No. 20097. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 September Tweede Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Alkemade. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed, worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is de agenda: lo. Voorloopige vaststelling gemeenterekening, dienst 1924.. De Voorzit ter doet voorlezing van het rapport der commissie tot het nazien van de rekening, waaruit blijkt dat de rekening de commis sie geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van bijzondere opmerking. *Zij stelt voor de rekening vast te stellen en wel in ontvangst op f 181.G03.46V6 en in uitgaaf op f 15-1.593.28V6 gewonen dienst, alzoo een ba tig saldo van f27.010.18. Buitengewone dienstOntvangsten f 58562.61J, uitgaven f55.888.01, alzoo een batig saldo van f 2604.55V6- Aangezjen geen der leden het woord over de rekening verlangt, wordt deze z.h.s. voorloopig vastgesteld. 2o. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1926. B. en W. stellen voor de begrooting in handen te stellen van de commissie. Con- *orm beslot-en. 3o. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot demping van een gedeelte sloot gelegen aan den Langeweg te Roelofarcnds- veen, loopende vanaf de woning van den heer J. W. Hoogenboom tot tegenover de woning van den heer B. Pouw. De Voorzitter deelt mede, dat na het verzenden van de convocaties is ingekomen het accoord voortgevloeid uit de gevoerde onderhandeling van den heer B. van der Meer tuinder alhier, tot aankoop van een gedeelte water ter grootte van plm. 3000 M2., gelegen aan den Langeweg, dienende tot gedeeltelijke wegverbreeding aldaar en tot een plan voor werkverschaffing in de naaste toekomst-. Verder is het gemeente bestuur nog in onderhandeling getreden met den heer M. Otten alhier, die een schrijven aan den Baad heeft gezonden, waarin hij mededeelt bereid te zijn, zijn eigendom (water) over een breedte van 1.35 M. aan de gemeente kosteloos af te staan en als tegenprestatie van de gemeen» e vraagt om het ten westen van zijn perceel gelegen water plm. 20 M2. op kosten van de gemeente te mogen dempen tot 40 c.M. boven den wegkruid. De "Voorzitter doet voorlezing van het door B. en W. hierop uitgebracht prac- advies, waaruit blijkt, dat wat het gedeel te sloot betreft, in eigendom toebehooren- de aan J. Hoogenboom en de gemeente, de demping van die sloot kan geschieden op de volgende voorwaarden: 1ste de ge meente Alkemade dempt de sloot, 2de na de demping worden de gemaakte kosten 'door beide partijen gedragen, de gemeente neemt hiervan 1.35 M. in bezit en plaatst op de scheiding daarvan een lugustrumhegf voor haar rekening en neemt de verplich ting op haar deze heg te onderhouden. Voorts wordt de bestaande heg voor perceel B 497 verwijderd, terwijl de heg voor per ceel B 498 op de scheiding wordt geplaatst. De voorwaarden met den eigenaar B. van 'der Meer zijn dat de gemeente van den eigenaar het perceel water koopt voor f 300 en dat de gemeente overgaat tot demping Van het gedeelte sloot gelegen in perceel Sectie No. 1418, dienende voor wegverbree ding, voorts moet de gemeente voor geza menlijke rekening dempen een perceeltje water gelegen voor het tuinland van B. van der Meer en wel in Sectie C 670, 671 en 672, waarvan de gemeente weer een strook van 1.35 M. krijgt voor wegverbreeding. Het j overige gedeelte water zal gedempt worden 1 naar gelang de werkloosheid zich in de 'ge meente voordoet. De heer De Vette vindt de voorwaarden door Hoogenboom gesteld erg stijf. De ge meente bekomt van die sloot slechts 1/3 gedeelte terwijl Hoogenboom het overige kan gebruiken voor tuin- of bouwland. De gemeente daarentegen moet voor haar reke ning een heg planten en onderhouden. De Voorzitter zegt dat deze voorwaarde juiBt is gesteld geworden om een accoord te kun nen krijgen. Spr. zegt dat het planten van deze heg niet zoo kostbaar is. Uit een ont vangen prijscourant bleek spr. dat men 1000 planten al kan koopen van f 29. De heer Andel wijst op de vele voordee- len die Hoogenboom door demping verkrijgt De Voorzitter merkt verder op dat aan deze demping nog andere voordeden ver bonden zijn. Er is n.l. bij het gemeentebe stuur een verzoek ingekomen van eenige bewoners aan den Langeweg om over te gaan tot aansluiting aan het kabelnet. Zijn de voorwaarden door Leiden gesteld rede lijk te noemen, dan zullen B. en "NV. bin nenkort met een voorstel bij den Raad ko men om hiertoe over te gaan en tevens om op den Langeweg nog eenige lantaarns bij te plaatsen. Voorts heeft de gemeente geen dure schoeiing te slaan, zoodat het plaatsen ?an een heg voor de gemeente geen onover- komenlijke bezwaar behoeft te wezen. De heer Los vindt het niet erg dat Hoo genboom eenige voordeelen van deze dem ping heeft vooral als later de grond voor boüwterrein wordt beschikbaar gesteld, ^ant dan heeft de gemeente er ook voor deel bij. Hierna wordt z.h.s. het voorstel van B. eQ NV. aangenomen. 4o. Vaststelling van den pensioensgrond slag van den 2en ambtenaar ter secretarie degens verhooging zijner jaarwedde, in gaande 1 Juni 1925. Aangezien het hier slechts betreft een administratieven maatregel wordff't raads besluit z.h.s. vastgesteld. 4a. Wijziging begrooting dienst 1925. De oorzitter licht de wijziging na'der toe. De P°st „wegen" moet met f2500 worden ver- ooogd wegens het vele onderhoud en mede verband met het gemaakte draaipunt in 7® Veen. Z.h.». wordt de wijziging goed gekeurd. 5o. Reclames schoolgeld. Een 7-tal recla mes schoolgeld worden nadat door de hee- ren Rietbroek en Van Andel hierover eeni ge inlichtingen zijn gevraagd, afgehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W, Tot de ingekomen stukken behooren: Een drietal missives van Ged. Staten houdende goedkeuring gemeente-rekening, dienst 1923, wijziging begrooting 1925 en raads besluit tot onbewoonbaarvefklaring van de woning D 164. Voorts toezending door het gemeentebestuur van Leiden van de begroo ting van den keuringsdienst van waren over 1926. Op verzoek van het gemeentebe stuur van Zoeterwoude om adhaesie te be tuigen aam het aan de Tweede Kamer ge zonden adres om afschaffing van den Zo mertijd werd conform het voorstel van B. en W. besloten om het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Tot slot was nog ingekomen een kort verslag van de stede lijke lichtfabrieken over het jaar 1924. Bij de rondvraag vestigt de heer Los de aandacht van den Voorzitter op het feit dat verleden jaar en ook dit jaar de brand spuit te Oude-NYeteriüg nog niet is gepro beerd. Spr. vindt zulks vooral met het oog op de slangen niet gewenscht. De Voor zitter antwoordt dat verleden jaar de spuit op advies van de brandweer niet gepro beerd is geworden omdat alles in orde was. Met het oog op de motorspuit, die binnenkort komt, hebben we thans met de beproeving gewacht. De heer Rotteveel zou het toch wel wen- schelijk vinden als de slangen eena nage keken werden, waartegen de Voorzitter geen bezwaar heeft. De heer Bouwmeester vraagt of do hoo rnen langs de N.-We te ring niet wat ge snoeid kunnen worden wegens belemme ring van het electrisch licht des avonds. De Voorzitter zegt dat de eigenaren reeds zijn aangeschreven. De heer Rietbroek vraagt meer politie toezicht aan de opslagplaats bij het sta tion. Het aldaar opgeslagen hout wordt daar weggehaald, terwijl de jeugd op de wagens klautert, ja deze zelfs voortduwt, zoodat ongelukken niet uitgesloten zijn. De Voorzitter zegt dat de toestand aldaar hem voldoende bekend is en spr. vraagt zich af waarom of de helrken der overwe gen niet gesloten woTden. Vroeger gebeur de dit geregeld Spr. zegt toe er met den stationschef over te zullen spTeken. Tot slot deelt, de Voorzitter mede, <lat op zijn initiatief voor ieder dorp een co mité in het leven is geroepen om een steen tje bij te dragen in den ramp welke onze oostelijke buren heeft getroffen. Spr. zegt van deze plaats de heeren van de comité's hartelijk dank voor hun bereidwilligheid om in het comité zitting te nemen. Ook brengt spr .een woord van dank aan al degenen welke zich met de inzameling der gelden hebben belast- en aan de ingezetenen voor hun milde bijdragen. Het resultaat is ge weest dat f 1049.57 aan het Nationaal Co- mité kan afgedragen worden en hij hoopt 1 dat God deze gemeente voor een dergelijke ramp zal mogen sparen. Hierna sluiting. De totale opbrengst van de gehouden collecte ten bale der slachtoffers van de storrru»mp 1925 bedraagt f 1049.67 Hazezswonde. B u r g e r 1. S t a n d. Bevallen: J. J. van den Bosch, geb. Schmal D. A. van Zanten, geb. De Vogel D, Ondertrouwd: L. M. J. van Velzenjm. 28 j. cn E M. 0. van Haasteren jd. 29 j. B. NVestdorp jm. 24 j en T. van Zanten jd. 25 j. Gehuwd: W. van Strien en G. v. d. Bosch. N. den Hertog en F. Fokkene. Overleden: J. C. Jansen 6 j. Gemeenteraad, Voorzitter burgemeester Vermeulen. Afwezig de heer van Dam. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen leest die goedgekeurd worden. Door den Voorzitter worden hierop me degedeeld de ingekomen stukken. Van Ged. Staten is mededeeling ingeko men, dat ter tegemoetkoming cn de onder wijskosten, over 1923, do gemeente zal ont vangen f 3890. Ingekomen is ook de onkos ten begrooting, dienst 1926, voor de waren wet. Het aandeel voor deze gemeente zal bedragen volgens raming f 589.90. De gemeetelijke inkomstenbelasting is dit jaar 1925—1926 geraamd op f 57.668.08. Adhaesie werd hierop betuigd, aan het adres der gemeente Zoeterwoude inzake opheffing, of niet weder invoeren van den zomertijd. Van den kerkeraad der Herv. Gemeente is het verzoek ingekomen dat de gemeente zich tot de kroon zal wenden om het aan tal vergunningen van 8 op 7 gebracht te krijgen. B. en W8. waren oorspronkelijk niet voor vermindering, doch nu bovengenoemd kerk bestuur een perceel heeft gekocht waarin een vergunning gevestigd is, en deze wil prijsgeven, zijn er geen bezwaren en lijdt niemand schade, of worplt er geen onge- wenschte toestand door geschapen. Met algemeene stemmen wordt aan het verzoek gevolg gegeven. Na voorlezing van het rapport der verifi catie-commissie werd goedgekeurd de Ge meenterekening en die van het waterleiding 1924 De voorloopige vaststelling had plaats voor de rekening waterleidingbedrijf, ge wone ontvangsten en uitgaven, met eind cijfer f 12815.69; voor idem kapitaal dienst f 2145.06. De cijfers voor de voorloopige vaststelling van d© gemeenterekening wa ren f 131.689.35 v. ontvangsten; f 125.161.49 uitgaven; saldo f 6527.86; voor den kapitaal- dienst f 14.002.78 voor ontvangsten, en f 13895.78 voor uitgaven; saldo f 107. Hierna ging de raad in geheime zitting om 't punt ,,huur van de raadzaal voor een jaar"'te bespreken. Na een vrij langdurige bespreking, werd na heropening, der vergadering medege deeld, dat nu het perceel waarin de raad zaal gevestigd is, in andere handen is over gegaan, de nieuwe eigenaar dit gedeelte weer wil verhuren, doch nu niet voor f 200 doch voor f 350. Nu echter de nieuwe eige naar de kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente, de noodige verbouwingen en ver beteringen aanbrengen zal, als ventilatie, toiletten enz. bestaat er bij B. en Ws. geen bezwaar. De raad gaat nu accoord met het weder „inhuren van de zaal voor één jaar". Over het verzoek, tot stichting van een brug over de Loete werd door B. en NV. praeadvies uitgebracht wat inhield, de zaak nog aan te houden, waarmede do raad ac coord kon gaan. Eenige af- en overschrijvingen werden hierop goedgekeurd waarna de Voorzitter dankt bracht aan de commissie die zich zoo had ingespannen, om voor de stormramp zulk een gunstig resultaat te bereiken, waarvoor ook den gevers dank moet ge bracht w.orden. Het aan het lioofdeomifcé afgedragen be droeg in totaal f 1648.38 De hieropvolgende rondvraag steldé den heer Buitenhuis in de Buitenhuis in de ge legenheid, er op te wijzen, dat de Oostbrug in een toestand was, die verbetering behoef de. De leuning was er afgebroken, en gaf ge vaar voor de veiligheid, terwijl ook de op hooging bij die brug een ongewenschten toe stand had geschapen^ l>e Voorzitter zou deze zaak met spoed onderzoeken en in orde laten brengen. Mevr. Vermeulen wees nog eens op den Gemeene weg, waarop zij reeds vorige ver gadering gewezen had. B. en Ws. zijn ï-eeds in bespreking met den gemeente opzichter. De vergadering werd hierop gesloten. Leiderdorp. De Gemeenteraad vergadert op Donderdag 17 Sept. a.s.. des namiddags half acht. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Vaststel ling begr. 1926. 3. Wijziging begroofing '25. 4 Vaststelling rooilijnen. 5. Vaststelling hef fingspercentage gemeentelijke inkomstenbe lasting voor 1926-1927. Ond-Ade. De opbrengst van de collecte voor de slachtoffers van de stormramp in het Oosten van ons vaderland, heeft opge bracht de som van f224.15. In vergelijking met de opbrengsten op omliggende plaatsen en gezien het betrekkelijk geringe aantal in woners van ons dorp mag hier zeer zeker van een mooi resultaat worden gesproken. Waddinxveen. Voor het gasbedrijf al hier is een nieuwe machine aangekocht om het gas uit de ovens in den houder te persen. De oude was zoo goed als versleten en met het oog op den naderenden winter was spoe dige aanschaffing van de nieuwe zeer ge wenscht. De collecle in de Geref. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f 140,85. Wonbrngge. De herdenking van Jan de Bakker. Onder groote belangstelling heeft gister middag de herdenking plaats gehad van de ter dood brenging van Jan de Bakker, op 15 September 1525. Gelijk bekend, had de her denking ten doel de aanbieding van een ge denksteen, welke aan de kerk is aangebracht door het zich daartoe gevormd hebbend co mité, aan de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente. De aanbieding had plaats bij monde van den voorzitter van het comité, den heer J. C. Bauman, burgemeester dezer gemeente, die de volgende rede hield: ,,Dat Jan Janszoon zal worden gebrant te polvre toe zulex dat aan hem geen memorie meer en zy". Dit was het vonnis, door het Hof van Hol land te 'sGravenhage den 15 September 1525 over den eersten Noord-Nederland- schen martelaar der hervorming, Johannes Pistorius geveld, een vonnis, dat oils bij het lezen nog steeds tot in het diepste van onzen ziel ontroert. Helaas, wij weten het maar al te goed, dat het werd uitgesproken over den man, die in de plaats onzer inwoning pastoor is geweest in de kerk van het thans verdwenen, maar niet vergeten dorpje Jacobswoude: over den man, die in die kerk voor de eerste maai openlijk van den kansel af de Ncye leer heeft durven prediken; over den man, wiens eenige misdaad is geweest dat hij behoorde tot de allereerste dragers van den geest der reformatie, over den man, dien wij niet an ders kunnen zien dan als geloofsheld. En de beul van Haarlem bond den martelaar aan de paal en hing het zakje met buskruit om zijn hals. De droge, met olie overgoten elze- takken, opgepookt, vlamden hoog op, het kruit ontplofte. Zoo was het einde van hem, die met een rotsvast geloof op den brandstapel stond, in de allerlaatste minuut nog stamelend sprak: „In U Heer heb ik ge hoopt en in der eeuwigheid zal ik niet be schaamd worden". En thans, na 4 eeuwen, op denzelfden dag, slaan wij voor het bedehuis, dat die oude kerk te Jacobswoude heeft vervangen, met ontroerende bewondering opziende tot hem, die een ons diep beschamenden geloofsmoed toonde en gewetenstrouw boven alles stelde. Wij zijn samengekomen om getuigenis af te leggen, dat Protestantsch Nederland zijn ge- loofsmartelaren- niet vergeet. Vervullen wij de eereschuld, welke wij jegens hem hebben af te doen, ten spijt van het over hem uitge sproken vonnis. „Zulcx, dat van hem geen memorie meer en zij". Een treffende passus in het gevelde vonnis treffend, omdat zij beoogt de herinnering aan een geloofsheld weg te vagen, die on vergankelijk bleek, treffend omdat door alle eeuwen heen geen wereldlijke macht in staat is gebleken haar ten uitvoer te bren gen, treffend niet minder, wanneer wij den ken aan de plechtigheid, die ons hier samen brengt, God dankend voor het gezegend werk der Reformatie in de zestiende eeuw. Mij is de eer toegewezen den steen te mogen onthullen, toegewijd aan de eerbie dige nagedachtenis van Jan de Bakker. Spreker onthulde hierna den steen en zeide daarbij; Ik moge het doen met deze woorden: „In piam memoriam". Vervolgens zeide spr. geen historisch overzicht te zullen geven. Wel echter, zoo ging hij voort, rust op mij de plicht als voorzitter van het comité ter herdenking van den dood van dezen martelaar, heeren kerkvoogden der Nederlandsch Hervormde Gemeenle le Woubrugge, oprechten dank te betuigen voor den steun en welwillend heid, in deze verleend en betoond, waar door het mogelijk is geweest deze eenvou dige, maar tevens gewichtige ernstige plech tigheid te doen plaats hebben. Wij zijn, aldus besloot spreker zijn onder de diepste siilte uilgesproken rede, u erken telijk voor uw bereidwilligheid om den zoo juist onthulden gedenksteen van het comité in eigendom over te nemen, heigeen ik bij dezen, met overhandiging dezer oorkonde, doe, u verzoekend deze als een kostbaar kleinood te allen tijde veilig te bewaren". Hierop sprak ds. Joh. Kyne als volgt: Edelachtbare Heer Burgemeester. Het is mij een eer en een genoegen u namens de kerkvoogdij, van de Ned.-Hervormde ge meente te Woubrugge met een enkel woord te zeggen, dat zij. heel gaarne het gedenk- leeken van Jan Pistorius uit handen van uw geëerd comité aanvaardt. Is het haar een eer, hel historisch kerkgebouw te dezer plaatse te mogen beheeren, het zal haar een dubbele eer zijn de verzorgster le mogen zijn van dezen steen, die getuigt van het marlelaarsbloed onzer vaderen, waardoor zij ons de kostelijke schatten van de gewetens vrijheid en de verkondiging van het zuivere woord de3 Evangelies verworven hebben. Moge de gedurige aanschouwing van d.'ze gedenkplaat ons allen aanvuren om getrouw te zijn en le blijven aan de belijdenis, van den éënige Naam die ons Ijr zaligheid ge geven is. Aan u, burgemeester en aan het comité, waarvan u voorzitter is. hartelijk dank voer de moeite, welk© u zich gelro-.st hr.eil c»m dezen schoonen gedenkdag voj: te bereiden. Hiermede was deze olech'igheid geëin digd s Avonds te 7 uur zou ds De Gunst uit Weerden in de Herv. Kerk e-n gedachtenis rede houden, en dat gebeurde ook inder daad. doch het ging niet zonder bezwaren. Immers van 7 tot tl uur zat Woubrugge in het donker, 'en gevolge van een storing in het electrisch kabelnet. Men hieft nu in de kerk gebruik gemaakt van petroleum lampen! Haarlemmermeer. De 76-jarige arbei der Z. H., wonende aan den Kruisweg al hier, reed Maandag per rijwiel op den Slo- terweg alhier toen een auto uit Haarlem uit de tegenovergestelde richting nadefde. Even voor het passeeren stak H. Plotseling dwars over den weg, met het gevolg dat de man werd aangereden. Gelukkig kwam hij er zelf met eenige lichte ontvellingen af. Zijn rijwiel werd evenwel gvootendeels ver nield. Dinsdag is de arbeider S. wonende aan den Kruisweg alhier en vrij ernstig ongeval overkomen. Toen hij van het erf van zijne woning kwam en den weg op liep, werd hij door een passeerende auto, welke hij ver moedelijk niet tijdig had zien aankomen, aangereden. Met een gebroken rib en een gekneusd been werd de man opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. De politie stelt een onderzoek in. In den laatsten tijd werden herhaalde lijk ernstige baldadigheden gepleegd in de buurtschap aan den Aalsmcciderweg bij den Vijfhuizerweg. Zoo werden door opgescho ten jongens de huizen gebombardeerd met stukjes oud ijzer, welke zij van een smids werkplaats wegnamen: ook werd aan pas seerende personen telkens overlast aange daan. De politie is er thahs in geslaagd de da ders te vinden. Tegen de arbeiders J. G. T. J v. d. S.C. v. E.A. v. d. RL en L, K, aifen wonende aan den Aalsmeerderweg is deswege proces-verbaal opgemaakt. Het voornemen bestaat de suikerfa briek Halfweg bij voldoende aanvoer van bieten half October in werking te stellen. Het te verwerken kwantum, zal nu het. aantal met bieten beteelde hectaren niet zoo groot is dit jaar wel kleiner zijn dan in 1924, zoodat bij gunstig weder de bieten campagne wel reeds in den loop van De cember haar beslag zal kunnen krijgen. De vreemde werklieden komen van alles kanten den Haarlemmermeerpolder binnen om te trachten in de bietenvelden werkzaam gesteld te kunnen worden. Hillegom. In de Hoofdstraat waren jongens aan het stoeien, wat tot gevolg had, dat een van hen met zooveel kracht tegen een ruit van het woonhuis van. den heer M. aankwam, dat de ruit bezweek. Het faam is met planken dicht gespijkerd. De politi© is in de zaak gemengd. Een kind is de Hoofdstraat onder een passeerende auto geraakt. Bij omwoners werd de kleine binnenge dragen. Katwijk aan den Rijn. Door verschillen de omwonenden van Zeeweg en Nieuwen Commandeuraweg is een verzoek gericht aan de autoriteiten om in die omgeving een hulpbus geplaatst te krijgen. Naar we vernemen zal met de bestra ting van de Sandtlaan spoedig begonnen worden. De weg is thans in treurigen toe stand. Katwijk aan Zee. Van de haringvissche- rij kwam Maandag te IJmuiden binnen de logger KNV 105 met 21 kantjes Maatjes-, met 4 kantjes Ylc- en 23 kantjes Volleharing en 8 kantjes makreel-en aan de markt te IJmuiden de logger KW 40 met 5 last pekel haring. Nooidwijkerhoüt Heden werd aan Piet-Gij zen brug de laatste boonenveiling gehouden. Aan het hoofd der gemeente is een verlof voor vier weken toegestaan. De heer E. Oo3tdam Hzn. is aang: wezen als loco burgemeester. Toen de eigenaar van het circus Roval gisteren naar elders ging vertrekken, be merkte hij. dat zijn geldkist met f 200 ver dwenen was. De heer H. Mens waa zoo welwillend de familie reisgeld voor te schie ten. De politie doet onderzoek Bij de firma Kapleyn lagen vette pa lingen en dikke worsten uitgestald. Een groote hond kon de verzoeking niet weer staan. Hij sprong door de ruit. die verbrij zeld werd. Oegstgsesi. Op den Rhijngeesterslraat- weg werd hedenvoormiddag de wagen van den bloeiiTenkoopman P. Zandbergen Nzn, aangereden door een auto van de maat schappij „Bitumenweg". De wagen wend ge deeltelijk vernield en de hit verwond. De chauffeur reed door, doch de polilio stelt een onderzoek in. Vrijdag 18 September zal de gemeen teraad vergaderen, des nam. 7 uur. ter be handeling van de volgende agenda 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Bemerkingen Ged. Stalen Gemeente- rekening 1923. 3. Vaststelling Gemeenterekening 1924. 4. Voorstel conversie en aangaan nieuwe leening. 5. Comptabiliteit. 6. Vaststelling pensioengrondslag onder wijzers. 7. Aanvraag wijziging termijn stratenplan Jula. 8. Adres Zoeterwoude inzake opheffing zomertijd. 9. Reclames schoolgeld. 10. Aanbieding Gemeentebegropting 1920 Dezer dagen is een begin gemaakt mei de werkzaamheden voor de nieuwe tram baan in de Geversslraat. De nieuwe rails worden ter plaatse „gelascht", waarmede 't nog berijdbaar gedeelte van den weg in beslag genomen is. Ter voorkoming van on gemakken is het daarom geraden voor auto's en rijtuigen een omweg le maken over den Haagsche-Straatweg en Kndegoesterlaan. Een prachtige verbetering is verkregen met de electrische verlichting dezer 3lraat, die bij de vorige gasverlichting in den avond levensgevaarlijk werd. Door velen wordt met groot verlangen het einde van de misère tegemoet gezien. Rijnsbnrg. Gistermogren had alhier de plechtige eerste-steen-Iegging plaats van de tweede pastorie van de Gereformeerde Kerk. wat geschiedde door den heer C Schone- veld, den oudsten ouderling der kerk. Daarna werd door hem een toespraak ge houden lot de zeer talrijke aanwezigen, waarin door hem de geschiedenis der Gere formeerde Kerk werd gememoreerd, en waarin hij de aandacht van zijn gehoor bepaalde bij het heugelijk feit van den dag. Ten slotte verzocht hij den aanwezigen te zingen ver3 4 van den Morgenzang, eenigszins gewijzigd. - Vervolgens sprak nog ds. E. H. Broekslra een enkel woord, waarna hij liet zingen Psalm 72 11 en een gebed uitsprak, waar mede de plechtigheid werd beëindigd. Aan den heer C. Vianen, bloemist al hier is een getuigschrift van verdienste uit gereikt voor een inzending Dahlia's. Jurge Beauty, Miss Edith Cavell, Edward André cn Mahonie. Voorschoten. Eerste steenleg ging nieuwe Raadhuis. Gis termorgen omstreeks 11 uur waren op het terrein, waar het nieuwe Raadhuis zal ver schijnen, vele belangstellenden aanwezig om tegenwoordig te zijn bij de eerste steen legging. Nabij de plaats, waar de plechtigheid zou plaats hebben, hadden de bou-wliedcn met bloemen en guirlandes een onderbreking gemaakt in de eentonige rij van steigerpa len, de vaderlandse he driekleur ontstoken, en het terrein ter plaatse mest srfeigerdelen geëffend. Aanwezig waren alle raadsleden,-de wet houder L. Hy van Wissen, de oud-wethou der J. Mi van Kempen Sr., de waarn. secre taris A. P. Schram de Jong. de architect Verschoor en de aannemer Keppel. N'adalburgemeester E. Vernède met zijn familie eveneens op hot terrein was aange komen, werden allen uitgenoodigd, even eens de burgerij, wat dichter bijeen te ko men en namen de werklieden plaats nabij de historische plek, op de vloer in wording, van het raadhuis, thans nog een ijzer tra liewerk. Alvorens de plechtigheid zou p!aal3 heb ben richtte de burgemeester zich tot de aan wezigen met de opmerking dat dit in letter lijken zin wel niet de eerste stoen, maar dan toch, één van de eerste stcenen van het nieuwe raadhuis zou zijn en dat hij even wensohte terug te zien op de jaren, die voorafgingen. Hel is dan, aldus spr.. 32 jaar geteden dal ik in deze gëmeoate kwam, om het ambt vam secretaris op mij (e ne men. De seerefarie uit die dagen is (hans een stal, de stal van Grimdckon. Men vond daar een tafel en enkele kasten en zoo klein was 't daar ,dat men de mensc-hen die op de secretarie kwamen, moest verzoeken bij de kasten weg le gaan. wanneer daaruit iels moest worden gehaald. Verder wa3 er nog een klein hokje voor den burgemeester en als hier twee rnensc'hen waren was het vol. De vergaderingen van den raad hadden plaats in een zaal, die alleen was te berei ken door enkele onder^ardische gewelven hetgeen vooral voor mensohon op leeftijd niet zonder gevaar was. In 1894 heeft mijn voorganger ai inge zien dal deze toestand zoo niét kon blijven. Er werden plannen gemaakt alles op de Voorstraat te brengen. Raadhuis, Po3t en Telegraafkantoor. Maar de gemeenteraad was hiervoor niet le vinden, de kosten wa ren le hoog. Thans gaait dat gemakkelijker vooral na de oorlogsjaren. In 1894 werd toen aangekocht een heerenhuis en inge richt voor secretarie en sedert dat jaar werden daarin ook de raadsvergaderingen gehouden, totdat in 1905 een flinke raads zaal is bijgebouwd die in een dringende be hoefte voorzag. Langzamerhand bleek dit raadhuis onvol doende. Er was geen kamer waar men be hoorlijk den burgemeester kon spreken, er

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5