No. 20105. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 September Tweede Bfad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. Pijnen Aspirin- iva&l Gevaarlijke internationale oplichters. In het „Algemeen Politieblad" verzoekt de commissaris van politic fad. E in Den Haag opsporing, aanhouding en yoorgeleiding van twee Engeïscli sprekende personen, vermoedelijk genaamd Edward Burns en Edward Norton, die zich daar schuldig maakten aan de oplichting van een bedrag van f 8100 ten. nadeele van oen Amerikaan. Hel signalement van Edward Burns, alias O'Brien luidt: blauwe oogen, rond. glad geschoren gezicht, donkerbruin haar Hij draagt een donker colbertcostuum met donkeren slappen hoed. De man is on geveer 3,80 M. lang en 55 a GO jaar oud. Vermoedelijk is hij in Australië of Ierland geboren. Edward Norton, alias Edward Nauton, alias Josef Crauwford, alias Edward ChaK- dos, is-vermoedelijk geboren in Australië, is pngeveer 30 jaar oud, heeft een lengte van 1,70, heeft een glad geschoren gezicht en donker haar en is tenger van postuur. Ilii was gekleed in een grijS colbertcostuum. Beide personen schijnen er hun werk van ie maken, zoo wordt medegedeeld, in Lon den gegoede reizigers op te zoeken en te volgen naar het vasteland en hen daar van hun geld te berooven. In verband met het bovenstaand^ kan nog het volgende worden medegedeeM Verleden week is mr. A. C., advocaat uit Los Angelos, die uit Engeland een reis maakte naar Den Haag, het slachtoffer ge worden van een internationale dievenbende. Den liden September kwam de heer G. in de Residentie aan. Den volgenden dag maakte hij een omwandeling in de omge ving van het Plein en den Vijverberg, waar hij werd aangesproken door een Engel sch sprekend heer, zich noemend Chandos. Bei den waren de Hollandsche laai niet ma:h- tig. Zij waren dus beide verheugd, in elkan der een landgenoot te herkennen. Zij heb ben samen den dag doorgebracht en gedi neerd. Woensdag 36 September hadden zij weer met elkaar afgesproken. Na een wan deling door de binnenstad, liep er een man yoor heh uit. die schijnbaar toevallig iets uit een van zijn zakken verloor. De twee heeren zagen dit en Chandos haastte zich, het op te rapen en aan den eigenaar ter hand ie stellen. Zoo ontspon zich tusschcn de beide heeren een gesprek en het bleek, dat de nieuwe kennis eveneens een Kn- fcrischman was en ook geen Hollandsch Sprak. Hij stelde zich voor als O'Brien Het drietal besloot de kennismaking voort te zetten en den dag verder gezellig te pas- seeren. Men ging in een café zitten en daar .vertelde O'Brien, dat zijn broer kort geleden gestorven was- en een bedrag van 35 000 pond sterling achtergelaten had, dat hij onder de armen moest dislribueeren. Hij volgde nu een eenigszins eigenaar dige methode. Aan bepaalde instellingen of yereenigingen zou hij niet geven. Echter was zijn portefeuille altijd goed gevuld. Kwam hij op zijn reizen een geval tegen, waar hem hulp noodig en gewenscht voorkwam, flan was hij dadelijk in staat te helpen. Om 'de vrienden van de waarheid te overtuigen, haalde hij zijn portefeuille voor den dag, gevuld met papier. Of het bankpapier wuv, kon de heer C. niet zeggen. Besloten werd, dat de drie vrienden alle een som golds zouden storten voor de armen in Amerika. De heer O'Brien zou het geld in ontvangst nemen en voor de verdere verdeling zorg 'dragen. Mr. C. had echter weinig contanten bij Zich. Hij had nog een chèque, die hij wel feven zou innen bij de bank. Saram gin gen de vrienden naar de bank en toen rnr. C. de chèque verzilverd had. zeide hij, dat hij straks een bedrag zou geven O'Brien en Chandos probeerden nu den Amerikaan te bewegen de portefeuille met f 8400 aan hen in bewaring te geven. Of vertrouwde hij zijn vrienden soms niet, werd er gevraagd. Nu, als het op vertrouwen aankwam, wilde de Amerikaan voor niemand onderdoen en lachende stelde hij zijn portefeuille met Ï8400 aan O'Brien ter hand. Deze verwij derde zich. vergezeld van Chandos. den Amerikaan toevoegende, dat hij nu zijn ver trouwen eens op de proef zou stellen Bei den wandelden weg en moeten nog terug komen Toen de Amerikaan bemerkte, dat hij door zijn beide landgenooten was opge licht, deed hij hiervan dadelijk aangifte bij de politie. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek Bleek, dat beide heeren voor de politie geen onbekenden waren. O'Brien werd van een politiefoto herkend als iemand, die jaren geleden reeds voor een dergelijk feit was Veroordeeld. Gisteren ontving de Haagsche politie uit Londen van den heer C. bericht, dat O'Brien daar bekend en gesignaleerd riaat onder een anderen naam. Het is reeds de derde maal, dat beide personen deze truc in Den Haag hebben toegepast, waardoor zij binnen drie maanden alleen daar ter stede een bedrag .Van f 11.000 hebben welen buit te maken. Men vermoedt, dat zij leden zijn van een internationale dievenbende, die in de hoofd steden van de verschillende landen, ver takkingen heeft. Gistermiddag is de dahlia tentoonstelling in het sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde officieel ge opend in tegenwoordigheid van bestuurs leden, leden van keuringscommissies, in zenders, vertegenwoordigers van vcreeni- feingen en "instellingen en belangstellenden. G i s t e r n a m i dd a g omstreeks 6 "uur hoorden twee agenten, bij het passeeren der Oranje-Nasau-school, Beukelsdijk hoek Yelzenluslstraat te Rotterdam, luid ge schreeuw van een jongen. Zooveel gelezen hebbende in den laatslen tijd over achter gelaten leerlingen, begrepen zij aanstonds hier ook zoo'n geval voor zich te hebben. 2'i waarschuwden den concierge van de school, die in de Jan-Sonjé-straat woont, en Vonden alsdan den 9-jarigen D. M., die in de school was- achtergelaten en nu door luid geschreeuw de aandacht van voorbij gangers trachtte te trekken. Heigeen hem dan ook vrij spoedig gelukt was. De eenden bedreven te Vol en- dam. Eertijds, zoo wordt uit Volendam gemeld, werd er door den Minister van Binnenlandsche Zaken een commissie in het leven geroepen, welke ten doel had een on derzoek in te stellen naar de verbetering der eendenbedrijven. In het rapport, welke de commissie aan den Minister uitbracht, werd o.m. gewezen op de noodzakelijkheid van de aansluiting der hokken op de water leiding. De Minister gaf aan liet rapport gevolg on trad in onderhandeling met de belanghebbenden alhier, om tot een aan sluiting te geraken. Het Rijk heeft thans echter zijn pogingen gestaakt, wegens onwil der belanghebbenden om die plannen te verwezen! ijken. TVoeler veen is bericht ontvangen, dat de voortvluchtige directeur van de aardappelmeelfabriek aldaar, R. N., op het perron van een Grieksch station is overleden. De directie van de K o- ninklijke Vereenigde Tapijlfabrieken te De venter heeft blijkens mededeeling van de R.-K. Werkgeversvereniging er genoegen mee genomen, de aangekondigde loonsver laging van 10 pCt., die oorspronkelijk tot 15"pCt zou woiden verhoogd, terug te bren gen op 5 pCt., teven3 echter als haar over tuiging uitsprekende, dat met Januari een j verdere loonsverlaging van 5 pCt. zal moe- i ten Volgen. De arbeiders willen hiermee ge- I noegen nemen, mits aan alle arbeiders uit- I betaling worde gedaan voor de vacati'lie- en Christelijke feestdagen en bij werkloosheid een wachtgeldregeling van 70 pCt. wordt i ingevoerd. Hiervan is de directie schriftelijk bericht gezonden. De douane heeft even over de grens zekeren F. T., uit «Sittard, die be kend stond als ■strooper, doodgeschoten. T_ maakte van de strooperij als het ware zijn beroep. In den afgeloopen nacht was T. met nog twee personen aan het stroopen op Duitsch gebied in de omgeving van Nieuwstad. Een Duitsch jachtopziener, die daar aan het surveilleeren was, schoot en trof T., die reeds meermalen gewaarschuwd i was in den buik. T. werd ernstig gekwetst i door een drietal schoten en in hopeloozen j toestand door zijn makkers op Holland6ch j gebied gebracht. Daar is hij naar zijn wo- I ning vervoerd en enkele uren later overle- den. Dc marechaussee van Sittard heeft een j onderzoek ingesteld. De uitdeelingslijst in liet faillissement van de N.V. Hanzebank tfe 's-Hertogenbosch zal binnen 14 dagen ter griffie voor de rechtbank worden gedepo neerd. In het midden van October zal de oerate uitkeering, welke 25% bedragen zal, plaats hebben. Aan de crediteuren zal wor den medegedeeld, wanneer zij aan de beurt zijn haar in ontvangst te nemen, daar de uitbetaling aan de 24000 crediteuren 3 of 4 I maanden in beslag zal nemen. Als vader 's avonds thuis komt, vertelt moeder: „Vanmorgen heeft de ooievaar bij den schoenmaker een meisje gebracht." ,,Kan niet waar zijn", zegt kleine Piet. „Hou je mond, bengel", zegt vader; „waarom kan dat niet?" „Omdat er op het bordje voor het raam duidelijk staat: een jongen gevraagd," zegt Biet. Doodstraf en feminisme. (Voor de eerste maal in de Engelse lie geschiedenis was een vrouwelijk gerechte lijk beambte, mrs. Bell, tegenwoordig bij de executie van een misdadiger, n.L John Keen, die te Glasgow werd ter dood ge bracht wegens moord op een Indischen marskramer. Brand te Antwerpen. Gisterochtend heeft een hevige brand ge woed in het havenbekken Asia te Antwer pen in de loodsen, waar groote hoeveel heden hout opgeslagen lagen. De schade is zeer groot. RECLAME. ken ik niet meer! Ja, vroeger had ik vaak genoeg te lijden van die lichte kwalen als hoofdpijn, kiespijn, zenuw- pijn, rheumatiek en derge lijke. Tegenwoordig echter is dat geheel uit; ik heb daar voor een talisman, die ik steeds zal blijven waardeeren: tabletten Let op de oranje band. 3J5G BUITENLANDSCH GEMENGD. Een radicale maatregel. Tengevolge van de talrijke moorden onder vijandelijke Chineesche facties heeft de gemeentelijke overheid te Cleveland in Ohio (V. St.) bevel gegeven de plaatselijke Chi neesche wrjk met den grond gelgk te maken, omdat de gebouwen gevaarlek ztijn, gezien van het standpunt van gezondheid em brand. Levend begraven. De rechter van Barabanki, in Engelscli- Indië, heeft vonnis moeten spreken in een lastig geval, in verband met den dood van Baba Dwarkapoeri, oen Indischen asceet JDezr man pleegde „samadhi" d.w.a liet zich levend begraven, terwrjl hij veronder steld werd in een toestand van ongevoelig heid te verkeeren. Op zijn verzoek dolven twee van zijn discipelen een graf, waarin de „sadhoe" nederdaalde. Het graf werd toen met aarde gevuld; de sadhoe behield het bewustzijn tot het laatste oogenblik en zong godsdienstige liederen. Toen het graf weer geopend werd, was de Hindoe dood. De twee leerlingen werden vervolgd wegens het verleenen van bijstand bij een zelf moord. Zij verdedigden zich met het betoog, dat de sadha geen zelfmoord gepleegd heeft, doch een godsdienstigen ritus heeft uitgevoerd, waarbij zijn discipelen hem vol gens de voorschriften moesten bijstaan. De beklaagden werden beiden vrijgesproken. Hef drama te Berlijn. Volgens de „Lok. Anz." is de dame, die te Berlijn baron von Krane heeft ver- Imoord, de vrouw van den kunstschilder Kuhnerfc. Zij stond al geruimen tijd in in tieme betrekking tot v. K., doch den Iaat- sten tijd was het herhaaldelijk tot oneenig- heid tusschen beiden gekomen, daar mevr. K. dacht, dat haar tien jaar jongere minnaar genoeg van haar begon te krijigen. De moord zou du3 vermoedelijk uit jalousie bedreven rijh. De vrouw is oog altijd bewusteloos en zal hoogstwaarschijnlijk aan haar wonden bezwpkan. Ongeluk op den Wezer. Op de Wezer bij Vegesak is de stoomboot „Vogtland" der Hamburg-Amerika-lgh, 7000 ton groot, aan den grond geloopen. Daarbij helde het schip zoo sterk, dat de Lloyd- sleepboot „Vega", die het voortsleepte, ken terde, waarbij 6 man verdronken. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, den heer A. van der Spiegel, die ruim 3d jaren in de Ned. Her vormde Kerk le Abbenes alhier, als gods dienstonderwijzeres het Evangelie heeft ver kondigd en aan wien als zoodanig met in gang van 1 October a.s. eervol ontslag werd verleend, op Vrijdag 2 October a.s. in een buitengewone bijeenkomst in het kerkge bouw dank en hulde le brengen voor de vele goede diensten door hem op kerkelijk gebied en ander terrein bewezen. Verschillende vooraanstaande personen zijn uitgenoodigd om daarbij tegenwoordig te zijn. De zang- vereeniging „Excelsior" en de Jongelings- vereeniging „Obadja", waarvan de heer van der Spiegel eere-voorzitlcr was, zullen ook in hun waardeering voor al hetgeen hij in het belang van deze vereenigingen ge daan heeft, niet achterblijven. Op Zondag 4 October a.s. hoopt Z. Eerw. dan z'n af- scheidspredikalie te houden. Burger 1. Stand. Geboren: Alida, D. van A. Jansen en M. Persoon. Aagje. D. van A. van Hulzen en A. Hordijk. Hendrik Johannes, Z. van W. F. de Leeuw en J. M. de Krijger. Sietje, D. van G. Roubos en L. Bakker. Adrianus Cor nells, Z. van A. van der Putte (overl.) en I. J. Heemskerk Teuna. D. van C. de Moor en M. Tales. Pielernella Wilhel- mina, D. van C. Wildenburg en J. Honout. i Mechtilda Wilhelmina Theodora. D. van J. W. T. Duijvelshoff en J. A. M. Bakermans. Jacoba Aletta, D. van J. L. van der Zwaan en C. J. M. van Kastoren. Arie, Z. van T. Dekker en A. Vink. Ondertrouwd: O. J. Huiberls 32 j. en J. M. van der Putte 31 j. C. Stroes 25 j. en C. W. Meijer 18 j. P. Lucke 27 j. en E. H. van Leeuwen 2-4 j. H. van Egmond 26 j. en E. Moleman 23 j. A. Mctzelaar 23 j. en J. C. Koch 20 j. D. Kamerman 29 j. en C. Speijers 20 j. S. J. P. Mulder 25 j. en C. H. H. Beekman 24 j. P Hamelink 21 j. en J. van Huizen 18 j. - Gehuwd: H. van der Hoorn 27 j. en C. 1 Braak 24 j. P. C. Kluck 25 j. en M. C. 1 Zeestraten 39 j. J. van der Schrier 30 j. en G. Bakker 26 j. C. J. van der Burg 24 j. en A. Boomnouwer 19 j. C. Flipphi 27 j. en J. Plipphi 22 j. Overleden: Leentje, 7 j.. D. van L. D. Schellingerhout en B. Magehielse. Ma thilda, 3 w., D. van L. de Boer en P. L. Bogaart. Levenloos geboren: Kind van het vrou welijk geslacht van A. v. Oosten en H. Beljk Hillegom. Voor het aanstaande eezocn heeft de af deeling van den Nederl. Protes tanten Bond weer eenige winteravondlezin gen georganiseerd. Als sprekers op deze avondlezingen zullen optreden ds. G. West mij ze te Drachten op 28 September, ds. M. .W J. van Linsclioten te Alphen a. d. Rijn zai op 21 October, dr. C. E. Hooykaas te Rotterdam op 10 December en ds. H. Q. van Wijngaarden te Amsterdam op 29 Januari. Het ia niet onmogelijk dat de serie nog fiïéfc een avond wordt vermeerderd. De Kaag. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.Zondagmorgen, te tien uur, de. A. E. van Baaien. Doopebediening. Katwijk aan den Rijn. De R.-K. Volks bond afd. Katwgfc vergaderde in de taal Kermes. De voorzitter, de heer O. v. d. Marei, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en zeide te verwachten, dat de leden in den komenden winter trouw de vergaderingen zullen bezoeken. Aller eerst werden eenige ingekomen stukken be handeld, 04L van het hoofdbestuur, welke een retraite aankondigt, te houden van 18 tot 16 Maart 1928 en in fcc* najaar van 1926. Men kan söch' tra rösfe opgeven aan het bestuur. Ook worden door het hoofd bestuur twee cursusavonden aangeboden, waarvan men gaarne gebruik zal maken. Van pater S. J. v. Steen is oen schrijven in gekomen, waarin deze meedeelt, dat hg door drukkere werkzaamheden dez:o winter g.;en liehtbeeldenavonden kan geven. Door be middeling van den pastoor is pater Jong bloed van Voorhout bereid gevonden in het begin "van October een lichtboei denavond te geven. Door het comité voor Herwonnen Levenskracht zijn alhier 100 loten geplaatst. De voorzitter deelde nog mede, dat van de spaarbank een drukker gebruik wordt gemaakt en spoorde de leden aan om met nog meer ijver hieraan mede ts werken. Half October zal de bibliotheek worden geopend. De Toooeelvereeniging begint eerstdaags mot de repetities. Hierna volgt bespreking inkoop van brand stoffen. Do voorzitter deelde mede, dat door vior handelaren is ingeschreven. Na eenige bespreking werd goedgevonden, dat het bestuur deze zaak verder zal afwerken eu zoo spoedig mogel^k zullen de prijzen aan de ledon orden bekend gemaakt. Tot controleur werd benoemd de heer H. van Rgn. Na nog eenige vragen, o.a. over weder oprichting van een afdeoling land- en tuin bouw, cn werkverschaffing t-jdens den win ter, gesteld door de leden en beantwoord door den voorzitter, sloot de voorzitter de vergadering met den Christel ijken groet. Katwijk aan Zee. Van de haringvis- scherij kwam te IJmuiden binnen doch niet aan de markt de logger KW 164 met 175 kantjes volle, 22 kantjes maatjes, cn 12 kantjes yle haring. Van do haringvisscherij kwam te IJmui den binnen en aan dc markt de logger NW 3 met 2 last pekelharing. Aan den afslag van baring waren gis teren 3 partijen aangevoerd. De prijzen wa ren: Volle haring (Zuid) f 36.95—f 38.50; Maatjesharing (Zuid) 129.65f31.50; IJle haring f 25.95f 2G.50; Makreel haring f31—f 35. Aan bel bureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen over een portenionnaie met inhoud (eenig klein gekR en een hee- renporleinonnaie. Lisse. Donderdagavond hield de afd. Lisse van Bloembollencultuur, in hotel „Dc Witte Zwaan" een ledenvergadering. Dc vergadering was beter bezocht dan ooit. Punt 5 van den Beschrijvingsbrief voor de 151ste Algemecne Vergadering zal daar wel de oorzaak van zijn. De voorzitter heet de aanwezigen wel kom. De secretaris leest daarop do notu len, welke onveranderd worden vastge steld. De voorz. deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat het Postkantoor te Lisse voorloopig nog niet op dc lijst staat om als hulpkantoor dienst te laten doen. Aan de orde komt ,,bct houden van een wintertentoonstelling". De voorz. licht dit nader toe. Lisse moet of voor den dag komen met een groote tentoonstelling, of met broeiprocvcn. De heer Grullemans wenscht samenwer king mot Hillegom cn Sasscnheim. Beslo ten wordt, met bet oog op te weinig voor bereiding dit uit te stellen tot een volgend seizoen. De beschrijvingsbrief voor de algemecne vergadering komt daarop in behandeling. De eerste vier punten gaan onbesproken onder den hamer door. Bij pimt 5 stelt het hoofdbestuur voor art. 7, alinea 0 der statuten te wijzigen en te lezen ale volgt: De leden betalen jaarlijks een contribu tie welke bij huishoudelijk reglement wordt vastgesteld. De algemeene vergadering kan besluiten, dat bovendien, ter bevordering van bepaal delijk in het besluit omschreven vakbelan gen gedurende een of meer jaren een af zonderlijke contributie geheven zal wordon. De voorz. waarschuwt tegen deze wijzi gingen, vooral daar ze ongelimiteerd is. Het bevreemd den heer Grullemans dat de beschrijvingsbrief niet van dien aard is, als is besprqken in het centraal-comité. Daar is overeengekomen het daarheen te leiden, dat het niet mogelijk is, voor de leden, om zich te onttrekken aan de heffing van de 2 cent per R.R voor wetenschappelijk on derzoek, zonder daarbij hun lidmaatschap te verliezen. Door de afd. Hillegom is dan ook een amendement ingediend waarin dat voldoende wordt vastgelegd. De voorz. zegt dat Lisse ruim honderd le den telt welke geen bollen teelen, en toch een stem hebben, waardoor die leden be schikken over de beurs van hen, welke wet bollen'teelen. De voorz. raadt daarop aaa het amendement Hillegom te steunen, het geen na breede bespreking wordt aange Qomen. Het amendement luidt De leden betalen jaarlijks een contribu tie, welke bij huishoudelijk reglement wordt vastgesteld. Bovendien betalen de ledcD ter bevordering van het wetenschappelijk onderzoek en onpersoonlijke reclame een omslag gebaseerd op het aantal R.R. dat door hun beteeld wordt met bloembollen en aanverwante artikelen tot een maximum van 2 cent per R.R. en per jaar. Bij punt 7 stelt de heer G. v. d. Veld voor, de niet kwcckende leden, een advi- seerende stem cn geen stemrecht te geven. Uit d ebespreking blijkt dat de afd. Lisse veel te weinig stemmen uit kan brengen, terwijl de teelt hier juist de grootste is. De secretaris meent dat Lisse nogmaals met haar voorstel moet komen, van verleden jaar. De voorz. meent dat dit voor de 151ste vergadering niet meer mogelijk is, en dus uitgesteld moet worden tot de volgende vergadering. Punt 8 vraagt beslissing over de aanbie ding van het gemeentebestuur van Hille gom, waarbij in eigendom aan de Vereeni- ging wordt aangeboden een perceel bouw grond van ten minste een Hectare en een bedrag van f 60.000 als bijdrage ia de stich- tingskosfeen van een gebouw aldaar. RECLAME. Wanneer U een deken noodig hebt. Kon eens kijken naar onze groote sorteering, TJ zult dan tevens zien dat de prijzen lager zijn dan bij andoren. Bovendien weet U dat PEECK uitsluitend degelijk goed verkoopt. 4001 m Door een der leden wordt opgemerkt dat hij er tegen is dat de "Beurs te Hillegom- zal komen. Wij gaan toch ook naar 't West tand en Noord-Holland, Spaar cn Hout vindt spr. ook geen oplossing. Het gebouw moet in de stad zijn, want het gebouw moet rendabel gemaakt worden en dat is alleen maar mogelijk als het in het centrum van een stad komt te staan. De heer Marbua vraagt waar en op vvelko plaat3 Hillegom een terrein beschikbaar stelt. Uit de vergadering blijkt dat dit ter rein naast de R.-K. Kerk ligt. Enkele spre kers waren nu niet direct voor het voorstel Hillegom, maar waar Haarlem nu niets aan kan bieden, rijst de vraag, of Hillegom haar aanbod nog eenige jaren zal gestand doen. De voorz. vindt dan juist het oogenblik gekomen om het voorstcl-Hillegom aan to nemen, daar Haarlem niets aan kan bieden. Verschillende afdeelingcn hebben alreeds een besluit genomen voor het aanbod Hille gom. De heer Grullemans bepleit het goca recht voor de Beurs te Hillegom. Spr. zegt dat als de handelaren zich ta Hillegom vestigen, dan komen do kweekers daar ook wel. Verder is daar een pracht- gclegenheid voor een proeftuin, en daar komt nog bij, dat het in het centrum van ons telefoonnet ligt. De voorz. vindt Lisse wel eigenlijk de plaats, maar waar Lisso geen geldelijk aanbod heeft gedaan, en Haarlem ons niets kan aanbieden, moet de afd. Lisse voor het aanbod van Hillegom zijn. Dc heer v. d. Veld doet het voorstel het aanbod Hillegom niet aan te nemen, maar te wachten tot de uitbreiding van Haar lem heeft plaats gehad, waardoor Haar lem wel wat kan aanbieden. Dit voorstel wordt door enkele leden gesteund. Enkele aanwezigen waren van oordcel dat verschillende leden zich zullen afscheiden van de vereeniging. Bij de gehouden stemming bleek dat de meerderheid voor het aanbod Hillegom was. Besloten werd hiervoor te ijveren. Vervolgens werd een besluit genomeu om liet aanbod groot f 50.000 van den Bond vaa Bloembollenhandelaren aan te nemen. Uit het praeadvies van het hoofdbestuur blijkt, dat dit door genoemd bestuur niet kan worden aanvaard. Enkele leden vragen of de Bond van Handelaren geen bepaalde condities stelt bij het aanbod. De voorz. zegt dat daar niets van bekend ia. De punten 10 en 11 kunnen nu gevoegelijk als vervallen worden verklaard. De heer Marbus vraagt of de f 25.000 van het Krclagcfond8 ook beschikbaar voor Hil legom is. De heer Grullemans zegt, dat dit niet mogelijk is, daar dit fonds alleen gold voor een gebouw, dat te Haarlem moet ge vestigd worden. De heer Marbus vraagt welke houding do afgevaardigden van Lisse moeten aanne men, als het aanbod-Hillcgom in do alge meene vergadering wordt verworpen. De voorz. en verschillende leden sproken zich uit, tegen de punten 10 en ll te stem- men. Bij punt 12 zegt de heer Grullemans dat j het hem gewenscht voorkomt dat de inning i van de jaarlijksche contributie van 2 cent per R.R. alleen geschiedt door den secre taris van het Centraal Bloembollencomité. Dit is veel eenvoudiger dan door de ver schillende vereenigingen. De heer Grullemans deelt de vergade ring mede, dat het centraal-comité al reeds onderhandelingen heeft aangeknoopt, met de-n plantenziektekundigcn dienst, en dat er op vele plaatsen in het buitenland voor reclame bloembollen worden geplant in ver schillende parken. De heer Volkersz vraagt of het comité zich tot de personen, of dat do personen zich moeten wenden tot heb centraal comi té, met betrekking tot het wetenschappelijk onderzoek. (Jit de bespreking blijkt dst beide gevallen mogelijk zijn. De heer Volkersz v/cnscht meer bekend heid te geven, aan de werkwijze van het centraal comité. De heer Grullemans zal een en ander nog eens ter sprake bren gen in het centraal-comité. Bij punt 13, om een regeling van koop en verkoop van opgcplante Hyacinthen te treffen voor den norm van opgeplante bol len, werd ook langdurig stilgestaan. Voor den vroegen koop van Hyacinthen is het een waarschuwing wat voorzichtig te zijn; dit is gebleken in het afgeloopen sei zoen. De vergatiering verklaart zich voor de motie van het hoofdbestuur. De heer Warmerdam bespreekt den dief stal te Noordwijkerhout, wclko bedraagt ongeveer 12 a 13 duizend gulden. Spreker zegt, dat allen behooren mede te werken om verdachte handelaren zooveel mogelijk tegen te gaan, en hen zoo spoo- dig mogelijk aan de justitie over t:> leveren. De heer M. v. Zanten Rzn., spreekt de wenschelijkheid uit, om nieuwe candidaten voor het hoofdbestuur bijtijds uit te kiezen uit het centrum van de streek. De voorz. zegt de medewerking toe. Niets meer aan de orde, sluit de voora de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5