jlriaeid PUROL GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. UIT NED. OOST-IN DIE. Vaische munters. Aneta meldt: Ben vaische mun terszaak is te Paroeog- koeda, in de Preanger Regentschappen, ont dekt De biljetten zijn achterhaald. Twee commissarissen van politie nit Soerabaja en één uit Semarang, Solo en Bandoeng zrjtn voor het onderzoek overgekomen. Ben Chi- ncesche bankdirecteur te Semarang is waar- ftv lijk bij de zaak betrokken. Het vaische gcla is een half jaar geleden bg| een bank- f[assier aohterhaald. RECLAME. Handenarbeid geelt vaak ruwe, be schadigde en leelijk uitziende werk handen. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door 4129 30-60-90 ct. Manschappen van de reddings brigade zijn ter hulp geroepen in het woon huis van den drogist, den heer A. van A-, op den Schiedamscheweg, te Rotterdam, waar in den kelder een groote IIeach met 70 kilogram ammoniak gescheurd en grooten- deels leeggeioopen was». De gassen hadden zoowel den heer A. van A. en z$n gezin, als de bovenbewoners uit hun huis gedreveiL [Voorzien van een rookhelm, aija de man schappen der brigade in den kelder af gedaald en hebben de gescheurde ilesck boven gebracht en m den tuin gezet, waar do ammoniak, voor zoover nog aanwezig, vordampft is. In de boven- en benedenwoning hebben zq verder de ramen en deuren open gezet, waarna de bewoners na eeoigen tijd hun woningen weer konden betrekken. Drama in de Chrispjjnstraat in Den Haag. Zaterdagavond omstreeks hall negen kwam de 50-jarige C. M., uit de Sirtemastraat, zqb me.sje bezoeken, (lat zich bevond in een pierceel in de Chrispijnstraat. Daar is tusschen de twee geliefden ruzie ontstaan, met hert; gevolg, dat het meisje de woning uitliep. M. dacht echter, dat zij zich ophield in de woning van de hoofd bewoonster van het perceel en drong haar kamer binnen. Hij moet toen een mes ge-, trokken hebben en zij een bjjl genomen hebben. Bij het gevecht, dat tusschen de twee ontstond, is M. met de bijl op het hoofd geslagen en ernstig gewond. Do Geneeskundige Dienst bracht hem naar het ziekenhuis. De daderes meldde zich bg de politie en is in arrest gesteld. Aanranding en poging tot be- rooving. De bloemist J. V., in de Ael- brechtstraat te Rotterdam, kreeg Vrijdag avond bezoek van een ongeveer 30-jarigen man, die beweerde de zoon te zijn van den ingenieur uer Spoorwegen K., die zou wonen in blokhuis 25, nabij do Aeibrechtskade. Zijn rader, zoo vertelde tiij, zou binnenkort zijn 25-jarig jubileum in óiaist der spoorwegen vieren, en nu wilden zijn zoons bij die gelegenheid de woning versieren, waar zij een paar honderd gulhen voor over hadden. De bloemist werd aangezocht voor bloemen on planten zorg te dragen en 's avonds 9 uur op do Aelbrechfekade te komen tot het houden van vordore besprokingtu. Hem werd tevens gevraagd f50 mede te brengen, want zijn bezoeker had enkel een bankbiljet van f200 en wilde f150 vooruitbetalen voor do kosten. Op het aangegeven uur was de bloemist op de Aelbrechtskade en trof er den man aan, die bij hem was geweest, in gezelschap van een juffrouw. Beiden ver tolden, dat zij nog moesten wachten op een broer, die oit Utrecht zou komen. Nadat men tot elf uur tevergeefs op dien broer gewacht had, zeide de bloemist, dat hij wilde vertrekken, omdat het hem te iaat werd. Toen hij daartoe aanstalten maakte, wierp de juffrouw hem opeens haar mantel over het hoofd en greptcn «n <1® web noemende K. den bloemist aan, die ep den grond viel met den mantel over het hoofd. Öp zijn hulpgeroep kwamen eenige bewoners van woonschuiten aaoloopan. Het tweetal zette het op een loopen en ontkwam, zonder hun klaarblijkelijk doel, berooving van den bloemist, bereikt te hebben. De bloemist is door den ral licht aau het hoofd verwond *n raakte zrjo hoed kwijt Menschrijlt o n 9' II e t p a r- ket uit Den Haag was Zaterdag den ge- heclen dag op het Raadhuis te Noordwij- kerhout in verband met den aldaar plaats gehad hebbenden belangrijken bollendiefstal. lien groot aantal personen is in verhoor geweest en (wee hunner zijn op transport gesteld naar Den Haag. Door de ijverige nasporingen der politie bleek, dat een groot deel der gestolen bollen, geveild is op de ^Hobaho" te Lisse op naam van een „ge zaghebbend" persoon uit deze gemeente. Deze blijkt als heler bij de zaak betrokken te zijn en is Zaterdagavond in arrest ge steld. Hij bekende, dat er nog zes zakken ontvreemde bollen bij hem op zolder te vinden waren Dat was inderdaad het ge val. De politie heeft die gevonden en ze aan den bloemist H. van Leeuwen teruggegeven. Reeds had de „Hobaho" te Lisse 75 pCti van het geveilde uitbetaald. De diefstal schijnt in verband te staan met een com plot. Een aardig voorval opuen krui ser „Java". Naar men ons mededeelt, hoeft tijdens het bezoek van tL M. de Ko ningin aan boord van den kruiser „Java", Wo-dag j.l., een aardig voorval plaats De commandant van het schip, de heer Quant, vertelde oJ. aan H. M., die groote belangstelling aan den dag legde voor- alles wat den dienst op de Java betrof, dat de marinier eerste klasse, Jaski, in aftn 22- jangen diensttijd by de marine (de Indische jaren meegeteld), ook nimmer ook maar één minuut arrest heelt gehad, hetgeen, do strenge discipline brj de marine in aan merking genomen, een bijzonder feit mag heeten! H. M. liet daarop Jaski voor zich verschijnen en sprak hem op waardeerende wijze toe. Dat de man hiermede vereerd was, laat zich begrepen! De expediteur W. H., uit Krom menie, tegen wien de kommiezeo reeds eeni- gen t^d ernstige verdenking koesterden, is .Vrijdagmorgen te Amsterdam aangehouden, wegens het vervoeren van alcohol op zijn vrachtauto, zonder dat hg daarbij een accijnsbewijs kon overleggen. Alcohol en auto weiden in beslag genomen. Terstond bega ven eenige accünsrechercheurs zich naar Krommenie, om in de woning van EL, aan den Militairenweg, een huiszoeking te doen. Hierbu werd in een geheel afgesloten ka mertje pp den zolder een in volle werking zgnde distilleerderij ontdekt. Al het gevon den materiaal, waaronder een paar distilleer ketels, twee groote gistkuipen en ongeveer dertig liter al co holy werd in beslag go- nomen en per vrachtauto, onder toezicht van de recherche, naar Amsterdam vervoerd. In verband hiermede zgtn in Krommenie bij familieleden van H. nog huiszoekingen ver richt» echter zonder resultaat. Het onder zoek naar medeplichtigen wordt voortgezet. Gisteren is de door den Bond van Amsterdamsche Zangvereenigingen en den Bond van Amsterdamsche Dilettanten- Id uziekvereeni gingen georganiseerde zang demonstratie met een koor van zeven duizend personen, ten bate van de geteisterde streken, in het Stadion in de hoofdstad, gegeven. De Zondagochtend voorspelde niet veel goeds. Maar Pluvius is genadig geweest Tegen den middag klaarde het wat oft zoo dat de samenstelling van de vier groepen kon doorgaan. En tijdens de uitvoering kreeg man wat losse buitjes en wat zonne- schgn. Men kon nog tevreden zijn. Naar schatting weren er een 15000 menschen in het Stadion. Het aantal te Vissingen in hot thans geëindigde seizoen genomen zeebaden bedroeg 42742, tegen 30-158 «in 1924. In Domburg werden 13453 baden genomen 9642 in 1924. Langer dau een week logeerden er 3291 personen, togen 2993 in 1924. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co/s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Sept. in Nederland uitgesproken 90 fail lissementen tegen 98 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Sept. 1925 3120 faillissementen tegenover 3310 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. „Meneer, ik heb den sleutel verloren van de safe." „Date erg. Maar je hebt er toch een in duplo." „Ja, maar dien had ik voor alle zekerheid in de safe gelegd." (S BUITENLANDSCH GEMENGD. Ontploffing in een munitiefabriek. Zaterdagavond had een geweldige ont ploffing plaats in de munitiefabriek van Sèvres. Verscheidene arbeidsters zijn ge wond. Verkoop der „Daily Mail"? Er verluidt, dat do „Daily Mail" ver kocht is voor 60 millioen p.st. aan de ge broeders Berry. Op de Biuaaelsche boulevards. Een lezer schrijft aan den „Brusselschen Standaard": Gisteravond stond ik, van mijn dage- lijksch werk terugkeerend, vóór de uitstal lingen van uwen keurigen boekhandel. Ne vens mij tuurde een soldaat inet belang stelling naar de fraaie werken. Opeens valt daar een heertje in ons midden en met verontwaardiging brult hij tot den verbluf ten soldaat: „Est-ce-que vous êtes un soldat beige, voos''. Schuchter, licht van zijn lood geslagen, sleept onze jongen voortde ge tergde vaderlander doet rechtsomkeer en achtervolgt zijn slachtoffer, terwijl hij maaT krijt: „Ne vous occupez pas de cette sale boite. Ce so at des Hollandais, et les Hol landais sont des bodies, des traites, des titches. De Hollandscke schatkist, n'est ce pas", grijnst hij. Alzoo scheldend, hevig gebaren makend, gaat hij danig verbolgen nevens de bedeesde soldaat, terwijl de voor bijgangers een wijl stilhouden en het twee tal nieuwsgierig gadeslaan. „Vous devez servir la patrie", schreeuwt hij verder. Op dien kreet gaat de soldaat kalm naar zijn zak, trekt er bedaard zijn geldtasch uit en hem onder den neus van den Vlaamschhater duwend, snauwt hij hem toe: „Voilé, la patrie." Van verbittering bijna stikkend, draait het onstuimig heertje óch om en schuim bekt: „9on porte-monnaie, oh, salofc 1" Treinongevallen. Te Hersfeld bij Cassel is een trein ont spoord, De twee locomotieven en een drie tal wagens werden omgeworpen. Acht rei zigers werden levensgevaarlijk gewond en naar het ziekenhuis gebracht. Uit Chattanooga (Ver. St.) wordt gemeld, dat in de buurt van Worley, in den staat Tennessee, twee treinen in volle vaart op elkaar zijn geloopen. Et zijn één doode en vijftig gekwetsten. Een der machinisten had geen acht geslagen op een sein. De beide looomotieven zijn volkomen verbrij zeld en van den spoordijk geslingerde De gezonken onderzee§r. Nader wordt gemeld, dat van het stooin- sohip „City of Rome" draadloos bericht is ontvangen, dat de drie geredden Van de Amerikaansche onderzeeër E 51, die na een aanvaring met 37 man is gezonken, gewond zijn en dat een hunner onmiddellijk moest worden geopereerd. Hun toestand is echter gunstig. Het stoomschip, dat op weg v/as naar Boston, is zelf ook beschadigd. Nadat van de „City of Rome" draadloos bericht over het ongeval was ontvangen, zonden alle kuststationB een oproep naar do schepen,, die zich in de nabijheid bevonden, om zich naar de plaatB te begeven, waar de onder zeeër gezonken was. Marine-personeel werd van de basis der onderzeeërs bij New Lon don gezonden met stalen netten, om te trachten de onderzeeër te lichten. Duikers zullen trachten de haken, welke zich aan deze netten bevinden, zoodanig aan de ge zonken boot te bevestigen, dat dit mogelijk zal worden. De torpedojager Putman, die ter plaatse is aangekomen, rapporteert, dat de duikboot op een diepte van 130 voet ligt. Men weet niet, of op het oogenblik dat de boot zonk alle schotten gesloten wa ren, doch ook indien dit het geval was, zou de bemanning slechts korten tijd in leven hebben kunnen blijven. Men VTeest echter, wegens de vele benzine vlekken, die aan de oppervlakte drijven, dat de boot gebroken is en de marine-autoriteiten gelooven niet, dat er nog overlevenden zullen worden gered. Vliegongeluk in Japan. 2 militaire vliegtuigen die een spiegel gevecht hielden zijn te Midair in botsing gekomen en gevallen. De inzittenden zijn gedood. De bedrieger bedrogen. Een P&rgpche oplichter, die er rijn werk van maakte lieden te beloven hun het Legioen van Eer te bezorgen, mits men hem zekere onkosten vergoedde, die nogal in de papderen liepen, is er leelgik inge- viogen. Twee handige politiemannen, die rich voordeden als een kapitein van de groote vaart, en een neef, wien de kapitein een lintje wou beoorgen, stelden rich met Le Golf, of manheer „John", zooals h(j ge woonlijk genoemd werd, ln verbinding. Deze nam de zaak dadelgk ernstig ter hand en ging met de heeren verschillende bureaux bezoeken, waar hgl iniiohtingen moest in winnen of men de betrokken ambtenaren, naar hjj aedde, een kleine steekpenning moest gewen. Het viel den ge waanden slacht offers daarbQ uiter^ moealgk hun ernst to bewaren, toen de oplichter de brutaliteit had hen naar de politie te brengen, en dal nog wel naar hun eigen bureau.... Terwgl hfr hen daar liet wachten^ ging h# zelf den commissaris de een of andere onbenullige inlichting vragen. Toen eindelijk de zaak zoover was, dat John vijfduizend francs voor zgn moeite had ontvangen en het verzekerde welslagen der onderneming met een diner^je gevierd zou worden, vonden de politiemannen het genoeg en lieten den oplichter, in stede van naar een restaurant-, naar het politiebureau rijden, waar hjj hen zelf -ook eenmaal heengebracht hacL AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De moord aan den Overtoom in 1915. Voortzetting van het getuigenverhoor. Zaterdag heeft de Amsterdamsche recht bank het onderzoek voortgezet in de zaak tegen Marceiis Muylwijk in verband met den moord in October 1916 gepleegd op den koopman Busch. Het eerst worden als getuigen-deskundi- gen gehoord prof. L. Bouman en dr. H. J. Overbeek, die een psychiatrisch rapport hebben uitgebracht, na een onderzoek naar de geestvermogens van Muylwijk ingesteld te hebben. In hun rapport zeggen ze o.a.: Uit de voorgeschiedenis van bekl. blijkt, dat deze niet erfelijk belast is. Uit de jeugd wordt vermeld, dat hij aan toevallen zou geleden hebben, welke niet nader worden beschreven, doch welke op jeugdigen leef tijd weer waren verdwenen, zoodat wij mee- nen daaraan geen groote beteekenis te mo gen hechten, evenmin als aan het hoofd trauma hetwelk wordt aangegeven. Van meer belang is, dat bekl. op jeugdi gen leeftijd thuis reeds kleine diefstallen pleegde en naast een goed intellect de nei ging vertoont zich te onttrekken aan het stabiele Christelijke dorpsmilieu. Toen hij daaraan gevolg gegeven had, door zich te vestigen in het groot stads milieu, geraakte hij al ipoedig aan den zelf kant van het leven, de financiën raakten in de war en om de tekorten te dekken, pleegde hij brandstichting en speelde op de pier te Scheveningen. Om de consequenties van zijn handelingen te ontgaan, vluchtte hij naar Amsterdam, waar hij zich door zijn goede vakkennis weer spoedig een behoor lijk maatschappelijk bestaan wist te ver werven. Een volgens bekl. vaische verden king van diefstal deed hem besluiten naar Londen te gaan, waar hij zich spoedig van uit de onderste lagen der maatschappij door Christelijke hulp wist op te werken tot een behoorlijke maatschappelijke positie; uit de verschillende gegevens blijkt wel, dat hij rich in deze periode, gesteund door den godsdienst, maatschappelijk goed gedroeg. In Holland teniggekeod. huwde hij een vrouw uit een maatschappelijk goed milieu doch door het nastreven van voor rijn mid delen te hooge doelen, kwam hij ln voortdu rende financieele moeilijkheden, verder den steun missend van den godsdienst, kwam hij in voortdurende financieele moeilijk heden, verder den steun missend van den godsdienst, kwam bekL mede onder invloed van maatschappelijk en moreel niet hoog staande vrienden, tot verhoudingen en han delingen welke wel is waar wellicht nog niet bepaald misdadig kunnen genoemd worden, doch waaruit geen hoog moreel peil blijkt Een en ander voerde tot het delict, waar voor bekl. vervolgd wordt Bij ons onderzoek blijken peychische stoornissen te eenenmaJe afwezig. Uit de Cavena, welke ons tan dienste staan uit tijd, dat het misdrijf plaats vond, blijkt evenmin iets. waaruit wti zouden kunnen concludeeren, dat toen psychische stoornis sen zouden hebben beslaan. Wanneer het juist zou zijn, wat bekl. aangeeft, namelijk dat hij het slachtoffer in drift gedood zou hebben, dan bestaat er voor ons evenmin aanleiding om een ziekelijke drifttoestand aan le nemen. De wijze waarop verder met geraffineerd overleg gehandeld wordt om ontdekking van de misdaad te voorkomen, wijst- op een vol komen psychische beheersching van de feiten." Op grond van het bovenstaande conclu deeren de beide deskundigen, dat er ten tijde van het begaan van het ten laste ge legde delict ,geen psychische stoornissen bij bekl. bestonden, waardoor dit feit, indien bewezen, hem niet zou kunnen worden aan gerekend. Prof. Bouman bevestigt het uitgebreid 'rapport. President: In zijn dagboek maakt hij den indruk dat hij een geheel ander mensch is geworden. Wat is uw meening over zijn berouw? Prof Bouman: Mijn ervaring heeft mij wel eenigszins sceptisch gemaakt te dezen aanzien. Ik durf uw vraag niet beant woorden. President: Ik heb den beklaagde er reeds op gewezen dat zijn haat tegen wie hij zijn verraders noemt zijn berouw schijnt le ver dringen. Prof. Bouman: Dat lijkt mij wel ver klaarbaar. Na tien jaar is zijn schuldgevoel niet meer zoo sterk; dan is het verklaar baar dat na tien jaar straffeloosheid zijn haatgevoel tegen degenen die hem toch aan het gerecht hebben overgeleverd sterk is geworden. President: Bij zijn verhoor onmiddellijk na de verdwijning van Busch heeft beklaag de aan de politie medegedeeld dat op den avond van Busch' verdwijning bij hem thuis is opgebeld en gevraagd of Glaassen daar ook was. Dit heeft beklaagde ook nog voor den rechter-commissaris gezegd. Bij zijn verhoor voor de rechtbank heeft beklaagde verklaard dat er in dit telefonisch gesprek gevraagd werd naar Busch en niet naar Glaassen. Acht u, aldus vraagt de Presi dent, nu aan den deskundige, het mogelijk, dat beklaagde hier de waarheid spreekt. Prof. Bouman antwoordt dat het heel moeilijk is hierop een antwoord te geven. Sterke emoties wisschen andere indrukken wel uit, maar als hij den volgenden dag nog wist dat er naar Glaassen gevraagd is, moet hij het m. i. zich ook later kunnen herinneren. De president zegt dat voor de rechtbank is komen vast te staan, dat er inderdaad den avond na Busch' verdwijning telefo nisch bij M. is gevraagd naar Glaassen en dat die vraag gesteld moet zijn na het feit. Beklaagde zegt, gelijk de president hem heeft verzocht, goed te hebben nagedacht over het gebeurde na hel voorgevallene met Busch. Hij herinnert zich thans dat niet één- maar tweemaal is opgebeld. Den in houd van het eerste telefoongesprek kon hij zich niet herinneren, de tweede maal werd gevraagd of Busch bij hem was. Daarna wordt weder voorgeroepen de heer Keyzer, de inspecteur van politie, die in 1915 den verdachte het eerste verhoor heeft afgenomen. De president vraagt hem hoe de toen afgelegde verklaring van bekl. dat kort na het weggaan van Busch telefonisch bij hem, verdachte, naar Glaassen gevraagd is, in het proces-verbaal is gekomen. Heeft get. hem daarnaar gevraagd? Keyzer: Ik zal vermoedelijk gevraagd hebben: Is er nog iets voorgevallen nadat Busch weg was gegaan? Daarop moet M. toen gezegd hebben dat telefonisch gevraagd is of Claassen ook bij hem was. Ik kende toen den naam Claassen nog niet. M. moet hem dus volkomen uit eigen beweging ge- noemd hebben. De verdediger wijst op hel z. i. belangrijk conflict in de door bekl. in zijn dagboek neergeschreven verklaringen omtrent het ontnemen van het geld en sieraden aan i het lijk. Hij verzoekt thans der rechtbank 1 prof. Bouman de opdracht te willen ver strekken tot het geven van een psychia trisch oordeel over het dagboek van Muyl wijk. Na overleg met de rechters deelt de pre sident mede, dat de rechtbank dit verzoek van den verdediger afwijst, aangezien zij een nieuw psychiatrisch onderzoek niet noodig achten. De verdediger vraagt een gemotiveerde beslissing hieromtrent te mogen ontvangen, welk verzoek de president in overweging zal nemen. Vervolgens wordt gehoord de heer Hoorn berg, die zich voor Busch' verdwijning bij beklaagde had vervoegd, als controleur deT Rijksverzekeringsbank, om de loonlijsten na te zien of Busch daarop voorkwam. Bekl. had hem toen verklaard, dat Busch wel f 10 000 had verdiend, en f31.000 bij hem, bekl. had gedeponeerd. Beklaagde zegt, dat dit laatste op een mis verstand moet berusten. De volgende getuige is de gevangenis-pre dikant, ds. J. P. le Roy, die bekl. in de ge vangenis bezocht. Bekl. was onrustig. Ik vroeg hem: kerel waarom zit jij hier? Woest antwoordde hij. dat hij verdacht was van moord. Heb je het dan niet gedaan? vroeg ik. Neen, was het antwoord. Toen heb ik al mijn menschelijkheid in mijn ziel gelegd. Ik heb bekl. bij de hand genomen en mee genomen onder het kleine gevangenis raampje. Ik zei hem: Kom onder dat raampje staan, onder dat stukje van God's mooien hemel en zeg dan nog dat je onT schuldig ben. Hij hield zijn onschuld op nieuw vol. Maar toen ik hem ernstig aan zag, zag ik een schemer van berouw in zijn oogen. Muylwijk begint hier hevig te snikken. Ds. Le Roy verhaalt vervolgens hoe hij daarop in de gevangenis een dienst leidde, waaronder de stadszending zong. Dat schoone lied, dat eindigt: Ik verlang naaT U; een lied, dat zelfs een gemoed, dat een keisteen draagt, moet ontroeren. Ik heb bekl. daaronder voortdurend geobserveerd en ik zag dezen man, wiens oogenwildheid mij wel eens bang voor hem had gemaakt, bre ken en in snikken uitbarsten. Ik heb toen gepredikt over Een bij wien 9teeds verge ving is. Het verwonderde mij niet. dat Muyl wijk mij na den dienst bij zich liet roepen. Toen ik zijn cel binnenkwam, vroeg hij mij, mag ik U nog de hand geven? Natuurlijk antwoordde ik hem; was ook mijn meester niet toegankelijk voor de zondaars? Toen weende hij opnieuw, hij brak opnieuw en viel neer op den steenen vloer. Daar stortte bij toen een gebed lot God om vergeving, dat mij diep ontroerde en dat voor mij zal blijven spreken van zijn berouw, welke za ken tegen hem ook nog hier zullen blijken. Daarop heeft hij precies verteld hoe het drama zich heeft toegedragen gelijk hij heit ook uitvoerig heeft te boek gesteld en in dat verhaal ben ik getroffen door de woeste kracht, waarvn heel zijn wezen getuigde, toen hij verhaalde hoe hij Busch vastgreep en tegen den grond wierp. Beklaagde, die gedurende deze verklaring onbedaarlijk zat te snikken .vroeg daarna het woord. Eerst zeide hij bezwaar te hebben tegen de ver^ klaring van prof. Bouman dat hij tijdens zijn jeugd meermalen diefstallen heeft ge pleegd. Slechts eenmaal heeft hij als kind yan 7 jaar een gulden gestolen, omdat hij met kakkeren had verloren. Dit heeft hij echter uit zichzelf erkend. Ik ben, zoo ver volgde hij, als brandstichter, als dief, als moordenaar, als huichelaar, ja zelfs als godshuichelaar in de gevangenis gekomen en zoo sta ik hier nU, maar voor dit alles heb ik boete gedaan en als ik in den be ginne ook dominéé gehaat hebt omdat deze mij gebracht *d tot bekentenis, dan zie ik het thans toch beter in en dank hem daar voor. Muylwijk krijgt vervolgens toestemming lot het voorlezen van een groot gedeelte uit zijn dagboek, waarin hij poogt zijn emoties in het huis van bewaring te analyseeren. Met groot geduld hoort de rechtbank de voorlezing aan. die met pathetische voor dracht geschiedt, maar eindelijk verzocht de president den verdediger zijn cliënt een wenk te geven om de voorlezing te staken. De zitting is daarna geschorst. Het woord is aan de getuigen décharge. Als eerste getuige 5. décharge en tevens als deskundige wordt na de pauze gehoord dr. J. J. Voorhoeve, de huisarts van be klaagde. Hij deelt mede, dat Muylwijk 24 en 26 October 1915 onder zijn behandeling was voor een zwelling van de hand. Naar hij zich herinnert, heeft hij Muylwijk ge vraagd wat er was, waarop deze antwoord de. dat hij de hand gekneld had. Verdediger: Wat is uw indruk van Muyl wijk? Dr. Voorhoeve: Mijn indruk van Muyl wijk was gunstig. Hij had ©en goedaardig karakter, maar kon wel een9 uit zijn slof schieten. Toen ik het verhaal omtrent het gebeurde in de kranten las, dacht ik onmid dellijk, dat de daad door Muylwijk was ge schied onder den druk der omstandigheden. Verdediger: U meent dus, dat Muylwijk de daad in een opwelling van drift gedaan kan hebben? Dr. Voorhoeve: Dat is zeer goed mogelijk. De tweede getuige décharge dr. F. Meur- sing, prosector-bacterioloog in het Binnen gasthuis, geeft als zijn meening te kennen, dat Busch niet door worging en waarschijn lijk ook niet door imbibitie gestorven is. Het is trouwens zeer moeilijk iemand van ge lijke kracht te worgen. Z. i. is de val op den grond vermoedelijk niet de oorzaak van den dood geweest. Of het verhaal van Muylwijk is onjuist, of, als 't waar is, was Busch niet gezond. Wanneer men aanneemt, dat Busch lijdende was aan een harLspieronlsleking, een hart- vergrooling of een ziekelijke afwijking van den hartslagader, ziekten, die voor zijn om geving onopgemerkt kunnen zijn gebleven, en ontstaan kunnen zijn door een verkeer de levenswijze, dan is het mogelijk, dat Busch tengevolge van het lawaai der deur, ontstaan door het er tegen aanvallen van Muylwijk en het aangrijpen door Muylwijk bij hals en keel, zóó is geschrikt, dat hij na nog met zwakke stem iets gezegd te hebben, is gestorven. De verdediger zegt in staat te zijn gesteld der rechtbank mededeelingen te doen om trent de ziekten van Busch. De directeur van het Binnengasthuis, dr. Stumpf, heeft hem nl. inzage verstrekt van de histoiia moitii (geschiedenis der ziekten) van Busch. Hij leest de van dr. Stumpf ontvangen ge gevens voor, waaruit blijk, dat Busch een geheime ziekte had en in Maart 1908 in de kliniek van prof Rotgans is geopereerd. Mr. Levy verzoekt en verkrijgt aanteeke- ning van de verklaring van getuige dr. Meursing, dat syphilis een ziekte is, die aanleiding lot plotseling sterven kan zijn. Na dit verhoor van de beide deskundigen, dat bijna twee uur heeft geduurd, wordt op verzoek van den verdediger de rechter-com missaris mr. Dons gehoord. De verdediger vraagt welken indruk mr. Dons heeft gekregen van de bekentenis van Muylwijk. Mr. Dons: lk kan daarop antwoorden, dat ik den indruk heb gekregen, dat de beken tenis van Muylwijk met de werkelijkheid overeenstemde, en dat Muylwijk alles heefi gezegd, wat hem op het hart lag. Ook ds andere menschen, die hebben deelgenomen aan het onderzoék, hebben niet aan de waarheid getwijfeld. Wel rijn mij later een paar dingen opgevallen, die mij vreemd v/aren. Hoe het ook zij, Muylwijk heeft me steeds bezworen, dat hij de waarheid sprak. President tot getuige: Is uw oordeel nog zoo gebleven na al hetgeen ter terechtzit ting is voorgevallen? Mr. Dons: Mijn kijk op Muylwijk is mi wel iels verslechterd, terwijl ten opzichte van de bekentenis mijn oordeel hetzelfde gebleven is. De verdediger stelt nog eenige vragen om trent heigeen in het kabinet van den rech ter-commissaris is voorgevallen, waarna de president opmerkt, dat dit mede met hot oog op de inwerkingtreding van het nieuwe W. van S., niet bevorderlijk is voor de ver trouwelijke verhouding tusschen den rech ter-commissaris en den verdediger. Verschillende andere vragen, door den verdediger gesteld, acht de president over bodig. De zitting wordt dan geschorst tot Vrijdag 2 October.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6