'AGEt'DS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. V Woensdag. „Jeruël" (Groenesteeg Iö5i Zang en ver tel middag. Vrijdag. Stads zaal: Eerste concert „Leidsche Kunet- kring voor Allen". 8 uur. Dagelijks. i „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. *9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot eo met Zondag 11 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, tel. 652. Do apotheek van do „Hulp der Mensch- neid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receptcn. Alloon voor leden van dat fonds. DE ALGEMEENE TOESTAND. Van de conlerentie te Locarno. De conferentie te Locarno is gisteren geopend eo op "de eersto zitting werden meer vorderingen gemaakt, dan men alge meen verwacht had. De gedelegeerden van al de vijf naties, die aanwezig waren, besloten met algemecne stemmeD, den Brit- Bchen minister van Buitenlandsche Zaken, Austen Chamberlain, d© eer te bewijzen hem het presidium over hunne beraadslagingen op te dragen. Alvorens de taak der oonferentie begon, werd een welkomstrede tot de delegaties gehouden door den burgemeester van Lo carno, waarop Chamberlain antwoordde. Daarna beraadslaagde de conferenties over de kwesties dor procedure, waarna op verzoek der Duitsche delegatie het ontwerp van het voorgestelde verdrag van wederzrjd- schen waarborg, hetwelk als fundamenteel© basis was voorbereid voor de conferentio door de Juristen gedurende hunno in Sept gehouden vergadering te Londen, art. na art werd besproken. Op het einde der zit» ting van den morgen werd officieel mede gedeeld, dat de conferentie volkomen over eenstemming had bereikt aangaande verschil lende artikelen van het veiligheidsverdrag betreffende het Reuland cn die aanvaard had, terwijl slechts die artikelen naar de juristen werden verwezen, waaromtrent ver schillen of voorbehouden bestonden. De juristen kwamen later op den dag bijeen, ten einde de verschillende standpunten in overeenstemming te brengen, en de teksten voor te bereiden, welke aan de conferentie zullen worden voorgelegd. De correspondenten der bladen berichten, dat alle delegaties, met inbegrip der Duit sche, de grootste voldoening te kennen gaven over de snelheid, waarmee de con ferentie het probleem heeft behandeld en over de reeds gemaakte vorderingen. Alvorens de conferentie begon liet Cham berlain zich hoopvol uit over de vooruit- uitzichten tegenover 200 journalisten. In den loop zijner opmerkingen betoogde hig na drukkelijk, dat de godelegeerden gekomen waren als vertegenwoordigers van vrije en gelijke berechtigde naties, die verlangen samen te werken, om de gmeensciappelgike problemen op to lossen. Hij was zeor dank baar, dat höt pront was bereikt, dat een openhartige en vriendschappelijke gedach- tenwissel'.ng in de plaats kon worden gesteld van het zenden vain nota's. Brittannaö is bezield door het oprechte verlangen, het dood© verleden zijbe dooden te laten be graven, hot tegenwoordige te verbeteren en een herhaling der oorlogsgruwelen der laat ste jaren te voorkomen. Hij is overtnigd, dat dit het gemeenschappelijk verlangen is van de andere naties, die aan de conferentie deolnemcn. De bolangen van allen z'rjtn zoo danig aan efkaar verbonden door de be- home aan vrede, dat hij niet kan gelooven, dat men hetgeen tot het verleden behoort den vooruitgang naar een betere toekomst zou laten verhinderen. Terwijl de confe rentie zal beginnen met 5 naties om do tafel, zullen andere eveneens worden uit- genoodigd, wanneer dit noodig is. Het was onmogelijk de problemen zonder h:n op te lossen. De bevindingen der juristen te Londen gaven hoop, dat oplossingen zullen gevonden worden voor de overblijvende moei lijkheden, welke niet konden worden opgelost door correspondentie over langen afstand. Chamberlain voegde er b\J> dat bij vol komen do verklaring aanvaardde, welke Zondag is afgelegd door dr. Stresemann, dat het bezoek wan Tsjitsjerin aan Berljjb evenals het fleekcoen van het Russisch Duitsche handelsverdrag geen invloed kun nen uitoefenen op> do houding van Duitsch- land ten opzichte van de huidige confe-* rentié, en hrji vatte de geheele Duitsche verklaring op als een aanwijzing, dat de Duitsche gedelegeerden zich te Locarno bevinden in deaaelfden geest van oprechtheid en goeden wil, als die, waarin h$ zelf was gekomen. Chamberlain aeide nog, dat mea hoop/te, de conferentie binnen informeele lijmen te houden, hetwelk, naar hij meende, de meest effectieve methode zou zijin om een oploesing te bereiken. Wat hg, op de 'oonferentie aanvaardde, zou natuurlijk ge ratificeerd moeten worden door de Britsche regeering. Volgens de Briteche constitutie is, hetgeen de Britsche regeeriog aanvaardde, niet bindend voor Indië en do dominions met zelfbestuur, totdat het vrijwillig is aan vaard door hun eigene regeeringeo. Chamberlain besloot met te wgZen bp de oprechtheid der poging, welke werd go- daan, om de bitterheid van het verleden achter te laten, en een grondslag te zoeken voor nieuwe en betere Internationale be trekkingen. i De correspondent van Havas meent te weten, dat de artikeleo van het ontwerp- veilighSdsverdrag, voor een latere bespre king aoor de conferentie gereserveerd, die gene zijn, welke van zuiver pjolitieken aard aard «ryn, hetaig dat zij de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, hetzij do waarborgen der Oostelijke grenzen betrelfen. De particuliere gesprekken tusschen de ge delegeerden zullen dezer dagen gelegenheid bieden om d© wederzijdscke standpunten nader te omschrijven en zullen deze zonder twijfel nader tot elkander brengen. Het keet, dat te Palleage, in de buurt van Locarno, een sovjetrgezant is gearri veerd om de conferentie van dichtbij te observeeren, doch bevestiging daarvan lijkt ons gewenscht Stresemann werd gistermiddag plotseling onwel; hij had keelpijn en was koortsig; h# consulteerde een medicus, die van opinie was, dat de schuld lag aan de verandering van het klimaat en de reis. HqI veronder stelde, dat de ongesteldheid van korten duur zou zgn, en dat Stresemann hedenmiddag in staat zou zijn het oonfereeren te hervatten. De zitting van hedenmorgen is afgelast. Scialoja heeft verklaard, dat de Itali- aanscho delegatie de bescherming van de Brennergrens niet aan de orde zal stellen, daar Italië niet van plan is een zoo ge wichtig vraagstuk tot een pront van loven en bieden te maken. In elk geval zal Italië eeo overeenkomst onderteekenen, in vrije onderhandelingen tusschen de betrokken staten, Frankrijk, België en Duitschland, bereikt, een die den vrede moet waarborgen. DUITSCHLAND. Een crediet van 100 millioen aan Rusland Het Cen- trnmbestuur bijeen. Na zijn politieke besprekingen ten einde te hebben gevoerd heeft Tjitsjerin met be kende persoonlijkheden uit het Duitsche bedrijfsleven onderhandeld over een aan Rusland te verleanen crediet van 100 millioen. Dezo onderhandelingen zijn zoover gevorderd, dat de credietovcxeenkomst ver moedelijk een dezer dagen zal worden onder- teckend. De onderhandelingen worden niet tusschen de rege-eringeo van Moskou en Berlijn ge voerd, daar Duitschland in dit geval moei lijkheden met Engeland zou kunnen krijgen, dat zich op enkele bepalingen van het ultimatum van Londen zou kunnen beroepen. .Van Russische zijde moet meo dus de noodige besprekingen met de in aanmerking komende persoonlijkheden in plaats van met de regeering voeren. In de eerste plaats is onderhandeld met de Deutsche Bank, die zich voor Russische aangelegenheden in het- bijzonder interesseert Van bevoegde Duitsche zijde wordt ver zekerd, dat het crediet voordeel aan vrijwel alle takken van de industrie zal opleveren. Waarschijnlijk zal het Duitsche bedrijfs leven niet alleen de noodige bestellingen kragen, die met de hulp van dit crediet zullen moeten worden betaald, maar nog talri-ke andere opdrachten. De positie van Duitschland op de buitenlandsche markt wordt hierdoor natuurlijk aanmerkelijk ver sterkt De Duitsche exporthandel, die nog steeds met de grootste moeilijkheden te kampen hoeft b°u natuurlijk het tot stand komen van de overeenkomst met vreugde begroeten. Niet alleen landbouwmachines zouden worden aangekocht maar ook allo mogelijke andere Duitsche producten. Het crediet zou slochta voor een korten termijn worden verleend en door Duitschland worden terugbetaald uit de opbrengst van den graan- uitvoer, die reeds begonnen is. Het Rrjikspertijbestuur van het Centrum is gisteren te Paderborn onder voorzitter schap van den vroegeren Rijkskanselier Marx bijeengekomen. In het middelpunt van de besprekingen van het partijbestuur gtaat het geval-Wirth en zgfcie behandeling op het congres van het Centrum, dat half No vember te Frankfort bijeenkomt. FRANKRIJK. De strijd In Marokko. Uit Marokko weinig nader nieuws. Do Fransoheii schrijven echter volgend vredes aanbod aan te bieden: 1. Wederkeerige uitwisseling van krijgs gevangenen. 2. Wederkeerige verleening van amnestie met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1921 3. Omschrijving van het autonome admi nistratieve régime. 4. Afbakening der gebieden, die onder dit régime zullen worden geplaatst. 5 Vaststelling van de sterkte der politie- troepen, die bestemd zullen zijn, om de orde en de veiligheid te verzekeren. 0. De vrijheid van handel zal in deze ge bieden worden erkend en verzekerd in de mate, waarin deze vereenigbaar is met de internationale verdragen en met name met de internationale bepalingen betreffende douane-rechten. 7. De handel in wapenen en munitie blijft verboden. 8. Aanwijzing van een strandsector, wel ke door de Spanjaarden lange vreedzamen weg zal worden bezet. De Amerikaansche Senator Borah schijnt iets te gevoelen voor een Amerikaansche interventie do Senator is pro Abdel-Krim doch zoover zal het wel niet komen. Bo rah's persoonlijke meening is Amerika nog niet. ENGELAND. Tegen het communisme. In een vergadering der conservatieve partij te Liverpool heeft de minister van binnenl. zaken Joynson-Hicks een rede ge houden over het communisme. Hij ver klaarde, dat do arbeiderspartij geruimen tijd geaarzeld heeft, of zij zou handelen binnen of buiten do grenzen der constitutie of trach ten te regeeren door raden van actie. On danks het jongste congres der arbeiders partij, weet hij niet zeker welke houding MacDonald en de arbeiderspartij werkelijk aannemen. De communistische partij is mis schien klein, doch zij i9 machtig en direct verhonden met Rusland. De propaganda van Moskou is uitdrukkelijk anti-En gel 9ch, om dat Engeland door geheel de wereld be schouwd wordt als het bolwerk van het ge zond verstand. Menschen als Pollitt, Parcell, Gallacher en Saklatvala ontvangen hun be velen onmiddellijk of. langs een omweg van Sinofjef en na het congres der vakvereni gingen te Scarborough hebben de commu nistische leider een uitvoerige beschrijving hunner overwinning gezonden aan hun be taalmeesters te Moskou. Hicks zeide verder, dat de groote moeilijk heid in de behandeling der extremisten zit in het feit, dat zij Engelsche burgers zijn en recht hebben op wottelijke bescherming zoolang zij de zeer smalle streep tusschen grondwettige en ongrondwettige actie niet overschrijden. Ilij verklaarde overtuigd te zijn d'at de openbare meening aan de regeering vol macht zou geven om met een communisti sche bedreiging af te rekenen. Hij heeft aan de juridische raadgevers der regeering ge vraagd, of de beslaande wettelijke volmach ten voldoende zijn om het communisme te bestrijden. Wat de onlangs opgerichte orga nisatie tot verzekering der bevoorrading in* geval eener algemeene staking betreft, zeide hij dat de gemeenschap het Techt heeft zich tegen een algemeene staking le be schermen. De regeering heeft haar plan nen in gereedheid. Zij heeft geen beroep gedaan op een 1/2 millioen vrijwilligere, omdat zij wist dat er 2 A 3 millioen zouden opstaan. De nieuwe organisatie zal geen militair karakter mogen dragen. Indien de communistische organisatie het Engelsche volk durfde uitdagen, zou zij zulk een oppositie ontmoeten, d'at de communis tische partij verpletterd zou woTden. Mc Jonald zaïl een reis door Europa ma ken. Berlijn, Ween en en Praag staan op hel program. ITALIË. Een incident met Oostenrijk Fascisme for everl Slefani bericht, dat, ten gevolge van een rede, in het Oostenrijksche parlement uit gesproken door den socialistischen afgevaar digde Ellenbogen, de Italiaansche gezant onmiddellijk protest aan toekende bij den minister van buitenlandsche zaken, die, het incident betreurend, op slaanden voet zijn vertegenwoordiger naar hel Italiaansche ge zantschap zond, om het oprechte leedwezen der Oostenrijksche regeering te betuigen. Daar de Italiaansche regeering hier geen genoegen mee nam, mag men verwachten, dat het incident* verdere gevolgen hebben zal. Wat deze soc.-dem. dan gezegd heeft en hoe men verdere gevolgen wil verbinden met een rede van een parlementslid, het is allemaal zeer vaag. Een zeer belangrijke overeenkomst is vol gens de „Epoca" gesloten tusschen de veree- niging der fascistische induslrieelen en het verbond van fascistische arbeidersorganisa ties. Volgens deze overeenkomst beschou wen de induslrieelen de fascistische arbei dersorganisaties als de eenige organisatie van het Italiaansche proletariaat, terwijl de arbeidersverenigingen van hun kant de vereeniging der fascistische industrieelen als eenige organisatie der industrieelen zul len beschouwen. De onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders zullen alleen door de vertegen woordigers van deze beide organisaties kun nen 'worden gevoerd. De overeenkomst, die met de hulp der regeering tot stand is geko men, zal in theorie alle stakingen uitscha kelen, uitgezonderd diegene, die door het fascistische partijbestuur worden goedge keurd^ BUITENLANDSCH GEMENGD. Eon kunstschat vernield. Een van de meest waardevolle kunst schatten der wereld, de „Tazza Tarnese", een Alexandrijnsch werk uit de Grieksohe periode, is door een wraakzuchtig opzichter van het Nationale Museum te Napels, die een reprimande had gekregen, vernield. De man is gearresteerd. Men zal trachten het kunstwerk te herstedlén. Noodlottige ontploffing. Door de ontploffing van een kleine loco motief in de cellulose fabriek Ragnit bij Til sit, is een deel der fabriek vernield, 6 per sonen zijn gedood en 11 meerendeels zwaar gewond. Een spoorwegaanslag. Te Berlijn-Rummelsburg bemerkten gis- ferenochtend twee spoorwegarbeiders twee mannen, die een paar honderd meter buiten het station bij een electrischen lantaarn aan de rails morrelden. Toen de spoorwegman- nen toesnelden gingen zij aan den haal. Onmiddellijk bleek het, dat zij een aanslag op een trein hadden willen plegen. Zij had den reeds enkele moeren losgeschroefd. Voor de arrestatie der onbekenden heeft de spoorwegdirectie een premie van 1000 mark uitgeloofd. Schade aan de Finsohe vlooi. De Finsche karoonneerhooten „Haeneen- naa" en twee torpedobooten zijn in den nacht op een tocht naar Wasa in de Bot- nisohe Golf door een. hfevigen storm over vallen. De torpedoboot S 2 is gezonken. De commandant, een officier, de scheepsdokter en 60 man equipage zijn daarbij verdronken. De kanonneerboot „Haeneennaa" is te Wasa binnengeloopen, de tweede torpedo boot te Björneborg. Beide vaartuigen had den slechts lichte averij opgeloopen. Militaire vliegtuigen zijn naar de plaats van de ramp gezonden. De Zweedsche regeering heeft schepen aangeboden voor het instellen van een on derzoek, de Italiaansche gezant twee hier aanwezige vliegtuigen- De verongelukte torpedoboot was in 1900 gebouwd. Zij had een waterverplaatsing van 260 ton, voerde twee kanonnen van 7V» c.M. kaliber en was van een torpedolanceer- inrichüng voorzien. Opgravingen te Konstantmopel. In de villa-voorstad Cadiköj van Kon- stantinopel, is men bij graafwerk voor de verbreeding van een straat, gestoofen op fundamenten, schachten van zuilen en tre den van een'trap, die onder puin begraven liggen. De ruïnes strekken zich nu reeds 30 M. ver uit. De voorstad ligt op de plaats van het eenmaal beroemde Chalce don, waar in 451 het vierde Eucumenisch Concilie werd gehouden, dat bijeen kwam in de kerk zelf of in een aangrenzend kloos ter. Men had deze plaats nooit terug weten te vinden. Reeds in vóórhistorische tijden hebben hier menschen gewoond.. Men heeft gereedschappen uit den IJstijd gevonden en weet, dat de kerk van de II. Euphemia stond op de ruïnes van een Apollo-tempel. Men kan nog niet met zekerheid zeggen, uil welken tijd de gevonden overblijfselen dateeren. Sommige groote, weinig be werkte steenen zouden uit voor-Hellinidi- sc-hen tijd kunnen zijn. Ook is een deel van een Byzantijnsch kruis gevonden, zoodat men aanneemt, dat hier een kerk of kloos ter uit die periode gestaan heeft. Paniek fe New-York. Zaterdag hebben vliegers, die evoluties uitvoerden boven de zakenwijk van New- York, ongevaarlijke bommen laten vallen in Wall street, die echter den indruk maakten van gevaarlijke projectielen te zijn. Er ont stond een geduchte paniek, die herinnerde aan de opwinding bij den bomaanslag op J. P. Morgans Bank in 1920. Zoozeer werd door velen het bommen gooien au serieux genomen, dat er soldaten gestuurd werden om de filialen van de schatkist, het douane kantoor en de voornaamste banken te be waken. Naderhand bleek, dat het een manoeuvre was geweest van een afdeeling legervlieg tuigen, die moest nagaan of het financieele district van New-York kon worden be schermd tegen een plotselingen aanval uit de lucht. De conferentie te Locarno. BERLIJN, 6 Oct (Wolff). Naar da bladen van gezaghebbende zijde vernemen, ia Slresemann's ongesteldheid voorbij, zoodat vanmiddag 4 unr de aangekondigde vol ledige aitting kan gehonden worden. LOCARNO, 6 Oct Wolff's bijzondere berichtgever meldt, dat vanochtend de be sprekingen der rechtsgeleerden werden voort gezet. Het grootste gedeelte van de Tsjechi sche delegatie komt vanmiddag aan. Benesj met z'n naaste omgeving wordt Woensdag verwacht Gisteren arriveerde de Poolsche premier. Heden volgt de Pooleche gezant te Bern. De sovjet-gezant te Rome sohjjnt te Stresa aan het Lago Magiore een soort observatiepost te hebben betrokken. Ee Fianscb-Dnitsche handelsbesprekingen. PARUS, 6 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Naar de „Pelit Parisien" meldt, beeft de minister van handel gisteren de door Duitschland opgemaakte nieuwe voorstellen ontvangen voor de hervatting der besprekingen. De zeer omvangrijke tekst dezer voorstellen werd door een Duitsoh gezanlsohapsraad naar het kabinet van den heer Chaumet ge bracht en onmiddellijk aan de vertalers ter hand gcsleld. Frankrijke schuldenlast PARIJS, G Oct. (Havas). De Joujvenel, die m dfe „Malin" de quaestie der oorlogs schulden bespreekt, doet opmerken dat het noodig is met de betalingscapaciteil van den Franschen belastingbetaler rekening te houden. Hij herinnert aan het artikel m het Verdrag van Versailles, waarin wordt gezegd dat deze capaciteit niet die van den Duit sche dient te overschrijven. Door deze clau sule te aanvaarden hebben Wilson en Lloyd George namens hun land toègegd^en, dat Frankrijk zijn schulden niet zou kunnen be talen want ze zouden zwaarder op eiken Franschman wegen dan de Duitsche schul den op eiken Duitscher. Bet Spaansche bewind. MADRID, 6 Oct. (Belg. Tel. Ag). Spre kende over de poliüoke kwestie zeide Primo dat het directorium nog drie jaren aan het bewind zal blijven ter voortzetting van de saneering, die het op zich heelt genomen. Dan zal het oogenblik zijn gekomen om te spreken van een burgerlijk kabinet en van een parlement. Bij het directorium zijn thans in studie een wet op het arbeidscontract en een wet op de verstoring der openbare orde. De oorlog in Haiokko. MADRID, 6 Oct. (Belg. Tel. Ag.) De ko- ning heelt een decreet geteekend, waarbij kapitein-generaal Weyler uit zijn lunctie vam chef van den centralen stal wordt ont slagen. Een officieel communiqué meldt dat de stammen fel op Abelkrim gebeten zijn; verscheidene hunner hebben door Abdej. krim opgerichte wapens- en munitiedepots geplunderd. MADRID, 6 Oct. (Belg. Tel. Ag). Volgens het blad „Informaciones" heeft Prima de Rivera verklaard, dat de bezetting van het gebied van Alhucemas een beslissend mo ment van den veldtocht vormt. De aanleg eener haven in Alhucemas is reeds in studie ■genomen. PARIJS, 6 Oct (Havas) De Matin verneemt uit Taaa, dat de Franschen zich bevinden OR 45 K.M. van Adjdir eo 18 K.M. van het Spaansche leger, dat hen te gemoet trekt Door deze gecombineerde be weging zal het leger van Abdel Krim worden omsingeld. Er is eeo enorme masea oorlogs tuig op het Fransche front bijeengebracht, waaronder kanonnen van 146 m.M., die een draagwijdte hebben van 18 K.M., alsmede kleine liohte vliegtuigen, die op moeilijk terrein kunnen dalen. Proces afgelast ATHENE 6 Oct (Reuter). Het ptro- oes tegen den vroegeren premier Papanas- tasiou, tegen wieo eenige dagen geleden een vervolging werd ingesteld wegens de dcor hem uitgevaardigde proclamatie^ die ernstige beschuldigingen inhield tegen hel thans aan het bewind zibdo Pangalos-Kabinet, is afgelast. Het procea had heden zullen begir.nen en had veel belangstelling gewekt, daar onder de ruim honderd getuigen h dé charge ex-premier, generaals en politieke leiders waren. De staat van beleg afgekondigd. ATHENE 6 Oct (V. D.) De staat van beleg is geproclameerd in geheel Grie kenland. Het anti-parlementair regiem van "Généraal Pangalos ontmoet heftige oppositie. Een strenge censuur is ingesteld. Revolutie in Chili. PARIJS, 6 Oct. (Belg. Tel. Ag.). Een tele gram aan de bladen uit Buenos Aires meldt uit Santiago, dat op last der Chileensche regcering twee officieren in hechtenis zijn genomen, onder beschuldiging een staats greep te hebben voorbereid. Volgens som mige geruchten zou de afgetreden staats president Alessandri in zijn huis gevangen worden gehouden op last der regeering en zouden drie regimenten getracht hebben aan het muiten te slaan. Mijnramp. LONDEN, 6 Oct. (Reuter). Door het in vallen van de zoldering in de Caeraumijn' in Zuid-Wales werden 4 mijnwerkers ge dood. Lnchtongeval. LONDEN, 6 Oct. (Reuter). Naar het Mi nisterie voor Luchtvaart mededeelt is op; 2 October in Kohat (in Indic), een vliegma chine te pletter gevallen dc bestuurder werd gedood. ,;Meyendell" een Natuurmonument. Men schrijft ons uit Den Haag: Nu de Meyendell-procedure afgeloopeiï schijnt, heeft dr. A. Schierbeek, als leider, van het onderzoek d°r duingebieden, een verzoekschrift gericht aan bet college van B. en W. te 's-Gravenhage, om te bevor deren: le. dat het gebietl een natuurmonument moge blijven (en dus niet bcboscht zal wor den ot tot plantsoen gemaakt) opdat de plant- en dierenwereld zich ongestoord mag ontwikkelen, de adressant verwijst, om do belangrijkheid van het gebied zoowel uit een aesthetisch als wetenschappelijk oog punt aan te toonen, naar zijn artikel in „De levende Natuur", van 1 Juli 1926. Een on gerept duingebied moet ook in de buur® van Den Haag blijven bestaan. 2e. dat, nu de waterstand wellicht nog zal dalen en dus de vogels waarschijnlijk over nog minder water zullen beschikken, een drinkbak voor de vogels gegraven zal wor den, waarin ook in droge zomers water aal blijven staan. Dit zoowel uit een aesthq- tisch oogpunt als voor het behoud van de vegetatie. 3e. dat verschillende gebieden, van veel belang voor de plantenwereld en voor den vogelstand, afgesloten worden voot hot groote publiek en alleen voor houders van' wandelkaarten opengesteld. In verband met het bovenstaande doet men ons opmerken dat door dr. SchierbeeH een onderzoek is georganiseerd, waaraan" thans ongeveer 60 biologen medewerken* Hierbij is o.m. gebleken dat in het gebied ruim 150 vogelsoorten voorkomen, vele zeld- zame planten, meer dan 300 paddestoelen'! waaTvan zes nieuw voor Nederland, vele ij*» seoten waarvan naar juist gebleken ie i meer dan tien nieuw voor onze fauna en*o Het belangrijkste is wel het feit dat zoou vele soorten samen voorkomen op een be* perkt terrein. Ook de meteorologische eiS geologische verschijnselen worden nauwkext- rig onderzocht. Het geschil tusschen Nederland en de Vereenigde Staten inzake het «land Palm af Heden wordt uit Washington geseind I) Staatssecretaris Kellogg deelde mede, daii met Nederland overeenstemming ie bereikt over de benoeming tot arbiter in het ge* sohil tusschen Nederland en de Vereenigde Staten inzake de souvereiniteit over het eiland Palmas van den Zwitsersohen prest» dent van het Internationaal Gerechtehof itf Den Haag Max Huber. De extra-nükeering aan het Rijkspersoneel Men meldt ocs uit Amsterdam: Naar vernemen heeft de Regeeringj aan de Commissie voor Georganiseerd Ovei1* leg voor Ambtenaarszakeo doen weten, dat- de Regeering niet kan overgaan tot de uit betaling van een extra^week salaris aati Rijksambtenaren, omdat zaj de voorkeur geeft aan een spoedige herziening der salariarege- ling 1925. Daarvoor is een bedrag van on geveer I3.C00.000 beschikbaar. De ambte naren van de Posterijen en Telegrafie en Zft, wier salaris Me 6000 gulden te boven gaat, zijn daaronder niet begrepen- Herplaatsing van wachtgelders. Van aimbtenaarszijdie verzoekt men ons te mekten, dat het de aandlacht heeft getroki ken, dat op de begrooting voor 1926, Hoofd stuk V A (Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) gelden zijn uit getrokken voor herplaatsing van wachtgel ders in hun ouden rang en op hun oude; wedde. Daaruit blijkt, dat d)e Regeering van plan is het systeem van herplaatsing te verande ren en de wachtgeldiers met meer op een laag salaris herplaatst le houden, maar hen terug te brengen in hun oude positie. Daar bij verschillende Departementen en Rijksinstellingen thans ook nog vele wacht gelders werkzaam zijn, die benoemd zijn op een laag salaris, wordt verwacht, dat d!e Regeering ook tegenover hen eenzelfde ge dragslijn zal volgen, daar voor dat doel als nog bij Memorie van Antwoord op de ver schillende hoofdstukken gelden uit te trek ken. Te meer wordt dit verwacht, omdat door het vervallen van. de wachtgelden de terugbrenging op'het oude salaris niet tot gevolg heeft, dat het totaalcijfer der be grooting moet worden verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2