No. 20097. WOENSDAG 16 SEPTEMBER Anno 1925, Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Ad verten tién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspiein Telefecnnummen voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week ...t.rM»». 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ;vr*- «0,18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.13—f 0.25, SCHOL a f 0.18—f 0.44, GEH. KABELJAUW a f 0.24, MAKREEL a f 0.26 p. pond, VOLLE en 1NMAAKHARING a f0.08 en 10.06 per stuk. 3538 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 16 Sept. 1925. AANWIJZING VAN DAGEN VOOR DE ALGEMEENE MARKTEN EN DE BOTER- MARKT, IN VERBAND MET DE A.S. 3 OCTOBER-FEESTVIERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de a s. 3 October-feest- viering, de algemeene dag- en avondmarkten van 3 October a.s., in plaats van op dien dag, op Vrijdag 2 October tevoren zullen worden gehouden en de Botermarkt van 3 October a.s., in plaats van op genoemden dag op Donderdag 1 October tevoren zal worden gehouden en voorts dat bet aanvangsuur van de algemeene dagmarkt op 2 October a.s. is bepaald op 11 uur v.m. 3539 N C DE GIJSELAAR Burgem. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 16 September 1925. Het 25-jarig beslaan van een Leidsche Politigveieeniging. Ontvangst der gasten. Zooals wij reeds meedeelden, herdenkt de Afd. Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, vroeger Leid sche Polilicvereeniging ..Door Eendracht Saamgebracht", heden haar 25-jarig be-, slaan. Het- hoofdbestuur van den Bond en vele zusterafdeelingen zijn trolsch op deze Vereeniging, welke een der eerste organi:a- ties van gemeentelijk politiepersoneel in ons land was, en aanvaardde gaarne ide uitnoodiging om dit jubileum mee te vieren. De Commissaris van Politie was zoo wel willend den dienst zoodanig te regelen, dat de leden, zooveel mogelijk er aan kunnen deelnemen, waartoe ook de leden van de Christelijke en R.-K. rolilicvcreenigingen gaarne meewerkten, door hun vrije dagen met de afdeelingsleden te ruilen, een bewijs van kameraadschappelijkheid tusschen do verschillende organisaties, die aangenaam aandoet Zoo konden heden voormiddag tegen twaalf uur de meeste leden present zijn ora de gasten: leden van het Hoofdbestuur en afgevaardigden te ontvangen Het verzamelpunt was café-restaurant „Zomerlust", waar de feestvierende Veree niging samenkwam en ook het Leidsch Politie-Muziekgezelschap de komst der gas ten afwachtte, teneinde hen met de vroolijke tonen d^r muziek te begroeten. Daar de' oud-leden, afgevaardigden- en vrienden niet van éénen kant kwamen, werden de laatste voormiddag-treinen un de richting Amsterdam, Rotterdam en Utrecht" afgewacht, vóór men tot opsteling van den stoet op het Stationsplein overging. Intusschen drukten oudere en jongere vrienden elkaar de hand, terwijl de jubi- leerende Vereeniging de gasten ververschm- gen aanbood en de muziek zich af en toe liet hooren. De optocht door de stad. Eindelijk ging men tot het opstellen van den stoet over. Het mooie nazomer-weer werkte lot een vroolijke, opgewekte stem ming mee. De stralende middagzon be scheen de kleurige banieren en gaf aan de blinkende uniformen van de politiemannen- I muzikanten en de drie politieruiters, die aan den ^loet voorafgingen, een ongewone schittering. Hierachter plaatsten zich het bestuur en de leden der Leidsche afdeeling, gevolgd door de oud-leden, die tot hun ontslag uu den politiedienst lid der afdeeling bleven. Hierop volgden twee rijtuigen met als inzittenden de drie oprichters en hun vrou wen. de hoeren G. van Putten, J. Lebbink en J. B. Tijsierman en onmiddelijk daar achter het Hoofdbestuur van den Bond, het Bondsvaandel meedragend, en daar achter eindelijk de afgevaardigden met en zonder hunne banieren. Het was een vrij groole stoet, maar het aantal belangstellenden was nog veel tal rijker. Eindelijk gaven de koperen instru menten het sein en onder de tonnen der muziek zette de stoet zich in beweging. Ordelijk en kalm ging het verder langs den Stationsweg, de Sleenslraat, de Prinsesse- kade, het Korl-Rapenburg en de Breeslraat tot het Stadhuis. Een deputatie bij den burgemeester. Onder de vroolijke tonen der muziek en omstuwd door honderden belangstellenden, hield de lange sloet voor het Stadhuis halt In deze sloet werden gedragen de banieren van den Algcmeencn Bond, die van de ju- bileerende afdeeling en van de afdeermg Amsterdam. Botterdam, Don Haag, Utrecht. Haarlem, Hilversum en Nijmegen, terwijl ook het vaandel van het Rollerdamsche Politiekinderkoor 'aanwezig was. Al deze afdeelingen waren vertegenwoordigd. De deputatie, die bij den burgemeester zou worden ontvangen, bestond uit hel Hoofdbestuur, het bestuur der afdeeling Leiden en afgevaardigden van de deelne mende afdeelingen, benevens de leden dei feestcommissie en het drietal oprichters. Na eerst in de Commissiekamer hun op wachting te hebben gemaa.kt, werd de depu tatie in de kamer van den Burgemeester ontvangen, waar behalve de burgemeester, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, de waarn.-Com- missaris van Politie, de heer Balfoort, had plaats genomen. De Commissaris zelf was door uilsledigheid tengevolge zitting nemen in de examen-commissie voor uitreiking van het polilie-diploma afwezig. Een drietal le den van den Gemeenteraad, de lieeren Spendel, Van Stralen en Witmans, waren ook tegenwoordig. De voorzitter der jubileersnde afdeeling, de heer Y. Kuypers, hield een korte toe spraak, waarin hij er op wees, dat het der afdeeling een hooge eer en een groot genoe gen was, hier door den burgemeester, hoofd der politie, te mogen worden ontvangen. Hij gaf de verzekering, dat deze ontvangst onder deze omstandigheid tot verhooging der feestvreugde zou bijdragen. De burgemeester dankte den voorzitter voor zijn aardige, vriendelijke woorden en gaf ook van zijn kant de verzekering, dal deze ontvangst hem genoegen deed. De politie neemt in het maatschappelijk leven een hooge plaats in. Deze plaats tus- HET BESTUUR VAN DE AFDEELING LELDEN VAN DEN ALGEMEENEN BOND VAN POLITIEPERSONEEL IN NEDERLAND Kittende van links naar rechts de heeren W. Post, H. J. O. Bourgonje, IJ. Kuijpers G, Erkamp. gtaande de heeren B. G. Bruins en G. Dragt. schen autoriteiten en L_rgerij is echter niet zoo gemakkelijk. In het algemeen en ook in Leiden valt over deze verhouding niet te klagen. De politie treedt in den regel flink op en weet te rade te gaan met de stroo mingen in de maatschappij. De organisatie heeft ook bij de politie de taak mede te werken aan de ontwikkeling harer leden tot een hooger intellectueel peil. Daartoe heeft ook deze reorganisatie medegewerkt, zoodat kan worden geconstateerd, dat de politieman van heden hooger staat dan die van vroeger. Het is voor de politie steeds moeilijk om tusschen autoriteiten en bur gerij steeds den juisten middenweg te kie zen. Het verheugt spr., dat zij ook in Leiden deze taak naar behooren opvat Hij wensohte om al die redenen de vereeniging geluk met haar 25-jarig bestaan. Door hare oprichting heeft zij den stoot gegeven tot de oprichting, van den Algemeenen Bond en andere po- lilie-organisaties. Hij sprak ten slotte den wensch uit, dat zij in samenwerking met zusterorganisaties tot een goeden geest in de politie en tot verhooging van haar peil zal mogen mede werken. Namens de deputatie dankte de voorz. voor deze vriendelijke woorden, waarna de eerewijn werd aangeboden. De voorzitter dronk daarbij op de gezondheid van den burgemeester en op het welzijn der gemeen te, waarna de burgemeester zich nog met eenige aanwezigen in het bijzonder met den hoofdbestuurder den heer Van Pulten en Lebbink en Tijsierman en den voorz. van het muziekgezelschap, den heer Post, onder hield. De heer Post vroeg verlof voor het mu ziekgezelschap om een door den dirigent den heer Bolderdijk, gecomponeerde feest- marsch te mogen spelen. De burgemeester en de heer Balfort hoorden op de trap van het Stadhuis de I muziek aan. j Bij het heengaan gaf de burgemeester de verzekering, dat hij van avond de feestvie ring eenigen tijd hoopte bij te woneh. Hierna zette de stoet zijn tocht voort, waarna deze bij ,,Den Burcht" werd ont bonden, waarna het besluur in de Graan- beurs receptie hield,'die druk bezocht werd. De L.A.W.E.T. De belangstelling voor de Leidsche Alg. Winkel-Etalage-Tentoonstelling blijft voort duren. Ook gisteren viel over het bezoek niet te klagenwas in den middag de toeloop niet overweldigend, het avondbezoek heeft het ruimschoots goed gemaakt, zoodat het be sluur weer cadeaux kon uitreiken aan den 3000slen, 3200sten en 3500sten bezoeker, die resp. een zeer fraaie sjaal van de firma Wis- brun en Liffmann, damesmode-artikelen, Haarl.str. 116120, een flesch overheerlij- ken wijn van de firma Oud, wijnhandel, Pur- merend, en een doelmaligen rijwiellantaarn van de firma van Hensbergen, rijwielhandel, Morschweg 30, in ontvangst mochten nemen. Het besluur verwacht hedenavond den 5000en bezoeker, waarvoor een zeer fraai cadeau bestemd is. Van de stands is natuur lijk weinig nieuws meer te vertellen, wel mag worden geconstateerd, dat alles er nog even frisch en fleurig uitziet als bij de ope ning; een bewijs dat de standhouders ook voor de zaak blijven voelen. De meeste ma ken trouwens goede zaken. De uilslag van den raadwedstrijd was gisteren: mej. H. Selier, Oude Vest 141, bon van f 10; mej. N. Benlvelzen, Rijn- en Schie- kade 134, broche; K. de Groot, De Wetstr. 3, manchetknoopen en dasspeld. De opera-avond in 'den Foyer, waar de heer Sistermans weer optrad, wa9 goed be zocht; het programma, dat hedenavond ge geven wordt, belooft weer een avond van kunstgenot. Op het programma komen voor: Scène uil de opera: „Die Lustige Weiber von Windsor", „Das Bande Terzett" (Mozart) en „De gefopte Kadi" komische opera in één bedrijf van Chr. v. Gluck. Ook voor het dansen, dat van half 11 tot 12 uur duurde, was veel animo, er is be sloten, dat eiken avond te half 11 daartoe gelegenheid zal worden gegeven. De dans muziek van het zeer goede strijkje is uitste kend. Vrijwillige Landstorm afd. Leiden. Om een verkorting van diensttijd te ver krijgen van vier maanden kunnen als ge woon vrijwilliger bij den Landstorm worden aangenomen jongelieden van de lichting 1927, geboren in het jaar 1907. De vrijwilliger, die in het bezit is van het bewijs van geoefend man, wordt ingedeeld bij het wapen, waarvoor hij geoefend heeft; zijn eerste oefentijd wordt dan met vier maanden verminderd. Het bewijs van voorgeoefendheid geeft ook dienstplichtigen in Nederlandsch-Indië recht op verkorting van vier maanden van eerste oefeningslijd. De vrijwilliger is verplicht deel te nemen aan de oefeningen in zijn woonplaats dan wel in de naaste omgeving, voor hen, die het bewijs van geoefend man hebben, 50 uren; voor de overigen 200 uren per jaar. De oefe ningen hebben in de avonduren of des Za terdagsmiddags plaats. De oefeningsperiode duurt tot Maart 1927. Opgemerkt wordt, dat men na de loting van zijn lichting niet meer tot deelneming a&n de vooroefeningen wordt toegelaten. Gegadigden, die nadere inlichtingen wen- schen, kunnen zich vervoegen tot den Com mandant van het Vooroefeningsinstituut van den Vrijwilligen Landstorm, Morschsingel alhier, tusschen negen en twaalf uur voorm. of schriftelijk. Stadsverfraaiing. Door de Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Maat schappij is aan de Korevaarslraat, hoek Le vendaal, waar de pakhuizen van de fabriek der firma Hoogenstraaten hebben gestaan een keurig wachthuisje gebouwd, ongeveer in den vorm van een tramrijluig. Ora het wachthuisje heen zijn heesters geplant, zoo dat het huisje het middelpunt vormt van een aardig plantsoentje. Gisteren is de schutting, die het lot dusverre verborgen hield wegge nomen. Van gemeentewege wordt druk ge werkt aan het daar te maken trottoir. Is dat over een paar dagen klaar dan kan het wachthuisje in gebruik worden genomen. Het is-voor de reizigers met de tram een groote verbetering, terwijl het slTaatgedeelle" er een mooier aanzien heeft gekregen. Het smaakvol gebouwtje zij aan de goede zorg van het publiek aanbevolen. De toestand van prof. dr. K. II. Roes- singh, die in het Diaconessenhuis alhier een operatie heeft ondergaan, is bevredigend. De griffier van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage maakt bekend, dat bij beschikking van Ged. Stalen van Zuid holland, met ingang van 1 October, o.a. zijn benoemd tot lid-werkgever W. A. Wouter- lood, C. F. Schudel, A. Couvée P.Jzn. en J. G. van Ileusden, alhier; plv. lid-werk ge ver: Z B. G. Schlatmann, te Oegslgeesl; lid werkman: II. Marks, alhier; plv. lid-werk man: Chr. van Veneliën en G. Chr. van Egmond, alhier, en C. Roos, te Leiderdorp. Bij de ter-aarde-beslelling van het stoffelijk overschot van don lieer W. Haan stra op Vrijdag a.s., des middags te halféén, op de begraafplaats aan de Groenesleeg, worden uit verschillende deelen des lands oud-leerlingen verwacht om den overledene mede de laatste eer te bewijzen. Het „Chemisch Weekblad" meldt, dat de Faraday Society voor 1 en 2 October Ie Oxford een inbernarfionaJe bijeenkomst or ganiseert ter behandeling van het verschijn sel dor p'hotoohemische reaotiën in vloei stoffen en gassen. Verwacht wordit, dat prof. P. Ehrenfest, alhier, aan dit congres zal deelnemen, Hedenmorgen omstreeks kwart voot negen wilde een wielrijder, komende uit de richting Marebrug den Oude Singel over steken in de richting naar de Haarlemmer- trekvaart, toen van de Alkemadebrug een groenten wagen kwam aanrijden, waarvoor een paard gespannen was. De wielrijder dacht nog juist voorlangs te kunnen paèseeren en sloeg geen acht op de uitroepen van den voerman, die tevergeefs trachtte zijn paard tot stilstand te brengen. Het gevolg was, dat de wielrijder werd aangereden en onder de trappelende paardepooten terecht kwam. Wonder boven wonder werd hjj niet noemenswaard ge raakt, zijn fiets echter werd geheel in elkaar getrapt en bekwam heel wat schade. Bij den uitgever P. J. Jansen alhier verscheen heden het eerste nummer van „Irene", maandblad van de „Wijkvereeni- ging Kerkelijke Wijk VIII" der Ned.-Herv. Gemeente. Het blad is op bescheiden leest geschoeid, doch ziet er niettemin goed ver zorgd uit; het staat onder hoofdredacteur schap van ds. Joh. W. Groot Enzerink. Het eerste nummer bevat een overzicht van het ontstaan van dit orgaan, Wijknieuws, iels over het wijkgebouw aan de Haven, onze zangschool, een praatje over de Zijlpoort, enz. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève Ne- 4 derlandsch succes Een - minderheden-conferentie N De uitnoodiging inzake het t veiligheidspact aan Strese- manu overhandigd Cail- laux naar Amerika. De vergadering van den Volkenbond her vatte gisteren de algemeene besprekingen over het rapport van den Volkenbondsraad over het werk van den Volkenbond gedu rende het afgeloopen jaar. Idman (Finland) was van meening, dat in dien het Protocol al onvolmaaktheden moent bevatten, omdat het het resultaat is van een compromis, het niettemin 2al kunnen dienen als basis voor een internationale constitutie, welke voor allen aannemelijk is. Morales (Dominicaansche Republiek) ver klaarde, dat de verplichte arbitrage, wan neer zij universeel gegrondvest zal zijn, den natiën gelegenheid zal geven zich vrij te ontwikkelen. De Republiek der Dominica nen heeft dit beginsel reeds in zijn grond wet verwerkt. Louoheur (Frankrijk) diende het reeds aangekondigde voorstel in, waarbij de Raad uitgenoodigd wordt op breeden grondslag de voorbereiding te organiseeren van een Conferentie die onder de auspiciën van den Volkenbond en het Internationaal Ar beidsbureau de economische moeilijkhe- BINNENLAND. Het zilveren feest van de afd. Leiden vaiï den Alg. Bond van Politiepersoneel in Ne* dcrlanil. Eerste-steen-legging voor het nieuwQ Raadhuis te Voorschoten. De millioenen-nota. De Pers over de Troonrede. Een aandeelhouder van Jnrgens stelt een eisch tot schadevergoeding in tegen de hee* ren Van Oss. BUITENLAND. Het werk der Volkenbondsvergadering td Genève. Inzake een veiligheidspact-conferentic is de nitnoodiging aan Stresemann overhan digd. Caillaux vertrekt heden naar Amerika om te trachten de schulden te fundeeren. Geen einde van den strijd in Marokko voor den winter verwacht den zal hebben to onderzoeken, waarmede op het oogenblik de algemeene welvaart to kampen heefc en naar middelen zal zoeken,; waardoor economische conflicten vermeden kunnen woeden. Het doel hierbij is de oor zaken voor oorlogen, met name de econo mische oorzaken, te vermijden. De oorzaken van de huidige malaise wortelen zeer diep. De ontwikkeling der industrie is voor vela voorheen landoouwendo landen een bron van moeilijkheden geweest, welke door de jongste, krachtens verschillende verdragen aangebrachte grenswijzigingen, nog verer gerd zijn. Om deze malaise te genezen dient oen beroep gedaan te worden op den Vol kenbond, die krachtens art. 23 van het Sta-- tuut en uithoofde van het voltooid herstel van Oostenrijk en Hongarije volkomen be voegd en voor deze taak berekend is. Do" Volkenbond dient deskundigen samen te roepen, die zich zullen hebben te belasten: met het opstellen van een programma voot een algemeene conferentie. Frankrijk is van meening, dat de reg«H ling van de economische kwestie eveneen* een factor is voor de veiligheid. Fernandes (Brazilië) was van oordeel, da€ het Protocol levend blijft en nog altijd een aanzienlijke moreele ki-acht bezit. Rentis (Griekenland) hoopte, dat, wat" het Protocol aangaat, universeelo goede wil de oplossing zal weten te brengen voor het verzekeren der veiligheid van de VoL ken. De raad van den Volkenbond heeft de middagzitting gewijd aan de bestudcering van het rapport der mandaatcommissie. In een geheime vergadering heeft de raad ken nis genomen van het schriftelijk protest dat de Engelsche delegatie heeft inge diend, en volgens hetwelk de Turksche overheid do Christen-gezinnen zou gedwon gen hebben zekere dorpen te ontruimen ten N. der lijn van Brussel. Men moet het belang van dit protest niet overdrijven eü het is niet juist, tot nog toe ten minste, dat de Engelsche delegatie dit protest voor de vergadering van Genève wil brengen. Omtrent de bejegening der Turken in het betwiste gebied van Mosoel valt nog het volgende te vermelden: De Turken hebbeh de Chaldcesche christenen, die het dorp Baijo bewonen en het klooster van Zera- wak, net ten N. van de lijn van Brussel omsingeld, vermoedelijk met het doel hen weg te voeren Ongeveer 200 a 300 christe nen zijn gevlucht naar Zakho, een dorp aan den Engelschen kant van de grens van Brus sel. Deze vluchtelingen kwamen in een ont redderden staat aan en de Engelsche over heid te Zakho doet haar best ze te helpen.i Men zegt, dat de Turken ook de andere Christenen uit deze streek, ten getale van ongeveer 7000, zouden willen wegvoeren. Deze gebeurtenissen geven de Engelsche» bladen aanleiding op te merken, dat de Britsche regeering nog juist bijtijds uit dit incident kan leeren, dat een conflict met Turkije ieder oogenblik te verwachten is, als Engeland zijn bemoeiingen met deze ge bieden niet zoo spoedig mogelijk staakt. Een Engelschman die zoo eveo na edt verblijf van dne jaar uit Irak is terugge keerd verklaarde aan het agentschap Cen tral News, dat de Turken bij de te Brussel vastgestelde demarcatie-lijn voortdurend 40.000 man troepen geconcentreerd hou den, die hun bewegingen uitsluitend des nachts uitvoeren om zich aan de observatie door vliegtuigen te onttrekken. MacDonald heeft verklaard, dat de Mo- soel-politiek Engeland in een oorlog kan brengen. „Wij moeten voor geen enkel ge bied peet zijn, zeide hij, want dit katf

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1