AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Volksgebouw: Jaarvergadering Volkege- bouw. 8 uur. Zaterdag. SchouwburgLiefdadigheidsuitvoering Leidsche H.B.S.-vereeniging „Emtégéên" ten bate van Borculo. 8 uur. Zondag. Schouwburg: Het Hollandse hi Tooneél: ,,'n Sahat ran een Kamermeisje". 8 nuf, Slsdszaal: Boubers Ensemble, „De Jan tjes 11". 8 uur. Woensdag. 1/ i e s eRingrijderij 9 uur. Kortebaan- idraverij 1 uur. Kermesse cFété. Dagelijks. „Casino-bioscoop'*, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van' 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée; „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineeeche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum, Mare 76, tel. 406; en W. Pelle, Kort- Rapcnburg 12, tel. 694. De apotheek van de .,Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Het bleek, dat er een misverstand bij deze stemming had bestaan. De Voorzitter wilde echter niet voor de tWuede maal stemmen. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van de vaste commission. Tot leden der commissie voor de bedrijven wedren herbenoemd de heeren Grimbergen en Van Tongeren, tol leden der Commissie van Fabricage de heeren Van der Perk en Meer burg; tot leden der Commissie voor het Grondbedrijf dezelfde heeren*. tot leden der Commissie voor belastingen de heeren W. van Beelen Gzv J. van Duijn, H. B. Grim bergen, L. Kruit, D. L. van Leeuwen en H. Parlevliet. Hierna werden zoneter discussie voorloo- pig vastgesteld: a de rekening der bedrij ven*. b. de rekening van het Grondbedrijf en c. de gemeenlerekening, nadat de rapporten der betreffende commissies met betrekking der genoemde rekeningen over 1924 waren voorgelezen. De concept-verordening, regelende ontslag van onderwijzeressen bij huwelijk en onder wijzers bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd werd in handen gesteld van een commissie waarvoor door den voorzitter werden benoemd de heeren Van Leeuwen, Van Beelen Czn. en Hou waart De verorde ning regelende het verhaal van de bijdrage art 36 Pensioen 1922, idem art. 40 Pen sioenwet 1922, idem regeling verhaal bij drage art. 42a Pensioenwet 1922, werden in handen van dezelfde commissie gesteld. Voor de verordening betreffende het fi nancieel beheer van den vleeschkeurings- dien9t, enz. werden tot commissieleden be noemd de'heeren W. van Beelen Wzn., I. v. d Perk en Van Duin. In de vorige zitting was aangenomen een foorstel tot verlaging der keurloonen van fee en in verband daarmede hadden B. en W. nu voorgesteld deze verlacing niet te tanvaarden. - Uitvoerig toonden B. en W. aan dat de gemeente deze vermindering niet kan lijden. De voorzitter zag den financieel en toestand tier gemeente in de toekomst donker in. De heeren Houwaart en Van Tongeren bestrij den de opvatting van den Voorzitter. Hij loopt te veel op de toekomst vooruit. Hij ziet een rot, die de dijk zal doorknagen ten on rechte, meent de heer v. Tongeren. (Gelach). Ten slotte werd gestemd over het voor stel van B. en W. om de<n toestand gelijk te laten. Dit voorstel worcïït verworpen met 9 togen 6 stommen. Met B. en W. gingen mede de heeren Meerburg, Van der Perk, Ouweha.nd, Kruit en Van Walsum, zoodat de aangenomen verlaging gehandhaafd blijft. Hierna kwamen aan de OTde de vooretel len van het raadslid J. van Duyn om In de bestekken van gemeentewege op te nemen, de bepaling om zoo mogelijk Katwijksche werklieden in dienst te nepien en voorts om daarbij toe te passen de loon-» regeling van het landelijk collectief con tract, welk contract Katwijk in de derde klasse plaatst. Uit het door B. en W. daarop uitgebracht pracadvïès bleek dat B. en W. het eerste gedeelte van het voorstel gatena overna men, d-och adviseerden het tweede gedeelte niet aan te nemen. Zij achten dit niet in het belang van de gemeente. De heer Van Duyn dankbaar voor de overneming van het eersle deel van zijn voorstel, verdedigt nader het tweede ge deelte: als billijk en rechtvaardig. Verschillende leden voerden daarover verder nog het woord en het debat wordt nu en dan nog al druk. De heer Van Tonge ren hield een zeer uitvoerige rede waarvan echter de wethouder, de heer Ouwehand zegt dat de heeren dit allen wel weten. De hoer Hauwaart zich aansluitende bij hot advies van de Commissie voor de be drijven, verdedigt de vaststelling van een minimumloon zooals dit in de gemeente geldende is in de particuliere bedrijven. Namens hefc College van B. en W. stelt nu de Voorz. voor, om te besluiten, dat bij elk werk, dat van gemeentewege wordt aanbesteed hefc loon zal worden bepaald overeenkomende met hefc in de gemeente Katwijk geldende standaardloon, welk voor stel door den Raad zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. Daarna werd besloten om aan den ge meente-veldwachter N. Wagler, die met 1 November wegens ongesteldheid ontslag uit zijn betrekking heeft gevraagd, tot 1 Januari nog het volle salaris uit te betalen en daarna, waar hij krachtens de pensioen wet aleohts een pensioen van f 670 zal ont vangen, zijn positie overeen te brengen met die van d© gemeentewerklieden waar door hij een wekelijksch bedrag van f 13.50 zal ontvangen. Hierna kwam ter tafel het voorstel tot verhuur van grond aan den heer Fruaseloo en bij eventueel© ruiling van grond langs de Wethouders van der Piaskade en hefc aanleg gen van een trottoir van de Beetevaerstraat tot den Sluisweg en een terras aan hefc einde. De kosten zullen bedragen f 15.000, welk bedrag B. en W. willen vinden wat een lee ning van f 16.000 af te lossen in zes jaar. De heeren W. van Beelen Wz., Wouda, Van der Swan en Houwaart bestrijden het voorstel. Principieel zijn zij er niet tegen, maar zij vinden de kosten nogal hoog. En hun bezwaar is grooter geworden na het donker perspectief, dat de voorzitter voor de gemeentefinanciên heeft geopend. De wethouders, de heeren Kruit en Ouwe hand, verdedigen het voorstel; vooral üc laatste doet het met klem. Hij ziet er een groobe verbetering voor de badplaats in, en daarin moet de gemeente zijn kracht zoeken. De Voorzitter wil nu het voorstel van den heer Van Beelen Wzn., om de behan deling te verdagen, lot de begrooting aan de oude brengen. Daartoe wordt besloten onder voorwaar de, dat de transactie met den heer T. onder bepaalde voorwaarden zal kunnen doorgaan. Over het verzoek tot verlaging van de huur van het Post- en Telegraafkantoor van den ambtenaar die dat bewoont, waartoe de desbetreffende commissie adviseert gunstig te beschikken en voorstelt de huur te bepa len op f 300, wordt ook ruim van gedach ten gewisseld. De heer Meerburg vindt dat het huis meer waard is, waarmede enkele anderen het eens zijn. De heeren Houwaart en Van der Perk zeggen, dat het huis buiten veel mooier lijkt, dan het in werkelijkheid is. Het verzoek wordt ten slotte met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Van Tongeren, Ouwehand, W. van Beelen Wz., Wouda, Meerburg, Houwaart en Kruit. Eindelijk wordt door B. en W. voorge steld de wijze, waarop door de gemeente land wordt verhuurd, in dien zin te veran deren, dat een huurder, die het land vijf jaar in gebruik heeft (de gebruikelijke ter mijn bij landverhuringen) het recht heeft op dezelfde voorwaarden het nogmaals 5 jaar te behouden. B. en W. worden daarbij geleid door bil lijkheidsoverwegingen, zooals door den wet houder, den heer Ouwehand tegenover de bezwaren van enkele leden, uiteengezet wordt, namelijk: Zij wenschen dat een huur der althans gedurende de volgende vijf ja ren de gelegenheid niet zal wonden ontno men om de vruchten van eigen arbeid op den grond zelf te genieten. Het voorstel werd zonder hoofd, stemming aangenomen. Aangeboden werd de begrooling der ge meente en der verschillende bedrijven voor 1926 zonder dat evenwel de eindcijfers wer den genoemd. De begrootingen zullen in handen der be trokken Commissies worden gesteld en ge typt aan de raadsleden worden gezonden. Nog waren een tweetal bezwaren tegen den aanslag van het schoolgeld ingekomen. Eigenlijk te laat voor de agenda. De betref fende commissie had echter nog kunnen ad- viseeren en daarom stelden B. en W. voor de gevraagde vermindering toe te staan, waartoe werd besloten. Voor de rondvraag waren een drietal vra gen ingekomen van den heer Houwaart: le. Zijn B. en W. bereid officieel mededee- fing le doen hoe ver de bouwplannen van de Katwijksche bouwvereeniging gevor derd zijn? 2. Wat is de reden dat een gedeelte van den Molenweg niet in orde wordt gemaakt? 3e. Beslaat in de gemeente geen bepaling betreffende de maximum snelheid waar mede motorvoertuigen mogen rijden, en zoo neen, achten B. en W. zoodanige bepalingen niet gewenscht voor de veiligheid van het verkeer? Op vraag één antwoordt de voorzitter, dat de vereeniging van een tweetal arohi- tecten opgave heeft gevraagd voor goedkoop en bruikbaar woningtype en voornemens is zoo spoedig mogelijik den bouw te bevor deren. Naar aanleiding van de tweede vraag antwoordt de voorzitter, dat inderdaad van den Molenweg nog enkele gedeelten niet verhard zjjta, doch dat daaraan met be kwamen spoed zal worden gewerkt Wat do derde vraag betreft, luidt het antwoord, dat zoodanige bepaling op het rftden niet bestaat, en dat B. en \V. dit ook niet wenschelQk achten. De wettelijke bepaling, dat niet met zoodanige snelheid mag worden gereden, dat de veiligheid van het verkeer er door in gevaar wordt ge bracht, werkt veel beter. De lieer Van Leeuwen heeft gevraagd, of het B. en W. bekend was, dat er in het badseizoen in sommige café's dans muziek is gemaakt en gedanst en of zjj niet van oordeel zjjn, dat daardoor de bad plaats, die als stille badplaats bekend staat, schade zal ljjden, afgescheiden nog van de zedelijke motieven, die tot verbod moesten leiden. De voorzitter merkt op, dat deze zaak uitsluitend berust bö den burgemeester, die aan vergunninghouders allen verlof tot mu ziek kan geven, maar dat hit nimmer ver gunning tot dansmuziek ga£ In besloten kring is het dansen evenwel geoorloofd. In andere gevallen treedt de politie o$. De heer Van Leeuwen zegt, dat de politie er kemis van heeft gedragen. De burgemeester zal daaromtrent gaarne nader worden ingelicht De vergadering wordt daarna gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève Mosoel Een Balkanvérdrag De schuldenregeling. De Volkenbondsvergadering nam een re solutie aaD, ingediend door de Franschc delegatie, waarin betreurd wordt dat de republiek Costa Rica zijn lidmaatschap heeft opgezegd en waarin de hoop wordt geuit dat de regeering van dat land hefc spoedig noodig zal oordeelen opnieuw haar nuttigen steun aan den Volkenbond tc ver- leenen. 9 Op voorstel van de Chinecsche delegatie heeft de Assemblée een resolutie aangeno men, waarin de wenschelijkheid wordt ge uit om rekening te houden met de gcogra- fische verdeeling der groote rassen, met de verschillende religieuze tradities en mot de verschillende tijden van beschaving. De Assemblée heeft vervolgens kennis genomen van hefc rapport der twee com missie over hefc plan van senator Ciraolo met betrekking tot het scheppen van een internationale unie tot steun aan door ram pen getroffen volken en zij heeft besloten den Raad te verzoeken het plan naar de commissie van voorbereiding terug te zen den, opdat de noodige wijzigingen, als re sultaat van de geformuleerde opmerkingen, aangebracht kunnen worden voordat het plan aan de diverse regeeringen zal wor den bekend gemaakt. Voorts heeft de Assemblée inzage geno men van den veelomvattenden arbeid van de economische commissie en den wenscb geuit dat deze oommissie haar werkzaamhe den in de door haar bestreken gebieden z*4 voortzetten. Onder luide toejuichingen is aangenomen een resolutie, welke den Volkenbondsraad uifcnoodigt binnen den kortst mogelijke» tijd na te gaan of het dienstig is een voor bereidend comité in te stellen, dat met behulp van de technische organisatie van den Volkenbond en het Int. Arbeidsbureau een internationale economische conferentie zal voorbereiden. De bijeenroeping van deze conferentie onder de auspiciën van den Volkenbond zal hefc onderwerp zijn van een nader besluit van ''en Raad. Na een kort rapport van Belloni (Italic), en betuigingen van instemming door Jou- haux (Frankrijk), Loudon (Nederland), Van (Jauwelaerfc (België) en Cobian (Spanje) lichtte Loucheur (Frankrijk) nogmaals zijn plan toe. Hij uitte er zijn voldoening over dat over het doel volkomen overeenstem ming bestaat. In het comité van voorberei ding der economische conferentie dienen z. i. ook de setafcen die geen lid van den Vol kenbond zijn, met name Duitschland, ver tegenwoordigd te zijn. Toegevend aan den aandrang, die op haar werd uitgeoefend heeft de Turksche dele gatie de raadsvergadering bijgewoond, waar de kwestie van Mosoel werd besproken. De Bngelschc gedelegeerde herhaalde en preci seerde de beschuldigingen van zijn regee ring tegen de Turksche overheden. Roesjdi Bey verklaarde, dat Turkije de zending van een commissie van onderzoek met asses soren van beide partijen zou aanvaarden; op voorwaarde, dat de commissie een on derzoek zou instellen naar den politieken, militairen en economisohen toestand op het oogenblik der onderteekening van het ver drag van Lausanne. De zelfde commissie zou een onderzoek instellen naar de schen dingen, die beide regeeringen elkaar ver wijten sedert 1923 en den raad op de hoog te brengen van iedere nieuwe poging tot schending der bepalingen. Amery zeide de voordeelen van een der gelijk onderzoek niet in te zien en vroeg dat men uitdrukkelijk zal bepalen, dat de commissie haar onderzoek zal uitstrekken evenzeer ten N. als ten A der lijn van Brussel. De Turksche gedelegeerde antwoordde, dat hij niet de vereischte volmacht hadde raad besloot te wachten tot hij deze zou ontvangen hebben en nam op het voorstel van den Engelschcn gedelegeerde het be sluit om één gedelegeerde van den bond ter plaatse te zenden, om de waarheid te vernemen betreffende de deportaties. Frappcerend is, dat juist nu uit Boeka rest bericht wordt, dat de Turksche regee ring de Balkanstaten uitgenoodigd heeft tot een conferentie te Konstantinopel, om een bespreking te houden over een onder ling veiligheids verdrag der Balkanstaten. Wat den arbeid der zes groote commis sies betreft kan worden gemeld dat de vierde commissie in den namiddag o.m. baar onderzoek heeft voortgezet inzake de achterstallige contributies en de 'supple- toire oredieten. Voorts heeft de vijfde commissie haar ar beid voortgezet met betrekking tot het pro bleem der refugié's en de onderdrukking van den handel in vrouwen en kinderen. Tenslotte zette de zesde commissie haar onderzoek voort inzake hefc protocol met betrekking tot het onderdrukken van alle vormen van slavernij, welk protocol is in gediend door de Briteche delegatie. In de openingszitting van de commissie tot fundeering der Fransche schulden te Washington hebben Caillaux en Mellon het wederzijdsche verlangen geuit om tot een bevredigende regeling te komen. De Fran sche delegatie heeft onmiddellijk een plan ingediend dat betalingen over een reeks van jaren voorziet en zekere vooïwaarden, waarvan de bijzonderheden geheim gehou den worden. „Central News" meldt echter uit New- York: Caillaux is voornemens een voorstel te doen gebaseerd op een jaarl. uitbetaling van millioon pd.st. aan Engeland en Amerika. Hij hoopt dat Engeland met 10 millioen pd.st. eai de Ver. Staten met 16 millioen pdLst. genoegen zullen nemen. Naar verluidt eisoht Amerika echter minstens 20 millioen pd. et. al staat het vast dat de totale vordering van 900 millioen pd.st. zal woTden yeiininderd. De ItaHaansche missie tot regeling der schuld, onder leiding van Volpi zal 15 Octo ber te Cherbourg scheep gaan. BELGIE. Kentering. De special commissie voor de bestuur lijke amnestie, door den gemeenteraad van Antwerpen ingesteld, heeft zich eenstemmig uitgesproken ten gunste van het weder in dienst nemen van twaalf, in 1918, wegens zoogenaamd activisme, uit hun functie ont slagen onderwijzers. Zelfs de liberale leden der commissie stemden ditmaal voor. DUITSCHLAND. Om de bnitenl. politiek. Het seniorenconvent van den Rijksdag is op Zaterdagmorgen bijeengeroepen; op de agenda staat een communistisch voorstel, om den Rijksdag terstond bijeen te roepen, ten einde de houding te kunnen vaststellen ten aanzien van den buitenlandschen politieken toestand. Welk voorstel natuurlek verworpen wordt. FRANKRIJK. De Marokko-aiiaiie. Het „Comité van Actie tegen den oorlog in Marokko" zal zich eerstdaags voor het ge recht te verantwoorden hebben. Het comité bestaat uit de twee communistische Kamer leden Cachin en Doriot, voorts Berrer, de" se cretaris van de roode C. G. T., Monmousseau een roode vakvereenigingsman, en Suzanne Girault, een der bekendste communistische vrouwen. De reden der vervolging is het manifest van 20 Juli jJ., waarin de soldaten en zee lieden in Marokko worden aangespoord, zich met Abd el Krim's strijders te verbroederen. Uit Marokko geen nieuws. De „Humanité" publiceert een verklaring v^n Abdel Krim aan de volken van Zuid-Amerika, waarin betoogd wordt, dat de Kabylen evenzoo voor hun onafhankelijkheid strijden als indertijd de Zuid-Amerikanen tegen Spanje. Volgens een bericht uit Tanger heeft Ab del Krim een belooning van 5000 dollar uit geloofd voor eiken Amerikaanschen vlieger, die in het Fransche leger dienst doet, die hem dood of levend wordt overgeleverd. ENGELAND. Weer gevaar in de mijnindustrie Bezuiniging en verlaging Mc Donald tegen de communis ten Geen accoord in Australië Na de conferentie van de mijnwerkers met Baldwin over de interpretatie van de regeling vau het geschil in de mijnindustrie, heeft Richards, de leider der mijnwerkers, verklaard: Wg hebben ge^n voldoening ge kregen en zullen in de week na* de volgende de nationale gedelegeerden-conferentie bg- eenroepen. Van uit een niet-politiek centraal bureau te Londen wordt een poging ondernomen om over het geheele land de burgers te organiseereo, die bereid zijn als vrijwil ligers dienst te doen om de bevoorrading waar te nemen en de onmisbare openbare diensten in stand te houden voor het geval van een algemeene staking. In 22 van de 28 Londensche districten is de organisatie reeds voor elkaar. Lord Jellicoe rit in het bestuur. De organisatie heeft niets te ma ken met de fascisten. Cook, de secretaris der mgnv.erkersbon- den, heeft gezegd, dat de afgevaardigden der mijnwerkers niet langer aan het werk der bevredigingscommissie konden deelne men en dat z.i. de mijnwerkers nu een beroep moesten doen op de geheele arbei dersbeweging om te voorkomen, dat de loonen der mijnwerkers zouden verminderd worden. Dat riet er opeens weer fraai uit! Of de groote strijd nu zal losbreken. De broodprijs is verlaagd met penny op een brood van 4 pond. Do voedselraad zal nu zijn aandacht schenkeo aan de vleaschprgzeo. De vereenigde Qagelsche Kamers van Koophandel hebben gisteren op hun verga dering te Aberdeen de noodzakelijkheid betoogd van een algemeene bezuinigings campagne, bij voorkeur onder leiding van het ministerie van binnenlandsche zaken. Verder is er een motie aangenomen om aan te dringen op onmiddellijke verlaging van de binnenlandsche spoorwegtarieven, zoowel voor reizigers- als voor vrachtver voer, als eerste stap om te komen tot ver betering van de economische malaise In een artikel in het te Glasgow ver schonende Labour blad „Forward" zegt zegt Ramsay Macdonald naar aanleiding van de aanstaande vergadering der arbeiders- partg te Liverpool: „Te Liverpool zal ons opnieuw verzocht worden te erkennen, dat do communisten ons geloof doelen en met ons kunnen samenwerken in het practische werk, een gemeenschap op te bouwen in overeenstemming met ons vurig verlangen. WaDneer wg deze vraag willen beantwoor den, bl$kt ons echter, dat zij hun tot nog toe gevolgde ^aktiek in geen enkel op richt gewijzigd hebben. Hetzij wij aan het bewind zijn of niet, hebben wg steeds be vonden, dat het hun grootste verlangen is, ons te hinderen." Mc. Donald spreekt hiermede duidelgke taal! In Australië zgo de besprekingen in het scheepvaartconflict mislukt. Over et> weer worden de voorwaarden onaannemelijk ver klaard. HONGARIJE. Het Bolsjewistisch complot De politie te Boedapest heeft onfUekt dat de vroegere Volkscommissaris Mathias Ra- kosi, die in Hongarije tijdens de heerschap pij der bolsjewiki een belangrijke-rol heeft gespeeld en die met Bela Kun na de ineen storting van het communisme in dit land naar Rusland was uitgeweken, sedert een week onder een valschen naam te Boedapest vèrtoeft, en hier met de groep, die kort ge leden uit de sociaal-democratische partij is getreden, een communistische troica heeft ingesteld, welke het plan had, den val der regeering te bewerken om vervolgens de dïc* tatuur der bolsjewiki in Hongarije uit te roe* pen. Met Rakosi is ook de gewezen secretaris van Bela Kun, Weimberger, te Boedapest aangekomen, die eveneens aan de organisa tie der communistische actie heeft deelgeno men. Beiden brachten zeer veel geld mede, dat deel9 uit Moskou, deels van een Parij- sche organisatie afkomstig was. Niet alleen in Boedapest doch ook in de provincie en wel met name bij de mijnwerkers te Fuënf- kirchen werd een levendige actie gevoerd. De politie heeft Rakosi gearresteerd, die een volledige bekentenis aflegde en verklaar de op bevel van Moskou naar Boedapest ge zonden te zijD, om in Hongarije een bolsje- wistischen opstand te organiseeren. De politie heeft alle deelnemers aan de communistische troica, in het geheel 44 per sonen, onder wie 5 vrouwen, in verzekerde bewaring gesteld. Vernomen wordt dal de bolsjewistische geest eerst in de sociaal-democratische partij zou worden gepousseerd, om, als de lijd daarvoor rijp zou zijn, tot een putsch over te gaan. Vele wapens en propagandistische ge schriften zijn in be*/ag genomen. De „Pesti Naplo" verneemt dat de Hongaarsche politie met zekerheid heeft \astgesteld dat Bela Kun zich te Ween en ophoudt en van daar uit de bolsjewistische propaganda leidt. POLEN. Regeeringswijziging. Men verklaart in politieke kringen, dat het kabinet Grabski stellig tegen half Octo ber zal aftreden en vervangen worden door een regeering onder leiding van den tegen- woordigen minister van oorlog Sikorski. Voor dien zal echter eersfc de voorzitter van deo Landdag Kataj, een partglooae regeering vormen, die hjj dan, aooals in 1922, aan Sikorski zal overdragen. De nieuwe regeeriog zal vooral op de partijen van het midden en van links steunen. De Fransche schulden aan Amerika. WASHINGTON, 25 Sept. (Reuter). In een toespraak tot de Amerikaansche schuldrege- lingscoramissie heeft Caillaux verklaard te hopen dat men tot een regeling zou geraken, die niet alleen praktisch was, in zooverre het materieele belangen betrof, maar die ook het verleden van beide groote volken waardig zou zijn. Wij zijn, zeide Caillaux, hier gekomen; om te voldoen aan de ver plichtingen die Frankrijk tegenover de Ver. Staten heeft. Wij zijn niet vergeten wat wij Amerika verschuldigd zijn voor zijn edel moedige hulp in tijd van nood. Geen zaak kan echter met goed gevolg gereorganiseerd worden, wanneer de verplichtingen niet vast staan. Wij komen derhalve hier als zakenmenschen bijeen om de kwestie waar-, over tusschen onze beide landen geschil be staat, in het reine te brengen. Wij verklei nen noch de lasten die Frankrijk gedragen heeft, noch de moeilijkheden die het in de toekomst bedreigen, doch deze toestand is niet van blijvenden aard. Wij welen dat onze conferentie van groolen invloed kan zijn op den wereldvrede en zijn ons der-, halve bewust van de groote verantwoorde-, lijkheid die op ons rust. Het is onze plicht met U een oplossing te bereiken, die in dé oogen van beide volken billijk en uilvoer baar is. WASHINGTON. 25 Sept. (Havas). Ook staatssecretaris Mellon heeft voor de schuld- regel ingscommissic een rede gehouden, waarin hij den wensch uitte, dat men tot eon bevredigende regeling moge komen. De Fransche delegatie diende onmiddellijk een getrapt betalingsplan in en zekere voorwaar* den, waarvan de bijzonderheden echter ge heim worden gehouden. PARIJS. 25 Sept. (Havas). Volgens de. .Matin" deed Caillaux het volgende voorstel Frankrijk erkent in 't geheel 3 milliard 340 millioen dollars schuldig te zijn, te be talen als volgt over 62 jaar, welke termijn verlengbaar is indien Frankrijk's betalings^ capaciteit zulks zou vereischen: gedurende de eerste 5 jaar 25 millioen, de volgende 5 jaar 30 millioen, in de volgende 10 jaar 40 of 50 millioen dollars per jaar, terwijl gedurende de laatste 42 jaar de jaarlijksche betalingen met geregelde opklimming tot 80 millioen zouden beloopen. WASHINGTON, 25 September. (Reuter)'. Caillaux verklaarde reecls een definitief voorstel te hebben ingediend. Hij bracht dd/t persoonlijk op schrift aain boord van het stoomschip ..Paris", waarmede hij de reis naar Amerika maakte en zijn ambtgenoo- ten stemden er eenparig mede in. Er zijn aanwijzingen dat de meerderheid in de Amerikaansche commissie geneigd is Caillaux' voorstel als uitgangspunt voor verdere onderhandelingen aan te nemen. De Washingtonsche correspondent der New-Yorksohe bladen echter, achten alle de Fransche voorstellen onaannemelijk. Mosoel. GENEVE, 25 Sept. (V. D.). In een inter view zeide Rushdi Bey gisterenavond: „Of er oorlog zal komen tusschen Groot-Britta-. nië en Turkije of niet hangt geheel van Groot-Brittanië af". Betreffende de berichten over het concen- treeren van Turksche troepen nabij Mosoel en over het waarschijnlijke sluiten van de Dardanellen verklaarde de Turksche gede legeerde: „Deze berichten zijn sensationeel en waarschijnlijk onjuist, aangezien ik van mijn regeering hierover geen berichten ont vangen heb"." Rushdi Bey verklaarde uitdrukkelijk dat Turkije geen enkele beslissing van den Vol kenbond of van het Haagsché Hof aanvaar den zal. welke Mosoel niet aan Turkije zal geven. „Mosoel is Turksch en blijft Turksch" „Het huidige Turksche vredesleger telt 150.000 man en is gereed voor alle gebeur tenissen. Amery verklaarde in den Volken bond dat het verleden vergeten moet wor den en een overeenkomst gesloten dient te worden Ik ben bereid doch Mosoel moet hui ten kwestie blijven". Rushdi vertrekt heden uit Geneve naar Angora.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2