CENTS 5 VRAAGT STEEDS. DE No. 20105. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 September Derde Blad. Anno 1925, BINNENLAND. DB [ZWITSER KWALITEITSreer - UIT DE RIJNSTREEK. De driehonderdste geboortedag van Johan de Witt Gisteren had te Dordrecht plaats de her denking van den 300sten geboortedag van den Raadpensionaris Johan de Witt. Om drie uur verzameldm zich een groot aantal genoodigdan in de feestelijk versder-, de Raadszaal. Onder de aanwezigen be vond zich Z.Exc. Minister Rutgers, die reeds 's morgens was gearriveerd en een bezoek had gebracht aan het Museum-BiLderbeek en het museum-Van Gijn. Voorts waren er de heer JJ)e Visser, chef aan het Departe ment van Kunsten en Welensohappen, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier der Staten in Zuid-Holland, de professoren Kernkamp en Japikse, burgemeester, wethouders en tallrijke Raadslieden der gemeente, an nog enkele nazaten van Johan de Witt. Verder een groot aantal genoodigden, afgevaardig den van verschillende vereenigingen en corporaties. Allereerst nam de heetr P. L. de Gaay Fortman, burgemeester van Dordrecht, het woord, om het welkom toe te roepen aan de genoodigden. Spr. wondt zich allereerst tot minister Rutgers, wien hij dank zegt voor zijn aanwezigheid. Speciaal hij moet zich een denkbeeld kunnen maken van de ont zaglijke werkkracht van Johan de Wilt, die gedurende 19 jaren lang niet minder dan 5 departementen beheerde. Dan richt spr. zich tot den griflier der Staten en herinnert aan de groote verande ring, die er sinds de dagen van Johan de Witt gekomen is in de provinciën zelf, in het raam onzer Staatsinstelling als in de provinciale Staten. In dezen democrati- sc-hen tijd zou Johan de Witt zich niet bij zonder populair gemaakt hebben met zijn bewering: „Ongekwalificeerde en geringe personen behooren in de regeering niet thuis." Daarentegen is het ook nu niet meer denkbaar, dat de pensionaris dezer stad zoo lang voor Staatszaken in Den Haag ver toeft, dat hij, evenals eens Johan de Witt, een wenk van de stedelijke regeering zou moeten krijgen om met het oog op den ach terstand in de gemeente-administratie ten spoedigste huiswaarts te keeren". Spr. begroet dan de beide professoren, Kernkamp en Japikse, die in de avondlbij- eenkomst Johan de Witt zullen herdenken, als staatsman en men9ch, en richt zich hierna nog tot de vertegenwoordigers uit dé kringen der beoefenaars van de wiskunde en der levensverzekering wetenschap en tot de enkele nazaten van den raadepension- naris. Nadat de thee, geserveerd was, begaven allen zich naar de Groote Kerksbuurt no. 19, hot huis, waar Johan de Witt werd ge- horen. Op deze plaats aangekomen, sprak aller eerst de burgemeester een inleidend woord en gaf daarna bet woord aan den heer J. L. van Dalen, archivaris van Dordrecht. De huldigingscommissie liet, zei hij o.a., een gedenksteen aanbrengen in dit huis; een steen, die zijn eeroplaals zal behouden, ook al moet het oude huis voor een ander het veld ruimen. De steen is, zooals de Raadpensionaris was, eenvoudig, geheel in overeenstemming met de degelijkheid van den persoon, maar uit dien eenvoud spreekt, meer dan hock- doelen, de grootheid van onzen Johan de 1 Witt. Daarna werd door den burgemeester liet touw door geknipt, zoodat het doek viel en j de gedenksteen zich aan de aanwezigen vertoonde. De tekst luidt: „Hier werd Johan de Witt, raadpensionaris van Holland, op 4 Sept. 1625 geboren". I Na de onthulling van dezen steen trok men naar de Vischbrug, waar het stand beeld van Jan en Cornells de Witt zich be vindt, vervaardigd naar het plan van Toon Dupuis. De nog «verblijvende plaatsen waren voor het publiek tegen een bepaalden prijs toe gankelijk en hiervan was een zoodanig ge bruik gemaakt, dat de groote zaal van „Kunstmin" geheel gevuld was, toen tegen halfacht de burgemeester met zijn echtge- noote binnenkwam. De avond werd aangevangen met een gemengd koor en sopraansolo met orkeslbe- geleiding uit het oratorium Manasse, op toe passelijke woorden van M. van Zanten. De eerste regels van het koor „U, Jan de Witt, U, Dordrechts Zood, gedenken wij", werd door de zaal staande aangehoord. Mej. H. W. Scblüter zong de solopartij. Het gemengd koor van de afd. Dordrecht der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst en de orchestvereeni- ging, hadden onder directie van den heer Ed. Edelmann het muzikaal gedeelte van den avond welwillend voor hun rekening genoemen. Gesproken werd door de heeren prof. dr. G. W. Kernkamp en dr. N. Japikse, terwijl Kommer Kleyn voordroeg. Hollandsche Maatschappij van Landbonw. Gistermorgen vond in hotel „De Witte Brug", te 's Gravenhage, de 117e algemeene vergadering plaats van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. De vergadering, welke druk bezocht was, werd geleid door den voorzitter, den heer D. de Boer Dzn., uit Slompetoren. Deze heette in zijn openingswoord allereerst welkom de inspecteurs van landbouw, de heeren Kake- beeke en Malschot Hierna hield de voorzitter de openingsrede De heer Overwater, 2de voorz., wenschle den voorzitter geluk met zijn benoeming lot ridder in de orde van Oranje-Nassau en bracht hem hulde voor het vele werk, dat hij reeds verricht heeft voor de Holl. Mij. van Landbouw. Met enkele woorden dankte hierop de heer De Boer. Na eenige mededeelingcn van het hoofd bestuur werd het jaarverslag van den secre taris den heer T. P. Huisman, uit Den Haag. gelezen en na enkele opmerkingen goedge keurd. De winst- en verliesrekening wees een voordeelig saldo aan van f 2910.465. In plaats van den heer K. Brecbaart, te Winkel, die 31 Dec. a.s. aftreedt, lid van het hoofdbestuur voor Noord-Hol land, werd ge kozen de heer K. Braak, te Hoogwoud. De verkiezing van een lid van het hoofd bestuur voor Zuid-Holland, in de plaats van den heer mr. J. M. J. v. d. Minne, te Rotter dam (aftredend 31 Dec. 1925, niet herkies baar) had lot resultaat dat gekozen werd de heer W. Boer, te Bodegraven. De heer W. Groot, te Starnmcer, werd ge kozen tot lid van liet hoofdbestuur voor groep 2 Noord-Holland (Melkveehoudersb.), in de plaats van den lieer II. Brinkman Jzn. te Zaandam, die bedankt had Door het bedanken van dr. A. A. Overbeek te Rotterdam, werd gekozen tot lid van het hooldbestuur voor groep 3 Zuid-Holland Prov. Bond van Rundvcclokvereenigingen) de lieer P. Jas te Dubbeldam. De heer P. W. van Houten, te Rozenburg, werd herkozen lot commissaris van de On- I derlinge Brandverzekering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De winst- en verliesrekening per 31 Dec. 1924 der afdeeling Zaaizadenkcuring wees een nadeclig saldo aan van f 2810.741/*. Deze rekening werd goedgekeurd. De bcgrooling voor het jaar 1926 van de Maatschappij en den Zaaizadendienst, slui tende met een bedrag aan inkomsten en uit gaven, respect, van f 37502 en f 20800 werd goedgekeurd. Benoeming Eerste-Kamerlid. Het Centraal-Stembureau voor de ver kiezing van leien der Eerste Kamer hoeft gisteren ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer De Waal MaleBjt, tot lid van de Ter weerszijden waren aan witte palen Eerste Kamer benoemd verklaard den heer de nationale en Dorische vlaggen ge- H_ Amelinki te Utrccht. plaatst. Een kinderkoor, onder leiding van den heer A. J. Scheurkogel, zong allereerst „Merck toch hoe sterek" uit Valerius1 „Ge- denckclanck", waarna minister Ruigersten redevoering hield. Hierna voerde het kinderkoor een huldi- gingslied uit voor den groolen Staatsman, op muziek van J. H. Bekker, met woorden van M. A. vany Zanten. Dan hield burgemeester De Gaay Fort man een rede, welke hij aldus eindigde: In stille bewondering voor zijn genie en zijn gaaf karakter leggen wij hier neder dezen krans aan den voet van zijn beel tenis. „De gemeente Dordrecht aan haren groot- sten zoon, mr. Johan de Witt, Raadpensio naris van Holland". Het laatste gedeelte dezer rede .werd door allen met ontbloot hoofd aangehoord. Nadat hei kinderkoor zich nog eenmaal had doen hooren in een lied „Aan de De Witten", op woorden van den heer M. van Zanten en de muziek van Valerius' Ge- denokclanck „Wie gaat mee over zee", was de middagplechtighcid afgeloopen. Des avonds is de herdenking voortgezet in „Kunstmin". Het huldigingscomité had voor deze plechtigheid in grooten getale uit- noodigingen gezonden. Genoodigd waren afgevaardigden o.a. van amblenarenvereenigingen, onderwijzersver- eenigingen, middenstandsvereenigingen. de centrale vakbonden met aangesloten vak- veTeenigingen, vereenigingen op het gebied van wetenschap en kunst, rijpere jeugdorga nisaties, waaronder de hoogste klasse der 2 H. B. S., gymnasium, hoogere handels school, kweekscholen, de A. J. C., R.-K. Patronaat voor jongens en meisjes, de Jood- sche Jongens- en Meisjesvereeniging, bestu ren van den Cenlralen Dordtschen Jeugd raad, den Chr. Jeugdraad, de Geref. Jeugd organisatie en de Christ. Jongelingsvsreeni- ging: bestuur van den D. B. L. O., van de aid. Dordrecht van de Ned. Padvinders, van de kiesvereenigingen, de officieele kerkbe sturen en nog vertegenwoordigers van ver schillende andere vereenigingen; ook de president van de rechtbank en de kanton rechter waren genoodigd. Belastinginning door postkantoren. Reeds is vermeld dat het voornemen be slaat de gelegenheid le geven om belasting Ic voldoen op de postkantoren. Nader verneemt de „Msbode", dat er niet alleen plannen beslaan om de inning van de Rijksbelastingen naar de postkantoren over le brengen, doch dat ook in overweging is het instituut der sub-ontvangers, die thans goeddeels belast zijn met de afgifte van ge leide-biljetten en de inning van den accijns op het geslacht, op le heffen en de door hen verrichte werkzaamheden eveneens naar de postkantoren over te brengen. Bij informaties naar aanleiding van het bericht, dat het voornemen bestaat de gele genheid te geven om belasting te voldoen op de postkantoren, vernam het „Hbld.", dat inderdaad wellicht reeds met ingang van 1 Jaunari a.s. op verschillende groote en kleine kantoren der posterijen in het land en op enkele bepaalde bijkantoren in de groote steden belasting betaald zal kunnen worden. Dergelijke betalingen zullen worden aange nomen op de wijze van betalingen per giro, dus zonder dat men quilanties ontvangt op de betrekkelijke aanslagbiljetten. De post ambtenaren zullen enkel door middel van een doordruk een bewijs afgeven van de be dragen, die men betaald heeft, met vermel ding van de belastingjaren, soort van be lastingen en kohier-artikelen, waarop men de gestorte sommen wil laten afschrijven. De post-administratie draagt dan zorg, dat men op de ontvangkantoren van deze betalingen verwittigd wordt De bedoeling van dezen maatregel is het aantal betalingsgelegenheden te vergrooten. Tot in de kleinste plaatsen toch vindt men hulpkantoren der Posterijen. Vermoedelijk zullen daartegenover verschillende kleine belasting-onlvangerskantoren kunnen wor-. den opgeheven en lot één groot kantoor ver- eenigd of aan een bestaand grooter kantoor toegevoegd worden. Naast uitbreiding der be- taalgelegenheden verwacht men dus een be-; sparing op de uitgaven. Als deze maatregel ingang vindt bij het publiek, en daaraan valt nauwelijks Je twij felen, dan zullen de betalingen aan de be lastingkantoren in aantal belangrijk afne men en zal men daar ruimer gelegenheid vinden om de bepalingen der Invorderings- wet vlugger en beter tot haar recht te doen komen. De nieuwe Be^iniflingfir.nmmiftgip Zooals men zich zal herinneren, is na het eervol ontslag, op hun verzoek verleend aan den voorzitter en de leden der Bezui nigingscommissie-Rink, tot voorzitter der Bezuinigingscommissie benoemd de oud-mi nister van oorlog, luitenant-generaal W. F. Pop. Thans is eerlang de benoeming te ver wachten van de leden dier compiissie, o.m. van de heeren F. H. Fentener van Vlissin- gen, lid van den Raad van Bijstand van de Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, ir. J. A. Kalff, directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, en de professoren L. A. van Roy en en ir. I. P. de Vooys, hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft De opdracht van de nieuwe commissie zal het.geheele terrein van den Staatsdienst omvatten, terwijl de vroegere Bezuinigings- commissie alleen de Departementen van Algemeen Bestuur bestreek. De extra-uitkeering aan het Rijkspersoneel. Dinsdag 22 September vergaderden de hoofdbesturen van de bij bet A.C.O.P. aan gesloten organisaties, ten einde onder meer de houding vast te stellen, welke tou wor den aangenomen bij de besprekingen in de vergadering van vde Oentrale Oommissie van Georganiseerd Overleg in Ambtenaars- zaken d.d. 23 dezer over de nooduitkeering voor het geheelc Rijkspersoneel en de on derwijzers. Het door de Regeering beschik baar gestelde bedrag van 3 znillioen werd algemeen ten eenenmale onvoldoende ge acht om in den nood van het personeel te voorzien. De vergadering stelde vast om als grond slag van overleg den eisch te stellen van een maand extra-salaris met ©en minimum van f 100 en een maximum naar boven, welk voorstel dan ook in do Centrale Commissie van overleg als punt van overleg aan do orde is gesteld. In een gisteren gehouden bespreking met de S.D.A.P.-Kamerfractie verklaarde deze zich bereid krachtig mede te werken om voor het Rijkspersoneel een bevredigende nooduitkeering te verkrijgen. In bovengenoemde hoofdbesturenvergade- ring van Dinsdag werd tevens besloten de actie voor het tot-stand-brengen van de wet op den rechtstoestand krachtig ter hand te nemen. „De Tel." deelde mede, dat in de verga ring van de Centrale Commissie van Geor ganiseerd Overleg zou gebleken zijn, dat bij de Regeering het plan zou bestaan, de extra-uitkeering voor het personeel der Staatsbedrijven niet van het beschikbaar te stellen bedrag van f 3 millioen af te trek ken, maar daarboven uit te keeren, waar door het totaalbedrag aanmerkelijk ver hoogd zou worden. De „Rsb." zegt, dat dit niet geheel juist is. Door den Regeeringsvertegenwoordiger i3 medegedeeld, dat de Regeering bereid is om over 1925 aan het geheele Rijksperso neel, zoowel militair als burgerlijk, een extra-uitkeering van eèn week loon te schenken. De Regeering raamt deze uitgave op drie millioen. Mocht deze echter iets meer zijn, dan zullen daartegen geen overwegende bezwaren bestaan. De toezegging werd ver der nog gedaan, dat ook het personeel met een tijdelijke aanstelling zeer waarschijnlijk een week extra-loon zal ontvangen, doch voor het personeel in lossen dienst en voor hen, die op plaatselijke looncontracten ar beiden, kan deze toezegging niet worden ge geven. Van de zijde der organisaties is de ont stemming over deze toezegging te kennen gegeven, te meer, waar bij het georgani seerd overleg alleen gesproken mocht wor den over de verdeeling van het bedrag van 3 millioen en niet over de vraag, of, gezien de toezegging van de vorige Regeering en den huidigen toestand van 's lands finan ciën, een hoogere uitkeering dan een bedrag van 3 millioen zou gewettigd zijn. Door de R.-K. organisaties is thans een onderhoud aangevraagd met de R.-K. Ka merfractie, om de hulp van deze in te roe pen tot het verkrijgen van meerdere con cessies van de zijde der Regeering. De zetel der Algemeene Vereeniging voor Bloembolle^cnltanr. De Bond van Bloembollenhandclaren hield gistermiddag te Hillegom een verga dering, welke, als steeds, niet voor de Pers toegankelijk was. Wij hebben echter vernomen, dat de ver gadering een motie aannam, gericht tot ae vergadering van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur; waarin de Bond van Bloembollenhandelaren aanraadt het plan „Spaar en Hout" voor Bloembol- lenbeurs niet aan te nemen en tevens aan beveelt het voorstel der gemeente Hillegom te accepteeren. De bedoeling is, dat de Alg. Vereeniging in samenwerking met den. Bond overgaat tot de stichting van een Centraal Gebouw voor het bloembollenbedrijf met een Beursgebouw. De Bond oordeelt het terrein „Spaar en Hout" minder geschikt voor een gebouw, dat in het centrum van den handel en de cultuur behoort te staan. De motie werd met bijna algemeene stem men aangenomen. De vergadering was druk bezocht. Krankzixuiigenverzorging. In de gisteren te Utrecht gehouden alge meene vergadering van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, zijn de aftredende bestuursleden, de heeren ds. A. M. Donner en T. Plantenga, beiden uit Veldwijk, en ds. H. W. Laman, uit Dennenoord, herkozen. Op voorstel van het algemeen bestuur werd besloten een nieuwe stichting te bou- RECLAME. 3958 p-ri' N.V.hollanW CHOCOLADE-R wen op het aangekochte terrein le Vogelen- sang, bij Hillegom, voor de 3e klasse. Voor deze stichting werden als bestuursleden be noemd de heeren R. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom en D. G. J. baron van Heemstra, te Amsterdam. Tot bestuurslid der stichting Wolfhezê werd verder gekozen mr. J. F. van Beek Cal- koen, te Utrecht. Pensioenregeling Spoorwegpersoneel. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad No. 380, Besluit van den 12den September 1925, houdende bepaling van den dag, waar op de Pensioenwet voor de Spoorwegambte naren 1925 (Staatsblad No. 294), in werking treedt. Naar vernomen wordt, is deze dag be paald op I October a s. Bit de Mijnindustrie. De contactcommissie voor bet mijnbedrijl is in vergadering bijeengeroepen legen Dins dagmorgen a.s. In deze vergadering zullen door de ver tegenwoordigers der directies en die der mijnwerkersorganisalies besproken worden de voorstellen, gedaan door de organisaties in verband mst de opzegging van het loo- pende arbeidscontract. Welke voorstellen de directies zullen doen, is lot nu toe nog niet bekend. Waarschijn lijk zullen de directies haar plannen eerst in de vergadering mededeelen. Invoerrecht op verach ot gekoeld vleesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commis sie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch versch of gekoeld, 100 K.G. f95; PaardenvleescB, versch of gekoeld, 100 K.G. f50. Gedurende October 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. Huldiging van prof. mr. J. C. Naber. In het Universiteitsgebouw te Utrecht heelt gistermiddag de huldiging plaats ge had van professor mr. J. C. Naher, ter gele genheid van diens 40-jarig hoogleeraar- schap. De huldiging vond plaats in de aula, in tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden o. w. clr. Fockema Andreae, dr. baron Van Lynden en mr. baron De Geer van Jutfaas, als vertegenwoordigers van het college vam curatoren der Rijks universiteit; mr. s'Jacob, Commissaris der Koningin; tal van hoogleeraren van alle faculteiten; jhr. mr. Bosch van Oud-Amelis- weerd, president der rechtbank; mr. Meijer, wethouder van onderwijs, verder een groot aantal advocalen en studenten. Toen prof. Naber met zijn familie de aula binnentrad, wend hij met een langdurig handgeklap begroet. Het eerste werd het woord gevoerd door den rector-magrfifious prof. mr. Suijbng. Vervolgens sprak de heer J. Pb. de Monté ver Loren, voorzitter van de juridische fa culteit van het Utredhtsche Studentencorps, Spr. bood ten slotte prof. Naber, als her innering aam dezen dag, een bibliographic van al diens werken aan, vergezeld van een album met de handtekeningen van al diens leerlingen en oud-leerlingen met ver melding van hun tegenwoordige functie, en wenschte namens allen den beminden hoog- leeraax geluk met zijn 40-jarig jubileum. Voorts spraken nog mr. J. P. Sieburgh, van Utrecht, in het Laitijn, mr. A. F. baron Van Lijnden, president-curator der Utrecht se he universiteit. Ten slotte hield de jubilaris zelf een toe spraak. Geen toelagen aan Kweekscholen. De directeuren van alle Kweekscholen, zoowel openbare als bijzondere, hebben, volgens het „Hbld.", van den Minister van OnderwgB bericht ontvangen, dat voor den cursos, welke nu aangevangen is, geen toelagen van Rijkswege zullen worden ver leend. Dit geldt niet voor do toelagen, welke reeds in het vorige cursusjaar zijn toegekend, alsmede niet van die, welke zrjn of worden toegekend ten gewolge van op heffing van zulke inrichtingen en verwijzing der kweekelingeo naar andere. Een en ander op gronden van bezuiniging en omdat, bltkene dén toeloop van adapiranten, de studie voor onderwijzer geen aanmoediging behoeift- i i Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging toot de Nederlandsche Haringvisscherij heeft op een einde Juni 1924 tot den Minis ter vam Arbeid gericht verzoek, de Invalidi teitswet te wijzigen in zoodanigen zin, dat voor werkgevers im het zeevis9cherijbe drijf de gelegenheid wordt opengesteld, het risioe der invaliditeitsverzekering onder draag lijke garanties omderling te doen geschie den, van minister Aalboree begin Juli 1924 ton antwoord gekregen, dat het in dieni voornemen lag, bij de herziening van de so ciale verzekering stappen te. doen in dt richting, als door de Reedersvereeniging aangegeven. Thans heeft voornoemd hoofdbestuur in zake deze aangelegenheid tot den thans zitlenden minister van arbeid, handel en nijverheid een adres gericht, waarin het o. m. schrijft: „Het heeft ons getroffen, dat in de laatst gehouden Troonrede met geen enkel woord over de herziening va de Invaliditeitswet wordt gerept, hetgeen ons aanleiding geeft, ons opnieuw tot Uwe Excellentie te wen den met beleefd verzoek, uw medewerking te willen verleenen om de door uw ambts voorganger gedane belofte zoo spoedig mo gelijk in vervulling te doen gaan. Wij doen zulks met te meer vrijmoedig heid, omdat de uitkomsten, verkregen in liet geheele Noordzee-visscherebedrijf, steeds minder worden en het uitstellen van de ge vraagde wetswijziging voor alle Noordzee- visscherij-reederijen een beduidend verlies bcleekent, zoodat wij de mode deelingen, welke stappen uwe excellentie in deze aan gelegenheid voornemens zijt te doen, met meer dan gewone belangstelling tegemoet zien." iDe Ned. regeering heeft aan de Duitsche voorgesteld het pasvisum voor het grensverkeer met ingang van 1 Januari 1926 te laten vervallen. Bij Kon. besluit is aan H. H. van dei Lichte, voorzitter van de Gereformeerde Zcndagsschoolverecniging „De Zaaier", tl Amsterdam, de eercmedaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. De gewone audiëntie van den Minis te J van Marine a. i. zal Maandag 28 September niet plaats hebben. Alphen. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het admissie- examen de heer J. E. Booy, alhier. Bodegraven. De winkelweek. De plannen voor de winkelweek vad 1522 October hebben thans geheel vasten vorm gekregen. Een 70-tal winkeliers met ruim 80 etalages zullen aan den fouten-etalage-wed- strijd deelnemen. Het ligt in de bedoeling dat iedere etalage een speciaal aangebrach te fout zal bevatten, waarnaar het publiek zal moeten zoeken. Een speciale catalogue zal worden uitgegeven, waarin voor ieder# etalage plaats is om de gevonden fout te noteeren. Door iederen deelnemenden win* keiier en vele particulieren zullen dan prij zen beschikbaar gesteld worden, die ondei de winnaars zullen worden verdeeld. Onge twijfeld zal het voor de winkeliers vee) moeilijkheden meebrengen om een goede fout, zoo weinig mogelijk in het oog loopend aan te brengen. Echter laat het geen twijfel of de belangstelling van het publiek voor den wedstrijd zal groot zijn. Bij goed weer belooft het wel een attractie voor Bodegra- ven te worden in die dagen, De regeling van den wedstrijd is opgedra gen aan een commissie uit do beide Mid denstandsorganisaties, waarvan de heer W. Karssen, voorzitter en de heer M. v. d. Poll secretaris is. Voor de toewijzing der prijzen is een jury gevormd uit niet-winke- liers bestaande uit de heeren: L Horten- sius, lid v. d. gemeenteraad, A. G. Sprey. Dir. Middenstandsbank A. Verboom, Andr. de Vo6 en A. Veelenturf, particulieren. Omtrent het bezoek van den Directeur-. Generaal van Landbouw in Hongarije aan de Bodegraafsche markt vernemen wij nog nader dat deze heer zich zeer bewonderend heeft uitgelaten over den toestand van het marktwezen in Bodegraven. Ook heeft hij nog een bezoek gebracht aan een kaaspak huis van den heer Batelaan, waar de behan deling der kaas enz. werd in oogenschouw, genomen. Daarna werd nog een bezoek ge bracht aan de boerderijen van den heer Boer en van den bekenden fokker Speel man. Op de laatste werd een foto gomaakt

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9