Anno 1925 BERICHT. Voor de Slachtoffers. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van hetlen. pjo, 20087. VRSJOAG 4 SEPT ERASER LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANIi Voor Leiden per 8 maanden 12.35, per week ƒ.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..Tv, „0.18. Franco per post 2.35 -f- portokosten. (Nt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Heden ontvingen wij van: D. P. te L. 12.50 In totaal ontvingen wij: f3372.26, 10 M. to 2 fr. Maandag a.s. zullen wij de inschrijving en inzameling aan onze bureaux sluiten. Verdere giflen worden dan natuurlijk gaame nog door het comité hier ter stede, ont vangen. DE DIRECTIE. Het Stormramp-Comité. Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité kwamen nog de volgende gif ten in- J. f5.—; H. N. f 1.—; J. v. d. Rh. f5.— N. N. f 1.50; J* J. d. 1. C. f 10,—H. P. y f 10,—; Ir. C. H. N. f 5.—. Giften worden nog gaarne aangenomen bij den penningmeester, den heer F, Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57 471. V aanaeliento cmstelling. Gisteravond werd in het gebouw „Musis Sacrum" in tegenwoordigheid van tal van genoodigden een vaandellen toonstelling, welke van 3 lot 13 September gehouden wordt, officieel geopend. Voor deze tentoon stelling, welke georganiseerd werd door de ©Meeting Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond, verleenden niet minder dan vijftig af- deelingen haar medewerking, die gezamen lijk ongeveer 125 vaandels inzonden, waar onder verscheidene, zoowel door hun voor stellingen als ook door hun fraaie kleuren combinaties aller bewondering afdwongen. Een groot aantaL genoodigden had aan den oproep van het tentoonstellingscomité ge volg gegeven, om op dezen eersten avond aanwezig te zijn. Onder hén merkten wij o. m. op den bur gemeester, j'hr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, en den wethouder J. F. X. Sanders, beiden piet hun echtgenooten. Nadat de R.-K. Muziekvereeniging „Pe- rosi", onder leiding van den heer Jacques Kroon, eenige nummers in de muziektent ten beste had gegeven, nam de afdeelings- 'Voorzitter, de heer W. van Kesteren het woord tot het houden van een korte wel komstrede. Het verheugde spr. eenerzijds, dat zoo- velen op dezen avond aanwezig waren, hoewel het aan den anderen kant spr. speet, dat allen zich thans met een bekrompen staanplaatsje moesten tevreden stellen, daar de weersomstandigheden van dien aard wa ren, d-at van een ontvangst in de open lucht geen sprake kon zijn. In deze massale opkomst ziet spr. een be wijs van waardeering van het streven door den R.-K. Volksbond. Ben ik, aldus spr., U hiervoor allen dankbaar, anderzijds wil ik ook niet nalaten een woord van hulde te brengen aan allen, die mede geholpen heb ben om deze tentoonstelling tot stand te doen komen. Na nog eenige interne aangelegenheden besproken te hebben, eindigde spr. met den wensch, dat deze tentoonstelling een groot succes mocht zijn voor den Ned. R.-K. Volksbond. Nadat door een koor, onder leiding van kapelaan Nieuwveen van Dijken eenige lie deren op zeer verdienstelijke wijze ten ge- hoore waren gebraoht, verkreeg de hoog- éerw. heer P. L .Dessens, deken van Lei den, het woord tot het houden van zijn openingsrede. Bij de opening van deze tentoonstelling, aldus ving spr. zijn rede aan, past in de eerste plaats een woord over het vaandei en zijn beteekenis. Spr. haalt hierbij aan een vraag, die om streeks vijftig jaar geleden gesteld werd aan mgr. Freppel, toen dezen werd gevraagd, waarom de Katholieken met zooveel plecht- beloon het Kruis vereerden. Hij beantwoordde deze vraag, door den Vragensteller te vragen, of hij wel eens ge hoord had van een vaandel, een eveneens zuiver stoffelijk iets, doch even eerbied waardig als het Kruis, nl. het vaandel van het Vaderland? Wanneer dit gehesohen wordt, worden ook alle hoofden ontbloot, roffelen de trommels en schetteren de trom petten. Deze eerbiedsbetuigingen gelden niet het zuiver-stoffelijke dundoek, dat daar uan een stok wappert, doch wij zien als het ware in dit stukje doek die verpersoonlijking van het vaderland in al zijn glorie en met zijn roemrijk verleden. Ook onze vaandels nu hebben zulk een beteekenis en spreken een taal, die vooral 5'oor ons Katholieken, goed te verstaan is. Want zijn ook wij niet allen soldaten Van het groote geestelijke leger van den grootste aller veldheeren: Christus? Over de geheele wereld vinden wij Zijn geestelijke regimenten, die alle hun eigen vaandel hebben. Maar, zal men zeggen, kan en rnag de H.-K. Volksbond, die toch een sociale in- filing is vergeleken worden bij deze geeg- Jöhjke broederschappen!, Ja, want zooals de vroegere gilden hun vaandels sierden met het beeld van hun patroon, zoo voeren ook de Volksbonders door dit kruisteeken het R.-K. geloof in hun banier. Ook onze vaandels spreken van eerbied voor het gezag en onwankelbare trouw en gelijk goede soldalen scharen wij ons rondom deze vaandels en zijn bereid deze te verdedigen tegen de slechte invloeden van slaat en maatschappij. Mannen van den Volksbond, houdt steeds Uw vaandels in eere en schaart U rondom Uw hoogste banier, het vaandel van den Volksbond, waarop slaat: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land". Het verdere gedeelte van den avond werd op aangename wijze gevuld door muziek van „Perosi" en uilstekenden koorzang Tal van attracties zullen ook op de vol gende avonden het hare er toe bijdragen om 'het aantal bezoekers zoo groot mogelijk te maken. De tentoonstelling zal ook nog bezocht worden door mgr. L. Sc'hioppa, Apostolisch Internuntius. Schietwedstrijden. Morgen, 5 September, zullen te "Katwijk onderlinge schietwedstrijden plaats hebben, en wel tusschen de Burgerwachten Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. Voor den Bekerwedstrijd zullen voor Leiden üitkomen: Van Staveren Jr., C. P. Kok, Ph. v. d. Drift, D. Bergman, H. v. d. Velden en J. v. Leeuwen; Oegstgeest: dr. Timmerman, G. v. Drulen, A. J. Bakker en H. W. Collee; Leiderdorp: G. Groenendijk, G. den Braver, en J. J. Wolf. Korpswedstrijd: Leiden: 0. F. Kooreman, De Gunst. Haverkorn, De Lange en Neijen- huis; (res.) Devilee en Alphenaar; Oegst geest: Werkhoven, De Geer, Van Breda, De Wit, Schoneveld, (res.) Nouwens; Leider dorp: G. de Koning Jnz., J. M. de Koning; IC. v. Winkel, Van Ingen Schenau en T. Nachtegaal; (res.) P. Zadelaar en J. Nach tegaal. De wedstrijd wordt geopend om drie uur nam. met de Vrije Baan. Huldiging van mr. P. J. Troelstra. Naar wij vernemen bestaan er bij den Leidsöhen Bestuurders bond en de afdeeling Leiden der S. D. A. P. plannen, om op Za terdag 19 September a.s. in grooben getale dceMe nemen aan de huldiging van mr. P, J. Troelstra, naar aanleiding van diens te rugtreden uit de actieve politiek. Behalve de huldiging op het dien dag door S. D. A. P. en N. V. V. te houden Congres in Den Haag, zal een grootsohe huldigings demonstratie worden gehouden, welke voor bij de woning van mr. Troel9tra zal trek ken. Zij heeft plaats des avonds te acht uur, waaibij de stoet door duizenden fak kels zal worden verdicht. Van vele plaatsen komen reeds berichten van groote deelneming binnen. Ook in onze stad is de belangstelling voor deze hulde betuiging groot. De besturen van L. B. B. en S. D. A. P. hebben een regeling getroffen met de direc tie der N. Z. II. T. M., waardoor die Zater dagmiddag voldoende extra-trams beschik baar zullen zijn. Ook is een reductie op den vervoerprijs verkregen, waardoor de prijs, welke anders 90 cents zou zijn, nu slechts 70 cents bedraagt. De betoogers komen Zaterdagmiddag te lialfvijf in het Volksgebouw alhier samen en vertrekken vandaar in optocht met muziek naar dei\ tram. Er wordt op gerekend des avonds twaalf uur hier terug te zijn. De heer L. R. van den Broek, cand. aan de Rijksuniversiteit alhier, is door het provinciaal kerkbestuur van Drente toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned.- Herv. Kerk. In de kas van de Vereeniging lot be strijding der Tuberculose alhier is een be drag gestort van f 34.27, zijnde het saldo van het opgeheven ziekenfonds van het Technisch Schcepvaarlbureau Visser en Praat. Maandag 7 dezer, des naim. te twee uur, komen Ged. Staten van Zuid-Holland in openbare zitting bijeen ter behandeling van het beroep van een drietal schoolbe sturen alhier tegen de vaststelling der ge meentelijke vergoeding ex art. 101 der L.O.- wet 1920 over 1922 Rapporteur is mr. H. de Wilde. Op het te Dordrecht gehouden Con gres van de Ned. Ver. voor Dansleeraren kwam onze stadgenoot de heer W. F. van Wijle, lid van genoemde Vereeniging, uit met een nieuwe dans: The Queen Boston. Vervolgens werden eenige seizoendansen ingestudeerd, o. a. de Quadrille 1925 op moderne muziek, die door alle dansleera ren, aangesloten aan de voornaamste vak honden, aan hun leerlingen zal worden onderwezen. Gistermiddag geraakte de 5-jarige Gijs- bertus D., toen hij aan den walkant aan het spelen was, in het water van de Houtmarkt. Een groentekoopman hielp door handreiking den drenkeling weer op liet droge. Toen gistermiddag de werkman G. v. d. V. uit Leiderdorp bezig was hout te za gen in de houtzagerij van de firma A. en de J., gevestigd in het perceel Ulrechlsche Jaagpad 36a, kreeg hij door onbekenden oorzaak een stoot met een houtblok tegen zijn dijbeen, waardoor hij een diepe vleesch- wond bekwam. Na door den Eerste-Hulp- dienst verbonden te zijn werd hij naar de ouderlijke woning overgebracht. Morgenmiddag opent de heer D. Groe- neveld Jr. in het perceel Hooglandsche Kerkgracht 27 een nieuwe zaak in pluim vee-artikelen. Tot voor korten tijd was in dit pand gevestigd een horlogerie van den heer Bos. Daar de oude toestand zich al -heel weinig leende tot de inrichting van een winkel, moest hierin noodzakelijkerwijs verandering worden gebracht. Hiervoor werd zorg gedragen door den heer Neuteboom, die door degelijk timmerwerk het pand een ge heel ander aanzien gaf, terwijl de heer Bey al het nieuwe houtwerk met een fleurig verfje bedekte. De winkel maakt tengevolge van deze veranderingen een bescheiden, doch goeden, indruk. Gezien de kleine be schikbare ruimte, staat men versteld van de groote hoeveelheden ochtendvoer, granen en zaden, die er zijn opgeslagen. In het bijzonder vestigt de heer G. de aandacht op zijn ochtendvoer: „Cleveland's Eggmeal", waarmede hij zelf schitterende resultaten bereikte en waardoor, zooals een aardige reclame in de étalage weergeeft, zelfs hanen aan het eierenleggen worden gebracht II Voorts bevat de winkel nog alle mogelijke pluimvee-artikelen als drinkbakken, vogel kooien, alsmede aquaria. Den heer GroenevelÜ, die zich bij de pluimveehouders hier ter stede reeds een goeden naam verwierf door zijn machinale broedinrichting, wenschen wij in -deze om geving veel succes toe. ■r- Nu de koude herfstdagen zoo lang zamerhand weer aanbreken, verzoekt ons de firma Geise en Strotmann, de aandacht te willen vestigen op haar speciaalzaak „Het Bonthuis", gevestigd Nieuwe Rijn 25, die in den loop van dit jaar een groote ver andering heeft ondergaan. De vroegere bont winkel, di<? ook het perceel Nieuwe Rijn 24 in beslag nam, is thans teruggebracht tot dat gedeelte, waarin de voormalige afdee ling baby-goederen was^ gehuisvest. Zoowel in de duurdere als in de goedkoopere soor ten bontwerk bevat dit magazijn enorme sorleeringen; uitdrukkelijk zij er den na druk op gevestigd, dat alle voorradige pelte rijen, enz. op eigen ateliers zijn vervaar digd en geverfd. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg op 3 Sept. j.l. in totaal 556, tegen op 3 Sept. '24, in totaal 638. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mosoel De Fransche schulden Loebe spreekt op het vredes congres. Ter Volkenbondsraadsvergadering hebben de Engelsche en Turksche vertegenwoordi gers gisteren in eerste instantie hun stand punt inzake de Mosoel-kwestie uiteengezet, men zie daarvoor elders onder apart hoofd. Engeland ambieert dus inderdaad een ver lenging met 25 jaar van het mandaat over Irak, de voorwaarde, waarop de commissie Mosoel aan Irak wil toekennen. Daarmee neemt de Engelsche regeering een standpunt in, indruischend tegen de al- gemeene opinie, zooals die in de Engelsche pers tot uiting komt. Deze pers begrijpt n.l. zeer goed. gezien het totaal afwijzend stand punt van Turkije, dat daardoor alle kans bestaat op een conflict met de Turken, dat al heel gemakkelijk tot een directen of in- directen oorlog zou kunnen uitloopen en een oorlog, in welken vorm dan ook, hebben de Engelschen voor Mosoel niet over. Een oor log, die ongetwijfeld ook in andere deelen van het Engelsche rijk zich lastig zou doen gevoelen. Mosoel is daarbij de eenige kwes tie, die een uitstekende verhouding tusschen beide landen in den weg staatI De Fransche ministerraad heeft de sa menstelling van de delegatie, die 16 Sep tember onder voorzitterschap van Caillaux naar Washington zal vertrekken om de Fransche schuld aan Amerika te regelen, goedgekeurd. De delegatie zal bestaan uit vier senato ren, n.l. Ilenry Bérenger, rapporteur-gene- raai voor de begrooting, Chapsel, Dausset en Paul Dupuy en vier Kamerleden, n.l. I Vincent Auriol, Lamoureux, Bokanowsky I en Chambrun. De delegatie zal door finan- I cieele deskundigen vergezeld worden, j Tevens moest de ministerraad een beslis- I sing nemen over de voorstellen van Chur chill, den Engelschen kanselier van de schatkist, betreffende de Fransche schuld i aan Engeland. De Raad gaf er de voorkeur aan, de quaestie hangende te laten tot de onderhandelingen met de Vereenigde Sta-^ I ten. De Fransche delegatie zal derhalve te Washington aankomen vrij van eenige ver- i bintenis tegenover Engeland, hetgeen de be- j sprekingen zou vergemakkelijken. Churchill j zou deze overweging hebben begrepen en er I in hebben toegestemd te wachten. i I Op het vredescongres te Parijs is Loebe, i de Duilsche Rijksdagpresident gisteren toch aan 't woord geweest. Hij veroordeelde den oorlog en noemde de verzoening van Frank rijk en Duitschland een der voorwaarden van den vrede. BELGIE. Tegen beleediging van vlag en volkslied. Het door Rolin-Jacquemyns, de minister van binnenlandsche zaken, aan gekondigde wetsontwerp inzake de bestraffing van elke beleediging van het Belgische volkslied en de Belgische vlag (in verband met relletjes in Aalst en Nieuwpoort, waar de vlag door Vlaamsche extremisten werd neergehaald en de „Braban<?onne" uitgefloten) is thans gepubliceerd. Uit de artikelen van het ontwerp blijkt, dat smaad door liederen, woorden, daden, gebaren of geschriften de Belgische vlag of het volkslied aangedaan, worden gestraft met vijftien dagen tot zes maanden gevan genis en een boete van 50 tot 100 frank. Zoo het vergrijp gepleegd wordt door een ambtenaar in de uitoefening van zijn ambt, of door verscheidene personen, zullen de ge vangenisstraf op twee maanden tot één jaar en de boete op 100 tot 500 frank gebracht worden. DUITSCHLAND. De optantenkwestie Geen uitsluiting in Saksen. De Rijksregeering heeft opnieuw een po ging aangewend, om zich met de Poolsche regeering te verstaan aangaande de optan ten-kwestie op den grondslag van een we derzij dsch afzien van het uitwijzen van op tanten. Doch zonder resultaat. Op het laatste nippertje hebben de tex tielarbeiders in Saksen besloten bet arbi trale besluit inzake do loonsverhooging aan te nemen. Daardoor is de algemeene uit sluiting, die op 5 September, dus morgen haar beslag zou krijgen, voorkomen. FRANKRIJK. De Marokkaansche aange legenheden Deb ankbe dienden gaan tot daden over Staking op Mozambique. De ministerraad hechtte zijn^goedkeuring aan de besluiten, door den 'premier geno men betreffende het stellen van het bevel over de militaire operalies in Marokko in één hand, onder het hooge gezag van maar schalk Pétain. Officieel heet het dan verder: Een militaire actie in Marokko moet noodzakelijk gepaard gaan met een poli tieke actie, ten einde de stammen, in het Fransche protectoraat onderworpen, te no pen hun plicht te vervullen. Maarschalk Pétain zal de opperste leiding over de mili taire operalies hebben; maarschalk Lyau tey zal, in contact met Pétain en de regee ring, tot taak hebben, met al zijn bevoegd heid en geza>g op de stammen den noodigen invloed uit te oefenen. Diensvolgens zal Lyautey 12 September naar Marokko scheep gaan en in October lerugkeeren, om de re geering op de hoogte te stellen van de re- sultalen der op touw gezette operalies. Is dit een heel beleefde manier om Lyautey te slijten? Het heeft er den schijn van. Aan de „Times" wordt omtrent den oor log in het Rif uit Tanzjer nog het volgende gemeld: Rif-bewoners. Ie Tandzjer aangekomen, hebben verteld, dat Abd-el-Krim nog voort durend wapens, munitie en verder oorlogs materiaal van overzee ontvangt, niettegen staande de blokkade van de kust door de Franschen en de Spanjaarden heel streng is. Er wordt gezegd, dat een duikboot bij deze smokkelarij behulpzaam is; men ver moedt echter dat een snelvarend motorschip het werk verricht. Abd-el-Krim onderhoudt langs de Rif- kust een dienst met motorbooten; wapens en munitie, die te Arzjdir worden inge scheept, worden met deze molorbooten naar WadLau gebracht en vandaar op muildieren naar Sjesjoean vervoerd. De hoofdman uit het Rif licht nieuwe troepen onder de ver- schillende stammen; zij moeten voor drie maanden dienst nenien, dan worden ze af gelost door jonge mannen uit de stammen, die nu geoefent worden. Bovendien heelt Abd-el-Krim een afdeeling storm-troepen gevormd, die voor moeilijke en gevaarlijke ondernemingen worden gebruikt. Zij krijgen j verhoogde soldij maar worden, ingeval zij zich laf betoonen, onmiddellijk doodgescho- ten. Franschen, die met Senegaleesche jagers en Noord-Afrikaansohe soldaten aan liet Fransche front in handen van de Riffijnen vallen, worden naar Azjdir gebracht. Daar j worden ze van de krijgsgevangengemaakte j Spanjaarden gescheiden gehouden omdat het onlangs tusschen Fransche en Spaan- j sche krijgsgevangenen tot vechtpartijen is gekomen, waarbij zij met geweld van elkaar gescheiden moesten worden. Onlangs zijn er adht Europeanen van on- bekende nationaliteit, men gelooft echter I dat het Engelschen of Duilschers zijn ge- weest, aan de Rifkust geland. Zij werden door Abd-el-Krim verwacht, die tien ruiters j gezonden had om hen te ontvangen en naar Azjdir te brengen. Overal in het Rifgebied heerscht groote militaire bedrijvigheid. BINNENLAND. Heftige critiek van de soc.-democraten is de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De onthulling van het monument voor Meindert van den Thynen te Koevorden. Collectief ontslag geviaagd door de leera ren der Teztielavondschool te Enschede. BUITENLAND. Engeland en Turkije verdedigen hun standpunt inzake Mosoel in de vergadering van den Volkenbondsraad. De Engelsche koolcommissie is samen gesteld. Het standpnnt der Fransche regeering inzake Marokko. De stakende Fransche bankbedienden gaan tot relletjes over. Uitsluiting in de Saksische textielindus trie vermeden. Hef groote Amerikaansche luchtschip „Shenandoah" is totaal vernield. Vele doo- den en gewonden. De slakende bankbedienden worden lihans oproerig. Zij hebben te Parijs voor een baak van de rue Scribe gedemonstreerd, hebben ruiten ingegooid en de bank verplicht haar deuren te sluiten. Het kwam tot gevechten met de politie. Een aantal stakers en agen ten zijn gewond. Ook op den Boulevard des Italiens is er gedemonstreerd. De stakers riepen: „Wij willen onze honderd fran- kenl" Ook daar zijn er in een paar ban ken ruilen ingegooid. Op Mozambique hebben de beambten den arbeid neergelegd. Post, douane, alles ligt stil. ENGELAND. De koolcommissie gevormd Asquith door een wesp gestoken De Australische Zeelieden staking. Eindelijk is de z.g. koolcommissie in el kaar gezet. Voorzitter is werkelijk gewor den Sir Herbert Samuel, de vroegere hooge commissaris van Palestina^ Verdere leden zijn: Sir William Beveridge, generaal Sir Herbert Lawrence en Mister Kenneth Lee. Een aantal deskundigen zullen de leden der commissie bijstaan, Asquith is door een wesp gestoken en wel zoodanig, dat de toestand niet zonder ge vaar is. De eerste, minister van Nieuw Zuid-Wales (lid der arbeiderspartij), heeft van de eer ste ministers de andere Australische staten per telegram gevraagd of zij bereid zijn met hem samen een onderzoek in te stellen naar de geldigheid der voorgenomen deportaties. De eerste minister van Queensland stelde zich 1^-eid; die van Victoria weigerde. De reeders te Sydney hebben bekend ge maakt, dat de bemanningen heden op dé schepen moeten teruggekeerd zijn; zoo niet dan zullen alle betalingen aan de familiele den gestaakt worden en op alle loonen wor den beslag gelegd als boete wegens weige ring van gehoorzaamheid. Het slagschip „Nelson", metende 53.000 ton, werd van de Armstrong Withworth Scheepswerf te New Castle te water gela ten. De laatste beletselen werden weggeno men door Mrs. Bridgeman, de eebtgenoote van den Eersten Lord van het Ministerie van Marine. Het is thans ongeveer negen jaar geleden' sinds het laatste slagschip te- water werd gelaten in Engeland, Er werd in - deze tusschenperiode slechts een oorlogs schip afgeleverd, n.l. de kruiser „Hood" in 1918, die tot de grootste oorlogsschepen be hoort, welke thans in gebruik zijn. De „Hood" evenwel werd in het eerste gedeelte van den Wereldoorlog ontworpen, terwijl bij den bouw van de „Nelson" voordeel ge trokken kon worden van de ervaringen, welke gedurende den geheelen strijd zijn opgedaan en meer in het bijzonder van die van den slag bij Jutland. In overeenstem ming evenwel met de WashingtonscheVloot- concentie van 1922 mag geen enkel groot oorlogsschip meer dan 35.000 ton meten, of kanonnen bezitten, welker kaliber 16 inches tebovon gaat. De bewapening bestaat in hoofdzaak uit negen 16 inch kanonnen en drievoudige ge- schuttorens en twaalf 6-inch stukken aan de langszijden,;

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1