WIJZIGING VAN DE POSTTARIEVEN. No. 20088. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 September Tweede Blad. Anno 1925, BINNENLAMD. Abdijsiroop In verband met het voornemen om met 1 October a.s. wijziging te brengen in ver killende voor het internationaal en bin- penlandsch postverkeer geldende tarieven en verkeersbepalingen, geeft de gister avond verschenen „Staatscourant" een overzicht van de voornaamste nieuwe be palingen. Bnitenlandsch verkeer. De porten voor buitenlandache brieven £n drukwerken zullen bedragen: Brieven in het int. verkeer tot 20 gram 16 cent, voor elk volgend gewicht van 20 gram 10 cent. Brieven in het algemeen verkeer met België tot 20 gram 12ft cent, voor eik vol gend gewicht van 20 gram 10 cent. Brieven per zeepost naar Ned.-lndië, Su riname en Curasao, zoomede in het grens verkeer met België en Duitschland: tot 20 gram 10 cent, voor elk volgend gewicht van 20 gram 5 cent. Briefkaarten in het int. verkeer, per kaart 10 cent. Briefkaart per zeepost naar Ned.-lndië, Suriname en Curasao, zoomede in het grensverkeer met België en Duitschland per kaart 7£ cent. Gedrukte stukken in het algemeen inter nationaal verkeer: per 50 gram 3 cent. Gedrukte stukken per zeepost naar Ned.- lndië, Suriname en Curasao: per 50 gram 2 cent. Brailledrukwerken per 1000 gram 3 cent Akten in het int. verkeer tot 250 gram 16 pent. Voor elke 50 gram daarboven 3 cent. Akten per zeepost naar Ned.-lndië, Su riname en Curasaotot 250 gram 10 cent Voor elke 50 gram daarboven 2 cent. Monsters in het algemeen internationaal [verkeer: tot 100 gram 6 cent. Voor elke 50 gram daarboven 3 cent Monsters per zeepost naar Ned.-lndic, Suriname en Ouragaotot 100 gram 5 cent. yoor elke 50 gram daarboven 2% ceDt. Hechten wegens: expresse-bestelling van Briefposizendingen (het vaste recht) 30 pent. V e«n-ekciizendingen (rembouraement): een jvast bedrag van 15 cent, vermeerderd met B cent voor elke som van 10 gulden of ge deelte van 10 gulden Verzekering van brjeven en doosjes met aangegeven waarde, per 150 gulden in het verkeer gegeven waarde, per 150 gulden in bet intern, verkeer 10 cent; voor Ned.- lndië, Suriname en Curagao per zeepost 5 Dent. Postwissels: een vast bedrag van 15 cent, vermeerderd met een evenredig recht van 6 cont voor elk bedrag van 10 gulden of ge deelte van 10 gulden. Invordering van gelden op quitantiën en handelspapier, Invorderingsrecht voor elk ingevorderd stuk 15 cent. Overschrijving op een Nederlandsch kan toor der posterijen van een door een ander land geleverd abonnement op een courant frf tijdschrift per kwartaal 50 cent. De prijs der antwoord coupons zal bedra gen per stuk 20 cent. Het minimum port voor ongefrankeerde fcn ontoereikend gefrankeerde stukken frordt verlaagd tot 5 cent. De maximum afmetingen der briefkaar ten zullen worden gebracht op lOVfj bij 15 o.M.de maximum lengte der monsters zal bedragen 45 c.M. De stukken moeten in het algemeen volledig zijn gefrankeerd.. Naar het tarief der brieven gefrankeerde zendingen mogen, bij verzending uit het buitenland naar ons land, aan douancrecn- ten onderwerp en voorwerpen bevatten. Bij de uitreiking wordt van de geadresseerden, behalve de verschuldigde douanerechten, een inklaringsrecht van 25 cent per brief geheven. Gelijke verzending kan geschieden van tos land uit, doch alleen in het verkeer met die landen, welke dergleijke briefzen dingen toelaten. Inlichtingen daaromtrent kunnen aan de postkantoren worden ver kregen. Heb gebruik van vensteionislagen, waar- Van het doorschijnend adresvlak bij kunst licht een weerschijn geeft, is niet geooT loofd. Verboden is op de adreszijde der stuk ken niet-postale zegels en weldadigheids- of andere vignetten te plakken, die met postzegels verward zouden kunnen wor den. Hetzelfde geldt voor afdrukken van Stempels, die met voor de frankeering die- Bende afdrukken kunnen worden verward Tegen het tarief der gedrukte stukken kullen niet kunnen worden verzonden, de toet een z.g. zelfdrukinrichting (een ver telbaren stempel) vervaardigde stukken en ëvearniii de eigenlijk gezegde papierwaren, fogeval duidelijk blijkt, dat de tekst niet de hoofdzaak daarvan is. Geoorloofd zal zijn bij verzending tegen het tarief der gedrukte stukkena. op aan koitdigingen betreffende het vertrek en de baukomst van schepen tusschenhavens bij te schrijvenb. op bestel- en inteekenbil- jetten betreffende uitgaven van den boek handel de prijzen der werken te vermel de Q. e. op prentkaarten, gelukweqschen, be- yuigiogen van daük en dergelijke te ver hielden met ten hoogste 5 woorden of 5 waarvoor gebruikelijke letters d op drukproeven een aanteekening te Ptcllen betreffende de vervaardiging van ®et werk, zooals „bon k tirer" e.d-; op prijscouranten, aanbiedingen van J^'ertentiën, beursberichten, markt berioh- J611» handelscirculaires en prospectussen T®nnejdiiigen aan te brengen tot nadere ••nduiding van de prijzen. In het bnitenlandsch verkeer worden de porten voor brieven en drukwerken herzien, terwijl voor het binnenlandsch verkeer o.m. het recht voor expresse en monsters verandert. De nieuwe regeling t October a*s. in werking. Daarentegen zal uitdrukkelijk zijn verbo ien de doorhaling, onderstreping of om lijning van sommige gedeelten van den ge- drukten tekst, indien zulks is geschied met het doel om op die wijze briefwisseling van persoonlijken aard te voeren. De verrekenbedragen, waarmede brief postzendingen zijn belast, zullen op de zen dingen moeten zijn aangegeven in de iNe- derlandsche munt. De verrekenzendingen zullen voorts bij de aanbieding ter verzen ding vergezeld moeten zijn van verreke ningspostwissels, welke door of vanwege de afzenders zijn ingevuld, voor zooveel dit bij de verzending mogelijk is. Als termijn voor de betaling van verre kenbedragen geldt hier te lande voortaan algemeen 7 dagen, te rekenen van den dag, volgende op dien van ontvangst dor verre kenzendingen ten postkantorc van bestem ming. De antwoord-coupons zullen algemeen geldig zijn gedurende de maand van uit gifte en de zes daarop volgende maanden. De geldigheidsduur der identiteitskaar ten zal zijn 3 jaren, te rekenen van den dag van afgifte. Fakketpost buitenland. Rechten, wegens: aangegeven waarde een vast bedrag van 15 cent en daarboven per 150 gulden: in het int. verkeer 10 cent; voor NecL-Indië, Suriname en Curasao per zeepost 6 cent. Verrekenpakketten (rem- boursement) een vast bedrag van 15 cent, vermeerderd met 5 cent voor elke som van 10 gulden of gedeelte van 10 gulden. Ex presse-bestellingen van postpakketten (het vaste recht) 40 cent. Berichten van ont vangst, gevraagd bijl ter-post-beaorgiog van pakketen 15 cent, op een later tijdstip gevraagd (eoi navragen) 30 cent. Overbren- I ging van het antwoord van den afzender naar aanleiding van een ontvangen bericht I van onbestelbaarheid 15 cent. Ter verzending over land worden niet toegelaten: a. pak- j kotten, waarvan een der afmetingen 1.60 i M. overschrijdt; b. pakketten, waarvan de lengte, vermeerderd met den groolste-n om trek (gemeten niet in de richting van de lengte) 3 M. te boven gaat. Ter verzending over zee worden uiet toegelaten pakketten, waarvan een der zyden langer is dan 1.25 M. of waarvan de in houd grooter is dan 55 dM.3. (Deze maxima gelden voortaan ook voor Ned.-lndië). Voor de afmetingen en den inhoud van pakketten in het verkeer met landen, die niet tot de Pakketpostovereeokomst van Stockholm zijn toegetreden, of te verzenden door tusschenkomst van die landen, gelden andere bepalingen. Inlichtingen hieromtrent kunnen aan de kantoren der posterrjien worden ingewonnen. Niet toegetreden tot de genoemde Overeen komst ztfn o.m. Groot-Brittannië en Ierland, de meeste Britsche koloniën en de Ver- eenigde Staten van Amerika. Verzending van meor dan ééu pakket met één adreskaart en één stel (Iouanever- klaring-en zijn niet toegelaten. Brievenpost binnenland. Port der monsters voor een gewicht van niet moer dan 100 gram 5 cent; voor elk meerder gewicht van 50 gram daarboven 2.5 cent Recht wegens expresse-bestelling van de briefkaarten en de monsters zonder waarde zullen gelijk zijn aan die voor liet inter nationaal verkeer (zie hierboven). In gebruik zullen worden gesteld fran keerzegels van 3 en van 6 cent, postzegel boekjes inhoudende 24 frankeerzegels van 15 cent. zoomede briefkaarten met een zegelafdruk van 10 cent De briefkaarten, voorzien met een zegelafdruk van 12.5 ct., worden tot nadere aankondiging opgebruikt. Na 30 September 1925 worden z'tf aan de kantoren der posterijen tegen den prgs van 10 cent verkocht en staan ze in waarde geheel gelijk met de briefkaarten, voor zien van een zegelalldruk van 10 cent In verband hiermede wordt in het eig?n be lang van een ieder dringend aanbevolen vooi het tegenwoordige niet meer brief kaarten met zegelafdruk van 12.5 cent aan j te koopen, dan ten gebruike vóér 1 Oct. a.s. noodig rijo. Voor het gebruik van briefomslagen met doorschijnend adresvlak gelden dezelfde re gelen als voor het int. verkeer. Bij gelijktijdige aanbieding van 5 of medi aan te teekenen stukken moeten deze zrjm ingeschreven op de daarvoor bestemde lijs ten, welke kosteloos op de postkantoren verkrijgbaar zijn. Pakket post binnenland. Ter verzending zullen niet zijm toegela ten: pakketten, waarvan een der afmetin gen 1.50 M. overschrijdt; pakketten, waar van de lengte, vermeerderd met deu groot sten omtrek gemeten niet in de richting van de lengte). 3 M. te boven gaat. Aanbevolen wordt, om door middel van een aanteekening op de adreskaart aan te geven, hoe in gevaf van onbe3telbaarheid van het pakket door het kantoor van be stemming zal z^jn te handelen. Aan de kan toren der posterijen kunnen inlichtingen wor den verkregen nopens verschillende wijzen van behandeling, die voor de postpakketten, in geval van onbast'elba3rheid, kunnen wor den verlangd. Bg herdruk wordt inrichting der adreskaarten en -labels met een en ander in overeenstemming gebracht. De op 1 October 1925 van kracht zijnde tarieven zijn opgenomen in een nieuwe uit gaaf der tariefboekjes, welke tegen 10 ct. per exemplaar tegen het einde der maand September bij alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zullen zijn. Deze uitgifte zal nader algemeen bekend worden gemaakt RECLAME. Volgens den heder.daagschen stand der wetenschap is Odol proefon dervindelijk het beste middel voor de verzorging van mond en tanden. 2932 Al» Ver. voor Bloembollencultuur. In de vergadering, welke de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal houden op 28 September a.s., zullen de le den in de gelegenheid worden gesteld een beslissing te nemen over het eigen gebouw, dat de Vereeniging denkt te stichten. Het hoofdbestuur slaat afwijzend op het aanbod van het gemeentebestuur van Hille- gom, waarbij die aan de Vereeniging aan biedt een perceel bouwgrond van één H. A. en een bedrag van f 50.000 in geld als bij drage in de stichtingskoslcn van het go- bouw. Hillegom is, naar de meening van het hoofdbestuur, niet de aangewezen plaats voor de vestiging van een Centraal Beurs gebouw. Evenwel wenscht het hoofdbestuur de vergadering geheel vrij te laten in haar beslissing op het aanbod van Hillegom. Af wijzend praeadviseert het hoofdbestuur op hot aanbod van den Bond van Bloembollen- handelaren van f 50.000 als bijdragen in de kosten van een te Hillegom te slichten ge bouw. Het meent, dat de gelden voor zulk een gebouw niet geheel of ten deele moeten worden bijeengebracht door een andere ver eeniging. Dat zou de vrijheid van handelen der Alg. Ver. belemmeren. Ook hel aanbod van de gemeente Heemstede van grond aan 't Valkenburgerplcin te Heemstede, wenscht het hoofdbestuur niet te aanvaarden omdat ook al de ligging van het plein voor een centraal gebouw niet 'l meest geschikt wordt geacht. Ten slotte adviseert hot hoofdbestuur van het gemeentebestuur van Heemstede aan te koopen een perceel grond ter grootte van ongeveer 1000 M2. behoorende tot de bui tenplaats Spaar en Hout aan den Kleinen Houtweg, le Haarlem, met den daarop zieb bevindenden opstal van het hoerenhuis. Tevens stelt het voor een bouwfonds te vormen, waartoe de leden die bloembollen en aanverwante artikelen kweeken in 1925 drie cent, in 192G twee cent en zoo noodig in 1927 één cent per Rijnl: roede zullen bij dragen van den door hen beteelden grond Het hoofdbestuur schat de kosten van aankoop op f 80.000. bouw van het gebouw op f 65.000, onvoorzien f 5000, totaal dus f 150.000. Door middel van de heffing per R. R. wordt de eerste 2 jaar f 125.000 ver kregen. waar dan nog zou kunnen bijkomen f25.000 uit het Krelagefonds. Desnoods zou het ontbrekende nog door een hypothecaire leening kunnen worden gevonden. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur zal aan de eerstvolgende algemeene ledenvergadering voorstellen van de leden, die bloembollen e.d. kweeken. een jaarlijksche contributie le heffen van 2 ct. per Rijnl. Roede van den door hen beteelden grond, welke contributie zal worden afgedragen aan het Centraal Bloembollencomité ten behoeve van hel wetenschappelijk onderzoek en de reclame voor de bloembollen De Nationale Ramp. Men schrijft uil Borculo aan de ,,N. R. Drt-": „Regen. regen ruiscli, We rillen veilig thuis." De regels uit het aloude kinderversje gelden thans- niet voor vele inwoners van Borculo Want verscheidenen onder hen Wonen thans nog in huizen, waarop geen dak is of geen pannen zijn. De regen van den vorigen Dinsdag en Donderdag heeft bij velen liet weinige, dat zij na de ramp nog hadden overgehouden, vernield. Nadien heeft het gemeentebestuur gezorgd voor aanvoer van dekkleeden. waarmee echter niet afdoende gedekt kan worden, vooral niet bij de groolere, ouderwelsche wonin gen. Angstig keken vele inwoners alle da gen naar de lucht, want droog weer is hun eenige wen^ch. Maar de wind waait door de stompen der gevallen hoornen en de rogen klettert niet. alleen legen de weer herstelde ruiten, maar ook op zolders zon der overkappingen. Het lekt, ja, het regent op sommige slaapkamers, zoodat nauwelijks een droog plaatsje gevonden kan worden voor de slaapplaatsen. Wij zagen slaapka mers, waar alleen het bed droog stond, ter wijl overal teilen, emmers en bakjes ston den. Toch dreef de vloer nog van water. Het komt in het riet van de plafonds, waardoor een verrottingsproces begint en er gevaar ontslaat, dal de plafonds naar beoeden komen. De daklobzen zijn thans grootendeels in houten Padox-woningen ondergebracht. Een geheel kamp daarvan vindt men in de Bur gemeester Bloemersstraat, maar ook op ver schillende plaatsen in de stad zagen we deze noodwoningen slaan. Het bleek ons, dat deze bestemd zijn voor zakenmen=chen, die natuurlijk niet aan den buitenkant van het stadje gevestigd kunnen zijn en daarom een plaats kregen zoo dicht mogelijk in do buurt van hun voormalige woning Dan is er nog de kwestie van de kosten van het herstel of den opbouw. We spraken verschillende inwoners, die nog niet durfden beginnen bouwen, omdat zij niet welen welk deel van de bouwkosten ze vergoed zullen krijgen. En financieel zijn ze niet bij machte om die zelf te dragen. Ze durven het risico niet aan en wachten op de be slissing van liet bouwbureau of het pro vinciaal steuncomité. Een andere calagorie is er, die ook met ongeduld op een beslis sing zit te wachten. Dat zijn zij. die nog geen toestemming lot bouwen konden krij gen, omdat hun pand misschien zal moeten verdwijnen of achteruit geplaatst worden ter verbetering in de verkeerswegen. Intus- schen verkecren ze in afwachting, niet we tende hoe een en ander op den duur voor hen zal afloopen. Want de herstellingen aan de gebouwen, die nog slaan, zullen grootendeels moeten geschieden, terwijl de menschen er nog inwonen. En met weer, zooals we het de laatste dagen hadden, kan men er niet aam denken, de dekzeilen van de buizen af te halen. De loonoveieenkomst in de mijnindustrie. Volgens een bericht uit Heerlen staal nog niel9 vast omtrent de opzegging van de looncontracten met de mijnwerkers. Er is nog geen besluit genomen. Tegen 1 Novem ber echter loopt het arbeidscontract af. Het is zeer waarschijnlijk, dat de besprekingen over het arbeidscontract onderhandelingen ten gevolge zullen hebben over een nieuwe loonovereenkomst. De moeilijkheden in de mijnindustrie zullen in de contactcommis sie aan de orde komen. Voorstellen echter zijn nog niet geformuleerd, hoewel de di recties reeds onderling geconfereerd hebben. Uit het boekdrokkeisbedrijf. Donderdag heeft te Utrecht een druk bezochte vergadering plaat-s gehad van boekdrukkerspatroons in den lande, om te beraadslagen over de vraag, op welke wijze men zou kunnen komen tot een gemeen schappelijke actie voor de afschaffing van de bindende bepalingen op het minimum tarief. De vergadering, waarin ongeveer 80 per sonen aanwezig waren, werd gepresideerd door den heer A, Stok, directeur van ae Zuid-Hollaridsche Boek -en Handelsdruk kerij te 's-Gravenhageer werd slcohts toegang verleend aan werkgevers, die 1;k- gen het bindende tarief waren en aan de besprekingen werd een huishoudelijk ka rakter gegeven. De vergadering besloot tot het instellen van een actie tegen het bindende tarief, tot welk doel men zich zal wenden tot het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boek drukkerijen le Amsterdam. Als eerste stap dezer actie werd een commissie van vijf leden benoemd, die zich te dezer zake mee voornoemd hoofdbestuur zal verstaaneen tweede vergadering* zal worden gehouden op Donderdag 10 September, wederom te Utrecht, waarin mededeeling zal word cv. gedaan van de dan inmiddels plaats gehad hebbende conferentie met het hoofdbestuur, waarna men de actie verder zal uitstippe len. D.") Internationale Hoteibesilzer Verein. Gisteravond zijn ter gelegenheid van het congres van de Internationale Hotelbesit- zer 'Verein de deelnemers aan dit congres door het gemeentebestuur van Den Haag ontvangen in de feestzalen van het Kur- haus. Namens het gemeentebestuur waren de burgemeester, mr. J. A. N. Patijn»; de secretaris, rar. J. ter Pelkwijk wethouder mr. H. de Wilde, een aantal Raadsleden en de heer Robin, van het kabinet van den burgemeester, aanwezig. Voorts wer den opgemerkt mr. M. W. F. Treub, voor zitter van de Algem. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, en de heer Van De venter, directeur van de-ze Vereeniging; bestuursleden van de Haagsche afdeeling dier Vereeniging, de heeren mr. E. Polie, gedelegeerde, Van Gheel Gildemeester, di recteur-generaal en Munzert, directeur van het centraal-bureau ,van dé Mij'. Zeebad Schevcningen bestuursleden van de Alge meene Vereeniging en van de Haagsche af deeling van Horecaf, van de Nederlandsche hotel -en restaurant-industrie en-leden van de Haagsche Kamer van Koophandel. De burgemeester "hield een rede in de Fransche taal. De Voorzitter van de Vereeniging, de heer Alex. Intra, beantwoordde de reue in de Duitsche taal. Men is nog geruimen tijd in de zalen van het Kurhaus bijeen gebleven. Heden begon de algemeene' vergadering in de Kurzaal. Om halfacht vanavond is er officieel diner in de Kurzaal. Om hal.elf groot vuurwerk, daarna bal. Zondag des middags le halftwee per spoor naar Leiden, fjoottocht op de meren, waarbij de Vereen. Nederlandsche Hotel en Restaurant-Industrie een thee aanbiedt. In- en uitvoer van eieren. Het „Nedcrl. Weekblad voor Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in verband i met de plannen der Engelsche regeering, om in Engeland alleen eieren toe le laten, gestempeld met den naam van het land van herkomst of met hot woord imported, eer lang bij de Tweede Kamer opnieuw een wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij wordt verboden, hier le lande eieren in of door te voeren, niet voorzien van een stem pel, vermeldende den n3am van het land van herkomst. De bedoeling hiervan is, te voorkomen, dat buitenlandsche eieren ah Nederlandsche eieren naar Engeland kun nen worden verscheept. Geen verdere afvloeiing bij de P. en T. Naar hel „Tijdschrift voor P. en T." van welingelichte zijde vernam, bedroeg het totale overcompleet (over alle Tangen van het personeel) op eind Juli jl. nog niet ten volle 200 ambtenaren, niettegenstaande de RECLAME. verkoudheid voelt opkomen ge 'j morgens opstaat met een drogen hoest die pijn doet op de borst, draal dan geen oogen. blik langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiroop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomeo. Iedereen wordt een o( meermalen per Jaar verkouden, zegt men, maar noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een aidoend middel als Akker s bi]-bronchitis, Influenza, verkoud heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (In koker) f 1.50 291$ bezetting van de kantoren allerwegen op het zuinigst is vastgesteld, zoodat in ver band met het natuurlijk verloop over een zoo groot personeel, in 3 maanden het over compleet tot het verleden zal behooren. Er worden dan ook reeds maatregelen ge nomen om te voorzien in het dreigend per soneelstekort. Gaan de plannen lot verla ging der tarieven door waarvoor men den datum van 1 October noemt dan zo! de daaruit voortvloeiende toeneming van het verkeer, al zeer spoedig de indienstneming van nieuwe ambtenaren noodig maken. Onder deze omstandigheden is er naar de overtuiging der (veelal goed op de hoogte zijnde) redactie van het Tijdschrift geen sprake van. dat verdere afvloeiing van per soneel zal plaats vinden. Het nieuwe StaatspractijLdiploma vooi handel en administratie. Omtrent het nieuwe bij Kon. Besl van 25 Juli, „Stbl." 339 ingestelde Btaaté practijkdiploma voor handel en adminiscaa lie heeft de „N. R. Ct." bij informatie aau dc afdeeling Handelsonderwijs van hot Mi nisterie van Onderwijs het volgende Ver nomen. In dc eerste plaats is liet dc bedoeling van de instelling van het diploma, dat er meer eenheid zal komen in de in omloop zijnde diploma's. Op het oogertblik bestaan er, naast do goed aangeschreven staande diploma's van de Vereeniging van Leera ren en van „Mercurius", een groot aantal diploma's van partiouliere leeraren en cur- Bushouders, op de toekenning waarvan geen controle bestaat, en welker waarde dan ook moeilijk kan beoordeeld worden. Hier om werd het gewenscht geacht een diplo ma in te stellen, dab een werkelijk betrouw baren maatstaf geeft omtrent de kennis van degenen, die het bezitten. Een andere overweging was, dat de be hoefte aan een Staatspracbijkdiploma voor handel en administratie sterk werd gevocici. Op het oogenblik leggen vele personen bij gemis van zoo'n diploma het examen al voor de acte K 12 en Q (handelsweten schappen), een ondeiwijsacte, terwijl zij toch geenszins van plan zijn bij het onder wijs te gaan en het zich laat aanzien, oat zij in de praktijk van handel en administra tie, waaraan zij voornemens zijn zich te wijden, van verschillende van de vakken, waarop zij zich voor het examen hebben moeten toeleggeu, weinig profijt zullen hebben. Dit ligt o.a. hieraan, dat het examen voor de ondcrwijsacte uit den aard der zaak sterk op het theoretische is gespe cialiseerd, terwijl de bedoelde personen juist behoefte zouden hebben aan een in de eerste plaats op de practijk gerichte oplei ding. Door de instelling van het nieuwe diploma zal, naar men vertrouwt, dit be* zwaar worden opgeheven. Voortaan zullen er in de opleiding twee duidelijk gekarakteriseerde richtingen zijn: de ccnc, de onderwijsricht.ing, met de acto K 12 en Q de andere, dc practische rich ting, met het Staat-spractijkdiploraa ala einddoel. Om de boven weergegeven rede nen wordt dc instelling van het nieuwe di ploma zoowel in het belang van de can- didaten als van den handel geacht. Boven dien verwacht men, dat een gewenschte ontlasting van het examen voor do acte K 12 en Q cr het gevolg zal zijn Het aantal candidaten voor dit examen was tot dusver zeer groot; in de laatste jaren wel 1100 a 1500. De cxamcneischen voor het nieuwe dipio ma zijn in het Koninklijke besluit, waarbij dc instelling is geschied, in hoofdtrekken opgenomen Een uitgewerkt programma zal nog worden bekend gemaakt Het is dc bedoeling, dat het examen voor het eerst in 1926 zal worden afgenomen, en wel, naar men beeft gezien, uitsluitend schriftelijk. Dit om de candidaten, over wie de kosten van het examen worden omgeslagen, niet op te hoogc kosten te jagen Werd cr ook mondeling geëxamineerd, dan zou het drag van het examengeld, naar wordt aan- genomeu, eenige malen zoo lioog nio<r*en wezen als dat, waarmee men denkt uit te komen, wanneer er uitsluitend schriftelijk werk worclt gevraagd. De commissie, die do instelling vari het diploma heeft voorbereid heeft overwogen, dat dit ook niet noodig was, omdat bij een schriftelijk examen voi- doonde inzicht in de kennis der examinandi kan worden verkregen. Gisteravond hebben Ilr. Ms. gezant té Kopenhagen, ridder Van Rappard, en mevr. Van Rappard, alsmede de Commissaris der Koningin in Gelderland, baron Van Heem stra, en barones Van Heemstra, ten paleize Ilet Loo het middagmaal gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5