Ballontocht 3 Oct. a.s. No, 20107. MAANDAG 28 SEPTEMBER Anno 1925. 0.18. „0.18. Officieele Kennisgevingen. STAOSMEUWS. In overleg en samenwerking met het Bestuur der 3 October-Vereenïging zal op de Nieuwe Veemarkt vóór den Molen „DE VALK", op 3 Oct. a.s. des namidd 1 uur de bekende Nederiandsche Luchtschipper de Heer POTTUM, Oud-Leidenaar, met zijn Ballon een vrije opstijging maken. Voor één onzer Abonné's Dame, ot Heer, stellen wij de gelegenheid open, gratis, doch geheel voor eigen verant woordelijkheid, den ballontocht mede te maken Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich VOOr 1 October a.s. aan ons Bureau opgeven. Hierbij zij vermeld, dat personen met een gewicht boven de 75 K.G. niet aan den tocht kunnen deelnemen Een loting, die ten overstaan van de liefhebbers Donderdag t October a.s. te 12 uur 's middags te onzen kantore zal plaats hebben, zal uitwijzen, wie de gelukkige is. Verder is aan den tocht een bijzondere reclame met prijzen verbonden, waaromtrent wij in een volgend num mer van ons Blad nadere mededeelingen zullen doen. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTLEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. Ott nummer bestaat uit DRIE Biaden EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a 10.15—10.26. SCHOL a 10.17—f 0.40, GEH. KABELJAUW a 10.20 per pond, VOLLE- en 1NMAAKHA- RING a f 0.08 per stuk. N. C DE GIJSELAAR. Burgem Leiden, 28 Sept. 1925. 4162 COLLECTE „ROODE KRUIS". De Burgemeester van Lciderf, brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 30 Sep tember e.k. een collecte zal worden gehou den vanwege de Vereeniging ,,He Neder- landsche Roode Kruis". Hij beveelt deze collecte bij de ingezete non dringend aan en noodigt hen uit door hot schonken van milde bijdragen het goede doel en het ernstig streven der vereeniging krachtig te steunen. N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 28 September 1925. 4161 Het Stormramp-Comité. Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn weder de volgende giften ingekomen: Kleederm.-verg. „Eendracht door Vriend schap" f 25bloemenverkoop tijdens het ju bileum van den algemeenen bond van poli tiepersoneel afd. Leiden f26.90; personeel weg en werken der N.Z.H.T.M., Rijnsburg, f 10; van een groenen bruiloftsavond, f 2.15; F. P. P. te Roelofarendsveen, f7.50; werklie- den-vereeniging „Nut en Genoegen", f 25 mej. B. f 2.50; J. Th. te Wassenaar f 10. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49. Leiden. Gironummer 57471. De beer A. J. Loerakker Gehuldigd. In de Graanbeurs alhier werd gisteren een landelijke vergadering gehouden van den Nederl. R.K. Bond van Bloemist-, Tuin-, Veen- en Landarbeiders, onder patronaat'van St. Deus Dedit gevestigd te Haarlem. Uit alle oorden des lands doch het meest uit Noord- en Zuid-Holland, waar de afdeelin- gen het meest actief optreden, was de organi satie vertegenwoordigd, vandaar ook dat de vergadering die ten doel had den voorzitter en propagandist van den Bond den heer A. J. Loerakker, wonende te Scholen, die thans Aiist 121/a jaar deze functies bij den Bond bekleedt, te huldigen in deze gemeente was belegd, die vrijwel het middelpunt vormt van don kring van afdeelingen waarvan de groot- de actie uitgaat. De vertegenwoordigde af deelingen hadden meest alle hare banieren meegebracht, die in de zaal waren geplaatst. De vergadering werd geleid door den voorzit ter van het huldigingscomité, den heer C. /an der Berg, te Lisse, die met groote waar- leering de geest en werkkracht van den heer Loerakker schetste en dankbaar getuigde van wat deze voor de arbeiders heeft gedaanj in het bijzonder voor de arbeiders behoorende tot dezen Bond. Hij bood den jubilaris een bedrag van S 900 in contanten aan door vrij willige bijdragen der leden verkregen, bene vens Winkler Prins geïllustreerde Encyclo paedic in prachtband, vergezeld van bloe men. De heer Loerakker aanvaardde gaarne deze hulde en dankte mede voor de woorden tot hem gericht, waaruit hem bleek dat het werk dat hij naar zijn beste weten heeft verricht en waaraan ook fouten hebben gekleefd, wordt gewaardeerd. Hij hoopte op dezelfde wijze voort te gaan. Het hem toegedacht bedrag in geld wenschte hij te bestemmen voor verpleging van een of meer aan tuberculose lijdende ar beiders, leden der vereeniging, in het sana torium „Berg cn Bosch'* te Apeldoorn, uit gaande «van de R.K. vereeniging tot bestrij ding der tuberculose Herwonnen Levens kracht". Nadat nog verschillende andere sprekers het woord hadden gevoerd, bleef men nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen, terwijl muziek, zang en voordrachten voor aangenaam bij eenhouden zorgden. De voorzitter sloot te ruim half zeven met woorden van dank aan allen die tot het wel slagen van dezen dag hebben meegewerkt, de bijeenkomst. Jaarfeest der Mathesianen. In de, dank zij de onvolprezen zorgen van mej. dr. De Baat, de leidster der Vereen, van Maühesöanen en de belang- iooze welwillondiheid van den heer Kriest. uit „den Koepel", keurig versierde Foyer der Stadsgehoorzaal, hield Zaterdagavond de vereeniging van Ma-hhesianen haar jaar feest, tevens herdenkingsavond van het 140-jarig jubileum van het Genootschap M. S. G. Trots den zwaren regen die eerst recht losbrak toen de bezoekers van huis moes DE DIRECTIE ten, was de zaal geheel bezet. Voor de ge zelligheid 'had het bestuur overal tafeltjes doen neerzetten, maar deze moesten weer worden ingenomen, teneinde te voorkomen dat de laatkomers werden afgewezen. Even acht uur opende de voorzifter der vereeniging, de heer Veemhuizen de bijeen komst met een hartelijk welkom tot de aan wezigen waaronder de voorzitter, de heer ir. A. M. Touw, de directeur, en andere be stuursleden van M. S. G., de heer ir. Ver wijs en tail van leeraren der school en an dere gienoodigden. Met voldoening kon hij op het afgeloopen jaar terug zien., al had hij op een nog groo teren leden aanwinst gehoopt. De gehouden lezingen en filmvertooningen werden meestal druk bezocht, evenals ée excursies, welke het bestuur organiseerde; komende tot het programma van den avond, deelde hij mede dat daarin eenige verandering was aangebracht. Hij dankte den oud-leer ling Weerlee die het had ontworpen en doen uitvoeren, evenals den aan het Ge nootschap aangeboden tegel, die in de zaal aanwezig was. Men was met de aangekondigde revue niet klaar gekomen, daarvoor zou nu een tooneelstukje worden gegeven. Verder bracht hij warme hulde aan mej. dr. De Baat, die de zaal weder zoo smaakvol had versierd en ook aan de voorbereiding van het feest hard had medegewerkt Ten slotte wenschte hij al de aanwezigen een recht- preltigen avond. Hierna werd uit volle borst hot Mathe sianen lied staande gezongen, waarna de muziek die ook door eigen krachten werd gegeven de bezoekers v&gastte op een keu rig uitgevoerde ouverture uit de Opera „Fi- tus" van Mozart. Na een tusschen geschoven nummer door een niet-Mathsiaan uitgevoerd, dat, hoewel goed bedoeld en met toewijding gezongen niet geheel pastte in het kader van het pro gramma, werd een alleraardigst blijspelletje gegeven „De gebroken 3piegel" getiteld, dat bijzonder goed werd gespeeld en warm toe gejuicht. De jongelui hadden zich flink in gewerkt in hun rol. Hetzelfde kunnen we zeggen van hel looneelschelsje, dat werd gegeven in de plaats van de vervallen re vue, waarvoor en waarna het strijkje zich hooren liet.en applaus oogstte. Toen zou volgens het programma de pauze intreden. De ^samenstellers hadden echter er niet op kunnen rekenen dat een goede fee in de ge daante van een matrone uit den jare 1785 was overgekomen en in de kleedij van dien tijd voor het voetlicht zou treden om er van te getuigen dat het Genootschap uit den eersten tijd Lrolsch was op de leerlingen van thans, die de tradities van het Genoot schap hoog houden, waarvoor zij de voor zitter en enkele andere bestuursleden met aardige cadeaux beloonde. Dit was een prachtig moment en wij behoeven onze lezers wel niet te zeggen wie deze fee was die aan het slot van den avond ook de spe lers en muzikanten met een goede gave be loonde. Na de pauze werd gegeven: „Een slaaf der Eubiotiek", schets in één bedrijf, waar in negen personen optraden, die allen hun rol heel goed weergaven. Alle drie toonee'lstukjes waren geestig en grappig, men moest er al door bij lachen; doch bleven volmaakt gespeend van elke dubbel zinnigheid terwijl de moraal niet ont brak al lag zij er niet boven op. Wij ver moeden dat bij de keuze het oordeel van mej. De Baart wel zwaar zal hebben gewo gen. De muziek besloot met eenige aardige nummers waarna vele van de ouderen de zaal verlieten, zoodat er ruimte genoeg over bleef voor het jongeren deel o<m van het bal te genieten, dat zeer geanimeerd was en heel lang duurde. Zeker mej. De Baat had wel gelijk: óe vroegere geslaohten die voor M. S. G. heb ben gewerkt en gestreden behoeven zich niet te schamen voor de tegenwoordige Ma thesianen. Laten zij zoo doorgaan en ook bij hun uitspanningen de tradities van het oude Genootschap hoog houden. Het beroepingswerk bij de Doopsgezinde Gemeente. Zooals wij eenigen tijd geleden meedeel den waren er in de Doopsgezinde Gemeente alhier, nadat het vaststond, dat de voor ganger ds. Wuite de gemeente zou verlaten, stemmen opgegaan om bij het beroepings werk. dat volgens reglement opgedragen is aan den Grooten Kerkeraad, ook de leden medezeggensschap te geven. Ten einde daarover een uitspraak te ver krijgen, werd door den Kerkera&d een refe rendum onder de leden uitgeschreven. Na de gisbervoormiddag gehouden gods dienstoefening werd vanwege den Kerke raad medegedeeld, dat het referendum zich voor medezeggenschap der leden had uit gesproken. De Gemeente zal bij het beroepen van een predikant zelf een keuze kunnen doen uit een nominatie van twee af drie predikanten, door den Grooten Kerkeraad aangeboden. Kindergeneeskunde. Na Zaterdag te Amsterdam in de college zaal van de Kinderkliniek van het Binnen gasthuis de eerste vergadering te hebben gehouden had gisteren alhier een gecombi neerde bijeenkomst plaats van de „Société de Pediatrie de Paris" en de Nederiandsche Vereeniging voor Kindergeneeskunde. Een 32-tal Fransche professoren en doc toren, waaronder mannen van naam op dit gebied uit Parijs, Lyon e. a. plaatsen in Frankrijk, waarbij veteranen als Nobé Co art Netten en Comby, kwamen 's voormiddags half tien met den trein aan en werden door prof. dr. E. Gorter, dr. Munok en andieren ontvangen. Eenige dames-echtgenooten ver gezelden de heeren. Terwijl de dames ver schillende musea en andere bezienswaar digheden in de stad bezichtigden, vereenig- den de heeren zich in de collegezaal van het laboratorium voor vergelijkende Patho logie aan de Boerhaave-stxaat, waar, na een welkomstwoord van prof. Gorter, -de wetenschappelijke vergadering werd voort gezet. Prof. Gorter deed daarin mededeeling over nierbekkenonteteking bij kinderen, dr. R. Debré en dr. M. Sémeladgne spraken over cotibacellairie bij de voeding en dr. J. C. Schippers over congenitale misvor mingen en nierbekkenontstekang, terwijl dr. F. H. Sdchinga, directeur van (het P. W. Jansensanaforium te Afmen, de baclerio- phaag inliet verloop der nierbekken ont steking behandelde. Aan deze bespreking, welke op ie laatste uiteenzetting volgde, namen onder anderen deel dr. Armand- Delille, dr. Comby, prof. Gorier en prof. Nobé Court Vervolgens spraken nog dr. G. Mouri- quand over „te weinig voedsel, te weinig voedselvertering" en „tekort aan voedzaam heid" en dr. S. B. de Vries Robles over twee gevallen van kératomalacie, terwijl prof. dr. J. van der Hoeve, alhier, projecties vertoonde over een onderzoek van ien oogfundus en de acute mil aire tuberculose. Na afloop wérd het noenmaal in het café-restaurant „In den Vergulden Turk" gebruikt, waarna een bezoek werd gemaakt aan Katwijk-aan-Zee, waar het Zeehospi tium en de Leidsche buitenschool voor zwakke kinderen van de Leidsohe Vereeni ging ter bestrijding van tuberculose onder leiding van prof. Gorter en dT. Minnek wer den bezichtigd. Na terugkomst werd door de Leidsche Vereeniging den vreemden gasten een diner aangeboden in de Studenten-sociëteit „Mi nerva", waarna dir. Van Seters, uit Haar lem, er de bekende Leeuwenhoekfi'lm ver toonde. Den Franse hen gasten werd voor het meerendeel bij Leidsche ingezetenen gast vrijheid verleend. Liefdadigheidsuitvoering van „Emtégees." Ten bate dier slachtoffers le Borculo gaf Zaterdagavond in den zeer goed bezetten Schouwburg alhier de Leidsohe II. B. S.- vereeniging „Emtégéës", een uitvoering. Zij werd geopend met het staande aangehoorde „Wilhelmus" vam een strijkje, dat zich in den loop van den avond meer en meer deed kennen als bezitter en uitdrager van goede eigenschappenja, dat onmisbaar was om de vaak lange pauzes wiet Vervelend te doen worden en dat dan ook telkenmale toejui chingen had in ontvangst te nemen. Voorts sprak even namens de Vereeni ging de heer S. D. Duyverman, met applaus van de jongere bezoekers en van dezen waren er heel wat begroet en van nog krachltigeT bijval, immers nu van allen, ver gezeld toen hij het met planten en met de Vereenig Lngs vlag getooide podium verliet, een openingswoord. Eerst riep hij allen een welkom toe en bracht toen dank aan hen, die medegewerkt hadden om dezen avond voor Borculo te doen gelukken: inzonderheid het Schouw burgbestuur voor huurprijsvermindaring; den heeren Eman en Tersteeg voor wat de programrfta's betreft; den heeren Bik, Kriest en Van der Pijl voor wat aangaat piano, planten en kapwehk; den firma's Mulder, Bots en Van Noort inzake bonbons, in de groote pauze voor het goede doel te verkoopen; en het strijkje, natuurlijk voor zijn begeleidende of andere muziek. Tevens kondigde hij aan, dat in de pauze ook nog loten zouden ten verkoop aangeboden wor den, waarvan de opbrengst mede zou ko men ten goede van het doel, hetwelk men hier diezen avond nastreefde. Een kleine verontschuldiging moest hij maken daarvoor, dait een paar nummers zouden worden gegeven, reeds vroeger door I de Vereeniging aangeboden; maar de oor- zaak hiervan lajg in den korten tijd van I voorbereiding tot deze liefdadigheids uit voe- ring. Volgden: een keurig uitgevoerd Japansch baflet „De Geisha"; twee uitnemend voor- j gedragen viool-soh van Gesar Franck door meergenoemden heer Duyverman; een één- acter, „De inbreker en het meisje", vlot ge speeld door de>n heer H. de Wilde en mej. M. Dros4 zangnummers, keurig tot ons ge bracht. door mej. M. Schijfsma; de groote pauze, waarin zaken werden gedaan voor Borculo; en de veel tijd in beslag nemende opvoering van het bekende drie-bedrijvige j blijspel van Oari Laufs: „Pension Schöl- j Ier", waarmede de vele spelers den aanwe- i zigen veel genoegen verschaften. Op alle nummers of bedrijven volgden toejuichingen. De uitvoering zelve, welke eerst laat was geëindigd, is een succes geweest voor de Vereeniging. Dat de financieele uitkomst ook bevredigend zijl Hierom toch was liet eigenlijk te doen. Door de toespraak aan het begin, door den verkoop in den rusttijd en door het buitengewoon gure weer tijdens den nachtelijken tocht huiswaarts zal ook aan Borculo zelf en zijn geteisterde bewo ners, wian deze avond gold, meer in 't bij zonder gedacht zijn. De Jantjes H. Een prachtig bezette Stadszaal heeft gis teravond genoten van de, voor Leiden, eer ste opvoering van ,,De Jantjes II", een tooneelspel in 4 bedrijven met eon voor spel, dat een vervolg op ,,De Jantjes" ge noemd wordt en zulks ook inderdaad blijkt te zijn. Herman Bouber blijkt de mentali teit van ons volk uitstekend te kénnen. Hij begreep dat het inslaand succes van „De Jantjes" gemakkelijk ata vlag kon worden gebruikt om een vervolg, schetsend den verderen levensloop van Dolle Dries, in triomf door het land te voeren, en inder daad Amsterdam beleefde ruim 200 voor stellingen voor stampvolle zalen, terwijl daarna ook de „provincie" te hoop liep om dit nieuwe stuk te^anschouwen. In dit vervolg, onden den titel „De Jantjes II", wordt men voortdurend weer herinnerd aan BINNENLAND. De vliegtuigbouwer Fokker zal zich la Amerika vestigen. De uitbreiding dor sanatoria te Laren. Thijsse's Hof te Bloemendaal. Buitengewone vergadering Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur. BUITENLAND. De zesde vergadering van den Volkenbond is Zaterdag gesloten. Caillaux in Amerika. Een conflict tusschen de federale regen ring van Australië en de regeering van Nieuw-Zuld-Wales. Verdere overstroomingen in China. do gebeurtenissen uit het eerste stuk, ea men denkt onwillekeurig weer aan de avon turen der kolonialen, welke zooveel schrij nend leed veroorzaakten, en eindigden met den dood van Blauwe Toon", in casu Mau- rits Vigevenoi Ja, hém hebben wij gemist in dit vervolg, waarin wij overigens zeer vole bekenden als Dolle Dries, Blonuo Greet en do Schele weer aantreffen, en dat als geheel zeer weinig voor het- cersto onder doet. Men ziet hier andermaal he/ echte Amsterdamsche volksleven in boeld^ met al z'n leed en vreugde en met z'n, voor ods, dikwijls onbegrijpelijke stemmingen. Maar alléénhoe verdienstelijk de draad van het verhaal ook wordt vastgehouden, en hoe aardig de wijsjes en refreintjes ook mogen zijn oen fraaie stem van het ge halte als die van Vigeveno ontbrak, en daardoor is het, dat wij' dit ver volg niet zóódanig hebben kunnen ap- precieeren als het eerste. Dit echter is dan ook wel zoo ongeveer het eenige verschil I „Do Jantjes II" is een tooneelspel, dat het ongetwijfeld uitstekend „doet", en nog heel lang „doen" zalDe enthousiaste stem ming onder het talrijke publiek was daar voor het beste bewijs. De geschiedenis zelf is gauw verteld. Dolle Dries is, na z'n terugkeer uit do Oost, getrouwd met Blonde Greet en dra zien wij ze met vrienden en kennissen te zamen om de eerste doopplechtigheid te vieren. Met den groei der kinderen, komt echter het noodlot binnen. Steeds weer is er oneenighcid, waarbij- de „afgedankte kolouialen" worden gesmaad, en het gevolg is dat Dolle Dries en de Schele, precies als in het eerste stuk, hun vaderland verlaten, om in den vreemde (Canada) vertroosting te zoeken. Tenslotte komen zij rijk terug en na heel veel tranen komt een algemeens verzoening tot stand. Ziedaar waar het zoo ongeveer op neer komtNatuurlijk is het gegeven ruim uit gewerkt en ontbreekt het niet aan komische scènes en kwinkslagen, die het publiek doen schacrlachen, terwijl daarenboven eenige refreintjes uit volle borst werden meege zongen gisteravond. Ja, de muziek en zang teksten van Louis Davids Jr. vallen weer zeer te loven. Zij dragen dit tooneelspel volkomen De hoofdrol (Dolle Dries) was bij Joh'. Elscnsohn in goede handen, terwijl mevr. BouberTen Hoope een uitstekende creatie gaf van z'n vrouw, Blonde Greet. Van de rest mogen wij niet nalaten te noemen Herman Bouber (de Schele), Emil Timrott (Haraid), Cor Hermus (de Mop) en Anna Sluyters (TTa Druppel). Wij hebben gisteravond een gave vertol king gezien, die reden gaf tot voldoening, on gclooven dat het niet de laatste maal is geweest dat „de Jant.jes II" hier ter tooneele is gevoerd. De kapitein-luit. ter zee II. C Mouwerse chef van de marine-kust wacht alhier, is ter beschikking gesteld onder eervolle ontheffing van zijn betrekking en daarin vervangen door den kapitein-luit. ter zee E. R. Schullz. Tot het Seminarium der Rcmon Mani sche Broederschap zijn toegelaten de dames M. E. Crok, F. A. G. de Klark. J..S. Q. Muys van de Moer cn de heeren H. A. ten Bruggen- cale en L. W. yan Wijngaarden. Door een defect aan een der machines kon Zaterdagavond op de Stedelijke Lichtfa brieken bij het oploopen der belasting niet spoedig genoeg een andere machine worden bijgezet, waardoor overbelasting ontstond en heel Leiden gedurende eenige minuten in het donker zat. Gelukkig was het euvel spoe dig verholpen en weldra brandden in alls huizen weer de lampen. i Donderdag 1 October zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. B. Duyster, organist -der Pieterskerk alhier, in deze b**

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1