No. 20110. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 October Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. 'n Kwart Eeuw Luchtschipper Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan J. J. de Munnik, Assistent der directe belastingen, enz. te Doidrecht. toegekend de zilveren eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau; is 'aan A. Terlouw. te Nieuwpoort, kapitein in dienst bij de Reederij op de Lek aldaar, de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend; de oerc-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend aan G. Ritzer, te Utrecht, werkzaam als sta tionschef bij de Ooster Stoomtram-Maat schappij; toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau "verbonden eere-medaille, in brons ,aan J. H. te Heniiepe, pakhuisknecht bij de firma Berkhoff ,te Varsseveld. gem. tWisch. De Radio-Omroepi Men meldt aan „De Msbode" uit 's-Gra- yenhage Naar wij vernemen, heeft de Minister van Waterstaat tot eenige personen, die geacht kunnen worden de groote geestelijke stroo- nungen onder ons volk te vertegenwoordi gen, de uitnoodiging gericht zitting te willen nemen in een Staatscommissie, die tot taak zal hebben den Minister op korten termijn van advies te dienen met betrekking tot een volledige regeling van den Radio-Omroep hier te lande en hem dienaangaande voor stellen te doen, voor zoover de Staat daarbij betrokken zal zijn. Daar het niet onmogelijk wordt geacht, dat toch eenigon tijd zal verstrijken alvorens de commissie met haar arbeid gereed is, lieeft de Minister tevens verzocht hem voor stellen te willen doen, ten aanzien ook van eventueel te treffen tijdelijke maatregelen, dit met het oog op het feit, dat een regeling yan den Radio-Omroep zeer urgent wordt geacht. Een afzonderlijke commissie van eenige deskundigen niet-ambtenaren zal de Staatscommissie bij haar arbeid ter zijde staan. Werk verruiming. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft, zooals is gemeld, enkele weken geleden een uitvoe rige memorie inzake de werkloosheid aan de Regeering gezonden, waarin de aandacht werd gevestigd op de groote werkloosheid, die er nog steeds in ons land bestaat, en waarin aan de Regeering verzocht weid, in de naaste toekomst in welvaartspolitiek met kracht ter hand te nemen. In deze me morie werd de wenschelijkheid bepleit, in snellere mate lan tot dusverre het geval was geweest en in grooteren omvang wer ken ter hand te nemen. Als zoodanig wer den genoemd de aanleg van het Rijn Twente-kanaal, de Maaskanalisatie, droog legging van de Zuiderzee, mijnontginning in de Peel en bij Winterswijk, kanalisatie in Noord-Brabant, ontwatering en ontginning van de restecrende en daarvoor in aanmer king komende gronden in Drenle en Noord- Brabant. Ten einde een spoedige en doel treffende werkverruiming te bevorderen, werd in deze memoire de instelling bepleit van een zelfstandig bureau onder leiding van een directeur. Over deze aangelegenheid heeft het dage- lijksch bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen j.l. Donderdag een uitvoerig onderhoud gehad met den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin dez^ voorstellen werden toegelicht. De Minister verklaarde, dat de Regeering het vraagstuk van de werkverruiming van zeer groot belang acht, en dat zij daaraan haar volle aandacht zal besteden. In de Troonrede was daarvan reeds met enkele woorden raededeeling gedaan. De Minister voegde daaraan toe, dat ook hij gaarne zijn medewerking wilde verleenen, om door mid del van werkverruiming de werkloosheid in ons land zooveel mogelijk te bestrijden, mede in verband met het feit, dat onze be volking eltojaar met honderdduizend zielen toeneemt, waarvoor noodzakelijkerwijze werkgelegenheid gezocht moet worden. Op twee punten maakte de Minister een voor behoud. De pas in evenwicht gebrachte Staatsfinanciën mochten niet weer in de knel komen. En in_ de tweede plaats twij felde hij er aan, of een zelfstandig bureau in onze Staatsinstellingen past Een en ander maakt thans een onderwerp van onderzoek uit. Circulaire verkoop loten staatsloterij. De hoer Staalman hoeft aan den Minis ter van Financiën gevraagd, of het hein bekend is, dat de circulaire van 18 Sep tember j.l. no. 3/1878 van don directeur der Staatsloterij, betreffende den verkoop van loten door collecteurs en collectrices onderling, velen dezer functionarissen in groote ongelegenheid heeft gebracht, vooral ten gevolge van den korten termijn, welke gesteld is om te voldoen aam. de ei'Söhen, die thans blijkens die circulaire als noodzakelijk worden geacht en zoozeer af wijken van hetgeen sinds vele jaren niet alleen als toelaatbaar werd beschouwd, maar zelfs van de zijde der directie der Staatsloterij werd aangemoedigd. Zoo ja, is de Minister dam bereid thans dezem termijn te verlengen, als niet van de zijde der Regeering op andere wijze aan de thams voor zeer veile collecteurs en vooral collectrices gerezen bezwaren kan worden te gemoet gekomen? Maatregelen tegen communistische propaganda in Indië. De heer L. L. H. de Visser heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd of het hem bekend is, dat te Buitenzorg conferenties hebben plaats gehad van den Gouverneur- Generaal met den Raad van Indië, justitiee- le en bestuursautoriteiten, waar het nemen van speciale uitzonderingsmaatregelen ten opzichte van communistische propaganda en en communistische propagandisten bespro ken zijn, en of de Minister bereid is gede tailleerde mededeelingen inzake de beraad slagingen te doen. Zoo wordt gevraagd of de Minister bekend is met vergaderverboden, door bestuursautoriteiten te Semarang uit gevaardigd tijdens de jongste stakingen bij het Prauwenveer en in het typografenbedrijf Of hij den inhoud dier vergaderverboden kan bekendmaken. Moet uit het uitvaardi gen dier verboden worden afgeleid, dat economische acties der inlandsche arbei ders door „repressief optreden der autori teiten onmogelijk worden gemaakt Kan de Minister een dergelijk reactionnair optre den goedkeuren Wat is den Minister bekend van de rede nen, die hebben geleid tot do arrestatie en gevangenhouding van één der redacteuren der te Semarang verschijnende courant ,,Api Dorsono" Is de Minister bereid er toe mede te werken, dat de gevangenhou ding van dezen inlandschen journalist en van Moeso, die in verband met de stakingen gevangen werd gezet, wordt opgeheven en dat, zonder dat ernstige gronden daarvoor aanwezig zijn, politieke tegenstanders der Koloniale Regeering voor onbepaalden ter mijn gevangen worden gezet? Zijn den Minister de gronden bekend, welke aanleiding geven tot de voorbereiding van een interneering van den inlandschen propagandist Alimin Kan de Minister na dere inlichtingen doen verstrekken, op wel ke wijze het materiaal is bijeengebracht, dat de autoriteiten ertoe gebracht heeft deze interneering voor to bereiden Is de Minis- tr bereid er toe mede te werken, dat dit materiaal ter kennis v. d. Kamer wordt ge bracht, alvorens een eventueel interneerings- besluit in dit en dergelijke gevallen ten uit voer gebracht? Naar het „U. D." verneemt, is van de Koningin bericht ontvangen, dat H. M. tot haar leedwezen verhinderd is, de opening van de Domkerk op 14 October bij te wo nen. Zij zal zich bij die plechtigheid echter wél doen vertegenwoordigen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 October benoemd bij den grooten staf, tot majoor de tijdelijke adjudant van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, kapitein jhr. W. Laman Trip en de tijdelijke adjudant van H. M. de Koningin kapitein A. Ruys, beiden van het regiment jagers. Gisteren vierde ds. C. van Koetsveld, emeritus-predikant der Ned.-Herv. Gem. zijn 90sten verjaardag. De 90-jarige werd in 1868 predikant te Ussclo, om in 1871 naar Beusichem te ver trekken, welke standplaats in 1872 met Ze venhuizen (Z.H.) verwisseld werd. In 1879 vertrok ds. van Koetsveld naar Oostkapelle, terwijl hij in 1882 naar Zwartsluis ging. In 1885 werd hij predikant te Oosterhout en in 1S89 te Halfweg. In 1893 kwam ds. Van Koetsveld te Goes, waar hij na 15-jarigen arbeid in 1908 eervol emeritaat ontving. Hij woont nu in Den Haag. Tal van pennevruchten zagen van zijn hand het licht. De krasse grijsaard doet nog dagelijks zijn wandeling en kan nog zonder bril lezen. De kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. te Goes, waar ds. Van Koetsveld het langste gestaan heeft, gaf door een enorme bloemen mand met begeleidend schrijven van zijn be langstelling blijk. Ds. Van Koetsveld ontving ook tal van schriftelijke gelukwenschen. Gisteren kwamen op den middag tal van personen uit de kerkelijke wereld hem com- plimenleeren. Onder hen waren onderschei dene Haagsche Ned.-Herv predikanten en de 85-jarige em.-prcd. ds. Wartena. van Sche ven ingen. In Juli 1924 overleed te Aalsmeer de Gerei predikant ds. Fokkinga. 1 Mei 1925 vertrok de Ned.-Herv. predikant ds. De Bruyn. Na die® dag heeft elke der beide kerken drie beroept® uitgebracht, waarvoor steeds bedankt werd. Nog vaker werdeo de Chr. Gerei teleurgesteld, zoodat de gemeente thans zonder Hervormd, Gerefor meerd of Chr.-Geref. predikant is.. De Herstellingsoord-Vereeniging 1835 1905 voor Spoorwegpersoneel heeft van de Koningin f 100 en van de Koninginf- Moeder een gelijk bedrag ontvangen h.r gedeeltelijke dekking van de kosten voor do dringend noodige verbouwing (vergroo ting) van haar kinderherstellingsoord Van- Hasselt-Paviljoen te Vorden, voor welke verbouwing ziïj nog ongeveer f 10.000 tekort komt Op 15 Februari van het volgende jaar zal, naar het „Hdbl." meldt, te Amsterdam een internationale samenkomst van juwe liers, goud- en zilversmeden worden gehou den. Hiertoe zullen worden uitgenoodigd dl- volgende landen: België, Frankrijk, Enge- 'laiud, Denemarken, Noorwegen en Zweden, Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije, Italië, Hongarije en Spanje. Hiertoe is besloten op een bijeenkomst te Berlijn, waaraan deelnamen vertegenwoor digers uit die vakgroepen uit Duitschland, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en. Nederland. De Bond van Edelmetaal-Veree- nigingen nam hiervoor het initiatief en zal daarom de voorbereidende maatregelen voor dit congres treffen; het secretariaat is op gedragen aan de Association des OrfèvT?e Suisses te Bern. Men zal dan overgaan tot het stichten van een internationalen hond van juweliers. De voornaamste punten der agenda zij: de internationale propaganda voor goud en zilver en bijouterieën, weeldebelastingen, de waarborg op goud en zilver, het leerling wezen en het vraagstuk der paarlen. Dinsdagavond hebben de leeraren der Texliel-Avondschool te Enschedé besloten om naar aanleiding van de nieuw getroffen regeling hun ontslag-aanvrage weder in te tiekken. De lessen beginnen heden weer. In de binnenkort te verschijnen leger orders is opgenomen een minislerieele be schikking, volgens welke met ingang van 1 October wederom de gelegenheid wordt opengesteld om een verbintenis le sluiten als hulpinstructeur bij de regimenten infan terie of het regiment wielrijders. Tot het sluiten van zoodanige verbintenis kunnen wordien toegelaten dienstplichtige onderoffi cieren, behoorende tot de lichtingen 1925, 1924 of 1923, die aan de gestelde eischcn voldoen. UIT NED. OOST-IN DIE. Zeehospitinm. Een Chinees heeft aan Menado het eerste zeehospitium van Indiië geschonken. Géén cendaagsche verbinding BataviaSoerabaja. De Staatsspoor heeft afgzien van het in stellen van een ééndaagsche verbinding BataviaSoerabaja. RECLAME. WRJJFWAS voor vloeren en meubelen. .Dehcerlyhe zuivere +ynwas van de Erdal 'perityn rabri'eh ita Amsterdam Brengt Zonneglans en Dennengeur i'n Mu.X 4268 Het Christelijk Tijdschrift Radio meldt: Naar aanleiding van de circulaire, aan de Kerken gericht, waarin op het belang van spoedige radio-uitzending van kerkdiensten werd gewezen, heeft zich bij de Gercf. Ker ken een comité gevormd, dat met bekwamen spoed de regeling der Geref. Kerkuilzending heeft ter hand genomen. De eerste uitzen ding van Geref. kerkdiensten over geheel ons land kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien Het comité, dat ondpr voorzitterschap slaat van ds. Bouwman, le Leiden, tracht een lijst samen te 9lellen van een 20* a 30-tal Kerken, die zich bereid verklaring voorfoopig ieder ten minste de uitzending van een dienst voor eigen reke ning te nemen. De sigarenfabriek van den heer P. N. Windmeijer, in de Gasthuissteeg, le Delft, waarin, zooals wij meldden, brand uitbrak, is geheel in vlammen opgegaan. Bij mej. L. A., teRotterdam, trad Dinsdag voor dag e» nacht in dienst de 22-jarige dienstbode M. C. O. Toen zij er een halveo dag in betrekking was, zei t\j niet te kunnen wennen, doch omdat de juffrouw niet wilde hebben, dat zjj zonder eten vertrok, zou ajj nog tot na het eten blijvc-n. Terwjjl de dienstbode at, zag do juffrouw het taschje van het meisje na en vond daarin een haar toebchoorende gouden ring met vijtf briljantjes. Zij waar schuwde onmiddellijk de politie en deze haalde uit het pak met kleeren van de dienstbode nog een paar schoenen van juf- j frouw L. A. te voorschgn. Voorts bleek, I dat de dienstbode een mantelkostuum van de juffrouw onder haar eigen kleeren droeg. En in dit mantelkostuum vond men nog ten gouden ring. Arrestatie van de oneerlijke dienstbode is niet uitgebleven. Broodprijs verlaging te Am- sterdam. De Amsterdams-,'tic bakkers hebben den broodprijs met twee cents per 800 gram verlaagd. Het besluit hiertoe is ger.omHi, omdat de „Ceres", één van d« groote broodfabrieken, lad verlaagd, en de concurrentie-eischen het nu noodig maak ten te volgen. Mclkoorlog te Amsterdam. In de gisteren gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de Bondien van Melkveehouders en van don melkhandel is geco overeenstemming bereikt. De veehou ders vroegen een verhooging van 2 cents, welke door den handel geweigerd is. De veehouders besloten mei ingang van lieden den aanvoer zooveel mogelijk stop te zet ten en voor een groot gedeelte de melk zei ven le doen uitventen. In acht dagen tjjds zijn via hot station der Staatspoorwegen te Bodegra ven 125 wagons met volvette boerenkaas verzonden, bijna allo naar Duitschland. Deze verzending houdt natuurlijk verband met de vandaag in werking getreden heffing van invoerrechten op kaas, door Duitschland. Gisteravond te kwart over ach ten ontstond brand in de tooneelzaal vns „De Rustende Jager", te Bergen-Biimen. Het houten gebouw ging in een minimum van tjjd in de vlammen op. Door W. POTTUM. "Waar ik, ter gelegenheid der aanstaande 3-October-Feesten te Leiden 'n Ballon-op- 6tijging hoop te komen maken, voldoe ik gaarne aan den wensch der Redactie van dit blad om den lezers en lezeressen een en ander te vertellen omtrent den „loop"- baan van 'n beroepsluchtschipper, 'n wol kenkrabber, 'n unicum in Nederland, die, sinds hij z'n eerste opstijging te Rotterdam in 1905 maakte, zonder concurrentie bleef yan landgenooten. Herhaaldelijk werd en wordt mij gevraagd hoe ik er toch in vredesnaam toe kwam „beroepsluchtschipper" te worden. Als ik u vertellen wil, hoe ik er „toe kwam", moet ik mij op de snelle wieken aer herinnering weg laten voeren... terug... naar mijn kinderjaren. Volgde ik niet als 'n broekeman van 'n jaar of zes, 1het tu rend oog, het dartel spel der wolken, wilde ik niet met ze mee varen ver, hoog... ver hoog weg? Als ik zat op de lagere-school- b.anken, wilde ik dan niet mee stoeien met die lustige, tjilpende, lcwinkeleereude ge vleugelde schare, wier vrijheid ik maar al te zeer benijdde? Als 't vacantie was en ik ommedoolde door de velden daarbuiten, wilde ik dan niet, evenals de leeuwerik óp- wieken in 't hemelblauw... met de zwaluwen meescheeren over 't spiegelend watervlak... meevierken met de zilverwitte meeuwen, die, krijschcnd, door stoimvlagen werden weggezwiept evenals de aan flarden ge scheurde wolken naar... wié weet waar heen? Waarom was voor mij de vogel alleen mooi als ie vloog in ongebreidelde vrijheid? 's Winters, als de hagel kletterde tegen tie ruiten, als ik m'n schoolwerk had afge roffeld, trok ik uit op avontuur met Jules Verne: Kapiteit Nemo was m'n held, Hec tor Servadao m'n ideaal, Robur de Ver overaar m'n afgod... hoe dweepte ik met dien veroveraar van het Luchtruim... hoe genoot ik I Via lagere, minder lagere, H. B. School toog ik verder 't leven in, als „toehoorder" knutselde ik 'n beetje op de ambachts school... dan ga ik de Sleutelstad verla ten... teekenbord ging plaats maken voor t palet... m'n eerste pennevruchten begon nen gedrukt te worden... wielrijden, wiel rennen werd eenige jaren hartstochtelijk door me beoefend... dan... in 't Haagje eer zaam handelaar in foto-artikelen., wèg... naar Parijs! Dóèr maakte ik als passagier m'n eersie baHptri-i;eist v,elke_ceja_t© bailon-vaart voor. waar m'n laatste niet zou zijn I Herhaalde malen st-ceg ik daarna op als passagier, dan als „aide"... maar ik wilde zélf baas aan boord zijn, zélf wilde ik 't „alles los!" com- mandeeren... ik wilde daarboven alléén zijn... alléén... hoog boven de aarde... dwa len tusschen de wolken... de sterren. Hoe dat echter te bewerkstelligen?! Ballon-varen is 'n dure sport, dat kon m'n bruintje niet trekken... maar... kon ik dan niet in Holland gaan doen, wat zoovele Franschcn in hun land en elders deden... van 't ballon-opstijgen 'ti betalende sport- vertooning maken? Met kunst- en vliegwerk wist ik aan 't benoodigde geld te komen voor 'n éénper soons-ballon van 425 M3. om er... „Op Hoop van Zegen"... meer naar Patria te trekken. Toen 'n weck later met groote aanplak- billetten en annonces den volke werd be- bend gemaakt dat W Pottum, de eerste Nederlandsche, in Frankrijk gebrevetteer de ballon-vaarder te Rotterdam zou opstij gen, konden vrienden, kennissen en fami lie hun oogen niet gelooven... wel bleek ik volgens de meesten hunner al heel diep ge zonken door met 'n „lucht-bal" op te gaan stijgen., stond zoo'n brok ballon-reiziger niet gelijk met 'n kermisklant van 't min ste kaliber... was zoo'n ballon geen voer tuig des duivels... 'n ballon-opstijging geen uittarting Sinds is de opinie omtrent m'n luchtschip- perschap wel ietwat ten goede veranderd cn mag ik mij zelfs verheugen( in 'n groo te populariteit. Nadat ik den 16en Juli 1905 in ons land voor 't eerst omhoog ging steeg ik in Ne derland 118 malen op in 62 verschillende steden. Voor m'n opstijgingen consumeer den m'n ballons plm. 80.000 M3. lichtgas en 81GO M3. waterstofgas. Als ik al mijn opstij gingen aan elkaar rijg zou ik 'n hoogte be reiken van plm. 145 K.M., terwijl de groot ste hoogte die ik boven Nederland bereikte 4800 M. bedraagt en wel tijdens m'n ballon vaart, ondernomen van af 't Tentoonstel lingsterrein te Goes den 24en Juni 1924. In die jaren gingen 39 passagiers met mij mee de lucht in... geen hunner bekwam ook maar 't minste leisel... slechts één dame werd „luchtzick" tijdens 'n vaart bij win derig weer den 20sten September j.l. van uit Nijmegen naar Twello bij Deventer. Tallooze malen ging m'n vrouw met mij bij dag en nacht hemelwaarts, leerde 't „vak" eo is zij thans de eerste en eenige Nederlandsche vrouw die alléén per ballon weet omhoog te gaan, terwijl zij tevens als parachutiste uit ballon of vliegmachine op 'n zelfde record kan bogen. 't Zou wel eenige kolommetjes van 't „Leidsch Dagblad" vragen, wanneer ik u ging verhalen van m'n avonturen iD de lucht, te water en te land. Nu eens werd i ik op m'n tochten door 't zwerk geblakerd door zengend zonnegesbraal, dan weer werd j ik overgoten met meer dan milde stortbuien, j sneeuwvlokken hebben mij omtuimeld als „beneden" de thermometer 80 in de scha duw wees, hagelstormen hebben gepro beerd m'n ballons stuk te rameiënblik- Isemschichten „voor 't grijpen" hebben mij schier verblind... donderslagen daverden boven, rond en onder mij. Wispelturige I stortvlagen hebben mij over weilanden, da ken, kerktorens, schoorsteenen, molenwie ken, telegraafdraden en dergelijke dinsig- hedens gesleurd, tegem bocmen, schuttingen en andere sta-in-den-weg's ben ik aange- smakt, door sloten, poelen, moerassen en rivieren ging ik kopje-onder... floep!... er weer uit... 'n keer of zes knapten m'n zware ankerkabels als zijden draadjes... verspeel de ik mijn ankers... werd in dolle vaart over heg en steg gejaagd... onder die verschillen de bedrijven bleven mijn armen, beenen en ribben heelemaal heel en volhardde mijn nek er in z'n zelfde plaatsje te blijven in nemen. 't Allerergste wat me overkwam was 'n bult of schram, éénmaal 'n enkel verstuiking, soms ook in m'n strijd met de elementen moesten m'n broek, jekker of pet er aan gelooven, hadden m'n horloge, kompas of hoogtemeter 't te ontgelden. Wat m'n ballon-waarten met passagiers betreft... als 't weer ongunstig is... als er „gevaar" op den tocht dreigt... neem ik geen passagiers mee... „waag" ik hen er niet aan al bieden zij nóg zoo veel om tóch mee te gaan. Is 't echter fraai weer, dan krijgen m'n passagiers ook wat te genieten... ik wil u ten beste geven wat 'n passagier schreef in de „Nieuwe Winschoter Courant" van 9 Juni 1925, welk blad, evenals thans 't „Leidsch Dagblad" dat gaat doen, 'n abon- né 'n gratis-ballonvaart liet meemaken. M'n passagier, de heer Kappers Jr., uit Winschoten dus aan 't woord: „Een goed begin te vinden voor een in genietbaren vorm gegoten beschrijving van j de gewaarwordingen en indrukken die ifc kreeg en men in 't algemeen zal krijgen, wanneer men voor 't eerst met een ballon opstijgt, is vrij lastig, temeer waar het be- gin vrij weinig sensationeel was. Geen snel omhoogschieten met 'n verdwijning in de wolken en dus ook geen wee gevoel, zooals men wel een3 krijgt in een liftkooi, die j Bnel stijgt of daalt, 't geen dan wel eens werkt als ultra sterk laxeermiddel. Niets daarvan 1 Nadat de beer Pottum „loei" had ge commandeerd, stegen wij langzaam eo sta tig... klokslag zes uur had de voorzitter der feestcommissie het sein gegeven en precies op den aangekondigden tijd lieten zes paar stevige vuisten de mand schieten. Ik kreeg de gewaarwording alsof het voetbalterrein met alle geachte aanwezigon langzaam onder ons wegzonk, terwijl 'n fraai panorama zich aan alle kanten voor ons ontrolde de menschen op 't veld wer den kleiner en kleiner en na enkele secon den deed 't terrein denken aan 'n verstoord mierennest. „Hoogte Eiffeltoren", kondigde de heör Pottum ran. De provincie Groningen lag nu plm. 400 M. onder ons. Duidelijk was de pijl op de groote gashouder zichtbaar, wijzende naar. het Noorden, naar Dollard, Eems én Noordzee, die, aan onze rechterhand, vlak bij schenen, onze richting was nu pal West, wij stegen steeds. Hadden wij de spoorbaan eerst links onder ons, boven Heiligerlee 'kruisten wij die en dreven met 'n kalm vaartje in de richting „stad" Groningen. Scheemda gleed rechts onder ons voorbij, Winschoten werd kleiner en kleiner, de „parel van de Klei" lag daar zóó rustig achter ons verzonken, leek te droomen ats 'n onwezenlijk speelgoedstadje, tusschen al die zoo intens gecultiveerde lappen grond, die deden als 'n legkaart van regelmatig groene figuurtjes, groen in alle denkbare schakeeringen, 'n ideale collectie voor 'n verffabriek Alle meren als groote parelgrijze vlek ken, daarachter in nevelig waas de Marti ni-toren en nog verder weg 'n langwerpig, fel schitterend streepje: 't Leekster meer. Dit alles leek in twee helften gedeeld door 'n blinkende streep, een met liniaal zuiver geconstrueerde gebroken lijn: 't Winscho ter Diep. Het Diep en de spoorbaan... om zich van uit de lucht te oriënteeren geen beter dan die twee, ten minste over dag en in den zomer. Treinen rolden onder ons voorbij, het gedaver was even duidelijk te hooren als op den beganen grond, terwijl ik 6cherp moest uitkijken om ze te ontdekken... om 6.23 passeerde onder ons de trein naar Groningen. Het was 'n waar genot dit alles zoo rus tig te kunnen beschouwen en ik gaf den heer Pottum grif toe dat men in de ballon- mand veel meer genoot dan in een vlieg tuig: geen wind, geen motor-geraas, rustig kun ^je rtaan praten... inmiddels waren wij geklommen tot 900 M. 't Werd warm, de zon stak... wij kregen 'n andere richting, recht op 't Zuidlaardermeer aan. Wij hadden nog al den tijd en de heer Pottum stak een cigarette aan. Hij legd* mij uit dat dit nu absoluut geen gevaas, kon, de ballon was in evenwicht, 't onder gedeelte van den ballon tponde eenige plooien... 't ondergedeelte van den ballon was dus „gasvrij" en door aansteken van 'n lucifer of -t rookea was geen explosie mogelijk... ik volgde z'n voorbeeld maar moest beloven m'n sigaret onmiddellijk hl 'n zandzak te dooven als hij dit comman deerde. Heel gezellig vertelde de ervaren Kotter* damsche luchtschipper van a'n avonturen in de lucht en... ik bewonderde het dapper* mannetje. 'n Eigenaardig gezicht, die groote gele bal boven je, waar je door de inlaatbuls of slurf in kunt kijken... die betrekkelijk kleine mand waar je door 't vlechtwerk de diepte ónder je ziet gapen. 't Moest eens niet sterk genoeg zijn... never mind... men denkt toch ook niet, drie of vier hoog, aan 't instorten van den yloer.., en dan... bij een man als Pottum is er im mers geen gevaar 1 Serpentines met reclame 6trooidcn wij uit... bevallig als danseressen kronkelden ze in de ruimte, rhythmisch golvend hun weg zoekend naar de Aarde. Plots veranderden wij van richting... wij begonnen naar Drente af te drijven... waar de heer Pottum niet op de hei wilde neer komen, besloot hij door te dalen weer m do gunstige luchtstroomen te komen. Do klep werkte, langzaam werden de groene figuurtjes tot korenvelden en graslanden. Wij daalden snel... weldra sleepte 't anker- touw over den grond... overal doken men schen op... „Pakt 't touw!" brulde m'n gastheer... Ze holden ons achterna... kregen 't touw te pakken... acht man, zoo hard trekkend als ze konden haalden ons naar beneden, staande op 'n weggetje tusschen de korenvelden, zoodat niets vertrapt werd. Ze trokken den ballon met ons tweeën in de mand naar 'n stukje grasland, zoodat alles zonder schade afliep. Politie was oogen- blikkelijk aanwezig en alles assisteerde bij de verdere werkzaamheden: 't laten leeg- loopen, inpakken en opladen van den bal lon... Mijn luchtreis was hiermede ten einue.'1 Waarschijnlijk zal één uwer 't aantal mij ner passagiers met één vermeerderen... als 't weer eenigszins meewerkt zal één uwer kunnen genieten van de wonderschoons panorama's, die men te bewonderen krijgt van uit de ballon-mand... Zoo imponeeren^ dat gij ze uw leven lang niet vergeet I

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5