No. 20093* VRIJDAG II SEPTEMBER Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van herten. - LEIDSCH DAGBLAD prijs der advertenties: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woordeij van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Olrectle en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courant: Voor Leiden per 3 maanden 12.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. o.ie. 0.18. Dit nummer besiaat uit ViER Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.17 f0.24 en SCHOL a f 0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 11 September 1925. 3303 drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat S. Nijdam een verzoek heeft ingediend ter bekoming yan verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Nieuwe Rijn No. 8. N. G. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRÏTEN Secretaris. Leiden, 11 September 1925. 3302 Tentoonstelling van gekweekte bloemen en sierplanten. De Leidsche Tuiniers- en Bloemistenver- ^eniging „Door Eendracht Verbonden" is eon Vereeniging, die het door de leden uit geoefende vak eer aandoet. Elk jaar weer bedenkt zij iets, waarmede zij de liefde voor bloemen en planten kan opwekken en ver- I levendigen en den lust om deze te kweeken te bevorderen. Dit voorjaar schreef het be stuur een kweekwedstrijd van bloemen en sierplanten uit, waaraan de deelneming be vredigend was. Half Mei meldden zich 68 deelnemers aan wie stekken werden uitge reikt. met het doel deze te planten, te ver zorgen en te kweeken. Onder deze 68 deel nemers bevonden zich 8 scholen en van deze een grooter of kleiner getal leerlingen, zoodat een zeer groot aantal stekken werd uitgegeven. Deze kweekwedstrijd werd, len einde niet 'onbillijk te zijn, in drie afdeelingen gehou den. De eerste groep werd gevormd door Vakmenschen, aan wie bijzondere eischen werden gesteld; de tweede groep bestond uit particulieren in het bezit van een tuintje, terwijl er eindelijk een groot aantal deelne mers waren, die uitsluitend vensterplanten kweekten. Daartoe behoorden vooral de scholieren. Ieder deelnemer(sler) werd op het hart gedrukt goed voor de aan hen toevertrouwde kleine plantjes te zorgen, ten einde er iets mpois van te maken. In een bijeenkomst, door het bestuur met de diverse deelne- rners(sters) in het laatst van April gehou den, werd door den heer A. Galjaard een voordracht gehouden, waarin hij uiteenzette welke verzorging de stekken noodig hebben om zich tot een goede plant te ontwikkelen. Het resultaat van dezen kweekwedstrijd kan men in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk zien. Daar worden de ge kweekte bloemen tentoongesteld: azalea's, fuchsia's, begonia's, enz., enz. Het is een mooie verzameling en de planten doen het goed. Ter vergelijking, ook voor den leek, kan men de nietige stekjes, waaruit de bloeiende planten zijn opgekweekt, er ook aantreffen. Al heeft het weer dezen zomer meege- werkt, er is van hen, die niet in gunstige positie verkeeren, wat de ligging van hun woning of tuintje betreft, heel wat zorg en toewijding noodig geweest er zooveel van te maken en dat kweekt ook weder liefde yoor de natuur. Waar g'in 't huis van arme lieden Bloemen ziet voor 't venster staan, Woont 't gevoel voor 't sehoone en goede En ge kunt vrij binnengaan", zong immers de dichter. Het bestuur koos tot jury de heeren E. Th. Witte, hortulanus, A. Kriest, bloemist en Jonker, opzichter der Plantsoenen, alhier, die vandaag de bloemen zal beoordeelen, terwijl vanavond bij de opening der tentoon stelling de bekroningen zullen worden uit gereikt. waarbij belangstellenden ook tegen woordig kunnen zijn. Vermelden wij nog, dat de Vereeniging ook een wedstrijd in het aanleggen en on derhouden van tuintjes heeft uitgeschreven, waarmede zij succes had. Onder de deelne mers bevindt zich ook een bewoner van de Bou wel ouwen steeg, die van een klein, vrij hoekje grond heel wat moois heeft gemaakt. Voor de ramp in het Oosten van ons land. De bekende Leidsche H.B.S.-Ver. „Emté- géës4' heeft het plan opgevat een uitvoering .te geven ten bate van de slachtoffers van de .stormramp van 10 Aug. j.l. De uitvoering zal plaats vinden in dep Schouwburg, welke voor deze gelegenheid bereidwillig door het bestuur der Leidsche Schouwburgvereeniging tegen sterke huur prijsverlaging ter beschikking der Vereeni- feing is gesteld, op Zaterdag 26 September a.s. do? avonds te acht uur. Hoofdzakelijk zal de uitvoering bestaan in de opvoering van eenige looneelstukjes, solo nummers muziek en waarschijnlijk een bal let. De afd. gymnastiek zal, met het oog op de korte voorbereiding, ditmaal niets ten beste kunnen geven. Alles zal uitgevoerd worden door de leden van „Emtégéës" zei ven. Financieele steun wordt de Vereeniging ip den vorm van levering gratis of tegen ver laagde prijzen verleend o.a. door: De Leid sche Uitgevers-Maatschappij, door de heeren H. J .Bik, P. van der Pijl en J. Kriest, Te vens is vrijdom van stedelijke belasting toe gezegd. De prijzen voor toegang zullen laag ge steld worden. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland is de heer P. van der Staaij, can- didaat aan de Rijksuniversiteit le Leiden, na afgelegd examen als Candida at tot den Heilige Dienst, toegelaten. Gistermorgen 12 uur is op den hoek Stationsweg-Rijnsburgersingei een hand wagen, beladen met kalk, cement en gips, oudere te boven gereden door een achteruit rijdende vrachtauto, waarvan de bestuur der geen teekens of signalen had gegeven j teneinde de bedoeling om achteruit te rij den kenbaar te maken. De handwagen werd nogal wat bescha digd, terwijl een juist passeerend heer een gedeelte van de kalk over zijn kleeren kreeg. De naam vam den bestuurder is niet bekend. Gistermiddag omstreeks hailfvijf kwam een luxe-auto, bestuurd door den heer Van S. uit Rotterdam, uit de Koornbrugsleeg rij den en wilde juist de Breesfcraat opzwenken, toen uit de richting Hoogewoerd de tram uit Den Haag kwam aanrijden. Een botsing was het gevolg. Of wellicht de trambestuur der geen signalen heeft gegeven of dat de chauffeur van de auto zulks verzuimde is j een zaak, die de politie nader zal uitma ken. Persoonlijke ongelukken hadden niet j j plaats; van de auto werden een spatborden j de kap beschadigd. Hedenmorgen circa zes uur was de werkman H. de W. alhier woonachlig, bezig uit eon wagon nabij de nieuw te j plaatsen spoorbrug aan den Haarlemmer- weg dwarsliggers te lossen. Door onbekende oorzaak kwam hij daar- bij te vallen en kwam terecht op een onder i die brug liggende zolderschuit. Daar de man over pijn in borst en i knieën klaagde, werd hij per auto van den Eerste-Hulpdienst naar het Elizabeths- gesticht Ier observatie overgebracht, waar bleek, dat de bekomen verwondingen niet j van ernstigen aard waren. Het aantal werkzoekenden, ingeschre- ven bij de Arbeidsbeurs alhier op 10 Sep- tember bedraagt totaal 569 tegen op 10 Sep- 1 i tember '25 totaal 685. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsvergadering. Het veiligheidspact. De Fran- sche schulden aan Amerika. Gisteren heeft Chamberlain op de door Dandurand voorgezeten vergadering van den Volkenbond een rede gehouden. DANDURAND. Chamberlain zette uiteen, dat het geen geschillen over de doeleinden, maar over de methoden zijn, welke over het protocol van Genève zijn ontslaan, en, bij het aangeven van eenige der Britsche bezwaren tegen dat document, in den vorm waarin het was in gediend, gewaagde hij inzonderheid van de sancties. De straf voor een misdaad is minder be langrijk dan het voorkomen daarvan, en, ofschoon hij de waarde en de noodzakelijk heid van sancties niet wil verkleinen, is Chamberlain toch van oordeel, dat zij, wan neer zij worden toegepast op staten, die het verdrag schenden, veeleer van moreelen dan van militairen aard moeten zijn. Aangaande de inhoud van het protocol i9 het Britsche standpunt nog steed9, dat dit niet op alle gevallen zou kunnen worden aangewend, die zich kunnen voordoen. Een protocol, dat van het bijzondere naar het algemeene overgaat, is te verkiezen boven een, dat overgaat van het algemeene tot het bijzondere. Hij is voorstander van een meer bescheiden begin, daar hij meent, dat men, minder beproevende, eventueel meer zal kunnen bereiken. De beste weg om den vrede te handhaven i3 te vinden in plaatse lijke overeenkomsten tusschen de naties, die deze het meest behoeven. Hij zetten ten slotte duidelijk uiteen, dat geen nieuw bondgenootschap, gericht legen een andere mogendheid of mogendheden wordt overwogen. „Ons eenige verlangen, zeide hij, is de vrede der wereld, en wij ho pen, dat ons werk in deze richting de sym pathie en den steun van den bond zal ver werven." Na Chamberlain nam Unden, de Zweed- sche minister van Buitenlandsche Zaken, het woord. Hij betreurt, dat de poging der vergadering van 1924 om het protocol van Genève tot stand te brengen, niet met succes is bekroond. De openbare meening in de Skandinavische landen blijft gehecht aan de groote beginselen van dit protocol. Wij wachten met ongeduld den uitslag af der on derhandelingen tusschen zekere landen over het veiligheidsverdrag. Na den wensch te hebben uitgedrukt, dat Duitschland tot den Volkenbond zal toetre den, dient spr. een motie in, die, wegens het belang dat er gelegen is in de aanvaarding door alle mogendheden van het beginsel van gedwongen arbitrage voor de regeling van internationale geschillen, den raad verzoekt, ten einde de verwezenlijking van het oog merk te bevorderen, om de bepalingen die het bedoelde protocol over dit onderwerp be vatte, aan een nieuw onderzoek door de commissie van deskundigen te onderwerpen. Di Volkenbondsraad heeft op voorstel van de Volkeobondscommiseie voor intellec tuele samenwerking onzen landgenoot prof. Lorentz benoemd tot lid van den internatio- DaJer* raad van bestuur over het nieuwe volkenboodsinstituut voor intellectueel© sa menwerking. te Parijs. De andere leden van den raad zrjh: Destróe (België), Gilbert Mui ray (Engeland), De Reynold (Zwitser land;, Ruffini (Italië). Zooals men weet, ïs de Franschman Lu- chaire directeur van het instituut. In aansluiting bg de besprekingen over Hongerge in de tweede commissie van de Volkenbondsvergadering heeft Loucheur, uit naam van 3e Fransche regeering, aan- gekondigd, dat er nog in deze zitting van j Frankrijk een voorstel te wachten 18 om 1 den Volkenbond aan het werk te zetten voor de bestudeering van Ren economisch en, monetairen en financieelen toestand van de geheele wereld. Het schijnt in de bedoeling te liggen om te komen tot een algemeene conferentie in den geest van de Brusael- sche conferentie in 1920. Bevestigd is, dat binnenkort aan de Duitsche regeering een gemeenschappelijke mededeeling der geallieerden zal gezonden worden met het oog'de bgeecroeping eener conferentie van geallieerde ministers betreffende het veiligheids verdrag. In de fcnededeeling; die niet het karakter heeft eener formeele uitnoodiging, doen de ge allieerden opmerken, dat de besprekingen ovvr het pact een stadium bereikt hebben, waarin slechts een direkte gedachtenwisse- ling met de Duitsche regeering nuttige resultaten zal kunnen opleveren. "Het blijft Datuurlgk aan de Duitsche regeering over gelaten om de voorstellen der geallieerde regeeringeo te aanvaarden of af te slaan. De mededeeling aan Duitschland stelt geen datum of plaats van vergadering vaat. Men toeent enkel te weten, dat aan de Duitsche regeering aangekondigd wordt^ dat de Itar liaansche regeering voornemens is deel te nemen aan de a.s. conferentie. Betreffende de deelneming van Polen en Tsjecho-Slowa- kjjë blgft vast staan, dat deze staten, fconder partg te zgn bij het Rgnlandverdrag', uit- gienoodigd zullen worden om zich in de buurt van de conferentie op te houden, die hun vertegenwoordigers zal kunnen hooren over alle zaken waar zg belang bg kunnen hebben. Woods, voorzitter der Amerikaansche schuldfundeeringscommissie, heeft in een rede verklaart, dat Frankrgik niet moet hopen, dat het gunstiger voorwaarden voor die fundeering zgner sohuld z!al verkrggen den Engeland. Amerika, zeide Woods verder, wenschf betaling van de sommen waarmede Frank rijk zijn vrijheid en onafhankelijkheid heeft behouden en deze ideëele goederen z$i nooit te duur gekocht en ook niet voor afdingen vatbaar. 5Vat de overeenkomst tusschen Churhill en Caillaux betrof, daarmee heb ben de Ver. Staten niets te maken, zoolang er geen onmiddellijke Amerikaansche be lingen door iu het gedrang komen. DUITSCHLAND. De handelsverhonding tot Polen. De Pruisische mijnindustrie. De chemische industrie in Saksen. De Duitsch-Poolsche onderhandelingen over een handelsverdrag worden midden September inderdaad weder hervat. Naar uit Genève bericht wordt, had al daar de Duitsche staatssecretaris Lewald een onderhoud met den Poolschen minister van Buitenl. Zaken Skrzynslri, waarin Le wald te kennen gaf, dat de Rij&sregeeriug bereid was een verdrag te sluiten. Worden beide partijen eindelijk verstan dig! De Pruisische minister van Handel heeft in de hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag een reeks statistische opgaven betreffende den toestand in de mijnindu strie van de Roer medegedeeld. Tot eina Augstus waren geheel stilgelegd 27 mijnen zes cokesfabrieken, en 57 mijnen moesten haar bedrijf aanzienlijk inkrimpen. In to taal werden ontslagen 46.800 mijnwerkers en 14.000 bedienden, waarvan echter het grootste deel elders kon worden geplaatst. Volgens officieele mededeelingen rijn thans nog ongeveer 25.000 tot 27.000 perso nen, die in den mijnbouw werkzaam war ren, werkloos. De commissie van onderzoek komt tot de conclusie, dat wanneer niet een grondige ommekeer plaats vindt in de binnen- en buitenlandsche economische verhouding, men er bezwaarlijk op kan rekenen, dat ae Duitsche kolenafzet uit vredestijd binnen afzienbaren tijd weer zal worden bereikt, Iaat staan overschreden. Tot oplossing van het werkloosheidsvraagstuk wordt voorge steld, zioh aan de exporttoestanden aan te passen en voor de door de stopzetting en bedrijfsinkrimping getroffen on werke loos blijvende mijnwerkers genoegzame werkverschaffing in het leven te roepon, vooral met het oog op den komenden herfst en winter. De regoering is bereid een proefmijn in to richten. liet loonconflict in de chemische industrie in Saksen is geëindigd door het bindend worden der arbitrale uitspraak. De loonen worden met 7 pf. per uur verhoogd. FRANKRIJK. De strijd In Marokko Een schoolklacht. Uit Marokko is het officieele nieuws schaarsch. Bij Alhucemas heet de toestand bevredigend, zonder meer, terwijl wordt erkend, dat Abdel Krim bij Tetouan den aanval voortzet. De correspondenten der Engelsche bladen gaan voort met het seinen van berichten, welke een geheel andere voorstelling geven van de Spaansche landing bij Alhucemas dan de officieele Spaansche berichten. Vol gens deze telegrammen heeft Adel Krim opzettelijk nagelaten tegenstand bij de landing te bieden, daar zijn eerste verde digingslinie, welke goed van artillerie is voorzien, verder landwaarts ligt. Eerst wanneer de Spaansche troepen tot daar zijn opgerukt, zou moeten blijken of zij een overwinning kunnen behalen. Volgens deze berichten had de landing ten doel een wig te drijven tusschen de beide vleugels van AbdelKrims leger, het geen niet is gelukt. Abdel Krims broeder "rukt op naar Te- t-oean en de val van Beni-Karrisj wordt ieder oogenblik verwacht. Primo de Riviera heeft dan ook een telegrafische noodkreet tot Pétain gericht, waarin hij dezen ver zoekt onmiddelijk tot het offensief over te gaan. De Monzie, de minister van onderwijs, heeft onlangs een circulaire tot de onderwij zers gericht, waarin hij opkomt tegen den onvaderlandschen geeet, waarin soms het onderwijs gegeven wordt. De Temps" maakt naar aanleiding hiervan enkele op merkingen. Zij zegt o.m. Men kent het kwaadhet is ernstig. Vele onderwijzers van de lagere school, voor ccn deel aangesloten bij het syndicalisme, dat hun een hooger denkbeeld van hun rechten dan van hun plichten geeft; voor een deel bij het communisme, dat hun het vaderland afschildert als de bron van alle rampen der menschheid, zijn niet bang van hun macht over jonge, onbeschermde geesten gebruik te maken, om hun, niet slechts de leerstel lingen van het internationalisme, maar die van het anti-patriotisme en het anti-militai- risme, die daar trouwens aan vast zitten, in te prenten. Alles wat in de oogen der kleine Franschen de vaderlandsliefde belachelijk, het leger gehaat kan maken, wordt in het werk gesteld door die slechte herders, wier bewuste doel het is de generaties, die de natie aan hun zorg toevertrouwt, voor de sociale revolutie klaar te maken. Men kan zich geen duidelijker voorbeeld van machts misbruik voorstellen, ENGELAND. Churchill tegen credieten aan r - 1 Rusland. Het Vakvereeni- gingscongres. Zeelieden ver oordeeld. Australië schaft de doodstraf af. Volgens de „Daily Herald" wenschten verscheidene Engelsche industrieën, nadat de Russen voor eeo bedrag van 1 millioen p. fit textielmachines in Lancashire hadden be- BINNENLAND. Heden is de „L.a.w.e.t" (Leidsche Alge meene Winkel-Etalage-Tentoonstelling) ge opend. Bezoek van leden van het Congres voor Ongevallengeneeskunde aan Leiden. De toestand van den voornaamsten ver keersweg. (Haarlem—Rotterdam) in Ne derland. Algemeene vergaderingen van de Vereeni ging van Ned. Werkgevers en van de Nat. Christen-Geheelonthoudersvereenlging. Het plan tot verlaging van den accijns op gedistilleerd opgegeven. BUITENLAND. Chamberlain en Unden aan het woord ter Volkenbondsvergadering. Frankrijk zal het voorstel doen tot een economische conferentie. Heden begint het Fransche offensief in Marokko. De doodstraf in Australië is aigeschait eteld, eveneens aan de Russen crediet te geven. De banken waren bereid, Russische wissels te verdisconteeren. Zr) vroegen ech ter vooraf Churchill om zijn meening. Dese raadde de transaotiea af, waarop de onder handelingen werden afgebroken. Op het vakvereenigingscongres te Scar borough is gisteren eeo voorstel ingediend om het Esperanto in te voeren 69 de inter nationale beraadslagingen van het algemeen bestuur, liet voorstel vond veel bijval en is naar een commissie verwezen. StiUwell deelde namens de transportarbei ders mee, dat het aantal ongevallen, waarbij Engelsche arbeiders zga gedood of gewond gedurende de laatste vijf jaar 200.000 meer heelt bedragen dan tijdens den oorlog. De Amerikaansche gedelegeerde Adim=ki deelde mee, dat de toestanden voor de arbeiders in de Vereenigde Staten gunstig Zijn, omdat de loonen hoog zjjn en de productie eveneens. Hg zeide, dat dit mo- gelrk was door het verbeteren van de technische verrichtingen, waardoor, ondanks de hooge loonen, de productiekosten gering zijn. Verder wees hg op het groote gebruik van electrische drijfkracht in de Vereen. Staten. Een ander Amerikaansch gedelegeerde zag in het feit, dat in verschillende steden in Amerika en Canada de winsten van de ge meente-exploitatie het betalen van belasting or.noodig maken, het bewijs voor de wen- schelijk van staatsexploitatie. Zjjn rede werd zeer toegejuicht. Een vertegenwoordiger uit Canada ver zekerde, dat het C'anadeesche Vakverbond do immigratie niet wil tegenhouden. Wel is er een klein percentage werkloozec in Canada, doch dit aantal wordt in het buiten land zeer overdreven. De moeilijkheid is echter, dat velon naar Canada gaan in de meening daar een gemakkelijk leventje te kunnen leiden. .Vervolgens hield Tomski een rede in het Russisch, welke zin voor zin werd ver taald. Hij verklaarde te spreken namens 6.5 millioen georganiseerde Russische arbeiders eu sprak de hoop uit, dat het Vakverbond I de goede verstandhouding tusschen de Brit- j sche en de Russische arbeiders, waarvoor sedert een jaar zooveel wordt gedaan, zal helpen bevorderen. Tomski dreef den spot I met de kritiek, welke op het rapport van de Engelsche vakvereenigingsgedelegeerdem 1 over hun bezoek aan Rusland is uitgeoefend I en vergeleek bet gebeurde met het geval van iemand, die, als hjj in een diergaarde een pauw heeft gezien, waarvan anderen beweren, dat het een kameel is, zjjn eigen oogen niet durft gelooven. Vervolgens liet hjj zich zeer ironisch uit j over de oorrespondentie tusschen het Rus- i sische vakverbond en het I.V.V. Ten slotte verklaarde Tomski, dat hg 1 niet over Britsche aangelegenheden wilde spreken om niet van deloyaliteit te worden j beschuldigd door do Britsche regeering, 'die hem had vergund 14 dagen in Engeland te j vertoeven. Na deze toespraken werden aan de bui- tenlandsche gasten geschenken overhandigd. I Tomski kreeg een gouden horloge en zijn vrouw een paarlenoollier. I Te Melbourne zijn honderd stakers van 1 verschillende schepen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van één tot drie weken en verbeurdverklaring van verschillende looa- I bedragen. 1

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1