Fa. Wed. E.J. WIJNTJES Zn. Hof! net nu boiho. AGENDA. KOLENHANDEL TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zondag. „Jeniël" (Middclslegracht 3): Samen'fcm- Blcn Ie 10 uur Tocrm. en 7 uur-ham. Spr. 3e heer Den Adel, uit Beverwijk. Leger des Heils (Langebrug 4): PlecftKge iitzendingsdicnst kadet Pennenburg. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor ste Hingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags malinée te B uur. 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Stadszaal van 31 Aug. tot en met 6 Sept.: Einematograiische voorstelling „Hoe ik mijn kind gedood heb.' 8 uur'. Gebouw Ned. R.-K. Volksbond, Steen- schuur 15: Tentoonstelling van teekeningen tn Hout- en Marmerstalen Avondtccken- school4 Sept. 's avonds van 9 tot 10 uur 6 Sept. van 2 tot 6 uur; 6 fjfept. van 12 bot t uur. „Musis Sacrum": VaandeltentoonsUllulg tot cn roet 13 September. Den H a a g, „Scala": Louis Bouwmees, tere revue „Nou kan je lachenl" 8 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 6 uur tot v.m. 8 uur alleen Voor spoed-rerepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Auguetuu tot en met Zondag 8 September a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Viechmarkt 8, tel. 552. RECLAME. HAVEN f4 - TELEFOON tëo. 6 f\ |- 1 Bestol heden Uw VUU HUI IIU O en U is tevreden POLEN. Leeningsplanneg. Naar uit Warschau bericht wordt, wil de Pooleche regeering een leening opnemen, tegen verpanding der voor uitvoer beschik bare graanvoorraden uit den oogst van dit jaar De industrieelen te Lodz hebben de Pool eche regeering verzocht, haar bemiddeling te verstrekken tot een leening, tegen ver panding der fabrieken en der goederenvoor. raden. De kwestie Mosoel voor den Volkenbond. Uiteenzetting van het Engelsche en Turksche standpunt Heden voortzetting. Onder voorzitterschap van Briand heelt do Volkenbocdsraad gisteren de kwestie van Mosoel in eerste instantie behandeld. Eerst een Turksch protest. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken begon met te verklaren, dat hij het uoodig achtte Wet zijn uiteenzetting van den toestand een protest te laten vooraf gaan tegen bet schenden van de grens door Ergeïsche schepen en vliegtuigen, alsmede tegen de actie der Engelsche schepen in de Engelsche Zee. De kwestie van Mosoel, soo zeido do minister, kan niet in de noo- digi- atmosfeer behandeld worden, wanneer de Engelschen niet onmiddellijk hun maatr regelen tot uitoefening van druk staken. Amery, de Engelsche minister van Fi nanciën, loochende, dat de overheid in Irak de vorming- van benden heeft in *do hand gewerkt mot het doel de to Brussel vast gestelde grenzen te doen overschrijden. De vliegtuigen hebben misschien wel langs de grensstreek gevlogen, maai* in geen geval do grens zelf ovek^chreden. Wat de vloot belieft, deze heeft slechts volkomen nqjjpaal verkeerd in do Middellrrvdsche en Egiische zeeën op een wijfce, die niet in strijd is met het verdrag van Lausanne. De Turk8che minister nam acte der ver klaringen van don Engelschen gedelegeerde en stemdo er nu in toe de kwestie zelf te behandelen, echter niet> dan nadat hij nog een telegram zijner regeering had voor gelezen, waarin nieuwe bescnuldigingen aan not adres der regeering van Irak geformu leerd werden. Amery antwoordde daarop, dat net hem beter leek niet te antwoorden op die be- sel.uldigingcn. Briand aeide, dat uit de verklaringen van beide rogeeriogen "blijkt, <^it zo beide wenschco do zaak der grenzen zelf te be handelen. Do Zweedse he minister van Buitenland se ha Zaken gaf daarop leEing van een objectieve uiteenzetting der kwestie. Het Engelsche standpunt. Amery bepleitte vervolgens de Engelsche zaak aangaande Mosoel. Hij betoogde, dat de practische ondervinding der oommissie, die zich van de plaatselijke toestanden op, de boogie had gesteld, geleid had tot ver- ■werping van het denkbeeld eener volks stemming. Overgaande tot de conclusion der commissie wees hij er op, dat zij de vraag inhielden, of de Engelsche regeering bereid was, ten opzichte van den Bond de voorwaarden te aanvaarden, onder welke, naar het advies der eommiEöie, het geheelo betwiste gebied tot de Brusselse he lijn een deel van Irak zou blijven. Noch van de Engelsche regeering, noch van die van Irak kon verwacht worden, dat zij zonder voor behoud de inzichten der commissie zou aan vaarden betreffende de stabiliteit van den. staat van Irak, of de meening, dat net overneerschend motief van de meerderheid der bevolking van het betwiste gebied van haar verlangen, om b$ Irak te worden ge veegd, de wensch was naar effectieve con trole onder bet mandaat De opvatting van bet mandaat in zijn oorsproo keiijken vorm was niet populair onder het volk van Irak, daar het naar zijn meening een voogdij inhield, die niet vereenigbaar was met de bectaande mate van onafhankelijkheid. Sprekende over bet door de commissi» voorgestelde tijdperk van 25 jaren, geduren de welke Irak raad en steun noodig zon hebben, betoogde Amery, dat dit getal blijkbaar als proef bedoeld was eu dat het ;n»ste tijdperk, gedurende hetwelk een staat zijn positie kon consolideereti en zijn hulp bronnen ontwikkelen, niet van te voren definitief kon worden vastgesteld. Bij hei aanvaarden van de verantwoordelijkheid te genover den Bond voor het voortduren eener stabiele en vooruitstrevende regeering, ki Irak, wbkt de Engelsche regeering geens zins af van hare verklaarde politiek, hare goede diensten te willen bewijzen, om de toelating van Irak lot den Volkenbond zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Mits deze uiteenzettingen in aanmerking werden genomen, is de Engelsche regeering bereid, voor het verstrijken in 1928 van het huidige verdrag, hetwelk verleden jaar door den Raad formeel was goedgekeurd, uitvoering te geven aan de bepaling, vervat in het protocol van het verdrag, door dit te ver vangen door een verdrag van langeren duur, hetwelk aan het koninkrijk Irak de voor waarden voor een stabiele regeering en een behoorlijke waarneming der plaatselijke be langen zou waarborgen onder welke om standigheden de commissarissen nieeodeD, dat het gebied ten zuiden van de Brussdl- sche lijn evenals nu mef Irak moest ver- eenigd blijven, en hunne verantwoordelijk heid tegenover den Eond dienaangaande moest voortduren, totdat een tgd waa gekomen, tinnen een door de commissaria- iteu voorgesteld limiet, dat de Raad volkomen overtuigd was, dat deze voorwaarden vaii stabiliteit, die de commissarissen eischten» definitief cn permanent waren verzekerd. Amery voegde er bij> dat de Engeiscnc regeering niet alleen sprak voor zichzdt, maar ook voor het parlement en de regeering van Irak, van welks eersten minister hij laatste 24 uren de volgende resolutie jlvaogen had: „De natie van Irak, ver tegenwoordigd door de Kamer van afge vaardigden, verklaart hare sterke vriend schap voor Groot-Britlannië, en geeft haar verlangen t3 kennen, het bondg.nootschap niet dit land voort te zetten na het ver sta-ijken van den termijn van het huidige verdrag." Betreffende de tweede voorwaarde aan- gaande de Koerden, zeide Amery, dat ae regeering te Londen en die van Irak gaar ne de verzekering wilden geven, dat het bestaande dfrstecru, volgens hetwelk in grooten omvahg de adviezen der commis sie werden opgevolgd zal worden voort gezet, en meer effectief gemaakt. Spreken de over het voorstel, dat de Raad wellicht verdeeling van bet grondgebied ten zuiden Van de Brusselsche lijn zou kunnen over wegen en wel langs de lijn van de Kleine Zab, zeide Amery, dat uit het rapport zeil duidelijk bleek, dat dit denkbeeld docr geen overweging van de hoofdzaken van het geval, voor zoover het het betwiste ge bied betrof, gerechtigd was. Dc commissa rissen hadden getoond, dat elke verdeeling ten zuiden van de Brusselsche lijn onbillijk was, zoowel uit economisch als strategisch oogpunt, en groote moeilijkheden en on rechtvaardigheden in zich zou sluiten. Zij zou het groote Arabische centrum van Mosoel en het grootste deel der Christe lijke bevolking van Dak afnemen, terwijl van Turkije nog het grootste deel van het Turksche element van het villajet Mosoel was afgenomen. Elke grens, die Irak be loofde van de districten, die rijke inkom sten opleverden en van de beste gebioden, en het verzwakt zouden laten met een stra tegisch onverdedigbare grens, zou aan Irak een taak opleggen, die zijn vermogen ver te boven ging, en waarvoor do Bond niet kon verdachten, dat de Britsche regeering of de Britsche belastingbetalers de verant woordelijkheid zouden aanvaarden. Zulk een verdeeling zou een staat van zaken in het leven roepen, onder welken de Engelsche regeering het onmogelijk zou achten, ver der haar steun te verleenen. Hiervan zou onvermijdelijk een paniek onder de chris telijke bevolking en anderen, die bij Irak behcovden, het gevolg zijn, en op noodlot tige wijze den gehe'elen moreelen grondslag ondermijnen, waarop de betrekking van Irak tot de Engelsche regeering en den Bond -berustte. Hij hoopte, dat hij zonder overdrijving en met het volkomen besef van den ernst der zaak de ernstige ver antwoordelijkheid had uiteengezet-, die de Raad op zich zou nemen, door te besluiten tot verdeeling. Het voorstel besprekende, dat de Bond een vertegenwoordiger zou benoemen, om te waken over de bescherming der minder heden, herinnerde Amery er aan, dat der gelijke voorstellen vroeger door den Bond waren verworpen. In elk geval zag hij geen reden, om het voorstel te beperken tot het betwiste gebied, maar voegde er bij, dat indien de Raad een proef wenschte te ne men, dc Engelsche regeering het voorstel zou aanvaarden voor geheel Irak, mits de Turksch.© regeering het evenzeer aanvaard de voor geheel Turkije, en dat de vertegen woordiger, dien men wilde benoemen, slechts zou optreden als waarnemer. Tenslotte herhaalde Amery, dat het de politiek is der Engelsche regeering, uitge breide verantwoordelijkheid voor Irak te aanvaarden, en gaf uitdTukkelij"k te ken nen, dat het van ontzaggelijk belang waa, dat eindelijk een oplossing werd bereikt ge durende de huidige zitting van den Raad, dio zoodanig was, dat daardoor de yrede voor goed werd verzekerd. Het Turksche standpunt. Daarop kwam voor Turkije Tewfik pasja aan het woord. Hij zeide, dat de Turksche regeering van meening is, dat zij door het rapport der onderzoekscommissie op schitte rende wijze in 't gelijk gesteld wordt. De commissarissen hebben immers erkend, dat het betwiste gebied juridisch als Turksch gebied dient erkend te worden zoolang Tur kije geen afstand heeft gedaan van zijn rech ten. Evena-hs de Engelsche gedelegeerde haalde de Turksche minister dan een aantal historische, geografische en economische ar gumenten aan. Uitvoerig sprak hij over de wenschen der bevolking van het villajet Mo soel, die naar hij beweeiie, ten gunste eener vereeniging met Turkije zou zijn. Hij herin nerde daarbij aan de warme sympathiebe tuigingen voor de Turksche leden der onder zoekscommissie en wees op de maatregelen, genomen door de bezettende macht in Irak, om de stem des volks te onderdrukken. Wanneer er geen sprake van was het man daat over Irak le verlengen zoo ging de minister voort dan zou de heele bevolking van het villajet Mosoel voor. aansluiting bij Turkije zijn. Met krachtige stem zeide hij dan: Turkije wenscht zich vreedzaam te ont wikkelen binnen zijn grenzen; het bedreigd niemand, maar thans wordt het zelf be dreigd. De toekenning van het, villajet Mosoel aan Irak zou voor den Turkschen staat een groote ramp zijn. De bevolking van het na burige Oosten mag niet langer in onzeker heid gehouden worden. Behalve de kwestie van Mosoel is er geen enkel twistpunt tusschen Turkije en Enge land. Tewfik vroeg den Raad ten slotte dat het bij het nemen van een besluit op-de bestaan de verdragen zou steunen. Het plan van een mandaat, dat thans geopperd wordt, is in strijd met het verdrag van Lausanne en niet in overeenstemming met den toestand, welke na de revolutie ontstaan is. Do Turksche minister hoopt dat het con flict zal worden opgelost naar c(c beginselen van recht cn billijkheid. Heden voortzetting. Besloten werd daarop de kwestie tot heden te verdagen, waarna Amery op de Turksche uiteenzetting zal antwoorden. Het veiligbeidspact. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). Naar dc „Times" meldt, zullen de geallieerde en Duit-sche ministers van buitenl. zaken, ter bespreking van het voorgestelde veiligheids pact in de laatste helft van September, hetzij in Zwitserland of in het noorden van Italië bijeenkomen, ten gerieve van Musso lini, die Rome niet voor langen tijd kan verlaten. De resultaten van de juristen conferentie te Londen, die heden gesloten wordt, zullen aan die vergadering van mi nisters worden voorgelegd. De Duitsche jurist is op de hoogte gebracht met alle feiten verband houdende met het stand punt der geallieerden inzake de veiligheid. Fransch-Duitsclie onderhandelingen hervat. PARIJS, 4 Sept. (V. D.). De Franseh- Duit9che onderhandelingen over het sluilen van een handelsverdrag, die in het begin van Juli onderbroken werden, zullen 15 September hervat worden. Trendelenburg, de leider der Duitsche delegatie, zal op dezen dag le Parijs aankomen ten einde met den minister van handel Ohaumet de algemeene kwesties te regelen. De beide delegaties zul len kort daarop bijeenkomen. De Fransche begroeting. PARIJS, 4 Sept. (Havas). In zijn be- grootingsontwerp zegt Caillaux dat het bud get de totale uitgaven van den staat zal omvatten, uitsluitend gedekt door normale inkomsten uit belastingen Alvorens aan vermeerdering der inkomsten te kunnen denken, moest hij 3S0Ö millioen aan de uit gaven toevoegen. De meest strikte zuinig heid werd daarbij in acht genomen, zoodat bijv. de door de verschillende departemen ten gevraagde credietverhoógingslechts voor, 1/3 werden toegestaan. Het deficit be draagt 3-160 millioen francs, dat uitsluitend uit directe belastingen gedekt zal worden; daarbij is voorzien in een uniforme en aan merkelijke ve'rhooging der cedulaire belas tingen, terwijl aan de „kleine luyden", ouden van dagen, en hun die niet meer kunnen werken ontheffing voor de helft zal worden verleend. De zeer hooge inkomens uit groote vermogens zullen daarentegen zeer zwaar belast worden en wel met 40 pCt. Het ontwerp zegt dat als het Dawes- plan, waaraan niet getwijfeld wordt, ge heel wordt toegepast, daaruit in 1930 een bedrag van 1500 millioen goudfrancs in de schatkist zal vloeien, waardoor wij in staat zullen zijn aan al onze verplichtingen le voldoen. Da Engelsche zeeliedenstaking. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). De zeelieden- staking heeft gisteren geen vorderingen ge maakt en de aankondiging omstreeks mid dernacht dat alle Kanaalbooten zouden va ren, was bepaald een slag voor de leiders. Vandaag en morgen, wanneer vier groote passagiersschepen uit Southampton moeten vertrekken, kon men van een krachtproef spreken. De pogingen der scheepvaartmaatschap pijen om in andere havens equipages te doen aanmonsteren hebben gisteravond, toen een trein met zeelieden in de dokken van Southampton aankwam, tot vechtpar tijen geleid. De stakers trachtten den trein binnen te dringen, doch werden door de politie teruggedreven. Een hunner werd ge arresteerd. In andere havens verloopt de staking. SYDNEY (Nieuw-Zuid-Walee), 4 Sept. (Reuter). Door de stakingsleiders Walsh en Johansson is een actie tot schadevergoe ding wegens laster ingesteld tegen den oud- attorney-general. Zij vragen elk vijfduizend pond sterling. De strijd in Marokko. PARUS, 4 Sept. Havas heeft een inter view gehad met Poincaré, waarin deze ver klaarde zich niet te herinneren in 1923 door een afgezant van Abdelkrim te zijn aange zocht ik zou dien zeide hij verder ook niet ontvangen hebben daar zulk een afge zant in mijn oogen slechts een tegen het gezag van den sultan en .de Spanjaarden in opstand zijnd stamhoofd kon vertegen woordigen. Ik zou zulk een afgezant eerst met toestemming van Spanje hebben kun nen ontvangen en betwijfel zeer dat Spanje zijn toestemming daartoe goedschiks ge geven zou hebben .Ten opzichte van de gisteren door de „Matin" gepubliceerde verklaringen van Abdelkrims broeder wees Painlevé er op dat alles werd gedaan om weer vrede te hebben, maar dat Frankrijk met het oog op Abdelkrims stilzwijgen en de onverzettelijkheid van sommige afgezan ten, Frankrijk genoodzaakt was, krachtig op den aanval der Riffijnen te antwoorden. FEZ, 4 Sept. (Havas). Op het geheele front is het rustig. Het schoonvegen van de streek duurt voort en de dissidenten vluchten noordwaarts, vervolgd door auto- mitrailleuse8, die hun zware verliezen be rokkenen. Alle Tsoels in het land van Brar nes hebben zich thans onderworpen en ver zoeken van den druk der Riffijnen bevrijd te worden. Wijziging in de Amerikaansche luchtvaart. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). Telegram men uit Washington melden dat de staats secretaris van marine besloot de lucht- schippolitie op te heffen, het luchtschip station Lakehurst te sluiten en de lucht schepen voor handelsdoeleinden te verhu ren, naar aanleiding van het vergaan der „Shena'ndoah". WASHHINGTON, 4 Sept. (Reuter). De minister^ van Marine heelt geweigerd een dementie-bericht te bevestigen of te ont kennen, dat het luchtschipstation Lake hurst als gevolg van het vergaan van de Shanondoah, zal worden gesloten. Hij zei de, dat het departement van marine ewn luchtschip-politiek in behandeling had, waarin door het verlies van de Shanondoah geen verandering zal komen. Tot nu toe is geen bod ingekomen op de „Los Angelos" om dit voor handelsdoeleinden te gebruiken, doch het is niet waarschijnlijk, dat ecnig bod zal worden aangenomen, nu de Sha nondoah verloren i9. Noia aan China. WASHINGTON. 4 Sept. (Reuter). De ne gen mogendheden der Wa9hinglon-conle- rentie, die het Chineesche verdrag hebben ondorleekend, hebben aan de regeering te Peking in gelijkluidende nota's kennis ge geven. dat 2ij bereid zijn spoedig vertegen woordigers te benoemen om te overwegen of, en zoo ja welke, stappen gedaan kunnen worden om tot opheffing der exterritoriale privileges te geraken. PEKING, 4 Sept. (Reuter). In de gelijk luidende nola, door de verdragsmogendhe- den tot China gericht, wordt gezegd, dat de mogendheden bereid zijn wijziging in dc dusgenaamde ongelijke verdragen met China in overweging te nemen naar de mate waar in China bereidwilligheid aan den dag legt en in staat toont te zijn de verplichting te vervullen tot verzekering van veiligheid van rechten en belangen van buitenlanders. Ook zijn de mogendheden bereid met China te beraadslagen over elk redelijk voorstel tot herziening der douanetarieven. De vergane Italiaanscte onderzeeer. PARIJS. 4 Sept. (Havas). Naar 'l „Jour nal" uit Rome verneemt, melde de Gazette del Popoio" nader, dat de onderzeeër „Ve- niero" op 60 meter diepte aan de Siciliaan- 9che kust gezonken is en dat naar officieel wordt hpkend gemaakt de geheele beman ning van 61 koppen is omgekomen. Overstiooming. EL PASO, 4 Sept. (N. T. A. Draadloos). Hier zijn honderd huizen door overstroo ming van de Rio Grande ondergeloopen. 100 man cavalerie zijn er heengezonden om plunderen te beletten. Weer een spoorwegengsval in Frankrijk. PARIJS, 4 Sept. (V. D.). Een personen trein is nabij Bayonne gederailleerd. Er zijn twee dooden en twintig gewonden, van wie twee ernstig. Het vergaan van de „Shenandoah". NEW-YORK, 4 Sept. (V. D.). Omtrent de ramp. welke het Amerikaansche bestuur bare luchtschip „Shenandoah'' heeft getrof fen, wordt nog het volgende gemeld: Het luohtschi-p is in drie stokken gebro ken. waarvan een bijna onmiddellijk naar beneden stortte. Een ander gedeeltQ dreef als een vrije ballon ongeveer een uur met zeven personen onbestuurbaar in het lucht- ruim rond Een gedeelte landde ongeveer tien mijlen ten Oosten van de andere ge deelten. Het kwam tegen een boom terecht. De gewonden zijn niet ernstig gewond en hebben hun kwetsuren voornamelijk opge- loopen bij de landing en het neerslaan van de stukken van het luchtschip. Volgens de laatste berichten worden nog zes leden van de bemanning vermist. Bcms van „De Dameskroniek". In de zalen van den Dierehtuin in Den Haag is vanmiddag geopend de zevende Beurs van „De Dameskroniek", de derde, die in Den Haag wordt gehouden. Deze ten toonstelling is op dezelfde basis ondernomen als de vorige. Er hebben dit jaar weder vele en belangrijke firma's blijk gegeven ver trouwen in deze Beurs le stellen door aan de exposities deel te nemen. Men ontmoet er dan ook vele oude kennissen. Er is naar gestreefd zoo weinig mogelijk gas- en in 't geheel geen baklucht in de zaal aanwezig te doen zijn. Yeider wordt er voor de bezoe kers een cadeaux-systeem in practijk ge bracht, dat willekeur; uitsluit. Iedere 10de bezoeker ontvangt een cadeau, iedere 50ste bezoeker wordt geregistreerd, enz. Voorts is er een strijkje en zal het gezelschap-Pisuisse voor afwisseling zorgen. Om 2 uur vanmiddag is de tentoonstel ling geopend door den leider van de Haag- sche Dameskroniek, den heer H. Flaumen- haft. die dank bracht aan mevr. Palijn voor haar toezegging, deze Beurs te willen ope nen; voorts aan de hoofdredactie van „De Dameskroniek", die in de laatste tien jaren zoo is vooruitgegaan en uitgebreid. Spr. wees er op, dat het blad ongemerkt zeker menige steen heeft bijgedragen tot de voor- uilgang van het feminisme in de goede be- teekenis van het woord, tot het verwerven van vrijheid en gelijkheid der vrouw in de maatschappij. Wat de tentoonstelling be treft, er is hier een geheel verkregen, waar de dames en heeren graag zullen vertoeven, omdat er niet alleen -te genieten, maar ook te leeren valt. Vindingen op velerlei gebied, die het werk van de huismoeder vergemak kelijken en vereenvoudigen, worden er ge demonstreerd. Spr. verzocht voorts aan de echlgenoole van den burgemeester, mevr. Patijn, de beurs le willen openen, waaraan deze vol deed. Het 650-jarig bestaan van Amsterdam. De Commissie der „Amsterdamsch'd Week" heeft zich namens de Alg. Winke- liersvereeniging, Chr Middenstandsvereeni- ging, Joodeche Winkeliersvereeniging, R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" en' Vereen, van Grootwerkers in het Winkel en Magazijnbedrijf, in verband met het her denkingsfeest van het 650-jarig bestaan der Stad Amsterdam op 14 September a.s., irf verbinding gesteld met eenige der vooraan staande winkelzaken, teneinde hen te pol sen over een speciale sympathiebetuiging door Arasbel'e winkelstand. De spontane bijval, door haar ondervon den, heeft haar aanleiding gegeven een op roep tot alle winkeliers „om op 12, 13 en 14 September a.s. door middel der uitstalkas ten een blijk van verknochtheid aan hun stad to geven". Zij verzoekt aan alle win keliers op die dagen het volgende te willen' doen: lo. De etalages bijzonder te verzor gen; 2o. Zoo mogelijk de stadskleuren Rood en zwart in de uitstalkasten te verwerken; 3o. Op bovengenoemde data des avonds de étalages te verlichten4o. Dc vlag uit te steken. Het Jurgens-Concern. „De Haagsche Post" van heden bevat een tweeden „Open Brief" aan den Minis ter van Justitie, van de hand van den hoofdredacteur, den heer »S. F. van Oss, die tevens aankondigt, dat zijn uiteensêi/- tingen in het volgende nummer verder zul len worden vervolgd. De tweede Brief brengt geen leitelijs nieuws, na de uiteenzettingen en beschul digingen in den open brief van den heer A .M. van Oss in het vorig nummer var, het weekblad. Het nieuwe epistel specifi ceert alleen nader, op welke wijze de ver liezen, die in 1921 en 1922 zijn geleden, zou den zijn weggewerkt door herschatting van de waarde der verschillende ondernemingen De verschillende Hollandsche fabrieken stonden te boek voor f 10.91 millioen. De opbrengst, op grond van werkelijke of ge taxeerde resultaten, over enkele exceptio neel voordeclige seizoenmaanden ox zelfs weken, werd geraamd op f2.10 millioen, hetwelk op een 10 pCt. basis gekapitali seerd f21.03 millioen uitmaakt, hetgeen een nieuwe goodwill gaf van f 4.12 millioen. In België bedroeg het ingestoken kapi taal f 3.35 millioen, de raming van de op brengst f 811.000. Dit tien maal genomen gaf f 8.11 millioen en had dus een nieuwe goodwill van f -1.76 millioen. In Duitsch- land was een kapiiaal ingeschoten van f 22.32 millioen. De jaarwinst werd op grond slag van drie maanden getaxeerd op f 6.84 millioen. Dit tien maal maakt f 68.48 mil lioen en gaf dus een nieuwe goodwill van f 46.15 millioen hoewel deze Duitsche be langen, die opeens werden bevonden f 46 millioem in waarde te zijn toegenomen, over. 1920 geen dividend betaalden, over 1921 en 1922 12 plus 15 pCt. in papiermarken (dus zoo goed als niets), voor 1923 heelemaal niets en voor 1924 6 pCt. in goud. Van de totale, op deze wijze gevonden meerwaarde van c.a. f53 millioen werd f 36 millioen geboekt op een good wil l-rekening, die daarna werd gebruikt om geheel waar deloos geworden posten weg te werken, zonder dat hiervan evenwel iet« uit de ba lans bleek of dat zulks op eenige wijze ter kennis van aandeelhouders werd gebracht. Het „Hbld." tcekent hierbij aan: Aldus het relaas van den heer Van Oss. Het blijft ons nog steeds volkomen ontgaan, wat. het nut is van dergelijke publicaties. Wanneer destijds een schijn van welvaart van het Jurgcns-concern ware behouden, thans daarentegen de aandeelen tot een laag peil waren, gezonken, dan zou men kunnen betoogen, dat het bestuur destijds op bedriegelijke wijze gepoogd heeft, eeü onaf ge wendbaren ondergang te eamouflee- ren, en dat het aan den kaak diende te wor den gesteld, of misschien wel strafrechter lijk diende te worden vervolgd voor de ver liezen, die het daardoor aan de aandeel houders had bezorgd. In werkelijkheid is echter, zooals men weet, precies het omgekeerde het geval ge* weest. Er was niemand, voor wie de eritie- ke positie van het Jurgensconcem verbor gen is gebleven. Dat is wel duidelijk ge bleken uit het feit, dat de aandeelen van ver boven de 200 gedaald zijn tot slechts iets boven 20 terwijl zelfs na de plaat sing van de obligatieleening van f 40 mil lioen, waardoor de maatschappij over haar critieke periode is heengekomen, die stuk ken langen tijd een heel weinig gewild be leggingsobject hebben gevormd. Sindsdien is de toestand van het Jurgens-concern, te oordeelen naar de cijfers der jongste winst en verliesrekeningen, echter weder aan zienlijk verbeterd. Misschien z(jn ook deze cijfers onjuist Misschien k de toestand der maatschapph ook thans nog veel minder gunstig; dan taA

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2