UIT DE OMSTREKEN. MaCu Foningin heeft behaagd te benoemen tot of ficier in de orde van Oranje Nassau dr. H. G. Hamaker, lid van het dagelijksch be stuur van „Het Groene Kruis", te Utrecht, en dr. Elias, voorzitter van het Zuid-Hol- landsche Groene Kruis en tot ridder in die orde dr. Watter, te Voorburg, oud-lid van het hoofdbestuur. Vervolgens voerden het woord dr. J. F. Fockema Andreac, burgemeester v. Utrecht en dr. Van Roraunde te Utrecht, de eerste namens de gemeente Utrecht, speciaal het aanpassingsvermogen van het Centraal-Bu- Teau te Utrecht huldigende, de laatste na mens de artsenworeld en de Nederl. Mij. tot Bevordering der Geneeskunde de groe- ton overbrengende Nadat de Voorzitter den sprekers dank had gezegd, volgde een druk bezochte re ceptie. Ho Nationale Kamp. Kapitein van de genie H. J. M. Wynoldy Daniels, die de werkzaamheden der genie tc Borculo geleid heeft, heeft aan het ge meentebestuur geschreven: Nu thans de werkzaamheden der genie troepen te Borculo geheel beëindigd zijn, stel ik het op prijs, u nogmaals mijn dank te betuigen voor de medewerking welke ik van u zoowel als van de leden der door u benoemde commissies heb mogen onder vinden. E'et zij mij vergund u mijn beste wen- sct in aan tc bieden voor de verdere prospo ritiit van uw gomeente, en ik hoop, dat do gevolgen van dc geweldige ramp, dio haar getroffen heeft, spoedig tot het ver leden mogen bchooren. De stembus, die na de stormramp te Bof- culo op een kerkbank van de Ned.-Herv. Kerk is teruggevonden, is naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van het Amstcrdamsch comité 10 Augustus 1025 om dienst te doen als offerbus op den algemeenen collecte-dag. Deze bus zal na afloop van de collecte naar Borculo wor den teruggezonden. De stroom van bezoekers van Borculo houdt nog steeds aan. Wel is het niet meer zoo druk als in de eerste dagen na# de ramp, maar uit alle oorden van het land komen nog Steeds nieuwsgierigen. Zondagmiddag werd het kerkorgel, in de ruïne van de Ned.-Herv. Kerk bespeeld door den heer Baarslag. De heer Petri, technisch adviseur van de Synode, en de heer Leicher, uit Lochem, hébben een bezoek aan de kerk gebracht; laatstgenoemde om een onderzoek in te stellen betreffende de demontage van het orgel. De heer Leicher zou heden met dit werk beginnen; het orgel zal opgeborgen wórden bij de firma Schaars, die daarvoor belangloos bergruimte in haar cichoreifa- briek heeft afgestaan. Opkomst onder de wapenen. Ten aanzien van het uur van opkomst onder de wapenen bij dc a.s. herhalings oefeningen heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de dienstplichtigen, die niet van een openbaar middel van vervoer ge bruik behoeven te maken om de opkomst plaats te bereiken, zich op den voor de op komst bepaalden dag vóór 8 uur voormid- dags aldaar moeten aanmelden. Zij, die wèl va nspoortrein, tram, stoom boot of ander openbaar middel van ver voer moeten gebruik maken zijn verplicht de reis naar de plaats van opkomst vóór 8 uur voormiddog8 aan te vangen. Is, volgens de geldende dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoer middel, vertrek naar de plaats van op komst vóór 8 uur 's voormiddags niet mo gelijk, dan begeeft de dienstplichtige zich met de eerste na dit uur vertrekkende ge legenheid daarheen. De dienstplichtigen, die buiten Neder land verblijven, melden zich op den voor de opkomst bepaalden dag vóór 4 uur 's namiddags aan bij het korps of op de plaats van bestemming. Bij de korpsen zal worden nagegaan, of de dienstplichtigen de reis naar de plaats van opkomst tijdig hebben aangevangen en zich na afloop van de reis onverwijld heb ben aangemeld. De dienstplichtige, die zonder geldige re den niet tijdig aan de oproeping voldoet, stelt zich bloot aan bestraffing en daar door aan de mogelijkheid om tot nadienen te worden verplicht. Nederlandsche Philatelistendag. Voor den I6den Ncderlandschen Philate listendag, die van 28 tot en met 31 Augustus te Maastricht is gehouden, zijn heel wat lief hebbers en verzamelaars van postzegels naar het Zuiden van ons land getrokken. Na de aankomst van dc deelnemers op Vrijdag avond, had er om acht uur in de sociëteit „Momus" een gezellige bijeenkomst plaats. Zaterdagmorgen tien uur werd een vergade ring van het Bondsbcstuur in de bovenzaal van die sociëteit gehouden; de officieel© ontvangst van dc leden had 's middags half- drie op het stadhuis plaats, cn om drie uur werden in de voormalige Dominicanerkerk de Philatelistendag en de daaraan verbon den poEtzcgeltcntoonetclling door den bur gemeester van Maastricht geopend. Vooral Nederland en zijn Koloniën waren op de tentoonstelling schitterend vertegenwoor digd. Zondagmorgen wcril de 10de algemeene vergadering van den Ned. Bond van Ver- cenigingcn van Postzegelverzamelaars ge houden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden van 2100 tot 2600 is gestegen. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo. De begrooting voor 1026, groot f 1482, wérd goedgekeurd. Be sloten werd een literatuursubsidic in te voeren; het doel hiervan is, voor publicatie geschikte philatclistische bijdragen met steun van de Bondskas te laten drukken. Van het informatiebureau wordt hoe lan ger hoe meer gebruik gemaakt. Vijf Veree- nigingen v.crdcn gewaarschuwd tegen een candidaat-lid en meermalen werd gewaar schuwd tegen ongeschikte handelaars. De heeren mr. E. Bonn en mr. W. S. W. de Beer werden bij enkele candidaatetelling tot lid van het bestuur herkozen. Als plaats van bijeenkomst voor het vol gende congres werd Utrecht aangewezen. Mr. Warn hield een voordracht over de foutjes in de blauwe postzegels van 5 cent, uitgave van 1872. Bij de rondvTaag werd gevraagd, of wij naar aanleiding van de verlaging van het briefport voor het buitenland weer over drukken zouden krijgen. Dé Voorzitter deel de mee, dat hij van den heer Duynstee. had vernomen, dat, nu het port voor do buiten- landsche briefkaarten van 12 1/2 op 10 cents zou worden gebracht, de nogvoorradige briefkaarten met opdruk van 12 1/2 cents ge woon voor 10 cents zouden worden verkocht. Men vond dit een zeer gelukkige oploesing. De uitgifte van een nieuw groot handboek over de Nederlandsche zegels en ook over de proeven werd in uitzicht gesteld. Maandagmorgen werd het congres voort gezet. Voor den wisselbeker werden de vol gende voordrachten gehouden de heer Leon de Raay, te Watergraafsmeer, sprak over Postzegels als millionairs; dr. P. H. van Cittert, te Utrecht, over de vraag: Is het gewenscht, te streven naar één algemeene Nederl. philatelistenverecniging mT. E. Bonn, te 's-Gravenhagc, over de vraag: Wat heeft de Haagsche tentoonstelling ge leerden dc heer P. Vrcdenduin Jr., te Amersfoort, over Herinneringszcgels. Minister Coljjh is' van zijn verlof, dat hij in Zwitserland heeft doorgebracht, in do Residentie teruggekeerd. De benoeming van den heer J. O. Ligt- voet, administrateur bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, chef der afd. lager onderwijs financieel, tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, wa6 voor het personeel zijner afdeeling aanlei ding om zijn chef te huldigen. Bij zijn komst gistermorgen vond hij zijn werkkamer in een bloemenhof herschapen, terwijl alle ambtenaren der afdeeling daar waren ver- eenigd. Bij monde van den onderchef der afdeeling, den refenrendaris E. L. de Haan, werd hij gelukgewenschfc met deze onder scheiding, die algemeen gevoeld wordt als een alleszins verdiende waardeering voor alles, 'wat hij gedaan heeft voor het onder wijs. De heer Ligtvoet.dankte voor deze on verwachte hulde der ambtenaren, die hem bij het veel omvattende werk steeds zoo trouw ter zijde «tonden. Velen uit de ambte lijke- en schoolwereld kwamen hun geluk- wenschen aanbieden. Voor de novitü van het Delftsch Stu denten Corps is gisteren de groentijd aange vangen. De inauguratie zal plaats hebben Donderdag 17 dezer. Een der directeuren van het Nederl. Correspondenliebureau voor Dagbladen in Den Haag, mr. Joh. J. Belinfante, herdacht gisteren dat hij 25 jaren geleden aan ge noemd Bureau verbonden werd. Van zeer vele zijden mocht de jubilaris op dezen dag blijken van belangstelling ondervinden. Zijn kamer in het Bureau was c|es morgens versierd met bloemstukken. Te elf uur werd de heer Belinfante daar met zijn familie ontvangen door een aantal belangstellenden. Uit de journalisten had zich een comité gevormd, waarvan verschillende leden aan wezig waren. Namens het Nederl. Correspondentie-Bu reau voerde de heer N. Vaz Dias het woord. Aan het slot van zijn rede overhandigde hij een geschenk. De heer B. O .van Berkum sprak namens de journalisten van het Correspondentie- Bureau. Uit naam van de journalisten bood ook spr. een geschenk aan. De heer J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalistenvereeniging voer de hierna het woord. Spr. bood uit naam van vele journalisten en directies van dag bladen een enveloppe met inhoud aan. De heer D. Hans sprak als voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring. Do heer M. S. Vaz Dias, directeur van het Persbureau Vaz Dias, te Amsterdam, wenschte den heen Belinfante vervolgens ge luk. Ook hijf bood, als herinnering aan dézen dag, een geschenk aan. De heer 'F. F. Fr ederiks, directeur van het Haagsche kantoor van het persbureau Anela,' herinnerde aan den tijd, toen hij nog aan het corresSpondentiebureau verbon den was en de heer Belinfante zijn chef was. De hear G. van Oorschot bood namens de beambten van\ het Correspondentie-Bureau een geschenk aan. D© heer Belinfante dankte voor de vele bewijzen van belangstelling en waardeering. De receptie was druk bezocht. De lieer Aug. Belinfante Jr., oud-admini strateur van het Departement van Binnenl. Zaken, heeft den jubilaris nog toegesproken. Minister Van Karnebeek heeft den heer Belinfante een brief gezonden, waarin hij in het bijzonder uiting geeft aan zijn be wondering voor hetgeen de jubilaris als ver slaggever op internationaal gebied verricht heeft De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, .baron Sweerts de Landas Wy- borgh, heeft den heer Belinfante eveneens een gelukwensch gezonden. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaillein zilver aan A. Grund, mees terknecht bij de firma A. Milders en.Zoon, te Rotterdam, en in brons, aan mej. J. Stok, dienstbode bij mevr. de wed. dr. J. A. Worp Roland Holst, te Zeist; is aan J. Dijks-. man, machinist aan het stoomgemaal van den Polder van het 4de en 5de Veendistrict onder de gemeenten Aengwirden, Hasker- land, Schoterland en Opsterland, toegekend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver; i9 aan G. Nij'en- huis, werkbaas op den huize Vilsteren, te Ommen, de zilveren eeremedaille, veribpn- den aan de orde van Oranje-Nassau, tofe gekend. De Provinciale Schietwedstrijden der Burgerwachten, dit ;jaar te houden te Rotterdam, zijn thans vastgesteld op 5, 9 en 12 September. De excursie, die de Nederlandsche Anthropologiscbe Vereniging naar Wjjk-bij- Duur stede en Veen ten, waar opgravingen aan den gang zijki, had georganiseerd, is uitstekend geslaagd. Een vrij talrijk gezel schap, leden en introducé'», was per auto uit Utrecht naar Wijk-bg-Duurstede vertrok ken. Daar werd in het Schippershuis eerst een vergadering, gepresideerd door prof. 'A. W- Nienwenhuis, voorzitter der N. A. V., gehouden, waarna koffie werd gedronken. Vervolgens nam dr. J. H. Holwerda, on der wiens leiding' de excursie plaats vond, het woord. Na deze uiteenzetting werden de verschil lende punten der opgraving bezocht. Eerst werden enkele coupes van den vlechtmnur getoond; daarna werd naar de Heul ge wandeld, waar het Frankische castelluin moet hebben gestaan en waarvan de vlecht- muur, die er omheen heeft geloop cn, nog duidelgk waar to nemeo was. Langs de Hoogstraat naderde men opnieuwde stad er nam op één punt nog de sporen in oogenl- schouw van een kleinen doorgang in den 0. vlechtmuur, die daar in de onmiddellgko nabijheid heeft gelegen van den Rijn, waar van de oude bedding met haar fijn rivier- grint was bloot* gelegd. In de stad zelf werd de coupe, die dwars door de Mazfrk was gemaakt, bezichtigd. Daar was ook de oudo rivierbedding, van een houten schoeiing voorzien, duidelijk waar te nemen. Het tweede gedeelte van de excursie voerde het gezelschap naar Vechten, waar gedurende de laatste jaren de opgravingen onder leiding van A. E. Remouchamps, con servator aan Rijks Museum van Oudheden worden voortgezet. Deze bracht, met enkele, woorden de aanwezigen op de hoogte van het werk, dat sinds het bezoek, dat de N. A. V. in 1921 aan dit terrein bracht, is tot stand gekomen. Ten hoogste voldaan over de interessante excursie keerden de deelnemers daarna naar Utrecht terug. Dr. M. Woudstra, Ned.-Herv. predi kant te Utrecht, herdenkt heden den da& waarop bijl, 25 jaar geleden, te Harich de Evangeliebediening aanvaardde. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen werd te Utrecht aanbesteed: het verrichten van grondwerken, het mar ken van den onderbouw van 15 vaste en 4 beweegbare spoorwegbruggen en 1 be weegbare brug voor gewoon verkeer met bijkomende werken ten behoeve van den aanleg' van den spoorweg GoudaBoskoop Alphen san den Rijft. Raming f386.000. In gekomen 33 biljetten. Laagste inschrijver De Bruin te Hoogland voor f365.000 met bijlevering van steenen, zonder bijlevering van steenen f325;600. De Doopsgezinde Zending^vereeniging heeft van mevr. de wed. MillinckTodt •Hartog, te Arnhem, een gift van duizend gulden ontvangen. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heelt bepaald, dat personen, die deelgenoot zijn in het Pensioenfonds H< IJ, S. M. en reeds op 60-jarigen leeftijd aan spraak op pensioen hebben, ook na het be reiken van dien leeftijd in dienst gehouden kunnen worden, tenzij hun werkzaam heden, geschiktheid, bekwaamheid of dienstijver van dien aard zijn, dat op hun langer behoud geen prijs wordt gesteld. De internationale conferentie tegen 't alcoholisme te Genève is begonnen Er zijn afgevaardigden uit 24 landen. Het secreta riaat van den Volkenbond en het Roode Kruis zijn vertegenwoordigd. Tot president is verkozen jhr. Ruys de Beerenbrouck, oyd- eerste-minisler van Nederland. In een rede zeide hij, dat de conferentie zou onderzoe ken of het mogelijk is door internationale samenwerking den strijd tegen den alcohol evenals dien iegen het opium te vergemak kelijken en na te gaan of de internationale overeenkomsten kunnen verbeterd worden. Er zijn drie afdeelingen ^gevormd, die morgen verslag zullen uitbrengen oyér bun werkzaamheden. UIT NED. OOST-INDIE. De toestand in de Semcrangsche haven. SEMARANG, 1 Sept .(Ancta). De staking bij het prauwenveer alhier is aan het ver- loopen250 man van het oude personeel hebben zich aangemeld. De prauwenvoer ders zijn niet weder in dienst aangenomen, de werkzaamheden gaan vooruit. De heei J. F. W. van der lCenlen, BATAVIA ,1 Sept. (Aneta). Den heer J. F. \V .van der Meulen, directeur van het Departement van Onderwijs en Eeredienst wordt 2 Dec. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Staking. SOERABAJA ,1 Sept. (Ancta). Er is een algemeene staking bij de boekhandel en drukkerij voorheen G. C. T. van Dorp en Co., alhier uitgebroken wegens een loon- kwestie. Noordwijk. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, vah welke de af zenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2de helft van de maand Auguetus. Brieven Binnenland. Epple, Miss Pau line, Doornspijk. Marcelis, J. M., Rot-< terdam. Brieven Buitenland. Bergmann, Fritz* Berlin. Menzel, frau, Berlin W, Briefkaarten Binnenland. Bosman, 'S-Gravenhage. Evers, M., Rotterdam. Goudsbloem, Lugt., Rotterdam.- Keste- xen, B., Rotterdam. Lamers, mej. J.* Den Helder. Bruijn", de, Amsterdam Temmink, fam\£ .Amsterdam Meyer, Bertha, Haag. Wischcmeyer, frl. Elen, Den Haag. Briefkaarten Buitenland. Arnold, Else, Charlottenburg. Branz, K., Sellin. Braunschering, frl. Sore, Friedenweiler. Butz, K, Krcfeld. Carp, W., Merok. Dahlem, frl. K., Frankfurtmain. Dam, Dr. A. van, Interlaken. Diethery, Max, Berchtesgaden. Eeferheimer, frau Lilly, Frankfurtmain. Frangois, Mad. T., Chamonix. Goldschmidt, Flora, Berlin. Hesse, R., Andermatt. Holz., frl. Anna, Wiobrekergen. Klein, Gleiwitz. Kir- chertz, C., Duisborn. Knorz, Marie, Karlsruhe. Maren, frl. Lore, Silvaplana. Nes, W. van, Düsseldorf. Quispel Meync- ken, J., Grindelwald. Röther, frau und frl., Crefeld Schlüter, frau Dr., Caesel. Schulz, frl. Erni, Berlin. Siemers, Berlin. Tabaksspinder, S, Spa. JVeiseelbach, Carl, Wiesbaden. Warmond. Oranjefeesten. De voortzetting van de feestelijkheden be gon gistermorgen al weer vroeg met do uitgeschreven volksspelen, die, al dreigde de lucht, in den voormiddag een goed ver loop hadden en over deelname en belang stelling was niet te klagen. De prijzen voor deze spelen werden als volgt gewonnen Tobbesteken: 87 deelnemers: le prijs: hangklok, KI. Ravensbergen, 2e pr. klok, W. E. Ehrenfeld; 3e pr. electr. lantaarn, H. v. d. Voet; 4e pr. Sigarenkoker, Jaap Sik- king; 5e pr. Pijp en tabakszak, Jac.'Korte- kaas. Tonruiteren: Jongens 13, 14 on 15 jaar. Deelnemers 45, le prijs: horloge met ket ting, Jan Schrier; 2e pr. horloge, Jan van Schie; 3e pr. sigarettenpijp en koker, Cor v. Velzcn; 4e pr. potlood, Bart. Landman. Stoeltje wisselen. Meisjes 15 jaar en ouder deelneemsters 43. le prijs: armbandhorloge, Anna Kerkvliet; 2e pr. Inktstel, Coba van Grieken; 3e pr. Rieten koffer, Riek v. d. Struijs; 4e pr. handtaschje Marie v. d. Horst. BlaastrappenMeisjes van 13 en 14 jaar. Deelneemsters 27. Ie prijs: Byouteriedooe, Neeltje Ramp; 2e pr. electr. fietslantaarn, Nelly Moerkerk; 3e pr. werkmandje, Ali van Egmond; 4e pr. fietsmand, Sina Ouwehand. Een regenbuitje kon niet beletten dat de belangstelling groot was en bleef vooral voor het Tobbestekén dat altijd nogal hila riteit verwekt, en natte pakken bezorgt. In den namiddag werden de belangstel lenden weder vergast op een schitterende rimgrijderij, waarbij ook de muziek zioh weer deed hooren, totdat een geregelde en aanhoudende regen, veel van het feestelijke en aangename van zoo'n ringrijderij in het water deed vallen. Een der muziekkorpsen nam do beenen, en verdween van» dc. vlakte, het andere (het Fanfare) stelde zioh op in een slagerswin kel, waardoor na afloop (teen ook de regen was opgehouden) bij het uitreiken der prij zen toch nog muziek aanwezig was. Het is niet gemakkelijk op zoo'n middag alles juist te volgen, dooh door de oorrecte admi nistratieve organisatie van den secretaris, den heer Lange laar is een juist weergeven mogelijk gemaakt. De prijzen werden door den burgemees ter van de raadhuislrappcn, aan de win naars uitgereikt. Deze waren: le prijs theekasf, D. den Boer, en E. de Vos; 2e pr. bloempot, Arie van Geer en Bertha Berg; 3e pr. bloemlafel, W. de Vos en M. Wille; 4e pr. barometer, K. de Haas en N. Haastrecht. Extra prijzen versiering: le pr. 35 pun ten, bitterstel, C. v. Rijn en Betsy v. d. Kroft; 2e pr. punten, Uheekast, G. Tij- sen en Ella Dijken; 3e pr. 24 punten, tafel kleed (aangeboden door een der commissie leden) Wim de Ileyer en Jansje Uit den Boogaard. Hiermede zou liet werk der commissie afgeloopen kunnen zijn, dooh er warén nog gelden overgehouden, waarvoor op den harddraverijdag (dus heden) de schoolkin deren nog eens lustig zullen kunnen zwe ven, waarvoor een overeenkomst is aange gaan met den zweefmoleneigenaar. Behalve de reeds veeltaJlig opgezonden giften voor het geteisterde gebied, is hier nog f348.32 door een dames-comité afge dragen. Zoeterwoude. Gemeenteraad. .Voorzitter de burgemeester. Aanwezig waren alle leden, behalve de lieer G. van Leeuwen, die bericht van ver hindering had gezonden. Nadat de voorzatter de vergadering heeft •geopend, worden door den secretari'9 de notulen geleeen der vorige vergadering. Naar aanleiding daarvan merkt de heer Wesseliugh op, dat daarin vermeld staat, dat de winst van het waterleidingbedrijf! heeft bedragen f309.02J/2, terwijl dit moet zijn fl95.02Vz. De heer Noordman zegt, dat hij geen voorstel heeft gedaan om aan Van der Stoel een bijdrage te verleenen van fGOO, want een bedrag heeft hij niet genoemd. In verband hiermede besluit de Raad de notulen aldus te wijzigen, waarna ze worden vastgesteld. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van Ged. Staten, houdende do ontvangst van een raadsbesluit tot wijziging der fcegrooting van het waterleidingbedrijf voor 1925. Toeslag in de huishuur wordt verleend voor O., aan den Hooge Rijndijk, terwijl op een reclame van J. van der Maat inzake schoolgeld gunstig wordt bé- Schikt-. Verder deelt de voorzatter mede, dat even voor de vergadering nog een verzoek inzake schoolgeld is ingekomen van Gi/bels, doch aangezien dit adres nog niet is behandeld kunnen worden in de verga dering van B. en W1., stelt hij voor het daarheen te renvoyeeren om advies. Aldus wordt besloten. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling dat Ged. Staten dé gemeenterekgning 1923 hebben teruggezonden met eenige opmerkin gen, w.o. een, dat van de geheven belasting in 1923, in verband met de nienwe begroo- tmgs- en rekeningsvoorschriften, nog eed bedrag van f 11989.33 moet verantwoord worden in 1924. Het gevolg hiervan te, dat de rekening1 1924 met een batig saldo zal sluiten, dat f 11989.33 hooger is, dan* oorspronkelijk in die rekening bg de aam bieding was vermeld. Mede zal tengevolge van deze wijfcigïng, de begrooting 1925 een gelijk bedrag aan inkomsten gaan derven, terwijf dan een nadeelig saldo over dien dienst zal ontstaan. In verband daarmee stellen B. en W. voor een bedrag1 van fi 11989.33, zijnde een gedeelte van het batig saldo 1924 sluitende in den gewonen dienst in ontvangsten cm uitgaven met f5541.96 en inden kapitaaldienst met f750, alsmede de balans en winst- en verlies- rekening van dat bedrijf over 1924, met een winstcijfer van f 195.021/2- Aan de orde is dan de voorloopige vast stelling der geaneeoterekening 1924. De heer Wesselingh rapporteert namens de commissiei, dat de rekening en bescheiden ijijn onderzocht en alles in orde is be vonden. Alleen wenschto de commissie nog inlichtingen omtrent het schoonhouden van! vaarten, die daarop door cien voorzitter wer den verstrekt. De heer Stadhouder merkt op, dat er klachten zijta, dat het sdboon- hcuden niet behoorlijk geschiedt. De heer Sterrenburg merkt op, dat de schouw wordt gedreven door Rilland en dat dit bestuur alleen kan klagen. De voorzitter antwoordt, dat nimmer klachten zijin ingekomen. "Wet houder De Boer zegt toe, dat vroeger een aanbesteding werd gehouden, doch er bleek telkens, dat de menschcn geen gereed schappen hadden. In verband daarmede werd met Van Amsterdam e^n contract aange gaan van jaar tot jaar, waardoor deze meerdere zekerheid had en op grond waar-f van deze tot aanschaffing van materiaal overging. Na deze toelichting verklaart de neer Stadhouder g'een bezwaar meer te heb ben tegen het uitgegeven bedrag, waarna de voorzitter voorstelt om bij stemming tot vcorloopige vasstellmg der rekening te be sluiten. Met algemeene stemmen wordt bier toe besloten. (Do wethouders onthouden zicli van stemming). Het batig saldo van den gewonen dienst bedraagt f 24531.83J/2 en dat van den bui tengewonen dienst f7082.16. Vervolgens wordt do begxooting voor den dienst 1926 aangeboden. De voorzitter deelt mede, dat de opbrengst der belasting f 10.000 lagec kan geraamd worden dan verleden jaar, n.L f53.000. Hi) stelt voor de begrooting gen durende voertieo dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage neder te leggen en tegen betaling der kosten in afschrift vei> krijgbaar to stellen. Aldus wordt besloten. De ontvangsten m uitgaven van den ge wonen dienst worden door B. en W. geraamd op £112660.11. De ontvangsten van den kapitaaldienst op 18482.16 en de uitgaven op £1400, zoodat er een batig saldo blijft van £7082.16. Aangeboden wordt de be grooting van het waterleidingbedrijf voor 1926 sluitende in den gewonen dienst in! ontvangsten en uitgaven met f 10937.61 en in den kapitaaldienst met £1500. De winst wordt gieraamd op f400.94. Ook deze be groeting wordt in handen gesteid van de zelfde commissie ale die voor onderzoek der gemeentebegrooting. Tot leden der commissie vin beheer van het waterleidingbedrijf worden herbenoemd de heeren A. van Bemiekom, .T. B. Wessé- lingh en G. van Leeuwen. Omtrent het voorstel ven den heer Stad houder, waarbij wordt gevraagd ean verbods bepaling in het leven te roepen betreifende het oprichten van eenige door hem in het adres genoemde fabrieken aan den Hoogé Rijlndijk, brengen B. e» W. praeadvies uit. O.ml zeggen zij, dat bg verordening de Raad, iugeH volge de Hinderwet eene bepaalde plaatfj in de gemeente kan aanwijzen voor het op- riahten, hebben of gebruiken van sommige, fabrieken, met verbod om elders in de ge meente het bedrijf of de bedrijven uit té oefenen, waartoe de oprichting of het ge bruik van die inrichting wordt vereischfj Waar de heer Stadhouder wenscht aange wezen te zien als plaats waar dergelijks fabrieken niet opgericht kunnen worden-^ dient een plaats aangegeven te worden' waar die dan wel kunnen staan. Dit zou kunnen zijn het Legerak bijv. of het oveH rige gedeelte der gemeente. Een dergelijkh! bepaling echter op le nemen in de Alg. Pol'^ Verord. zooals de voorsteller wil kan mek daar de Alg. Politieverordening steunt op( art. 150 der Gemeentewet en eene derge lijke verordening op art. 4 der Hinderwet, terwijl ook laatstgenoemde geen andere kan zijn dan eene tijdelijke. De voorzitten deelt verder mede, dat wanneer de Fiaad met het idee van den heer Stadhouder ac- - coord gaat, B. en W. eene verordening zul len ontwerpen, die dan in eene volgende vergadering kan vastgesteld worden. Do heer Stadhouder wijst er op dat in meer^ dere gemeenten dergelijke bepalingen wor den gemaakt, vooral voor nieuwe gedeel ten. Momenteel heeft men aan den Hoogé Rijndijk toch al last van de steenbakke rijen en pannenfabrieken van Leiderdorp]1 daar is evenwel niets tegen le.doen, docli men kan er wel voor waken, dat dergelijké fabrieken aan den Hooge Rijndijk worden opgericht. De heer Stairenburg vraagt of df Kroon een dergelijk besluit niet kan veii nietigen, wanneer blijkt dat er geen grond in het Legerak, maar wel aan den Hooge Rijndijk te verkrijgen is. De voorzitter ant woordt daarop ontkennend, en zegt dat do Raad het recht daartoe heeft. De heer De Graaf vindt alle fabrieken niet uit den booze, want als er industrie is in de ge meente hebben "de arbeiders ook werkgele genheid. Hij weet niet of het wel goed te om de industrie aan banden te leggen. Na) nog eenige discussie omtrent dit punt wordt het voorstel van den heer Stadhouder ini stemming gebracht en aangenomen met 8. tegen 2 stemmen. Alleen de beide wethou ders stemmen legen. Aan de orde is dan het verzoek van Van der Stoel om eene bijdrage in de koster* voor den aanleg van een electrische lei ding. B. en W. hebben zich om nadere in lichtingen lot adressant gewend en hebben: die verkregen. O. m. blijkt, dat de Stede lijke Fabrieken te Leiden een aanmerkelijk deel der aanlegkosten voor hunne rekening hebben genomen, dat het transformator1- buisje voldoende capaciteiten bezit om daató op meerdere aansluitingen te maken en dol gedoogd moet worden dat er meerdere. aau« sluitingen op gemaakt worden» i

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6