No. 20102. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 September Derde Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. Haarlemmermeer. Zaterdag had de Ifcimmerman P. B. aan dein Schinkeldijk al- liiër, het ongeluk met z'n hand in aanraking 4e komen met een in beweging zijnde zaag machine, waardoor een vinger geheel werd afgesneden. De man werd direct naar Am sterdam gebracht en aldaar in een zieken huis verbonden. Zondagnacht is in het land van len landbouwer M. aan den Hoofdweg alhier een dorschmachine afgebrand. De politie stelt een onderzoek in. Voor de benoeming van evangelist bij die Ned. Hervormde kerk te Abbenes alhier ter voorziening in de vacature ontstaan door hel aan den heer A. v. d. Spiegel ver leend eervol ontslag zal de laatste van het opgemaakte nieuwe viertal, de heer J. •Kal te Delft, op Zondag 27 September a.s. proeven van bekwaamheid komen afleggen. Tijdens een onweersbui, die zich Za terdagavond boven het Zuidoostelijk deel van den Haarlemmermeerpolder ontlastte en gepaard ging met stormwind en regen, is een groot langs den Aatomeerderdijk staan de boom afgeknapt en in de draden van bel electrisch net terecht gekomen, waardoor eenigen lijd stoornis in de eleetrische ver lichting ontstond. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Er werd van het gebeurde direct kennis gegeven, zoodat de boom spoedig kon worden verwijderd. iVoor het tijdvak van 1 October 1925 tot 1 October 1926, is wederom benoemd lot leeraar aan de Rijkstuinbouwwintcrschool te Aalsmeer de heer J. Schaper. Ie Kudel- staarl, gemeente Aalsmeer. Katwijk aan den Rijn. De afd. Katwijk der Alg. Ver. v. Bloemb. cultuur hield gis teravond een belangrijk ledenvergadering in „de Roskam". De opkomst was om de belangrijkheid grooter dan gewoonlijk. We gens uitlandigheid van den Voorzitter leidde de 2de voorzitter de heer J. v. d. Perk de vergadering. Na o ening en voorlezing der notulen werd allei eerst de beschrijvingsbrief yoor de algemeene vergadering te Haarlem op 28 Sept. a,s. aan de orde gesteld De eer ste punten gingen vlot onder den hamer door. Bij punt 5 en 6 kwamen de uitvoerige besprekingen Betreffende het voorstel van het Hoofdbestuur over de te betalen conlri- butiën zal worden voorgesteld dit antikel zoodanig te redigeeren dat ook leden-nicl- kweekers aan de extraheffing zullen hel pen betalen tot een bepaald bedrag. Punt 7 zonder aanmerkingen aangenomen. Betref fende punt 8 was men uitvoeriger in de be sprekingen. Hierbij werd o.m. ook ter sprake gebracht een circulaire (heden in ons Blad opgenomen Red. L. D.) die aan de kwee kers is rondgezonden en waarin de kwestie (soms onjuist) wordt-voorgesteld. Trouwens, de vergadering was van oordeel dat derge lijke stukken, vooral ook omdat ze'niet met naam onderteekend zijn, zichzelve veroor- deelen en niet de aandacht der vergadering mogen hebben. Ook werden hieibij ter sprake gebracht de stukken, die van uit Hil- legom geregeld in het ..Leidsch Dagblad" verschijnen, welke stukken als fanatiek werden aangemerkt. Ook van deze laog-bij- den-grondsche-sChniverij is de herkomst niet te zien. Waar Haarlem als het Centrale punt van den bollenhandel beschouwd wordt, Haarlem uit alle oorden steeds ge makkelijk le bereiken is, de aangeboden ge legenheid als de juiste plaats erkend werd, werd zonder hoofdelijke stemming besloten in deze met het hoofdbestuur mee te gaan. Ook inzake het aanbod van den Bond van Bloembollenhandelaren schaarde men zich algemeen achter bet Hoofdbestuur. Het voorstel van het Hoofdbestuur betreffende het eigen gebouw werd van alle kanten be zien. Het bestuur, waarvan een viertaü le den rich persoonlijk van de ligging en toe stand op de hoogte hadden gesteld, lichtte de?e zaak uitvoerig toe en adviseerde aan neming van het voorstel van het Hoofdbe stuur. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten diit voorstel te steunen. Betreffende punt II b. zal den afgevaardigden vrij man daat worden gegeven. De andere punten der agenda konden vlug afgewerkt worden. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Nic. Bos en J. v. d. Peric. De secretaris deel de dan den uitslag mede van de inzending iop de tetoonstelling. De aifd. Katwijk had behaald voor een perk enkele vroege tulpen 'een zltv. medaille, voor idem late tulpen verg. zilv. medaille, voor scilla's een bron zen medaille. Hierna sluiting der vergade ring.' Katwijk-aan-Zee. Van de haringvisschë- rij kwamen te IJmuiden binnen (niet aan de markt) de loggers: KW"41 met 142 kant jes volle haring, en 32 kantjes maatjes ha ring en KW 131 niet 40 kantjes volle haring. H a r i n g v i s s c h e r ij. - Men maakt ons de opmerking dat de cijfers van het be drag der aangebrachte tonnenharing en der mindere besommingen die we gisteren ga ven niet met de werkelijkheid klopten, ja, daar verre naast waren. Hoewel wij in de veronderstelling waren dat het bericht ten hoogste serieus genomen kon waren, blijkt ons nu dat die opgave totaal fout was. Een der reeders liet ons de autenthieke cijfers van het vorig jaar zien, waaruit bleek dat tot heden niet slechts voor f 30.000 min der was aangebracht, maar dat dit bedrag veilig op f750.000 kan gesteld worden. Het opgegeven cijfer lijkt ons dan ook slechts voor een enkele kleine reeder te kun nen gelden. Gisteren werd te IJmuiden door het politievaartuig „Triton" aangebracht de ma troos M. v. d. Oever, wien aan boord van de KW 101, schipper A. Nijgh, een ongeval op zee was overkomen, zoodat, naar men ver onderstelde, een knieschijf gebroken was. Hij i9 naar Leiden ter behandeling ver- yoerd. Lisse. Maandagmorgen had alhier een botsing plaats tusschen de vrachtauto van mej. de wed. van L. en de tram. Terwijl de tram in aantocht was, wilde de chauffeur de laan opdraaien van de fir ma H. de Graaff en Zonen, waarvoor nog ruimschoots gelegenheid was. kwamen er plotseling drie kinderen voor de auto waar door plotseling geremd moest worden. Door deze handeling stopte de motor. Intusschen was de tram genaderd en sleurde de auto vele metera mede. De auto werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Naar men ons mede deelde, wordt de schade door verzekering gedekt. Voor het tijdvak van 1 October 1925 tot 1 October 1926 is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool alhier de heer A. J. Borggreve, te Haarlem. Noordwijk. Ingekomen personen. Jansoo, G. M. E., Naaister, van Dea Haagv Molenstraat 49. Quartel, F. E., (geh. met S. Bakker), Apeldoorn, Duinweg 35. 16a. Ling'eo, F. W., kellner, Amsterdam Vertrokken personen: Van Delft, J., Ar beider, naar Leiden, Van der Helmsfcr. 2. Engel en fam., J., Naaimachinehandel, naar Lisse. Muonik, S., Verpleegster, naar Rotterdam, Ziekenhuis (Bergweg). Koopman, A. ïL C. W., zonder beroep, naar Leiden, Duiveobodestraat 16a. -Lingeti, F. W., kellner, naar Amsterdam, Kerkstr. 231. Siemons, BL J. J., Dienstbode, naar Amsterdam, Weteringschans 79. Miiller, M., Dienstbode, naar Amsterdam, Ferd. Bol straat 211. Schaefer, A., Buffetbediende, naar Amsterdam, van Bentmkstraat 481. Peters, A. F. J., kellner, Nijmegen, Bottel- straat 62. Adelaar en fam., C. F., Chauf feur, naar Oegstgeest, Terweeweg 6L Alhier is op last van den Comm. van Politie over de grens gezet een Duitech mei3je, dat werkzaam was in een circus, hetgeen enkele dagen tijdens de feesten op het 'feestterrein was geplaatst. De raad dezer gemeente vergadert op 'Vrgdag 25 Sept, 's avonds te halfocht uur. Te behandelen punten: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. a. Aanbieding gemeente-begrooling en bedrgfsbegrootiog 1926. b. Aanbieding geraeenterekeoing en be- drrffsrekeniogen 1924. 3. Voorwaarden Waarop aan de bewaar scholen Subsidie zal worden verleend. 3a. Benoeming commissie onderzoek be grooting 1926 en rekening 1924. 4. Loon- en verlofregeling van de werk lieden bij openbare werken in Ios-vast dienstverband. 5. Wijziging kindertoeslagregeling in verband met Pensioenwet. 7. Aankoop grond hoek Molenstraat Zeestraat. 8. Wijziging reglement Weeshuis* 9. Salarisverhooging tnej. Wijsman, klerk bij de gemeente-bedrijven. 10. Opheffing instituut rooimeesters. 11. Wijziging hegrooting 1926. Noordwijkerhout. Gisteren werd het bouwen van twee .plaatsjes", na gehouden aanbesteding, door B. en W. dezer ge meente, gegund, aan den laagsten inschrij ver, den aannemer P. Laros, alhier, voor f G600. De ,,Zilk" is in feesttooi. Woensdag is Cp schoolfeest. Donderdag wordt 't Oranje feest er op waardige wijze gevierd. Verschillende kermisvermakelijkheden, als ook zweef- en draaimolen zijn gearriveerd. De muziek-vereeniging Jeanne d'arc zal beide dagen de feestelijkheden opluisteren. Rijnsburg. Gisteravond geraakte een zekere Van D. Fzn. alhier met zijn rijwiel in den Vliet te water, waar hij in den modder geheel kopje-onder ging. De zoon van den heer P. Kort Jr. mocht het ge noegen smaken liem weer op den wal te helpen, terwijl later ook de fiets opgehaald kon worden. Valkenburg. Een collecte voor den op bouw van de Ned. Herv. Kerk te Borculo in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, bracht ruim f 56 op. Schreven wij kort geleden, dat de bi bliotheek ergens anders onderdak gebracht moest worden, dit is spoediger gevonden dan 't bestuur wel verwachtte. Het college van Kerkvoogden en Notabelen van de Ned. Herv. Kerk is zoo welwillend geweest tegen billijke vergoeding de consistoriekamer voor dit doel af te staan. Burg. Stand. Geboren: Gerritje, dochter van G. Rhijnsburger en A. Klomp. Wassenaar. Een tarievenkwes. tie. In het Patronaatsg'ebouw kwamen Zondagavond een groot aantal Middenstan ders uit deze gemeente bijeen, om te pro testeeren tegen een door het hoofdbestuur der posterijen voorgenomen nieuwe indee ling van de abonnements tarieven der tele foon. Op het oogenblik bestaan in onze ge meente twee tarieven. Tct klasse A bcheo- ren de abonné's, aangesloten aan het kan toor Wassenaar, tot klasse B, die behooren- de tot den kring de Kieviet. De eerste cate gorie kan vrij telefonceren met de tweede, terwijl de Kievietaansluiting vrij kunnen spreken met den Haag. Het is de bedoeling een klasse C. daarna te voegen. De abon nementskosten voor die klasse zijn f 30 la ger, maar daartegenover staat, dat de aan geslotenen niet meer vrij kunnen telefonce ren met de aangesloten onder A. Ook deze laatste zullen voortaan f 0.20 per gesprek moeten betalen, wanneer zij bij een der overige categorieën aansluiting zoeken. De middenstanders in onze gemeente, die voor een groot deel tct klasse A. behooren zien daarin een groot gevaar Een cliënt, aangesloten op het Kievietnet zal zich in de toekomst wel wachten, om een gesprek te voeren met een leverancier in .Wassenaar, aangesloten aan het telefoonnet in kfctsse A., want dat kost f 0.20 per gesprek. Bijge- gevolg zal hij zich voorzien van een lever ancier in den Haag en Wassenaar links la ten liggen Zoodra het besef van dit dreigend on heil tot de Middenstanders was doorge drongen, hebben zij de hoofden bijeenge stoken en hebben het bestuur van de Hanze en het voorloopig comité van voorbereiding voor de stichting van een Neutralen Mid- denstandersvereeniging zich tot verweer ge zet. De Voorzitter van de Hanze, de lieer van Leeuwen, die dezen avond de leiding had, deelde mede, wat door beide besturen reeds was verlicht. Men had een onderhoud gehad met een der ambtenaren aan het Hoofdbe stuur en er op gewezen, dat het onbegrijpe lijk was, dat een dergelijke maatregel was genomen, zonder te voren een groote groep belanghebbenden te hooren. Ook had men zich om steun gewend tot het gemeentebe stuur. Toen te gemeentehuize de grieve wa ren blootgelegd, deelden burgemeester en wethouders volkomen de meening van den Middenstand. Het gevolg is geweest, dat ook van het Gemeentebestuur een schrijven is uitgegaan van intrekking van den geno men maatregel. Het Bestuur had echter gemeend, dezen avond ook advies le moeten inwinnen van den heer Chr. Jansen. Voorzitter van het Ranzebureau, er niet aan twijfelend of de heer Jansen zou deze actie ook waar mo gelijk steurten. Spreker hefette de heer Jansen welkom cn gaf vervolgens» het woord aan den heer A. Lee, om de door het hoofdbestuur genomen maatregelen nog eens uiteen te zetten. Na dat enkele door db aanwezigen gestelde vra gen waren beantwoord, werd het te verzen den adres voorgelezen. Daarin werd ge vraagd do locale gesprekken met klasse A. niet te willen aanmerken als intercommuna le gesprekken en klas3e C. niet in te voeren Hierna verkreeg de heer Jansen het woord. Spreker drukte er zijn verbazing over uit, dat men in dezen tijd in een moderne ge meente als Wassenaar met een dergelijke maatregel durfde aan te komen. Spreker vond dit weer zoo'n echte uitvinding van onze goeie Tante Pos. Een maatregel tref fen, zonder de belanghebbenden' te voren eens te hooren. Dat zelfs het Gemeentebe stuur in deze zaak niet gekend was, vond spreker een verzuim van de eerste soort. Hulde bracht hij, aan hen, die het initia tief tot deze actie namen. Hij hoopte, dat zij den strijd zouden winnen, maar tevens dat zij zich paraat zouden houden voor mo gelijke nieuwe aanslagen Hij spoorde daar om allen aan lid te worden van de midden standsorganisatie. Vervolgens werd de tot heden gevoerde actie unaniem goedgekeurd en het comité gemachtigd tot het voeren van alle moge lijke besprekingen, die tot het bereiken van het doel kunnen leiden. Het adres aan het hoofdbureau werd door allen, staande de vergadering getec- kend. Zoeterwoude, Zaterdag a.s. en Dinsdag daaraanvolgende is wederom gelegenheid voor kostelooze inenting en herinenting. Daartoe zal worden zitting gehouden op Zaterdagmorgen in een lokaal der openbare lagere school op het Dorp en Dinsdagmor gen in café „Tk leer nog" aan den Hooge- Rijndijk. Het kwam den laatsten tijd herhaalde malen voor, dat personen aangevallen wer den door kwaadaardige honden en zoodoen de verwondingen en gescheurde kleeren opiieipen. In verband hiermede hebben B en W. diverse eigenaren gelast om deze honden vast te leggen of ze van een muil korf te voorzien. HOOGE RAAD. De moedermoord te Peperga. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen ■het cassatieberoep va® J. C., te Wolvega, die ckoor het Hof te Leeuwarden is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf we gens doodslag, gepield op zijn moeder te Peperga. HAAGSGH GERECHTSHOF. De intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het Gerechtsftiof te 's-Graivenhage heeft de pleidooien ki de procedure van den Cen- tralen Bond van Ned. post-, telegraaf- en telefoonpersoneel (aangegaan op naam van A. J. M. v. d. Wielen, brieven- en telegram besteller te Amsterdam) tegen den Staat, nalr aanleiding van de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit bepaald op 6 Januari 1926, des ochtends om tien uur. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De driedubbele moord in de Wormerr eerstra at. Voor een buitengewone kamer der recht bank heeft gisteren terecht gestaan de 43- ja/rige spoelfcnecht H. H. v. D., wonende te Amsterdam ,waen ten laste gelegd werd moord op zijn echt genoot e Lucia v. d. G., eijn dochtertje Magdalena en zijn stiefdoch tertje Louise. Volgens de dagvaarding heeft hij in zijn woning aan de Wormerveerstraat eerst, nb op 29 Januari, zijn vrouw geworgd; daarna op 31 Januari zijn dochtertje en op 1 Fe< bruari daaraanvolgende zijn stiefdochtertje. De dagvaarding bevat geen subsidiaire ten laste legging; de beklaagde werd dus wegens driedubbel en moord vervolgd. Verdediger was mr. Th. Muller Massis. Er was voor deze zaak zeer veel belang stelling. Behalve op de publieke tribune, werd in de audiëntiezaal geen publiek toe gelaten. Een groot aanlal getuigen was ge dagvaard. onder wie twee psychiaters als deskundigen. De beklaagde verklaarde bij zijn verhoor, dat zijn huwelijksleven, reeds onmiddellijk na rijn trouwen in 1922, ongelukkig was geweest. Dit was zijn tweede huwelijk; hel oudste meisje, was een krnd uit het eerste huwelijk van zijn vrouw. In 1922 was hij mol zijn tweede vrouw getrouwd. Hij was toen spoelknecht in de American Lunch room. Zeer apoedtg Liet de betrekking tus schen hem en zijn vrouw at alles te weii- schen. Dit 13 er niet beter op geworden, toen hij, na een verpleging in een sanato rium, zijn betrekking verloren had, zoodat er in het gezin armoede heensohte. Beklaag de kreeg werkloozen-ondersleuning, eerst f13 50 in de week, later, na de geboorte van een kind, f 14.50. Altijd was er de hevigste ruzie, die haar hoogtepunt heeft bereikt op Donderdag 29 Januari. Beklaag de was toen gaan stempelen; zijn vrouw was ziek, toen hij thuiskwam te halfelf lag zij nog op bed. Hij heeft zich hierover torn erg opgewonden; er volgde een heftige twist. De vrouw stond op en begaf zich naar de keuken, waar beklaagde haar aangreep. Zijn vrouw heeft hem toen een slag i-n het gezicht gegeven. Beiden zijn toen op den grond gerold; beklaagde heeft zijn vróuw bij één hand gegrepen en haar met de an dere -hand de keel dichtgeknepen, totdat er geen beweging meer in haar was. Toen hij zag, dat de vrouw dood was, heeft hij het lijk naar de voorkamer gesleept, waar het kleine kind op bed lag Daarna heeft hij eend ge brieven geschre ven; afscheidsbrieven aam zijn broer, waar in hij zijn voornemen te kennen gaf om van het leven afscheid te nemen, en waarin hij ook zijn voornemen le kennen gaf om een eind te maken aam het leven van de beide kinderen. Des avonds is beklaagde uitge gaan, de kinderen waren toen op straat. Toen zij niet meer binnen konden, hebben medelijdende buren zij opgenomen. Bij zijn thuiskomst heeft hij de kinderen in ont vangst genomen, en heeft hen in het keu kentje le slapen gelegd. Hij heeft de deur van het keukentje gesloten en de kraam van het gasstel opengezet, met de bedoeling om zoo een einde te maken aan zijn eigen leven en dat der kinderen. Dit i3 echter niet gelukt, doordat er niet voldoende pennin gen in den meter zaten, wat beklaagde niet wist. Den volgenden dag, Vrijdag, is be- klaagdes stiefkind nog naar school ge weest; des avonds heeft hij toen de kinde ren weer in de keuken le slapen gelegd. Beklaagde deelde thans mede, dat hij de beide kinderen op den daaraan volgenden Zondagmorgen door verwurging om 't leven heeft gebracht. Voor de politie en den rech- ter-commissaris heeft hij nooit andere opge geven, dan dat hij op Zaterdagochtend eerst zijn eigen kind, het jongste, gewurgd heeft, en daarna Zondagmorgen zijn zevenjarig stiefdochtertje. Daarna heeft beklaagde op nieuw een poging gedaan om zichzelf door gasverslikking van hot leven te berooven, wat wederom mislukt is. Na het getuigenverhoor eisehte het O. M., overwegende dat deze man zonder mededoogen het leven uitgoblusoht heeft van drie personen, die hem het liefste moes ten zijn, wegens moord, driemaal gepleegd, de maximumstraf, n<l. levenslange gevan genisstraf. Het woord was vervolgens aan mr. Th. Muller Ma9sis. Deze hoopte, dat de recht bank rekening zal houden met alle omstan digheden, en dit doende zal komen tot een andere slotsom dan die van het O. M., het welk moord blijft ten laste leggen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werden Maandag voor 't Kantongerecht 84 zaken behandeld, waarvan 71 bestemd voor openbare behandeling en 13 kinderza ken. Het eerst werd opgeroepen H. v. d. P., voerman te Katwijk aan Zee. Deze had zich de vorige maal moeten verantwoorden voor liet feit dat hij met een motorvoertuig op vier wielen onder de gemeente Noordwijker hout had gereden en toen plotseling is blij ven staan, waardoor een achter hem rijdende auto op de zijne reed en een ongeluk kreeg. De bestuurder van de auto die het ongeluk kreeg was de heer Bult, geneesheer te Hoofd dorp, die thans met zijn echlgenoolc als ge tuigen werden gehoord en het geval mee deelden. Hij had f 30 onkosten aan de auto gehad. De Ambtenaar eisehte f 10 subs. 10 dagen. Willem S., koopman te Leiden, had met cc-n hondenkar gereden bij avond en zonder licht en daarbij een valschen naam opgege ven toen hij werd verbaliseerd. De vorige maal ook reeds voorgekomen, zeide hij dat hij eerst den goeden naam had opgegeven, maar toen de verbalisant de rijksveldwachter Van den Biery dit niet wilde aannemen, had hij maar toegegeven anders le heeton. Thans werd de verbalisant gehoord, die liet geheet anders vertelde. De opzet was wel degelijk geweest den verbalisant te mislei den. De Ambtenaar vroeg voor het eerste feit f 1 of 1 dag en voor het laatste f 6 subs. C d. A. C. S., huisknecht te Noordwijk a. Zee was gedagvaard, omdat hij met een rijwiel te Noordwijk rijdende op den hoek Hoofd straat—Schoolstraat geen signaal had gege ven. Beklaagde gaf dit toe. Nadat de verbali sant, de agent Wagenaar was geboord eisehte de Ambtenaar f 4 subs. 4 dagen, wat beklaagde veel te veel vond. Er was nie mand aangereden. C. O. te Katwijk aan Zee had moeten ver schijnen wegens overtreding der arbeidswet al. het na gezelten tijd laten werken van 15 neWeniboetsters terwijl hij ook het ar- beidsregisler niet had kunnen toonen. Na dat een der meisjes, mej. Anna v. d. Plas, was gehoord eisehte de Ambtenaar vijftien boeten van f3 subs. 1 dag voor elke boete. Jofa. v. I., timmerman te Leiden, moest wegens het te lang laten werieen van een jongmensch aan een in een aanbouw zijnd gebouw in de Groq^esteeg alhier terecht staan. Beklaagde gaf dit toe. De jongeman had 9 3/4 uur gewerkt omdat het zoo druk was. De werkman J. de Koning gaf de overtre ding toe maar vond het niet erg. Hij ver diende nu ook meer. Eisoh f4 subs. 4 dage® wat beklaagde te veed vond. C. van H., veehouder te Zoèterwoude had in strijd met de bouwverordening dier ge- gemeente zijn huis doen verbouwen. Hij had geen schriftelijke vergunning. De be klaagde wist dit niet. De aannemer had hem gezegd dal hij vergunning van B. en W. had gekregen, met wien hij mondeling een onderhoud ivrn hebben gehad. De gemeen le-opziohter Van Ne4, ver klaarde dat de vergunning nooiil verleend was. Wel had de aannemer er met hem over gesproken. De Ambtenaar vroeg nu f 15 subs, vijf dagen. Mocht men den beklaagde gelooven dan had de aannenier er hem laten inloopon. C. van B. en II. le Leiden had volgens het procts-veibaal met een auto in Leiden langs de Steenstraat gereden en was bij het passeeren van een wielrijder niet genoeg uitgeweken. Als getuige werd eerst golioord de heer Offenberg, die het gevaJ had gezien, en verklaarde dat de aangeredone, den wiel reparateur Leibert, een zijstraat uit kwam, zonder te bellen, zoodat de jongen feitelijk zelf schuld had. Nadat Leibert zelf ook nog was gehoond vroeg de Ambtenaar vrijspraak. Vier Jongelui J, IJ. G. P. A. li. en A. J. M. allen te Leiden, werden opgeroepen terzake dat zij te Leiden op den openbare weg io de Kooistraat hadden gevoetbald. Een der oudste de 20 j. R. was niet verschenen. De Kantonrechter zeide dat zij zich moe ten aansluiten bij eén club. Dit WRren zij reeds zeiden ze doch nu speelden ze maar eens voor tijdverdrijf. Als getuigen werden gehoord twee bewoners uit die buurt van Meygaard, en Tasseur die van dit spet last hadden. Deze verklaarden onder cede dat zij het spel herhaaldelijk hadden aangezien. Daarop eisehte de Ambtenaar f 1 eubs. 1 dag tegen elk der jongens. Beklaagden zeiden dat do buren zich noo- deloos ongerust maken. Ruiten kunnen niet stuk gegooid worden in den bliaden muur. J. H. W. te Amsterdam, was ten laste ge legd dat hij, met een auto van Warmond naar Noordwijkerhout rijdende niet vol doende heeft uitgeweken waardoor hij een andere auto heeft aangereden bestuurd door zekeren Van Rijswijk te 's Gravenhage. Beklaagde ontkende dat dc aanrijding zijn schuld is geweest. Hij heeft rechte ge houden en heeft behoorlijk uit geweken. De chauffeur Van Rijswijk vertelde liet anders. De weg is er smal en beklaagde reed veel te snel, anders had hij wel kun nen paaseeren. Nu moest er een aanrijding plaats hebben. Dit bevestigden ook de inzittenden van den laatsten auto, mej. Geerlings te 's-Gra- venhage, en mr. De Jong te Amsterdam, waarna de Ambtenaar f 10 subs. 5 dagen eisehte. J. D., bakker le Katwijk, had zijn 13-jari J. D., bakker te Katwijk, had zijn 13-jarig zoontje in de bakkerij werk doen verrichten, zoo luidde de dagvaarding, wat niet geoor loofd is, volgens de wet. Beklaagde zeide, dat de jongen vacantie had cn nu, omdat hij zich verveelde, wat in de bakkerij deed. Eisch f 4 subs. 4 dagen. ,W. W., te Katwijk, had in zijn werkplaats eenige jongeiui aan het werk gezet-, zonder een arbeidskaart te kunnen toonen. Eisch f4 subs. 4 dagen. Beki. was over do verbalisanten slecht te spreken, omdat zjj eerst zeiden, dat zQ hem nog niet zouden verbaliseert. Joh. K., chauffeur te Delft, had met een motorrijtuig, zwaarder dan 2000 K.G., ge reden m de Voorstraat te Noordwijk, waar het verboden is met zoodanig zwaar be laden voertuig te rijden. Beki had dit niet geweten. Eifcch f5 subs. 5 dagen. Izak H., los werkman, te Leiden, had 's avonds kwart voor tien op een rijwiel zonder licht gereden. Eisch f2 subs. 2 dag^n. Gerrit van D., een 19-jarig jongmensch tc Leiden, had in de Ververstraat gevoet bald. Eisch fl subs .1 dag, wat beklaagde nog al meeviel. Jan V., chauffeur, to Rijosburg, had met een vierwielig motorrijtuig gereden, dat niet behoorlijk verlicht wa3. Eisch f2 subs. 2 dagen. G. BI., te Oegstgeest, had met een rijwiel bij avond gereden zonder dal dit behoorlijk verlicht was geweest. Beklaagde bad dien avond veel haast, anders rijdt hij nooit zon der licht. Eisch f 2 subs. 2 dagen. A. B., te Amsterdam, had de vorige maal terecht geslaan ter zake dat hij, rijdende met een auto onder de gemeente Noordwijk, liet rijbewijs niet had kunnen toonen. Be klaagde zeide toen, dit wel gedaan le heb ben, en toonde Ier zitting dit bewijs. De zaak was nu uitgesteld tot vandaag, om den verbalisant, den gemeente-veld wachter Timmers aldaar, te hooren. Deze verklaarde nu, hoe de zaak zat. Beklaagde had een rijbewijs, afgegeven door den Com- missaris der Koningin in Utrecht, hoe wei hij in Amsterdam woonde. Hij had een be wijs moeten hebben van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland. De Amb tenaar was het met den verbalisant eens en eisehte f 5 subs 5 dagen. Beklaagde wilde in hooger beroep guan, wat de Kantonrechter hem ontried. Het zou hem naar hij meende niets geven. W. J. v. d. H., wagenmaker te Katwijk had een werkman, zijn broer in zijn zaak geieg'eld werk laten verrichten zonder een arbeidsregister te hebben aangehouden. Eisch tweemaal f 5 subs. 2 dagen, voor elke boete. H. van W. te Wassenaar, was gedagvaard wegens het met een auto te snel rijden en voorts geen behoorlijk signaal te geven. Hij was deswege door den rijksveldwachter VVit- teman te Voorschoten, verbaliseerd. XH Ambtenaar achtte de overtreding vrij ern stig en eisehte daarom f 25 boete subs. 10 dagen. Uitspraak in al deze zaken over twet weken. to

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9