Lugdunum I - Alphei) I GEMENGD NIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE. H. P. H. KEEREWEER, Denk U er vooral om Zondag a.s. 2 uur. Toegang 35 cf .Jongens 20 ct. bij B. DEVILEE, Nieuwe Rijn. SP0RT. ingezonden 'tol ean hooger bediag dan het saldo vam hun rekening toelaat. Dil aantal bedroeg over de afgeloopen maand ruim 19.300. Zou hierin geen verbetering in- tredon, en zouden de rekeninghouders er mede blijven voortgaan om te willen be schikken over gelden, welke niet of nog niet te hunner beschikking zijn, dan zal de tegenwoordige regeling, waarbij dergelijke biljetten of adviezen 3 dagon in behandeling worden gegeven, itl afwachting of even tueel dekking binnenkomt, niet kunnen wordlen gehandhaafd Wijziging Oorlogabegiooting 1924. Ingediend is bij de Tweede Kaoncr een wetsontwerp tot wijziging van het Vllslc Hoofdstuk der Slaatsbegrooting voor het dienstjaar 1924. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Art. 57a (uitgaven ten dienste der ver hooging van 's Lands weerbaarheid) wordt verhoogd met f G5.000 en mitsdien gebracht op 11.416.170. Het tekort op dit artikel is ontstaan, doordat de afvloeiing onder d« jongere militairen grooler is geweest dan onder de ouderen, waardoor het gemiddeld salaris der overgeblevenen hooger was dan hot gemiddelde vóór do dienslverlating be droog. Uit den aard der zaak kan hiermede bij het ramen van de salarissen nog geen rekening worden gehouden. Art. 212 wordt veiho'ogd met 1110 000 en mitsdien gebracht op f 190.000. Een zoogenaamde aanvraag tot regularisalie, d. i een verrekcDslaal, waarbij bedragen van reeds betaalde vorderingen aan de Alg. Rekenkamer ter verevening worden aangeboden, bolrekking hebbende op den dienst 1923, werd door een vergissing niet vóór den gestelden termijn van 31 Maart 1924 aam de Algem. Rekenkamer aan geboden, zoodiat de bodragen, voorkomende op die aanvraag, niet moer in de rekening betreffende den dieaist 1923 konden worden opgenomen. Art. 57b words voorla verlaagd met f 63.000 en mitsdien teruggebracht tot 1331.860. De aanschaffing van munitie heeft ml. aanzienlijk mindeT gekost dan het daarvoor uitgetrokken bedrag, deels door dat de prijs der patronen is gedaald, deels doordat van de in 1923 aangeschafte patro nen oen belangrijke hoeveelheid voor ge bruik in 1924 is overgebleven. Art. 170 (uilgaven, voortvloeiende uit de afschaffing van postvrijdom), wordt ver minderd met f90.000 en mitsdien lerug- gebraoht tot f 218.350. In totaal wordt de Ifde Afdeeling vermin derd met f 2500, de Vilde met 120.000, de XXIste met 190.000de Xlde atdeeling wordt verhoogd met 12500, de XXVste met f 110.000. R.-K. Bond van Schoenentabiikanten. kn eem te Tilburg gehouden vergadering vam den Ned. R.-K. Bond vam Schoenen- fabrikanlon is besloten lot reorganisatie van den Bond over te gaan, opdat er voor geen enkelen fabrikant bezwaar kan beslaan tol den Bond toe 1e treden. Een commdesic, bestaande uit de hecren H. Verheij, te Nijmegen, J. Roozen, te Oister- wijk, J. C. Spapen, te Waalwijk, II. Lank- hout (tinna v. d. Berg), in Den Bosch, C. Ligtemberg, te Dongen, L. v. d. Horst, te Kaatsheuvel, on C. Veslere, te Kaatsheuvel, werd opdracht gegeven na te gaan, op wellke wijze die reorganisatie moet wordlen voltrokken. Deze oomnirssie zal zich ook verstaan met de fabrikanten, die thans buiten den Bond staan. De rechtbank te Arnhem heeft, ter vervuiling in een vacature van rochter in baar oollegc, de volgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. H. Hanne- ma, rechter in de rechtbank te Leeuwar den; mr. dr. O. Heyman, reohter in de rechtbank te 's-Hertogcnboschmr. J. Ver steeg, subsituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam. RECLAME. Helnrich Mack Nacht. Ulm a. D. 4543 In den laten nacht, omstreeks twee uur, keerde een haringventer met zijfc wagen mot haring en augurken naar woning in de Bagifrestraat, in Den Haag, terug. De man was ondanks zijn ontnuchterenden zuurvoorraad niet geheel „zuiver op de graat" en was genoodzaakt zich even van zjju wagen te verwijderen. Toen hij terug kwam, meende hijl in z\jn dronkemansverbeel ding een potje zuur te missen. Daar niemand in de op dit uur geheel verlaten straat te zien was, richtte z$n verdenking zich tegen zijn 17-jarigen buurjongen, die in de straat woonde. Deze lag reeds lang ter ruste, onbewust van de gevaren, die boven zjjn hoofd hingen. De verdenking van den ha ringventer werd een idéé fixe en met veel rumoer begon h# op de deur van de wo- nng te kloppen,i schreeuwende: „Je hebt een potje zuur gestolen". Toen er geen antwoord kwam, nam 's mans woede toe en met verdubbelde kracht beukte hij op de deur en de vensters. De bewoners ontwaak ten nu en de zoon des huizes riep door het raam den haringventer toe: „Ik weet van geen augurken af; ga weg". In plaats yan aan dit verzoek te voldoen, nam de woedende haringspecialist een grooté teil met haring eo zuur van zgln kar en wierp deze pardoes door de vensters van de woning, onder den uitroep: „Vreet die dan ook maar op". Dit haringbombardement richtte een ootoöttende verwoesting aan in de huiskamer, en%het ergste was, dat twee kleine kinderen, die in deze kamer lagen te slapen, overdekt werden met een groote hoeveelheid uitjes, augurken, zuur en haring. Gelukkig bekwamen z$ geen letsel, doch werden alleen hun nachtkleertjes door het zuur bedorven. Op dit oorverdooveud kabaal kwamen van heinde en ver nieuwsgierigen toegesneld. De haringventer, in het minst niet ontnuchterd of Deschaamd door zijn gewelddaad, bleef doorrazen. Het was den bewoner en zijin zoon nu toch wel wat te erg geworden. De vader, gewapend met een bijl en de zoon met een ijzerstaaf, kwamen naar buiten om met den dolleman eens flink af te rekenen. Deze was echter in het geheel niet benauwd door dit machtsvertoon. Hij trok zijn mes om den aanval te pareereo. Een bijlslag wist hj) zoo te ontwijken, dat er slechts een stukje van zijn oor afgekapt werd. Maar daarop bracht hrj den vader een langes diepe messteek over den rech terarm toe. De politie, die inmiddels kwam opdagen, scheidde de twistenden en bracht de gewonden eerst naar het ziekenhuis om verbonden te worden. Beiden konden direct daarop deze inrichting weer verlaten. De razende haringventer is daarop in arrest gesteld. De moord op mr. Wijsman. Kort geleden is gemeld, dat in het huis van bewaring een man is opgesloten, die be schuldigd is van oplichting van een motor fiets in 1921. B$ zgn aanhouding ver klaarde deze man, in het vreemdelinget*- legioen in ATrika te zrjpi geweest en daar te hebben kennis gemaakt met eon anderen Nederlander, die uitlatingen gedaan had, waaruit zou kunnen blijken, dat hjj iets wist V3n den moord op mr. Wijsman, op Oudejaarsavond 1921 in den trein tusschen Haarlem en Den Haag gepleegd. Kort na de aanhouding is gemeld, dat bij onderzoek was komen vast te staan, dat de man had gefantaseerd. Dit is^ naar thans uit Haar lem wordt bericht, te sterk uitgedrukt. De Haagsche recherche zet het onderzoek voort. De man is opnieuw gehoord. Men hecht eehter weinig waarde aan zijn mededeelingen. Met zekerheid valt nog niet te zeggen, dat hij onwaarheid heeft gesproken. De aangehou- dene houdt vol, dat zijb verklaringen juist zijto. Door de recherche te Haar lem zijn te Heemstede in beslag genomen 128 stuks linnen- en gemaakte goederen, afkomstig uit de zaak van Vroom en l>rees- mann, te Haarlem. De goederen bleken ont vreemd te zijn door een magazijnbediende, zekeren A., der firma. Deze verkocht ze aan een koopman H. V. te Heemstede, die wist, dat zij van diefstal afkomstig waren. Ook te zijnen huize zijn 16 stuks gemaakte goederen in beslag genomen. H. V. is aan gehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Zooals men zich herinnert, werd de firma P. Merkes, te Rotterdam, voor een zilveren horloge met gouden ketting op gelicht, samen ter waarde van ongeveer i220, door iemand, die zeide te Nieuw- IJelvoet te wonen en een broer van het Kamerlid Braat te zijn. Later is het horloge bij een caféhouder in d.e Kruisstraat to I Rotterdam in beslag genomen, waar de op- lichter het had verkocht, onder belofte, dat hij een Edammerkaasje op den koop toe zon zenden. Bie belofte heeft hfl gehouden. De gouden ketting is in een bank-van-lec-ning van de gemeente in beslag genomen, en gebleken is, dat de man het bel eenbriefje, dat h$ daar ontving, heeft verkocht. Ook anderen, onder wie een advocaat, zijn de dupe van de handelingen van dezen op lichter geworden. Thans is de man te Am sterdam door rechercheurs aangehouden. Bet is de 37-jarige A. P. de L., een "zwerveling. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor: In September is het vliegveld Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, aangedaan door 598 vliegtuigen in regelmatig verkeer op (Je internationale luchtroufces; voorts door 123 militaire vliegtuigen, terwijl 12 bijzon dere toestellen het terrein aandeden. Het aamtal pleziervliegers bedroeg 213. De Waalhaven, het vliegveld van Rotter dam, werd aangedaan door 256 verkeers vliegtuigen, 47 militaire; bovendien had den er 84 bijzondere vluchten plaats. Het aantal pleiziervliegers bedroeg cr 93 en het aantal bczoekore 3504. In September bedroeg het uitgaand lucht vervoer uit Nederland 623 passagiers, 17.462 K.G. goederen, 433 K.G. pakketpost en 202 K.G. briefpost. Het inkomend luchtvervoer bedroeg in dezelfde maand 634 passagiers, 17.726 K.G. góedieren, 954 K.G. pakketpost en 336 K.G. briefpost. Gistermorgen waren eenige werklieden begonnen met 't schoonmaken van het riool in den Yosdijk te Arnhem, bij do Kunstzijdefabriek. Eén hunner daal de in het riool af, maar spoedig bemerkten zijn beide kameraden niets meer van hem. Daarop ging een tweede werkman in den rioolkoker, doch ook deze keerde niet te rug. De derde werkman vond daarna zijn beide kameraden bewusteloos in het riool liggen, blijkbaar bedwelmd door de daar in aanwezige gassen. Met behulp van een touw werden beiden naar boven gehaald en het gelukte spoedig, beiden weer tot be wustzijn te brengen. Buren hadden aan de politie te Arnhem meegedeeld, dat in een nood woning in het Rijn wijk aldaar een 87-jarige blinde man in hulpbehoevenden toestand was achtergelaten. Toen de politie kwam, vond zij den ouden man in een vervuilden toestand in een afgesloten hokje, waar slechts eenig voedsel was neergezet. De man werd oogënblikkelijk naar het zieken huis overgebracht. Dé familie was gaan kermishouden te Westervoort. Do buren schoolden den geheelen dag om het huis samen en eenige ruiten moesten het ont gelden. Maandagmiddag is tusschen Diepenheim eo Neede een motorfiets, waar- op de winkelier Mandersloot en zi$a vrouw uit Hengelo zaten, in botsing gekomen met een wjelrijder. M. en zijn vrouw zaja ernstig aan het hoofd gewood in het ziekenhuis te Hengelo opgenomen. De wielrijder brak beide beenen. Een tooneelspeler had een auto-ongeluk gehad. Een krant meldde dat, maar, zoo voegde het nieuwsblad er aan toe, wij kunnen gelukkig meedeelen, dat hij gisteravond in vier stukken heeft kunnen optreden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een Sovjet-film. Een Duitsch-Amerikaan,- zekere Herman Basler, had van de tovjel-regeering ver* gunning gekregen een film te maken van de verschillende fazen van het tegenwoor dige leven in Rusland. De regeering te Moskou vond zoo'n film, naar het 9chijnt, een goede propaganda, maar men twijfelt thans of de sovjetmannen wel goed begre pen hebben, hoe ver de filmer zijn werk zaamheid zou uitstrekken. Zij, die de film gezien hebben, zeggen dat de film aHe9 be halve een prettigen kijk op het Russische leven geeft, maar veeleer neerkomt op een aanklacht legen het bolsjewisme. Toen de film te Londen echter aan den censor vertoond werd, bleek deze bezwaar te maken tegen verschillende gedeelten er van, die hij er uit wilde hebben, omdat hij hun verlooning bij den tegenwoordigen toe stand van de openbare meening niet gera den achtte, m.a.w., hij was bang voor com munistische opstootjes. Daar de bioscoop, die de film op haar program wilde zetten, niet gezind was ta fereel en te besnoeien, is zij ingetrokken. Men heeft echter besloten haar te herzien en dan nog eens aan censuur te onder werpen. Een stadswijk in de asch gelegd. Dinsdagnacht werd de wijk Tannenberg van de stad Labiau door een geweldigen brand voor het grootste gedeelte verwoest. Eerst gistermorgen tegen 9 uur kon het vuur worden gebluscht. Zestig gezinnen zijn dakloos. Tramongeluk te Rouaan. Te Rouaan stortte bij de bocht eener straat een tramwagen van een zes M. hooge helling naar beneden, waarbij 20 passagiers meer of min zwaar gewond werden. Auto-ongeluk. Bij Gravesend in Kent is een autobus van een 100 M. hooge helling gestort22 perso nen werden meestal zwaar gewond, waar van 1 intusschen is overleden. Het Staatsboschbeheer. Den veertienden Juli 1922 verscheen het Staatsblad, waarin afgekondigd werd een den negentienden Mei van dat jaar door II. M. onderteskeode „Wet, houdende be palingen betreffende dm boschbouw", kor ter gahceten: „Boschwet 1922". De con siderans dezer wet is inderdaad nog niet uit den tijd. Daarom laten we dien hier even volgen: „Alaoo Wij in overweging genomen heb ben, dat het wenechelijk is maatregelen te nemen in het belang van den boschbonw, alsmede tot het behoud van bosschen en andere houtopstanden tei bewaring van natuurschoon; zoo is het", enz. Wat hier gezegd wordt, heeft nog geen lood van zijn actualiteit verloren. En wat dan in de considerans wordt gezegd, klemt te meer, wanneer men bedenkt, dat ons land tot de meest bo6charme van Europa moet gerekend worden. Slechts 249.055 H.A. of te wel 7.62 pet. van onsen bodem, is door bosch ingenomen en daarvan ia 't grootste gedeelte nog in het bezit van particulieren, d.w.z. dat de toekomst daarvan onzeker kan genoemd worden, daar een particulier met zijn bosschen kan doen wat hjj wil. In de laatste jaren, ieder weet dat, a®0 heel wat oude houtrijke possessies onder onder den hamer gekomen en onder de bjjl gevallen. In 1919 (latere cijfers staan ons niet ter beschikking) werd geschat, dat 81 pet van ens boschbezit was in banden van particulieren; 14.5 pet in handen van burgerlijke gemeenten en 4.5 pot. in han den van den Staat Gerust mag worden verondersteld, dat deze cijfers in de laatste jaren verandering ondergingen ten voordeeie van Staat eo gemeenten. Geljjk we reeds zeiden: veel bosschen van particulieren werden gerooid, terwijl do Staat en vele gemeenten met staats subsidie overgingen tot beboesching van woeste gronden. Hoo noodig de maatregelen in de Boschwet vastgelegd, waren, toonen de volgende cijfers. In de jareo 1917, 1918 en 1919 werd in ons land gerooid 4252 II.A. bosch en aan geplant 2831 H-A. Eindelijk is ook t:n onzent de Staat rich gaan bemoeien mot don boschbouw. Natuur lijk kwamen wij weer achteraan bij zoo veel andere landen, waar men zooveel eerder heeft ingezien, dat veel bosschen noodig zijn voor een land- Ja, wij hadden in een tijd, toen men zoo min mogelijk van Staatsbe moeiing wilde weten, de Staatsdomeinen, die verkocht mochten worden, van de hand gedaan (Domatoenwet 1848). Aan do Maat schappij van Nijverheid komt de eer' toe den* stoot te hebben gegeven aan het veldwinnen van andere en betere gedachten. Zjj deed een rapport het licht zien, waaraan be kwame mannen als Mr. N. G. Pierscn, Prof. Mr. Cort van der Linden en Mr. W. H. de Beaufort, die alle drie eons eeo minis- trieelen zetel zouden innamen, meegewerkt hebben eo waarin werd uiteengezet, dat en waarom de Staat juist het aangewezen lichaam is om den boschbouw zelf ter hand te nemen. En wel o.a hij den prikkel niet heeft om zijn bezit in geld om te zetten; niet behoeft te vreezen voor verstoring van zijn werkplan en zijn bezit niet door be lastingen .bezwaard ziet. In 1882 stierf Prins FreJerik, daardoor kwam Öe houtvesterijl „Breda" weer aan den Staat In 1891 werd daar door het Rijk 'een boschbouwknndige aangesteld. De aangrenzende heidevelden werden langza merhand ook beboscht cn door kleinere aankoopen tot een sluitend gehec-I gemaakt. Dat Was het begin van den Staateboach- bouw. Eenige jaren later werd duidelijk, hoe het inzicht der Regeering in deze materie gewijzigd was, toen toch stelde ze voor om 2600 H.A. stuifzand en heide onder Kootwjjik op de Veluwe aan te koopjen en to bebosschen. Tn de Memorie van Toelichting stond 'een stelling, die bewees, dat men de idee van 1848 geheel had laten varen: De Minister toch zeide, dat de Staat het best geschikt was om voor een bijv end boschbezit to zorgen. Spoedig werd nu ook de behoefte gevoeld aan een wettelijke vast legging van het Staatsboschbeheer; 't welk geschiedde bij de wet van 21 Juli 1899. Het zou ressorteeren volgens die wet onder hot ministerie van Landbouw, Han del on Nijverheid, door den Minister van dit Departement zouden hoofdambtenaren worden belast met het toezicht, terwijl hat technisch beheer in handen is van een In specteur der Staatsbcsschen met aan hem toegevoegde ambtenaren. Het boschbezit wordt Verdeeld in houtvesterijen, waarvan, het bestuur berust bij een Houtvester of Oppcrbcschwachter, onder wie weer Bosch- wachters geplaatst zijn. Een paar cijfers om te doen zien, hoezeer het Staatsboxbbezit toenam: lo 1900 was het 13305.69.69 H.A., daaronder waren ook gerekend de duinen bij Hen Haag, Wassenaar, Schoorl en Texel. 20 jaar later was heit totail oppervlak der bosschon, bouw- en weilanden en woeste grond 28718.43.37 H.A., dus meer dan het dubbele van 1900. Nog steeds kan men door de uitgaven van aankoop enz. niet zeggen, flat (lit bedrijf zichzelf bedruipt. Ito citers van de inkomsten zijn voort durend vrij regelmatig stijgende, maar de uitgaven varieer cn zeer, al naar gelang van den aankoop van nieuwe terreinen. In die 20 jaren steeg het hooger personeel van 12 mannen tot 77, n.l. 49 technische, 24 administratieve ambtenaren, en 4 ambte naren uitsluitend voor de Nood-Boschwet 1917. Dat we steeds (iet jaar 1919 ge nomen hebben, heeft tweeërlei oorzaak. Allereerst omdat de Minister toen instelde een Commissie van Advies inzake ontgin'- ning van woeste gronden, welke CommissU in 1921 haar breed eo oriënteereod rapport het licht deed zien. De cijfers van dit rapport geven ons dus met de gegevens oen goeden kijk op de toestanden, zooals die waren, tocis de Minister besloot om het Staatsboschbeheer tot een afzonderlijk be drijf te maken cn dan omdat genoemd beheer toen dcc' kinderschoenen ontwassen was en kort daarna op grond van de „Bosch wet 1922" als geheel zelfstandig on vol waardig den volke kon worden getoond. Maar behalve Rij: en particulieren, zijn er nog derden, die bosschen en woaste gronden bezitten, dat rijn de burgerlijke ge meenten; bijna uitsluitend de plattelands gemeenten. In de drie provincies Noord- Brabant, Limburg cn Gelderland besloeg dit j bezit in 1907 niet minder dan 70.000 H.A. Het ligt voor de hand, dat de besturen I dier plattelandsgemeenten weinig voelden voor een doorgevoerde systematische be- handeling van hun bosch- an woeste grond- beat Het Staatsbedrijf heeft ons reeds doen zien, dat hier zeer veel geld in moet j worden gestoken, dat eerst na jaren begint goede revenuen af te worpen. Wilde met dit bezit iets ten goede worden gedaan, l dan moest de gemeente door den Staat zeer i krachtdadig worden bijgestaan. Daarom j diende in 1907 de Regeering bij de Staten- Generaal een voorstel in om de bebossching van daartoe geschikte gemeentegronden door middel van Staatshulp mogelijk te maken Dio hulp zon bestaan to r&ntelooze voor schotten en technische hulp. Een Commissie, uit de Heidemaatschappij die om advies gevraagd was, ondersteurnde het voorstel zeer, wilde zelfs nog verder gaan dan liet eindpunt van het voorstel. In ge meenten, waar Diets gedaan werd aan ont- finning en beibossching, wilde zij door het ijk groote completen laten aankoopien of 1 pachten op langen termijn, om daardoor j ook aan andere gemeenten oen voorbeeld i te geven, hoe het eigenlijk gaan moest. Het Regeertogsvoorstel bedoelde, dat ge meenten, die voor bebossching geschikte gronden bezitten, voor dit werk eeo rente loos voorschot verkrijgen voor den tijd vaD 10 jaar tot een bedrag vaa f 120 per H.A. of 80 pet der ontginntogskosten. Dit be drag moet binnen 50 jaar worden terug betaald. Natuurlijk werden am het verleencn van dat voorschot bepalingen verbonden, die een waarborg zijn, dat de ontginning inderdaad deskundig geschiedt 'Ook aan vereenigingen ten algemeenon nutte werd de gelegenheid geboden de bebossching van gronden ter hand te nemen. Het subsidia per H.A; werd één cn andermaal verhoogd. Nu bedraagt heit f240 per H.A. Hierdoor werd de t3ak van het Staatsboschbeheer aanmerkelijk uitgebreid. Dat 't zijn breede taak met ijver vervulde, gatuigde nog zoo veel ander werk, dat het ter hand nam. Het particulier initiatief had dit alles on mogelijk tot stand kunnen brengen. Gegevens uit andere landen bewijzen, dat zoovele sta ten niet anders hebben gedaan. Do maatregelen, welke door de regeering genomen kunnen worden ten einde het bosch bezit te bevorderen, gaan drie richtingen uit: In die van uitbreiding van het Staats- boschbezit; in die van bevordering van het gemeentelijk boschbezit onder Staatstoezicht; in die van bevordering van het particulier boschbezit. Uit aanleiding van da Nota van den Boschraad inzake het behoud onzer land goederen komen we in ons volgend artikel op het laatste breeder terug. RECLAME. AALMARKT 16 - TEL. 861 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPARATIES. 3845 RECLAME. Donderdag-morgen begint de Voor. verkoop van Toegangsbewijzen voo^ den Wedstrijd 4553 SCHERMEN. Leidsche Schermver.Haagsche Officieren, Een spannende strijd op sabel. De Leidsche Schermvereeniging heeft het tweede gedeelte der competitie van den K. N. A. S. B. op gunstige wijze ingezet, gunstiger zelfs dan men had durven ver wachten. Immers zij won gisteravond niet alleen op degen, doch ook op sabel, niette-» genstaande haar team vrij zwak moest worden genoemd. De strijd vond als ge-» woonlijk plaats in de schermzaal van de Doelenkazerne, waar de verlichting gelukkig belangrijk is verbeterd, maar waar een loo- per lag, die niet op het predicaat „volt doende" aanspraak kon maken. Hoofdsecon dant was de heer Sluyter. uit Den Haag, over wiens besliste leiding men algemeen zeer tevreden was. Voor den degen-wedstrijd waren de ploe-t gen als volgt samengesteld: Leidsche Schermclub: Hamming, Ver-t kuyl, Ilenny en De Jong. Haagsche Officieren-Schermclub: Vernius van der Loeff, Gude, jhr. Van Kinschot en Maurenbrecher. Bij onze stadgenooten was dus luitenant Bruins afwezig, voor wien de heer Ham ming inviel, terwijl bij de Hagenaars alleen Gude een oude bekende was. Ondanks de kleine handicap wonnen de Leidenaare ge makkelijk. en wel met 115 gew. part. en met 24 geg. tegen 14 ontv. treffers. De re sultaten waren voor hen: Hamming 1 gew, partij, Verkuyl 3 part., Henny 3 pari en De Jong 4 part., en voor de Hagenaars: Van der Loeff 1 part., Gude 2 part., Van Kin-» schot 0 part. en Maurenbrecher 2 part. Thans kwam het spannendste gedeelte van den avond: de strijd op sabel 1 De Haag-i schc ploeg was gelijk aan die op degen, ter-» wijl voor Leiden uitkwamen: Hamming Verkuyl, Leman en De Jong. Het krachten verschil bleek gering,te zijn en het resul taat was dan ook typeerend, namelijk —Q gew. part. De Leidsche Schermvereeniging won echter, dank zij een kleiner aantal ont-i vanger treffers. Aanvankelijk was de situa tie voor onze stadgenooten weinig gunstig cn stonden zij zelfs met 30 achter. Deze verhouding bleef vrij lang gehandhaafd. De; partijen wonnen zoo ongeveer om beurten. Het werd: 31, 41, 51, 52, 5 63 en 7—3. De match scheen verloren 16 zijn! Wel werd het nog 7i, maar toeft kwam er weer een Leidsche nederlaag, al-» dus den stand op 84 brengende. Slechts één van de 4 resteerende partijen behoefden de Hagenaars te winnen om definitief oq zege te behalen, doch zie: de kansen keer-t den. Kapitein De Jong vuurde z'n menschen nog eens krachtig aan, terwijl ook hijzelf den tegenstanders geen kans gaf, en achter eenvolgens brachten De Jong, Leman en Verkuyl den stand van 84 op 87. De laatste partij ging tusschen de heeren De Jong en Vernius va nder Loeff en het resu|« taat was te voorzien: De Jong won met 4-21 Zoo hadden de teams dus elk 8 gew. pa^ tijen, doch het bleek, dat Leiden slech(s 41 ontv. treffere had tegen Den Haag 61, zoodat on2£ stadgenooten nog winnaars werden. Het was a narrow escape 1 Ziehier de resultaten voor de Leidsche Schermver-t eeniging: Hamming 2 gew. pari, Verkuyl 1 part.. Leman 1 part. en De Jong 4 part (met slechts 4 ontv. treffers')en vdör do' Haagsche Officieren-Schermclub: Van der Loeff 3 part., Gude 2 part.. Van Kinschot 2 part. en Maurenbrecher 1 partij. Na afloop bracht de heer J. W. Henny", als voorzitter der Leidsche SchermvereenL ging, dank aan de Hagenaars voor de pret tige wijze, waarop zij partij hadden gegeven en aan den heer Sluyter voor diens correctö en besliste leiding Namens de gasten slpot de heer Maurenbrecher zich ten aanzien van de leiding geheel bij de woorden van den heer Henny aan. ROEIEN. De vierjaariijbsche wedstrijden te Haarlenf. Het programma voor de Zaterdag op het Noorder-Spaame te ^Haarlem te houden wedstrijden, waarvan wij gisteren meerdere; bijzonderheden gaven, luidt: 2.30 uur: beginnelingen-vier heeren, lö heat, boei I Leylhe, boei II Spaarne. 2.45 uur: beginneiingen-sciff heeren, lef heat. boei I Spaarne, boei II Ley the. 3 uur: beginnelingen-vier heeren, 2e heat boei I Laak, boei II D.D.S. (Delftsche Sport). 3.15 uur: beginnelingen-sciff heeren, 2e; heat boei I Laak, boei II D. D. S. 3.30 uur: oude-vier heeren: le heat boei I Spaarne, boei II Leythe. 3.35 uur: oude-vier heeren, le heat Laak, rowover (boot Haai). 3 45 beginnelingen-vier dames, le heat Boei I Laak, boei II Spaarne. 4 uur: beginnelingen-vier dames, 2e heat boei I D. D. S.f boei II Leylhe. 4.15 uur: beginnelingen-vier dames, finald boei I, winnaar VIII. boei II, winnaar VIL 4.30 u.: beginnelingen-vier heeren, finale:) boei I, winnaar I, boei II, winnaar IH. 4.45 u.: beginnelingen-sciff heeren, finaW boei I, winnaar II ,boei II winnaar IV. 5 uur: oude-vier heeren, finale: boei li winnaai; V, boei II Laak. -S-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6