Ballontocht 3 Oct. a.s. No. 20110. DONDERDAG 1 OCTOBER Anno 1925. BERICHT Officiesle Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Een Serpentines-wedstrijd. X«eidsch Dag-blad. - Een Bomprijs. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechk Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voot Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.86, per week ï>v... 20.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.36 portokosten. Ut nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Zaterdag:, 3 October a.s., den her denkingsdag: van Leiden's Ontzet, verschijnt het „Leidsch Dagblad" niet en zijn onze Kantoren den geheelen dag gesloten. Advertentiën voor ons Blad van morgen. Vrijdag 2 October, gelieve men, teneinde zekerheid van plaatsing te hebben, ons zoo vroeg mogelijk le doen toekomen. In ons Blad van morgen is gelegen heid Kleine Advertenties te plaatsen. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel, 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar. SCHELVISCH a 10.15—f 0.26, SCHOL a 10.16—10.35, GEH. KABELJAUW i 1 0.20 per pond, VOLLE en INMAAKHA- BING a 10.07 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 1 October 1925. 4330 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. C. P. den Hollander, te Leiden, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van verlol voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel Borneostraat 2. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRI.IEN. Secretaris Leiden, den len October 1925. 4338 De Burgemeester van Leiden: Gezien de artikelen 22 en 30 der Verorde ning op het Rijden; BEPAALT: dat ter gelegenheid van de 3-OCTOBER- FEESTEN op 3 OCTOBER a.s. des avonds van 7 nnr tot des nachts 1 nnr het rijden met paarden, met paarden bespannen voer tuigen en motorrijtuigen op méér dan 2 wie len VERBODEN is op den Stationsweg, de Steenstiaat, de Prinsessekade en het Kort Rapenbnrg. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 October 1925. 4337 Jubilea. ZooaR wij reeds eenige dagen geleden meldden, was liet heden veertig jaar gele den, dat de heer C. B Duysler benoemd werd lot organist der Pieterskerk. Voordat de heer Duyster als zoodanig be noemd werd, was hij reeds ruim veertien jaar in gelijke functie bij de Doopsgezinde Gemeente werkzaam geweest, zoodat hij reeds meer dan een halve eeuw het ambt van organist bekleedt. Steeds heeft deze nestor der Leidsche or ganisten met lust en opgewektheid en tot stichting der Gemeente zijn taak vervuld; onafgebroken is hij op zijn post geweest. In al die jaren heeft hij vrijwel geen enkele dienst overgeslagen; waren er bij zondere predikbeurten te vervullen, dan -werd de heer Duysler steeds bereid gevon den, hieraan door zijn fraai, beschaafd or gelspel meerdere wijding le geven. Dat zijn werk alom gewaardeerd wordt, is op dezen dag wel lep duidelijkste gebleken. Legio was het aantal bloemstukken en schrifte lijke gelukwenschcn, dat de reeds bejaard? jubilaris heden mocht ontvangen. O.m. was een fraaie bloemenmand ge zonden door hel zangkoor van de Maat schappij voor Toonkunst ondor leiding van, Anton Thierie. Namens de Gemeenlecot missie uit het Ned.-Herv. Kerkgenoots' werd de jubilaris hedenmorgen te zijl huize toegesproken door den vice-voorzitter, den heer W. Fontein en de heer P. J. Mul der (de voorzitter, prof Van Nes, was ver hinderd), die hun gelul.wenschen vergezeld deden gaan van een stoffelijk blijk van waardecring. Moge het den heer Duyster gegeven zijn nog lal van jaren met dezelfde lust en op gewektheid het orgel in de Pieterskerk te bespelen! Heden herdacht onze stadgenoot, de heei W. Hannaart, den dag, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad als studenten- oppasser. Van verschillende zijden ontving de jubi laris Mijken van belangstelling. Leidsche Reddingsbrigade. Zooals reeds eer in dit Blad vermeld werd, is de Leidsche Reddingsbrigade opgeheven. De Leidsche Zwenrclub, die uit den aard der zaak veel voor het doel der L. R. Br Hedenmiddag is aan ons Bureau door loting beslist, wie de gelukkige zal zijn, die met den heer Pottum het luchtruim zal kiezen bij de vrije opstijging met dezen ballon op de Nieuwe Beestenmarkt, vóór den Molen „De Valk". Er hadden zich 64 liefhebbers aangemeld: men ziet dus, dat er wel animo voor zoo'n door ons aangeboden gratis lucht reisje bestond. Vele liefhebbers waren bij de loting aanwezig, waarvan wij morgen het resultaat zullen mededeelen. Nu nog iets over de aangekondigde RECLAME MET PRIJZEN. Waar de ballonvaarder aan z'n opstijgingen meerdere attracties pleegt te verbinden, zal ook hier een eigenaardige wedstrijd aan de opstijging verbonden worden. De heer Pottum werd, tijdens den wereld-oorlog, door de Duit- schers op het idee gebracht van uit z'n ballon-mand serpentines te ver spreiden van uit hun Zeppelins wierpen zij tijdingen naar omlaag, niet gedragen, zooals vroeger, door valschermpjes, maar door lange stroo- ken vloeipapier. Deze serpentines waren, om aan de aandacht der vijan den te ontgaan, van dun „kleurloos" vloeipapier. De heer Pottum doet juist het tegenovergestelde. Waar hij de serpentines toepast voor reclame-doeleinden, gebruikt hij fel-gekleurde serpentines, welke bij 't neerdwarrelen 'n fraai schouwspel opleveren. Aan de serpentines worden kaarten gehecht welke zijn voorzien van één der letters van den naam van ons Blad: Hij of zij, die zoo gelukkig is de 14 kaarten te bemachtigen, waarop de juiste letters voorkomen om er den naam van ons Blad uit saam te stellen, ontvangt bij inlevering daarvan 'n fraai KUNSTVOORWERP. Wij geven hun, die aan de serpentinesjacht willen deelnemen, 20 kansen: 280 serpentines zullen van uit den hooge verspreid worden. Aangezien de serpentines kunnen terecht komen op daken, in de boomen of moeilijk te bereiken plaatsen, willen wij voldoenden tijd geven tot inlevering. Deze is gesteld tot en met 6 October a.s. Bij het Japansche Dagvuurwerk op de Aalmarkt zullen door den heer Kat voor ons Blad ee ntweetal bommen de lucht worden ingescho ten, in welke bommen zich bevinden reclame-billetten voor 't „Leidsch Dagblad". Daaronder zijn enkele afgestempelde. Wie zulk een afge stempeld biljet machtig wordt en aan ons Kantoor inlevert, ontvangt een mooi KUNSTVOORWERP. DE DIRECTIE. voelde, heelt het beheer over de reddings materialen overgenomen Twee harer bestuursleden, de heeren A. J. van der Lijke, Oude Singel 14 (tel. 889) en W. F. van der Reijden, Nieuwe Rijn 43 (tel. 484), hebben zich speciaal met dit beheer belast. Hoewel de commissaris van politic alle medewerking heeft toegezegd, blijft het na tuurlijk mogelijk, dat eenige ongerechtigheid aan de reddingsmaterialen aan het oog der I controleerende politie-agentcn ontsnapt. Ieder, die aan de materialen een of ander gebrek meent op te merken, zal dus goed doen, dit direct ter kennis van een der bo vengenoemde heeren te brengen, aldus medewerkende, dat het reddingsmateriaal ten alle tijde aan. zijn doel kan beantwoor den. De wlnterdienst der Spoorwegen. Met den a.s. winterdienst der Nederland- sche Spoorwegen, welke Zoodag 4 October begint, komt er, wat Leideo betreft, geen verandering in den treinenloopt De aankomst en vertrektijden der treinen is vrijwel het zelfde gebleven; alleen de avondtrein no. 36 komt nu vij'f minuten later aan (11.18). Trein 225 vertrekt nu drie minuten vroeger, .JjJrjjjro trein 1075 7.14 n.m. is vervallen, i pcl jursM.f vertrekt drie minuten vroeger Jurgens* van hier. Broo f ♦-» Dr. H. P. Blok, të Oegslgeest, toegela ten als privaat-docent aan de Universiteit al'hier, om onderwijs ie geven in de Egyp- tologie, zal zijn colleges openen met het houden van een openbare les op Vrijdag- middag 9 October in het klein-auditorium, over: De oudste geschiedenis vam Afrika's Noordkust Prof. dr. P. N. van Kampen maakt be kend, dat hij wegens het gnoote aantal stu denten in de biologie en het tekort aan do centen genoodzaakt is, voor den cursus 1925/26 de volgende maatregelen te treffen: lo. het zoölogisch practicum voor medici vervalt; 2o. het college voor de eerstejaars studenten wordt naar de behoefte der bio logen ingericht, waardoor o.a. de colleges over parasitologie vervallen; van de medici zal verlangd worden, dat zij hun kennis uit leerboeken aanvullen; 3o. het zoölogisch practicum voor biologen wordt gewijzigd in een vasten cursus gedurende den geheelen studietijd, voorloopig met dit voorbehoud, dat aan oudere studenten in sommige ge vallen toegestemd zal worden een vrij on derwerp te kiezen, echter zonder recht op assistentie. Met ingang van heden is conducteur J. Verwer overgeplaatst van Rotterdam D. P. naar het Station H.S.M. alhier en hoofdcon ducteur D. Everaards van Nijmegen even eens naar het Station H.S.M. alhier. In het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" wordt vermeld, dat aan de Dahlia „leis" aanwinst van den heer Jan Kriest Jzn. („De Koepel", alhier, welke verleden week te Rotterdam het getuigschrift van verdienste kreeg, nu te Haarlem het getuig schrift van den Proeftuin werd toegekend. De vorm van deze bloem is zeer mooi en haar kleur schitterend rood. De schaalcollecte ten bate van „Het Roode Kruis", gisteren in onze gemeente gehouden, heeft opgebracht f 637.62°, ter- wel de opbrengst van den vüaggetjes-ver koop f 166.98° bedroeg. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het bestuur der 3-Octobervereeniging, om er de aandacht' op te vestigen, dat op Zaterdag géén toegang voor vrachtauto's en wagens op het Schuttersveld kan worden verleend. Men zal dit moete nbillijken, wan neer men bedenkt, dat er weer heel wat kosten zijn gemaakt, om het land in begaan bare, goede conditie te krijgen. Ondanks den velen te voren gevallen regen belooft het land droog te zijn, doch wanneer het des Zaterdagsmorgens nog bereden zou worden, zouden alle moeite en kosten tevergeefs ge maakt zijn. De neringdoenden komen dus met hun waren des Vrijdags! Het laatste kindertransport der Neder- landsche Centrale voor Vacantiekinderen uit Duilschland zal Dinsdag 27 October a.s. naar Duitschland vertrekken. Aanmeldingen moeten uiterlijk veertien dagen te voren ge richt worden aan het adres: Jan van Goyen- kade 44, alhier. Pleegouders, die de kinderen nog langer willen houden, zulleil dezen op eigen gelegenheid en voor eigen kosten moe ten laten teruggaan. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal op Zaterdag 3 October voor het publiek gesloten zijn. De leden van do broodbakkers-pa- troonsvereeniging zullen Zaterdag 3 Oct. geen brood bezorgen. Ingekomen is voor Schoolkindervoe ding etc. f 5.30, verzameld op een openings- fecstje van Huize Nijdam, Nieuwe Rijn 8. Door de melkhandelaren hier ter stede was bjj den burgemeester het ver zoek gedaan om met het oog op hel 3- Octoberfeest, waardoor de melkbezorging op Zaterdagavond groote bezwaren zat op leveren, omdat vele meoschen niet thuis zullen zijn, ontheffing te verleenen van do bepaling, dat op Zondag geen melk mag worden bezorgd, zulks uitsluitend voor Zoödag 4 October. De burgemeester heeft daartoe- geen vrij heid kunnen vinden en plaatste zich op het standpunt, dat hg op een verordening op wettige wijze en met zoo goed als algemeene instemming der melkliandelaren, door den gomeenteraad vastgesteld, geen inbreuk mag maken. Hedenmiddag werd door den Garni- zoenscommandant alhier ten bureele aan de Doelenkazeme in het openbaar aanbesteed au levering van Aardappelen (klei- of geel- vleezigo zandaardappelen) ten hehoeve van de soldaten-maneges te Leiden, gedurende het tgdvak 1 November 1925 tot en met 31 Mei 1926. Er waren drie inschrijvingen ingekomen, alle van ingezetenen, n.l. van W. den Iiee- ten Zn.: kleiaardappelen f5.42 en zand aardappelen f4.94; A. van der Vlist: klei aardappelen f5.24 en zandaardappelen f4.33; en Th. Fontein, voor beide soorten f4.79. Abes per 100 K.G. Do algeheele levering, uitsluitend zand aardappelen, werd gegund aan den lieer Van der Vlist Doordat gistermorgen omstreeks tien uur de wielrijder J. M. op de Haarlem merstraat achter de tram aan reed, bemerkte hij niet, dat de straat tusschen de rails was opgebroken, zoodat hg met fiets en al in het gat viel. De fiets werd daardoor ernstig beschadigd. Gistermorgen geraakte op de Grocn- hazengracht een vrachtauto van Heinckens Bierbrouwerijen, bestuurd door G. C. K., uit 's-Gravenhage, in brand. De oorzaak was, dat de carburateur te veel benzine deed uitvloeien, waardoor de vloeistof vlam vatte. Door omstanders werd de brand mot eenige emmers water gebluscht; even later kon de auto haar weg vervolgen. Door J. M. S., huisvrouw van J. de G.f is bij de politio geklaagd, dat zrj gisteravond, omstreeks negen uur, door P. M. mishandeld i9. Hedenmorgen was de 78-jarige M. E. Zweduwe van J. S., wonende in de Sint-Jorissteeg, op weg naar haar dokter, toen zg op de Breestraat uitgleed en kwam te, vallen. Daar zg over ptgnen in heup en lies klaagde, werd de Eerste-Hulpdienst ontboden, die haar per auto naar haar woning vervoerde. Omtrent de 3-Oclober-reclame van de firma Wed. E. J. Wijntjes en Zn., alhier, waardoor de gelegenheid geboden wordt gratis anlhraciet te bekomen, leze men de advertentie in ons Blad van hedep! Bij de Leidsche Spaarbank is in Sep tember ingelegd f 277.796,79 en terugbe taald f 235.851,73.' terwijl 94 nieuwe inleg gers werden ingeschreven en 54 boekjes ge heel zijn uitbetaald. Het tegoed der 16.500 inleggers bedroeg einde Sept. f5.651.482,25. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom het veiligheidspact Caillaux aan het loven en bieden. België heeft op de mondelinge toelichtin gen, gegeven bij de Duitsche antwoord nota tot aanvaarding der uitnoodiging voor een veiligheidspact-conferentie in denzelf den geest geantwoord als Engeland en Frankrijk. Het echec dor Duitsche démarche is daar mee volledig en buiten de Duitsch-natio- nale bladen om wordt dat in Duitschland dan ook zoo gevoeld. Vele bladen maken Stresemann een verwijt voor de Duitsch-na- tionalen te zijn gezwicht. Engeland beschouwt de kwestie als ge sloten en de rest zal nu wel zoo verstandig zijn hetzelfde te doen. Alleen, gelijk giste ren reeds gezegd, de atmosfeer is wat min der gunstig geworden. De Duitsche delegatie ter conferentie van Locarno zal Berlijn morgenavond verlaten. Zaterdagmiddag om 6 uur wordt zij te Lo carno verwacht, alwaar 30 kamers voor haar in het hotel Esplanado gereserveerd zijn. Tot de delegatie behooren behalve de rijkskanselier en de rijksminister van bui- tenlandsche zaken o.a. staatssecretaris von Schubert van buitenlandsche zaken, staats secretaris dr. Kempner van de rijkskanse larij, Ministerial direktor dr. Gaus en dr. Kiep, leider van do persafdecliug van dc rijksregecring. De Duitsche delegatie zal in het geheel uit 25 personen bestaan. BINNENLAND. De Raad van Boakoop heeft besloten tot electrificatie dier gemeente. Er zal een Staatscommissie worden in- flcsteld tot regeling van den Radio-omioep, Melkoorlog te Amsterdam. Het stoomschip „IJselstroom" is gezonken. BUITENLAND. Concessies van Amerika inzake de fnn- deering der Fransche schuld. Het Grieksche parlement is onverwachts ontbonden. Besluiten op het Labonr-congres te Liver* pool. Nieuw oiiensiei der Franschen en Span jaarden in Marokko. De Engelsehe, Fransche en Belgische de legaties zijn nog niet volledig bekend. In do juist verschonen memoires van den Engolschen minister van buitcnl. zaken ia 1914 lord Grey resumeert deze de „les der Europeesche geschiedenis" in de volgende treffende zinsnede: „Er kan geep blijvende veiligheid gevonden worden in bewapenings- wedloopen en afzonderlijke verbonden en er is voor geen enkele mogendheid veilig heid, tenzij liet een veiligheid geldt, waarin haar nabuurstaten een gelijk aandeel heb ben." Caillaux is in Washington nog altijd aan het loven en bieden. Amerika heeft het volgende voorgesteld, wordt officieel ge meld: L Gedurende een beginperiode (van 10 a 15 jaar) verlaagde jaarlijksche betalin gen van 37 a GO millioen dollar. 2. Een gemiddelde jaarlijksche afbetaling van 130.000.000 dollar gedurende de periode der volle betalingen. Frankrijk schijnt 100 millioen te hebben geboden. Vordering is er in zoover gemaakt dat er een overeenkomst is bereikt voor de inlassching in de overeenkomst van een be paling, <Iie een herziening der regeling voorziet voor het geval, dat het beiden par tijen duidelijk zou worden, dat Frankrijk's betalingsvermogen overschat is. Bovendien heeft de Amerikaanschc commissie de an nuïteiten met 20 millioen dollar verminderd De Franschen achten beide concessies zee? belangrijk. Overwogen wordt nog een voorstel vol gens hetwelk de betalingen zouden worden uitgesteld voor het geval dat de stand an de wisselmarkt ongustig zou zijn voor de overmaking van het geld op dei vastgcsbl- den datum; de Fransche schatkist zou al dus een zekere vrijheid genieten wat be treft de keuze van het gunstige tijdstip voor de overdracht. Wil Caillaux met resultaat terug, dan zal hij haast moeten maken. Morgen keert hij immers naar Frankrijk terug. DUITSCHLAND. Tsjitsjerin te Berlijn. Tsjitsjerin iB te Berlijn aangekomen. Stresemann bood hem een diner aan, waar bij ook de Russische gezant te Berlijn aan zat. Ook Luther zal dén Rus nog ontvan gen, die daarop een kuur gaat doen in Wiesbaden. De in nauwe betrekking tot het Duit sche departement van buitenlandsche za ken staande Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft over Tsjitsjerins beroeï aan Berlijn het volgende: ,,Het is aan te nemen, dat de Russische commissaris van buitenlandsche zaken io Berlijn in de gelegenheid zal zijn uit be voegde bron te vernemen, dat mogelijke Russische bedenkingen, zooals zij in de Sovjetpers worden aangetroffen in verband met een veiligheidsverdrag in het Wcstep en de beweerde ondersteuning van een En gelsehe omsingelingspolitiek tegenover Rus land, volstrekt ongegrond zijn. Door ge sprekken met den Duitschen gezant te .Mos kou graaf Brockdorff-Rantzau is de Russi sche regeering reeds geheel op de hoogte gebracht van het Duitsche standpunt. Uit komt hierop neer, dat een regeling van belangrijke kwesties en van onze gchcclo verhouding tegenover de Westelijke mo gendheden in geen enkel opzicht een wij ziging onzer houding tegenover Rusland of een schending van het vriendschapsverdrag van Rapallo beteekent, dat de Duitsche buitenlandsche politiek, ook na het sluiten van een pact of toetreding tot den Volken bond volstrekt onafhankelijk van alle machtscombinaties zal blijven, die een om singeling van andere mogendheden of net innemen van een ibepaald front zouden kunnen meebrengen."

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1