AUTOMOBIELEN LAND- EN TUINBOUW. UIT HÏÏSLAMB. Van het geselschap. Nader vernamen we nog dat Z. Ex» vergezeld was van den directeur van het Controlcstaticn Zuid-Holland en van hek hoofdbestuurslid van den Holt. Mij. van feandbouw, den heer Koog In de afgeloopen weck hebben zich in onze gemeente gevestigd G. Verwer, loodgie ter van Ilarmelen ca P. G. C. J. Dercks, winkelbediende van Bergen op Zoom. Vertrokken zijn: naar Mijdrecht: H. J. Broekhof en gezin, brievenbesteller naar Gouda: A. van Loon, slagersknecht; naar Kerkrade: A.Groenendijk, koopman; naar Haarlem: M. van Vliet, dienstbode; naar Alphen a. d. Bijn H. Stapper en gezin, fa brieksarbeider. Woensdagavond werd door de Gcref. Jongelingsver. „Eliezer" haar vierde pro- paganda-avond belegd in de Verhoeff-Roll- man8chool. De opkomst der belangstellen den was niet groot, minder dan vorige ma len. Na een openingswoord van den voorzit ter werd door een der leden den heer Spij ker, een inleiding gehouden over een art. der Geloofsbel. Daarna werden nog een pro- pagandawoord en tweede inleiding gegeven ünder do leden der vereen. ont6pon zich een interressant debat over de door de inleiders naar voren gebrachte punten. Do vergadering werd gesloten door den heer Van Nes. Donderdagmiddag werd op de ^Wer- tocht een broodwagen bespannen met een paard aangereden door een passeorende auto. De wagen kantelde en viel overzij. Ze was aanzienlijk beschadigd en kan voorloo- pig geen dienst doen. De koetsier en het paard bleven ongedeerd. Tegen den autobe stuurder werd door do Zwammerdamfichc politie proces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: S. Sohouten VVedr. van M. Olie mans 63 jr. en H. Burger 41 jr. Gohuwd: J. A. van Aelst 28 jr. en A. L. D. Klein 22 jr. Geboren: Nicolaas, z. van H. van JEJten en M. Breedijk Nico, z. van J. oorsluys en M. Nap Trijntje Maria Barbara, d. v. J. Maaskant en A. van der Waals Adriana Wilhelmina,' d. van P. Verleun en Q. Nedcrhof Gerarda W ïlhelmina, d. van B. A. C Zaal en G. Kranenburg Jccobus, z. van G. Kazemier en A. Poot. Overleden: N. D. Smit geh.-met C. v. d. Veer 44 jr. Kerkelijkbericht, voor Zt.ndag a.s. Ned.-Horv. Kerk v.iu. 10 uur Ü3. G. A. Pott, n.m. 6% uur do heer Muller. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. uur ds. Joh. Dam. Geref. Gemeente, idem, preeltlezen. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het admissie-examen de heer L. Batelaan, alhier. Koudekerk. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Vooraitter: de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en gaat voor in gebed. HJrj| richt daa in de eerste plaats een woord van felicitatie tot dei lieer Van Egmond, met zrjln benoeming tot lid van de Prov. Staten in dit gewest, en spreekt den wensch uit, dat hij veel mag doen in 't bedang van dit gewest en moer bijaondor de belangen van landbouw en veeteelt zal helpen bevorderen. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. ingekomen is o.m. de medede&ling van B. en W. der gemeente Leiden, dat de aanleg voor de gemeente Koudekerk in de kosten van den keuringsdienst bedraagt f 237.69, en een verzoek van B. en W. van Zoeterwoude om adhaesie te betoigeo met een, door hen verzonden adres, tot afschaffing van den zomertijd. B. en W. stellen zich hiervan niet veel voor. Do overheid, welke raadpleegt met giooto corporaties en lichamen, en die ge komen is tot zulk een éénparig besluit, zal* zich niet veel bekommeren om zulk een adrea met eenige adhaesiebetnigingen. Van daar dat B. ei> W. den raad geheel vtq l^at wat in deze te doen. De hoeren Van Egmond en Van den Berg hadden hierover gaarne stemming, terwgd do heer Opklaar zich uitlaat als staande onverschillig tegenover deze zaak. Na gehouden stemming bleken 6 leden voor adhaesiebetuiging, on 1, de heer Op®«e- laar, tegen. De voorzitter deelt mode, dat pogingen zijn aangewend een derde postbestelling to krrigen. Vanwege de posterijen is een onder zoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat voor die middagbeetelling te weinig stukken aijh, zoodat voorloopig daarvan niets zal komen. De heer Oppelaar dankt den voorzitter voor zijn bemoeiingen, maar spreekt toch ziju verbazing hierover uit Do Rijndijk heeft wol een derde bestelling, waar geen industrie wordt gevonden, en wij hier als zakenmen- schcn cndaivinden de moeilijkheden en do schade menigmaal door de geringe post bestelling. Ernstig wordt aangedrongen, de zaak nog maals tor bevoegde plaatse aan do orde to stellen, zocnoodig met medewerking der fabrikanten. Aldus besloten. Aanbied ng vindt plaats van de gemeente- rekening dienst 1924, m ontv. f52976.82; in uitg. f52834.90; batig saldo f141.92. Tot loden van do commissie voor het nazien der rekening worden aangenomen de heeron Ant van Egmond, J. van den Berg en P. de Jcng. Do voorzitter deelt mede, dat met het leggen van het paardenpad in de Lagewaard zo! worden begonnen, de voorwaarden liggen gereed en binnen enkele dagen zal de aan besteding plaats hebben. Af- en overschrijving wordt goedgekeurd op do begrooting 1925 tot een bedrag van f445. Uilloting vindt plaats van 4 obligatieèn kanto k°6VÖ a^ossi°-S geldleening Post- Wijziging vindt plaats van de overeen komst met Leiden betreffende gaslevering. Ui* do toelichting bltfkt, dat de overeen komst van gaslevering is aangegaan voor 80 jaren; aanvangende 1911 en dan tot 1947; de levering van electricitcit ook voor 80 jaren, aanvangende 1925, en aangezien do geme-ento contractueel gebonden is in dien tijd geen gas of electriciteit te be trekken uit andere gemeenten, werdt voor bo:der do overeenkomst aang-gaan lot October 1955. Niemand is tegen deze wijziging. Met 5 October zal een aanvang gemaakt worden met het leggen van den kabel voor electriciteitevoorziening, zoodat verwacht wordt met November stroom te hebben. B(, do gebral kei ij kè rondvraag vest'gt de heex Van den Berg de aandacht op het overtollige hout aan de boomen in da Lage waard, waardoor het licht dec lantaarns wordt belemmerd. De heer Van Egmond vestigt do aan dacht op de huur dear gasmeters, die in 1911, wegens stijging der prijzen, ongeveer ver dubbeld is. Alhoewel alles weer eenigazius normaal is geworden, wordt van vcrlag'ng niet gehoord. 't Verwondert hem, dat, waar in Leiden zooveel gesproken wordt in 't belang van den werkman, daarop nimmer de aandacht is gevestigd. Gaarne zag hrjt, vanwege B. en W., deze zaak eens nader onderzocht. Vervolgens dankt hij den voorzitter voor de bij dem aanvang gesproken woorden we gens zijn benoeming tot lid van d9 Staten, en belooft ook wat in agln vermogen is, daar ter plaatse de belangen onzer gemeente te bevorderen. Nadat de voorzitter beloofd heeft aan beido verzoeken te voldoen, wordt de ver gadering gesloten. Roelofaiendsveen. De feestelijk- heden. Begunstigd door mooi weder wer den gisteren de feestelijkheden voortgezet. Hot programma voor dezen dag bfgon met de optochl „Van Alles Wal". De weinige deelnemers hebben wel eer van hun werk en hebben door het mooie ervan het weinige vergoed. In het bijzonder trok de aanda:ht de keurig versierde auto van den heer S. van der Meer, alsmede de voorstelling van „den Neef uit Canada". Het geheel werd opgeluisterd door de muziek van het korps „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarends- veen en het hier reeds zoo bekende korps uit Leiden. Het bestuur van de Julianaver- eeniging was eveneens in den stoet. Een en ander trok veel belangstelling van de inge zetenen, wat dan ook ten volle verdiend was. Des namiddags hadden de velschillende volksspelen plaats, waarbij wij als de groot ste attractie het hardroeien voor dame3 wil len vermelden. Dit nummer van het feest programma was zeker een der aardigste Het was werkelijk de moeite waard om de Veen- sche dames aan de riemen te zien. Do tentoonstelling Ronata trok de bei<le feestdagen zeer vele bezoekers. Als vrucht van deze prachtige reclame der winkeliers van Roelofarendsveen, Oude- en Nieuwe- Welering konden wij in vele stand op ver schillende artikelen reeds het woord „Ver kocht" waarnèmen. Zeker een bewijs, dat deze tentoonstelling als dubbel geslaagd mag worden beschouwd. Terwijl wij dit ver slag schrijven hébben reeds meer dan 2000 personen de tentoonstelling bezocht. Des avonds had de traditioneele gondel- vaart plaats, waarbij wij, zooals altijd, weer keurig versierde vaartuigen konden waar- nemen/ Het overige gedeelte van den avond werd in echt feestelijke stemming doorge bracht, zoodat Roelofarendsveen ook dit maal op een goed geslaagd Oranjefeest mag terugzien. Rijnzaterwoude. De gemeente-veld wachter alhier heeft een fiets van den heer H. in beelag genomen omdat deze voorzien was van een verzilverd rijwiel plaatje van 1924. Zwammerdam. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Remonstrantsch-Geref. Gem. v.m. half elf, ds. Rappold. Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 en 's avonds 7 uur, ds. Kloote. Geróf. Kerk, v.m. 10 en 'a avonds 7 uur, ds. Wiasink. Rem. (Gcref.) Gem., vjh. halfelf, da Rappold. BurgerL Stand. Geboren: Teums Cornells, a. v. Cornelia Jloogendoom en Aartje van Oostrom. Johanna Maria, d, v. Theodoras Bezuren en Cornelia van den Haselkamp. Ondertrouwd: Hendrik de Jong, 32 jaar, wednr. van Margaretha Adriana R'rtsdflk, aihier, en Cornelia Kalisvaart, jd. 34 j., te Zoetermeer. Johannes Poot, jm. 26 j., te Moordrecht, en Gerritje Konijn, jd. 25 j., alhier. Getrouwd: Cornells Vellekoop, 53 j., wednr. van Neeltje Broers, eerder van Geertje van der Ebde, te VGravenzande, en Elisabeth Kalshoveo, 44 j., wed. van Jan Verbeek, alhier. Teunis Ooms, jm. 28 j., te Bodegraven, eo Aagje van den Bosch, jd. 25 j., alhier. Het grasgewas van den polder „de Broekvelden" eo „Vettenbroek" onder deao gomeente, is in 7 perceelen verpacht voor do gezamenlijke som van f2590 per jaar, voor don trjjd van 6 jaar. Dit bedrag is ruim het dubbele van de opbrengst der vorige 6-jaarlqikscbe verpachting, toen de huurprjjö in totaal 11136 bedroeg. Zaaizaad-ontsmetting. Ondanks de b®te cultuurmethode en ten sprj'fc van alle practische ondervindingen, gaat er jaarlijks nog een vrjj groot gedeelte van de opbrengst van meerdere gewassen verloren door den invloed van schadelijke zwammen. De door de laatste opgeroepen ziekten verspreiden zioh snel, ZQta meestal moeilijk te bestrijden en wanneer in zulke gevallen het weer gunstig is voor de uit breiding van de kwaal, dan staan wijl er machteloos tegepover. Het behoeft dan ook niet te verwotweren, dat de moderne land en tuinbouwwetenschap zich met de be studeering van dit vraagstuk ernstig bezig houdt en dat men in vele landen tracht middelen te vinden, welke het ontstaan en de verspreiding van zulke ziekten zooveel mogelijk tegengaan. Hot behoeft nog veel minder te verwonderen, dat deze pogingen door 'den practischen land- en tuinbouwer ten zeerste worden toegejuicht en dat deze laatsten uit een welbegrepen eigenbelang zullen medewerken om de verschillende mid delen to beproeven of wel voor de te houden proeven hun medewerking te ver- leencn. Want het komt er immers op aao of een middel practischo waarde heeft of wel of het alleen theoretisch beredeneerd bruikbaar is. Alleen wanneer de waarde voor de practijk gebleken is, zullen de offi cieel© organen niet nalaten het als zoo danig aan te bevelen, ten behoeve van het algemeen. Het is reeds meerdere jaren bekend, dat zwammen op het zaaizaad kunnen over blijven en dat do sporen door aanwending van vergiften kunnen worden gedood. Koper vitriool en Germisan werden en worden j hiervoor gebruikt en de resultaten hier van zijn bekend. Een nog nieuw ontsmet tingsmiddel is Uspulun, wolk preparaat nog niet voldoinde is beproefd, om het onvoor waardelijk aan te bevelen. Genoemd üs- pulun wordt als een poeder in den handel gebracht, gewoonlijk ter sterkte van 0.25 pet in water gebruikt, welke laatste vloei stof een donkerviolette kleur krijgt De uit te strooien zaden worden hierin een uur, iets langer of korten, ingedompeld, gedurende welken tijd de schadelijke ziekte kiemen worden gedood. Uit eigen ervaring kannen wrj meededen, dat wij dit ontsmettingsmiddel gebruikten voor het behandelen van* ziaiboonen en van toinatenzaad. In beide gewasren kwam op- Vallend weinig kwaad van dit jaar en zij groeiden van den beginne af bijzonder goed. Daar niet op do resultaten van één seizoen kan worden afgegaan, nemen wij ons voor elk jaar het middel te gebruiken. De te maken onkosten behoeven geen bezwaar te zijn. Per 10 L. water wordt 25 gram Us- pulun gebruikt, welke hoeveelheid in den kleinhandel kost 20 ets. Wij kennen meer tuinders, welke over het gebruik zeer te vreden zijn. Ook werden door aanwending in de plantgaten goede resultaten verkre gen tegen knolvoet. Volgens het verslag over 1924 der door het Rijk gesubsidieerd© landbouwproefvel- den jn Zeeland zijn een 28-tal proeven ge nomen met het doel, na te gaan, of van Uspulun voldoende ontsraettingskraeht uit gaat. Met gerst werden 16 en met haver 10 proeven genomen en met bruine booneu en met bietenzaad ieder één. De ontsmetting van gerst geschiedde door een onderdompeling gedurende één uur in een 0.25 pCt. oplossing. De havei werd twee uur, de boonen- en het bieten zaad één uur ondergedompeld. Over 't algemeen kwamen dc plantjes van de ontsmette haver en gerst drie dagen eer op dan de niet behandelde, stellig een gevolg hiervan, dat de ontsmette zaden in de waterige oplossing waren voorgeweekt. Do gerstperceel en met ontsmet zaad gaven weinig verschijnselen van strepenziekte te zienhierbij dient opgemerkt te wordeD, dat bet zaaizaad van te voren niet op do aanwezigheid van deze ziekte was onder zocht. Intusschen werd opgemerkt, dat en kele proefnemers deze ziekte bij het ont smette zaad niet en bij de niet ontsmette perceelen wel opmerkten. Wel een bewijs dus, dat zij wel door strepenziekte besmet zaad gebruikt hadden. De haverontsmet- tingsproeven waren genomen met het oog op den stuifbrand, hoewel ook dit zaaizaad van te voren niet op de aanwezigheid hier van was onderzocht. De rapporteur meent in 't algemeen te hebben opgemerkt, dat de ontsmetting tegen stuifbrand minder re sultaat geeft dan tegen de gerststrepeu- ziekte. De stuifbrand werd in geringe mate aangetroffen in ontsmette en niet ontsmet te perceelen. Op het boonenproefveld heeft men geen resultaat van de Uspulunbehandeling gezien Tusschen het ontsmet en Diet ontsmet bie- tenzaadperceel was weinig verschil te zien. Bietenbrand kwam ook op het ontsmette perceel voor. Dat de ontsmetting geen re sultaat zou hebben, kon niet worden vast gesteld. De persoon, die bij deze proef ae leiding had, meende echter wel degelijk een gunstig resultaat ^an de ontsmetting te zien. De Plantenziektekundigen Dienst te Wa- geningen geeft over de ontsmetting van zaaizaden de volgende wenken. Voor de ontsmetting bij herfstzaai Tarwe: Tegen den tarwesteenbrand en kiemschimmel wordt, per H.L. tarwe (plm. 80 kilo) aangewend 200 gram kopervitriool, opgelost in 2.5 Liter water. Ook kan de tarwe omgeschept worden met een oplos sing van Gormisan, Tillantin O. of Uspulun ter sterkte van 100 gram op 3 Liter water per H.L. graan. Stuifbrand kan alleen wor den bestreden door warmwaterbehande ling. De tarwe wordt 1.5 uur in water voor- geweekt, daarna 4.5 uur buiten water nage- weekt, om ten slotte 10 minuten in water van 53 gr. O. te worden ondergedompeld. Gerst: Ter bestrijding van stiepcn- brand, strepenziekte en kiemschimmel te gelijk verdient de ontsmetting met Genni- san de voorkeur. Per H.L. gerst (plm. 70 K.Q.) wordt aangewend 100 gram Germisan opgelost in 3 L. water. Kopervitriool is te gen de strepenziekte minder werkzaam dan Germisan, Tillantin en Uspulun geven, tegen deze ziekte aangewend niet steeds vol doende resultaat, maar zijn doorgaans be ter dan kopervitriool. De gerststuifbrand wordt op dezelfde wijze bestreden als eo tarwestuifbrand, met dit verschil, dat de temperatuur van het water niet hooger mag zijn dan 51 a 52 gr. O. Omtrent de werking van verschillende droogontsmettingsmiddelen bij granen kun nen wij vanwege de geringe ervaring, welke wij daarvan hebben, nog geen definitief oordeel vellen. Het is echter gebleken, dat het werken met deze middelen, dooTdat zij sterk stuiven, in de practijk hier en daar nadeelig is gebleken voor de gezondheid van hen, die er mee werkten. Zoover bovengenoemde Dienst. Vooral willen wij ook voor tuinbouwers de aandacht vestigen op deze zaadont- smettingamiddelen. Baj genoemden Dienst te Wageningen worden kosteloos inlichtin gen gegeven. J. 9. RECLAME. Ruime keuze iu OPEN en GESLOTEN WAGENS 10 tot 35 P.K. 3946 Prijzen van f3600.— tot f13300.— Geïllustreerde Citalogus wordt op aanvtago gaarne toegezonden door don Importeur: J. LEONARD LANG, Stadhouderskade 114, Amsterdam Telefoon 27100. Vraag: Ik ben in het bezit van een Ci trus chinensis, welke dezen zomer goed gebloeid heeft en vruchten heeft gezet, wei- ke laatste echter weer afvallen. Wat kan hiervan oorzaak zijn en wat is er tegen te doen? Mej. C. A. R, B. te L. Antwoord: De C. chinensis ïs een miniatuur oranjeboompje, dat gemakkelijk in een niet te warm gestookto huiskamer overwintert en des zomers op een ietwat voor wind beschutte plaats in den tuin goed gedijt. In het laatste geval den pot in deD grond graven en bij droog weer gcregeiu gieten. Tegen dat in bet najaar de sterke regens komen, wordt de plant binnen ge bracht. Gedurende den zomer is het wen- schelijk vruchtdragende exemplaren af en toe wat verdunden koemest toe te dienen. Vermoedelijk heeft het uw plant aan voed sel ontbroken. Vraag: Wat kan de oorzaak zijn vaii de beschadiging van mijn kamerplant, waar van ik u hier een paar bladeren zend? Van dc drie is er één aangetast. Zij zijn in bet voorjaar alle verpot in versche aarde. G. I. x te L. Antwoord: Wij kunnen zoo zonder meer niet uitmaken wat de oorzaak is van de beschadiging van uw Aspidistra. Wij hebben de bladeren voor een nader onder zoek opgezonden. Zoodra we worden inge licht zullen we dit u in onze rubriek medc- deelen. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw".* (Nadruk verboden). I De plannen van de Russische monarchisten j De voortdurende achteruitgang van de macht der bolsjewiki, de steeds scherper wordende strijd tusschen de tegenwoordige machthebbers en de boeren, de mislukking van de economische politiek van de regec- rende kliek en als gevolg hiervan de nood zakelijkheid om de eene positie na de an dere te ontruimen en steeds nieuwe con cessies aan het volk te geven, dat alles heeft den liussen, die gedwongen waren hun vaderland te verlaten en in het bui tenland rond te zwerven, de overtuiging gegeven, dat de ineenstorting van het re gime der bolsjewiki nabij is. Maar terwijl de democratische en vooruitstrevende ele menten van de emigratie zich bewust zijn, dat de omverwerping van het bolsjewisme alleen door het Russische volk in Rusland zelf kan plaats hebben, dat de emigranten slechts als hulptroepen dienst kunnen doen, willen de monarchisten het initiatief nemen en Rusland bevrijden. Hoe is dit plan echter te verwezenlijken? De antwoorden, die de monarchistische bla den geven, zijn het eene dwazer en naïever dan het andere. De meeste hunner stellen rich het geval als volgt voor: Onder lei ding van grootvorst Nikolaj Nikolajewitsj, den „Leider", zooals zij hem gaarne noe men, zal iets, dat aan een regeming zal doen donken, opgericht wordendit college zal diplomatieke onderhandelingen met ver schillende mogendheden aanknoopen met het doel bondgenooten te vinden voor den strijd tegen de bolsjewiki. De in het bui tenland vertoevende Russen, voor zoover zij natuurlijk voor een dergelijk avontuur iets zullen voelen, zullen in regimenten ver deeld worden en naar een van de grenssta ten (bijv. naar Roemenië) overgebracht wor den. Intusschen zal do mogendheid, die de bondgenoote van grootvorst Nikolaj Niko lajewitsj wordt, een groot leger naar Rus land sturen. Tegelijk met dat leger zullen de Russische regimenten de grens'over schrijden en den strijd met de bolsjewiki aanbinden. De monarchisten zijn overtuigd, da de strijd niet lang zou duren en dat na een paar weken Nikolaj Nikolajewitsj de plaats van de heeren Kamenef, Trotski enz. in het Kremlin zal innemen. Wat daar na zal moeten gebeuren, vertellen de mo narchisten niet, want zij durven niet open kaart te spelen en te zeggen, dat zij een herstel van de oude toestanden, van de monarchie der zoogenaamde Romanof s wenschen, want dan zouden zeer velen hen niet willen steunen. Zij gebruiken daarom zeer vage uitdrukkingen, die hen tot niets verplichten en die later, als de plannen wer kelijk zouden lukken, voor vele commen taren vatbaar zullen- zijn. Hoe vreemd het ook moge schijnen deze plannen vinden vele aanhangers niet al leen onder Russische emigranten, die reik halzend uitzien naar de mogelijkheid c*m naar Rusland te mogen terugkeeren en daarom bereid zijn zelfs aan do uitvoer baarheid van dergelijke plannen te geloo- ven, maar ook onder vreemdelingen, die het goed met de Ruseen meenen; zelfs in Nederland zijn er mensohen (en daaronder zeer respectabele mannen), die deze pïan- ncri van de monarchisten i serieus ne men. Wij willen daarom de onuitvoerbaar heid en de schadelijkheid van deze plannen aantoonen. De eerste moeilijkheid is: waar een mo gendheid to vinden, die bereid ?ou zijn ter wille van de bevrijding van Rusland een oorlog, een tocht naar Rusland te onderne men? Een dergelijke tocht zou een leger van minstens 3 millioen soldaten eischen en zou milliarden en miïliatden aan goud kosten. Is het denkbaar, dat er in de ge- heele wereld één volk te vinden zou zijn, dat bereid zou, wezen deze gcwcldigo offers aan goed en bloed te brengen terwille van het Russische volk? Wie maar eenigszina met de heerschende stemmingen onder ae volkslagen in alle landen bekend is, weet, dat dit een hersenschim is. Geen volk ter wereld zal voor de vrijheid van een ander volk willen strijden, hetgeen overigens vol komen logisch en begrijpelijk is. Indien er een mogendheid tc vinden zou zijn, dio een dergelijke zeer gewaagde cn kostbare onderneming zou aandurven, dan zou zij ftct doen om buit te behalen, om zich ten koste van het Russische volk rijk te maken. Dit erkennen dan ook verschillende buitc.a- iandsche (o.a. Fransche) voorstanders van een,interventie in Rusland. Het Russische volk wil echter niet, dat vreemdelingen zioh met zijn aangelegenheden zouden bezighou den, het ontzegt aan de andere volken üet recht om te beslissen over dqn regee- ringsvorm in Rusland en het zal nooit be reid zijn de kosten van een dergelijken tocht te betalen. Het zal zich bovendien tegeD een dergelijke expeditie verzetten, zooveel het maar eenigszins zal kunnea. Weliswaar beweren de monarchisten, dat zij de Russische boeren aan het verstand zullen brengen, dat de vreemde troepen als vrienden in Rusland komen, dat de vreem delingen alleen de bolsjewiki willen verdrij ven cn daarna zich zullen terugtrekken, maar dat is niets dan snoeverij, want do monarchisten hebben hoegenaamd geen in vloed op dc Russische boeren en onderhou den geen relaties met het platteland. Bovendien zijn tot nu toe alle pogingen om de bolsjewiki gewapenderhand te ver drijven mislukt, alleen omdat aan het hoofd yan deze bewegingen steeds de monarchis ten,' grootendeels landhecrcn, stonden, dio in dc „bevrijde" gewesten de oude toe standen herstelden en de boeren op eén nog ruwere en wreedcre wijze behandelden dan de bolsjewiki. Wie de geestesstemming onder de Russische boeren kent, weet, dat hen niets zód'n afkeer inboezemt als een herstel van de monarchie en van de heer schappij der landheeren. Zoodra een bende monarchisten zich aan de Russische grens zal vertoonen, zal het gehecle vol\ zich met de bolsjewiki verzoenen om weerstand te bieden aan de potting van dc ongevraagde „bevrijders" om Rusland de \roegere re geerders op te dringen. Voor de *boeren zal daarbij nog een fac tor van belang zijn. De boeren weten, dat elke regeering van edellieden, dus van ge wezen landheeren, tegen de agrarische ge volgen der revolutie zal zijn en dus de vor- deeling der landerijen als onwettig zal be schouwen en voor zijn stukje grond zal de Russischs boer als een razende vechten, omdat hij zonder dat akkertje aan den hongerdood overgeleverd is. Dat is ook aan de weinige geestesver wanten van de monarchisten in Rusland duidelijk. Zij waarschuwen dan ook tegen de onderneming cn een hunner schreef aan de „Wozrozjdjcdieje" (de Herleving), bet orgaan van de beweging, een uitvoerigen brieF, waarin hij wijst op al'de gevaren en de vrceselijke gevolgen van een derge lijke onbezonnen onderneming, zelfs als zij zou lukken. Om voor het Russische volk hot werke- lij e karakter van de beweging te verber gen, heeft het comité, dat zich met de ver wezenlijking van dit plan bezig houdt, be sloten een congres van vertegenwoordigers van alle Russische partijen in het buiten land bijeen te roepen om de mogelijkheid van daden te overwegen. Alle democrati sche en vooruitstrevende elementen (te be ginnen met de aanhangers van Miljoekof en de zijnen) hebben echter nadrukkelijk geweigerd aan dat congres deol te nemen, zoodat het congres, als het plaats vindt, een uitgesproken monarchistisch en reac- tionnair karakter zal dragen. Het is voor iedereen, die de toestanden in Rus'and kent, duidelijk, dat dergelijke plannen, in plaats van den val der bolsje wiki te verhaasten, hun positie zullen ver sterken. De bolsjewiki hebben dan ook gretig dit plannetje aangegrepen om oe boeren te bewerken en hun bladen, vooral de volksbladen, doen al het mogelijke, om do plannen van het Paxijsche comité op het platteland bekend te maken. En met succes. De boeren zeggen nu reeds met woede: „Wij laten ons de wet door de landheeren en monarchieten niet voorschrijven. Wij willen geen czaar en geen landheeren heb ben 1" De monarchisten versterken dus de positie van de bolsjewiki in plaats van deze to verzwakken. Het is dan ook duidelijk, dat de verwezenlijking van het plan der monarchisten het grootste onheil zou zijn dat het ongelukkige Rusland zou kunnen treffen. BORIS RAFT6CHINSKY.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10