AGENDA. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Zondag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Evangelie prediking, epr. de heer 8. Marteling. Half zeven. „Jeruêl" (Middelstegrachl 3): Bijeen komst, spreker de heer Van der Horst, 10 uur. Zangkoor 7 uur. „Zomerzorg"Tuscbinsky-cabaret. R ij s w i) k, Wielerbaan Wedstrijden. 2 uur. Maandag. Schouwburg: N.V. Ver. Rotterdamsch Hof stad-Toon eel. „Ontrouw", gevolgd door „Een ontoerekenbare". 8. uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 September a.s. waargenomen door dc apotheek van den heer HL J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen door de doctoren Boonacker, tdl. 266; Ho- vens Gréve, tel. 1681 en Timmermans, tel. 303. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waar genomen door dr. Timmermans, tel 890. In plaats van mr. D. A. P. N. Kooien is tot lid, tevens voorzitter, van den Loon- raad vam het Spoorwagpeirsöneél benoemd nrr. A. B. G. M. van Rijokevorsellid van de Tweede Kamer. De oud-burgemeester van Veen endaal, de heer v. d. W„ wien eervol ontslag waa verleend, is naar .Arnhem overgebracht «i ter beschikking der justitie gesteld, naar aanleiding van oeoige nieuwe gevallen van onregelmatigheid in de fanancieele admi nistratie der gemeente. Voor den Hoogen Raad is bedien be- eedigd als advocaat en procureur mr. H. R. Goud-ami t. De Jong Protftytajklen Dag georganiseerd door den Vrijz. Christ. Jongeren Bond, zal voor Den Haag en omstreken worden ge houden te Wassenaar op morgen te drie uur in de kerk vam den Neder]Prol. Bond aldaar, gelegen a. d. Lange KeikcEam (halte Kerkdam vam de tram Den Haag- Wassonaar-Leiden), bij gunstig weer ge deeltelijk op de na/bijgelegen buitenplaats „DuïnreH". Als sprekers zullen optreden dis. J. C. A. Fetter, uit Rotterdam en J. P. A. Eernst- man, uit Den Haag. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheideverzekering en Arbeidsbemid deling te 's-Gravenhage vestigt de aandacht van werkzoekenden op het feit, dat de in de Antoon Lipkensstraat No. 6 te Maastricht gevestigde Nederlandsehe Centrale Arbeids beurs eene geheel particuliere onderneming is, welke niet het minste verband houdt met de Centraio Rijks-arbeidersbeurs, te 's-Gra- venhagc of met de Gemeentelijke arbeids- burs te Maastricht en evenmin met de ove rige organen der openbare arbeidsbemidde ling in Nederland. De Minister vam Onderwijs, K. en W„ mr. Rutgers, is voornemens om den 23slen October een bezoek be brengen aam de Ten toonstelling vam Decoratieve Kunst te Pa rijs, vergezeld door den heer Visser, chef van de aideeling Kunsten en Wetenschap pen van hei Departement. Den Mimister wordt een ontvangst bereid in de Neder landsehe aideeling der tentoonstelling. In de Raadsvergadering van Heem stede werd aam B. en W. een crediet van i 78.000 verleend ten behoeve van den bouw vam een nieuwe brug in de Zand- voortsohclaam over de Leidsehevaart. Ver der werd oen crediet van f 30.000 verleend voor verbreedang van den Meerweg, die de verbinding vormt met de Haarlemmermeer. RECLAME. C. A.ZETTEN KET NAJAARS3E1Z0EN IN. Nu September weer in het land is, begint ieder uit te zien naar kleeding voor herfst en winter. Met frisschen moed hebben C. A. zich uitgerust tot hervatting van den strijd tegen dure kleeding. Iloe meer C. A. hel publiek aanbieden, hoe meer het publiek van hen verwacht. Op hun beurt zijn C. A. niet tevreden wanneer zij aan die verwachtingen slechts voldoen-, zij zijn vastbesloten dit seizoen weer verre te over treffen wat zij in vorige jaren reeds tot stand hebben gebracht Nauwelijks is de nieuwe mude uitgekomen, of C. A. bie den het meest aantrekkelijke in schier ein- deloozc variaties van modellei?, kleuren en garneeringen. Zóó groot is de sorleering van hunne enorme voorraden, dat ieder precies kan kiezen wat haar of zijn persoonlijken smaak het best past. Dat alleen maakt het koopen hij C. A. reeds tot een genoegen, maar de prijzen zijn zoo verbluffend laag, dat men hier inderdaad mag spreken van een forraeelen oorlog tegen dure kleeding. Overal waar C. A. zich vestigen, worden zij verwelkomd als de kampioenen der be sparing op kleeding voor het heele gezin. Geen wonder dus, dat het succes van C. A. met den dag groeit, want behalve dat zij altijd rijk gesorteerd en verreweg het laagst in prij9 zijn, kunnen hun goederen ook in kwaliteit gemakkelijk wedijveren met wat elders tegen veel hoogere prijzen wordt ge boden. p/ij gaan dus wederom een seizoen tegemoet, waarin de leuze „C. A is toch vooideehger,f ook voor HeerenkleedW' steeds meer veld zal winnen. Advertentie No. 3688 Naar aanleiding van de ver- melde malversaties bij de N. V. Obligatie- Mij. „Het Witte Kruis", deelt ds heer Beek, de mededirecteur van den gearresteerde omtrent de toedracht dezer zaak oms nog het volgende mede: De heer Beek hoorde Donderdagmorgen voor het eerst van de door zijn compagnon gepleegde verduistering. Een der hoofd agenten waarschuwde hem toen, dat de prijzen te Amsterdam niet uitbetaald wer den, omdat er geen geld was. Daar de heer Beek door een langdurige ziekte reeds ge- ruimen tijd niet meer op het kantoor der Maatschappij geweest was, kon hij zich omtrent den financieelen toestand geen juist beeld vormen, maar hij was er van overtuigd, en de boeken wezen zulks vol doende uit, dat het bedrag, benoodigd om de prijzen uit te betalen, ruimschoots aan wezig moest zijn. Hoewel hij nog geen cijfers kon noemen, verzekerde liij, dat het verduisterde bedrag de f 100.000 verre moest overschrijden. Woensdag jJ. was de gearresteerde nog ten huize van zijn compagnon geweest, had daaT eenige zaken besproken en had hem drie quitanties laten teekenen, waarop hij latex f 55.000 aan de Am sterdam sche Bank geïnd heeft 5et overige geld moet hij reeds eenigen tijd eerder bij verschillende bankinstellingen ten name der vennootschap hebben opge nomen. Men zal trachten, met de prijswinnaars tot een schikking te komen, waardoor het niet noodig zal blijken het bedrijf te liqui deeren. Voor de tweede maal in den tijd van zes weken is Donderdagnamid dag brand uitgebroken in de Coöp. Vlasfa briek Dinleloord. Vermoedelijk ten gevolge van het warfnloopen van een der machines ontstond brand in de ijzeren loodsen, die bij den vorigen brand gespaard bleven. Hoewel spoedig de brandweer uit Dinteloord en Steenbergen een massa water op de vlam men wierp, was het blusschen een hopeloos werk. Men moest zich daarom bepalen tot het behoud van de belendende fabrieksge bouwen. Circa 300.000 K.G. gerost vlas, be nevens drie loodsen, de braken zwingelmo- lens en ringzwingelmachine werden een prooi der vlammen. Bij het blusschingswerk liep een der arbeiders vrij ernstige brand wonden op. Naar wij vernemen dekt verze- i kering de schade. Dit is thans de derde maal dat de fabriek gedeeltelijk door brand werd verwoest. Bij de politie te Amsterdam hebben een tiental filiaalhouders een klacht ingediend tegen een der directeuren van een stoom ververij, die, volgens beweren van de aanklagers, een bedrag van circa f13000 zou hebben verduisterd. Toen de filiaal houders een contract sloten met den aange klaagden directeur, moesten zjj een waar borgsom storten, welke varieerde van f500 tot 12000. De gestorte bedragen zouden I nu, naar zjj aan de politie mededeelden, i verdwenen z^n. De filiaalhouders drongen er b^l de politie op aan, den aangeklaagden directeur te doen arresteer en, maar de politie achtte daartoe geen termen aanwezig. We. heeft zjj de klacht, nadat zij beide par t^en aan het verhoor heeft anderworpso, naar de justitie doorgezonden. Te Eindhoven was door bijzondere omstandigtieden voor den lote- ling Jan van der Ven diens lot uit de bus getrokken eenige oogenblikken vóór het tijd stip. waarop deze opgeroepen was ter loling te verschijnen. Toen hij eenige minuien la ter zelf verscheen, precies op zijn opioe- pingstijd, werd hem het even te voren voor hem getrokken nummer overgereikt. Dit nummer was 157, precies op het kantje af van er in of er uit! En dus reclameerde hij. De Commissaris der Koningin heeft, naar ,.De N. Cl" meldt, de reclame geldig ver klaard, omdat Van der Ven door den loop der eebeurtenis ..verkort is in zijn recht om zelf te mogen loten". Mitsdien is de loting ongeldig verklaard. Niet echter de heele loting, want op de nummers dergenen, die vóór Van der Ven getrokken hebben, kan de verdere loling van geen invloed geweest zijn De lotelingen. wier namen in alfabetische volgorde komen na Van der Ven. zullen nu met dezen opnieuw moeten loten. Dit zijn er in totaal 57. Dan zullen dezelfde num mers in de bus gedaan worden, als er nog inzaten op het oogenblik, toen vorige maal Van der Ven aan de beurt van loten was. Gisteren waren aan de Kunst zijdefabriek te Ede arbeiders bezig zakken met chemicaliën te vervoeren in de fabriek, toen plotseling eenige zakken naar beneden stortten, en den ongehuwden 34-jarigen Van der Haar, uit Renswoude, in hun val medenamen, waardoor deze zoodanig met zijn hoofd op den grond terecht kwam, dat hij als levenloos werd gevonden. Dr. Hei mans van de Kunstzijdefabriek constateerde een zware schedelbreuk. De ongelukkige mocht, naar het „U. D." meldt, niet ver voerd worden. Men vreest voor zijn leven. In de Friesche gemeente Jdaar- deradeel is men druk bezag met het op richten van kleine, polders, waarin men een windmotor plaats, die de bestaande water molens overbodig maakt. Zoo werden dezer dagen in de dorpen Friens en Roordahuizum vier molens opgeruimd. In de dorpen Rt^rdar hnizum, Gronw en Idaard staan nu weer 22 van die deooratieve molens op de nominatie om te verdwenen, daar de boeren deze ouderwetsche kostbare manier van bemaling gaan vervangen door de nieuwere, die prac- tischer en veel göedkooper is. Te Amsweer, gemeente Delfajjl, is gisteren de kapitale boerderij van de gebi oeders Staal met den geheekn oogst opgebrand. Vijf varkens en veertig kippen z^n omgekoman. De oorzaak ia hooibroei. Een matroos viel uit den mast en kneusde zijn rechterhand vrij ernstig. Hij kwam aan wal onder behandeling van een dokter en na een week vroeg hij: „Wanneer mijn hand geneest, zal ik dan in staat zijn guitaar te spelen]'' „Ongetwijfeld", antwoordde de dokter. „Dan is u een wonderdokter", zei de matroos, „want ik heb het vroeger nooit gekend." DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève Bulga rije vraagt opheffing der mili taire controle De Fransche schulden aan Amerika. In de ontwapeningscommissie van den Volkenbond te Genève is het groote debat voortgezet. Coppola (Italië) kwam tegen de Spaan- scke motie op, daar deze een sympathie betuiging met de grondbeginselen van het protocol van Genève was. Hij richtte zich verder tegen een spoe dige bijeenroeping van een ontwapenings conferentie, daar het thans vooral ging om de industrieele en economische maebfc van landen. Voorts maken groote landen als de V. St., Duitschland en Rusland nog geen deel uit van den Volkenbond, wat de op lossing van het ontwapeningsprobleem zeer bemoeilijkt. Ook in Europa is het evenwicht van krachten sedert deu laatsten oorlog nog niet hersteld. Met dat aLwas de Spaan scho motie nog altijd te Verkiezen boven de Nederlandsehe en Hongaarsche voorstellen, daar zij minder ver ging. Een opkomen voor de Spaansche motie was nog a-ltijd met voorbehoud mogelijk. De Australische gedelegeerde merkte op, dat de ontwapeningsconferentie te zeer pas klaar gemaakt was voor Europeesche be hoefte. Europa had in de eerste plaats ze delijke ontwapening noodig. De Roemeen- sclie gedelegeerde stelde in het licht, dat Roemenië reeds zuiver verdedigende over eenkomsten met andere landen heeft geslo ten. Het was bereid met Westersche landen soortgelijke overeenkomsten aan te gaan. Villegas (Chili) en Clark (Brazilië) weren op de groote inkrimping van de vredessterk- te van de Zuid-Amerikaansche staten. Jou- haux (Frankrijk) bepleitte dat men de co- ordinatie-commissie een duidelijk omschre ven program voor de ontwapening moesi geven. Met goeden wil was een praktische uitkomst mogelijk, maar verscheidene re geeringen moesten dan ook zulk een goeden wil toonen. De arbeiders van alle landen wenschen, dat men in de ontwapenings kwestie iets stelligs zal bereiken. Tenslotte is besloten een sub-commissie te benoemen om de verschillende ingedien de moties te bestudeeren en zoo mogelijk tot een éénheidsteksfc te komen. Nederland is in deze sub-commissie ook vertegenwoor digd. Verleden jaar had Mac Don a ld plechtig verklaard, dat Engeland bereid was do fa- oultatieve clausule voor gedwongen arbi trage te onderschrijven. De verbazing was niet gering, in de juridische commissie der vergadering, toen men Sir Cecil Hurst, den vertegenwoordiger van Engeland een soort beschuldigingsakte hoorde voorlezen j tegen de bepaling, die zijn regeering het vorige jaar voorstond. Hurst poogde te be wijzen, dat alle geschillen bijgelegd kun nen worden door de eenvoudige toepassing der artikelen van het pact, hetzij er sprake is van arbitrage, hetzij van een actie van den Volkenbondsrad. De Engelsche regee ring wenscht de handen vrij *e houden om de ééne of de andere methode toe te pas- son, doch zij meent dat, door de faculta tieve bepaling om gedwongen arbitrage te aanvaarden, de kansen op een vreedzame oplosring van geschillen niet bevorderd zul len worden. Hurst drukte de meening uit, dat de ar bitrageverdragen van vóór den oorlog be houden kunnen worden als voorbeelden cener vreedzame regeling. Het is waar, dat deze verdragen zeer belangrijke reserves bevatten voor conflicten die de eer, de on afhankelijkheid en de levensbelangen van een land betreffen, doch voor dit soort con flicten kan Engeland zich niet verder bin den, dan het tot nog toe gedaan heeft, want het Engelsche Rijk is nauw verbon den met de 5 andere gebieden, die zijn Dominions zijn en zijn bijzondere positie schrijft het een bijzondere houding in deze voor. De Belgische jurist Rollin stelde de radi cale verandering vast, die plaats gehad heeft, sedert de rede van MacDonald in de vijfde vergadering, in de gezindheid dei Engelsche regeering. Daarna verklaarde dc gedelegeerde van Uruguay, Buero, dat zijn delegatie, niet wen schend het succes der facultatieve be paling in gevaar te brengen, ten minste roorloqpig haar voorstel intrekt. den toegestaan, waarschijnlijk met kleine betalingen gedurende de laatste vijf jaar, waarna de betalingen zullen geachieden op de basis van de regeling met Engeland. !Wij vermelden dit volledigheidshalve, zon der echter nog veel vertrouwen te hebben in de juistheid hiervan. Na de pessimistische klanken mocht er wel weer eens een opti mistisch^ toon worden gehoord. DUITSCHLAND. Hindinbmg in hei Roeige- i bied Het socialistencon- 1 gres gesloten JFegen de duurte Spoorwegmisère. Gisteren heeft te Essen een vaderland- sche belocgmg pilaats gehad voor oen Stampvolle zaad. Even na 11 uur trad de RijkspreskJent, die door de aanwezigen eerst in het diepste stilzwijgen sfaamide werd afgewacht, de groote zaal binnen. Toen hij in het midden tier pal aangekomen was brak een storm achtig bandgeMap en „Hochl" geroep los. De Rijkspresident was door zijn zoon, ma joor von Hindenburg, den Rijkskanselier dr. Luther, minister Frenken, den Pruisaschen ministerpresident Braun, de Pruistedhe mi nister van bmn. zaken Severing en de plaat selijke autoriteiten vèrgezeld. Door orkest en orgel werd het praedirdium tot 't koraal „Nun dank et adle G-olt" gespeeld en daarna Beethovens ouverture van Goeühes Egroont. De opperpnesident dir. Fuchs besteeg ver volgens het gestoelte en zeide dat de dag van heden voor de Rijnlandsche bevolking een dag van vreugde is. Het volk roept den Rijkspresident en den vertegenwoordigers der Rijks- en der Pruisische regeering een hartelijk welkom toe. Hij schilderde vervol gens het lijden onder dê bezetting, dot ech ter de trouw aan Duitschland niet aan liet wankelen gebracht heeft. Hij hoopt integen deel dat de samenhoorigheid nog toenemen zal. Spr. stond vervolgens stil bij den aige- meenen economischen nood. Minister Severing bracht aan de bevol king van Essen de hartelijke groeten der Pruisische regeering over. Hij herinnerde er aan hoe hij vroeger vaak voor ambtelijke plichten naar Essen werd geroepen. Thans is het hem een vreugde, dat hij met de be- I volkmg feest vieren kan. Hij wijdde verder uit over de trouw en taaiheid der bevolking tijdens de bezetting. Zij heeft zich tegen af-, i vafligheid verzet en niet geluisterd naar de politieke avonturiers, die slechts eigen be lang nastreefden; dat hebben Rijnlandsche vuisten bewezen, da/t de Rijnlanders zich geen verandering der staatsrechtelijke ver- I houdingen door politieke marodeurs laten opdringen. Dat ook naar buiten de dag yan heden een weerklank vinden. Wij zouden geluk kig zijn indien wij den aftocht der bezet tingstroepen als een teeken van opkomende bezinning als den eersten stap op den weg Aangezien het loonvraagBtok bij do Duit- eche spoorwegmaatschappij nog steeds niet geregeld is heeft een deel van het perso neel der maatschappij in Sasken zijn toe vlucht genomen tot lijdelijk verzet met hef gevolg dat er in de goederenstations van" Dieaden reeds heel wat verwarring is ge sticht. De directie van het district Saksen' heeft nu, zonder de aJgèmeene directie te Berlijn te raadplegen, zich bereid verklaard de loonen met 20 pfennig per uur te verhoo- gen. Het personeel heeft echter geweigerd het voorstel te aanvaarden uit solidariteit met het overige personeel in het rijk dat de toonsverhooging niet zou krijgen. FRANKRIJK. Marokko en Syrië. In Marokko schijnt een periode van rust te zijn ingetreden aan het Fransche front, terwijl van Spaansche •zijde maar niets meer wordt gemeld. In Syrië is het Fransche garnizoen van Moesyeifie aangevallen. De aanval werd af-, geslagen. ENGELAND. Chamberlain over China. Austen Chamberlain legde een belang rijke verklaring af op de lunch, gegeven door de Chineesche vereeniging aan |de Britsche gedelegeerden naar de Chineesche tanefconferentic. De gedelegeerden dio heden naar Peking vertrekken, zijn sir Ro nald Maokay, Britsch gezant te Peking, ko lonel Sidney Peek, K. D. Stewart» B. O. Newan en Eric Teichmann. De taak der gedelegeerden, zeide Cham berlain, is niet makkelijk, maar hij is toch allesbehalve pessimistisch aangaande de re sultaten van hun werkzaamheden, en iiy twijfelt er niet aan, of zij zullen er tce bij dragen om de gevoelens van vertrouwen en vriendschap tusschen China en Groot-Bri- tannic, die momenteel zijn verbroken, Se herstellen. De huidige toestand in China ia ernstig. Het zou nutteloos zijn, iets anders te beweren, of de oogen te sluiten voor allo moeilijkheden, welke zijn gerezen, of voor. de ernstige kwesties, welke op het spel staan. Het Chineesche volk kan niet ontko men aan den sohok der westersche gedach te. De nieuwe mijn van het westen dringt in het oude vaartuig der oostelijke gistin gen en bedreigt het met den ondergang* En^in deze roerige zee vinden buitenland- sche invloeden gelegenheid, eigen voordec- len te bejagen uit de rampen van China, en door de vijandigheid der Chineesche openbare meening san te moedigen tegen naties als de onze, die niets anders verlan gen, als.in vrede met haar te leven. De toestand wordt nog moeielijker gemaakt, tengevolge van den inwendigen strijd en de twisten der Chineezen onderling en van het gebrek aan controle door de centrale In een nota spreekt de Bolgaarsche re geering den wensch uit, dat de intergeaüi- eerde militaire controle zal ophouden, daar de geallieerden zelf de loyale vervulling der clausules van het vredesverdrag, die de ont wapening betreffen hebben erkend. Of het Bulgarij'e lukken zal, gezien de houding van Zuid-SIavië en Griekenland, is nog de vraag. mj Opnieuw verluidt dat tusschen de Ver- eenigde Staten en Frankrijk overeensteni- ming zal worden bereikt over een regeling der schuldenkwestie. Het verluidt dat een compromis zal tot stand komen op de volgende basis: Frank rijk begint onmiddellijk met betalingen op de hoofdsom, terwijl gedurende een of twee jaar de rente zal worden vastgesteld op Vk percent. Frankrijk zou beginnen met per jaar twee millioen dollar te betalen. Dezd- betalingen zullen langzaam stijgen met ver hooging der rente tot 3^4 percent, zijnde dezefde rente als Engeland betaalt. Een moratorium van vijf tot tien jaar zal wor- besohcuwen. De elllende, die de oorlog over Europa gebracht heeft kan door de onder drukking van ons volk en het berooven van dit volk van zijne rechten niet vermin derd doch slechts vermeerderd worden. De samenwerking van de Diritsche industrie met de industrieele kringen onzer Westelijke buren bevordert een vreedzame uitwisseling niet slechts van steenkolen en telej^aaf- palen doch legt ook den grondslag voor een duurzamen vrede. Na afloop der plechtigheid kracht Hin denburg een bezoek aan Knipp. Daaraa is hij over Duisburg naar DusseHorp ver trokken waar hij aoin het station door een reusachtige menigte me< gejuich ontvangen werd. Het socialistencongreg te Heidelberg is gesloten. Het heeft met de stemmen van enkele feden tegen het nieuwe program van Heidelberg aangenomen. Dit eiseht o.m.: omzetting van het Rijk in een een- beidsrepubliek op grondelag van gedecen traliseerd zelfbestuur j verzet tegen alle mo narchistische en militaristische gtroomin- genomzetting der Rijksweer in een be trouwbaar orgaan der republiek; democrati seering der administratie, herstel der jury rechtspraak, vastlegging van den achtuurs- daggrond en bodem en de schatten van den bodem evenals de natuurlijke hulp bronnen moeten aan de gemeenschap over gedragen worden. Verder eiseht het pro gram de instelling van een economisch ia den-stelsel om het recht van medezeggen schap der arbeidersklasse bij»de organisatie der industrie, met handhaving van de nau we samenwerking met de vakvereenigin gen, mogelijk te maken. Over de buitenlandeche politiek zegt het programDe soe.-democratie wenscht ont wapening, zij komt op voor de economische eenheid yan Europa die uit economische overwegingen hersteld moet worden en de vorming van de Vereenigde Staten van Europa. Zij eiseht de democratiseeriug van den Volkenbond en zijn ontwikkeling tot een werkelijk instrument der vredespolitiek. Breitscheid hield een pleidooi voor het toetreden van Duitschland tot den Volken bond. Herman Müller heeft de kwestie dex Pool sche optanten ter sprake gebracht. Hij zeide dat indien Polen ook een juridisch recht had de Duitaohers uit te wijzen, het hoogst immoreel wae van dit recht gebruik te maken. Herman Müller is herkozen als partij- voorzitter en Wels en Crispien tot bestuurs leden. Rijksdagpresident Löbe is met 28 andere Rijksdagafgevaardigden naar Washington vertrokken, om deel te nemen aab de ver gadering der interparlementaire unie al daar. De Berlijnsche jpolitie heeft een bijzon dere afdeeling opgericht, welke er door voortdurende controle over waken moet, dat de winkelzaken zich overeenkomstig de maatregelen der regeering tot prijsdaling houden aan het voorgeschreven prijsver schil tusschen de groothandels- en winkel prijzen. - y g naar onderlinge verstandhouding konden overheid over hetgeen in de provincies plaats heeft. Maar ofschoon dit ernstige zaken zijn, welke tot de moeilijkheden van het probleem bijdragen, zijn het tooh vol gens mijn overtuiging slechte oppervlakki ge zaken. Wanneer zij goed wordt bene*,; kan do toestand leiden tot betere betrek kingen, dan wij gedurende vele jaren helv ben ondervonden. De onbillijke verdragen* waarover de Chineezen zich hebben klaagd, zijn niet ontworpen door de Brit-» ten, maar zijn ontstaan door een bijzonde-» ren samenloop van omstandigheden. Daal, de omstandigheden veranderd zijn, zal En geland gaarne overgaan tot het sluiten van speciale regelingen, die mochten worded voorgesteld, alleen om den vrede tusschen' China en de buitenwereld te bewaren. Onze handen zullen zich uitstrekken om Chinai te ontmoeten ter gedachtenis van de oude vriendschapsbanden en in het verlangen* de hartelijke betrekkingen te herstellen* Britannië zal naar letter en geest de vex* bintenis van Washington ten uitvoer bren gen, maar voor een volledig resultaat van* een conferentie en een onderzoek naar de exterritoriale rechten zijn twee voorloopige voorwaarden noodzakelijk. f Ten efiste een atmosfeer van wederzijd- schen goeden wil, waarbij kleinzielige ver denkingen ter zijde worden gesteld, die aalS groote volken niet voegen, en die niet hun oorsprong vinden in China of hier, maaf gezaaid, veroorzaakt., en aangemcejJigKl worden door hen, die jiun voordeel zien in' de verwarring van ander evolken, en even weinig bedacht zijn op de belangen vatf China als op den goeden wil van Engeland* Ten tweede, een China, ten laatste in wendig in vrede verkecrende, vereenigd met een werkdadig centraal gezag, hetwelk verplichtingen zal kunnen aangaan, en zor-* gen, dat zij worden nagekomen, dat zeker^ heid kan verschaffen voor leven en eigen-» dom, zal het voor de vreemdelingen moge lijk inaken, af te zien van de speciale po5 sitie, welke v ij en de andere buitenlanders volgens de verdragen hebben genoten. Onze eenige wensch is een sterk, ver- oenigd, onafhankelijk, geordend, en voor-» spoedig China. De tarief-conferentie geeft den Chineezen zelf de nog nooit voorgeko^ men gelegenheid, hun eigen vrijheid te be vorderen, en den eerbied voo7 hun regèe- ring en zichzelf te verzekeren. Chamberlain zeide, dat hij niet wist, of China de kans zal aangrijpen; welke dit land wordt geboden, maar het behoud van China' kan slechts komen van de Chineezen, en de mate van zijn voouitgang zal de mato zijn van de bekwaamheid en den goeden wil, die de Chióeesche regeerïrg aan den dag zal leggen. Engeland is bereid, China halverwegë tegemoet te komen. Het wil alles bijdragen, wat het kan. Het is bereid, afstand te doen van zijn speciale rechten, in dezelfde verhouding als de Chineesche regeering aan haar onderdanen het behoorlijk genot der gewone rechten van de vreemdelingen in andere landen kan verzekeren. Engeland verlangt geen speciale voorrechten. Het' heeft geen territoriale ambities. Het ver langt niets anders dan de gewone rechters van vreedzame, vrede- en ordelievende na ties. Het wil zich niet laten afleiden dooi de bitterheid der laatste dagen of de her innering aan verleden feiten. Het is niM door wrok bezield.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2