No. 20083. LEIOSCH DAGBLAD, Maandag 31 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. Voeten PUROL DE NATIONALE RAMP. FEUILLETON. De Reisgenoot® Grotius-heidenking op Loevestein. Een groot aantal leden van hel Comité I Nationale Grotius-Tierdenkiitg 1925 en van I de Vereeniging voor Volkerenbond en Vrede, I velen vergezeld van hun dames, bracht Za- I terdag per salonboot van de reederij Fop I Smit en Co. een bezoek aan Loevestedn. Aan de poort van het slot werden de be- I zoekers ontvangen door de Loevesteincom- j missie, die bij monde van don heer C. J. Verlee allen hartelijk welkom heette. Hierop noodigde de heer Verlee hel ge- I zeischap in de ridderzaal, waar hij een kort overzicht gaf van de zoo belangwekkende Ihislone van het oude slot. De beproefde gids van Loeveslein lied [hierbij niet na er op te wijzen, hoe het gasteel van Staatsgevangenis was verlaagd [tol een pakhuis voor de militairen, doch Ihoe dank zij de maatregelen van de Re- lteering thans voor Loeveslein een be- |bv toekomst daagde. J Hierop leidde de heer Verlee de bezoe- Ihs naar de kamers, waar Grotius gevan- T/en heeft gezeten, en waar een expositie Jrerd gehouden van de prachtige verzame- ing Grotius-porlretten uit hel Museum te ïorkum. De heer Verlee schetste hier het [leven, lijden en werken van den geleerden (gerangene. Inzonderheid legde hij nadruk op de rol, die De Groots vrouw, de kloeke Maria van Reigersberg, in dat leven binnen het som- [bere slot heeft gespeeld; hoe zij het is ge feest, die De Groot aan de wereld heeft te ruggegeven. Het spreekt vanzelf, dat ook J'de moedige slimme dienstmaagd Elsje in (herinnering werd gebracht. De bezoekers begaven zich hierna weder |zan boord van de salonboot, die hen naar itrorkum voerde. Wederom onder leiding van den heer [Mee maakten de gasten een wandeling tor de stad, waarbij de gevefl vam het mu f/tam „Dit is in'Bethlehem", aan de Hoog- ffeaal, werd bezichtigd, benevens hel Hugo- I poortje aan de Marirt. Van daar begaven de bezoekers zich naar Eet Stadhuis, waar de officieele ontvangst 'ïoor het gemeentebestuur plaats had. Toen allen zich in een der groote zalen !den vereenigd, nam de burgemeester i Gorkura, de heer Gaariandt, het woord. Uit naam van het gemeentebestuur lEeette spr. de gasten welkom, gasten, al lien vereenigd door den wil er toe mede te werken om in vriendschap en vertrouwen len in volhardend overieg de volkeren tot I samenwerking te brengen en goede ver- I Biandhoudingen door juiste begrippen te l&cheppen met het einddoel: den oorlog te I bannen en den wereldvrede te bevestigen [en le onderhouden. Spr. begroette niet I slechts de aanwezigen in bun persoon, Itoaa-r ook om de idealen, die zij naar hier medebrachten. Spr. eindigde met den wensoh, dat dit [korte bezoek aan de stad, van waar uil de [groote onder de grooten eens zijn vlucht Voortzette, bij de aanwezigen de herinne- Iring mocht laten, dal ook in Gorinohem de J harten openstaan voor de practische idealen [van den Volkerenbond. Met een eveneens kernachtige toespraak I richtte de burgemeester zich hierop eerst Iin het Fransch en vervolgens in het Engelsch tot de buitenlandsohe gasten. De heer Van Ommeren, kantonrechter te Gorkurn en voorzitter van de plaatse lijke afdeeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, hierop het woord verkrijgende, braoht namens zijn afdeeling een welkomstgroet aan de vertegenwoor digers der zuater-afdeelingen. Spr. verzekerde, dat 'de Gorkumers trotsch zijn op den vermaarden Nederlan der, die eens het machtigste werk sohreef, dat ooit van een rechtsgeleerde het licht zag, en van wien de stad en de omgeving zooveel herinneringen bewaart. Ten slotte sprak spr. de hoop uit, dat het bezoek aan Gorkum niet slechts de her inneringen mocht verlevendigen aan den veelzijdigen De Groot; maar dat het tevens vrucht dragen mocht door velen te bren gen tot de zoo sohoone vredesgedachte. Ook de heer Van Ommeren richtte zich hierop, zoowel in het Fransdh als in het Engeisoh, tot de buitenlandsche gasten onder de aanwezigen. Namens de bezoekers bracht prof. Treub het gemeentebestuur en den voorzitter der zuster-vereeniging hartelijk dank voor de vriendelijke ontvangst te Gorkum. Spr. vond hieibij gelegenheid in het kort nog eens te schetsen wat Hugo de Groot voor ons betee- kent, juist in dezen lijd, nu de volkeren zoo ver uit elkander zijn gerukt en elkaar juist zoo hard noodig hebben. Als aanvulling op zijn rede, te Delft uit gesproken, wilde spr. er hier op wijzen, dat de ij veraars voor Volkerenbond en wereld vrede niet willen ontwapening zonder meer, doch dat zij, evenals de mannen vam sta vast uit Grotius' tijd, zich veiplicht weten om paraat te zijn, waar het geldt hel vader land te behouden. Hierop werd vanwege het gemeente bestuur den bezoekers thee en wijn aange boden, waarop men zich naar de rivier be gaf om de terugreis te aanvaarden. Op de salonboot werd den gasten door de reederij Fop Smit en Co. een diner aan geboden. Neder landsche delegatie te Genève. De Nederlandsche delegatie naar de zes de Volkenbondsvergadering, welke op 7 September a.s. te Genève zal beginnen, zal zijn samengesteld als volgt: jkr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en Gevol machtigd Minister van H. M. de Koningin te Parijs, oud-Minister van Buitenlandscb Zaken; prof. jhr. mr. "W .J. M. van Eysin- ga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mr. dr. F. A, O. Graaf van Lynden van Sandenburg, oud-Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vertegenwoordigersmr. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, deken van de Orde van Advocaten, oud-lid van de Tweede Kamer, prof. mr. dr. J. P. A. Francois, Referendaris, Ohef der Afdeeling Volkenbondzaken van het Departement^ van Buitenlandsche Zaken*} Buitengewoon Hoogleeraar aan de Handels- Hoogeschool te Rotterdam, plaatsvervan gende vertegenwoordigers. De Minister van Buitenlandsche Zakeg zal, ter bijwoning van de vergadering, zicb voor korten tijd naar Genève begeven. Emigratie. De Emigratie Centrale Holland is van plan in Zeeland een Provinciale Emigratie-com missie in te stellen, welke tot taak zal krij gen toekomstige emigranten nader in te lichten omtrent emigTatie-mogelijkheden cl vooruitzichten in het immigratieland en nauwer contact te brengen tusschen emi granten in de provincie Zeeland en Emigra- lie Centrale Holland. Behalve het college van Ged. Stalen van Zeeland, de directeu ren der Arbeidsbeurzen le Middelbug en Terneuzen, zijn een 6-tal landbouwers- en landarbeidersorganisaties uilgenooddgd zich in bedoelde commissie te laten vertegen woordigen. Het conflict in de metaalnijverheid. De bespreking van het bestuur van den Metaalbond met de besturen van den R.-K., den Christ, en den Neutralen Metaalbewer- kersbond heeft plaats gehad. Het bestuur van den modernen bond de vierde, sec. arbeidersorganisatie was bij deze bespreking niet tegenwoordig, aan gezien de brief van dezen Bond daarvoor te laat in het bezit van den Metaalbond was gekomen. Bij genoemde besprekmg hebben de drie besturen zich bereid verklaard de volgende voorwaarden ter beëindiging van de con flicten bij hun leden te zullen aanbevelen: 1. Uurloonen en werktijd aan de Mij. „Nieuwe Waterweg": De werktijd wordt 53 uur per week (overeenkomstig de over- werkvergunning). De uurloonen worden als vóór het conflict. Voor ieder uur, dat per wëek langer dan 48 uur gewerkt wordt, zal een bijslag van 25 pCt. worden gegeven. 2. Tarieven aan de Mij. „Nieuwe Water weg": De directie van deze Mij. ziet vol komen in, dat het in het belang van de on derneming is, dat de werklieden van de onderneming door de tarieven niet achter gesteld worden bij die van de Rotterdam- sche Droogdok-Mij., en dat daar, waar de omstandigheden in beide ondernemingen mochten verschillen, bij de vaststelling van de tarieven hiermede rekening gehouden moet worden. 3. Loonbijslagen aan de Mij. „Nieuwe Waterweg": Het ligt niet.in de bedoeling in het algemeen wijziging te brengén in bestaande loonbijslagen. 4. Tantième aan de Mij. „Nieuwe Water weg"; Indien aan deze Mij. winst gemaakt wordt, krijgen de werklieden een tantième, op dezelfde wijze als dit aan de Rotterdam- sche Droogdok-Mij. gebruikelijk is. 5. Ziekenfonds aan de Mij. „Nieuwe Wa terweg": Het ziekenfonds aan deze Mij. zal gescheiden blijven van dat aan de Rot- terdamsche Droogdok-Mij. De desbetreffen de regeling aan de Mij. „Nieuwe Water weg" wordt als die aan de Rotterdamsche Droogdok-Mij. 6. Vacantie aan de Mij. „Nieuwe Water weg" De werklieden, die krachtens de bestaande bepalingen voor vacantie in aan merking gekomen zouden zijn, krijgen de nu niet genoten vaeantiedagen uitbetaald. 7. Weder te-werk-stelling: Na beëindiging van de conflicten worden alle werklieden in den kortst mogelijken tijd weder te werk gesteld, voorzoover het werk dat toelaat. Voorts heeft een bespreking plaats ge had van het bestuur van den Metaalbond met het bestuur van den modernen bond. Bij het verzenden van dit bericht had het bestuur van den modernen bond nog geen beslissing aan den Metaalbond kenbaar ge maakt. Naar aanleiding van den brief van den Metaalbond, die verl. Maandag gezonden werd, vergaderde te Rotterdam het hoofd bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Metaalbewerkerabond, onder leiding van den voorzitter P. Danz, uit Amster dam. De voorstellen van de werkgevers werden er besproken, ten opzichte van het conflict, dat reeds gehiimen tijd te Schie- dam duurt. Uitvoerig wérd een en ander behandeld, w.o. 'ook een schrijven aan den Metaalbond. D'aarin werd medegedeeld, dat na de besprekingen het hoofdbestuur nog geen beslissing heeft genómenj omdat hij de kwesties te bèlangrijk'acht om zonder den Bondsraad daarin te beslissen. De Bondsraadsleden zijn telegrafisch opgeroe pen voor een vergadering, die te Amster dam zou worden gehouden. De Bondsraad van den Alg. Ned. Metaal bewerkersbond moet over het algemeen niét geheel afwijzend staan ten aanzien van de reeds gemelde voorstellen van den Me taalbond, welke door de besturen van de Christ-., Neutrale e& R.-K. organisaties zul len worden aanbevolen. Nu het conflict rater en meer is teruggebracht tot de eigen lijke staking aan „De Nieuwe Waterweg", te Schiedam, is de kans groot, dat pog deze week wel een oplossing zal gevonden wor den. Weldra zullen de stakers te Schiedam een beslissing over de voorstellen te nemen hebben. De Minister van Binnen landsche Za ken hoéft den dank der regeer mg betuigd aan Sir Eric Drummond, secretaris-gen er aal van den Volkenbond, voor de door dezen, mede namens jjfrn medewerker» aan heit secretariaat-generaal van den Volkenbond, betoonde deelneming in de ramp, die net oosten van ons land onlangs heeft getroffen. Het bestuur van het Kaascontrolesta- tion Zuid-Holland voor volvette kaas heeft aan den wd. directeur-generaal van den landbouw bericht, bezwaar te hebben tegen de instelling van een centrale commissie voor de ka-ascontrolestations. Mocht een dergelijke commissie toch tot stand ko men, dan behoudt genoemd bestuur zich geheel het recht voor van een nadere be slissing of het zich wel dan niet bij deze controlecommissie zal aansluiten. Negentien leden van die Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Bo.^c- drukkersbedrijf hebben zich afzonderlijk vereenigd met het doel, de bindende bepa lingen op het minimum-tari^ af te 9chaffen. Zij hebben uitnoodigingen rondgezonden voor een vergadering op Donderdag 3 Sept. te Utrecht, ten einde gemeenschappelijke belangen te bespreken en een gedragslijn vast te stellen. Aan voorstanders van het bindend tarief zal op deze vergadering geen toegang worden verleend. De moderne bond in de kleeding-in dustrie hield gisteren een algemeene verga dering in „Parkzicht", Amsterdam. De heer v. d. Heeg, bondsvoorzitter, open de de vergadering met een rede. Hij wees op de belangrijkheid van dit congres en be treurde den achteruitgang van het ledental, Op 1 Jan. '23 telde de Bond 5984 leden, op 1 Jan. '24 2887. De bondssecretaris, de heer L. de Jong, hield daarna een inleiding over: „De samen werking met de andere bonden in het kle dingbedrijf." Prof. dr. J. A. Oramer, Nederlandsch afgevaardigde op het Wereldcongres van Kerken te Stockholm, heeft de uitnoodi- ging overgebracht, een volgend congres in Nederland te houden. Op een vacantiereis te Spa is op 70- jarigen leeftijd overleden mr. M. Rom Colt- hoff, president-provisor van het Oude en Nieuwe Gasthuis, oud-directeur van de Zut- phensche Telefoon-Maatschappij en kerk voogd van de Ned.-Hervormde Gem. te Zut- phen. Verder heeft de overledene zich nog in vele functiee verdienstelijk gemaakt. Hij was juist benoemd tot officier in de Oranje Nassau-orde. Naar „De Residentiebode" mededeelt, is thans definitief beslist, dat het nieuwe Wetboek van Strafvordering op 1 Januari a.s. in werking zal treden. RECLAME. Stukgeloopen, branderige, door cell of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, verzacht en geneest men met 80-60-90 ct 2669 De leiding. Uit Borculo wordt hei volgende medege deeld: Zaterdagavond heeft de burgemeester jhr. de Muralt, namens het gemeentebestuur afscheid genomen van den leider en zijn staf van het bouwbureau. Hij hield daarbij een rode, waarbij hij ar op wees, dat reeds den avond van de ramp het denkbeeld bij hem was opgekomen, dat onmiddellijk een orgaan voor wederopbouw en herstel van de geheel of ten deele verwoeste gebouwen moest worden in het leven geroepen, waar bij dan zooveel mogelijk hulp van parti culiere architecten uit de omgeving moest worden ingeroepen. Gelukkig nam de Regeering dit denk beeld onmiddellijk over en, zeide de bur gemeester, werd ik hierin gesteund door den Rijksgebouwendienst De chef van dezen dienst, baron Van Lijnden, bracht op voortvarende wijze ten slotte het denkbeeld tot werkelijkheid. De Burgemeester zeide verder: Mijnheer Westerhout, het is een geluk voor Borculo geweest, dal men met mede werking van uw chef, den Rijksbouw meester Bremer u als leider van dat bu reau aanwees. Wij zijn vol bewondering voor het uitnemende werk, dat u hier heeft verricht. Het moeilijkste is door u ge daan. Gij hebt de spits afgebeten en de lei ding gegeven in de oogenblikken, dat de daktoozen u bestormden, om raad en bij stand. Getroffen heeft ons vooral de rustige rust. waarmede u uw zeer moeilijke taak hier volbracht heeft. U heeft getoond in dezen een sieraad van den Nederlandschen architectensland te zijn. Het is u bekend, dat het gemeentebestuur zich heeft moeten neerleggen bij een beslissing van het Na tionaal Steuncomité, waardoor de leiding in handen zat worden gelegd van ambte naren en particuliere architecten in de Provincie Gelderland, die onder verant woordelijkheid van het Provinciaal Comité tot hulpverleening der rampen van alge meenen aard zullen arbeiden. Ik heb zelf, zeide de burgemeester ver der, deel uitgemaakt van dat comité, waar in ik vanzelfsprekend uiteraard een positie innam van een bedeelde" en de overige leden die van „weldoeners". Stel u voor een bedeelde, die deel uitmaakt van oen vergadering van diakenen, die over zijn tot beschikken Ik gun u die onderscheiding, ik bedank er voor. Ik heb mij uit het comité teruggetrokken, waardoor de positie van de betrokken or ganen zuiverder wordt Zij, die als Eben- bflrligen beslissen, zullen de betrekkelijke verantwoordelijkheid dragen voor den gang van de betrokken zaken. Mijnheer Weslerhout, ging spr. voort, ik benijd hen niet, die uw werk hier over nemen. Verbeteren kunnen zij uw aange vangen werk niet. Laten wij voor Borculo hopen, dat hun werk niet minder zal zijn. Bij de beoordeeling van hun werk, wellicht op een andere plaats en in een andere functie dan die, waarop en waarin ik thans spreek, zal op een welwillende zakelijke beoordeeling, moet het zijn. criliek kunner worden gerekend. Mijnheer Westerhout en uw trouwe on vermoeide helpers Noest en Stevens, de ge meentekas van Borculo is niet alleen leeg tot den bodem, doch zelfs de bodem is verdwenen. Slechts op bescheiden wijze kunnen wij u een blijvende herinnering geven in den vorm van een verguld zilveren medaille, die u zal worden toegezonden. De naam Weslerhout zal in onze sobere archieven bewaard blijven als te behooren aan iemand, die een toonbeeld is en later was van energie, voortvarendheid en werk kracht Wij danken u allen voor alles wal u voor ons gedaan heeft. De heer Welserhout antwoordde hierop: Mijnheer de Burgemeester, Toen. het bericht van de ramp in de bla den verscheen, kun ik weinig vermoeden, dat ik er zoo nauw bij betrokken zou worden Zonder aarzelen heeft onze dienst aan vaard de leiding, zij het dan ook slechts tijdelijk, van de op Uw initiatief in het leven geroepen organisatie tot wederopbouw van Borculo. Voor die lcidiug aangewezen, heb ik die taak, welke door.den heer Poetel voor he1- Provinciaal Steuncomité is overgenomen, gaarne volbracht. Nog wil ik zeggen, dal ik zonder mijn beide modewerkers de opdracht niet had kunnen vervullen. Ik ben er van overtuigd, dal het bouw bureau van het Provinciaal Steuncomité niet dan goed werk voor uw gemeente zal verrichten. Een bruiloftsfeest. Het echtpaar Kransen, slachtoffers van de ramp le Borculo, herdacht Zaterdag in het St.-Geertruiden-Gasthuis le Deventer zijn 40-jarige echlvereeniging Het echtpaar was door de goede zorgen van directie en personeel bij elkaar in een afzonderlijk kamertje gehuisvest Do man was opgeruimd, maar over het gelaat van de Vrouw lag nog een droeve lijdenstrek. Beiden waren inlusschen hoogst dankbaar voor hetgeen er voor hen werd gedaan en dat er zoo met hen werd meegevoeld. Het kamertje was reeds in de morgenuren als in een bloementuin herschapen. Op de tafel |ttit t Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C, 1(2 Neen, zeker nietmaar er zijn in rcvreld nu eenmaai een niet onaanzien- |lk aantal vervelende vrouwen en slecht hKvoede mannen. Zij keek mismoedig. Maar, mijn beste Kerjean, ik moet tocK andere betrekking vinden.... Maar waar? Juffrouw Laura sprak mij van een name, een van haar kostschoolvriendinnen, weduwe van een notaris, uit een kleine ;,h die te Parijs komt wonen en voor baar beide dochters een juffrouw van gezel- tuap zoekt zoo iets als een juftrouw I?ni mee te wandelen.,.. Maar juffrouw I Uura vindt, dat ik daar niet ernstig genoeg poor uitzie I T 0, zei Kerjean met een bekommerd Itu Jacqueline Alhin eindelijk eens |e~f tenten ergens op den aardbol voor- Jli';3 wilde opslaan, hier of in Brelagnel ri,:' maar wist waar ik die eeuwige rei- nr-r {,e bon krijgenl Ken je Jac- Iwieline Albin? &7 Zuftrouw Albin? 0, heel weinig. I fc, 13 r wel eens gezien, toen ik nog K; Maar ik herinner me haar de ^vV, J was toen een mooi jong meisje, I "Ulsengel van haar blinden vader. Zij kwamen naar Parijs om een beroemd oogarts te raadplegenen toen heb je hem aan mijn pleegmoeder voorgesteld Dai. herinner ik me; je hebt toen mijn hand in die van juftrouw Albin gelegd en gezegd: „Mijn groote vriendin Jacqueline, hier is nu mijn kleine vriendin Phyllis, van wie ik veel houd en van wie jij ook veel moei houden," Welnu, diezelfde woorden zou Ik nu zoo graag herhalen, zei Kerjean, terwijl hij om die lierinnering glimlachte. De vriend schap en kameraadschap, die er tusschen Jacqueline en mij bestaat, gaat terug tot den-tijd, toen we geen van beiden nog kon den lezen. Mijn ouders waren verre neef en nidhl van de hare en in Fougères zagen zij elkander bijna dagelijks, zooals dat alleen maar in kleine plaatsen gebeurt.Jac queline en ik zijn, op een paar'maanden na, even oud. Door die paar maanden was zij de oudste, waarop zij toen heel trotsch was. Zij was ook de liefste van ons tweeën, een alleraardigst kinden ais vrouw werd zij wat hel kind beloofde te worden. Ik ken geen liefhebbender, geen trouwer hart, geen ruimer geest en geen oprechter karakter. Jacqueline Albin zal ongetwijfeld nooit trou wen. Zij is, van naiuur geloof ik, te on afhankelijkIemand, die graag alleen isevenals ik. Toch ben ik er zeker van, dat zij jou graag bij zich had gehad, als gezelsehapsjuttrouw of lectrice of iets der gelijks en zij had je tiefgehad ais een zuster. Maar ik geloof, dat ik het je 'heb verteld sinds den dood van haar vader heeft JacqueliDe Albin Fougères ver laten en Parijs vaarwel gezegdzij reist. Haar fortuin, dat verre van gering is, ver oorlooft haar de kostbare grit om zonder vaste woonplaats, ats eon vogel op een tak, te leven, evenals een heldin van een roman, die destijds veel opgang heeft gemaakt 1) En meestal kiest zij een ver afgetogen tak, waarvan zij absoluut niet het adres aan haar vriendin opgeeft. Schrijft zij je nooit? De uitdrukking van hoop, die op haar gelaat was versohenen, verdween. Heel zelden. Haar laatste bericht, dai ik einde Juni kreeg, kwam uit een kleine stad in Japan Zij schreet mij haar te antwoorden „poste restante" Calcutta. Phylleke zuchtte. Hoe jammer! Een vriendin van jou, Kerjean, zou mij aangenamer zijn geweest dan een vriendin van juffrouw Arguin. Zij begon te lachen, toen de kleine, ver gulde pendule zes uur sloeg en daarbij door den zwaren slag werd geaccompagneerd van de groote, houten pendule, aan den an deren kant van den muur Zuiver, helder en luchtig, ats het gouden timbre van de pendule met de bijtjes- klonk haar lach O, riep het meisje uit, wat is dat mooi en welluidend, die tintelende samenspraak der urenl. Not een klokkenspellIk was nooit bij je geweest .Kerjean; maar ik had me je salon not zoo gedacht, als ik 't nu zie't Geheel is wat „celibatair- achtóg". zie jeMaar alles ia mooi, ste vig. netjes en degelijk Niets is er alledaagsch of imitatie Zij stond op. liep naar het raam en stootte de blinden open en de ronde, dichte kroon van den kastanjeboom werd zicht baar. Langzaam trad, als vermoeid, de lauwheid van den zomerdag, die bijna voor- Ij Bedoeld wordt: „Sur 1a Branche" van Piene Coulevin. (Noot v. d. vert.j. bij was, met een lucht van aarde, bladeren en warme kruiden de kamer binnen, waar mede een lieflijke geur zich veroenigde, zonder dat zij zich vermengden. Rozengeur I riep Phyllis verrukt uit. Zijn er rozen in je tuin, Kerjean? Er zijn er zelfs tegen mijn huis, kijk maarl Ze zijn hooger geklommen dan de tweede verdieping; je zoudt ze bijna kunnen plukken. Met een lenige beweging boog Kerjean zich builen het raam, strekte zijn lange Lichaam en zijn arm en richtte zich weldra weer op met 'n bos witte rozen in z'n hand. Phyllis gaf een gilletje: Val nietll Maar hij lachte en bood haar de bloemen aan. Dank je welII zei ze, met haar lippen op de rozen. Bancks-rozen, evenals op „la Peuptière". O, Reuzen-Bizu'lh, bij jou bloeien zelfs de steenenl Zij bewonderde den. trolschon boom wiens breede kroon zich over het grasveldje, de sleohts met weinig zand bestrooide pa den, de armelijk met geraniums en reseda beplante bloemperken, on over heel het tuintje uitstrekte, dat links een uilgang had over een groote ruimte voor een timmer manswerkplaats en aan de beide andere zijden was omgeven door geheel met klimop begroeide muren; toen week zij weer naar den witten rozenstruik, die langs het ge- heele grijze huis klom, heel geduldig, alsof hij de open luCht en het volle licht, dat dichte bij den hemel was, wilde bereiken. Toen wendde zij ziob om en verliet het raam. Ik houd van je oude „home", zei ze. Het is maar weinig gastvrij voor je geweest, merkte Kerjean opIk geloof heusoh, dat ik je niet oens een kopie thee kan aanbieden Maar houd je van frambozenlimonadeAnaik maakt die uit stekend en heel geurig. Hij scheen zelf verbaasd van hel idee om Phylleke frambozenlimonade aan te bieden I Die geleerde uitvinder kon soms van die boel gewone dingen zeggen met een kinderlijke blijdschap, die lachte in zijn ernstige stem. De frambozenlimonade met frisch water, deed hel glas beslaan, en Bretonsche koek jes de roem' van Anaïk werden op hel empire-tafellje in het salon gebracht en Kerjean zag in Phyllis' oogen dezelfde fin- teling van genoegen als in het Nieuwe Park te Vichy, toen zij genoot van roomsoezen. Is 't lekker? vroeg hij vergenoegd. Verrukkelijk. Ik heb hel goed bij je.... Maar lol mijn spijt moet ik weg. Als ik weer bij je kom, dan gaan we den tuin in, nietwaar? Kerjean dacht, dat het nu een geschikte gelegenheid was, om eens verstandig met haar te psreken. Toen Phyllis hem had la ten weten, dal zij bij hem zou komen, had hij zich reeds voorgenomen hoe groot zijn verlangen ook was om de „weerzin wekkende en belachelijke" geschiedenis te leeren kennen, die de reden was van haar plotseling vertrek uit Houlgalc het on nadenkende kind er opmerkzaam op te ma ken, dal het bezoek van een jong meisje aan een ongetrouwd heer een ernstige in breuk beleekende op de allereerste wetten der welvoeglijkheid en. omdat de wereld nu eenmaal totaal onbekend was met de bijzonderheden van hun bijna eeuwenoude vriendschap on hun verhouding als in een heldendicht van prinses en Reuzen-Bizulh, daardoor.'.. (Wordt vervolgd»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5