No. 20096. DINSDAG 15 SEPTEMBER Anno 1925. Officieele Kennisgevingen. Wat de Troonrede geeft. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENHEN SO Gts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pn]B. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven ÏC Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.36 portokosten. Z 0.18. „0.18. (Ut nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMLtlNTELUKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vi6chwinkel, [Fischmarkt 18, teL 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVTSCH a f 0.15—f 0.29 SCHOL a f 0.18—f 0.46, GEH. KABEL JAUW a f 0.30 en MAKREEL a f 0.26 per pond. 3482 N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 15 September 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis dat E. H. Rap, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Steenstraat No. 39. 3483 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 15 September 1925. Toen uit den uitslag der Tweede Kamer verkiezing het ministerie-Colijn werd gebo ren als een handhaving over de gan6che linie van de Coalitie, vernam men niets uitgezonderd dan eenige totaal onofficieel# on-dit6, die zeer sterk het karakter droe gen van politieke proefballonnetjes van het program, waarop de drie partijen, die tezamen de Coalitie vormden, het opnieuw eens waren geworden. Hetgeen beteekende, dat men zijn gerechtvaardigde -nieuwsgie righeid het zwijgen had op te leggen tot ae komst van de Troonrede Daardoor steeg de belangstelling, <lie er bestaan moest voor deze Troonrede, imme/s de eerste van een nieuw ministerie, dat voor zich had een nieuwe periode van wet geving, tot het uiterste. En nu is deze Troonrede dan gehouden en kan men een oordeel vellen, dat zeer verschillend o.i. zal uitvallen, al naar ge lang van het standpunt, dat men in poli tici# inneemt. Wanneer men zonder zoo'n politieke bril op te zetten, nuchter en za kelijk deze Troonrede als program der nieu we regeering beziet, dan geeft zij o.i. wel zoo ongeveer, wat men reden had te mogen Verwachten. Bij het optreden van üet nieuwe ministe rie schreven we, dat mocht worden aange nomen, gelet op diverse uitingen vaa figu ren uit de leidende partijen, dat het werk van neerhalen en teruggang was geëindigd, dat thans opnieuw zou intreden een pe riode van opbouw, zij het ook in zeer ge matigden en langzamen pas. In dit teeken staat o.i. dan ook de gansche troonrede. Het gevaar voor ontwrichting van den toe stand van 's lands financiën is voorbijvan eenige verbetering in den algemeenen toe stand des lands kan worden gewaagder is in menig opzicht reden tot dankbaarheid, daarmee betreedt deze Troonrede duidelijk den weg van optimisme en opbouw. Maar zeer langzaam aan zal het gaan: vereen voudiging van den staatsdienst, inkrimping .van staatsbemoeiing, betrachting van so berheid blijven dringend geboden. Dank zij het optreden der vorige regeering, die niet terugdeinsde voor „ingrijpende maatrege len", zijn de financiën veilig gesteld en deze regeering zal dit handhaven. Voorzienin gen, die omvangrijke geldelijke offers vor deren, dienen vermeden te worden. Is er beter aanduiding van een zeer langzamen vooruitgang bij den opbouw? Het heeft zelfs iets van een pas op de plaats Dit is de indruk, dien men o.i. im groszen Ganzen moet krijgen. Daarnevens vragen nog enkele passages de aandacht. Die om trent den ramp, die inderdaad een natio nale ramp mocht heeten .en ook als zooda nig is opgevat, zal algemeene voldoening schenken. De buitenlandsche paragraaf is als altijd gunstig. Wat te zeggen van do christelijke overtuigingsuiting? Beteekenf deze, dat inderdaad de A.-R. opvattingen naar buiten zullen worden gehuldigd? Wij kunnen dat nog niet aannemen en wanneer dat niet de bedoeling is, dan is deze passus slechts een fraaie buiging in A.-R, richting, zonder meer. Dat wij dit niet kunnen aan nemen is zeer eenvoudig, gezien de samen stelling van regeering en Staten-Generaal, waar de voorstanders van een dusdanige doorvoering verre in de minderheid zijn. Aangekondigd worden met zooveel woor den: maatregelen op sociaal terrein, die slechts beteekenen een vervolmaking van wat al is, die geen, maar dan ook absoluut 6een geld zullen kosten. Alleen de maat regelen tot uitbreiding van werkgelegen heid kunnen daarop misschien een kleine hitzondering maken. Misschien 1 Voorts een geleidelijke verlaging der militaire uitga yen, die echter niet van veel beteekenis zal kunnen zijn, waar wordt bijgevoegd met behoud eener weermacht, welke met den bestaanden internationalen toestand rekening houdt. Uitzuiniging op de depar: lementen, door samenvoeging der militaire èn maritieme afdeelingen to% één departe ment van Landsverdediging, schijnt hoofd zaak te worden. Zeer goed klinkt, dat de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten zal worden herzien. Dat is beslist noodig, vooral in deu geest van ontlasting der gemeenten en eveneens noodig is de zorg voor do groote verkeerswegen op welk terrein heel wat te verbeteren valt. De onderwijsparagraaf opeDt geen per spectieven, behalve wat betreft een her ziening der schoolgeldheffing, waaromtrent de nadere regeling dient afgewacht, alvo rens een oordeel te vellen. Rest tenslotte de Indische paragraaf die een gunstigen indruk wekt. Eindigen we met er op te wijzen, dat het rijkspersoneel in uitzicht wordt gesteld ver zachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen zonder dat dit aan leiding mag en kan geven tot hooge ver wachting. Summa summarum een Troonrede, die, wij zeiden het reeds, een einde maakt aan de periode van afbreken zonder echter om trent opbouw hooge verwachtingen te doen koesteren en zoo wel in overeenstemming is met het algemeen beeld der maatschappij in binnen- en buitenland. Wybrandus Haanstra. f Op bijna 84-jarigen leeftijd (hij werd 2 Dec. 1841 te Oosterwierum in Friesland ge boren is alhier overleden de heer Wybran dus Haanslra, uud-direcieur der bekende Leidsche Kweekschool voor Fröbelonder wijzeressen, aan welke inrichting hij meer dan een halve ec-uw directeur was en door zijn geest en beginselen wist te bezielen. Eerst in samenwerking met mej. Harden- berg, later met mej. Voltman heeft hij hon derden fröbelonderwijzeressen opgeleid en gevormd die in Nederland en de Overzee- sche gewesten naar zijne beginselen hebben gewerkt tot zegen van de jonge jeugd. Voor zijn werk en zijn school leefde hij en leefde hij alleen. Dagen en nachten werfete hij en schreef hij zijn Maandbladen, zocht hij naar steeds weer nieuwen arbeid in de Fröbelschool en voor de kweekelingen en trots tegenwerking, die hem, baanbreker op dit gebied ook niet gespaard bleef, bleef hij met een verwonderlijke blijmoedigheid werken, die alleen voort komen kon uit een vast vertrouwen op de juistheid van den ingeslagen we£ en uit een diep religieus en onzelfzuchtig gemoed. Eenmaal op zijn 70sten jaar voelde hij zich moe. Toen scheepte hij zich in om een zeereis naar West-Indiö in de hoop dat wijde horizon nen en opwekkende atmosfeer hem niet alleen ru9t maar ook nieuwe kracht zou den geven. Thuis gekomen vatte hij zijn werk weer op en dat was voor zijn oud-leerlingen en I leerlingen, die hem, ondanks zijn Friesche stugheid, liefhadden en waardeerden, een vreugde. Hij was wars van gunstbetoon. Toen ja ren geleden zijn leerlingen eens zijn borst beeld hadden laten maken en het hem wil den aanbieden, was hij daarmede slechts matig tevreden. Maar de gouden medaille die de Leidsche Kweekschool verwierf met haar inzending op de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1989 en 1900 hield hij in hooge eere, evenals het geschenk van de stad Ant werpen, nadat vier jonge onderwijzeressen, die op kosten van deze stad naar Leiden waren gezonden, met het diploma van de Kweekschool teruggekeerd waren. Ook de Orde van Oranje-Nassau, hem in 1912 verleend, waardeerde hij, warm Oranje vereerder als hij was, zeer. Van zijn vader, die hoofd der school in Oosterwierum was, leerde hij het onderwij zen, waarvoor hij buitengewone gaven had. Zelf tot onderwijzer opgeleid trok het jonge kind hem vooral aan en aan de Leidsche Kweekschool vond hij zijn levenstaak. Hij was zoo getuigt een leerling nu 25 jaar geleden van hem altijd zelf in de klas, gaf altijd zelf onderricht in de hoogste klas, geheel alleen en in alle vakken. Behalve een uitverkoren leeraar en pae- dagoog was hij ook artist. Daarvan getui gen zijn echte kindervertellingen, gedichten en andere verzen; blijkende o.a. uit: „Bede aan elke onderwijzeres" en „Mijn hart ligt in de school". Hij reisde in de vacanties veel in het bui tenland en had de uitnemendste orkesten en solisten van Europa gehoord. Alle meis jes moesten een instrument leeren bespelen. „Bromsters" leerden naar een eigen gevon den methode met verrassende resultaten zingen. Voor de ontwikkeling zijner fröbel- methode van „zelf doen" had hij in de eer ste tientallen jaren een heerlijke hulp aan mej. Hardenberg. De laatste drie decenniën was mej. Voltman zijn rechterhand. Zooals de meeste baanbrekers is ook Haanstra niet altijd begrepen en naar waarde geschat entoch zijn zijn be ginselen er in gegaan en gemeen goed bij het voorbereidend onderwijs geworden. Er was tusschen hem en zijn leerlingen een mooie kameraadschappelijke verhou ding, ongedwongen en hartelijk, die voort kwam uit een groote genegenheid, vermengd met een bij velen onbegrensÜen eerbied. Voor de fröbel-kinderen was hij een im mer welkome, met gejuich begroete vriend en speelmakker, die altijd wat nieuws bracht of wat nieuws bedacht. Voor hem was de jeugd de hoogste openbaring. Dat vele jonge vrouwen met heilig vuur en een roeping in het hart een plaats zoch ten tusschen de kinderen en haar levens werk vonden, het is Haanslra's schoonste, nooit genoeg te waardeeren verdienste ge weest, en bij allen die zijn beginselen op paedagogisch gebied in zich hebben opge nomen, 't zij dat zij deze van hem zelf heb ben geleerd of van zijn beste leerlingen, zij zullen hem niet vergeten en zijn nagedach tenis blijven eeren. De L.A.W.E.T. Tbs teren was het wederom een goeden dag voor de L.A.W.E.T.; reeds in deu mid dag genoten de aanwezigen van de keurige stands, terwijl het strijkje weder naar net balcon lokte, waar men rustig van de zeer goede muziek kon genieten. Reeds vroeg in den middag kwam de 1500e bezoeker binnen, die van het be stuur een eiectrische rgwiellantaarn ten ge schenke kreeg. De avond vooral was een groot succes. In grooten getale traden de Leidenaars het tentoonstellingsgebouw bin nen, zoodat ai gauw de 2000e bezoekster een fraaie taart, aangeboden door de firma Gerritsen, Haarlemmerstraat 49, in ontvangst kon nemen. In vermakelijk vlug tempo ging het naar den 2500en bezoeker, waarvoor do heer Immmk, Stationsweg 21, een luxe kist beschikbaar stelde. De Foyer, waar de heer Sistermans weder optrad, was thans ook goed gevuld. De aanwezigen zullen zich stellig wel vermaakt hebben met de j dialogen tusschen de echtelieden Dadelpracht i en de Verloving bij lantarenlicht. Van de gelegenheid tot inleveren der formulieren wordt ruim gebruik gemaakt om mede te dingen naar de fraaie cadeaus. Gisteravond werd als cadeau voor het raden .naar het aantal bezoekers gegeven: le prijs een boo van MO, te besteden bij een der standhouders; 2de prrjs een zeer fraai lederen i damestaschje; 3de prijs een lederen heeren- portemonnaie, welke prijaen resp. ten deel vielen aan mej. J. Witteman, Meidoornstr. 46, mej. J. de Tombe, Os- en Paarden (aan. 9 en den heer J. G. Witteman, Meidoornstr. 46. 1 De cadeaux, geëtalleerd bij! de firma Has- j selman Pander doen er ook niet weinig I toe, om de bus voor de formulieren te spekken. Op onze wandeling langs de stands viel on3 op, dat er goede zaken worden gedaan, o.a, zagen wjjl bij een der stands in Radio- artikelen een fraai mahoniehouten radio toestel met een bordje „Verkocht'' en bij een fietsenstand zagen wijl een transport fiets eveneens verkocht. En zoo meer. Voor heden avond wordt ook een druk bezoek verwachtl Het bestuur heeft gemeend aan het publiek nog meer verrassingen te bereiden en heeft besloten na afloop der open voor stellingen den aanwezigen gelegenheid te geven tot het maken van een dansje tot 12 uur. W# maken er attent op, dat na 11 uur geen toegang meer verleend wordt. Geschenk aan het Museum van Natuurlijke Historie. Mej. A. Caland, in Den Haag, heeft aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier ten geschenke gegeven een collectie lepid'optera, bijeengebracht door wijlen haar vader, den heer M. Caland, oud-direc teur van den Waterstaat, in Den Haag. Deize voor het Museum zeer belangrijke collectie bestaat uit ruim 3100 uitstekend geprepareerde exemplaren, behoorende tot 658 soorten uit het palaearktisöhè gebied, hoofdzakelijk uit Nederland. De Regeering heeft met* erkentelijkheid van deze waardevolle schenking kennis ge nomen en aan de schenkster is 'hiervoor haar dank betuigd. „Ons Belang" Den 26sten Maart a.s. hoopt de woning bouwvereniging „Ons Belang" haaj 121/»- jarig bestaan te vieren. Om de feestviering te doen slagen, is er uit de laatste ledenvergadering een com missie benoemd, die gelden zal verzamelen bij de leden, en dan met deze gelden den leden een gezelligen avond zal aanbieden. Ook is er een circulaire aan commissaris sen en leveranciers verzonden, die zeer zeker zullen medewerken. Heden herdacht de oudste predikant der Nea.-Hervormde Gemeente alhier den dag, waarop h$ nu 30 jaren geleden het predikambt in deze gemeente aanvaardde, na eerst van 1887 af de gemeente Nieuw- poort te hebben gediend. Ds. Hartwiggen is een der meest geachte en gewaardeerde dominé's in de gemeente en hert zal zijn vrienden en vereerders zeer aan het hart zrjn gegaan, dat zn hem niet hebben kunnen huldigen. Afgescheiden van zijn gezondheidstoestand, die nog te wenschen overlaat, al ia deze gelukkig vooruitgaand, had da. H. thans geen hul diging begeerd. Eenige zijner beste vrienden en vriendinnen meenden echter, dat het niet aangicg, dat dit voor hun leeraar gedenk waardig feit geheel onopgemerkt verliep en zoo werd hem heden aan zijn wooing aan geboden een divan, met divankleed, ver gezeld van een keurig bloemstuk, wat door aen jubilaris en rijn gerin zeer op pjrgs wordt gesteld. De vrienden hebben er den wensch bij gevoegd, dat het hom gegeven moge zgn spoedig geheel hersteld met oude geest kracht en toewijding zijn pastoraal en her derlijk werk op de gewone wijze zal kunnen hervatten. Zooals wij reeds eerder meedeelden, herdacht de heer W. Brake! heden den dag waarop hij veertig jaar gefeden aan de gemeente werd verbonden. Aangezien, hij verleden jaar zijn 25-jarig jubileum als congierge van het Raadhuis vierde, was het znn verlangen, dat deze dag geheel onopgemerkt zou voorbijgaan. Geheef en al is die wensch niet in vervulling' getreden. Door B. en W. werd hem een prachtige bloemenmand thuisgezonden en de ambto naren ter secretarie, van de Rekenkamer enz.., alsmede de boden en bedienden schon ken hem bloemen. Verder ontving hij vele gelukwenschen in den vorm van brieven en kaarten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October, opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniver siteit alhier mr. J. Limburg. In de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van de afdeeling voor de Geschied- en Letterkundige Weten schappen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen' sprak dr. A. J. Wensinck, van hier, over het tweede gebod. Verder sprak dr. D. Plooy, van hior, over den commentaar van Zacharias Chry- solcpitanus op het Diatessaron. Aan het begin der vergadering sprak prof. mr. O. van Vollenhoven, van hier, naar aanleiding van het overlijden vau prof. dr. Jan Veth, lid der Academie. Men" meldt ons: In de namiddaggodsdieustoefening van de Doopsgezinde Gemeente te Bovenknijpe (Fr.) verbond zich Zondag 1.1., ds. J. Wuite, overgekomen van Leiden, aan zijn nieuwe gemeente. Ds. Wuite preekte over Psalm 121 1—2, wijzende op de roeping van den leeraar, die het Evangelie heeft te brengen, zooals dat in Christus als een levende schat is bereid. Verder bepaalde do voor ganger zijn gemeente bij de taak, welke voor haar is weggelegd en waarvoor zij verantwoordelijk is Van haar moet licht uitgaan voor zoekende zielen. Zij heeft geen pasklare waarheden te bieden, geen kerkelijk gezag, dat hierover beslist. Te leven in God is zoeken in stilte, de diepte van het eigen hart. Spreker wekte op, niet op eigen kracht te bouwen aan den arbeid tot verrijking en verdieping van het innerlijk leven, doch te steunen op kracht, uit hooger kracht gesproken. Bijzondere toespraken werden gericht tot de beroepingscommissie met dank voor het ontvangen vertrouwen tot den Kerkeraad, inzonderheid tot den boekhouder der Ge meente. In zeer hartelijke bewoordingen sprak de leeraar den afgevaardigde van den Kerkeraad uit Leiden en enkele be langstellende leden der Leidsche gemeente toe, die voor deze gelegenheid waren over gekomen. Hij herinnerde er nog eens aan, hoe zwaar het hem gevallen was, zich vau zijn vorige Gemeente los te maken. Met ontroerde stem getuigde hij, dat vriend schap over tijd en afstand reikt en hij ver zocht zijn groeten aan de Leidsche vrienden over te brengen. Aan het slot werd den predikant na een toespraak van den consulent ds. Hulshof, van den ring Akkrum, de zegenbede uit Gezang 196 vers 1 toegezongen, waarvoor hij dank zoide. De kerk was geheel bezet. Gezongen werden de Gezangen 109 1, 2 en 4, 113 1—2, 108 1—2 uit den Leid- schen bundel en Psalm 25 vers 2. Na afloop van den kerkdienst was er ge- legenheid tot officieele begroeting en bleef men in intiemeren kring bijeen. In ons blad van Zaterdag j.l. komt een onjuistheid voor in het artikeltje over ..Op leidingscursus voor minder bekwame vak arbeiders". Er wordt n.l. gezegd, dat de Commissie van Advies voor Sociale Zaken van meening zou zijn. dat personen, die door hun weigering om aan dezen cursus deel te. nemen blijk geven geen voldoende moeite'te willen doen om werk te bekomen, van steun moeten worden uitgesloten. Dit is gedeeltelijk onjuist; de Commissie heeft geen meening uitgesproken, omdat zij on voltallig was. Daarom kon over het voorstel ook niet gestemd worden en werd dus even min advies aan B. en W. uitgebracht, doch alleen een rapport van de gevoerde bespre kingen. Gistermiddag omstreeks halléén ge raakte een auto, bestuurd door dr. de B. uit Leiderdorp, vermoedelijk doordat de remmen weigerden, in de sloot langs den Maredijk. Dr. de B. kwam met den schrik en een paar natte voelen vrij. De auto werd door perso neel van het Molorhuis weer op het droge gebracht. Gistermorgen omstreeks halftwaalf had op den hoek van Haarlemmerstraat en Prin- sessekade een aanrijding plaats tusschen een met 'n paard bespannen wagen, bestuurd door A. S., alhier en een onbekend gebleven fietser. De oorzaak was, dat het paard schrok van een stuk rails, dat vervoerd BINNENLAND. Overleden is de heer W. Haanstra, oud» directeur der Kweekschool voor Bewaar* schoolonderwijzeressen te Leiden. Opening van de zittirj der Staten-Gene raal. De Troonrede. Aansluiting van Lager en Middelbaar On derwijs. BUITENLAND. Het werk van den Volkenbond te Genève. Baldwin confereert met Fransche minis ters te Parijs. De overhandiging der veiligheidsnota te Berlijn. werd en daardoor achteruit liep, zoodat de fiets bekneld geraakte tusschen den achter kant van den wagen en een ijzeren paal van de tram Het achterwiel van het rijwiel werd geheel vernield; de berijder vond het blijkbaar niet zoo heel erg, hij weigerde al thans zijn naam op te geven. Gisternamiddag had op de Hoogewoerd nabij de Plantage een ongeluk plaats, dat nog bijzonder goed voor den getroffene is afgeloopen. II. Chr. R., wonende in de Van der-Werff-slraat was bezig aan het café van den heer Van O. een lichtrcclamebak aan le brengen en stond daartoe op het bovenste gedeelte van een uitschuifbare ladder. Plot seling schoot deze los. waardoor R. van een hoogte van 8 Meter naar beneden stortte. Met een bloedende wonde in het achterhoofd en paar men vreesde, met een schedelbreuk, werd de man per politie-rijwielbrancard naar het St.-Elizabelhsgeslicht overgebracht Nader vernemen wij nog. dat de patient het goed maakt en dat de toestand niet zoo ernstig is als hij zich liet aanzien. Hedenmorgen kwart over tien werd de 68-jarige wielrijder C. J. op de Breeslraat aangereden door een vrachtauto, bestuurd door van L.; tegen dezen word proces-ver baal opgemaakt. J. werd binnengedragen in de woning van dr. Seret, waar bleek, dat de man geen letsel bekomen had. Per auto van den Eersle-Hulpdienst werd hij vervolgens naar zijn woning overgebracht. Eenigen tijd geleóen vervoegde zich bij een juffrouw hier ter stede een man, die voorgaf verpleger te zijn geweest, doch we gens tuberculose te zijn ontslagen. De juf frouw, blijkbaar een medelijdende ziel, gaf den man twee gulden. Achteraf is echter gebleken, dat 's mans verhaal slechts een truc is geweest om aan geld te komen. Men zij dus op zijn hoede voor een persoon van omstreeks veertigjarigen leeftijd, flink ge bouwd met donkeren knevel Gisternamiddag, omstreeks halfzes, reed de 35 jarige machinist W. T., in dienst van de gemeentegasfabriek, op don Groenen Hilledijk te Rotterdam nabij de Riederlaan op zijn fiets, in dezelfde richting als een van den Dordtschensiraat- weg komende stoomtram van de Kotter- damsche Tramwegmaatschappij. Toen die tram zeer dicht bij hem was, stak hij, vlak voor de locomotief, de rails over. Het voor wiel van de fiets werd door de locomotief geraakt, ten gevolge waarvan de man viel en overreden werd. Hij werd met een ge broken halswervel en een schedelbreuk op genomen; een voet en een hand waren af gereden. Dr. Oudkerk, die juist passeerde, stelde den dood vast. Het lijk is naar het woonhuis in de Beverstraat gebracht.. Op derivier te Rotterdam ter hoogte van de fabriek Fijenoord wilden drie mannen, allen te IJselmonde woonach tig, gisteravond hun roeiboot vastmakcD aan het sleepschip „Davcntria", dat ge sleept werd door de sleepboot „Mabi V." Bij bet vastmaken van een tros aan hêt sleepschip kreeg de roeiboot een schok, ten gevolge waarvan zij omsloeg De drie Diaii- nen vielen in de Maas. Twee van hen wer den door opvarenden van voorbijkomende schepen opgepikt, doch de derde, de koop man te water A. van W., verdween in de diepte. De rivierpolitie heeft tcvcrgeeis naar zijn lijk gevischt. Gebr. v. d. Berg, te Naald- wijk, hebben een aanlal prachtig gegroeide komkommers uitgestald, waarvan er twee de respectabele lengte hebben van 73 en 69 c.M., dus ongeveer het dubbele van de gewone lengte. Het zijn groene kaskomkom- mers van de soort Improved Telegraph. De grootste bijzonderheid is dat deze komkom mers aan dezelfde rank zijn gegroeid. De recherche te U trechl heeft een tweetal Polen gearresteerd we gens zakkenrollerij. Op de markt hadden zij een dame een beurs met geld ontrold. Zif

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1