L.A.V.E.T. Wisbrun Liffmann Een Kerncollectie: No. 20095. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 September Tweede Blad. Anno 1925, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Wij Exposeeren op de NOUVEAUTÉ 'S HERFST EN WINTER FEUILLETON. De Degsyenoofe Di. A. van Gijn. D'r. A. van. Gijn, die te Weenen ver- fipefde, is in Den Haag teruggekeerd. Hij zal morgenochtend door de Koningin t nieuw gekozen Kamerlid worden beëedigd ,r hij, thans, zooals gemeld, fungeerende Sla voorzitter der Tweede Kamer, geroepen tot aan de benoeming van een voorzitter 'der Tweede Kamer voor bot nieuwe zitting jaar 19251926, de enkele vergaderingen der Kamer te leiden die plaats zullen heb ben op den dag zelf na de plechtige opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Gene- raai door de Koningin en enkele dagen daarna. Aan dr. Van Gijn zat diensvolgens ook 'de taak ten. deel vallen 1e zijnen overstaan in een dier vergaderingen den eed of de be lofte te doen afleggen door de bij de jongste algemeene verkiezingen gekozen verklaarde Kamerleden, Provinciaal Personeel. Onder voorzitterschap van den lieer F. Kroon, referendaris ter provinciale griffie Jfan Utrecht, werd in Den Haag de alge- rpeone jaarvergadering gehouden van den Algemeenen Bond van Provinciaal Perso neel. Aanwezig waren afgevaardigden uit de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeofand, Utrecht, Overijscl, Groningen en Drente. Besproken werd de al of niet aansluiting van den Bond bij het C. N. O. P. De ver gadering was van oordeel, dat het gewenscht is, te zijner tijd door haar de beslissing te doen nemen en niet het bestuur te laten beslissen. Besloten werd de bijdragen der aangeslo ten veroenigingen niet te doen geschieden op den grondslag eener progressieve heffing. De rekening 1924 en de begrooting 1926 werden vastgesteld. Herkozen werd als voorzitter de heer F. Kroon, Utrecht, en als bestuursleden de hee- ren G. C. Dalman, Zeeland, en W. v. Din- tol, Eensgezindheid. Besloten werd te wachten met het tot,- sland-brengen in samenwerking met ande ren, o.a. H. O. R. A van een hulpfonds en ean rust- en vacantie-oord. Benoemd wer den tot leden der kascommissie de heeren II. Volkers en H. Ter Molen en mej. F. N. C. Verwegen. Voorts werd nog besloten na te gaan de mogelijkheid van het in het leven roepen van adviesclubs voor eenvoudige en doel matige uitvoering van wetten, besluiten en algemeene verordeningen. De volgende al gemeene vergadering zal worden gehouden te Middelburg. Geschenk van Botterdam aan Amsterdam. Op de receptie, die door het ^meente- bcstuur van dc hoofdstad Zaterdag gehou- denn is ter gelegenheid van 660-jarig bestaan der stad, werden de gelukwenschen van Rotterdam aangeboden door een deputatie uit het college van B. en W. dier gemeente. De burgemeester van de Maasstad, mv. Jr. J. Wytema, hield hierbij een toespraak Het gemeentebstuur van Rotterdam heeft gemeend zei hij, aan de gevoelens.voor Am sterdam, uitting te geven door de aanbie ding van een blijevnde berinnering. Uw raadhuis ondergaat ingrijpende verbouwing en verfraaiing. Rotterdam biedt u aan een gebrandschilderd raam, te vervaardigen "naar een ontwerp van prof. Roland Holst. Kan dit geschenk door Amsterdam wor den aanvaard, dan zal het in overleg met uw college en uw stadsarchitcet geplaatst kunnen worden achter de eere-trap, die in het gebouw zal worden aangebracht. Voor allen, die langs deze trap zich bewegen naar de Raadzaal, de Kamer van R. en W. do Kamer van den burgemeester of andere vertrekken, moge het voortdurend getuige nis afleggen van de gezindheid van Rotter dam voor uwe schoone stad. Het warme licht, dat door het raam zal uitstralen over den toegaDg tot uw zalen moge zijn een blijvend symbool van de goe de verstandhouding van Neerland twee be langrijkste steden. Burgemeester De Vlugt, die dit geschenk namens Amsterdam in dank aanvaardde, sprak hierbij de verzekering uit, dat de goede verstandhouding, tusschen de beide steden, ook in de toekomst in gelijke mate zal blijven bestaan als dit ia heden en ver leden gelukkig het geval is. Visschen met de zegen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat, met afwij king in zoover van het voorbeschrevene in arhkefl 7. 2e lid, letter b, van het bijzonder Visscherijreglement I, de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen in de War- monder Leede, den Leidschen Vliel, de Does, den Rijn van Leiden naar Katwijk, den Poel onder Ilazerswoude, de machinelochlen achter en den boezem v6ór het walergemaal in de droogmakerij onder Hazerswoude,- in 1925 zal eindigen op 15 September. De nationale ramp. .Vrijdag is men te Borculo begonnen met den bouw van drie noodwinkels met woon gelegenheid on het Marktplein. Deza nood- ivinkefs zijn noodzakelijk geworden, omdat voor de oude perceelen voorloopig geen toestemming tot herbouw kon worden ver leend. Twee dezer oude peroeelen zullen waarschijnlijk eenige meters achteruit moeten worden geplaatst, ten einde wegverbreediug te krijgen. De kleine klok uit den toren der Ned.- Herv. Kerk, die op 10 Augustus een lucht reis over de Markt maakte en ongeschonaen op den zolder van het huis van den heer Bargman terecht kwam, zal nu geplaatst worden boven de gemeente-werkplaats, om daarmee brj voorkomende gelegenheden alarm to maken. De klok is, blijkeo3 het op schrift, in 1685 te Deventer gegoten door Gerhard Scimmel en is met een jacht tafereel versierd. In verband met de toe te kennen schade vergoedingen aan degenen, die onder de cycloonramp in Gelderland, Noord-Brabant en Overijsef hebben geleden, wees dr. N. M. Josephua Jitta, secretaris van het Nat. Steuncomité „Stormramp", er op, dat een absolute gedragslijn nog niet is vastgesteld. „Eerst moeten wij den volledigen om vang van de schade kennen en nagaan welke schade door ieder is geleden," zei hjj. „Wij zijta druk bezig met het berekenen van de schade en flink op weg daarmede. Wat Noord-Brabant betreft, is de schade, die die daar in de geteisterde streken is ge leden, nagenoeg bekend," aldus verklaarde di-. Jitta, „doch van Gelderland nog niet". Het ligt niet in de bedoeling om aan aken 100 pet. der schade te vergoeden. A lies moet nauwkeurig worden nagegaan, waarbij ook rekening gehouden wordt met dea maatschappelijke welstand van ieder der voor schadevergoeding in aanmerkiag komende personen. Het bedrag, dat bjj het Nationaal Steun comité ingekomen is, zal do twee millioen benaderen. Naar het „U. D." mededeelt, is de toestand van jhr. De Muralt, burgemeester van Bor culo. wiens opneming in de Emmakliniek le Utrecht is vermeld, vooruitgaande. De infectie, waaraan de patiënt lijdende is, blijft zich beperken tot het aangezicht; de doctoren zijn van meening, dat de heer De Muralt over een dag of veertien hersteld de Emmakliniek zal kunnen verlaten. Ook mevrouw De Muralt, de echtgenoot® van den burgemeoster, wonlt in dezelfde kliniek verpleegd. Zij zal nog eenigen tijd in deze inrichting moeten verblijven. Bij Kon. besluit is aan P. S. Wijten, tuinman in dienst van de familie Testers, te Halsleren, de zilveren eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend. De zes samenwerkende Zendingscor poraties te Oegstgeest hebben van N. N., te Rotterdam, een gift van duizend gulden ont vangen. De Zendingsvereeniging „Het Java-co- mité", le Amsterdam, heeft van wijlen mej. A. M. W. een legaat van f2000 ontvangen. De vrijzinnige predikanten in den ring Alkmaar van de Ned.-Herv. Kerk hebben be sloten de vacaturebeurten van wijlen ds. H. P. de Pree, te Alkmaar, aan ds. A. Ver waal, den eenigen orthodoxen predikant, af te staan. Dit is dankbaar aanvaard, zoodat in deze beurten thans door orthodoxe predi kanten wordt voorzien. D3. J. P. Visscher, predikant bij de Geraf. Kerk van Nieuw-Lekkerland, vierde gisteren zijn 40-jarig ambtsjubileum. De ju bilaris diende o.a de Kerk van Voorschoten. Dc Raad van Ouddorp hooft beslo ten, instemming te. betuigen met het ver zoek van dbn Raad van Zoeterwonde aan de Tweede Kamer om afschaffing' van den zomertijd. B. en W. van Utrecht hebben den Raad een ncja doen toekomen van een nieuwe Calhanncbrug (tweelingsbrug), waar van de kosten met inbegrip van bgfoëhooren- de werken worden begroot op f442.000. Om on ge v er halfvijf heeft Zaterdag op den Delftweg bij de kraanbrug over den Vliet de Haagsche tram uit Delft do Uniek-vrachlauto van de firma Vianen en Van Delft, uit Rijnsburg, die in gelijke richting met de tram opreed, gegrepen, waar bij de geheele vooras met de wielen onder den wagen werd uitgereden. Ook de Iree-. plank van den auto werd totaal vernield. Tot geluk van den chauffeur werkten de aöhtcrremmen uitstekend, zoodat de auto niet het water werd ingeslingerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De wagenbestuurder van de tram beweerde, dat hij voldoende signaal gegeven had. De chauffeur, dde eenige meters voor de tram reed, was er niet op bedacht, dat de tram niet rechtuit ging, doch den weg moest over steken om de trarabrug te paSseeren. Dooi de politie van Rijswijk werd het verkeer ge regeld. Er wordt ernstig over geklaagd, dat de tram daar geen voldoende veiligheids maatregelen neemt, waarop reeds bij de be voegde autoriteiten is aangedrongen. Om halfnegen te de auto door de Bergings-Mij. „Jacatra", uit Rotterdam, weggehaald. Men zaf zich herinneren, vdat een paar weken geleden uit het kantoer van de American Petroleum Comp., te (Haarlem, een brandkast is gestolen, die eerst twee dagen later io ?en schuur van een landbouwer werd teruggevonden. De daders zijn, na veel wederwaardigheden, ge arresteerd ook de landbouwer. Deze laatste is, wegens gebrek aan bewijs, op vrrj'e voeten gesteld. 0et Damplantsóoo geopend. Een talrg'k publiek was Zaterdagmorgen ge tuige van de voltooing en 's middags van de plechtige opening van het Dam-plantsoen te Amsterdam. Het wemelde van vlaggen in den omtrek van dit stadsgedeelte. Merkwaardig is, dat dit alleroudste plekje gTond juist tot plantsoen herschapen was op den dag, dat de Amstelstad haar 650- jarig gestaan herdenkt Nadat 's ochtends de schuttingen en de laatste staketsels wa ren geruimd, bleef cr voortdurend een groote menigte nieuwsgierigen Amsterdams jongste plantsoen gadeslaan, 'a Middags om haLf- drie hadden in Krasnapolsky de eerste feestelijkheden plaats. Hier had de direc teur J. Th. Stom, de voorzitter van ,,'t Koggeschip" de leiding genomen van een buurtcomité, dat de gemeenteambtenaren en arbeiders, die brj den plantsoenaanleg be trokken waren, een spontane nulde wilde brengen. Nadat de ontwerper van het Damplantsoen, de heer J. R. Koning, hoofd der afdeeling Beplantingen, vergezeld van z#n echtge- noote en den directeur v. P. W:, den heer A. ;W; Bos, benevens eenige ambtenaren en alle betrokken werklieden in don winter tuin waren samengekomen, hield de heer Stom een huldigingsspeechje, waarin htf ook niet naliet de voortvarendheid en dienst ijver van de werklieden te prezen. iHierna overhandigde hij den heer Ko ning een zilveren sigarettenkoker met dito aansteker en aan mevr. Koning een koperen bak met bloemen. Nadat de stadstuin-architect, de heer KoDing, zijn dank voor deze hulde had uitgesproken en ook zijn personeel daarin had doen deelen, werden ververschingen rondgediend en zakjes sigaren aan de werk lieden uitgereikt. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het Damplantsoen, waar ook de wethouder van Publieke Werken, J. ter Haar Jr., zich bjj de aanwezigen aansloot ten einde de eigenlijke openingsplechtigheid te verrich ten. Precies om drie uur, onder de vroolgke toneo van het Paleis-carillon, heesch de wethouder, onder het gejuich der omstan ders, de Amsterdamsche vlag in den top van den vlaggestok, die hier was opgericht. In de „Industrieele Club" werd ten slolto de eerewijn aangeboden en voerden nog eenige sprekers het woord. Veertiende N e d e r lands.che Jaarbeurs. In een vergadering van den Baad van Beheer der Nederlandsche Jaar beurs is, in overleg en op voorstel van de commissie van advies uit de deelnemers, besloten aan de aanstaande veertiende Ne derlandsche Jaarbeurs, wölke van 9 tot en met 18 Maart a.s. te Utrecht gehouden zal worden, wederom een meubelbeurs (meu belen, woninginrichting en aanverwante sr- likelen) te verbinden, ongeveer in denzelf- geest als de meubelbeurs op de thans in gang zijnde najaarsbeurs werd georganiseerd. Dit besluit is het gevolg van de algemeene te vredenheid der deelnemers aan die groep, welke o.a tot uiting is gekomen in de aan bieding van een waardevol geschenk voor de vergaderzaal van den Raad van Beheer, welk geschenk is vergezeld gegaan van een oorkonde, ondorteekend door deelnemers aan de meubelbeurs op de dertiende Nederland sche Jaarbeurs. Men meldt uit Uden a an de ,,Prov. 's-Hcrt. Ct.": Aan het door den cycloon op 10 Aug. j.l. verwoeste woonhuis van Habiaken, te Zee land, zijn thans arbeiders aan liet werk om het huis weer zoo goed mogelijk op te bou wen. Slechts een paar muren benevens den schoorsteen zijn nog overeind gebleven. Een zestal metselaars, dat aan het werk was om het huis weder op te bouwen, schuilde tegen den schoorsteen voor den hevigen stortregen, die op de puinhoopen neerviel, toen plotseling een hevige rukwind kwam, die den schoorsteen en verdere overeind staande muren omver wierp. Een drietal ar. beiders wist nog op tijd de plaats des on- heils te verlaten. De overige drie kwamen onder de puinhoopen. Op het hulpgeroep waren weldra eenige menschen aanwezig die de ongelukkige slachtoffers uit hun neteli- gen toestand redden. Zij waren zoodanig gewond, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke over brenging naar heb Ziekenhuis te Zeeland noodig achtte. Hun toestand is evenwel niet levensgevaarlijk, hoewel de drie gewonden, van wie twee uit Nistelrode en één uit Zee land, er erg aan toe zijn. DeMaatschappijtot het Ve r- richten van Mijnbouwkundige Werken te Heerlen heeft nabij Groenlo petroleum aan geboord in vrij aanzienlijke hoeveelheid. Of de olie in ontginbare hoeveelheid aanwezig is, zal nog nader mesten worden onder zocht. Vader: „Geloof je niet, jongen, dat het mij ook prjn doet jouw te moeten straffen." Zoontje: „Zeker, vader, maar alleen: u voelt de pijh niet op dezelfde plaats ate ik." E) BUITENLANDSCH GEMENGD. Een kranige redding. De bemanning van de Amerikaansche poolschepen Peary em Bowdon van de expeditie onder leiding' van Mc Millan, heeft dozer dagen op kranige wijze de bemanning gered van het Deensche marine- vaartuig Islandtaulk, 't welk in Godthaab, de haven ter westkust van Greenland, zin kende was. Er woei een storm en de zee was in felle beroering. Toen Mac Millan ontwaarddo wat er aan de hand was, liet hij de motorsloepen uitzetten en g'ng daarmee op het in nood verkeerende vaartuig af. Na tal van vergaefsche pogingen om in de woeste zee, langazg het ten doode op geschreven schip te komen, slaagde een der motorbooten daarin. Het Deensche vaar tuig was reeds onder water en de beman ning zat in de masten. Ten slotte konden allen worden gered. Kapitein Mac Millan heeft bericht van het gebeurde doorgezonden naar New-York. RÉCLAME. ROTTERD, ENGROS- MAGAZIJN voorheen HAARLEMMERSTRAAT 116-120 STANDS 40-41, Groote Zaal, BGHTMAH JELS, PELTERIJEN, COSTUMES EN BLOUSES ZIJDEN, FLUWEELEN, EN WOLLEN STOFFEN GARNEERING EN PASSEMENTERIE. Een bezichtiging onzer expositie zal U overtuigen, dat wij voor dezen weder, zooals steeds, het aller nieuwste brengen, tegen ZEER LAAG GESTELDE PRIJZEN. Uitsluitend prima gegarandeerde kwaliteiten Wij noodigen U beleefd tot een bezoek uit. 3400 P3 maakte in zijn rapport vooral ophef van den moed door de Denen betoond onder het doodsgevaar, waarin zft zich bevonden. Diamantzoekers in Znid-Afrika. Telkens worden er nog diamanten ge* vonden in onontgonnen terreinen. De vin der is dan zeer gelukkig en krijgt een kans spoedig rijk te worden. Zoodra het gerucM in om-loop komt, dal ex een nieuw dia mantveld ontdekt is, trekken lal van blan ken naar het nieuwe Eldorado. De regee ring laat een verklaring verschijnen, waar bij het gebied diamantland wordt; er wor den inboorlingen heen gezonden en het ontginningswerk begi-nl Na korten lijd ontstaat er een kleine stad te midden van een soms woeste streek. De rijkdom is echter slechts voor enkelen; de meesten vinden slechts bittere teleur stellingen. De regeerimg heeft onlangs een onderzoek laten instellen naar den toe stand in de jonge mijnstreken. Het resul taat van dit onderzoek was allesbehalve bevredigend. De diamaintgiravera leven er in de grootste misère. Men vindt daar ar moede in den ellendigsten zin van het woord. Hoogstens 2 pOt. van de gravers verdienen een veraiogen; slechts 26 pOt. kunnen min of meer behoorlijk leven; 10 pGt, verdienen genoeg om te leven e<n 66 pGt. leeft in armoede. Vette personen ko men met een beetje geld naar de mijn en, verliezen er alles. De woningtoestanden zijn „tragisch", zooals het regeeringsrapport zegt. Bijna bij al die nieuwe mijnen is er gebrek aan water. De inboorlingen leven gewoonlijk wel afzonderlijk, maar de scheiding is toch veel minder streng dan in de groote steden er er wordt niet gelet op hygiënische eischen. De gezondheidstoestand i3 echter I (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C, 31) Welnu, dan moet je eens een oog-.-n- L lik goed doordenken en je zult bemerken, dat de oplossing vlak bij de hand ligtl Aangezien jij niet wilt trouwenen aan gezien ik nooit meer iemand zal liefheb benis de zaak heel eenvoudig. Trouw met mijl Zij glimlachte De beweeglijke trekken van Kerjean ver stijfden lot een uitdrukking van een gren- zenlooze, bijna komische verbazing: Wat zeg je nu? riep hij uit, denkende Verkeerd te hebben verstaan. Zonder zioh in de war te laten brengen, verklaarde zij nader; Ik zeg, dat je met me zou moeten trou- won, Kerjean.... Voor jou zou ik niets meer zijn dan een heel liefhebbend, heel ■lankbaar, heel volgzaam zusjeVoor de wereld zou ik je vrouw wezen en dan zou fen minste niemand het recht hebben zich te verbazen, dat ik bij je blijf.Nu weet ie hel! Kerjean begon le schateren van het 5achon Phylleke, je bent niet goed wijs.... Wit is, veronderstel ik, toch zeker niet het rirachlidee, waarover je sprakWant '.Tan 1't Is wel degelijk het mooie idee, waar-, feher ik sprat Maar, mijn arm kind, het is onge hoord buitensporig. Eerst dacht ik, dat het een grap was, die ik niet goed begreep. En ik vraag me nog af, of ik je wel goed heb begrepenHoe is het mogelijk, dat je niet inziet, dat zoo'n schikking kinderach tig is.en dermate onuitvoerbaar, dat het onmogelijk is die ernstig onder de oogen te zien? Onuitvoerbaar? En waarom? Om honderden redenenEr is niet over te praten Welke redenen dan?.... fk wil er juist wel over pralen. Phylleke, ik wil met jou, omdat je nog te jong bent, niet te diep ingaan op de eerste en ongetwijfeld de gewiohtigsle dier rede nen. Ik bedoel de ontzaglijke abnorma liteit van den toestand, die jou zoo eenvou dig lijkt, van een man en een vrouw, die getrouwd zijnen toch feitelijk niet.... die als broer en zuster naast elkaar leven en den schijn aannemen echlgenooten te zijnik bedoel dien scheeven, belache- lijken, onboudbaren toestand, waarvan jij atle moeilijkheden, al het dubbelzinnige en ai het onzinnige niet kunt begrijpenl Ik weel, dat Russische studenten op die manier met elkaar trouwen.... Dal zegt menmaar men zou de omstandigheden moeten kennenen ten slotte zijn het Russische studenten. Trouwens, indien we die zijde van het vraagstuk even laten rusten, is er nog iets anders. Je zegt: Ik zal nooit meer iemand liefhebbenGeloof je, dat zoo'n gezegde in den mond van een kind van negentien jaar eenige waarde heeft? Ik herhaal, dat ik geen kind meer ben, Kerjeanen dat ik voor altijd een wal ging heb van de liefde. ICerjean kon er niels aan doen, dat hij weer moest lachen. Voor altijd een walging van de lief demaar Phylleke I Weet je wel goed wat voor een man of een vrouw 'n bestaan zonder liefde beteekent? En bovendien men zal jou liefhebben. Phyllis, toots je zelf, trots allesJe bent nu eenmaal een schepseltje, dat men moet liefhebben En passie is een besmettelijke ziekte.. Hoe weet je, dat je er altijd vrij van blijftHoe kan je er voor instaan, dat er niet eens een tijd komt, da( je eerst be merkt welk een afgrond je kleine flirt met De Mauve en je romannetje van sentimen teel meisje je scheidde vande lief de.... de ware liefde juist die, waarvan je onmogelijk een „walging" kunt hebben omdat je die nog niet kent? Kerjean sprak op ietwat ontstemden toon, die Phyllis Irof; ja, kwetsteHaar vriend sprak ruw tot haar. Je bent heel sleclhtl riep zij uit, cn je behandelt dat, wat mijn leven heeft gebro ken, met veel te veel minachtingl Haar stem klonk verstikt. Ik heb .veel, -heel v^el verdriet, Ker jean; daaraan schijn je te twijfelen. Willem had spijl van hetgeen hij had ge zegd en dat trouwens een beetje ruwer ge zegd was dan hij wilde. Hij ontkende Phyl- lekes verdriet volstrekt niet, maar hij vond het kinderachtig wegens de wanverhouding er van tot zijn eigen geringe waardeering van Fabrices. Die wanverhouding tusschen het leed van Phyllis en hem, die er de oor zaak van was, had hem altijd gehinderd. Volgens hem waTan het „parelen voor de zwijnen." Mijn lieve Phyt, zei hij, ik twijfel niet aan je verdriet; maag juist omdat ik weet hoe volkomen je je arme hartje hebt gege ven, en hoe smartelijk het werd gewond, voorzie ik duidelijk wat het op den een of anderen dag nog eens van het leven zal eischen.... Dien dag zou je er bitter be rouw van hebben, je toekomst te hebben gekoppeld aaneen broer. Maar die mogelijkheid kon haar voor het oogenblik niet schelen. Als 't eenmaal zoo ver zou komen, zullen we ons huwelijk laten ontbinden,., dal is alles! Is dat alles? Natuurlijk. Als er,-om welke reden dan ook, voor jou of mij reden zouden be staan berouw te hebben over de schikking, die we als broer en zuster hebben aange gaan, dan zullen we eerlijk scheiden.. en beiden zullen we onze vrijheid terug krijgen. Prachtig! En denk je, dal zoo'n schei ding zoo eenvoudig zou gaan? - O, antwoordde zij met dezellde kalm te, bij echtscheidingen komt het er maar op aam om het samen over de zaai eens te wordenMijn pleegmoeder zei altijd: „Dat is een zaak van onderling goedvin den." Je sohijnt erg goed op de hoogte te zijn. Och, je moet weten, dat ik al over zoo veel dingen heb hooren spreken, al be- sohouw je me ook altijd als een klein kind! Natuurlijk moeten wij altijd goed voor oogen houden, dat we vrij tegenover elkaar zijn, vooral jij, die niet als ik, hebt geleden en die wel eens wie weet? alle3 is mo gelijk een andere vrouw zou kunnen lief- krijgen. De zaalc maakte Kerjean turclunrsch". Hoe was het mogelijk, dat hij er zich toe had kunnen laten verleiden om nutteloos fe disputeeren over dergelijke onzinnige voor stellen Maar, kindlief, juist dat heb je mis; juist wat dat betreft, beschouw je de zaak verkeerd.De reden, waarom ik van het huwelijk heb afgezien, is niet als bij jou, omdat ik ean „walging van de liefde" heb'; maar omdat ik hecht aan mijn vrijheid en wel omdat ik daaraan behoefte heb. Phyllis slaakte oen kreet, die zoo'n hevige verslagenheid en tevens zoo'n kinderlijke verbazing uitdrukte, dat Kerjean er be droefd door werd en er toch om moest lachen. Dus jè bent bang, dat ik je zal verve len en hinderen? Maar ik zou je niet hin deren, Kerjean, dat zweer ik jeik Dikke tranen parelden aan haar wimpers. Ongetwijfeld had zij Willems tegenwer pingen tegen zulk een ongewoon voorstel verwacht, zij begreep alle bezwaren, die haar trouwe vriend uit zorgzaamheid voor het geluk van het prinsesje opwierp; maar dat Kerjean voor zichzelf vreesde, alsof het een lastige complicatie was voor zijn een zaam bestaan, dat dc verwezenlijking van zoo'n mooi plan kon worden beschouwd als een hinderpaal, als een blok aan bet been neen, dat was een veronderstelling, die geen oogenblik in ernst in haar brein was opge komen; zij vond dat zoo'n vreemde "moge lijkheid, dat zij, na die overwogen te heb ben, er door ontstelde en er uit haar even wicht door werd gebracht. Alsof hij met te ruwe hand een bloem ol den vleugel van een vlinder had aange raakt, protesteerde Willem, vol spijt. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5