor machines met 2 of meer personen erin. die telkenmale 2, 3 of 4 personen meenam, be reikte een gemiddelde uursnelheid van 123 mijlen. De Fransche militaire vlieger Lemailre won do 180 mijls „trofee"-race, waarbij hij een gemiddelde snelheid van 129 mijl per uur maakte. Een ontploffing hij een operatie. LONDEN, 9 Oct. (V. D.). Een tragisch incident .hetgeen een precedent beteekent in de annalen van de Britsche geneeskunde is gebeurd in het St. Marys ziekenhuis te. Stralford. Tijdens de operatie van den pa tient, die een ongeluk met een automobiel had gehad, ontplofte een toestel in de mond van den patient, waardoor deze binnen tien minuten overleed. De dokter verklaarde de operatie reeds honderden keeren op dezelfde wijze le hebben toegepast en dat geen vlaih bij het toestel gehouden werd. Men staat tot dusver voor een raadsel. Een merkwaardige bemanning. LONDEN, 9 Oct. (V. D.). Toen de „Arun, del", een Caslle Union-lijner te Southampton aankwam, werd vernomen dat een merk waardig gezelschap zich bevond in de ma chinekamer. Het bleek, dat de bemannliut bestond uit een gezelschap van goede af komst, w.o. een operazanger en een geen- lelijke, dat zich in verband met de zeelie- denstaking had laten aanwerven. De opera- zanger verklaarde dat hij in plaats van zijn reisgeld te belalen. thans meer dan 4 Pond ontvangen heeft. Mijnongeval, .1OHANNESBURG, 9 Oct. (V. Dj. Een schacht is ingestort in de Meyer en CharltoD goudmijn. Drie inboorlingen zijn gedood, 90 gewond. Vijf Europeanen die drie uur be dolven werden, zijn gered. De Italiaansche schuld. ROME, 9 October (Stefati). De Italiaan sche delegatie voor de regeling der oorlogs schulden met de Vereenigde Staten, onder voorzitterschap van den minister van finan ciën Vulpi, zal 22 October naar New-York vertrekken én zich te Napels inschepen op den pakketsloomer- „Darilio". Dr. Schacht naar de V. S. BERLIJN, 9 Oct. (V. Dj. Dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank is gis teren met de „Deulschland" naar de Ver eenigde Stalen vertrokken. Het verluidt, dat hij in Amerika in de eerste plaats bespre kingen zal voeren over het verstrekken van leeningen aan Duitsche sleden. Baldwin's rede. LONDEN, 9 Oct. (Reuter). In het verdere i verloop zijner rede te Brighton zeide Bald win, het vciligheidspact besprekend, dat dit nieuwe denkbeeld werd ingeleid door de De strijd in Marokko. MADRID. 9 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Officieel. De Spaansche kavalerie heeft de verbinding tot stand gebracht met de Fransche kavale rie te Souksebt en op andere punten. De ko ning heeft deswege zijn gelukwenschen ge zonden. MADRID, 9 Oct. (V. Dj. Malvy ondeir- haji/deil met hel Spaainec-he Directoire over de gedragslijn welke berdte landen zullen volgen, zooda-a na onderwerping van Kram over den vrede zaü worden onderhandeld. PARIJS, 9 October. (V. Dj. Volgens liet laatste nieuws uit Marokko bereidt Abdel Kram in verband met de laatste successen der Fransche en Spaansche troejpen een laatste verdediging in de bergen voor. De hoofdmacht der Rifls loopt gevaar afgesne den te worden door dé omtrekkende bewe ging van de Fransche en Spaansche troe pen uit hot Zuidén, en Westen. Het verluidt, dat Abdel Krim met zijn brooder een schuilplaats in de bergen ge zocht hebben. Uit SyriE. PARIJS. 9 Oct. (Havas). Naar de „Ma- lin" uit Marseille verneemt, heeft een met de mailboot Courrier d'Orient teruggekeerd militair verhaald, dat gedurende liet beleg van Soeweida elf Fransche artilleristen, die door de Droesen krijgsgevangen waren ge maakt, gefusileerd werden omdat zij wei gerden kanonnen op de slad af te schieten. Bevloering in Britsch-Indië. SEMLA, 9 Oct. (Reuier). De regeering geeft een overzicht van de in Indië uitge voerde bevloeiingswerken gedurende 1921 1924, waaruit blijkt, dat gedurende dien tijd 750 000 acres meer geirrigeerd werden dan gedurende de vorige 3 jaren. De totale in 1922 en 1923 geirrigeerdc oppervlakte is 28.300.000 acres, hetgeen een record is. Uit China. PEKING, 9 October (Reuier). De Ncder- landsche gezant heeft in naam van de an dere mogendheden een nota aan Waichiopi STADSNIEUWS. IS De heer J. Dekker, te Hazerswoude, ft benoemd tot gemeente-opzichter van Zo#- termeer, en zulks in de plaats na den hed A. H. Goldberg, alhier, die op zijn verzot*.- eervol ontslag is verleend. Het aantal werkzoekenden, ingei(.bre ven bij de Arbeidsbeurs op 8 October, Wg drangt in totaal 527 tegen op 8 October 1924 658. Jhr. yir. A. P. C. van Kaïnsbeek t S Een Staatsman van beteekenis is wedgr- om ons land ontvallen. In den hoogeft ouderdom van 89 jaar is do minister vap Staat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, dg vader van onzen Minister van Buitenhuij- sche Zaken, na een vrij langdurige onge steldheid ontslapen. f Jhr. Abraham Pieter Cornelis van Karné beek werd 14 September 1836 te Amster dam geboren. Hij bracht zijn jeugd te 's GrA venhage door, waar bij één der beste leep lingen van het Haagscho Gymnasium was, In 1855 begon hij zijn studie in de rechts wetenschap aan de Utrcchtsche Universi teit, onder het rectoraat van prof. v. Hall en promoveerde daar in 1861 op een proef schrift: Nonnullae observations do dividius et individius obligationibus (eenige opmer kingen over de deelbare en ondeelbare ver bintenissen). Kort daarna trad hij in oh diplomatieke loopbaan. Uit dien tijd dagteg, kent een geschrift van zijn hand, in 186A verschenen: Ter toelichting van de Lim- burgsclie quaestie met kaart. Beurtelings was hij nu aan het Departe ment van Buitenl. Zaken en in het buiten land werkzaam tot 1879, laatstelijk als mi nister-resident, le Stockholm. Toen werd bij benoemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland, welke betrekkin] hij vervulde tot 1884. Op 1 November 1886 trad hij op als Minister van Buitenlandsche Zaken in het ministerie-Heemskerk Azn. dat de grondwetsherziening van 1887 tof stand bracht, ter vervanging van jhr. mr, P. J. A. M. v. d. Does de Willebois, die offi gezondheidsredenen was afgetreden. Hij ver vulde dit ambt tot de aftreding van het ka binet op 21 April 1888. In 1891 werd hij voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen te Rollerdaiö en in 1894 le Utrecht, dat in 1897, 1901, 1905 en 1909 hem opnieuw afvaardigde. In 1913 stelde hij zich niet opnieuw herkies baar. De reden hiervoor was, dat de heer T, Karnebeek, die de vrijzinnige beginselen was toegedaan en zich had aangesloten bi) de oude liberale partij, geentvrede kon ne men met het algemeen kiesrecht, zooals het concentratieprogram dat wilde. Hij achtte dit onaannemelijk en voor een man van zijn karakter kon van transigeeren geen sprake zijn. Dat het hem leed deed de parlemen taire loopbaan te verlaten, waarin hij zien had doen kennen als hoffelijk, scherpzfnilf verdediger van de beginselen, die hem Ha' waren, voorstander van een zuinig beheer

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2