eiMeste voormond pn tanden AGENDA. BUITENLAND. TELEOMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zondag. „Zomerzorg"Tuschinsky-cabaretv Maandag. Schouwburg; N.V. Ver. Rolterdamsch Hof- slad-Toomeel. „Ontrouw", gervülgd dooff „Een ontoerekenbare". S uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 September a.s. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. De apotheek van de „Hulp der MenBch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doöh van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. £en beter middel voor het ver zorgen van de tanden bestaat er niet! 3602 Cabaret-avond in „Zomeriorg". Neen, vol was het er gisteren lang niet op den cabaret-avond in „Zomerzorg". De tooneolzaal prijkte wel in een nieuw en fleurig kleedje, doch het publiek liet op| zich wachten. In den loop van den avond werd hei aantal bezoekers wel iets girooter, maar hei bleef er toch eigenlijk akelig leeg zóó leeg, dat het Tuschinsky-cabaret er niet dan met veel moeite in slaagde eenige stemming te brengen onder het pu bliek. En toch was dat gezelschap waarlijk van een goede kwaliteit. Bijkans alle num mers waren beschaafd, geestig en van een groote aantrekkelijkheid. Alleen de plaats vervangster van de Hollandscho soubrette Jeanno Williams was in dit opzicht minder geiukkig, maar wij hebben goede hoop, dat het gezelschap Zondagavond, bij de tweede voorstelling meer volledig zal zijn. Het ge heel zal er stellig door winnen. Wie er gisteravond verder zouden op treden heeft men te voren reeds in een advertentie kunnen lezen. Er waren voor ons etnigo bekenden onder. In de eerste plaats was daar het Volendamsch Dubbel- Hannenkwartet, dat met het Adriani-ensemble herhaaldelijk al in de Volksbijeeokomsten voor het voetlicht kwam en ook gisteravond weer levendig werd toegejuicht. Eigenaardig alleco, dat-een „Volen damsch'' kwartet begint met.... een Duitsch liedjel Verder zagen wjj in actie den jong leur Bernando, dezelfde, die een week lang in het Luxor-theater is opgetreden en daar de aandacht trok door z'n verrichtingen. De nummers welke werden begeleid door de vlotte muziek der huiskapel van „Zomer zorg', werden aaneengeregen, om het zoo eens te noemen, door den heer Max Bruno, die zich van z'o taak als conferenoier heel verdienstelijk kweet co ook als snel teekenaar veel succes oogstte. Tenslotte dient nog vermeld de sopraan-zangeres, mej. Willy iMuntenga, die o.a. de boste van heel het gezelschap was. Haar stem was vol en zuiver, haar wjjze van voordragen zeer aantrekkelijk. Summa summarum mag gezegd worden, dat het geheel van goed gehalte was. „Zomerzorg" heeft haar goeden naam ge handhaafd, co dat de directie op den in geslagen weg wil voortgaan, bewijst wel het leit, dat binnenkort het ensemble Cor (Ruys een voorstelling! zal komen geven. Bovendien kan er voortaan in de pauzes, tusschen de nummers, worden gedanst Of de poging, om hier een wekelijksch cabaret te vestigen, slagen zal? Wj) weten het niet, maar hopen het van harte! Twee inbrekers aangebonden. Eenigen lijd geleden werd ingebroken in een perceel aan den llijnsburgerweg, be woond door den heer F., te wiens nadeel een partij gouden voorwerpen werd ontvreemd. In verband hiermede zijn thans als ver dacht dien diefstal te hebben gepleegd door de politie te Maastricht aangehouden de 33-jarige W. S.. wonende aldaar en de 17-jarige J. Z., wanende te Haarlem. Een gedeelte van de vermiste voorwerpen is te Amsterdam in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet In Den Haag zijn voor het examen vrije- en orde-oefeningen geslaagd de dames F. Eggink, J. L. Meyer en A. S. Wittenrood, alhier Benoemd is tot amanuensis in de scheikunde aan de H. B. S. met vijf-jarigen cursus en de Openbare Handelsschool in Den Haag onze stadgenoot de heer L. J. Nicuwenburg. De Vereenigjig van Handelaren in Zuivelproducten, gevestigd alhier, heeft bjj Kon. besluit van 11 dezer de Koninklijke Goedkeuring verkregen op haar statuten en is alzoo erkend. Naar wij vernemen is het aanlal deel nemers, dat van hier zal deelnemen aan de huldiging van mr. P. J. Troelstra in Den Haag op morgen, zeer groot. Des namiddags verzamelen de deelnemers zich in het Volksgebouw te kwartier over vier uur. Om hallvijf verlrekt de stoet met ontplooide banieren en met muziek van „Nieuw Leven" naar de standplaats der extra-trams, waarbij wordt gegaan langs Heerongracht, Nieuwe-Rl]n, Watereteeg, Boegewoerd, Breestraat, Prinsessekade', Steenslraat en .Stationsweg, Gistermorgen omstreeks halHwaalf kwam de 16-jarige wielrijder P. H., wonende alhier, in de Korevaarstraat dusdanig te vallen, dat hij vermoedelijk zijn linkerarm brik. Nadat de jongen naar zijn woning aan het Rapenburg was geloopen, werd hij door den Eerste-Hulpdienst behandeld. Gisteravond omstreeks 7 uur werd de 11-jarige wielrijder I. de F. nabij de Geere- gracht aangereden door een vrachtauto, be stuurd door K. N. De knaap kwam hierdoor te vallen en moest binnengedragen worden in een perceel aan de Geeregracht; dr. Driessen van den E. H. D., die spoedig ter plaatse was, kon echter geen letsel consta- teeren, waarna de jongen naar zijn woning werd overgebracht. Volgens ooggetuigen trett den auto-be stuurder geen schuld; hij had wel degelijk signalen gegeven, maar de aangereden jori- gelingjiad die niet gehoord, daar hij eenigs- zins.doof is. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mosoel-onzekerheid Vei- llgheicLspact Een nieuwe „viedea"-conferentie. De Engelsche regeering heeft ter kennis van den Volkenbond gebracht, dat opnieuw 80 Christen-vluchtelingen van uit het Goyan district te Zakho zijn aangekomen, allen in een vervallen toestand. Men schat, dat 8000 Goyansche Christenen met geweld uit hun woonplaatsen verdreven zijn. De Britsche overfieden te Zakho hebben instructie ont vangen, deze vluchtelingen zooveel mogelijk hulp te verleenen. Volgens de laatste wor den de Christenen met geweld gedeporteerd en zijn vele personen gestorven tengevolge van de behandeling, die zij van de Turken hadden ondervonden. Bevoegde Turksclie kringen verzekeren echteT, dat geen enkele dergelijke maatregel getroffen is. Het is een manoeuvre der En gelsche delegatie om de meening in Volken bondskringen te beïnvloeden, heet hei Nu weet men het De Mosoel-kweslie wordt er met dit al niet aangenamer opl Inzake de bijeenkomst over het veilig heidspact zijn nog geen nadere schikkingen getroffen. De aandacht trekt, men zie onder Duitschland, de totaal afwijzende houding der Duitsch-nationaien in Oost-Saksen, waaruit groote gevolgen zouden kunnen voortkomen, zoo deze houding algemeen aanvaard mocht worden. Of het echter zoo ver zal komen De „Commonwealth Labour Council" in Austral iö heeft arbeidersvertegen woorddgers van China, Japan, Canada, de Bhilippijnen, Hawai, Singapore, Indiö, Zuid-Afrika en de Vereemigde Staten uitgenoodigd deel te nemen aan een pan-pacifieke conferentie, welke op 1 Mei 1926 te Sydney zal plaats hebben ter bespreking van de oorlogsgeva ren in den Stillen Oceaan. DUITSCHLAND. Hindenburg in het Roergebied, v 1 De Oost-Saksische Duitsch- 1 nationalen tegen het veilig heidspact. Het socialisten- congres. Vergezeld door den rijksminister van de bezette gebieden, de Pruisische premier en den Pruisischen minister van binnen!, zaken is president Hindenburg gisteren naar het Roergebied vertrokken, 's Middags kwam hij aan te Bochum. Hij werd in het „Parkhaus" begroet door de vertegenwoordigers der bur gerlijke en geestelijke overheid en de leiders der industrie en der arbeiders. Na den kof fiemaaltijd had voor het Parkhaus een open bare betooging plaats waaraan 4000 perso nen deelnamen. De opperpresident Gro- nowski zeide: „Met op elkaar geklemde tan den ging de bevolking haar lijdensweg, uit liefde tot den geboortegrond en trouw aan het moederland. De influisteringen van de arbeiders aan gene zijde der Vogezen werden zonder aarzelen afgewezen. De tijd der offers en ontberingen is nog niet voorbij. Daarom vieren wij geen jubelfeest; den rijkspresident echter begroeten wij met des te grooler vreugde. De burgemeester van Bochum, dr. Raer, betuigt voor alles trouw aan den Pruisischen Staat. De Pruisische minister-president Braun betoogde, dat het bezoek het geheele bezette gebied geldt. Niet zoozeer door een protec tionistisch particulanisme, als veeleer door een intelligente economische samenwerking van alle Europeesche volkeren zijn de won den van den'oorlog te genezen. Óns volk is aan zwaren arbeid gewend en is bereid om verder zwaar te werken, doch daar is rust voor noodig. De Rijkspresident bracht aan het Rijnland en Westfalen met oprechte vreugde de groeten en den dank van het va derland over voor zijn trouw en dappere vol harding, die aan de latere geslachten ten voorbeeld zullen strekken. De menigte be antwoordde geestdriftig zijn Hoch op het Vaderland, waarna zij het Duitschland-licd zong. Om 7 uur vertrok Hindenburg met zijn gevolg naar Essen, waar hij geestdriftig is ontvangen. Aansluitend bij de uiteenzettingen van den leider der Duitsch-nationale Rijksdagfractie Hergt is, volgens de „Berliner Ztg". in een vergadering van den kieskring Oost-Saksen der Duitsch-nationale volkspartij de volgen de motie met algemeens stemmen aangeno men: De Duitsch-nationale volkspartij kan on mogelijk toestemming verleenen om een ver drag te sluiten, waardoor op welke wijze ook Duitsch gebied vrijwillig wordt prijsgegeven, of zelfs besloten wordt toe te treden lot den Volkenbond, zooals hij er tegenwoordig uit ziet. Het is de taak der partij, door haar be voegde vertegenwoordigers de aanneming van een dergelijk verdrag en de toetreding tot den bond te voorkomen en vooral te be werken, dat de conferentie der minsters van buitenlandsche zaken in het geheel niet tot stand komt, indien niet vooraf de inwilliging der onwrikbare eischen der Duitsch-nationa ien door bindende beloften der Entente-mo- gendheden beloofd en gewaarborgd is. Indien de Duitsch-nationaien deze oog merken niet bereiken, eischen het zelf respect en de drang tot zelfbehoud der partij, evenzeer als de gedachte van de toekomst van het Duitsche vaderland het uittreden uit de regcering. Deze motie spreekt voor zichzelf! Het sociaaldemocratische partijcongres te Heidelberg heeft aan het slot van het debat over de werkzaamheden van de groep in den Rijksdag met overgroote meerderheid van steramen een door den referent Keil in gediende motie aanvaard. In de motie wordt gewezen op de noodlottige gevolgen die de -tariefpolitiek van de regeering onvermijde lijk zal hebben terwijl tevens op verminde ring van de belastingen wordt aangeorongen Ook noodigde hij het congres uit te stemmen tegen de door de Saksische linkerzijde inge diende motie die de afschaffing van de Rijksweer verlangt. iDdien de Rijksweer niet populair is zoo zijn de sociaal-democraten daar mede verantwoordelijk voor aangezien velen hunner nog steeds elke uniform als een symbool van de reactie beschouwen. Men moet trachten van de rijksweer een republikeinsch leger te maken. Indien de sociaal-democraten op een tijdstip, waarop alle mogendheden tot de landen gewapend zijn, de rijksweer bestrijden, dan zal hen dit ten zeerste schaden. Keil besprak ook de motie der Saksers waarin deze verlangen dat de partij een zuiver proletarische poli tiek zou voeren- zonder zich om de burger lijke partijen te bekomineren. Het aanvaar den van deze motie zou het einde van de rcgeeringscoalitie in Pruisen betcekenen. Alle moties betreffende de rijksweer die in den geest van het partijbestuur 2ijn, werden vervolgens aanvaard. De motie der Saksers betreffende samenwerking met de burger lijke partijen werd met groote meerderheid namelijk 285 stemmen tegen 81 verworpen. De moties die de afschaffing van de rijks weer verlangen ondergingen hetzelfde lot. Een motie die de afschaffing van de produc tie van sterke dranken verlangt werd aan vaard maar eerst nadat de passus die zich tegen het produceeren van bier uitspreekt was geschrapt. FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Uit Marokko weinig nader nieuws. 192 ba- taillons treden aan Fransche zijde op! De Spanjaarden blijven het moeilijk heb ben bij Teloean en Alhucemas. Volgens het „Journaal" zou de sultan een premier van 500.000 fre. hebben uitgeloofd voor dengene, die Abdel Krim dood of le vend uitlevert. ENGELAND. De uitkeeringen aan armlastigen Lloyd George en de land bouw TJit Britsch-Indië. De minister van volksgezondheid heeft, gelijk reeds gemeld, nu de armvoogden van het Londensche distriet hardnekkig blijven weigeren, de maximum-bedeeling aan arm lastige gezinnen van 59 sh. tot 55 sh. in de week te verlagen, besloten om, zoodra over tien dagen de middelen van den armenraad uitgeput zijn, zelf de uitkeering ter hand te nemen. Het staat niet geheel vast, of de maatregel wettig is, maar wel dat de heele regeering hem steunt. West Ham is voor het overige geen uitzondering. Men verwacht ook maatregelen tegen de arm voogden van Southwark, Camberwell, Pop lar, Ohester-lestreet, alle in Londen, som mige districten van Glasgow en andere fa brieksplaatsen. Daar nadert men evenzeer het bankroet. Maar zonder verzet zal dit niet gaan. De armvoogdij van Westham heeft met 28 tegen 15 stemmen besloten, ondanks het verbod van het departement van "volksge zondheid, voort te gaan met een uitkeering van 15 sh. in geld in plaats van 11 sh. aan bons voor levensmiddelen. Bij het debat deelde een der leden mede, dat reedq een begin is gemaakt voor een actie van alle socialistische armvoogdijen in Engeland te gen het ministerie en dat Het zeer waar schijnlijk is, dat de minister genoodzaakt zal worden toe te geven nog voor de vol gende betalingsdag aanbreekt. Lloyd George, het woord voerend in De vonshire, heeft het program ontwikkeld van het liberale landboiivfcomité^pij zeide, dat de natie de feiten onder de oogen moet zien en zich een inspanning getroosten even groot als in den oorlog. Subsidies of credie- ten zouden op zichzelf slechts het stelsel der groote landeigenaars verlengen, dat Lloyd George gedoemd acht om te verdwij nen. Het stelsel moet vervangen worden onder rechtvaardige voorwaarden, d.i. met vergoeding van werkelijke waarden. De wetgevende vergadering te Simla, in Britsch-Indië, heeft een resolutie aangeno- men, tegen de zin der regeering, waarin geadviseerd wordt het accijnsrecht voor katoen voor de rest van dit jaar op te hef fen ten einde de industrie van Bombay te steunen. De raad van state is ontbonden. OOSTENRIJK. Aanslag ontdekt. Naar de „Neue Freie Presse" verneemt, heeft de politie lucht gekregen van een voorgenomen aanslag op den Russischen gezant Jean Bersin. De aanslag zou op touw gezet zijn door contrarevolutionairen. Verschillende personen zijn in verband bier mede reeds verhoord. ROEMENIE. Een regceringscrisis ingetreden. Plotseling is een regeeringscrisis uitge broken, daar de plaatsvervangend ptremier, tevens minister van het verkeerswezen, zjjn ontslag heeft ingediend. De premier Bra- tianu aal zjjb verblijf te Karlsbad onder breken, dringend teruggeroepen als h$ is. De aigetreden minister noemde de re- geecrings-politiek catastrofaal. w >.k RUSLAND. De schulden aan Frankrijk. Naar de „Dni" verneemt, heeft er te Moskou een buitengewone vergadering van het centraal comité der Russische aonrnia- niatasche» partij plaats gehad, waarop be raadslaagd is over de nieuwe voorstellen van Trotski en Tsjitjerin in zake de erken ning van de oude schulden aan Frankrijk. De vergadering zou zich met deze voorstel len hebben vereenigd. Een bijkomende omstandigheid, maar die •wel vermelding verdient, is deze, dat, naar in gezaghebbende Moskousche kringen ver zekerd wordt, er op deze vergadering vol komen eensgezindheid tusschen Trotski en Stalin bleek to bestaan. Zooals bekend is, stonden deze twee sovjet-leiders nog kort geleden, zoowel om principieele als per soonlijke redenen, uitermate vijandig te genover elkaar, welke vijandigheid nog niet aanstonds geëindigd was, toen er een mo dus gevonden was om Trotszi weer aan het bewind te doen deelnemen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Gevat Gisteren hebben wij gewag gemaakt van de brutale plundering bij den boer Albert Froger te St. Mars la Brière. De politie heeft reeds drie jonge Polen, en twee gewezen Poolsche dienstmeiden der boerderij te Pa rijs in hechtenis genomen. De aangehoude nen .ontkennen, doch de politie twijfelt er niet aan of zij heeft de daders te pakken. Het veiligheidspact. FARIJS, 18 Sopt (Havas). Volgens eer. bericht aan den „Petit Parisieti" heeft Skrxynski, de Poolsche minister yan bui tenlandsche zaken, korten tijd to Parij3 ver toefd; Woensdag heelt hij bij Briand ge- nocnmaald, alvorens naar Warschau terug te keeren. Het blad meent te weten, dat Slrzynski volkomen voldaan is over de zoo wel van Engelsche als yan Fransche zijde ontvangen verzekeringen over de gelijk- I tijdigheid, welke in acht zal worden genomen bjj de a.s. onderhandelingen toet 1 Bu'fschland over het sluiten van een Rijn pact en het arbitrageverdrag met Polen en Tsjechf-Slowaköe. De Fransche schulden aan Amerika. WASHINGTON, 17 Sept. (Havasl. De Fransche schulden-commissie zal zich na aankomst te New-York op 2^ dezer I onmiddellijk naar Washington begeveD, waar de beide commissies op 24 Sept vergaderen. Een studie over het probleem "der Fran sche schuld, door Harold Moulton, 450 pagina's groot, zal aan ajle leden der com missie worden overhandigd. Volgens deze studie zou de regeling der Fransche schuld op de basis van het En- gelsch-Amerikaansche accoord in financieel opzicht voor Frankrijk noodlottig zjjn. Het brengen van evenwicht in de Fransche be grooting, dat onmisbaar is voor de regeling der schuld, wordt voor vele jaren onmogelijk gemaakt In de studie; welke is voorbereid door het departement van handel, wordt er op aan gedrongen, dat de regeling met Fk^gelana in geen enkel opzicht rechtstreeks van in vloed zal zjjn op de regeling met Frankrijk, daar de Vereenigde Staten het recht hebten met eiken debiteur afzonderlijk te onder handelen. Tusschentiidsche verkiezing in Engeland. LONDEN, 18 Sept (Reuter). Op een tusschentjjdsche verkiezing voor het par lement te Stockport werdeo op den labonr- candidaat Townend 20.219 stemmen uitge- gebracht De conservatief Eastham kreeg 17.892 en de liberaal Fildee 17.296 stemmen. De labour-candidaat werd dus gekozen. Ministercrisis in Esthland. REVAL, 18 Sept (Belg. Tel. Ag.) Puzta, de minister van buitenlandsche zaken, beelU ontslag genomen. De sociaal-democraten in hongerstaking. BOEKAREST, 18 Sept. (V. D.). De gear resteerde Roemeensche sociaal-democrati sche leiders; die wegens het bijeenroepen van een vergadering gearresteerd zijn, be vinden zich sedert 13 dagen in hongersta king. De politie zet de arrestaties voort. Gisteren omsingelde zij hofgebouw der vak verenigingen en arresteerde alle aanwezi gen, w. o. de leidster der Roemeeneöhe ar beidsters Ilelene Filipovics. lersche rebellie. HOBOKEN (New-Jersey), 18 Sept Reu ter). Een menigte van lersoh-republikeitt'xh- gezinden heeft Richard Mulcahy, Iersch par lementslid voor Dublin, met eieren gewor pen. Hijzelf werd niet gedeerd, doch een zijner metgezellen werd door een stuk hout boven het oog getrokken. De politie werd ontboden en geleidde Mulcahy en zijn ge zelschap naar New-York. Amerika en de weigering van den Engelschen communist. NEW-YORK, 18 Sept. (Reuter). De Bond van civiele Vrijheid heeft aan Kellog eei protest-telegram gezonden in verband met dienstweigering om den Britschen com munistisch'n parlementslid Saklatvala in Amerika toe te laten, hetgeen de Bond zeer onverstandig bascfieewt, .gezien van het standpunt van volkspolitiek. De Bond ia voornemens een massa-pro test-demonstratie te New-York te houden bb de aankomst van de Britsche delegatie. Italiaan mishandeld. PEKING, 18 September. (Reuter). Een ltaliaansche beambte van de Langhaispoor is in den trein ernstig mishandeld door ChL neesche soldaten uit West-Honan. De ltaliaansche gezant heeft deswege bij de Ohineeeche autoriteiten geprotesteerd. De zeeliedenstaking. SYDNEY, 18 Sept (Reuter). Weer zijn honderd slakende zeelieden tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Naar verluidt worden door schepen eenige honderden vrije arbeiders aangebracht om de opgelegde Brit sche schellen te bemannen. Brand te Tokio. TOEIO, 18 Sept. (Reuter). In de parle mentsgebouwen is brand uitgebroken. Beide huizen staan in lichter laaie. TOKIO, 18 Sept. (Reuter). De brand die in de-gebouwen van den JapanscheH Landdag en het Heerenhuis woedt is ons 3 u. 30 inin. uitgebroken. Het vuur wordt aangewakkerd door een krachtigen wind., Beide gebouwen brandde geheel uit en vele andere gebouwen worden bedreigd, waaronder ook de gebouwen der „Japaneee Times" van het offieieele nieuwsagentschap, Stadsnieuws. Ter-aarde-oeslelling van den heer W. Haanstra. Onder veel belsintg'? telling, vooral yan de zijde van hen, die zich op een of andere wijze kitere9seeren voor het voorbereidend ltaiger onderwijs, had hcdönaniiddag op de begraafplaats aan de Groen es teeg, welke heg raaf plaats nog alleen gebruikt kan wor den door families die er graven bezitten, de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot vam den heer W. Haaoistra, oud directeur van de Kweekschool voor Be- waarschoollnouderessen alhier. Aanwezig warren, behalve het onderwij zend personeel, vele oud-leerlingen en leerlingen, ook het bestuur der Vereenigrag tot opleiding van Be\vaarsöhooLhouderes9en en tal van personen, op een of andere wijze aan het onderwijs verbonden, waaronder ook prof. dr. J, H. Gunning Wz., hoog leeraar in die paedagogiek aan de Univen siteit te Utrecht. Onder de oud-leerlingen die aanwezig wa ren noemen wij in de eerste plaats mej Velbhuisen uit Bad Kreu-znach, werkzaam aan de Diakonie anslalton aldaar en de da mes E. van Beusekom uit Den Haag en Lize de Haan uit Utrecht en ook anderen die de beginselen van den meester thans nog bij het fröbelonderwijs in practijk brengen. Vele bloemen en kransen dekten de kist, daarbij was ook een krans van die directie der straks genoemde Stiohfcing uit Kreuz- mach, die door mej. Yelthuisen persoonlijk was meegebracht - Toen de kist in de groeve was neergela. ten zongen de leerlingen den oud-leer meester en vriend het volgende afscheid toe, op de melodie van O. Haupl, voll Blut und "Wonden, uit die Matbheus-Pass&an: B ij bet Graf. ,Wij legden diep bewogen Den weg naar 't kerkhof af, En zaon met weenende oogan Terneer in 't open graf. Het bergt iets van ons leven Ach! in zijn' donkren schoot Veel hebt Gij ons gegeven, Onz' eerbied, damk is groot. .Wat U met uwe gavbn Voor ons tot stand gebracht. Dat blijft steeds in ons leven, Dat eindagt niet met 't graf. Rust zaolit van al Uw werken Gij, groote Kindervrind, Wij blijven U gedenken Bij d'arbeid met het Kind. Hierna trad als eerste woordvoerder nstar voren prof. dr. Gunning, die enkele woor den wilde spreken ter bevrediging van zijn behoefte om op het graf van dezen genialen man te getuigen. In de eerste plaats omdat hij daarmede den wensch vervult van velen^ voor wïen hij dierbaar is geweest Maar ook omdat velen met spreker overtuigd zijn dat hij is geweest een der beste en meest ver dienstelijke mannen, die Nederland heeft opgeleverd en overtuigd zijn dat zijn leven en werk voor de verzorging van het kleine kind in den geest van Fröbel onovertroffen is geweest. Sedert zijn optreden is het kind geworden een onderwerp van studie, maat zijn werk was geheel eigenaardig en nie mand heeft voor of na hem den geest van Fröbel zoo goed begrepen en in de practijk gebracht als hij. Wij moeten dankbaar zijn' dat de autoriteiten hem uit Haarlem hebben geroepen om zich aan de Leidsche Kweek school te vestigen, een brandpunt van op voedkundige beteekenis voor het kleine; kind. Hij heeft daar leerlingen gekweekt en geïnspireerd niet om zijn werk na te boot sen maar om zijn beginselen zelfstandig in de onderwijswereld uit te dragen. Zoo is hij geweest een zegen voor ons land en ons volk. Zijn genialiteit schetsend, wees spr. op een andere zijde van zijn leven, de bijzon dere liefde voor en zijn groote kennis van het kind. Groote kinderliefde vulde zijn ge-> nialiteit aan. Spr. besloot met dezen kin dervriend, die zeker niet te vergeefs heeft geleefd, te danken voor alles wat hij deed. Zijn naam en zijn geest zullen blijven voort leven. De voorzitter van de Verfceniging lot be vordering der opleiding van bewaarschool- houderessen, de heer Verver, die allereerst mededeelde dat de wethouder van onderwijs de heer Meynen hem had medegedeeld ver hinderd te zijn hier tegenwoordig te zijn, deed uitkomen wat de heer Haanslra heeft gedaan om de Leidsche Kweekschool tot bloei te brengen en de vermaardheid te ge ven, welke zij bezit. Het was zijn pakkende methode, waardoor hij de roem van zijn onderwijs heeft bevestigd. Viel het hem zwaar voor eenige jaren het directeurschap neer te leggen, ook het be stuur zag hem noode heengaan al was het hun een troost dat hij met zijn geest de school is blijven bezielen. Niet alleen zul len wij om zijn heengaan treuren, aldus be-i sloot spr., zijn leerlingen zullen ook trach ten hem te volgen in alles, waarin hij groot is geweest. De tegenwoordige .directrice, zijn opvolgt ster fnej. D. Voltman, sprak vervolgens diep geroerd en in gevoelvolle bewoordingen haar groote dankbaarheid voor den meester uit en zij verheugt er zich in, dat zij vijftien jaar zijn leerlinge is mogen zijn. Zij deed vervolgens uitkomen hoe hij onderwees, lei ding gaf aan het onderwijs van anderen.) Meer dan 16 jaar lang heeft hij het Fröbel onderwijs bestudeerd, is daarvoor getrokken;

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2