No. 20087. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 September Derde Blad. Anno 1925. BUITENLANDSCH GEMENGD UIT ONZE STAATSMACHINE. UIT PE RIJNSTREEK. Een jongeman en een jong meisje, beiden, ttit Parijs, hadden Zondag, van Anaecy uit, een bergtocht oudern^nea, waarvan de be- frl«nming van een der Oharfcreuse-teppeu het doel was. Zij raakten echter den weg kwijt cn cf> den Faita-pas, toen de avond begon te vallen, klom de jongeman in een boom, die aan den rand van den afgrond stond, in de hoop dat hij van daar den goeden weg zou ontdekken. De Uk, waarop bij stond, brak echter af; do jongeman etortte lang3 een steile helling omlaag en werd ten slotte in zijn val tegengehouden door een boom, aan welks voet hij bewuste loos bleef liggen, boven een nieuwen af grond van 200 meter. Het jongemcisje wist den bewusteloos©, haar verloofde, die door den val afschuwelijk was verminkt, met groote moeite te bereiken, maar na ander half uur stierf de jongeman. Den gebeden nacht en een deel van den volgenden dag is het meisje bij het lijk van haar verloofde aan den rand van den afgrond Wijven zit ten, waar zij gevonden werd door een hulp karavaan die de ouders ran den jongeman hadden mitgezonden. Het vreedzame dorpje Cairanne bij Oran je is Dinsdag in opschudding gebracht door een vreeselijk drama. Het gezin Borel, uit yader, moeder en dochter bestaande, keerde 's nachts om één uur van een feest terug on toen zij op een afstand van ongeveer honderd meter van hun dorpje genaderd waren weerklonken er plotseling schoten de man en de vrouw, jonge menschen nog, de man 40 jaar oud, de vrouw 35, vielen dood neer. Het dochtertje, een meisje van 15 jaar, is stervend naar het ziekenhuis te Evignon gebracht. De verdenking voor dezen drievoudigen moord valt op eea buurman van het gezin Borel, met wien on genoegen was ontstaan over een hond. De op inbare nieening in Frankrijk, Üe ten zeerste verontrust i3 door de herhaalde spoorwegongelukken, welke gedurende de laatste maanden hebben plaats gehad, is thans opgeschrikt door de publicatie van 'een rapport, dat dr. Pactet, een bekend Pa- rijsch neuroloog, aan het medisch-psycholo- Igisch instituut heeft voorgelegd en waarin ihij gevallen van abnormaliteit bij hel spoor wegpersoneel bespreekt Zijn rapport heeft geen betrekking op de jongste ongevallen, doch het kan de reizigers op de Fransche treinen den schrik op het lijf jagen. Hij zegt dat hij reeds in 1911 de aandacht van den minister van openbare werken heeft geves tigd op het feit, dat hij gedurende de jaren 19021910 alleen reeds in één hospitaal veertig gevallen van geestelijke en lichame lijke afwijkingen bij spoorwegbeambten heeft aangetroffenSommige patiënten, die in hun jonge jaren aan algemeene verlam ming hadden geleden,, hadden nochtans trei nen bestuurd of seinen bediend Hij haalt het geval aan van een wissel wachter op een van de gewichtigste kruispunten, dic- aan melancholie en een idéé fixe leed. Se dert 1920 heeft dr. Pactet twintig gevallen van geeslclïjkc ^wijking bij speorwcglieden behandeld. Er wordt thans van alle kanten op aan gedrongen, dat het spoorwegpersoneel vaker aan een medisch onderzoek zal worden on derworpen. Het zou echter onjuist zijn alle ongelukken aan het personeel toe te schrij ven, daar ook het slechte materieel en de onvoldoende staat der lijnen het hunne tot het veroorzaken der catastrofes hebben bij gedragen. Een Transvaalsche boer, Van der Ven, toonde dezer dagen een waardig afstamme ling te zijn van een dapper voorgeslacht Hij doodde niet minder dan vijf leeuwen en dat in een half uur. Hij had met een wagen en acht ezels den nacht doorgebracht bij een riviertje, een dagreis van Johannesburg verwijderd. Te gen den morgen bemerkte hij, dat zijn ezels in het wilde op de vlocht waren geslagen en hij ontdekte een grooten leeuw, die zich op circa 200 Meter afstand aan een gedooden ezel te goed deed. Een schot viel en de leeuw was dood. Onmiddellijk snelde toen het wjjfje toe; dit kreeg op 9 Meter afstand een schot door den kop.. De boer ging daarop zijn ezels zoeken. Na een half uur vond hij drie leeuwen, die een van de ezels oppeuzelden. Twee er van wer den door den boer terstond doodgeschoten, de derde werd wel gewond, maar slaagde •r nog in zich in lang gras te verbergen. Eenigen tijd later vond de boer hem, dood. Naar uil Rome bericht wordt, zal binnen kort de verloving plaats hebben" van den Italiaanschen kroonprins met de infante Beatrice, de dochter van het Spaansche ko ningspaar. Gisterochtend vonden te Berlijn opnieuw vier brandstichtingen plaats. Ditmaal was de voorstad Liscliendorf aan de beurt. In vier groote woonhuizen brak in de vroege ochtenduren brand uit Twee branden wer den spoedig gebluscht Twee andere panden worden door het vuur gedeeltelijk vernield. De vier huizen waren zeer dicht bij elkaar gelegen. Uit het onderzoek is gebleken dat hier wel degelijk brandstichters de hand in het spel hebben gehad. Van de daders heeft men echter geen spoor. De Berlijnsche politie kondigt nu zeer energieke maatregelen aan. In de eerste Plaats zullen brandweer en politie meer dan tot heden samenwerken. In alle slads- deelen zullen mannen op den uitkijk slaan, die zoodra zij brand bemerken zoowel brandweer als de politie zullen waarschu wen. Het plan bestaat zelfs vliegmachines te gebruiken ter bestrijding van dezen toe stand. Voor de arrestatie der brandstichters js een belooning van 12.000 mark uilge- °<>fd. De politie hoopt dat deze premie nog kunnen worden verhoogd, dank zij de Vnjgevigheid Yan den staat of van de groote verzekeringsmaatschappijen. De express van Manchester naar Sheffield °P een goederentrein geloopen. Er zijn n doodo en li gewonden. De Streek rond Hirosjima in Japan i3 door een ernstige overstroom ing geteisterd. Er zijn verscheidene dooden en ongeveer hon derd gewasden. Tengevolge van een ontsnapping van koolzuur in een der lagen van de mijn Ru- bene bij Waldenburg in Duitochland zijn vijf mijnwerkers omgekomen. De „Sehenandoah" vernield. Het groote Amerikaransche bestuurbare luchtschip „Shenandoah" is tijdeus een or kaan, die met onweer gepaard ging, zes mijl ten O. van Cumberland in Ohio neer gestort en totaal verbrijzeld. Volgens de laatste berichten werden van de 38 officie ren en minderen in het geheel 13 gedood, waaronder ook de commandant Lansdonne, terwijl van de overigen 15ld werden ge wond. De „8hennndoah" na de ,,Lo* Angeles", de vroegere „Zeppelin B3", het grootste der Amerikaansche luchtschepen, steeg om 6 uur te Lakehurst op, voor een tocht over elf staten van het midden-westen van Noord-Amerika. Te 1 uur 45 kruiste het luchtschip boven West-Virginia. Dit was het laatste bericht dat van de „Shenandoah" werd ontvangen. Tijdens den hevïgen storm, die met onweer gepaard ging, is het luchtschip nabij het dorp Ava in Ohio, in twee stukken gebro ken. Het eene stuk stortte neer in een graanveld nabij Cadwell, 4| mijl ten zuiden van Ple&santciiyhet andere weed op een hoogte van 1000 voet in oostelijke richting gedreven, om later ook neer te vallen nabij Sharon. De twee stukken van het luchtschip kwa men 10 mijlen van elkaar verwijderd op de aarde terecht. Aan het luchtschip bevonden zich zes gondels, elk met een 300 P.KL-motor. Het luchtschip stond onder bevel van Zachary Lansdowne, den ook in Engeland welbekenden luohtvaarder. De „Shenandoah" was 680 voet lang, had 'n doorsnede van 70 voet, terwijl het drijvende werd gehouden door meer dan twee millioen kubieke voet onontbrandbaar heliumgas. Een ontploffing schijnt niet te hebben plaats gehad. Deze ernstige ramp toont opnieuw aan hoe moeilijk dergelijke groote luchtschepen in storm zijn te hanteeren, hoewel de vorige ervaringen met de „Shenandoah" en met het Engelsche luchtschip, dat eenigen tijd geleden door 'n storm in Norfolk van den mast losbrak en na een avontuurlijken nach telijken tocht over Nederland weer behou den terugkeerde, het tegendeel schenen te bewijzen. De Amerikaansche minister van Marine, Wilbur, heeft verklaard, dat het ongev*. «liet geheel onverwacht is gekomen, daar men steeds bezorgd was voor stormen, die in Midden-Amerika meestal plotseling ko men opzetten. Mede daarom had men bet aan het beleid van den commandant over gelaten, te bepalen, wanneer en waarheen hij wensehte te vliegen, zonder hem spe ciale orders te geven. Rëeds op 16 Januari 1924 werd de wereld opgeschrikt door het bericht, dat de Amori- kaansche Zeppelin „8henandoah" tijdens een hevigen storm van den meerpaal \e Lakehurst was losgeslagen en hulpeloos weggedreven. Er waren toen 30 personen aan boord, voor wier leven men aanvanke lijk vreesde. Den volgenden dag echter werd een geruststellend draadloos bericht ontvangen, dat alles wel aan boord was en dat men op een voorspoedige landing hoop te, hetgeen dan ook, dank zij het koelbloe dig optreden van den gezagvoeder Heinen, die onmiddellijk 5 ton ballast over boord had geworpen, mogelijk was. Het schip, dat zwaar gehavend was. werd in tien weken tijds ten koste van eenïge tonnen gouds weer opgekalefaterd Onmiddellijk na het herstel bestonden plan nen, de Noordpool per „Shenandoah" te verkennen, welk plan terstond tegenkan ting ontmoette vooral van Canadeesche zijde. In den laatsten tijd werd het reusachtig gevaarte gebruikt voor verkeers- en post- doeleinden. De Tuchtschoolstr&f. Bij veroordceliag van een minderjarigen persoon, die tijdens de uitspraak van het eindvonnis in eersten aanleg den leeftijd van achttien jaren nog niet bereikt heeft, kan één der volgende straffen opgelegd worden1. plaatsing ineen tucht school; 2. geldboete; 3. be risping. De geldboete wordt bij niet- betaling vervangen door tuchtschoolstraf, zooals bij de strafrechterijk meerderjarigen door hechtenis of verhaald op het loon of op de bezittingen en goederen van den min derjarigen. De plaatsing in een tuchtschool is, in te genstelling met de ter-beschikking-van-de- Regeering-stelling, een straf voor die min derjarigen, die niet zedelijk verdorven, ver wilderd of verwaarloosd zijn, doch bij welke wegens hun tuchteloosheid, wegens hun ge brek aan gevoel voor behoorlijke orde in de samenleving een krachtige reactie ge- wenscht is. Eenvoudig gezegdde tucht schoolstraf is een berooving van de vrijheid Cn een gedurende dien tijd plaatsing onder zeer strenge tucht om den dwalende weer op het goede spoor te brengen. De tucht school moet dus corrigeeren, wat ouders of gezinsvoogden niet corrigeeren konden; is duB hulp bij de opvoeding en niet een over name daarvan. Leggen wo naast elkander de in artikel 9 van het Wetboek voor Strafrecht vast gelegde hoofdstraffen voor personen boven 18 jaar en die daaronder, dan wordt in de eerste plaats voor de eerste categorie vast gelegd de gevangenisstraf, voor de tweede de tuchtechoolstraf, waaruit geooncludeerd mag worden, dat de tuchtschoolstraf is een vervanging van de gevangenisstraf of hech tenis. Daaruit volgt dan ook duidelijk, dat de tuchtschoolstraf een straf is, al wordt misschien de plaatsing in een Rijksopvoe dingsgesticht tot do meerderjarigheid erger dan straf gevoéld, alhoewel deze wordt ge geven „zonder toepassing van straf." De eerste vraag, die we in deze materie te beantwoorden hebben, is deze: Wanneer kan t. tuchtechoolstraf 'worden yeroordeeldt Dan luidt het antwoord: icdero jongen of meisje beneden 16 jaar, van wie(n) bewezen ia, dat hij (of zij) zich heeft schuldig ge maakt aan een bepaald misdrijf, waarop voor den volwassene gevangenisstraf staat of die zich schuldig gemaakt heeft aan een herhaald geval van overtreding, kan naar de tuchtschool gedirigeerd worden. Tuaschen het vörige vonnis en het nieuwe moet dan een tijdperk liggen van minder dan twee jaar. Deze vormen de eerste cate gorie, die ter tuchtschool verwezen worden. De tweede categorie zijn diegenen, die ver zuimden de hun opgelegde boete te betalen. De derde categorie zou men kunnen noe men die op verzoek binnen de strenge muren worden geïnterneerd. Deze internee- ring volgt uit artikel 373 n Burg. Wetboek en is in de plaats gekomen van de oude „Correction Paternelle". Wanneer, voor de invoering van deze nieuwo littera van be doeld artikel, een kind aan de ouders ern stig reden van misnoegen gaf, konden de ouders plaatsing in een tuchtschool aan vragen. Deze aanvrage werd dan onderzocht en dan kon de plaatsing door de rechtbank gelast worden. Tevens bepaalde dan de Rechtbank of de kosten al dan niet, geheel of gedeeltelijk door de ouders godragen zouden worden. Die Correction Paternelle echter is nu vervallen cn door een langeren weg vervallen. Groeit nu inderdaad een kind zoo op, dat het met zodelijken of lich&melijken ondergang wordt bedreigd, dan kan de zaak aanhangig gemaakt worden bij den kinderrechter, die bevelen kan, dat het kind voor oen bepaalden tijd onder toe zicht wordt gesteld. "Om dat verzoek te doen, zijn gerechtigd degene, die de ouder lijke macht uitoefent; hij, die de voogdij heeft; bloBd- of aanverwanten tot in den vierden graad, de voogdijraad en het Open baar Ministerie bij een Rechtbank. Dat ver zoek moet met redenen zijn omkleed; een broed onderzoek kan worden ingesteld; do betrokkenen moeten worden gehoord. Gaat de kinderrechter dan tot onder toezicht- etelling over, dan benoemt hij een gezins voogd of -voogdes, voor den tijd van hoog stens één jaar, welke termijn telkens weer verlengd kan worden. Wat do taak van den gezinsvoogd is, behoeft geen nader betoog. Gedraagt het kind zich dan nog op eeniger- lei wijze slecht, dan kan de kinderrechter bevelen, dat het, indien het tusschen 0 en 11 jaar is, ten hoogste zes maanden; is het ouder, ten hoogètc céa jaar in de tucht school zal verblijven. Die termijn kan wor den verlengd of verkort, al naar gelang de van uit de tuchtschool bij den kinderrechter binnenkomende rapporten luiden. Ziellier de drie categorieën, waaruit dc tuchtschoolbevolking bestaat. Wat wil nu de tuchtschool straf Zij bedoelt allereerst een verbetering van haar verpleegden. En do manier, waarop de tijd ingedeeld is, de arbeid, die verricht wordt, enz., wijst ge heel in die richting. De gcestdoodende ar beid, waarover zoo vaak geklaagd wordt vanuit de gevangenissen, bestaat hier niet. Doel is door tucht het kind innerlijk en uiberlijk te remmen en door verstandclijken en lichamelijke arbeid het voor te bereiden op een beter innemen van zijn plaats in gezin en in maatschappij. In do tuchtschool staat dus de correction voorop, vandaar dat het percentage in het leven geslaagde ex- tuchtscholieren betrekkelijk hoog is. Wij mecnen 75 pet. We mogen aannemen, dat onder de overige 25 pet. velen zijn, die door hun aanleg en praedispositie bgstemd zijn in hun later leven den kern der gevangenis bevolking te vormen, m. a. w. reeds liun tuchtschoolstraf was voor hen niet anders dan een vrijheidsberooving, kon moeilijk correction zijn. Oorspronkelijk waren in ons land 5 tucht scholen: Voor jongens te Velzen, Haren, Ginniken en Nijmegen en voor meisjes tc Monfcfoort. De beide eersten zijn inmiddels buiten werking gesteld, terwijl men vernam dat ook die te Montfoort zou verdwijnen en daarvoor in de plaats in het R.O.G. te Zeist een versterkte afdeeling zou komen. Dit bericht werd niet bevestigd. De scholen te Velzen en Haren waren bestemd voor jongens boven 14 jaar, die voor arbeid in eenig ambacht geschikt werden geacht; die te Ginniken was voor die in land- of tuin bouwbedrijf waren of gaan zouden. Een bijzondere plaats nam Nijmegen in. Zij be stond uit twee afdeeüngen: dc eerste voor jongens beneden veertien jaar (men kan zeggen de leerplichtigen)de tweede voor de recidivisten en degenen, die in andere tuchtscholen zich aan voortgezet wangedrag schuldig gemaakt hadden. De tweede afdee ling was de z.g.n. strafklasse. Inmiddels zijn Velzen en Haren opgeheven en worden de ambachtejongens ook in Nijmegen en Ginniken geplaatst. Nu bestaan in deze aTdeelingen weer telkens drie klassen. De eerste klasse is voor alle nieuw inkomenden en voor dezulken, die wegens wangedrag moeten geïsoleerd worden. Het verblijf in deze klasse duurt normaal één maand, die in afzondering wordt doorgebracht. Het onderwijs enz. wordt hun hoofdelijk gege ven. De tweede afdeeling is voor hen, die in de gemeenschap kunnen worden opgeno men zonder toepassing van buitengewone maatregelen- De derde-klassers zijn degenen dié uitmunten door goed gedrag. Zij dragen daarvan een distinctief, genieten enkele voorrechten. De plaatsing daarin geschiedt door den Directeur op advies van de z.g.n. gestichtsvergadering. Naast de belooning bestaan ook de straffen, die varieeren van onthouding van correspondentie tot de ge wone opsluiting toe, die echter niet; vaak behoeft plaats te vinden. De zwaarste straf, omdat die permanent is, is de terugplaat sing in de eerste afdeeling. Bestemd is deze straf voor liederlijke jongens of meisjes, sa menspannende individuen; degenen, die po gingen tob ontvluohten doen, geestelijk ab- normalen en, te Montfoort, voor zwanger ge bleken meisjes. De straffen behoeven niet aanstonds te worden opgelegd, maar kun nen een voorwaardelijk karakter dragen, waardoor de paedagogische waarde wordt verhoogd. Ofschoon dos het incerendeel der jongens in de gemeenschap is, d.w.z. de ver pleging gemeenschappelijk is, zijn zulko maatregelen getroffen, dat geestelijke infec tie geheel buitengesloten is Ook in de godsdienstige verzorging wordt afdoende voorzien. Aan ieder gesticht is ver bonden een bedienaar van den godsdienst van de Protestanteche, de Roomsch-Katho- lioke en, waar noodig, van de Israëlitische gezindte, terwijl de geestelijke verzorgers yan andere gemeenten, waartoe de jongens mochten behooren, gelegenheid kunaen ont vangen zoh met hen in verbinding te stellen. Er wordt voor hen godsdienstoefening ge houden en zij ontvangen, 't zij gezamenlijk, 't zij afzonderlijk godsdienstonderwijs. Ook voor de tuchtschool geldt het insti tuut der voorwaardelijke veroordeeling. Do duur der voorwaardelijkheid varieert van één tot twee jaar, terwijl niet iedere klei nere overtreding aanstonds een ten uitvoer legging der opgeschorte straf automatisch met zich brengt. De geheel© wet, die de tuchtschoolstraf regelt, werkt inderdaad goed. Toch zou ze nog beter werken, wanneer de rechter in de gelegenheid was om onbepaalde straf op te leggen. De ervaring toch heeft geeleerd, dat de langste straffen over 't algemeen beste effect hebben, maar ook, dat ver pleegden, tot de maximumstraf veroordeeld, betrekkelijk ai spoedig voldoende gecorri geerd waren om hun plaats in do maatschap pij en huisgezin weer in te nemen, wanneer zij z.g.n. gelegenheids-delinquenten waren. Daarom kwam het ons steeds als de beste vorm voor, als de rechter in do gelegenheid werd gesteld, alleen te bepalen, dat een schuldig bevonden jongen in de tuchtschool zou worden geplaatst zonder opgave van den duur der straf, om het dan van do adviezen der tuchtschooldirecteuren, gehoord het per soneel, to laten afhangen éf en wanneer ont slag kan volgen. De voordeelen van zulk een onbepaalde straf behoeven niet in het licht te worden gesteld. Alphes. In het dorplied Aarl ander veen i3 een geheime distilleerderij ontdekt en in beslag genomen. Aikemade. Op initiatief van den burge meester dezer gemeente hebben zich zes comilé's gevormd, welke in den loop van de volgende week een inzameling zullen houden langs de huizen der ingezetenen voor de ge teisterde streken in het oostelijk deel van ons land. In hol comité voor Roelof arendsveen hebben zitting de hccrcn L. H. M. J. Voslers, burgemeester; Th. Bergansius, pastoor; dir. van Doorcn, P. de Jong, J. J. de Koning en W. A. van Harlevcld. Voor de Oude-Wete- I ring de hccrcn ds. J. Brouwer, J. J. Raken. pastoor; ds. W. W. Siddré, G II. Rotteveel, i J. N. Los en P. Roeloffs. Voor Nieuwe-Wcte- ring de heeren D. Ham, C. Straathof en M. Los. Voor Rijpwetering de hoeren Th. Kwak man. pastoor; C. E. M. Jagers, G. M. Beclen en P. van Hoeve. Voor Oud-Ade de heeren W. J. van Straelen, pastoor; J. van der Geest, P. J. L. Badoux en J. F. Henderickx. Voor de Kaag de hoeren ds. A. E. van Baaien en D. Klees. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, dochter van Cornelis Kouwenhoven on Martina Margaretha van den Broek. Ondertrouwd: Johannes Petrus van Es jm. oud 24 jaar en Johanna Alida van Dijk jd.. oud 20 jaar. Gehuwd: Gerardus Fredericus Koot jm., oud 32 jaar met Jacoba Maria Borst, oud 28 jaar. Bodegraven. De Raadsvergadering van Maandag zal waarschijnlijk een zeer be langrijke worden. Behalve de vaststelling van het uitbreidingsplan, dat van groot be lang i3 voor de toekomst en waarop al jaren lang'gewacht wordt, zal ook gesproken wor den over de plannen voor een abattoir. Hierover i3 reeds lang met belanghebben den geconfereerd, evenals met het gemeente bestuur van Zwammerdam. Nu zal het echter voor het eerst publiek komen. Wat de molorbrandspuit betreft, deze zal niet zijn ter vervanging van de tegenwoordige, die nog geheet in orde is, maar het betreft den aankoop van een spuit van kleinere capaciteit. Ten slotte vernamen wij dat de gemeenterekening ook nu nog een belang rijk voordeelig saldo zal aanwijzen. De vol ledige agenda laten wij hier volgen. 1. Ingekomen stukken; 2. voorl. vaststel ling uitbreidingsplan; 3. Benoeming lid fi- nancieele commissie; 4. Aanbeiding ge- meenlerek. 1924; 5. Slachthuisplannen; 6. Aankoop van grond; 7. Overeenkomst met de N. V. Thermo Chem. fabrieken, 8. Aan koop 'motorbrandspuit; 9. Verbouwing Open bare school A; 10. Beplanting marktterrein; 11. Aankoop drie eleclri9che meters; 12. Regeling drinkwatervoorz. schippers; 13. Verharding Emmakade; 14. Riool hui zen Noordz. v. d. Kerkstraat; 15. Bestraling toegang markt; 16. Geldleening. De tijdens de bijeenkomst in de Ned. öerv. Kerk j.i. Maandag gehouden collecte t^n behoeve van de noodlijdende streken in ons land heeft opgebracht f 111.25, welk bedrag bij het reeds verzamelde is gevoegd. In het Nieuwerbrugsohe deol onzer ge meente werd de directeur van het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" de heer J. M. v. d. Wiel, die zijn korps in den loop van twee weken twee eerste prijzen deed verkrijgen, door nagenoeg alle bewoners der buurtschap gehuldigd. Onder aanvoe ring van het muziekcorps trok een stoet ge vormd door dit corps met de Oranjcvereen. en de schoolkinderen naar de woning van den lieer v. d. W. waar deze toegesproken werd door den eerc-voorzilter, het oud raadslid Van Baren. Hij bood een geschenk onder couvert aan. De cchlgenoole ontving een fraaie bloemenmand. Burgert ij ke Stand. Geboren: Agatha Cacüea, d. ran T. l^tivold en C. Iloogenboom. Griele, d. vao J. de Wit en C. M. Arends. PetroèeMa, d. van H. Beens en M. 11. Sekerjs. Pieter Dirk, z. van A. Burggraaf en A. G den Ouden. Ilse Eli sabeth, d. van'D. van 'Wijngaarden en A, H. Schnell. Gehuwd: N. van Sohaik 26 j. en J. A. v, d. Wielen 23 j. M Stapper 30 j. en M. Vermeulen 28 j. Overleden: D Uilhol geh met D. Boef 64 i A. Iloogendoorn aredn. van C. Gooris- sen 90 j. In de af geloopen week bobben zich in onze gemeente gevestigd: M. Verheul, sla gersknecht; R. Treur, kaashandelaar. Vertrokken zijn: J. H. Janmaat, brood bakker; G. M. Voordouw, zonder beroep; G. Smit, slagersknecht en S. r. d. Valk, dienstbode. Kerkelijk bericht voor Zon- dag. Nod. Herv. Kerk 10 uur en halfzeven, d3. G. A. Polt; Geref. Kerk idem, ds. Joh. Dam; Geref. Gemeente idem prceklezen. Maandag zullen de werkzaamheden tot uitbreiding van het laad terrein aan de Spoorwegen alhier een aanvang nemen. Er zal voortoopig een goederenlijntje bijgelegd worden, waartoe, ook weer voorioopig de Stationsweg naar O ad-Bode graven vervalt en voorioopig een vierde doet der „spoor pot" zal worden gedempt. Deze uitbreiding is hoogst noodzakelijk door hel groot aantal wagens dat hier dagelijks geladen wordt. Hazerswoude. De Vereeniging Christe* lijke Bibliotheek heeft in het lokaal „Sai- vatori" haar jaarvergadering gehouden, wotkc matig was bezocht Nadat de voorzitter, ds. Luuring, der ver gadering met gebed had geopend, sprak hij een kort openingswoord, waarin gewezen werd eenerzijd9 op de teleurstelling, dat het aantal belangstellenden in deze nuttige zaak niet grooter was en anderzijds op het feit, dat hieruit valt op te maken, dat de zaken naar genoegen der leden marchoercn. Was dit niet het geval, voorzeker zouden er meerderen gekomen zijn tot het maken van op- of aanmerkingen, die in zulke omstan digheden dan niet ontbreken. In het kort wees spreker op het groote nut wat deze vereeniging beoogt, en ge waagde van zegeningen, die zij ongetwijfeld afwerpt. Het. is (och voor jonge menschen in hel bijzonder van zoo groote waarde, welke lectuur gelezen wordt, waardoor een goede kijk verkregen wordt op de dingen in het leven. Welke vrecselijke gevolgen heeft het verslinden van gevaarlijke lectuur al niet met zich gebracht. Telkens kan men er in de dagbladen van lezen. Daarom is het öisch zooveel mogelijk te ijveren voor de uitbreiding van het ledental en bibliotheek beide. Daarna worden door den secretary, den heer J. Blijleven, de notulen gelezen, en het jaarverslag uitgebracht, waaruil bleek, dat van de bibliotheek in hel af geloopen jaar een veelvuldig gebruik was gemaakt. Niet minder dan 3329 boeken werden geruild. Het aantal leden bleef stationair. Voortdu rend worden nieuwe boeken, waaronder zeer kostbare, aangeschaft, zoodat straks bij de heropening op 9 Sept. a s. de bibliotheek over 800 boekwerken beschikt, welke allen in een uitslekcnden slaat verkeeren. Daarna- bracht de financicele commissie bij monde van den heer A. Langhout ver slag uit, van het boekenonderzoek van den penningmeester, den heer Js. van Pijlen, en verklaarde alles in uitstekende orde bevon den te hebben De ontvangsten bedroegen f312,871/* en 'de uitgaven 1212.88'/*, zoodat een 'batig saldo rest van f 69,99. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de hcèrcn ds. J. Luuring, J. Blijleven en W. Rijnsburger met bijna algemeene stemmen herkozen, en namen hun benoeming aan. Na de gehouden rondvraag, waaraan en kele leden deelnamen, werd hel samenzijn na een woord van dank lot de aanwezigen, met dankgebed door den Voorzitter gesloten. De heer J. Lindenburg. bouwkundige alhier, heeft namens den heer A. Binnen dijk, bij ondershandsche aanbesteding opge dragen aan de heeren J. en L. van Noort te Benbhuizen. het bouwen van een bloemen kas. De Diaconie der Ned.-Herv. Gemeente alhier heeft onlangs het pand en landerijen van raej. de wed. Jac. Rodenburg aange kocht, waaraan een waag en uitspanning en café is verbonden. In genoemd pand houdt de gemeente haar raadsvergaderingen, worden huwelijken vol trokken, houden gemeente-ontvanger, nota ris en kassier van den Bocrenspaar- en leen bank zitting. Ook worden er verschillende poldervergaderingen gehouden enz. enz. Ten einde hel pand meer dan tot dusverre voor dit doel geschikt te maken is besloten om tot verbouwing en restauratie over te gaan. Thans heeft de aanbesteding daarvan plaats gehad, waarbij de heer G. Lindenburg aannemer is geworden. Leiderdorp. Ingevolge de Vee- en Vleeschkeuringswet zijn in de maand Aug. ter secretarie aangegeven: 14 runderen en 12 varkens als bedrijfslachtingals nood- slachting 12 schapen en 1 graskalf. Afge keurd zijn 9 schapen en 1 graskalf. Aan keurloon is ontvangen f 166. Burger l. Stand. GeborenAbra ham, Z. van P. van Winkel en A. Mugge Alida Klazina, D. van T. van der Meij en M. P. Reijneveld Ondertrouwd: Aart van Wageningen, we- duwn. van C. Hoogeboom 53 j. en Sipkjen Feen3tra wed. van M. Blanksraa 56 j. Overleden: Dirk Hoogstraten 64 i

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9