No. 20086. DONDERDAG 3 SEPTEMBER Anno 1925 BERICHT. Voc# de Slachtoffers. Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 80 Cts. per fegel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags-60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per weekƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet,0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ORIE Bladen EERSTE BLAD. Heden ontvingen wij nog: Opgehaald op bot 25-jarig huwelijksfeest van L. v. N. te Óegstgeest f15.20 en 2 francs. In t jtaal ont gingen wij dus: f 3369.76, 10 Mk en 2 fr. DE DIRECTIE. CEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscbwinkel, iVttBcbmarkt 18, tel 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.15—f 0.26 OH SOHOL a f 0.14—f 0.28 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 3 September 1925. 2833 Het Stormramp-Comité. [Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn nog de volgende giften 'ingekomen: C. J. W. F. f 20, E. W. S. f2.60, Dr. C. d. B. f 10, Dr. W. P. J. f 10, Dr. H. R. W, f 10, P. f25, A. M. d. B .f 5. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. De toestand der gemeente Lelden over 1924. II. i Uit het verslag van het Stedelijk Museum y,De Lakenhal" blokt o.in., dat voor de begrooting van 1925 ter bezuiniging tfijdelgk afstand werd gedaan van 20 pet. van het voor aankoop en onderhond oor spronkelijk beschikbaar gesteld bedrag. Nog' op een andere wijze werd de Com missi in haar inkomsten besnoeid. Van Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bereikte haar net berioht dat ook de vroeger, in verband met het belang van het Museum voor onderwijs in de kunstgeschiedenis toegekende subsidie van f500 per jaar, wegens algemeene be zuiniging moest worden ingetrokken. Het Museum werd dit jaar bezocht door 20.212 personen, waarvan 9775 betalenden. Van de tentoonstellingszalen moest dit jaar een ruim gebruik gemaakt worden en driemaal v^aren de verzamelingen zoo groot, dat ook de zilverzaal voor de expositie mo9st ontruimd worden. Van de door het Rjjk uit het depót van het Mauritshuis in bruikleen gegeven schil derden werden er twoe terug gevraagd. Hiertegenover stonden echter belangrgike aanwinsten door schenking of aankoop ver kregen. Met betrekking tot het verslag over de ■Stedelijke B ank-van-Leen in g zij hier vermeld, dat in 1942 2763 panden tot een bedrag van f5589.50 minder be leend werden dan in in 1923, als gevolg van liet minder waard worden van enkele artikelen. Daarentegen namen de beleenin- gen van panden met tioogere waarde toe. i Het aantal geloste panden bedroeg in 11924 1440 stuks, voor een bedrag van f1158 minder dan net vorig jaar. Er werden 123 panden meer verkocht dan in 1923. Op de verkoopingen werd slechts een verhes geladen van 163, ter- Wfcï 11786.90 als overschot ter beschik king der pandgevers bleef. Er werden 131 pensioen voorschotten tot een bedrag van f 15902.62V2 meer verstrekt dan over 1923. Voorts werd in 1924 esn ruim gebruik gemaakt van-de gelegenheid om op billijke voorwaarden voorschotten te verkrijgen op schuldbekenteoiasen. Van de 353 aanvragen om voorschotten werden er 317 geheel of gedeeltelijk ingewilligd en 36 afgewezen. Het daarop voorgeschoten bedrag bedroeg f 41742. Door de voorschotnemers werd goed San hun aflossingsverplichtingen voldaan. Het aantai terugbetalingen bedroeg 9358 tot een totaal bedrag van f35787. Uit het verslag van hetgeen met betrek king tot verbetering van de Volkshuisves ting in 1924 is verricht, bljjikt, dat vergun ningen verleend werden voor: "Nieuwbouw 41 gebouwen, waarin woningen, en 39 ge bouwen, waarin geen woningen. Voor her bouw waren, deze getallen 4 en 5 en voor verbouw 149 en 47. In den loop van het jaar kwamen 383 woningen door aan-, her- of verbouw be schikbaar. Er werden vervallen verklaard: cioor slooping 86 woningen, door verbouw 4 en door verandering van bestemming 63. Onbewoonbaar verklaring van woningen had niet plaats, wel werden by verschillende Raadsbesluiten de termijn van ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen met maanden verlengd, resp. bedragende *4» 70 en 291 woningen. In Leiden zjjn 7 WoniDgbouwvereenigin- gen krachtens de wet toegelaten, zijnde de Vereeniging tot bevordering van den bouw Van .Werkmanswoningen, „De Eendracht", *Ons Belang", ^De Goede Woning", „Eens gezindheid", „Tuinstadwijk" en „Ons Doel". De door deze Vereenigingen gebouwde woningen zijn alle bewoond. Het door de .Vereeniging „De Eendracht" geëxploiteerde badhuis blijft in een behoefte voorzien, al is het gebruik daarvan nog niet zoodanig, dat een sluitende exploitatie wordt verkregen. De Brandweer bluschte in 1924 65 branden, waarvan 4 uitslaande branden en één zware binnenbrand. De auto-motor spuit blijft steeds goede diensten bewijzen. Zonder eenige stoornis werd in enkele ge vallen uren lang met haar gewerkt en het bluschwater over groote afstanden aange voerd. Er werden een 16-tal brandkranen ge plaatst in de verschillende nieuwe woning complexen. In het geheel zijn aanwezig 449 brandkranen van de gemeente, 21 van het Rijk en 12 van particulieren. Het Gemeentel ij k Wasch- bureau deed in het jaar 1924 158.711 K.G. waschgoed verwerken tegen 176.269 K.G. in 1923. Met ingang van 1 Januari 1924 werden de waschprijzen voor de klan ten verlaagd van 24 op 22 cent per K.G. De waschloonen voor de bleekers van 17 op 15 cent. De ontvangsten en uitgaven bedroe gen f36249 met een winstsaldo van f2044. Uit het verslag van den Gemeente lij ken dienst der Werkloos heidsverzekering over 1924 blijkt, dat het aantal vereenigingen dat sub sidie ontving, vermeerderde van 57 tot 60. Het ledental liep van 4910 tot 4818 terug. Door deze leden werd in totaal f 60.332.35 aan contributie betaald, waarop door Rijk en gemeente behalve het gewone subsidie van 100 pCt. (derhalve een bedrag van f 60 322 35) ook nog een extra-subsidie tot een bedrag van f 3836.96 werd gegeven. Aan uitkeeringen uit de werkloozenkas werd een bedrag van f 108.815.16 besteed. In de eerste drie maanden waren van de verzekerde arbeiders ongeveer 20 pCt. werk loos, terwijl in de daarop volgende maanden dit percentage tot ongeveer 11 terugliep. In vergelijking met het jaar 1923 was het werkloosheidspercentage van de verzekerde arbeiders over de maanden Januari, Fe bruari en Maart gelijk, doch over de restee- rende maanden ongeveer 5 pCt. minder. W. Brakel 40 jaar in dienst der gemeente. Dinsdag 15 September a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat onze stadgenoot de heer W. Brakel, thans concierge van het Raad huis in dienst der gemeente kwam. Als 14-jarige knaap, pas van de school banken, werd hij reeds aangesteld als jong ste klerk ten kantore van den Rijks-ontvan ger. Dat was op 1 Mei 1880. Daar bleef hij I ruim 5 jaar werkzaam. Op 15 Sept. 1885 werd hij uit tal van sollicitanten aangesteld l als schrijver op bet kantoor van den ge- j meente-ontvanger. Twee jaar en wel op 1 I Juni, ging de heer B. over in een anderen 1 gemeentedienst, hij werd gemeentebode. Geboren en getogen Leidenaar had hij bovendien door zijn werkzaamheden op de kantoren van den Rijks- en van den ge meente-ontvanger veel menschen leeren kennen en met menschen leeren omgaan, wat hem in zijn functie als gemeentebode zeer te stade kwam. In vele gevallen was Brakel toen reeds de vraagbaak op 't Stad hui^ Toen dan ook de toenmalige concierge, wijlen de heer F. Bik, met pensioen den dienst verliet, was bode Brakel de aange wezen opvolger. Met ingang van 1 Mei 1899 werd hij als zoodanig benoemd. Wat hij in deze functie heeft gedaan en nog doet be hoeven wij hier niet te zeggen. Er is haast geen Leidenaar, die niet een of meermalen met hem in aanraking kwam en van zijn raad, hulp en bijstand profiteerde. Er wordfc om slechts iets te noemen, geen huwelijk gesloten, of Brakel komt er aan te pas. Ambtenaren komen dikwijls B. raadplegen, raadsleden kloppen bij hem meermalen aan en de opvolgende burgemeesters 6tond deze eenvoudige doch altijd als 't noodig is waar dige ambtenaar dikwijls ter zijde. Bij zijn 25-jarig© ambtsvervulling werd dit van hoo- ger hand gewaardeerd, doordat H.M. de Koningin hem de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud, toekende. Zeker zal ook zijn 40-jarig jubileum niet onopgemerkt voórbijgaan al heeft de jubi laris den wensch te kennen gegeven om dien dag alleen in den huiselijken kring te her denken. Jubileum J. G. v. d. Pot De heer J. G. v. <L Pot vierde heden zijn 25-jarig jubileum in dienst van de firma Tieleman Dros alhier. Aanvankelijk als jongen op het magazijn aangenomen, wist hij al spoedig door ijver en plichtsbetrachting uit te munten. Toen dan ook de betrekking van kantoorlooper vacant kwam, viel de keuze op hem: dat hij in deze functie zoowel tot volle tevre denheid van zijn directie, als van zijn supe rieuren werkzaam is, is volkomen geble ken. Zijn hulpvaardigheid en bereidwillig heid en verder zijn stipte nauwgezetheid en eerlijkheid zijn vandaag wel gehuldigd. Eerst op het kantoor, waar hij zeer har telijk werd toegesproken door den heer Haaksma, die hem prees al6 iemand, die steeds hulpvaardig is en die hem namens het kantoorpersoneel en de fabriekchefs een mooie fauteuil aanbood. Daarna op het magazijn, want zijn oude collega's haddfcn hem ook niet vergeten. Bij monde van den magazijnchef, den heer Meyer, werd hem daar een mooi salontafeltje aangeboden en last not least werd hij op het privé-kantoor door de directie ontvangen en door den heer A. H. Dros Sr., als oudste firmant vriendelijk'toegesproken, waarbij deze hem verder in een aardige toespraak hulde bracht, voor zijn stipte eerlijkheid. Hier ontving hij een enveloppe met inhoud, om die naar goedvinden te besteden. Van der Pot dankte allen voor de groote belang stelling, de goede wenschen, de mooie ca deaus en de prachtige bloemen, waarvan deze vergezeld gingen, waarna hij het feest in den huiselijken kring verder ging Vereen, tot bevordering van den Bonw van Werkmanswoningen. Uit het op de laatste algemeene "jaarver gadering van bovengenoemde vereeniging door den waarn. secretaris mr, E. Schot man uitgebraoht verslag, blijkt dat de wo ningen der vereen, alle zijn verhuurd. Een aanvang werd gemaakt met het uitvoeren van uitgebreide verfwerken aan de 147 en 30 woningen op het voormalige Kooiterrein, De vereeniging „Eigen Haard" heeft met het afsluiten van het jaar 1924 geheel aan haar verplichtingen tegenover de vereeni ging voldaan. Kon in het verslag over hot jaar 1923 nog geen gewag worden gemaakt van het ondernemen van den bouw van nieuwe wo ningen en moest toen derhalve worden vol staan met de mededeeling, dat het Bestuur ten deze diligent zou blijven, mans kan worden opgemerkt; dat, al verkeeren de desbetreffende plannen nog slechte in het eerste stadium van voorbereiding, de be sprekingen welke, zoo in den boezem der vereeniging als ook met het Gemeentebe stuur, plaats vonden, toch de verwachting wettigen, dat .binnen niet te langen tijd de vereeniging in staat zal zijn opnieuw tot het bouwen van arbeiderswoningen in het belang van de volkshuisvesting haar eigenlijke doel over te gaan. Prof. dr. De Sitter, alhier, is benoemd tot voorzitter van de International Astrono mical Union, in de plaats van dr. Campbell, die als zoodanig is afgetreden. Heden herdacht onze stadgenoot P. J. Lut den dag dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de firma A. H. J. Wijtenburg, sigarenfabrikante, alhier. De jubilaris, 's morgens ten kantore ont boden, werd daar door de beide firmanten de heeren S. en Chr. Wijtenburg op harte lijke wijze gecomplimenteerd en onder ge bruikelijke gelukwenschen werd hem een enveloppe met inhoud ter hand gesteld. In de te Dordrecht gehouden vergade ring van de Ned. Vereeniging van Dans- leeraren heeft na de openingsrede-van den voorzitter het woord gevoerd de heer H. J. i van Leeuwen alhier namens den Nederl. Dansonderwijzersbond. Na den middag zijn eenige demonstraties gegeven. De heer H. J. van Leeuwen kwam met iets nieuws, de Gavotte favorite. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- j Holland heeft na afgelegd examen, den heer C. B. Boer, wonende te Capelle a. d. IJsel, candidaat in de theologie aan de universiteit alhier, toegelaten tot de Evangelie-bediening in de Ned.-Herv. Kerk. Door de politie alhier zijn gisteren nog eenige wielrijders aangehouden, wier rijwielen niet voorzien waren van het ver- eischte belastingplaatje. 't Is wel een hard gelag het acht maan den zonder plaatje te bolwerken en dan toch nog tegen de lamp te loopen 1 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gisteren weder een groot aantal zaken voor de strafzitting van het Kantongerecht op de rol, in het geheel 132. Als waarn. Ambt. van het O. M. fun geerde weder mr. M. B. Vos. T. J. L., Ocgstgeesterlaan, alhier stond terecht wegens overtreding van de drank wet. Hij zou, hoewel in een gesloten huis wonende, personen hebben ontvangen en aan hen sterken drank en wijn hebben aan geboden, zonder vergunning, of verlofhou der te zijn. Beklaagde gaf toe dat hij nog al eens bezoek ontving, ook van studenten, die an deren meenamen. Met betrekking tot het geval, dat aanleiding tot deze veTbalisee- ring had gegeven, werd een viertal getui gen gehoord. B. Verstraaten, caféhouder alhier was er op den bewusten avond naar toegegaan, omdat hij een zekeren Van Leeuwen wilde spreken, met wien hij was overeengekomen, dat hij hem daar zou ont moeten. Hij was in den nacht van 21 op 21 Juni binnen gelaten en trof er Van Leeu wen aan. Deze zat boven met H, Le Ma;r en nog iemand. Wie die iemand was? vroeg de kantonrechter. Een meisje, zeide ge tuige. Beklaagde meende dat het zijn doch ter is geweest. Er werd dien avond gebeld. Hij deed open en hoorde dat getuige V. er Van Leeuwen zocht. Er is bier en een glas port gedronken en daarvoor is een gulden op tafel gelegd, welke hy eerst heeft laten liggen, doch later opgenomen en als een fooi beschouwd. Ant. van Leeuwen, koopman te Leiden, bevestigde deze verklaringen nader. Hij dronk een citroentje met suiker. Of het genever of brandewijn is geweest, kan hij niet zeggen. Bij het weggaan zag hij dat getuige V een gulden op tafel legde wat hij als een betaling der consumptie be schouwde. Hij heeft niet gezien dat L. het opnam. De 18-jarige M. Le Mair alhier erkende dat hij dien nacht in gezelschap van Van Leeuwen is geweest. Waarom hij er kwam, kon hij niet zeggen. Van L. had hem mee genomen. Met de jonge dame had nij een „citroen tje" gedronken. De Ambt. achtte het ten laste gelegde bewezen en de houding van beklaagde la kend, eischte hij een boete van f 25 subs. 26 dagen hechtenis. A. G. van M., koffiehuishouder te Leiden had in zijn verlof lokaal in strijd met do bepalingen der drankwet na gezetten tijd, bezoekers ontvangen. Beklaagde was niet verschenen, doch de getuigen W. Fr. Beek man en P. J. van Leeuwen, bevestigden het verbaaL Zij hadden er een glaasje bier gedronken. De Ambt. vroeg bij verstek f 10 subs. 10 dagen. H. L., stalbaas bij de Mij, Van Gend Loos, alhier stond terecht wegens het on voorzichtig en met groote snelheid lijden met een vierwielig motorrijtuig, waardoor hij tegen een passeerende tram aanreed. Beklaagde was de Narmstraat uitgereden, terwijl de N.Z.H. tram Leiden—Schevenin- gen, van het station komende, langs de Steenstraat reed. Plotseling reed ij tegen de tram aan* Beklaagde bekende de aan rijding. Hij had het signaal van de tram j niet gehoord, anders had hij gestopt. Maar te snel gereden heeft hij niet. Ware dat het geval geweest dan was er van zyn motor wagen niets terecht gekomen. Als getuigen weiden gehoord A. de Groot, M. de Bruyn, Th. A. J. Heuzen, C. J. Zwetsloot, P. H. en A. H. Edelaar, die het geval hadden zien aankomen en allen verklaarden dat de schuld bij beklaagde lag. Getuige Zwet sloot, zelf chauffeur, schatte de snelocid op 20 K.M. De Ambt, achtte de overtreding pox be wezen en vond deze vrij ernstig. Hij wilde er echter rekening mee houden dat be klaagde in dienstbetrekking is en een zware boete voor hem moeilijk te betalen zal zijn, waarom hij slechts f20, subs. 20 dagen eischte. L. Z. en C. D., arbeiders te Noordwij- kerhout waren wegens een jachtovertreding gedagvaard. Zij zouden zonder vergunning van rechthebbenden met een geweer in j jagende hopding in het buitengoed van de familie Gevers zijn aangetroffen. Alleen Z. was verschenen, die zeide dat het niet om konijnen of hazen te doen was geweest, maar om kraaien, wat de kantonrechter niet zoo grif aannam. De majoor der Rijksveldwacht Eshuis, had de mannen verbaliseerd. Nadat dez% gehoord was, eischte de Ambt. 'f TO subs. 50 dagen tegen ieder, wat beklaaede Z. niet meeviel. C. v. d. B., vrouw van T. te Leiden had zich te verantwoorden voor het feit, dat zij twee personen in de gelegenheid had gesteld ieder een fleschje bier voor gebruik ter plaatse in haar woning te gebruiken, terwijl zij bet bier slechts over de toon bank mocht verkoopen. Beklaagde beken de. Zekere Selier had haar den vorigen avond verzocht, dat zij twee jonge men schen, L. Neuteboom en A. Rietbergen een fleschje bier voor zijn rekening moest geven. Dit had ze gedaan, een glas had zij er niet bij gegeven, de jongelui hadden de flesch aan den mond genomen. Deze, als getuigen gehoord, bevestigden dit, maar zij hadden het bier nog maar halfop, toen werd het door de politie in beslag geno men. De Ambtenaar vroeg f 5 subs. 5 dagen. Beklaagde, die wel begreep dat de wet gehandhaafd moest worden, wat de kan tonrechter een brave gedachte van haar vond, vroeg of de wet voor haar alleen geldt. Haar buurman, die haar verraden heeft, doet het zelfde en gaat vrij uit. Ter wijl zij voor haar drie kinderen, die buiten gewone verzorging noodig hebben, nog een half weekhuurtje tracht bij te verdienen, wordt zij beboet. B. H. E., meubelfabrikant te Leiden, lid van de firma Gebrs. E. had door twee jon gens op Zaterdagmiddag in strijd met de bepalingen der Arbeidswet de werkplaats Bchoon laten maken. Beklaagde erkende de overtreding. Hij maakte andere zelf de werkplaats meestal schoon, maar hij was dien Zaterdag verhinderd en de jongelui hadden het gaarne voor hem gedaan. De 17-jarige Th. Brandt getuigde in denzelf den geest. De patroon had het hen niet eens opgedragen. De Ambt. vroeg twee geldboeten van f 2 subs. 2 dagen voor elke boete. B. H. de B., broodbakker te Leiden, was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag reeds te halféén begonnen te werken in de bakkerij, terwijl de wet op den bakkers- BINNENLAND. De opening van de landbouwhuishoud- school te Alphen aan den Rijn. Verzending van ongeschikte kaas naai Amerika. Humf. Fin. over de brieven van de heere» Van Oss Inzake Ant. Jurgens Ver. Fabrie» ken. Benoeming van bijzondere hoogleeraiei voor de Indologische Stadiën te Utrecht. BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad te Genève geopend. Te Parijs is een groot vredescongro geopend. Winst en verlies der Engelsche zeelieden» staking. In Hongarije is Benieczky veroordeeld. Hij gaat in hooger beroep. nachtarbeid niet eerder dan één uui 's nachts dit toelaat. Daarvoor eischte dc Ambt. tweemaal f 3 of 3 dagen voor elke boete. Joh. Arn. van O., bakker te Leiden, stond voor het zelfde feit terecht. Deze had zijn knecht reeds te 12 1/4 uur laten beginnen. Beklaagde zeide dat de oven moest wor den hersteld en daarom was er haaet bij het werk. Hij had de arbeidsinspectie ge waarschuwd en in zoo'n geval wordt in den regel dispensatie verleend. Hij had de vergunning toen toch nog niet 1 ontvangen, meende de kantonrechter. De knecht W. van der Heyde, bevestigde l de verklaring van zijn* patroon. Hij was trouwens uit zich zelf zoo vroeg begonnen, voordat de patroon er bij was. De Ambtenaar wilde in dit geval aanne men dat hier overmacht in het spel is ge weest en eischte daarom slechts f 0.50 boete subs. 1 dag. De stcenkolenhandelaar A, G., te Lei den, had volgens het procesverbaal met een motorvoertuig op vier wielen uit de Ver- I verstraat rijdende, geen signaal gegeven, ten gevolge waarvan hij mej. Annigje van Duuren zou hebben aangereden, waardoor haar rijwiel was beschadigd. Beklaagde meende in de straat wel getoeterd te heb ben. Later misschien niet meer. Maar de juffrouw had ook niet gebeld. Nadat de losse werkman B. J. Prins was gehoord, werd beklaagde geraden de schade f 3.00 bedragend, te vergoeden. In dit ge val zou geen boete worden opgelegd. P. M. V., slager te Leiden had met een vierwielig motorrijtuig gereden zonder dat dit voertuig voorzien was van een letter en nummer. Nadat als getuige J. B. Bergman was gehoord, eischte de Ambt. f 10 subs. 10 dagen. G. Z., bollcukweeker te Valkenburg had eenige werklieden in strijd met de bepsflin- gen der Arbeidswet arbeid doen verrichten bestaande in bollenpellen. De vorige maal daarover gehoord, had hij verklaard der gelijke boeten toch op de werklieden te verbalen. De kantonrechfer had nu een der werk lieden, P. Korperslioek, genaamd, doen op roepen. Deze verklaarde nu dst bij steeds zijn loon had ontvangen. Eisch zes geldboeten van f 4 subs. 2 da gen voor elke boete. J. BI. vrouw La IC., te Leiden had reeds eerder terecht gestaan te* zake van over- - treding der leerplichtwet. Zij had toen ge zegd dat zij het kind had thuisgehouden uit armoede, gevolg van werkloosheid van haar man. Zij had geen kleuren voor het kind. Het hoofcj der. daarbij betrokken »school, de heer A Uittenbroek ontkende dit, waarna f 5 subs. 5 dagen werd geëischt. N. J.- K, vr. S. te Leiden stond voor dezelfde overtreding terecht, en ontkende ook. Het hoofd der school, de heer H. D. Yriesema hield echter het procesverbaal staande. Eisch f 5 of- 5 dagen.* J. V., te Katwijk-aan-Zec, had zijn leer plichtig kind ook thuis gehouden en in eerste instantie verklaard dat het betrok ken hoofd de heer J. Holtrust, hoofd dor Christelijke school aldaar, wegens huiselijke omstandigheden, verlof had gegeven. Deze, nu gehoord zeide dat hij inderdaad eerst eenigen tijd wegens een sterfgeval in dit gezin het verzuim door de vingers had gezien, doch dit gold niet voor dit pro cesverbaal. Eisch f 3 of 3 dagen. Hierflp volgde nog een groot aantal leer plichtzaken, voornamelijk uit de gemeente Katwijk. In de meeste -gevallen werd f 2 subs. 2 dagen geëischt, tegen enkele an dere f 1 subs. 1 dag. In een geval, waarbij het bleek, dat ver regaande armoede oorzaak van het verzuim wae, werd het vrouwtje die het aanging

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1